laga. Er ontstonden groote scheuren in den grond. De provincie Granada wordt door de bevolking verlaten. De bodem van het dorp (juejevar is 22 meter verplaatst, ou de loop dei- rivier Gogollos is gewijzigd. Het schijnt dat de aardbevi n- gen in Spanje zich tot in België hebben doeu gevoelen. Men heeft namelijk opgemerkt dat een der uur werken in het observatorium te Brus sel stil was gaan staan en dat een ander zeer onregelmatig ging. De horlogemaker, belast met het onder houd der uurwerken, hiernaar een onderzoek instellende, ontdekte, dat de kolommen, waarop die uurwerken rusten, uiet meer loodrecht waren. Andere waarnemingen, in het obser vatorium gedaan, laten mede geen twijfel over den invloed der Spaansche aardbevingen op den Belgische bodem. Blijken8 rapport van den kapt. der bark »Isabel St. John," te New- York den 8sten Januari van Cadix aangekomeu, hebben de personen aan boord van genoemd schip op den 18deu December, toen men zich op 38° 51' Br. en 29° 55' L. bevond, een zware aardbeving, vergezeld van oen vreeselgk, donderachtig onder- zeesch gebrul, waargenomen. In een zeer volle presbyteriaan- sche kerk te Londen viel Zondag on der den dienst een der onlangs nieuw aangebrachte galerijen naar beneden Een oude dame bleef ten gevolge van eeu zware hoofdwond op de plaats dood, een jongmeusch brak een arm en een been en tal van andere perso nen werden min ot meer ernstig be zeerd. Woensdag 11. had in een brou werij te Londen een man, die een groot vat gedeeltelijk met bier had helpen vullen, bij het toemaken het ongeluk er in te vallen. Er waren op dat oogenblik 1500 gallons bier in het vat. Men begon terstond het bier te laten wegloopen een man met een touw om het lijf werd naar beneden in het vat gelaten, maar men mocht er niet in slagen deu ongelukkige to redden. Toen men hem eindelijk ophaalde was hij dood. De civiele rechtbank te Maiuz heeft een dame veroordeeld tot 7000 M. boete aan haar voormaligeu bruidegom, als vergoeding van geleden schade wegens afbreking van do aaugegane betrekking. Daarenboven zal de dame 4/5 der kosten moeten betalen. Het volgende is de Odyssee van een Italiaansch stoomschip Den 3den October jl. vertrok de Matteo Bruzzo uit do haven van Genua naar Zuid-Amerika, met 1300 landverhuizers aan boord. Onder die 1300 waren 174 vrouwen eu 192 kinderen. Daar de cholera juist te Genua uitgebroken was, kon het schip geen sclioone» gezondheidspas meekrijgen. Desniettemin lieten de reeders het vertrekken, luttel bezorgd over het raogelgke lot van de op het vaartuig saamgepakte lading menscheu. Gedurende de eerste dagen van den overtocht ging alles goed zekere onrustbarende verschijnselen, die zich aanvankelijk onder de pas sagiers hadden voorgedaan, verdwenen en men meende reeds aan het gevaar ontloopen te zijn. Doch zieop den 248ten October, toen men de plaats van bestemming, Montevideo, zoo goed als iu het gezicht had, vertoonde zich plotseling aan boord een geval van cholera, met uiterst snel en doodelgk verloop. Het gevolg hiervan was, dat de overheid te Mon tevideo niet slechts weigerde het stoomschip onder quarantaine toe te laten, maar het noodzaakte ou- vorwijld weder het ruime sop te kiezen, onder bedreiging van auders zonder plichtplegingen iu den grond to worden geboord. Vergeefs smeekte de gezagvoerder, dat men hem ten minste zou toestaan wat kolen en verschen moudkost in te nemen men antwoordde hem met kanon schoten en hij moest deu steven wenden. In verscheidene andere haven 8 van Uruguay en Brazilië vond de Matteo Bruzzo hetzelfde onthaaloveral bleek de pestmare haar te zijn voorafgegaan overal wees men haar dreigend terugen zoo zg talmde, floten de kanonskogels haar ooi de masten. Zóó zwalkte zij dagen lang rond de kolen raakten op, de levensmiddelen liepen op een eind, geneesmiddelen ontbraken ge heel eu de ziekte greep ouder de schepelingen al feller om zich heen. Eindelijk slaagde de kapitein er in door list en snelheid de waakzaam heid der kustbewoners te verschalken, en