Advertentiën. ff wordt niet gezegd, maar de»blinde" was het eerst de deur uit en hare dochter snelde haar achterna. Het bleek, dat de vrouw noch blind, noch de weduwe van een majoor was, maar gehuwd met een man, die de fraai ste bedelbrieven wist te schrijven en zijn gezin uit de opbrengst ruim schoots onderhield. Te Namen is een gruwelijke moord gepleegd. Een jonginensch van 24 jaar, die door ziju patroon, een bierbrouwer, wegens ontrouwe handelingeu uit zijne betrekking was outslagen, wilde zich wreken. Hij kocht eeu revolver en begaf zich met zjjne moeder naar zijn vroegeren patroon. Daar bij zijn komst de heer Leroy niet thuis was, werd hij door diens vröuw in het kantoor gelaten, terwijl zij haar echtgenoot liet roepen. Toen deze kwam en bij de kachel was gezeteu, schoot de vroegere bediende, Dubois genaamd, den heer Leroy in den hals, die daarop onmiddellijk den geest gaf. Vervolgens richtte de moordenaar bet moordtuig op zich zelf, doch bracht zich slechts lichte wonden toe. Buiten gekomen, wierp hij zich in de Maas. die voorbij de brouwerij stroomt, en des avonds werd zijn lijk opgehaald. De verslagene was slechts 23 jaar oud en eerst sedert eenige maanden gehuwd. De wanhoop van de jo ige weduwe, die weldra moeder zal worden te beschrijven, is niet mogelijk. In een dorp van het kanton Zug (Zwitserland) was een bedelaar op het ongelukkige denkbeeld gekomen om zich in den oven van een herbergier te laten glijden, ten einde warm te slapen. Den volgenden morgen legde men vroegtijdig vuur aan en de be woners waren niet weinig verschrikt, toen zij het verkoold? lijk van den onvoorzichtige in den oven vonden. Volgens »Le Mouvemens géo- graphiques" ziju er aan den Congo meuscheneters. De luitenant Coquil- hat, het hoofd eener statie der Afri- kaansche Vereeniging, spreekt er van Diezelfde menscheneters brengen ook aan hun afgoden menschen ten offer. Geruchten uit Westmoreland Country in Pennsylvanië melden, dat de agenten der Engelsche geheime politie de bewijzen in handen hebben, dat zich in dat graafschap een machtig geheim dynamietgenootschap gevormd heeft, hetwelk direct aansprakelijk is voor de laatste ontploffingen en on lusten in Engeland. Men verzekert dat de agenten zich naar Washiugton begeven hebben om den gezant Sack- ville West er van in kennis te stellen. Te Weenen zijn vijf postambte naren gevangen genomen ouder be schuldiging dat zij een pakket met juweelen,ter waarde van 40000 francs, gestolen hebben, welk pakket voor den koning van Servië was bestemd. Het instituut der nationale reddingsbooten in Groot-Britaunië heeft zijn verslag over 1884 openbaar gemaakt, en dit bewijst op nieuw welke uitnemende resultaten het in stituut oplevert. Alleen op de vrg- willige bijdragen van het publiek steuuend, onderhoudt de vereeuiging een vloot van 284 reddiugsbooten, die op de gevaarlijke punten der gansche kust zijn gestationeerd. De wakkere mannen, die deze schepen meest vrijwillig bemannen en tot het arme visschersvolk behooren, hebben in het vorige jaar niet minder dan 780 menschenlevens gered en bovendien 17 schepen, die dreigden te vergaan, in veiligheid gebracht. De aardbeving in Spanje. Latere berichten bevestigen, dat Grenada zelve weinig door de herhaalde aardschok ken heeft geleden. Slechts enkele huizen en het portaal der kathedraal toonen er geringe sporen van. Niettemin acht de bevolking het veiliger om óf buiten de stad te kampeeren óf den geheelen nacht op straat door te brengen, zoodat voor een onderkomen in rijtuigen en karren door menigeen veel geld wordt betaald, zoo bang is men om in de woningen te ver toeven. In de dorpen in het district is de ver woesting daarentegen zeer