'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1246 Zaterdag 24 Januari 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. WINTERAVONTUUR. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ra ZtJIDSTRAAT. AdLvertontien van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 n. 55 m. Onderg. 4 u. 32 m. Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 30 Volle Maan. Zaterdag 31 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Jan. 1885. Dinsdagavond gaf Helders Man nenkoor een concert in Tivoli, onder leiding van den beer H. A. Egbers, waarbjj de beer Hepri Bosmans, cellist, zjjne medewerking verleende, 't Op treden van den heer Bosmans was ongetwijfeld 't glanspunt van den avond. Gaf hij bij vernieuwing in concert No. 2 blijken dat hij in zijn spel geen technische bezwaren kent, in de »Nocturne No. 2", in »Traumerei" en Gavotte No. 2", konden ook zij, die minder op muzikaal gebied thuis zijn, genieten bij de meesterlijke voordracht dier stukken. Aan de daverende bravoos niet kun nende weerstaan, gaf de vitrioos nog een nummer ten beste. Met diepe stilte en gespannen aandacht werd N. 4 Gebet zur heil'gen Jungfrau" en >Holder Abendstem" gevolgd, waarin de beer J. opnieuw blijken gaf een uitmuntend zanger te zijn, in 't bezit van een fraaie stem. Ook voor de soloos in de koren, waarvan de beer M. ruimschoots zijn deel bad, hebben we gaarne een woord van lof over. De voordracht der stukken was beschaafd en goed genu anceerd ze getuigde zoowel van de bekwaamheid van den directeur als de ijverige studie der leden. Woensdagavond bad de lief dadigheidsvoorstelling plaats, aange kondigd door den Burgerkring Har monie." De ruime zaal van Tivoli was eivol. Met veel succes werd opgevoerd »Het lied van moeder," gevolgd door 't grappige blijspel »Een koopje." De toeschouwers gaven herbaalde malen blijken van inge nomenheid met 't spel. De meeste voldoening echter zullen de spelers gesmaakt hebben, wanneer ze berekenden ruime giften te kun nen schenken aan de hulpbehoeftigen, in wier belang ze werkzaam waren. Woensdagmiddag zakte een 5tal personen bij de Molenbrug door 't ys. Hun toestand was niet zonder gevaar. Gelukkig kwam er dadelijk hulp van toesnellende burgers, wien 't gelukte met veel inspanning de drenkelingen op 't droge te brengen. Ook in een der fortgrachten ge raakten twee personen te water. Ze verkeerden in gevaarleken toestand, Eenige militairen snelden te hulp. Een der yverigste helpers, de sergeant T. had daarbij 't ongeluk zich ernstig te verwonden. Door dr. Peltzer werd aan de geredden de noodige genees kundige hulp verleend. Men bedenke, dat 't ijs op som mige plaatsen nog zwak is. De Terschellinger visebkotter >Yoorlooper" is doer een stoomboot overzeild. Het volk is door de stoom boot opgenomen. Naar aanleiding van achter staande advertentie vestigen we de aandacht onzer lezers op de uitvoe ring, Zondagavond door de Korporaals Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging Uitspanning door Inspanning" in Tivoli te geven. De meer en meer ontwakende lust voor dergelijke oefe ningen doet een ruim bezoek ver wachten. Nederlandgch Pensioenfonds voor Werklieden. Waar men lang over gesproken heeft, is thans eindelijk tot stand gekomen: een pensioenfonds voor werkliedenen wel se dert lo. Januari. Een directeur heeft men nog niet gekozen en daarom zullen de commissarissen zich voorloopig met de di rectie belasten. Deze zijn de h.h. Mr. G. de Bosch Kemper en Dr. J. Th. Mouton, te 's Gravenhage Mr. H. B. Greven, te Leiden, en D. W. Stork, te Hengeloo. Agentschappen zullen