'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1236. Zaterdag 20 December 1884. Twaalfde Jaargaaf. Kalender der Week. iAtoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BarewSPOORSTRAAT en ZÜIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zyn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 JANUARI gelegenheid bestaan tot het plaatsen van ADVER TENTIËN als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 CENT per advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij dig in te zenden. Onzen geabonneerden buiten de gemeente wordt verzocht 't abonnements geld van dit Blad, 4* kwartaal, te willen overmaken vóór 5 JANUARI 1885zullende anders daarover met 10 c e n 18 verhooging per post be schikt worden. DE UITGEVERS. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 i. 4 m. Onderg. 3 u. 46 m. Zondag 21. Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Kerstfeest. le Kwartier. Yrijdag 26 H. Stefanus. Zaterdag 27 NIKUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Dec. 1884. Zaterdag zal de oprichting der normaalschool, alhier, en haar vijf entwintigjarig bestaan feestelijk wor den herdacht, 's Middags om een uur zullen de feestgenooten ontvangen worden in de bouwzaal voor gemeente werken, waar een welkomstrede zal gehouden worden door den heer van Eijk, schoolopziener, afgewisseld door gezang van de tegenwoordige kwee- kelingen dier inrichting. Later zullen de reünisten ontvangen worden in Tivoli, door de bier gevestigde af- deeling van 't N. O G. Des avonds zal men weder bijeenkomen op een soiree litteraire en musicale. Door Herman Groenendijk, schipper van de sloep „Pollux" is dezer dagen aan de Maatschappij „Neptunus" te Nieuwedicp, ten behoeve van het Aquarium van „Artis", te Amsterdam een zeldzame visch aange bracht. Deze visch, van welke geen Nederl. naam bekend is, draagt den wetenschap- pelijken naam Brosmius brosme, behoort tot de dorschvisschen, beeft in het algemeen eenige overeenkomst met de aan onze kusten voorkomende leng en werd bij de Doggersbank door bovengenoemden schipper buitgemaakt en voor het Aquarium bewaard, waar hij thans in het groote bassin voor het publiek is tentoongesteld. Gewoonlijk wordt deze vischsoort in het noordelijk ge deelte van den Atlantischen Oceaaan aan getroffen, vooral bij Spitsbergen, rondom IJsland, bij de Faroëreilanden en langs de Noorweegsche kustenzuidelijker dan 60 graden NB. schijnt zij echter uiterst zeld zaam voor te komen. Vooral door Deensche, Noorsche en Engelsche visschers wordt in de maanden December en Januari langs de kusten van Noorwegen bij de Shet- landsche en Orkney-eilanden op deze visoh- soort ijverig jacht gemaakt. Het exemplaar, thans in het Aquarium te zien, heeft een lengte van ongeveer 60 cM. De hoofd kleur is grijs, aan de rngzijde bronsachtig de vinnen vertoonen een licbtgeklenrden zoom, de schubben zijn zeer klein. Het is de eerste maal dat deze vischsoort in aquarium wordt gehouden. 't Begrafenisfonds, onlangs te Hoorn, op Texel, tot stand gebracht, neemt steeds iu bloei toe. Reeds telt 't 151 leden en er is kans dat dit getal spoedig nog zal stygen, omdat zy die voor Januari a. a. als lid toetreden recht hebben op directe uitkeering, terwijl de latér aange komen leden er alleen aanspraak op kunnen maken, na drie maanden ge contribueerd te hebben. Ingevolge machtiging des Ko- nings is de heer Dirk Loman erkend en toegelaten als consulair agent van Rusland te Tessel. Gevaarlijke Suiker. Sedert eenige dagen had het te Amsterdam de opmerkzaamheid ge trokken, dat