zich te Isola Grande den noodigen voorraad kolen en mondkost te ver schaffen. Twee oorlogsschepen daag den op om hem dit te beletten, doch hij had zijnen slag reeds geslagen. Nu echter zat er niets anders op, dau maar weer naar Italië terug te keeren. Tot een schip dat men praaide, werd het verzoek gericht om de Italiaansche Regeering van het geval te verwittigen en zoo zag de Matteo Bruzzo bij hare terugkomst in deltaliaansche wateren zich 'teiland Pianosa aangewezen als de plaats van waar zij hare passagiers aan wal zetten en onder quarantaine stellen kon. De ziekte had inmiddels uit gewoed. Van de 44 op zee aange tasten waren er 22 gestorven, 17 hersteld en 5 nog onder behandeling. Het laatste cholera-geval was op den 238ten November voorgekomen. Den 18den December liet het schip ter reede van Pianosa het anker vallen. Stel n echter deu toestand van die rampzalige landverhuizers voor, die, na ruim twee maanden allerlei angsten eu ontberingen te hebben uitgestaan, nu hunne verlaten wonin gen weer kunnen gaan opzoeken, armer nog dan te voren Gelukkig, dat de liefdadigheid van hunne land- genooten uiet geaarzeld heeft hun de hand te reiken. Van een vreeselijke marteling leest men in de Courier des Etats-Unis. Een zestig jarige landbouwer, Marling genaamd, die sedert langen tijd een eenzaam gelegen hoeve bewoont op acht mijlen afstand van Wheeling in westelijk Virginia, is des avonds in zijn woning door drie gemaskerde mannen aangerand, nadat deze de deur opengebroken en den weg naar Marlings slaapvertrek hadden gevonden. Marling, ofschoon ongewapend, worstelde gedurende eenigen tijd met zijn aan vallers. maar een slag op het hoofd deed hem in onmacht vallen. Men bond armen en beenen met een touw vast en stak hem een prop in den mond om hem het schreeuwen te belet ten. Na eerst de zakken van Marling door zocht te hebben, waarin de dieven een hon derd dollars vonden, doorsnuffelden zij alle hoeken en kasten echter zonder eenig succes. De dieven staakten van tijd tot tijd hun arbeid om Marling op verschrikkelijke wijze te martelen. De prop werd hem uit den mond genomen om te kunnen zeggen waar hij zijn geld had geborgen. Toen bij verklaarde geen ander geld in zijn woning te hebben, dan zij hadden gevonden, werden zijn armen en beenen met een gloeienden kackelpook ge brand. Na deze handeling meermalen her haald te hebben, kookten zij een hoeveel heid vet en goten dit druppelsgewijze op den naakten rug van den ongelukkige. Drie uren duurden deze martelingen, waarna de dieven Marling buiten bewustzijn lieten liggen. Den volgenden dag kwam een land bouwer, die een rekening met Marling had te regelen, en vond hem in dezen toestand. Een geneesheer werd geroepen, die weinig hoop op herstel gaf. Marliug is weder bij kennis gekomen en heeft het voorgevallene kunnen meedeelenHet geld van den ongelukkige dat tot die misdaad aanleiding heeft ge geven, was gedeponeerd bij een bankier te Wheeling. De dok-dieven te New-York. De dok of havendieven te New-York, die ook „dockrats" worden genoemd, maken er gewoonlijk slechts hun werk van om goederen en voorwerpen uit schepen en vaartuigen te stelen, die slecht worden be waakt. Slechts bij uitzondering en als zij door honger daartoe gedreven worden, vallen zij een nachtelijken voorbijganger aan om hem zijn horloge en geld te ont- roovcn en soms te doodeu. Een kleinzoon van den Duitschen wijs geer Fichte schijnt op deze wijze, een der tigtal jaren geleden, om het leven te zijn gekomen, want zijn spoor kon slechts tot aan de haven van New-York gevolgd worden eeu ander Duitscher, de natunr-onderzoeker Opel uit Stuttgart, verdween jaren geleden, evenzeer op geheimzinnige wijze in de na bijheid dier haven. In den regel is de „dockrat" geen man, die moord begaat met het doel om te stelen, maar slechts een leêglooper en dief, die tot een soort spitsboeven-gilde behoort; hij is meestentijds uit het oostelijk gedeelte van New-York afkomstig en komt op tien- of twaalfjarigen leeftyd in