weldra overal worden opgericht. Aan belangstellenden ontbreekt het nietreeds is door een fabrikant te Utrecht deelgenomen voor zijn personeel, tot pensioneering op 60-jarigen leeftijd. Bij den heer G. Emonts, te 's Gravenhage, Laan van Meerdervoort 22, zijn exempla ren verkrijgbaar van een brochure, waarin men de statuten van het fonds vindt, be« nevens de noodige inlichtingen, 't Waarborg fonds, waarvan Jhr. Mr. E. Humalda van Eijsinga penningmeester is, bezit reeds aan jaarlijksche bijdragen f 656.50 aan giften in een f3512; aan aandeelen f20.000 en aan inschrijvingen op het grootboek nomi naal f16.000 Voor elke provincie is een lid van bestuur voor het waarborgfonds benoemd. In Noord-Holland is dit de heer Mr. J. A. Sillem, te Amsterdam, 't Hoofd bestuur der Nederl. Pensioen-Vereeniging bestaat uit de h.h. Mr. W. H. de Beaufort, Leusden Mr. Armand Sassen en B. H. Heldt, te Amsterdam Mr. D. Wicherlink, te Zwolle, en G. Emonts, te 'sGravenhage. Werklieden raden we aan zich eens de noodige inlichtingen te verschaffen en over de zaak rijpelijk na te denken. Over het nut der zaak spreken we niet, daar dit van zelf in het oog valt. Van de verongelukte sloep Licht straal uit Ternis is aangespoeld aan het strand van Vlieland bet zakboekje van den schipper, waarin een groote vangst stond opgeteekend, verder een kerkboek en de hond. Bg bet vergaan der sloep Licht straal zijn de volgende visscbers om gekomen Johannes van der Steen (stuurman), Jan Hordijk, Jacob Noord zij, Klaas Noordzij, Huig Verschoor, Cornelis Oosterling, Willem Versteeg. Gommert van Kampen, Jan Opstal, Jan Koene, Dirk de Waard, Martinus van der Waal. Te Heiloo bij Alkmaar woedde Dinsdagnacht een hevige brand, welke de boerderij »De rustende jager" in ascb legde. Een deel van bet vee kwam in de vlammen om. Ook de eigenaar bekwam, bij het pogen om bet zijne te redden, hevige brand wonden. Een verschrikkelijke ramp had Dinsdagochtend op de rivier de Nieuwe Maas plaats. De stoomboot Oude Maas H", van Oud-Beierland, die ongeveer 160 passagiers en een groot aantal stnks vee aan boord had, werd beneden de zwarte ton bij Vlaardingen aan gevaren door de rijksstoombootZee meeuw," waarbij de »Oude Maas" een groot gat in den voorsteven be kwam en dadelyk begon te zinken. De paniek was onbeschrijfelijk. De Zeemeeuw" deed alles wat mogelijk was om de passagiers te redden en evenzoo de »0ude Maas III", die, van Rotterdam komende, juist voorbij voer. Toen jde passagiers over waren, werden er vier vermist, die vermoedelijk door'den schok ge dood werden. Het juiste aantal om gekomenen kan echter nog niet op gegeven worden. Het vee, dat voorop stond, is ver dronken van de beesten die achterop stonden, hebben enkele zich losgerukt en zijn naar den wal gezwommen al de overige zijn mede verdronken. Van de goederen is niets gered. Van andere zijde vernemen wij, dat in de voorkajuit van de gezonken stoomboot twee lijken zijn gevonden, en wel van een oude vrouw en van een meisje van ongeveer 16 jaren. Kapitein De Koning^ van de stoom boot ^Onderneming", zegt bet vol- Toen ik Dinsdagochtend te Vlaar dingen lag te lossen, hoorde ik een slag alsof een kanon werd afgeschoten en daarna een vreeselyk hulpgeroep en gekerm van menscben zoo spoedig mogelijk werd los gemaakt en daar ik door den mist niets kon zien, op het geluid afgestoomd. Aangekomen, bleek mijne hulp niet meer noodig te zijn de Zeemeeuw" en »Oude Maas III" hadden de passagiers al aan boord, de aangevaren boot zonk van voren en daar het water nog door het schot werd tegengehouden, stond de boot rechtop