groot, terwijl volgens de berekening der autoriteiten 850 menschen gedood en 400 min of meer ernstig gekwetst werden. Er heerscht dan ook overal groot gebrek, want de hulpmiddelen ontbreken om ineens in alle behoeften te voorzien. Geheele dorpen liggen in puin, de wegen zijn vol met vluchtelingen, die te voet of met muilezels eeu goed heenkomen zoeken en duizenden hebben gebrek aan het noodigste. Het stadje Alhama telde den 24sten December nog 12,000 inwoners, maar nu is het grootste deel gevlucht of omgekomen. Van 1750 huizen, welke de stad bezat, kunnen geen tweehonderd hersteld worden. De andere zijn of geheel ingestort of zoo geteisterd, dat aan geen reparatie te denken valt. De vijf kerken, het Casino en het stadhuis zijn eveneens in puinhoopen ver anderd. Achtduizend inwoners hebben buiten de stad hun tenten opgeslagen, zonder beschutting of voldoend voedsel. Meer dan driehonderd lijken zijn reeds uit het puin opgedolven, maar men vermoedt, dat het aantal dooden veel grooter is. Een bombardement zou geen grooter verwoesting hebben kunnen aanrichten, en niet dan met de grootste voorzichtigheid kon men de puinhoopen naderen. Niette min dwaalden honderden menschen overal rond, zoekende naar bezittingen of naar verwanten of vrienden, die bedolven werden. De gouverneur van het district bezocht zelf de geteisterde stad, ten einde het nemen der noodige maatregelen te bespoe digen, maar natuurlijk was het ook hem onmogelijk terstond in alles te voorzien. Evenals Alhama, werden ook een twaalftal andere stadjes en dorpen in de provincie Grenada en een bijna even groot aantal in Malaga geteisterd. Overal lijdt de be volking met het grootste geduld en vormt een sterke tegenstelling met de stad Grenada, waar een geduchte paniek en ontsteltenis heerscht. Te Albumelas werden 200 huizen vernieldAvrcs del Rey ligt grootendeels in puin en overal zijn de inwoners, die er het leven afbrachten, ondanks het slechte weer in de open lucht gelegerd. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins Wilhelmina kwam hedenmorgen te IJmuinen aan. Het stoomschip Prins Hendrik passeerde 7 Jan. Kaap St. Vincent naar Batavia. tje Kok. Immetjed. van Pieter Vlas en Alijd Bas. Jan Rudolf, z. van Pieter Kik kert Jsz. en Geertruida Stoepker. OVERLEDEN Leonardus Koppen, 2 j., z. van Willem Koppen en Trijntje BraDs. Elisabeth Kok, 4 j., d. van Jacob Kok en Engeltje Kok. Rempje Brouwer, 21 j., met Pieter Wuia Jsz. Markt-Berichten. Pubmerexd, 6 Jan. Aangev. 16 Paarden, 57 Koeien, prijshoudend, 77 vette Kalveren f0.80 a 1, beiden handel stug, 58 nucht. dito f9 a 24, handel vlug, 863 Schapen lager in prijs, 98 vette Varkens f0.40 a 0.50 per P., 57 Biggen f 6 a 9, alle han del stug, Kipeieren f4.50 a 5.50 per 100, 1003£ P. Boter, per P. fl.10 a 1.20,126 Ganzen f2.75 a 3,25, 92 Zwanen f6 a 9. Kleine Kaas f33, aangev. 87 stapels. Schaden, 8 Jan. 12 Paarden f 30 a 125, 6 Geldekoeien f180 a 220, 8 nucht. Kal veren f 10 a 16, 900 Schapen f 15 a 25, 15 magere Varkens f 10 a 16, 6 Biggen f7 a 9, 100 Eenden f 80 a 1, Boter per kop fO.75 a 0.85, Kaas per kgr. f 0.30 a 0.50, Kipeieren f 5 a 6 per 100. Visscherij-JBerichten. 7 Jan. n.m. zeven uur 1 sloep schipper J. v. d. Steen met 150 lev. kabelj., per stuk f 2,90; 6 doode leng, per stuk f 3,60; 160 doode kabelj., per stuk f 1,90, tot f 1,70; 2400 ijsvisch, per 100 f 14,00. 8 Jan. v.m. 1 sloep schipper Zwanenburg met 140 levendige kabelj., per stuk f3, 9 lev. leng, per stuk f3,25; 2 lev. heilbot, per stuk f 17,350 doode kabelj., per stuk f 1,60 tot f 1,80. Schipper P. Meulendijk met 4200 schelv., per 100 f24,— N.m. 1 sloep schipper L. v. Pel met 200 lev. kabelj., per stuk f 3,10; 9 lev. leng, per stuk f 3,10; 1 heilbot voor f 12. 