herhaaldelijk in de buurt der Muidergracht, Weesperstraat en straten en grachten in die. omgeving gévallen voorkwamendat huisgezin nen, na het gebruik van suiker bij de een of andere spijs, door onge steldheid overvallen werden, die ge paard ging met brakingen en inge- wandspijn. In een familie van 10 personen o. en in andere groote huisgezinnen, wareu in de laatste dagen allen hevig ongesteld geworden. Arsenicum-ver- giftiging werd geconstateerd. Het bleek toen, dat allen eene soort bastaardsuiker kochten "bij den krui denier Tas, in de Weesperstraat, en een scheikundig onderzoek bracht aan het licht, dat dit voedingsmiddel een genoegzame hoeveelheid arsenicum bavatte, om als oorzaak te kunnen worden beschouwd van de ongesteld heden. Hoe deze gevaarlijke zelfstandig heid in de suiker is gekomen, is vooralsnog een raadsel, dat de politie die natuurlijk een scherp onderzoek heeft ingeeteld, nog moet oplossen. Zeker schijnt het echter te zyn, dat van die gevaarlijke suiker ook bi) audere kruideniers is verspreid, zoo dat het geraden is, voorloopig bij het gebruik van bastaardsuiker voor zichtig te zyn. De geheele voorraad by den heer Tas die natuurlijk aan het geval onschuldig is werd in beslag ge- imen. Maandag zyn te Amsterdam aangehouden een heer en een jeugdige dame, die Zondagmiddag te Brussel een diefstal hebben gepleegd van on geveer 150,000 fr. aan juweelen. De bestolene was hen zoo spoedig moge lijk nagereisd en op aanwijzing van hem werden zij, in het bezit van al het gestolen e, gearresteerd. Uit Scheveningon wordt ge- meld In de vorige week berichtten wy dat er reeds 4 nieuwe haringschuiten zyn uitgehaald; dit getal is heden reeds geklommen tot 9, niettegen staande de teelt f2500 per vaartuig minder opbracht dan in het vorig jaar De meeste timmerwerven heb ben de gereedstaande schuiten niet alleen verkocht, maar zelfs nog be stellingen ontvangen, zoo van hier als van elders. Nog maar twee schui ten staan aan het strand onverkocht; naar men zegt, zyn er ook daarvoor liefhebbers. Een driejarig kind te Bergen- op-Zoom, dat by afwezigheid der moeder van kokende koffie dronk, is aan de gevolgen van de daarby bekomen brandwonden overleden. Maandagavond ging een vyftal jongelieden uit Rozen borg uit spele varen op de Maas. Zy zaten in een bootje en besloten aan een voorbij varende baggermachine »De Maas mond", te vragen om gesleept te wor den. Zy kwamen daardoor te dicht by het vaartuig zonder te deuken aan den zuiger van die boot. Allen geraakten te water en één hunner moest zyn onvoorzichtigheid met den dood bekoopen. De ande ren werden door »De Maaasmond" gered. In eene tappery in de Yleer- straat te 's-Hage had Dinsdagavond eene vechtpartjj plaats tusschen vader en zoon. De vader *erd door zyn zoon dermate aan het hoofd verwond, dat zijne overbrenging naar hetzieken- huis noodzakelijk was. De ontaarde zoon ontkwam ternauwernood aan de woedende menigte. Voor de te Enkhuizen open staande betrekking van gemeente-ar chitect, op een traktement van f1200, hebben zich niet minder dan ruim honderd sollicitanten aangemeld. In de nabyheid van Venloo hebben onbekenden Dinsdagnacht in gebroken in de woning van de wed. Joosten en wel zoo brutaal mogelijk. Men sneed eerst eene ruit uit, na deze met zeep bestreken te hebben, waarna men de vensters open maakte en de deur met een touw vastbond, die tot de aangrenzende kamera leidde. Daarna droeg men eene commode en een liunenkastje het raam uit en ver brijzelde die op een kleinen afstand van het huis. Het daarin geborgeu geld, benevens