met bet roer in de hoogte. Er was geen leven meer op te zien, enkele beesten hadden zich losgerukt, maar de meeste waren verdronken. Óp mijne terugreis was ook bet achtergedeelte gezonken, en kon ik de doode beesten zien liggen. Het aantal passagiers dat verdronken is kan nog niet met zekerheid be paald worden. Eenige schuiten zijn bezig met zoeken er worden nog menscben vermist, bet juiste aantal verdronkenen zal dus eerst binnen een paar dagen bekend worden. Te Rotterdam zijn op de Kra- lingscbe plassen twee personen bij het schaatsenrijden verdronken. De internationale wedstrijd op schaatsen te Leeuwarden vanwege bet Nederlandscbe schaatsenrijders- bond, zal bij vriezend weer op 28 Januari plaats vinden. Alle inschrijvingen moeten uiterlijk op 26 dezer in banden zijn van den beer mr. S. Salverda te Leeuwarden. Dat 't ijsvermaak voor velen leed veoorzaakt bleek ook Dinsdag. Het vinden van twee petten op 't ijs gaf naby Bollingewier ongunstige ver moedens, wat weldra bleek waarheid te zijn, daar men twee jongens van 11 en 13 jaren levenloos ophaalde, thuis behooreende te Nes. Een bakkerszoon van Moddergat en iemand van Morra zijn mede ver dronken, zoodat bier in betrekkelijk korten omtrek vier gezinnen door on voorzichtigheid in rouw werden ge dompeld. Uit Bolsward wordt i. d. 20 Januari geschrevenNauwelijks heeft bet een paar dagen gevroren of bet ijsvermaak maakt zich gereed om in Friesland zijne heerschappij te voeren. Na de lange gedwongen rust en de tallooze teleurstellingen zal deze heer schappij, als de winter aanhoudt, dit maal onbeperkt, zoo niet ontembaar zjjn. De kassen der ysclubs zijn, dank zij den karakterloozen winters der laatste jaren, goed gevuld en met milde band wordt het goud en zilver gestrooid langs de ijsbanen, om te worden gegrepen en verzameld door degenen die uitmunten in vlugheid, handigheid en taaiheid. Niet alleen voor erkende, ook voor dilettant-bardrijders is roem en geld te behalen. De Leeuwarder Courant bevatte reeds ruim 30 aankondigin gen van hardrijderijen, alle in Fries land, de meeste binnen de eerste drie dagen, alle nog in deze week te hou den. Behalve enkele gouden en zil veren medailles werd in totaal eene som van f3000 aan prgzen uitge loofd. Te Woudsend is Riekje J. v. d. Hoek, weduwe J. Huistra haar 100ste levensjaar ingetreden. Omtrent de inbraak in het kan toor van den heer Lievegoed in de Haarlemmerhouttuinen te Amsterdam, kan nog worden medegedeeld dat in in deze van plichtverzuim der politie is gebleken. Immers twee agenten hebben in den bewusten nacht, in plaats van hunne ronde behoorlijk te verrichten, zich geruimen tijd op gehouden ten huize van een bakker of broodverkooper aan den Spaarn- dammerdgk, waardoor de mogelijk heid is ontstaan, dat de dieven met hun buit ongemerkt zijn gepas seerd. Een 65-jarige dame te Wage- ningen, die door de gladheid op straat was gevallen, is aan de gevolgen overleden. Door een uit Rotterdam komen den trein is nabij Breda de brugwach ter Kloppers overreden en onmiddel lijk gedood. Het paneelzagen, dat een poos uit de mode scheen, is weder ter band genomen. De beoefenaars van dat vak hebben zich nu in Arnhem vertoond. Blijkbaar waren zij zeer bedreven in hun handwerkde be wijzen welke zij Zondagnacht daarvan aflegden, getuigen, dat zij de kunst meester zijnmaar van de twee deuren in dezelfde woning, waar ze op die wijze wilden binnendringen, waren de naden van bet paneel van binnen met ijzer beslagen, zoodat de pogingen mislukten. (A. C.) Maandagavond is te Utrecht in de Korte Hamsteeg een mand gevon den. Na onderzoek