3000 schelv., per 100 f 10,50; 350 doode kabelj., per stuk f 1,75 tot f 1,30. 1 bom met 26 tot 20 kleine tong, voor f 15,50; aan groote schol, voor f 16, 3 korders met 25 tot 31 tong, per stuk 60 a 80 ct.; groote schol, per stuk 70 ct. 9 Jan. v.m. 1 bom met 80 groote tong en 80 kleine tong, tezamen f36,68 groote schol, f 25, Geen schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 9 Jan. ONDERTROUWD: r GEHUWD: eene* BEVALLEN: E. Hoogland, geb. Zwaan, z. E. Kouseband, geb. Lastdrager, d. J. v. Amersfoort, geb. Reijnders, d. C. v. Daele, geb. Koopman, d. M. Fasol, geb. Kuiper, d. OVERLEDEN: M. T. Kroeb, 12 m. fl. Sivaen, 67 j. C. P. Duinker, 5 d. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 1 tot 7 Jan. ONDERTROUWDHendrik Dito en Maria Barhorst. Pieter Smit Jhsz. en Ca- tharina Graaf. GETROUWDGeene. GEBORENPetrus Maria, z. van Rei- nardus Gregorins Boom en Neeltje Hin. Adriaantje, d. van Cornelis Schuijl en Erouw- Vervolg der Berichten. Bij het afdrukken van dit blad ontvingen we bericht, dat een groote bark in de Zuidergronden is gestrand. Sleepbooten en vletterliedeu zgn ter assistentie vertrokken. Bijzonderheden ontbreken. Kunnen we in dit seizoen over de winterconcerten, door het staf- uiuziekkorps der K. N. Marine, onder leiding vau den heer J. Koning, te vreden zgn, het laatstgehoudene, jl. Dinsdag, verdient een woord van bijzondere waardeering. In de eerste plaats vermelden we de Serenade van Fitl, waarin de heeren Brachthuizer, fluit, en Graefenhain, waldhoorn, blijken gaven vau zorgvuldige studie en virtuositeit bij hunne voordracht. Traumbilder, van Lumbije, werd in diepe stilte aangeboord en een wel verdiend applaus barstte los, toen de laatste smeltende toon was wegge storven. De Paraphrase über das Lied: Wie schöu bist du, werd gaarne nog- eens gehoord, en 't deed allen blijk baar genoegen met Der Bettelstudent keunis te maken, wegens de vroolijke en opwekkende muziek. Een herha ling vau dit nummer wordt algemeen gewensebt. Traume auf dem Ocean een walzer von Gung'1, vonden we een geschikt slotnummer voor zulk een degelijk en goed gekozen programma. De rederijkerskamer »01ympia" alhier zal a. s. Woensdag 14 dezer een buitengewone vergadering honden, waarin zal worden opgevoerd het geestige blijspelVrienden van Ons". Genoemde Kamer zal, in den loop de/er maand, ook deel nemen aan den wedstrijd, uitgeschreven door het Delftsche Genootschap Geest beschaving" waaraan door 9 rede rijkerskamers zal worden deelgenomen. Het collegie »Entre Nous," zal op Zondag 18 dezer, weder een buitengewone uitvoering geveno. a. zal ook opgevoerd worden het drama Kunst en Adeltrots." (Zie verder annonce.) Naar het N. v. d. D. verneemt, zullen, als bezuinigingsmaatregel, met Maart a. s. van 's Rijks marinewerf te Willemsoord opnieuw vijftig werk lieden worden ontslagen, ditmaal leerlingen. De benoemde officier van ge zondheid der 2de kl. bij de zeemacht dr. A. J, .Telgersma, arts, wordt met 16 dezer geplaatst in de rol van Zr, Ms. wachtschip alhier, ten einde dienst te doen in het hospitaal der marine. Woensdag is bij de Marine al hier aaubesteed 't onderhoud van dok en sluis werken, enz. Er waren 19 biljetten ingekomen van de heeren D. de Vries f12478; S. Krijnen f12100; J. Duinker f 11100 A. Vos Rz. f10800; J. Korff f10800; P. Steijaard f10680; J. Th. Moorman f10580; gebr. Klein f10400; P. Zaatman f10400 De Waard en Wij- ker f10400; G. Moorman f10380; W. de Jong f10360; A. Korff f10350; A. Bels f10339; A. Graaf f10305; H. Peeters f 10300 P. Spruit f 10300 J. F. Philipps f 10035 en gebr. Boon f10000. 