'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1243. Woensdag 14 Januari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- an Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bvrmox SPOORSTRAAT el ZUIDSTRAAT. Advertentlön ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Jan. 1885. Bij vonnis van den zeekrjjgs- raad aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier, is de matroos 3de kl. T. K., schuldig verklaard aan 't aangrijpen en bedreigen van zjjnen meerdere in rang, gepleegd in tijd van vrede en niet vóór den vijand, onder eenigszins verzachtende omstandighedenen mitsdien veroordeeld tot drie jaren militaire gevangenisstraf, te onder gaan in 11J% jaar eenzame opsluiting, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmplooieerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Vlie, 10 Jan. Heden is door den loodsschokker IV in de Buiten gronden gezien een Engelsch bark schip, waarop naambord Carmather (gevolgd door eenige onleesbare letters) of London. Het schip was gebroken, zat op 14 voet water aan den grond en scheen kortelings verlaten. Het had de seinlichten nog branden, de Engelsche vlag waaien en zeilen bjj. Uit Harlingen wordt nog het vol gende geseindAlhier is het be richt ontvangen, dat de Engelsche bark Camaronshire in de Terschel- linger Buitengronden is gestrand het schip moet verlaten zijn en reeds gebroken. De le. luit. P. C. G. Hissink van het leger in Oost-Indie, geboren in 1854, officier geworden 23 Dec. '79 en tot 1ste luit. aangesteld 29 Juli '84, is te Atjeh gesneuveld. Er zijn nagemaakte halfjaar- sche Coupons der 3 pCt. Werkelijke Schuld in omloop; reeds een paar personen zijn de dupe van die uit gifte geweest. De fabricage is uiterst slecht en zelfs gedeeltelik met do pen gedaan. Men schrijft uit IJmuiden In het jaar 1877 werden hier ge schut 2466 zeeschepen, en in 1884 klom dit getal tot 3468. Dit is een vermeerdering van 40.63 pet. Voorwaar een belangrijke vooruitgangMaar nemen wij de tonnenmaatdeze bedroeg in 1877 pl. m. 2,883,776 M8 en in 1884 pl. m. 5,932,362 M8. Dit geeft een ver meerdering met ruim 105 pet., dns is de in- en uitvoer belangrijk toe genomen. Waren niet een groot aantal sche pen in ballast vertrokken, dan zou de in- en uitvoer verdubbeld wezen. En dit in zulk een kort tijdvak en in zulke slechte tijden (Amst.) Door den krijgsraad te Haarlem is Vrjjdag het vonnis uitgesproken in de zaak van den kanonnier H. M. Pape, die op den avond van 11 November te Amsterdam den koffie- huisbediende W. Kerkhoofen en on middellijk daarop zich zeiven met revolverschoten ernstig heeft verwond. Pape is schuldig verklaard aan pogiug tot moord en, met aanneming van verzachtende omstandighedenver oordeeld tot een cellulaire gevangen- nisstraf van twee jaren. Een brutale inbraak werd Vrij dagnacht gepleegd in de goederen loods der Rijnspoorwegmaatschappij bjj de Muiderpoort te Amsterdam. De dieven hebben vermoedelijk een schuitje, dat in de nabijheid van Artis lag, gebruikt om het goederen kantoor aan de achterzijde te bereiken. Het geval schijnt zich verder aldus te hebben toegedragen Men heeft getracht met een center boor het slot te verwjjderen, en daarna met een ijzeren werktuig de deur open te breken. Toen dit niet ging heeft men het onderste ijzeren deurpaneel uitgebroken. Door die opening zjjn de dieven naar binnen en naar het expeditie-kantoor geko men zjj hebben daarna de aangren zende kamer opengemaakt en getracht, door den z. g. brabantschen muur zich toegaug te verschaffen tot het kantoor, waar de ijzeren geldkist staat. Dit werkje schijnt evenwel ook te zjjn opgegeven, want door het verbreken van een hangslot is men bij de geldkist gekomen, die evenwel niets bleek te bevatten. De dieven hebben zich toen met een som van f32, die in een lessenaar was