gouden en zilveren voorwerpen werden daaruit genomen waarna de dieven verdwenen. In de verbrijzelde meubelstukken vond men nog f 18 in gond, die vermoedelyk de dieven over het hoofd hadden ge zien. Omtrent een in de kolenmijn van Anine, welke aan den Hon- gaarschen Staatsspoorweg is gelegen, voorgevallen ongeluk worden vree- selyke berichten medegedeeld. De mijn is door een ontploffing van myngas in brand geraakt en brandt nog, waardoor de reddingswerken worden bemoeieljjkt. By het uit breken van den brand waren de ar beiders druk aan het werk. Reeds 45 lyken zyu gevonden. De ver ongelukten waren bjjua allen huis vaders meer dan dertig worden nog vermist. De schade is zeer aanzienlyk, de ellende der arbeidersgezinnen groot. Ter herinnering aan Richard Parker, die door de twee overgebleven schipbreukelingen van de Mignon nette" is opgegeten, zal op het kerk hof te Itchin Ferry, boven het graf van den vader en de moeder van dit slachtoffer van anthropophagie eeu gedenksteen geplaatst worden met het volgende opschrift: Ter her innering aan Richard Parker over leden op de leeftyd van 17 jaren, in een sloep op het midden der Tro pische zeeën na negentien van verschrikkelijk lyden en na met de »Mignonnette" schipbreuk geleden te hebben. Vervolgens volgen de teksten Job Xni, 15 en Handelingen VII, 60. De laatste tekst is er op verlangen van den broeder van Richard Parker bygevoegd, die de beide moordenaars vergeeft. In Amerika heeft men nu den eersten electrischen spoorweg voor persoDen- en goederenverkeer verkre gen. Hy loopt van het eene einde van den staat Cleveland naar het net van de East Clevelandstreet Railroad Company. De stroomopwekker is vier mijlen van het station van ver trek verwyderd, en staat door eene tusschen de rails liggende onderaard- sche geleiding in verband met den trein, die met inbegrip van de elec- tro-dyuamische machine uit 10 wag- gons bestaat. De kosten van aan leg dezer spoorweg baan bedragen 35,000 frs. per Engelsche myl. Aanslag op London-Bridge. De heeren Fenians hebben weêr geld noodig. Wanneer dit Iersch-Amerikaansche bondgenootschap van moordenaars niet ge* noeg van de spaarpenningen ontvangt der misleide dienstboden en daglooners in Ame rika, die van Ierscbe afkomst zijn, dan wordt een nienw beroep op hun onnadenkendheid en onwetendheid gedaan door een dynamiet- ontploffiing in Londen. Zaterdagavond hebben de lafaards, die O'Donovan Rossa's bevelen opvolgen, zonder eenig gevaar voor zioh zelf, weder gepoogd menschen te dooden en buizen te vernielen. Onder de gewelven van London-Bridge, in het hart van Londen, is een dynamietbom ontploft. Aan de brug werd weinig schade toegebrachtde kracht van de explosie trof voornamelijk de werven; huizen en aanlegplaatsen langs de rivier tusschen Londen-Bridge en South - wark-Bridge. Honderden ruiten werden gebroken, en dik lag het glas op het voetpad langs de huizen. De luchtstroom ging noordoost en verloor zijn kracht eerst op het groote open plein bij den Tower. Het Pearl Life Assurance office werd be schadigd en in Lower-Thames-street en Fishstreet werden de vensters met kozijn en al vernield en de gaspijpen verdraaid. De huizen bij de visohmarkt van Bil- lingsgate toonden, hoe vreemd de schok werkte. In hetzelfde huis waren eenige ruiten der kamer ingeslagen, terwijl andere op straat geworpen waren. Het zware dikke spiegelglas, dat de markt bedekt, werd omhoog geslingerd, zoodat het op de steigers van de rivier viel. In het groote Cannon-street-hotel werden juist verschillende vergaderingen gehouden