Advertentiën. IJsclub west-frisia. BUISIS SACRDM. De Frankforter-politie is den moordenaar van dr. Rumpff nog niet op het spoor. Het Frankfurter Jour nal spreekt het vermoeden uit, dat het een agent van Most is geweest, uit Amerika overgezonden. In De cember hield Most daar weder een rede, waarin hij den ter dood veroor deelden Reinsdorff verheerlijkte. Yele zijn de vermoedens die geopperd wor den, en verscheidene de arrestaties, die weer nutteloos blijken. De gan gen der politie worden terecht zooveel mogelijk geheim gehouden. Cairo, 21 Jan. (R. O.) Yan de Abuklea-bronnen wordt onder dag- teekening van 17 dezer gemeld De Engelsche colonne, onder aanvoering van generaal Stewart, kwam gisteren hier aan, en rond de bronnen door 10,000 rebellen bezet. Hedenmorgen rukte de Engelsche macht, ter sterkte van ongeveer 1200 man, in carré op tegen den vijand, die plotseling een charge maakte en gedurende eenige oogenblikken tot in het carré binnen drong. De Engelschen sloten zich echter weder aaneen en richtten een moorddadig vuur op den vijand, die eindelijk afhield, 1200 Ijken rondom het carré achterlatende. Onze ver liezen zijn: negen officieren gedood, onder welke kolonel Burnaby, en St. Vincent en Airlie; 65 minderen ge dood en 85 gekwetst. Generaal Ste wart ontkwam ternauwernood het ge vaar en een paard werd onder hem doodgeschoten. De Engelsche troepen hebben daarna de bronnen bezet. Ge neraal Stewart zal onmiddellijk naar Metammeh oprukken. Rome, 21 Jan. Volgens bericht uit de streek van Suza, bij den Mont- Cénis, hebben een honderdtal personen bij sneeuwvallen den dood gevonden. Bremershaven 20 Jan. Kapi tein Backhaus, gezagvoerder van het Duitsche schip Karl, van New-York te Triest aangekomen, rapporteert in den nacht van 21 op 22 Dec., op 36° 34' NBr. en 22° 26' OL. bij na 5 minuten lang zulke zware schok ken te hebben doorgestaan, dat de ballons van de lampen in de kajuit afvielen en de volle petroleumvaten, die in het tusschendek lagen, tegen het dek aansloegen. De opperstuur man had de wacht aan dek en de wacht te kooi kwam ontsteld op het dek, dewijl deze meende, dat met het schip een of ander gebeurd was. De zee was kalm, doch had een witachtige kleur. De wind was oostelijk en het schip liep een driemjjls vaart. Bij het pijlen der pompen bevond men dat 't schip dicht was gebleven. Een paar dagen later werd de boot uitge zet om het schip te kunnen nazien, doch bevond men niet de geringste sporen van schade aan het schip of aan de koperen huid. De gezagvoerder brengt deze gebeurtenis in verband met de in Spanje ondervonden aard beving. Een welgestelde familie te Ber lijn ontving met Kerstmis als verras sing een mandje, waarin een meisje van hoogstens 14 dagen was verbor gen. Ofschoon de politie het wichtje opeischte voor het stedelijk weeshuis, besloot het echtpaar, dat zelf geen kinderen had, het kerstgeschenk te aanvaarden en het meisje voortaan als het hunne te beschouwen. Ook in Engeland, te Leden, in dc omstreken van Colchester (graaf schap Essex) zijn in den nacht van Zondag op Maandag aardschokken waargenomen. Zij hebben geen doo- den of ernstige beschadigingen ver oorzaakt, maar een schok heeft alle bewoners gewekt en bracht de meu belen en vensterruiten in beweging. In April van het vorige jaar zijn in dezelfde streek ook aardschokken ge voeld. Men berekent dat dagelijks een millioen tonnen (1.000.000.000 kgr.) steenkolen uit den schoot der aarde te voorschijn gebracht en ongeveer een gelijke hoeveelheid van die on waardeerbare erfenis der voorwereld verbruikt wordt tot verwarming, verlichting en het verschaffen van beweegkracht. Stoomvaartbericliten. Het stoomschip Soenda vertrok 80 Jan. van Colombo naar Amsterdam. Het stoomschip "Voorwaarts passeerde 21 Jan. St. Vincent naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 20 Jan. van Genua naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 21 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Frederik vertrok 21 Jan. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Alexander vertrok 22 Jan. van Suez naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 22 Jan. van Suez naar Batavia. Markt-Berichten Pürmerend, 20 Jan. 148 stapels kleine Kaas f32.50, 5 Middelb. f30 per 50 kgr., 889 kilogr. Boter: f 1.15 a 1.25 per kgr., 31 Runderen, handel matig, hoog in prijs, 16 Paarden, 65 vette Kalveren f 0.80 a 1 per P,, stug, 91 nucht. dito f10 a 25 per stuk, stug, 66 vette Varkens f 0.40 a 0.52 per P., vlug, 15 magere dito f 12 a 17 per stuk, stug, 66 Biggen f 6 a 9 per st., stug, 456 Schapen en Lammeren, stug, lager prijs, 55 manden Appelen f2.75 a 3.25, 8 man den Peren f 6 a 10 per mand, Kipeieren f 5 a 6 per 100. Schagen, 22 Jan. 8 Paarden f 65 a 150, 6 Geldekoeien f180 a 245, 15 nuchtere Kalveren f10 a 20, 325 Schapen f 16 a 22, 20 magere Varkens f10 a 18, 10 Biggen f6 a 10, 25 Kippen f 0.50 a 1.50, 75 Eenden f 0.80 a 1, Boter per kop f ö.77j a 0.87$, Kaas per kilogr. f 0,30 a 0.45, Kipeieren f4.50 a 5 per 100. Visscherij-Beriehten. 22 Jan. 2 sloepen schipper C. r. d. Hoek met 2800 schelvisch, per 100 f42,50; 10 kab. p. st. f4,35; schipper G. Jongejan met 2200 schelvisch, per 100 f41,30 kab. p. st. f 4,35. 10 korders met 20 tot 110 groote tong, per st. 65 ct.20 tot 50 groote schol, p. st. 60 cent. 23 Jan. v.m. 1 korder 100 groote tong, p. st. 60 ct.75 groote schol, p. st. 60 ct. Schuiten nog in zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 20 tot 23 Jan. ONDERTROUWDC. Boogaard, vis- scherman, en G. de Boer. GEHUWD: Geene. BEVALLENS. A. W. van Baak, geb. Heidenrijk, z. T. Bakker, geb. Dekker, d. C. Veldman, geb. Bakker z. OVERLEDENR. Roester, geb. de Vries, 80 j. V. de Groot, 67 j. J. Verfaille, geb. Rab, 78 j. E. C. Vogelenzang, geb. van de Made, 79 j. K. Swart, 4 m. Burgerlijke Stand Texel. Van 14 tot 21 Jan. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Hendrik Dito en Maria Barhorst. Pietcr Smit en Catharine Graaf. GEBOREN Anna Maria Hendrik», d. van Willem Cornelis Reij en Anna Maria Margaretha Moorman. Dieuwertje, d. van Cornelis Kooger en Engeltje Plaatsman. Cbristiaan, z. van Christiaan Visman en Dieuwertje Visser. OVERLEDENJan Buijs, 51 jgeh. met Tijsje Blom. Grietje Scheerder, 61 j., geh. met Antonie Barhorst Grietje Hoogheid, 28 j., d. van Aris Hoogheid enAntjeKok. Vervolg der Berichten. Woensdagvond vergaderde de IJsclub „West-Frisia" om plannen te beramen „wat te doen." De president, de heer von Ote- rendorp, opende de vrij talrijke vergadering; de notulen der vorige vergadering werden gelezen, waarin het spijtige aan 't licht kwam, van de vroeger te vergeefs gemaakte kosten van tent en baan, voor 't houden van een wedstrijd in 't schoonrijden. De tijd van aftreden van 't bestuur was juist daartot president werd herkozen de heer G. von Oterendorp, tot secretaris, de heer Leo W. F. Oudenhoven in plaats van den heer J. Bethlehem die liever de fnnctie van com missaris wenschtede heer