de „school" der „dok-piraten" (gelijk zij zich gewoonlijk noemen). „Vjijheid, blijheidis de leuze dezer mannen, die slechts zelden met de politie in aanraking komen, niettegenstaande dit korps er een afzonderlijke afdeeling op na houdt, die met de bewaking van aan den wal of voor anker liggende schepen belast iseen dokpiraat kan dan ook een hoogen leeftijd bereiken zonder ooit met de ge vangenis kennis te hebben gemaakt. Dit verschijnsel wordt door de omstan digheid verklaard, dat de havendieven er onler elkander een uitmuntend georgani- seerden signaaldienst op nahouden. Wan neer zij er des nachts mede bezig zijn om op krachtdadige wijze een schip te plun deren en de uitgezette wachtposten het vaartuig der politie uit de schaduwen van pieren of vaartuigen, zonder eenig geraas, te voorschijn zien komen, weergalmt een onderdrukt geroep of eigenaardig fluiten en de misdadigers trekken zich dan on middellijk in hunne schuilplaatsen terug. In die schuilplaats, waar een paar ge stolen kisten als speeltafeltjes en stoelen dienst doen, slapen, spelen en drinken zij. Overdag slenteren zij aan de plaatsen, waar de schepen aankomen, rond en de oude havendieven vertellen aan de met open oorea luisterende „learlingen" tot dier nut en stichting allerlei wonderbaarlijke daden en avonturen uit hunne jonge jaren. Voor den oningewijde zijn de schuil hoeken der piraten hoogst moeielijk te vindenkorten tijd geleden was een der oudere „dockrats", zekere John Bluramert, die schraal bij kas was, van zijn eigenaardig bedrijf afgeweken en had een heer neergeveld om hem zijn horloge te ontstelen. Een geheim politie-agent, die het voorval uit de verte zag, snelde John, die met het horloge de vlucht nam, na en achtervolgde hem tot aan den landings steiger aan het einde der achtste straat. Juist wilde de detective de hand uit strekken om den vluchteling te vatten, toen deze eensklaps op onverklaarbare wijze ver dwenen was. John kon niet in het water gesprongen zijn, want dit zoude door het geraas verraden zijn, en dus moest het paalwerk, waarop de pier rustte, worden onderzocht, daar de roover zich daarin moest verscholen hebben. De politie-man riep een constable ten einde hem te assisteeren, en de beide man nen vonden, na eenig zoeken een donkere opening in het paalwerk, waardoor de detective binnendrong. Hij kwam in een soort kamer terecht, waarvan twee zijwanden uit balken en planken bestondenhet vertrek was een van de nesten der dokratten en het te huis van John. Blummert. De detective haalde een revolver te voor schijn en dwong John, uit het hol te voor schijn te komen, teneinde door den con stable in arrest te worden genomen. John was niet de eeuige bewoner van het vertrek, dat een grondoppervlakte van ongeveer 40 vierkante voeten had; het diende nog een twaalftal andere schavuiten tot schuilplaats en logies. De steenen vloer van het hol (er ziju verscheidene dergelijke schuilplaat sen in den omtrek van de haven van New- York) was met hooi bestrooid hier en daar stonden bedden met stroomatrassen aan de zoldering hing, aan een smerig eind touw, een gestolen straatlantaarn, en in een don ker hoekje stond zelfs een roestige kachel die het doel had de „woning" bij strenge koude, behagelijker te maken, voor zoover dat in een dergelijke slecht voorziene ruimte mogelijk was. Eenige geledigde whiskey- flesschen en vuile spellen kaarten toonden overtuigend aan, dat de piraten nu en dan behoefte aan tijdverdrijf gevoeldenesnige ledige zeepvaten, die door plundering van een schip verkregen waren, moesten als zetels dienst doen. De gestolen goederen worden nimmer in deze holen gebracht, maar onmiddellijk naar de stad vervoerd. Wanneer een beraad slaging over eenige boeven-expeditie plaats vindt (als vergaderlokaal dient vaak een schuilplaats als de beschrevene) wordende volgende vragen behandeld: „Op welke wijze wordt de lading bewaakt P" en „wat kun nen wij weghalen P" De eerste vraag wordt weder in de twee neven-quaestiën verdeeldof de bewakers