't Café Koenen, Hoofdgracht, is door de Marine-Machinisten-club aan gekocht en zal den leden voortaan tot sociëteit en vergaderzaal dienen. Men schrijft ons van Oosterend De heer S. Vlaming alhier, brengt een nieuwe industrie in toepassing, nameutlgk het vervaardigen van graf- palen en zerken. Dezer dagen werd een steen met opschrift ter bezich tiging gesteld, die zeer net was afge werkt en van hardsteen bijna niet te onderscheiden. Het voordeel er van is dat de prijs ongeveer een derde minder bedraagt, dus zeer aan te be velen aan hen, die voor weinig kosten een duurzaam gedenkteeken op het graf hunner dooden wenschen te Als een bewijs dat niet overal armoede heerscht, diene, dat bij een uitdeeling van brood aan de alge- meene armen te Bergen-op-Zoom, slechts eeu tweehonderdtal brooden konden worden uitgereikt. De fa brieken, het slechten der vesting werken en de kanalisatie van het riviertje »de Zoom" geven aan hon derden werk, terwijl binnen enkele weken nieuwe werkzaamheden wach ten aan de spoorbaan Roosendaal Vlissingen en aan te leggen tram weg naar Antwerpen. Een akelige gebeurtenis bracht een geheel huisgezin te Terschelling in de treurigste omstandigheden. Ter wijl door eenige loodsknechten een kabel zou worden uitgebracht, trof het einde daarvan den loodskweeke- ling V. op het hoofd, zoodat hg be wusteloos nederviel. Aan wal gebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld, is zgn toestand thans hoogst gevaarlijk. De gewonde heeft een gezin met drie zeer jeugdige kinderen. Op 31 December jl. telde de stad Amsterdam 366,812 inwoners. De politie in Den Haag heeft Woensdag gearresteerd de handelaren K. T. aldaar, verdacht van mede plichtigheid aan bedriegelgke bank breuk, gepleegd door een koopman te Amsterdam. Tevens worden. j.ij vermoed de bedrgvers te zgn van verschillende bedriegelgke oplichtingen, waarvan in den laatsten tijd onderscheidene koop lieden in den lande de slachtoffers zijn geweest, die op eenvoudige be stelling goederen afzonden, welke wel verkocht, maar niet betaald werden. Tevens werd een groote hoeveel heid van de aldus opgekochte handelsartikelen in beslag genomen Een schip, beladen met hooi en stroo, bestemd voor Amsterdam, is op de hoogte van Werkendam totaal verbrand. De schipper T. Vau Gor- kum te Oosterhout was op reis toen het onheil geschiedde. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De oorzaak van den brand is vermoe delijk, dat de knecht met een bran dende lamp in de hand struikelde, waardoor de lading in brand geraakte. Op Nieuwejaarsdag had bij den landbouwer H. te Borteldonk onder Rozendaal het volgende diep treurige voorval plaats. Het zevenjarig zoon tje, aan tafel gezeten, viel al spelende op den vloer, met het ongelukkig ge volg dat een groot mes, hetwelk aan de kleeren was blijven haken, tot in zgn buik doordrong. Onder vreese- lijke pijnen is het kind overleden. Eenige winkeliers in gouden en zilveren werken, te Amsterdam, zgn in de laatst verloopen dagen op er gerlijke wijze opgelicht door vrouwen of meisjes, welke zich ter reparatie gegeven oorbellen of halskettingen hebben weten te doen afgeven, be- driegelijk voorgevende door de recht matige eigenaren gezonden te zgn. De lucifersfabrikanten te Eind hoven, hebben naar men meldt, in den laatsten t-gd de werkloonen aanmerke lijk moeten verminderen. Een arbeider te Ooltgensplaat, verdacht van schuld aan de mishan delingen, die den dood van een mineur teu gevolge hebben gehad, is gevan gen genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Hg is naar Rot terdam vervoerd. Ruim 8 jaar geleden ging de zoon eener weduwe te Rotterdam als koloniaal naar de Oost. Van zgn handgeld zoo verhaalt »De Maasbode" gaf hij een gedeelte aan zijne