'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No.vl241. Woensdag 7 Januari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. t>onuement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreanxSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. -A-dvorterLtlën ▼an 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NI E WSTIJ DINGEN HELDER, 6 Jan. 1885. Bij Zr. Ms. besluiten van 1 en 3 dezer zijn de heeren dr. A. J. Jel- gersma, arts, en J. Idzerda, arts, res pectievelijk met 16 dezer en 1 Febru ari a. s., benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zee macht. Gedurende het 4e kwartaal 1884 is de kweekschool voor zeevaart te Leiden met 100 jongens vooruitge gaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 170. In het jaar 1884 zijn te Am sterdam met de Havenstoombooten 1,263,143 passagiers vervoerd. Vrijdag is bij Utrecht een ge huwd man van ongeveer 22 jaren met het schaatsenrijden aan de Batterijen verdronken. Het \js heeft niet ver van Sneek een tweetal slachtoffers gemaakt een boerenknecht en een boeren dochter zjjn op 't Koevorder meertje door het ijs gezonken en verdronken. Men schrijft uit Den Haag: Zondagnamiddag ten half drie zjjn op een der vijvers in het Bosch, waar honderden menschen schaatsen reden, zes personen door het ijs ge zakt. Zij werden allen geredéén dame evenwel slechts met de groot ste moeite. Uit de rivier de Maas nabij Eisden is opgehaald het lijk vau een persoon van omstreek 40 jaren, die reeds eanige weken in het water schijnt gelegen te hebben. De dren keling was goed gekleed en had een gouden uurwerk met dito ketting op zak. Nog werden op hem gevonden brieven aan het adres van F. van Will, commissiehandel, Helmond, en een kaartje bevattende den naam van Th. Durbecq, St. Quintin. Daar het ljjk een wond aan het hoofd had, is de justitie van Maastricht Woens dag te Eisden geweest om een ge rechtelijke schouwing te houden. Dit is het derde ljjk, dat binnen veertien dagen uit de Maas in het ar rondissement Maastricht is opge haald. Vlissingen, 4 Januari. Heden is van Queensbro aange komen de mailboot Willem Prins van Oranje," die in den afgeloopen nacht in aanvaring is geweest met de Fransche vischsloep »Lucie et Leonore" van Calais. De mailboot beeft geen noemenswaardige schade; de vischsloep is gezonken, doch alle acht opvarenden zijn door de mail boot behouden hier aangebracht. Het Paleis van Justitie deelt 't volgende historische verhaal mede Een boer treedt het kantoor van een advocaat en procureur binnen, en vraagt een advies. Het advies is gegeveu. De boerWat ben ik in mjjnheers schuld De advocaat: »Een golden en 80 cents." De boer (een paar rjjksdaalders in de hand houdende) Dat valt me mee." De advocaat: Waarom valt u dit mee?" De boer (het gelaat in een ernstige plooi zettende, en ietwat verlegen) >Ja, ziet u, advocaat en procureur!" Vrijdagnamiddag omstreeks 5 uuris een met twee paarden bespan nen wagen der Amsterdamsche Goe- dereuvervoermaatschappij,beladen met 1500 kilogram ijzerstaven, en bestuurd door J. Huisman, met deu voerman, nabij de Noorderkerkstraat in de Liu- dengracht gevallen. Ofschoon onmid dellijk alles in het werk werd gesteld, en men den drenkeling, die spoedig uit het water was gehaald in het na bijgelegen politiebureau op de Noor- dermarkt doelmatig verpleegde, ge lukte het niet de levensgeesten op te wekken, zoodat de te hulp geroe pen dr. Hendrix slechts den dood kon constateeren. Naar men verneemt, zou het onge luk geschied zjjn omdat het voorstel van den wagen weigerde te draaien, de paarden schichtig werden en de zware last naar de voorzijde zakte. Het lijk van den 42-jarigen voerman, die een onverzorgde vrouw en vier kinderen nalaat, is naar de echtelijke woning in de lste Laurierdwarsstraat N°. 7 overgebracht. De paarden zjjn door den bekenden toestel van deu heer Sinck eerst eenige uren later, natuurlijk dood, opgehaald. Dat dit voorval duizenden ter been bracht behoeft geen betoogde com missaris van politie, de heer J. C. Steenbergen, die persoonlijk present was, met een voldoende macht, wist de orde echter voorbeeldig te hand haven. Omtrent een misdaad te Apel doorn, meldt men het volgende Op Nieuwjaarsavond is zonder be kende aanleiding in den Nieuwen Enk alhier, een wjjk van behoeftigen, aan zekeren W. G., een 45-jarig man, met minder ontwikkelde ver standelijke vermogens, een belangrijke wonde toegebracht met een stuk hout of eeu geweer. Kort daarop is de dood ingetreden. W. G. stond algemeen als zeer goedhartig bekend. Als vermoedelijke dader bevindt zich zekere G. J., een oud bekende der justitie, in arrest. Hij heeft echter nog niet bekend. Een inwoner van Rokanje, vader van een talrijk gezin, werd 