verborgen, tevreden gesteld. HetJ schuitje werd Zaterdagmorgen door den eigenaar drjjvende gevonden. Het locaal onderzoek werd door den commissaris van politie Gelpke ingesteld. Dat er niet alleen door Volen- dammers verzet wordt gepleegd tegen de wet op de zeevisscherijeu, leert het volgende voorvaldat een paar dagen geleden plaats vond. Twee Zaandammers (de gebrs. K.) waren op de Zuiderzee, bjj Marken, bezig met visscbenzij bezigden daartoe den wonder- of moordkuil, die tus- schen de vaartuigen gespannen was. Daar het wat nevelig was op zee, hadden de visschers de zoogenaamde Witte Boot" minder spoedig opge merkt dan anders 't geval is, zoodat de hoofdopzichter hen vrij onver wachts te loevert kwam. Toch hadden de Zaandammers juist nog gelegenheid den moordkuil haas tig binnen te palmen en in het vooronder te bergeu. Drie personen van de bemanning der rijksboot sprongen nu op een der botters over, wierpen de visschers op zjjde (die op het luik van het vooronder waren gaau zitten) grepen den kuil en bonden daaraan een touw. dat weder aan de stoomboot bevestigd was. Daarop sloeg de boot achteruit, en zeker zou nu het net geheel vernield zijn, ware het niet dat de Zaandammers nog haastig een mes gegrepen en de ljjn stuk gesne den hadden. Het net bleef dus weder in het bezit der visschers, en de boot heeft het verboden tuig nog niet in beslag kunnen nemen. Omtrent de klacht over de ver traging, die het bezorgen der brieven enz., aan de post toevertrouwd, op Nieuwjaarsdag heeft ondergaan, zegt de Arnh. Ct. Aannemende, dat de klachten ge grond zjjn, zouden we vragen of het publiek zelf niet het krachtigst kon medewerken om in het vervolg de vertraging te voorkomen van brieven, wier spoedige bezorging werkeljjk van belang is. Men zjj wat minder mild met het zenden van visitekaartjes op Nieuwjaarsdag. De menschen zul len er geen oogenblik minder heil en zegen door ondervinden, of men hen die toewenschtof niet. Althans drage raeu het bezorgen in de stad niet aau het postkantoor op. De schat kist zal er eenig verlies door lijden, maar 't is toch waarlijk niet uit be zorgdheid voor deze, dat men aan de brievenbestellers den dienst vau zjjn oppasser overdraagt. In de correctioneele terecht zitting der rechtbank te Zwolle van Donderdag had 't volgende plaats. Een beklaagde scheen niet te kunnen spreken, hoewel twee der tegen hem gedagvaarde getuigen verklaarden, dat ze eenige oogenblikken te voren in de getuigeukamer zjjn stem nog hadden gehoord. De president wees hem ingevolge de wet op zijn ver plichting, om op de hem gedane vragen te antwoorden, doch beklaag de bleef steeds met gebaren te ken nen geven, dat hij niet spreken kon. Bjj het einde der behandeling zijner zaak scheen zijn spraakvermo gen terug te keeren, daar hij toen eenige geluiden begon te geven, maar verder kwam het niet. (Z. Ct.) Bjj de gerechtelijke lijkschou wing van den te Ooltgeusplaat ver moorden militair moet gebleken zjjn, dat de moord met ongekende woest heid werd uitgevoerd. Behalve tal van doodeljjke schedelwonden, was de borstkas tot aan den rug ingedrukt, het hart geheel verbrijzeld, de linker arm op drie en het rechterbeen op een plaats gebroken. Nog steeds worden alle pogin gen in het werk gesteld om de ver dwijning van den mijn-ingenieur den heer H. C. Stork, tot een oplossiug te brengen. Tot heden verkeert men nog in volle onzekerheid. Het valt niet te ontkennen, dat het landbouwbedrijf niet meer die voordeelen oplevert, welke men daarvan voor eenige jaren verkreeg. Onderscheiden oorzaken hebben tot minder gunstige uitkomsten bij gedragen, waarvan sommige van voorbij- gaanden, andere daarentegen althans vooreerst van blijvenden aard zijn en deze laatste zullen zich vrij zeker nog sterker doen gevoelen dan tot heden het geval was. De volgende mededeelingen ontleent