'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE GOUKANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1234. Zaterdag 13 December 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BaressiSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. üdvertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 2 m. Onderg. 3 u. 41 m. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Nieuwe Maan. Woensdag 17 Donderdag 18 Yrijdag 19 Zaterdag 20 NIEU WSTIJ DINGEN HELDER, 12 Dec. 1884. Men schrijft aan het Dagbl. t. Z.-H. en 's-Gr. Naar men verneemt, zal de Mi nister van Financiën weldra aan de Tweede Kamer aanbieden het ont werp van wet tot invoering van een accijns op tabak. Men vermoedt dat tevens zal worden voorgesteld om den tabaksaccijns te heffen van af de indiening der wet, evenals zulks in andere landen is geschied. Onze Minister van Financiën heeft bij verschillende firma's, die bij den tabakshandel geïnteresseerd zijn, in lichtingen ingewonnen, zoodat men mag verwachten, dat hij met zijn ontwerp meer beslagen ten ijs zal komen dan vroeger de minister Van der Heim. Men verwacht dat de inlandsche tabak niet geheel van accijns zal worden vrijgesteld. Te Ameland zijn aangespoeld 28 balen ruwe katoen, waarvan één gemerkt S. U. N vermoedelijk af komstig van het dezer dagen by Terschelling gestraude Engelsche stoomschip. Amsterdam, 10 December. De commissie tot tjjdelijke werkverschaf fing heeft een opwekking tot de in gezetenen gericht om spoedig aan de geopende inschrijving deel te nemen. Het cijfer der inschrijvingen beloopt tot dusver een som van ongeveer f 80,000. Binnen twee dagen hebben aich reeds ongeveer 1450 mannen aan de politie-bureaux aangemeld om formulieren voor het verkrijgen van werk, en dit aantal zal onge twijfeld nog belangrijk toenemen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag Adair en Lyons schuldig verklaard aan den diefstal van f55,000 en hen elk tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Van dit arrest is terstond cassatie aangetee- kend. Door de stuiversvereeniging de school met den bijbel" te Amsterdam, is sedert 1878, dus in de laatste vijf jaar, ten behoeve der lagere scholen met den Bijbel aldaar p. m. f30,000 uitgekeerd (het dit jaar verzamelde wordt in het begin van het volgende verdeeld). De meeste contribuanten zijn mannen uit het volk en betalen voor het grootste deel per week. De vereeniging telt ruim 300 leden. Te Rotterdam wordt zeer ge klaagd over diefstallen bij nacht van graan, aan boord van schepen, die op stroom liggen. Wel zijn de daders bij herhaling betrapt, maar meestal beeft men hen moeten loslaten, omdat de getuigen ontbraken; immers de gezagvoerders en de bemanning kun nen niet wachten tot het strafgeding behandeld wordt. De dieven zyn daardoor stoutmoediger geworden, zoodat thans de graanhandelaars den Burgemeester hebben verzocht door streng politietoezicht tegen die feiten te waken. Omtrent den vermisten politie agent te Arnhem wordt het vol gende geschreven Sedert Zaterdagavond negen ure wordt alhier de politie-ageut Jacob de Vries, oud 27 jaar, vermist, wiens verdwijning zeer raadselachtig is. Een kameraad, met wien hij toen omstreeks gemeld uur de wacht had, in een politiehuisje op de Boven Bergstraat, heeft, door een der buren ter adsistentie geroepen, even na zijn vertrek, de deur daarvan hooren dichtslaan. Korten tyd daarop werd De Vries voor het laatst gezien door een korporaal aan de Oude Kraan, niet ver van de haven en rivier, terwijl hy met vier beschonken pol dergasten moeielijkheden schijnt ge had te hebben. Men vermoedt nu dat bij bij die