bleek, dat er een jongentje van ongeveer 5 maanden in lag met een briefje op het borstje, dat dit gedaan is uit armoede, daar de vader overleden was en de moeder in het onderhoud van het kindje niet meer kon voorzien. Terstond is het door een vrouw opgenomen en bij zich in huis verzorgd. In een briefje uit Atjeh aan de Sum. Ct. leest men de volgende niet onaardige opmerking. Wij sneu velen hier nu niet meer, maar wjj worden vreedzaam vermoord. Te Carcassonne, in het zuiden van Frankrijk, heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan, dat aan een regi ment een erfenis is ten deel gevallen. De moeder van generaal Aymard, barones Aymard, die 4 Jan. 11. stierf, vermaakte aan bet 68e linie-regement, dat indertijd door baar zoon gecom mandeerd werd, de som van 200,000 francs. Aan de gelukkige erfgenamen werd dit buitenkansje bg dagorder bekend gemaakt. Tegenwoordig worden niet en kel de echte edelgesteenten nagemaakt, maar ook de imitatien die, als ze fraai en juist bewerkt worden, zeer duur zgn, worden op haar beurt we der eens nagebootst. Een heer te Berlijn die zjjne vrouw op baar verjaardag een keurige broche schonk, die niet in een galanterie winkel, maar in een magazijn waar slechts de fijnste imitatien voorhan den zgn, gekocht was, wist er dan ook, toen hij zgn vrouwtje op de prachtige steeneu opmerkzaam wilde maken, niets anders op dan uitteroe- pen: »maar zie je kindlief, die zgn nu heusch echt valscb!" (Naar een oud vertelsel.) 't Was winter, 't sneeuwde uren lang, Een witte lijkwa dekte de aarde, En daar de wind zijn huilen paarde Aan 't noodweer, was het buiten bang. Een reiziger, die met zijn paard Was afgedwaald, zocht half verlegen In 't donker naar gebaande wegen, Een smachtte naar een veilgen haard. Hij dwaalde naar een dorpje heen, En trachtte een logement te vinden, Om daar beschut voor sneeuwen winden, Te koestreu zijn verkleumde leen. Hij vond de herberg, liet zijn paard Fluks naar den warmen stal geleiden, Eu dacht een plaatB zich te bereiden Bij 't kachelvuur, of bij den haard. De reiziger trad in de zaal, Maar zag een menigte van boeren Zich daar vermaken met pandoeren Geen plaats was ledig in 't lokaal. De kachel snorde en gloeide fel Dit deed den vreemdling vurig haken, Om 't zich gemakkelijk te maken; Maar zie, dat ging niet al te wel. De boertjes zaten er om heen En zonden hem geen plaatsje geven; Zoo stond de vreemdeling, dacht even En richtte naar den waard zijn schrêen. „Zeg kasteleinzoo riep hij luid, „Hebt ge ook rookvleesch f„Ja over- (vloedig „Mooigeef mijn paard dan maar (eens spoedig Een flinke portie," zei de guit. „Uw paard rookvleesch?" hernam de waard. „Wel zeker," liet de vreemdling hooren. De boertjes spitsten nu ook de ooreu En zaten fluistrend om den haard. „Geef hem twee pond, maargoed gesnêen!" Gebood de vreemdling en de boeren, Nieuwsgierig 't dier zoo te zien voeren, Begaven naar den stal zich heen. Daar had de vreemdling op gewacht, En zat fluks bij de kachel neder, Vergat alras het schrikk'lijk weder; Hij was geborgen voor dien nacht Nu kwam de kastelein en sprak: „Mijnheer, de knol wil 't vleesch niet (vreten", „Och vriend, dat heb ik wel geweten, Maar 'k zit nu reoht op mijn gemak," „Geef 't vleesch dus bier, en breng wat brood Met wijn er bij, zorg voor den draver Ook goed, en geef hem flink wat haver, Of 't dier sterft nog den hongerdood. De boertjes keken eerst wat gram, Maar lachten toch, al was 't niet vroolijk; „De kerei", zei men, „is toch oolijk, Dat hij ons zoo te pakken nam,"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1