zullen worden weggelokt, dan wel of men ze zal omkoopen en of zulks kan ge schieden P Yaak naderen de piraten in een bootje een met vaten beladen schipzij boren dan gaten in die vaten en weten den inhoud er van door middel van buizen en slangen op te vangen en te vervoeren. Het is zoo moeielijk om deze soort diefstallen op het spoor te komen, dat vele gezagvoerders, ten einde het gevaar om bestolen te worden te vermijden, liever een afkoopsom aan de pi raten betalen. Dit afkoopsymsteen, dat, naar men weet, oek door de Camorra in Napels nog steeds op groote schaal wordt gedreven, wordt door vrijwillige „wakers" dat wil zeggen „dock rats" in praotijk gebracht, die hunne dien sten tegen zeer hoog loon aan de gezag voerders aanbieden. Wanneer men hen in dienst neemt, dan is de lading volkomen veilig, maar doet men het niet, dan is de meest zorgvuldige bewaking onvoldoende om tegen roof en diefstal te beschermen. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Januari Peiim. Hot stoomschip Voorwaarts, vertrok 10 Jauuari van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelmina ar riveerde 9 Januari vau Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Soenda, is 10 Januari van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip Prinses Marie is 10 Januari van Suez vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Madura, is 11 Jan. van Java te Marseille aaugekomen. Het stoomschip Prins Hendrik van Amster dam naar Batavia vertrok 13 Jan. van Mar seille. Markt-Berichten Alkmaab, 10 Jan. 3 Paarden f95,2 Koeien en Ossen f175 en 250, 17 nacht, kalveren f 12 a 28, 225 Schapen f 16 a 24, 32 magere Varkens f 16 a 20, 118 Biggen f 7 a 10, 4 Bokken en Qeiten f 7, Boter per kop f 0.70 a 0.80. Hoohv, 10 Jan. Tarwe f7 a 8, Gerst f4.25 a 5.25, Haver f3.50 a 4.50, Erwten: Witte f7 a 8, Groene f9 a 12, Grauwe f10 a 12, Vale f7 a 13, Bruine boonen f8.50 a 9,75, 2 Paarden f70 a 150, 140 Lammeren f 17 a 24, 8 Kalveren f8 a 20, 7 Varkens f 13 a 20, 82 Biggen f5 a 10, 100 Kippen f 0.80 a 2, 1950 Kipeieren f5.50 a 6.50 per 100, 1046 koppen Boter f 0.55 a 0.621 per kop. 317ie STAATS LOTERIJ 4de Klasse. le Lijst. No. 20323 f 25,000. No. 9096 f 1500. No. 13958 f 1000. Nos. 6529,9098,10170, 11954, 15284 en 17229 elk f 100. Visscherij-Bericliten. 12 Jan. v.m. 1 Bloep schipper Jac. Zwart- veld met 4000 schelvisch, per 100 f 29,50. N.m. 1 sloep schipper J. Taal met 1600 schelvisch, per 100 f 33,60. 1 sloep schipper G. Jongejan met 130 lev. kabelj., (li.) per stuk f3,50; 45 lev. kab., (h.) per stuk f 2,90; 36 lev. leng, per stuk f3,70; 1 heilbot, voor f 26,2500schelv., per 100 f 15,50; 300 doode kab., per stuk fl.90 tot f 2,453 ben vleet, per ben f 18,50. Burgerlijke Stand Helder. Van 9 tot 13 Jan. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD: BEVALLEN: M. Bruin, geb. Bakker, d. T. M. M. Papo, geb. Duvan, d. A. Bak, geb. de Jong, z. M. E. Boender, geb. Mul, d. N. Coater, geb. Kuijper, d. A. Slikker, geb. Vader, d. M. Potter, geb. Visser, d. A. M. Tellema, geb. Wijnen, s. T. Hoving, geb. Tebbertman, d. M. E. Groenewegen, geb. Otto, d. OVERLEDEN: G. Frinks, 5 d. Vervolg1 der Berichten. »De Saloo-Tyroler," van G. von Moser, is de titel vau het blijspel, dat op Donderdag 29 Januari a. s. in Tivoli, door het Rotterd. tooneel- gezelscbap, onder directie van Alex. Faassen, zal worden opgevoerd, 't Is eeu nieuw blijspel, dat in Berlijn onlangs met groöten bijval in bet Wallner-Theater is vertoond. Blijkens een bij bet departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstooinschip Bonaire, onder bevel van 's Konings adjudant in gewonen dienst, den kapitein-luit. t. z. W. baron Van Hogendorp, den lOden dezer van Lissabon vertrokken, ter opvolging zgner bestemming naar Cnra9ao. Texel, 12 Jan. De pogingen, door een Franschman aangewend tot bet bouwen eener dyuamietfabriek iu den Prins-Hen drikpolder, hebben niet bet gewensebte gevolg gehad. Burgemeester en wet houders hebben het verzoek vau de hand gewezen. Den algemeen