men aan de Zwolsche Ct. Het zoo omvangrijke Amerika, waar de productie van koren nog steeds blijft toe nemen, gaat voort met vroeger ongekende boeveelheden graan uit te voeren, terwijl nu weder plannen zijn beraamd om door het aanleggen van een spoorweg de in Si berië geproducteerde granen naar Europa te transporteeren. Uit Australië werd van 1 Dec. 1888 tot 30 Nov. 1883 alleen naar Engeland213,600 HL. tarwe en 13.000 centenaars meel uitgevoerd, terwijl in betzelfde tijdvak van 1883 tot 1884 de uitvoer weder naar Engeland tot 2,337,000 HL. tarwe en 88,000 centenaars meel is gestegen. Neemt men nu nog de verbazende hoeveelheden broodvruchten, die in de Britsche bezittingen worden voortgebracht en uitgevoerd, m aanmerking, dan zal elkeen moeten erkennen, dat onze landbouwers tegen deze zoo goedkoop pro- duceerende landen, althans vooreerst, niet kunnen concurreeren. De graanbouw dient daarom hoe eer zoo beter te worden verlaten, om het land bouwbedrijf winstgevend te doen zijn zondar den bodem nog meer te doen dalen dan in de laatste jaren het geval was. Al dadelijk rijst de vraag, welke weg moet worden ingeslagen, d. w. z. moet er worden omgezien naar het verbouwen van andere producten, of dient men het oog te vestigen op de veeteelt eu deze weder in beperkten of in uitgebreide zin te worden beoefend P Yoor en aleer wij deze vragen zullen trachten te beantwoorden, zullen wij nagaan of ook niet reeds vroegere jaren coltures zijn verlaten wegens te beperkte vraag of wel omdat het aanbod er van de vraag overtrof. Lang vervlogen tijden zullen wij niet be hoeven terug te roepen integendeel en het is ook beter ons te bepalen tot een tijdperk 't welk bijna elk lezer zich zal herinneren. Beginnen wij met ie meekrap. Dit ge was heeft in sommige streken van ons land een nijverheid in het leven geroepen, die een vroeger ongekende welvaart tenge volge had, De talrijke meo.toven verschaften aan honderden arbeiders werk en de landbouwers vonden in den verbouw van het product goede rekening. De scheikunde, die, wie weet nog hoeveel, geheimnissen zal openbaren, leerde uit het onaanzienlijk en stinkend koolteer de prachtige analinekleuren bereiden, die on eindig goedkooper konden verkregen worden dan de overeenkomstige kleuren, die uit de meekrap bereid werden en hiermede werd de zwanenzang gezongen over de meekrapcultuur. De meestoven die handenvol gelds gekost hadden, werden aan den slooper prijs gegeven of waar deze gespaard bleven, doen ze een akelige herinnering ontstaan aan de dagen van welvaart en voorspoed. In 1870 bedroeg het aantal HA. meekrap, dat in genoemd jaar gedolven werd en te velde bleef, bijna 9000 H.A.nu is de teelt tot ongeveer 750 HA. geslonken, waar onder ruim 350 HA. gedolven meekrap begrepen is. Het vlas, waarmede in 1870 ruim 24000 H.A. in ons land bezet waren, nam gestadig in omvang van teelt af en wel zoo, dat er nog ternauwernood de helft van het bovengenoemd aantal HA. mede bezet zijn. Ook dit gewas leverde niet alleen den bouwers een tijdlang goede winsten op, maar ook de fabrieksnijverheid maakte goede zaken en de vele vlasserijen, die in ons land aanwezig waren, gaven aan hon derden arbeiders en arbeidsters in den winter werk en loon. De teelt van het winterkoolzaad, waar mede in 1872 ongeveer 23,000 HA. be- teeld werden, ging als oliegewas tot ver lichting te nietvoor andere doeleinden wordt er nog ongeveer 7300 HA. verbouwd Het gaslicht en de petroleum verdrongen de cultuur. Met de vermindering van de teelt verdwenen ook vele der talrijke olie slagerijen. De 70-jarige brievenbesteller Braudi te Triest, die bet grootste vertrouwen bij zijue chefs genoot, is sedert een paar dagen verdwenen. De hem ter bezorging gegeven som men werden uog voor het grootste gedeelte aan de adressanten-bezorgd; de niet afgeleverde bedragen