's nachts wakker en meende aan de buitendeur stemmen te hooren. Eenige jongens waren bezig om een scherm recht te zetten, dat, hetzjj door den wind, hetzij door baldadigheid, op den weg was geworpen. In drift ijlde de man naar de deur, greep zijn geladen ge weer, en schoot een der jongens in het hoofd, met dat gevolg, dat de ongelukkige 18-jarige jongeling het met den dood zal bekoopen. De dader is in hechtenis. Men schrijft uit Sittard: Men weet thans wie de persoon is, wiens lijk de vorige week te Elsloo in de Maas is gevonden en op het Israël, kerkhof te Beek is begraven, Bjj het Israël, kerkbestuur te Beek is nl. een schrijven ontvangen uit 's-Hage van de familie des drenke- lings, uit welk schrjjven ten duide lijkste big kt, dat het het li jk was van zekeren D v. d. S., oud 23 jaren. Deze, voor korten tijd gehuwd, had zich met zjjne vrouw te Luik met terwoon gevestigd, uit welke plaats hij als rondreizend kooiman zich naar verschillende steden van België begaf. 22 dagen vóór den dag waarop zijn lijk te Elsloo aanspoel le, was hij van Luik vertrokken, met het voornemen 's anderendaags terug te keeren. In stede daarvan ontving zijne vrouw een telegra'm uit Seraiug, waarin hij haar melddeniet vóór Vrijdags avonds naar huis te kunnen komen. Hg kwam echter niet, en nadat de vrouw nog bijna een week te vergeefs op zijne terugkomst bad gewacht, begaf zij zich naar hare familie te 's-Hage waar men nu dezer dagen nit de couranten het tragisch einde van den vermiste heeft vernomen. Men schrijft uit Ooltgeusplaat, dat daar, op Nieuwjaarsdag, ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad tusschen burgers en militairen. De militairen zouden het hazenpad ge kozen hebben, achtervolgd door de burgers. Bij die achtervolging moet een militair dermate mishan deld zijn, dat hg weinige oogenblik- ken later een lijk was, terwijl anderen het mede kwaad hadden te verant woorden. Een militair werd in dien strijd bewusteloos weggedragen. De politie was terstond bij de hand om een eind aan de kloppartij te maken. Het is te betreuren voegt de be richtgever er bij dat de burgers niet beter met de militairen kunnen omgaan, die slechts in een 8- of 10-tal aanwezig zijn. Bij het zoogenaamde nieuw- jaarschieten, dat te Wije nog vrij algemeen in zwang is, had de knecht van den landbouwer D. het ongeluk zich door de baud te schieten, waar door hij zoo ernstig werd verwond, dat onmiddellijk heelkundigo hulp moest worden ingeroepen. Te Venraai heeft de notaris S. zijne betalingen gestaakt en dit verwekt groote sensatie onder de bevolking, omdat juist de arbeidende ,sse en vele kleine landbouwers de crediteuren zijn, die nu hun geld niet ontvangen. De opgewondenheid is dan ook zoo groot, dat de politie veel werk heeft om de rust te bewaren. De justitie uit Zutfen doet on derzoek naar een misdaad, welke Donderdag in de zoogenaamde Enk, nabij Apeldoorn, heeft plaats gehad. Bij een hevige vechtpartij is een persoon gedood, terwijl verscheidene gewond werden, waaronder één door een pistoolschot in het aangezicht. Een dapper Hollandsch meisje. De P. E. Telegraph bevat het verhaal van een heldendaad door een Hol landsch meisje, van het district George, dat onlangs door hevige onweders en stormen bezocht werd. Zij woonde op de plaats bij bare ouders, Beausac geheeten, met haar broeder, die on geveer 18 jaar oud was. 's Mia- dernachts, nadat allen reeds ter ruste waren gegaan, werd het huis door een bliksemstraal getroffen, waardoor allen voor een oogenblik bewusteloos waren. 't Eerst kwam de jonge dame weer bij keunis, die onmiddellijk de trap opvloog naar de kamer van haren broeder, dien zij dood op den grond liggende vond, vreeselijk door den bliksem getroffen. Deze op hare schouders te laden en beneden te brengen was het werk van een oogen blik, waarna zij zich opnieuw in de vlammen stortte en het geluk mocht smaken hare bejaarde ouders, die beiden ziekelijk waren, behouden in een buitengebouwtje te brengeu. Voor de derde maal waagde zij zich in den vuurgloed om eenig beddegoed te bemachtigen, wat haar ook mocht gelukken. Er viel verder aan geen redden meer te denken zelfs niet van een kleedingstuk, zoozeer waren de vlammen reeds meester van het gebouw. Had het meisje niet zooveel tegenwoordigheid vau geest gehad of was ze bezweken door den schrik van den brand of bij het ontzielde lichaam van haren broeder, dan was de geheele familie in dien rampspoe- digen nacht omgekomen. De Deenscho -bladen vermelden de volgende treurige gebeurtenis: Eene weduwe en hare dochter, die in een kleiu huisje te Volsdam samen woonden, werden den 21 December dood in hare woning gevonden. De weduwe zat op de knieën voor het bed, als om met het hoofd