A. Senderman werd herkozen als penningmeester. Thans kwam aan de orde de zaak waar voor men bijeen kwamSchaatsenrijden." Vier plannen werden behandeld: lo. het voorstel van den president: een avond feest op het ijs aan het kanaal, met ver lichting a Giorno, Bengaalsch vuur en afgezette banen, waarop alleen voor de leden toegang wasdaarna reünie in Tivoli. Dit voorstel werd gedaan om den min gunstigen staat der kas, die niet toeliet aanlokkelijke premiën voor een hardrijderij te stellen. Men wenschtte evenwel 't avond feest nieteen wedstrijd in het schoonrijden vond veel aanmoediging, omdat 't ook reeds vroeger het voornemen was geweest en het schoonrijdeninderdaad ook wel een schouw spel is, dat gaarne gezien wordt en ook mindere kosten veroorzaakt. Er ontwik kelde zich een belangrijke discussie over het hardrijden of schoonrijden, toen de hr. Oudenhoven in welgekozen woorden aan het eerste een plan verbond, wat bij de meesten in de vergadering en ongetwijfeld bij velen daarbuiten, instemming vondhij wenschte namelijk, nu men van niets an ders hoorde dan gebrek, wat men alom door werkverschaffing tracht te doen ophouden, men nu wel in deze omstandigheid mocht afwijken van wat „West-Frisia" immer be oogde „hardrijden om premiën voor enke len. Hij wilde het nu om premiën, be staande uit levensbehoeften door minver mogenden, of hen, die zich voor behoefti- gen in de plaats stellen. Dit denkbeeld vond veel toejuiching, maar wachte op beslissing, door een wensch van den heer Tadema, die naar aanleiding van het plan van den vorigen spreker, het Bestuur van „West- Frisia" wilde doen optreden om de annexatie van alle ijsbanen te bewerken, met het doel, alleen vegers vanwege de Club aan te stellen; dat zou een belangrijk voordeel aan armen schenken en men was gevrij waard voor de te dringende aanmaningen van te talrijke „bezemdragers". Ook werd het voorstel van den heer Oudenhoven bestreden door den hr. Strikwerda, wegens de onbevoegdheid van „West-Frisia" tot het uitvoeren van dergelijk plan, daar in de statuten der Club van ijsvermaak ge sproken werd en ook dat het gansch niet op haar weg ligt, zich met philantropische zaken bezig te houden. Niettegenstaande een en ander, meenden velen dat een dergelijken wedstrijd zeker wel onder de vermaken mocht gerangschikt worden voor wat de toeschouwers betreft; hierbij werd herinnerd aan de met succes gehouden wedijver op het Groot Noordh. Kanaal 4 jaren geleden. Tot het voorstel Oudenhoven werd be sloten, zonder nadeel der kas van „West- Frisia". Men zou een beroep doen op den bekenden goeden zin van Helders burgerij en verschillende personen tot medewerking uitnoodigen. Met die hulp werd terstond instemming betuigd door de heeren Gebrs. Klein, die de baneu zullen gereed maken, en den heer Land, die pogingen zal doen om ook medewerking te verkrijgen van de muziek der Kon. Ned. Marine. Het plan werd alzoo vastgesteld. We hopen dat de pogingen, door de hulp van velen, wel mogen slagen. De kwestie waar het concours zal plaats hebben, werd niet te spoedig beslist; het Bassin, aan het einde der Binnenhaven, met zijn ruime ijsbaan en natuurlijke tribune voor heeren en dames, kwam echter zege vierend uit den strijd tegen het ijs aan den Kanaalweg. Er werd besloten den wedstrijd te doen plaats hebben Zaterdagmorgen 10 uur en de belanghebbende minvermogenden heden, avond ten 7 uur in 't Centrum uit te noodigen om zich aan te geven; hierop drukken wij sterk voor hen, die het aan gaat, niet te verzuimen. Het helpt uitvoe ring geven aan een goed idéé, wat tege lijker tijd aan zoo velen genoegen verschaft. Daarna werd besloten ook aan de be woners van den Kanaalweg recht te doen, en wel, door aldaar „weer en ijs dienende", Dinsdag a.s., een wedstrijd te houden. Tot stijvig der kas werd door de aan wezigen terstond eene bijdrage toegezegd. Hiermede wss op nieuw een vergadering van Helders IJsclub geëindigd. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Greve, na van 17 tot 21 December jl. te Santa-Cruz (Canarische eilanden) ver toefd te hebben, den lsten dezer te Freetown (Siërra Leona) aangekomen. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapt. t. z. P. Ten Bosch, den 26sten Dec. te Cura^ao aange komen. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt, zullen Zr. Ms. monitor Cerberus en Zr. Ms. stoomkanonneerboot Bulgia, beide in conservatie bjj 's Rijks werf te Am sterdam, dit jaar in dienst worden gesteld. Bedankt voor het beroep naar Oostzaan door ds. H. Vrendenberg, predikant te Warga. Tessel is door het gs geïsoleerd de haven is door het gs ingesloten en de stoombootdienst gestaakt. On danks het vele drijfijs werd onder leiding van den kapitein der Ada de overtocht van Tessel naar het Nieu- wediep en terug met eene vlet in den tijd van ruim 3 uren bewerkstelligd. De brieven en verdere postpakketten kwamen dus in de beste orde over. Een later bericht meldt, dat de heer M. Dekker, eigenaar van de ta Heiloo verbrande boerenplaats, aan de bekomen brandwonden is overleden. IJmuiden, 21 Jan. Kapt. Taat van het heden alhier binnengekomen SS. Edam, rapporteert, dat op 47° WL. de lage druk zuigerstang is ge broken zoodat hij alleen met hoogen druk werkende de reis tot hier heeft voortgezet. In de haven achteruitslaande heeft de Edam de schroef verloren, zoodat de boot door 2 sleepbooten naar Am sterdam wordt opgesleept. Woensdag werd aan het Minis terie van Waterstaat, Handel en Nij- vorheid aanbesteed de inrichting en bediening vaneen stoomb.-veerdienst, tusschen Enkhuizen en Stavoren, in verband met de diensten op de Staats spoorwegen van Zaandam naar Enk huizen en van Stavoren naar Leeu warden. Hiervoor waren 4 inschrij- vingen ingekomen. De minste was die van de heeren J. Smit Jz., zich noemende J. Smit Y te Kinderdijk en P. Smit Jr. te Rotterdam, voor een subsidie vau f 160.000 per jaar. De minister Van Erp Taalman Kip en de vice-admiraal Yan Gennep, hebben van den koning vau Dene marken het grootkruis der Danebrogs- orde ontvangen. Men zal zich herinneren dat bij een proefneming te Amsterdam met een reddingstoestel van den heer IJzer man te 's-Hage diens bediende het leven verloor. De justitie legde toen beslag op het toestel, dat thans ech ter aan den heer IJ. is teruggegeven. De justitie heeft daarin dus geen re den gevonden om de zaak te vervolgen. Bij het ongeluk, aan de stoom boot Oude Maas II overkomen, zijn omgekomenGrietje Sluimer, beter bekend als Griet de groentevrouw, Teunis Baars, Jan Van der Schoor Hz., Cornelis Van der Linden met vrouw en kind, Pietje De Ruiter en Willempje Yan Vliet, allen van Oud-Beierland. Uit andere gemeenten is nog niets be kend. In de omstreken van Leeuwarden had Woensdag door het le reg. in fanterie een militaire manoeuvre op schaatsen plaats, onder bevel van den kapitein J. A. A. In 't Veld. Er werd ondersteld, dat het bericht was ontvangen,dat vijandelijke troepen in het Noorden van Friesland waren