moeder, met verzoek een half lot in de Staatsloterij te koopen. Hg ging en de moeder kocht het lothierop viel de honderdduizend. Naar het schijnt is er weinig of geen briefwisseling tusschen moeder en zoon gevoerd, want de eerste was zeer verbaasd, toen zij dezer dagen vernam, dat haar zoon te Harderwijk was aangekomen, en de laatste toen hg hier een rijke moeder aantrof, die hem tegelijk nog een vader aanbood, want zij was inmiddels hertrouwd. De moeder, die in die jaren met het gewonnene veel geld heeft verdiend, heeft thans goed voor haar kind gezorgd. Donderdag is uit de trekvaart g de spoorwegbrug te 's-Hage op gehaald het lijk van een onbekend man, 25 a 30 jaar oud. Zgn on dergoed was gemerkt met een K. Het lgk had een wonde van 6 cen timeter lengte aan de rechterslaap van het hoofd, miste een deel van den rechterknevel en had een kale plek op het hoofd. Men vermoedt een misdaad. Het uit de trekvaart te 's Hage opgevischte lijk is herkend als dat van een behanger K. genaamd, vroeger gewoond hebbende op de Prinsen gracht daar ter stede. Hij had on- eenigheid gehad mat zgn aanstaande. Aan een misdaad wordt niet gedacht de wonde aan het hoofd is waar schijnlijk toegebracht door een schip- pershaak. In Friesland heerscht algemeene deelneming over den dood van Pier Hollander van Gorredijk en zgn meisje Tjitske Koopmans. Pier Hollander, van Gorredgk, de 30-jarige meesterknecht bij den bak ker Hepkema te Langweer, was met zijn meisje Tjiteke Koopmans, van Rauwerd, dienende bij W. Cnossen te Zatidgaast, in prettigen en gezelligen kring op Nieuwjaarsavond in het loge ment van Sjoerd Bakker aldaar. Ongeveer te één uur namen zij goed en wel zonder opgewonden stemming, afscheid om langs de goedvertrouwde ijsbaan over de Koevoet naar Zand- gaats terug te rijden. Voorzichtig heidshalve liepen zij tot achter de plaats van Freerk Zandstra, op den Hoek onder dit dorpeerst daar bon den zij zich op de schaatsen en had den dus niets anders dan recht over het meer te steken.Door welken nood- lottigen samenloop zij onmiddellijk de juiste richting hebben gemist zal al tijd onopgelost blijven. Vermoedelijk hebben zij door den nevel den boom groep van Koevorderhuis voor Zand- gaast aangezien, zijn ze ietwat te noordelijk afgeslagen en zoodoende in de geul gereden, waarlangs de stoom boot van Jaansloot naar Jeltesloot naar Lemmer vaart. Daar liet het paar 't meisje was bijna 20 jaar oud het jeugdig leven, dat vroolgk en opgeruimd het Nieuwejaar was in gegaan, en zoo pas met vriend en ma gen zegenwensch op zegenwensch had gewisseld. Toen de boot van Tieleman den volgenden morgen dien weg pas seerde, trok aanvankelijk een gshaak en een pet, die op het gs lagen, de aandacht der manschapspoedig daarop ontwaarde men het lijk van Hollander, in staande houding even onder het ijs en in de onmiddellijke nabijheid ook het andere beklagens waardige offer des dood. Door het stilhouden van de boot meende men in het dorp dat zg averij had.; sleden gingen derwaarts, om weer te keeren met den droeven last. Zelden heeft een ongeval dieper indruk gemaakt, dat in wijden kring van zich zal doen spreken, dat dit aangrijpende drama in den Nieuw jaarsnacht. Madrid, 7 Januari. Gisteren avond in Grenada weer een onder- aardsch gerommel waargenomen. Groote verwoestingen zgn aan de kust van Motril aangericht. Heden ochtend is te Loja een nieuwe schok van aardbeving gevoeld. De bevol king in Grenada, tot radeloosheid gebracht, vlucht bij stroomen uit gindsche streken. lü'.vJarige Echtvereeniging BI E van G. M. KIST en M. B. KIST, geb. Winkelman. Helder, 11 Jen. 1885. Uit naam hunner dankbare Kinderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2