er op te rusten; maar zij was een weinig naar achteron geraakt en had haar eenen arm op het bed gelegd. De drie kinderen der ongehuwde dochter wa ren levend. Twee (een tweeling) werden in het eene bed gevonden, terwijl het kleinste van omtrent een jaar oud in de wieg had gelegen. Daarvóór zat de moeder in een hou ding als die, welke de vrouwen aan nemen, wanneer zij een in de wieg liggend kind de borst willen geven. Het was treffend, twee menschen zoo door den dood overvallen te zien. Het kleinste kind had getracht over eind te komen en was op den grond gevallen, waar het langen tijd moet 'egen hebben; het had veel door de koude geleden, maar door de zorg vuldige verpleging die het ondervindt, is het herstellende. De kat heeft een leelte van het vleesch aan den rechterarm dei vrouw tot op het been afgeknaagd; maar er was geen bloed uit de wond gekomen, waaruit op te maken is, dat de vrouw reeds lang dood moest zijn, vóór de kat den honger stilde. Alles in het huis duidt aan, dat zij 's Zaterdags bezig waren geweest met schoonnaken en witten. In deze week wordt te Parijs een deputatie van Engelsche werk lieden verwacht, die zich met de Parijsche arbeiderspartij in verbinding zal stellen om de grondslagen vast te stellen voor een internationalen bond tegen de aanspraken van het kapitaal en de werkgevers. Te Weenen loopt het gerucht, dat men eeu aanzienlijken diefstal in de algemeene kas van den minister van financiën heeft ontdekt. De ambtenaren die met het einde van het jaar de kas moesten opmaken moeten in verscheidene zakken steenen in plaats vau goud en zilver gevonden hebben. Een ambtenaar moet zich van het leven beroofd hebben. Donderdagmorgen vond op de spoorweglij n Manchester - Sheffield - Lincolnshire, in de nahgheid van Penistone dertien mijlen noordelijk van Sheffield, een botsing tusschen twee treinen plaats, met hét gevolg dat drie personen gedood en acht en-twintig gekwetst werden. Eigenaardig is de wijze waarop dit treurig ongeval veroorzaakt werd, waarvan de schuld niet aan de spoor weg-maatschappij kon worden ge weten. Aan een helling van den weg kwam een kolentrein, die met de matige vaart van vijf en twintig mijlen in het uur liep, van de hoogte afdalen, terwijl een pleziertrein, die uit zestien waggons bestond en on geveer driehonderd passagiers bevatte, hem op heii ospoor tegemoet kwam. Door een ongelukkig toeval brak, eenige oogenblikken alvorens de treinen iu elkanders nabijheid waren, de as van een der kolenwagens, die niet aan de spoorwegmaatschappij, maar aan een particulier in eigen dom toebehoorde. De locomotief van den pleiziertrein stuitte met groote kracht tegen den op zijde hangenden wagen, dien hij op de rails terugwierpde schok die door het terugstuiten der pas- sagierswaggons veroorzaakt werd, bracht de meeste kwetsuren teweeg. De locomotief en de vier eerste wagens van den pleiziertrein kwamen ongehinderd voorbij dsn kolenwagen, die met groote kracht tegen de drie volgende waggons aanbotste, terwgl op hetzelfde oogenblik eenige andere waggons, die inmiddels gederailleerd waren, met den kolentrein in collisie kwamen. Met het oog op de aan vele voer tuigen veroorzaakte schade beschouwt men het als een wonder, dat het cjjfer der dooden en gekwetsten zoo gering is sommige wagens waren toch totaal verbrijzeld. Een vrouw, wier mau door verscheidene noodlottige gebeurtenis sen ongesteld en zeer zenuwachtig was geworden, zond onlangs naar Weenen naar het ziekenhuis om den beroemden dr. Hollaender, daar zg zich inbeeldde dat haar man op het punt was van gek te worden. De dokter kwam, vond den toestand in het geheel niet bedenkelijk en stelde de vrouw gerust toen deze hem uit de ziekekamer begeleidde. De zenuw achtige patiënt maakte zich echter eensklaps bezorgd dat zijn zeer gierige vrouw den dokter niet genoeg zou betalen en riep haar daarom uit zijn bed na: »Zeg, Marie, geef den dokter tien gulden »Ziet gjj, dokter, zeide de vrouw, hg heeft toch het verstand verloren." Te Weenen kan men het jaar 1884 het jaar der zelfmoorden noemen. Nog voor het einde van het jaar hebben zich weder twee broeders Maurits en Samuel Wottitz van het leven beroofd. Door een slechte speculatie bedroeg hun passief 30.000 florijnen, doch daar de zaken buiten hun schuld waren tegengeloopen, hadden de leveranciers uitstel van betaling verleend. Deze tegenslag in hunne zaken scheen hen echter zoo te drukken, dat zij besloten een einde aau huu leven te maken. Zg begaven zich in de fabriek en joegen zich tegelijk een pistoolschot door het hoofd. Beiden laten een weduwe maar geen kinderen na. Vrijdagmorgen is een kassiers knecht in de Nationale Bank te

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1