geland en zich gereedmaakten na ontvangen versterking, naar Leeu warden op te rukken. Uit Leeuwarden werden nu met den meesten spoed troepeugedeelten op schaatsen naar eenige belangrijke voorgelegen punten gezonden, ten einde den vijand het voortrukken te beletten en berichten omtrent zijn sterkte en bewegingen in te winnen. Te Heilo zgn Woensdag j.1., overleden, eenige uren na elkander, twee dames, 86 en 77 jaren oud, die bijna een halve eeuw te zamen lief en leed hebben gedeeld. Een groot aantal Yolendammers, 287, heeft zich gewend tot den ge meenteraad van Edam, met het ver zoek om, daar de beperking der vis- scherij hen ruïneert, zoolang deze be perking bestaat, te worden vrijgesteld van hoofdelijken omslag. In de tweede plaats vragen de adres santen, dat de gemeenteraad een com missie zal benoemen om hunne be langen bij de Regeering en waar dit verder noodig zal zgn, te helpen ver dedigen. Door het bestuur van het Neder- landsch Schaatsenrijdersbond is het bericht ontvangen, dat de voorge nomen internationale wedstrijd op schaatsen te Cambridge, wegens den ongunstigen ijstoestand aldaar, niet zal doorgaan. De Engelsche rijders zullen thans aan de wedstrijden in Friesland komen deelnemen. Bigkens het programma voor den internationalen wedstrgd op schaatsen, van wege den Nederlandsche Schaats- rijdersbond, den 28sten Januari a. s., op De Wielen bij Leeuwarden te houden, worden daarbij de volgende prijzen uitgeloofdle prijs f 600, benevens de groote, door hetgemeeute- bestuur van Leeuwarden toegezegde, gouden Champion-medaille, ter waarde van f 100, 2e prijs f 300, 3e prijs f 180, 4e prijs f 120. De afstand, door de deelnemers af te leggen, bedraagt 1600 meters met één keer punt. De wed. Jut moet, den vorigen zomer uit de gevangenis te 's-Herto- genbosch ontslagen, eerst een paar maanden te Amsterdam gewoond en thans zich te Rotterdam als her bergierster gevestigd hebben. HARDRIJDERIJ op het Held. kanaal, om prijzen en pre miën, voor mannen in deze ge meente woonachtig, boven de 18 jaren, op DINSDAG 27 JA NUARI 1885, des morgens 11 ure. Opgeluisterd door het Staf muziekkorps der Marine. Aangifte tot deelneming en loting ZATERDAG 24 JANDARI a. s., des avonds 8 uur, in het lokaal »'T CENTRUM HET BESTUUR. ZONDAG 25 JAN., op verlangen, Bal en Tombola om fraaie prijzen, waarvoor iedere aanwezige Dame een gratis-lot ontvangt. Op Maandag 26 Januari hopen wij door Gods goedheid de 25-jarige Echtvereeniging te herdenken van onze ge liefde Oom en Tante J. TER BURG en M. VAN DER KEMP, te Anna Paulowna. Namens Neven en Nichten, H. TER BURG. Nieuwediep, 26 Jan. 1885. Ondertrouwd CORNELIS BOOGAARD en GEERTJE DE BOER. Helder, 22 Januari 1885. Algemeene kennisgeving. Nog treurende over het ver lies van onze geliefde dochter, werd ons ouderhart opnieuw getroffen door het bericht, dat onze brave zoon, A N T O N ADOLF WILLEM, op den ln December in het Hospitaal te Paija Combo is overleden, in den ouderdom van 22 jaar en 3 maanden. Amsterdam, 19 Januari 1885. C. J. A. VAN BRUGGEN, en Echtgenoote. Eenige kennisgeving. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onze jongste lieveling CHRIS TIAAN CASPARUS, in den aanvalligen leeftijd van twintig maanden. Amsterdam, 20 Jan. 1885. L. AARSEN. J. B. AARSEN, Bienhoff. Den 20n Januari 1885 over leed onze lieve moeder, Mejuffr. de Wed. J. VERFAILLE, in den ouderdom van 78 jaar. Uit naam der familie, J. VERFAILLE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2