gelegenheid in het water geworpen en verdronken zal zijn. Gisteren werd vruchteloos in de haven gevischt. De Vries was ge huwd, zonder kinderen. Omtrent een betreurenswaardig voorval te Vreeland wordt van daar het volgende geschreven In het huis van den tapper en herbergier B. werd het huwelijksfeest gevierd van zijne dochter. Tal van familieleden waren daarbij tegen - woordig. Zekere K. S., alhier woon achtig, 25 jaar oud, polderwerker, had dien avond in de herberg door gebracht. Te 10 uur, tijd van sluiting, werd hem verzocht zich te verwijderen. Hieraan scheen hy niet te willen voldoenin zijne dronkenschap uitte hy allerlei beleedigende woorden van woorden kwam het tot daden, met dit treurig gevolg, dat een neef van den bewoner, 28 jaar oud, woon achtig te 's-Graveland, kostwinner zijner moeder, juist daar binnen komende, bijna het slachtoffer werd van dien polderwerker. Met een mes bracht K. S. hem drie zware en diepe stooten in de rechterborst en den schouder toe, waardoor hij van bloedverlies ineenzeeg. Anderen werden door den woestaard achter volgd, doch wisten hem te ontkomen. Geneeskundige hulp werd aanstonds ingeroepen en even spoedig verleend. Ware dit niet het geval geweest, de gewonde ware zeker tengevolge van bloedverlies bezweken. Hij is nog uiterst zwak, doch herstellende. Den volgenden ochtend had op het gemeentehuis voor den burge meester het getuigenverhoor plaats Daarna werd de dader onmiddellijk door de politie naar het huis van arrest te Utrecht overgebracht. Sterke drank is hier wederom van alles de oorzaak. Te Eederveen, bij Geldersch Venendaal, is zonder dat men weet waarheen, eensklaps F. Z. en echt- genoote vertrokken, een dochter on verzorgd achterlatende. De ontaarde ouders namen zelfs hare kleederen mede. Het hof deed uitspraak in het geval van de schipbrenkelingeu der Mignonnette, die het leven behielden door den scheepsjongen Parker te dooden, zijn bloed te driukeu en hem op te eten. Dudley en Stepheus wer den ter dood veroordeeld, maar men meent dat de Koningin hen gratie zal verleenen. Volgens een bericht uit Zwit serland, hebben in de vorige week twee reizigers op den weg, die over den Sint Bernard loopt, in de nabij heid van het klooster, door bevriezen den dood gevonden. De sneeuwstorm, welke dien dag in die streken woedde, heeft de on gel ukkigen waarschijnlijk belet om het beschuttend dak vau het gesticht te vinden. Eene merkwaardige wij ze waar op onlangs een weddingschap van 100 guinjes door een wever gewon nen werd, verhaalt de Straits Times, 's Morgens om 5 uur werden twee schapen naar de werkplaats gebracht Daar werden zy geschoren en de wol gezuiverd, gesponnen en geweven en het stuk goed gedroogd, geperst en kant en klaar gemaakt tegen 4 in den middag. Daarop werd dit goed naar een kleermaker gebracht, die er 's a- vonds 20 minuten vóór negen een jas van gemaakt had. Een bijzondere wedstrijd met het militaire geweer zal a.s. Zondag te Brussel plaats hebben in den »Tir Nationaal" aldaar. Er zal namelijk een wedstrijd van 100 schoten gehouden worden tusschen een onzer meest bekende scherpschut ters tegen een even geoefend en be kend Belgisch schutter, officier der ,rde civique. Den uitslag, die door onze Hol- landsche scherpschutters met belang stelling wordt tegemoet gezien, zullen wij later mededeelen. De afstand, waarop geschoten wordt, bedraagt 225 meter of 300 pas. De schijf is van Belgisch model. Op voorstel echter van onzen landgenoot, zal de witte roos in plaats van 20, slechts 10 Centimeter middellijn hebben. Londen, 8 Dec. Gisterennamiddag had er in het Ierscbe kanaal, ODgeveer een mijl van