toen de ontploffing plaats had doch nergens ontstond paniek, en merkwaardig genoeg werd niemand gedeerd. Het was Zaterdag juist 17 jaar geleden, dat de Clerkenwell- explosie plaats had, de eerste misdaad van dien aard der Fenians, waarbij tal van ongelukkige werklieden met hun vrouwen en kinderen het leven of hun ledematen verloren Ook nu weder zijn honderden bewoners van Londen aan dood of verminking bloot gesteld geworden. Deze onzinnige misdaden zijn niets dan reclames voor oproermakers van beroep, en bij vernieuwing drukken we de hoop uit, dat de wetgevende maoht van de republiek der "Vereenigde Staten van Amerika, haarj angst en ontzag voor Iersche kiezers in zoo verre overwinnen moge, dat ze het hoofd der moordenaars, O'Donovan Rossa belette, openlijk voor moordaanslagen giften in te zamelen. In geen andere Staat wordt zulk sehaaddaal veroorloofd. Reizigers, die Weenen bezoeken, zullen goeddoen zorgvuldig op hun bagage te letten. De gezant van Rusland te Konstautinopel reed dezer dagen door Weenen, waar hy eenige uren moest doorbrengen. Toen hg weer in den trein wilde stappen wae zyn valies, dat 125000 frans bevatte, verdwenen. Denzelfden dag werd in een hotel een heer tu zyn geld en de juweelen zyner vrouw beroofd. In Ierland kwamen dezer dagen weder tal van agrarische miedaden voar. Te North Kerry werd de hoeve van een der gehate paehters in brand gestoken en de bewonen ontkwamen ter nauwernood den vuurdood. Te Westmeath werd een echtpaar door een bende vermomden gedwongen om neder te knielen en te aweren dot zy den dienst van een in bet zwarte boek stamden pachter verlaten zou den; daarna schoot men de geweren boven bun hoofd af, als toeken dat ongehoorzaamheid hun duur zou te staan komen. In het graafschap Cork drongen verscheiden vermomden by een hoer hianen en nomen zyn wapenen en munitie mede. Te Berlyn stond dezer dogen een koetsier voor het gerecht die beschuldigd was van het spelen in vreemde loteryen, wat in Duitach- land verboden is. De man kwam in een splinter nieuw pakje ter terechtzitting en scheen zich de zaak niet byzonder hard aan te trekken, want hy wenschte den president heel vriendelyk goeden morgen. Goeden morgen vriend," zeidede president, >je hebt in de Sakeisehe lotery gespeeld, niet waar?" >Ja," sprak de aangeklaagde, >en ongemakkelijk ook." »Maar dat is verboden en daarom moet je eene boete van drie mark betalen." >Daar heb ik niemendal tegen," antwoordde de koetsier. »Je hebt toch wat gewonnen, hoop ik?" vervolgde de president. »Dat zou ik meen en," vertelde onze vriend, die danig in zyn nopjes was, >myn nummer is er met 50000 mark uitgekomen." >Dan feliciteer ik je van harte," riep de voorzitter. >Dank n wel, wilt n soms ook een geluks-nummertje »Dankje," sprak de voorzitter, goeden morgen." Goeden morgen," antwoordde de koetsier en ging weltevreden heen. Kantongerecht te Helder. Zitting van 10 December 1884. Overtreding wet op den Uk en Herijk: A. L., 2 boeten elk 50 et.M. L., 8 ven 50 ct., verbeurdverklaring der meten ea gewichten. Het sich bevinden in kennelijkea staaf van dronkensokep op dan openbaren weg: H. J. v. G., boete K0 et.; L. G.; W. *4 A. H. H.; H. F. M.J. M.; C. R..ieder f8.—; W. 8., 5 ven f8.—; W. d. W.. 8 van f A. L. f 10.—. Allen eubaidiaire gevangenisstraf ea ia de koeten. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Frederik arriveerde 17 December van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Conrad ia 14 T «embtr van Seuthampton vertrokken naar Java.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1