zijn vau geringe waarde. Men vermoedt, dat Brandi het offer van een misdaad is geworden. Een Engelschmaii schrijft uit Nieuw-York aan zijn vriend te Lon den »met mjjne zaken gaat 't hier goed, maar ik heb veel last van mijn familieaangelegenheden. Gij weet misschien dat ik getrouwd ben nu, goed ook. Ik maakte namelijk een paar jaar geleden kennis met een mooi weeuwtje, die met haar volwassen stiefdochter boven mij in 't zelfde huis woonde. Ik trouwde de weduwe kort daarna komt mijn vader bij mij logeeren en trouwde met de stiefdochter van mijne vrouw. Mijn vrouw werd toen de schoonmoeder en tegelijk de schoondochter van mijn eigen vader. Mijn vrouws stiefdoch ter is nu mijn stiefmoeder en ik ben de stiefvader van mijn schoonmoeder. Mijn stiefmoeder, die de stiefdochter van mjjn vrouw is, heeft een zoon ter wereld gebracht. Die jongen is natuurlijk mijn stiefbroeder, omdat hij de zoon is van mijn stiefmoeder, maar omdat hij ook is de zoon van mijn vrouws stiefdochter, is mijn vrouw ook grootmoeder vau dien kleineren jongen, en ik ben de grootvader van mjjn stiefbroeder. Alsof dit niet mooi genoeg was, heeft mjjn vrouw onlangs ook een zoon gekregen. Nu is bijgevolg myn stiefmoeder de stief zuster vau mijn jongen, en tegelijk zijn grootmoeder, omdat hjj het kind is van haar stiefzoon en mijn vader is de zwager van mjjn zoon, omdat ij zijn stiefzuster tot vrouw heeft. Ik ben de broeder van mijn eigen zoon, die de zoon van mijn stiefmoe der is. Ik ben de zwager van mijn moeder; mjjn vrouw is de tante van haar eigen zoonmijn zoon is de kleinzoon van mjjn vader en ik ben mijn eigen grootvader. Is 't niet om krankzinnig te worden Een Engelsche dame, Miss Cor don, overleed dezer dagen en liet een aanzienlijk vermogen na. Erfgena men en betrekkingen had zij niet voor liefdadige instellingen scheen zij weinig sympathie te gevoelen, en zoo besloot zij, haar bezittingen te ver maken aan een lid der bankiersfirma, bjj welke zjj haar geld placht te deponeeren. De gelukkige heer Bid- dulph, lid der firma Cocks Biddulph, had die oude dame, die hem zoo on verwacht en zoo rjjkeljjk bedacht, nooit gezien of gesproken. Blijkbaar gaat de wjjze van vervoer van petroleum een gewichtige verandering tegemoet. Wij wezen er reeds vroeger op, dat de petroleum vau de Kaspische zee den stoot daar toe zou geven. Inderdaad is daar de zaak reeds vrjj ver ontwikkeld. Im mers er is daar reeds een vloot van 40 tot 50 bak-stoombooten", dat zjjn stoombooten, geheel en al uit eenige door ijzeren tusschenschotten geschei- dene holten bestaande, waarin en waaruit de petroleum wordt gepompt en waarbjj dus de verzending per vaten vervalt. Die soort van booten hebben tot dusver in de practjjk uit stekend voldaan. De schepen kuunen ougeveer 500 tons of 120,000 gallons olie opnemeu. Daarvoor zouden an ders p.m. 8000 barrels gebruikt moe ten worden. Daarbjj komt, dat het laden nu in 5 uur plaats heeft tegen eenige dagen op de gewone manier. De lekkerbekken te Berljjn kun nen zich verheugen, dat de steriet, de fijnste visch welke er bestaat, nu ook te Berlijn ter markt komt en dank zij den nieuwerwetschen mid delen van vervoer, tegen matigen prijs te verkrijgen is. De steriet wordt alleen in de Wolga en de Dwina ge vonden en moet met de meeste zorg worden vervoerd. Een der Berljjnsche handelaars in eetwaren heeft een be zending visscben laten halen, welke hem zei ven f72 per stuk kosten. De man, die werd uitgezonden om de kostbare lading te halen, moest gedurende de geheele reis het water in de vaten in beweging houden. Anders is het onmogelijk om den visch, die soms wel een arm lang ia, in goeden toestand over te breDgen. Madrid, 9 Januari. Gisteren hebben er nieuwe aardschokken plaats gehad te Foroie in de provincie Ma-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1