Holyhead, een verschrikkelijke ramp plaats. Gedurende een hevigen storm zag men een groote stoomboot zinken, zonder eenig spoor na te laten. Vol gens een ooggetuige was het een groot schip met drie masten, waar van de fokkemast met ra's, en witte 8choorsteenen met zwarte cirkels. Na eenige ogenblikken werd het onhan delbaar, alsof de stuur toestel defect was, en niettegenstaande er een ster ke eb liep, dreef 't schip in de »Race." Op dit punt gekomen, werd er aan de zeilen iets veranderd, maar op hetzelfde oogenblik zonk het schip; het woei hevig uit het Z. W. Er werd dadelijk aan de autoriteiten kennis gegeven en sleepbooten met een red dingsboot vertrokken naar de plaats des onheils. Er is by na geen twijfel of het schip was de Pochard, bestemd van Liverpool naar Rotterdamof er passagiers aan boord waren is nog onbekend. De boot, groot 1800 t., was in 1883 te Glasgow gebouwd. Een later telegram meldt, dat de reddingsboot zooeven was teruggeko men, zonder een spoor van menschen of zelf8 van wrakhout te hebben kun nen vinden. Naar het oordeel van zeelieden is het schip in de vreeselijk hooge zee gesmoord. Er zijn kisten zeep, gemerkt »D. C. Keiling Co., Liverpool," vaten talk, tabak, palm olie enz., aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig vau de Pochardook dreef hedenmorg. een reddingboei, gemerkt Pochard,'' bij Rhosslijn op strand. Volgens een statistiek, in een Parijsch dagblad verschene», bedraagt het aantal werklieden te Parijs, die zonder werk zyn, 36000. Drie matrozen van het Deensche schip »0ni8h," dat te Barcelona voor anker ligt,hebben een hunner makkers vermoord en in zee geworpen. Te Stafford in New-Hampsbire (Vereenigde Staten) is bij toeval een dynamietpatroon ontploft. Het huis is totaal vernield en een der bewoners werd gedood. Al'de overige bewoners zyn gewond, waarvan vier doodelijk. Een bol van een schaatsenrij der, Alex Paulsen, schryft uit Chris- tiania aan het bestuur van het Ne der) andsche Schaatsenry dersbon cl, dat hij dolgraag eens om 't hardst wil rijden met een Hollander, want dat heeft hij nog nooit gedaan. Ik daag, zoo zegt hij, iedereen uit voor een match van 100 (f1200) over wel ken afstand ook van 3 tot 100 En gelsche mijlen (5 tot 161 KM.) hier te Christiania of waar ook. - Te Odenkircheo zat dezer dagen een leidekker op het dak van een molen en was bezig om eenige hoogst noodige reparatiën te verrichten. Eensklaps ontwaarde hij een netjes ge vouwen pakje, dat in een hoekje tusschen de dakspanten verscholen lag; hij haalde het te voorschijn, ontdeed het van het papier, dat er ora gewikkeld was, verwijderde ook het tweede omhulsel, dat uit een exemplaar van de Kölnische Zeitnng van 3 Maart 1854 bleek te bestaan en vond toen.... een groot pakket banknoten van tien thaler van de bauk van Weimar. De heerlijke verrassing van onzen vriend was bijna noodlottig voor hem geworden, want hij vergat een oogenblik, op welk verheven standpunt hij zich bevond, maar gelukkig werd hij er intijds door het kletteren van den molenvliet aan herinnerd. Hij klonterde, voorzichtig, overal rond kijkende of er ook iemand op hem lette, met zijn schat naar beneden, verschool zich in een boschje, haalde daar eens terdege adem en verstopte toen het pakje, nadat hij een der bankbiljetten bij zich had ge stoken. Daarop ging hij naar den molenaar en vroeg hem af of bij bij geval ook geld ver loren had en liet, toen de man een ont kennend antwoord gaf, het bankbiljet zien. Eensklaps begon de molenaar te schud den van het lachen„aan die dingen zoude ik je ook kunnen helpenvoegde hij den leidekker, die heel mal op zijn neus