geachteu com mandant der brandweer te Amsterdam, den heer Dyckmeester, is vermoede lijk Zaterdaguacbt een ongeluk over komen. Hij kwam te half drie per rijtuig voor zijne woningopdeLeidsche kade, die hg echter, vermoedelijk om nog een ronde te doen, niet binnen trad. Sedert wordt bij vermist. (Hblad.) Het ontbreken van oproepingen door justitie of politie naar den ver misten commandant der brandweer, te Amsterdam, wettigt meer en meer bet vermoeden dat er aanleiding be staat aan den dood van den ernstigen en bezadigden man te gelooven. Het dreggen en visschen in de Leid.gracht, dat reeds Zaterdag geschiedde, is her vat. De officier vau justitie heeft gelast dadelijk te worden ingelicht als bet lgk mocht worden gevonden, daar de mogelijkheid dat bier een misdaad is bedreven, niet is uitge sloten. Ons werd ter beoordeeling toe gezonden Tijdschrift in drie talen, Fransche, Engelsche en Duitsche, uitgave Brinkman te Amsterdam. Voor beu, die 't in de studie van een of meer dier talen tot zekere hoogte gebracht hebben, achten we dit werk zeer geschikt tot zelfoefe ning. 't Schijnt ons toe, dat de redactie aau goede handen is toevertrouwd. De bg den op oudejaarsnacht te Alkmaar gepleegden diefstal gestolen geldswaarden, ziju de volgende 9 a 10 bankbiljetten van f 25 20 a 22 muntbiljetten 3 betaalde wissels voor de »Caisse générale des families" uit Brussel of Parijs, op de bestolene firma Van den Bosch Zoon getrokken1 obligatie groot f1800, ten laste van J. S. Ooster hoorn, te Amsterdam een volmacht vau diens echtgeuoote tot het incas- seereu van f 600 uit de Nederlaudsche Levensverzekering - maatschappij te Amsterdam bij eventueel overigden van geinelden Oosterbooruvoorts een witlinnen geldzakje, inhoudende f 300 a f 400 aan verschillende geld stukken en een gouden 10-guldenstuk; een geldbakje drie acceptatiën, ge- teekend door H. J. van der Zedde, te Utrecht, ten behoeve der firma v. d. Boscheen papiertjewaarop ïuet roode letters de woorden »Van Zuylen Co." en met inkt 't cijfer »10"; en een som van f90 aan di verse muntstukken. De bestolene heeft f 100 gesteld op de aanhouding van de daders. Vóór enkele weken vond men te Bohward een jonge vrouw, een boerin, die onlangs aldaar met man en kroost was komen wonen en zeer vermogend was, dood op baar bed, tengevolge eener draukberoerte. Op dezelfde wgze stierf aldaar, in den nacht van den 9deu dezer, een wol kammer, een welgesteld man, maar die op vreeselijke wgze aan den drank was verslaafd. Voor eenigen tijd is medege deeld, dat te Hedel een vrouw zekere hoeveelheid phospbor in den koffie ketel bad gedaan, terwijl baar man even afwezig was. Teruggekomen, bemerkte de man terstond dien bij smaak, zoodat voor hem het geval geen verdere gevolgen bad. Do vrouw is nu naar bet buis van arrest te Tiel overgebracht. Op 31 Dec. is van Rotterdam vertrokken, zijne vrouw en twee kin deren onverzorgd achterlatende, Willem Cornelis Zieleman, 35 jaar, winkelbediende, geb. te Rotterdam. Gestalte klein, donkerblond, oogen bruin, een wratje op een der wangen. Kleedingbruin gestreepte broek, donkere demi-saison of winterjas. Namens zijne echtgenoote verzoekt de commissaris van politie der 3de afdeeling te Rotterdam opsporing en bericht. De oberkellner van het Hotel des Pays Bas, in do Doelenstraat te Amsterdam, heeft zich zonder daar van kennis te geven, verwijderd. Naar men vermoedt is een som van f500, welke de hotelhouder, de heer Van den Brink, na zijn vertrek ver miste, door den kellner ontvreemd en heeft deze zich naar België be geven. In de Kasseier Zeit. vertelt een lezer uit Dortiuuud bet volgende »Toeu ik een kartonnen doos met tinnen soldaten leêgpakte, vond ik op deu bodem er van met potlood de vol gende dichtregelen geschreven, die klaarblijkelijk door een tuchthuisboef moeten geschreven ziju: 'k Ben heden zoo vrolijk En lustig van zin Want morgen kom 'k vrij En breek Woensdag weêr in. Tuchthuis te Weblheiden, 24.2.84."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2