keek, toe, „dat goedje vind je nier overal in de buurt in hoeken en gaten verstopt; waar schijnlijk heb je het bankje tusschen de dakspanten gevonden; het biljet is valsch Onze Croesus, die nog nooit van een dak was gevallen, viel thans uit de wolkenhij haalde verschrikkelijk terneergeslagen zijn pakje te voorschijn en liet het den molenaar zien. Het bleek, helaas, dat al de fraaie bank jes in de werkplaats van valsohe munters het levenslicht hadden aanschouwd, en dat zij in een tijd vervaardigd waren, toen in de omstreken van Odenkircheu slecht gespuis huisde en er allerlei boosheid bedreven werd. Een Parijsche dame, Astié de Valsayre geheeten, heeft zich tot den heer Pasteur gewend met het aanbod, om proeven met inenting der stof van een dollen hond op zich te laten nemen. Pasteur heeft haar geantwoord dat de proeven, waaraan zy den moed heeft zich te willen blootstellen, zeer gevaarlijk zijn. De dame heeft zich daardoor niet laten afschrikken. Zij heeft Pasteur terug geschreven, dat zij in 1878 gebeten was door een dollen hond, dat zy toen de wond heeft laten uitbranden en zes maanden lang angsten heeft doorstaan. Zy weet nu heel goed wat zij doetzij is op alles voorbereid. De vraag is slechts of de proefneming van belang kan zyn voor de wetenschap. Zij is thans niet bang, en dit acht zij een gelukkig voorteeken. Totnogtoe nam men aan dat de twee door de Engelscbe bank uitgegeven banknoten van 100.000 pond sterling (waarvan de hertog van Westminster er een in zyn salon heeft hangen) de grootste geldswaar dige papieren waren. Toch blijkt dat de Oostenryksche vorstenfamilie Starhemburg een stnk van nog grootere waarde heeft, nl. eeu obligatie van 1.500,000 Oostenryksche guldens. Voor deze som heeft de regeering indertijd een deel der bezittingen van den vorst aangekocht en dit met een enkele obligatie zilverrente betaald. Het stuk is natuurlijk rent- gevend en werpt ieder jaar 75000 gulden intrest af. - Te Budapest is een jonge dame tot 243 gulden schadeloosstelling ver oordeeld, uit te betalen aan den eige naar vau een leesbibliotheek, wiens boeken zij een geruimen tijd bad om cr minnebrieven in te schrijven, waar op dan het aldus bekladde boek werd terug bezorgd en weldra opnieuw afgehaald, maar ditmaal door den be minde, die er zijn antwoord in schreef. Den volgenden dag kwam dan de jonge dame het boek weer halen. De oude heer, die meer naar de nummers dan naar den inhoud van zyn boeken kijkt, had er niets van bemerkt, tot dat het hem op zekeren dag in 't oog viel en de minnende Dulcinea betrapt werd. Het meest tragische vau het geval is nog wel, dat do juffrouw de 243 gulden alleen moest betalen. Haar stille leesbibliotheek-vrij er ij was toch juist een paar dagen te voren afge raakt. Op den vrijer was dus geen verhaal. Voor eenige dagen werd in het dorp Berod, district Wallmerod, in een huis verkooping gehouden. Een talrijk publiek was in de be nedenverdieping en rondom het huis bijeen. Te midden van den verkoop, juist toen de uitveilder het bekende: eenmaal, andermaal uitriep en op het punt stond van toe te slaan, kraakte 't geweldig, week de vloer uit elkaar en lag de geheele kamer met ongeveer 100 menschen en alles wat verder in de kamer was geweest, in den kelder, alles op één hoop. On begrijpelijk gelukkig kwamen al die menschen er met den schrik af, met lichte verwondingen en met brand wonden want de gloeiende kachel was mede in den kelder gevallen. De Amerikaansche spoorweg koning Vau der Bildt is eigenaar van een certificaat van honderdduizend shares van deNew-YorkscheCe~ aal-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1