'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. MIEUWEOIEP EN TEXEL. No. 1247. Woensdag 2H Januari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barrat»: 8POORSTKAAT ea ZCID8TKAAT. Aavertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10uur aan de Bureaux bezorgd ziin. NIISU WSTIJDINGEN. HELDER, 27 Jan. 1885. De aangekondigde hardrijderij op schaatsen, uitgegaan van de IJsclub „West- Frisia," had Zaterdag, onder begunstiging van het heerlijkste winterweerplaats. Prachtig scheen de zon aan den helder blauwen hemel, terwijl de oostenwind juist hard genoeg blies om de rijders, wier bloed door de forsche beweging het lichaam een buitengewone warmte gaf, wat af te koelen, 't Doel was, onvermogenden een tegemoet koming te geven in een winter, die, hoe aangenaam en opwekkend ook voor hen, die zich de aangenaamheden des levens kunnen verschaffen, den armen dikwijls fel kan nijpen. Ter bestemder tijde bevonden zich de deelnemers, 200 man sterk, op de ijsbaan, bij de tribune. Onder hen zag men ook vrijwilligers, die ten behoeve van armen, welke niet in staat waren zelf te rijden, hunne krachten wilden beproeven. De baan en wat daarbij behoort, was door de goede zorgen der h.h. Klein uitmuntend ingericht. Daar klonk het sein tot opening van den wedstrijd, waarvan honderden toe schouwers getuigen waren. Potsierlijke too- neelen kwamen er voor van rijders die door goeden wil trachtten aan te vullen wat hun aan bekwaamheid ontbrak. Arme lieden Hoewel menigeen moest lachen om uwe pogingen, er waren onder de toeschouwers ook, die er anders over dachten. Maar er waren ook stoute en bekwame rijders, op de baan, en niet het minst onder de vrij willigers. Door een som van 500 gulden, in een enkelen dag door de leden der commissie van liefdadige burgers ontvan gen, kon men denken „Finis coronat opus" en deelen aan eiken rijder uit 1 Roggebrood, 2 Tarwebrooden, 2 liter Erwten, 1 K.G. Spek en 1 H.L. Steenkolen. De winners, J. de Groot, van Veendam, en G. Lunenberg, van Grauw, ontvingen als prijs elk een wollen deken, benevens een ruimere portie levensmiddelende 1ste had voor den ouden blinden Berloo en de ander voor de behoeftige weduwe van Leeu wen gereden. Beide mannenschippers, hebben een goede daad verricht en gaarne zien we ze heden weer op de baan ver schijnen. De premiewinners, de gebr. Snip, verdienen niet minder een woord van lof, daar de premiegelden, f 3 voor elk, bestemd waren voor behoeftige weduwen. Met een woord van dank aan allen, die door hulp en bijdragen „West-Frisia" in staat hebben gesteld een goed werk te doen, reikte de voorzitter, de heer G. T. von Óterendorp, de behaalde prijzen nit. We vestigen de aandacht onzer lezers op de voorstelling, Donderdag avond in 't lokaal Tivoli te geven door de N. R. Schouwburgmaat- schappjj, onder directie van Alex. Faassen Opgevoerd zal worden »De Salon-Tyroler," door G. von Moser. Yolgens de couranten valt dit her haalde malen opgevoerd blijspel zeer in den smaak van 't publiek. Daar de gelegenheid een goed gezelschap te zien optreden, naar we van goeder hand vernamen, niet veel meer in dit seizoen zal voorkomen, verwachten we bij deze voorstelling een ruime opkomst vau 't publiek. Langs Tesselstroom drijven tus- schen het ijs vele tonnen en bakens voorbij, die van de zandbanken zijn weggesleurd. Tal van bakens gaan op die wijze verloren, doordien ze met het ijs naar de Noordzee worden ge voerd. De gemeenschap met den vaston wal wordt door de postvlet onderhouden. Het volgende wrrdt uit Ter schelling i. d. 22 Jan. aan het Han delsblad geschre en Met bijzondere ingenomenheid melden wjj, dat het Eng. gouvernement onzen schipper Tjirk de Haau, die met zijn volk in December 1884 de bemanning, be staande nit 26 koppen, van het Eng. stoomschip uit de Buitengronden van Terschelling redde, een flinke belooning in geldheeftdoen toekomen, alsmede aan zijne equipage, bestaande uit de volgende zeelieden: W.de Haan, J. Spits, B. H. de Haan, J. Starreu- burg, J. Stobbe en J. J. Spits. De schipper ontving 36 gulden en de overigen ieder 18 gulden. Luide gaveu alle zeelieden hunne vreugde te kennen over deze goedgunstige beschikking van de Engelsche Re geering en is het al waar, dat een Terschelliuger zeeman geene redding vau menschenlevens beproeft, om daarvoor met goud beloond te worden het doet het zeemanshart toch waarlijk goed, te ondervinden, dat daden van zelfopoffering, gelijk hier zoo vaak bedreven worden, ook in 't buitenland naar waarde geschat worden. Eer zoowel in dit geval hun, die wisten te beloonen als hun, die hun leven durfden wagen voor hunne ongelukkige uatuurgeuooten. In 't geheel zijn door onzen schipper, Broeder van de orde van den Nederl. Leeuw, reeds acht equipages, samen 126 man, van een anders wissen dood gered. Terwijl de gelukkige tijding, De Haan en zijne bemanning betreffende, hier aankwam, was de stoute zeeman met zijn botter in de Noordzee bezig te viaschen met zijn neef T. Krul, den schipper op de »Yoorlooper," een stevige tweemast visschuit. Tegen halfzes komt er in den dikken mist een stoomboot opdagenvan alle kanten worden seinen met de mist horens gegeven, doch de s> Voorlooper" wordt aangevaren en zinkt onmid dellijk. De bemanning, zes personen sterk, waaronder vau zware huisge zinnen, wordt met moeite door de stoomboot gered en is te Cuxhaven binnengebracht. Maar wie beschrijft de tooneelen vau wanhoop, toen schipper De Haan binnenkwam en de tijding van 't ongeluk bracht en niet wist te zeggen waar de beman ning der schnit was 't Duurde eeuige uren vóór de tijding van behouden aankomst hier arriveerde, maar die uren schenen geen einde te zullen nemen. En nu hobben die arme luidjes hun plunje verspeeld, zijn zonder broodwinning en hebben in den afgeloopeu herfst en winter nau welijks droog brood verdiend, waarlijk zij verkeeren in beklagenswaardigen toestand. Zoo is 't zeeleven. De een overgelukkig haast, en de andere deerniswekkend. Een wetsontwerp, houdende een nieuwe wijziging vau de wet op den kleinhandel in sterken drank, is door de Regeering aan den Raad van State verzonden. Bij een brand op de Laurier gracht te Amsterdam werden de be woonsters met moeite gered. Zij waren eerst nog naar boven gegaan om haar kat en kanarievogeltjes in veiligheid te brengen. Aan de Handelskade te Amster dam is een tot nog toe onbekend jongmensch door het ijs gezakt en in de diepte vewenen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Men schrijft van Zaterdag uit Hoorn Heden vertrekt een gedeelte van het hier in garnizoen liggend batal jon, onder aanvoering vau een kapi tein en drie luitenants naar Yoien- dam, om de visschers, die reeds al te lang met justitie en politie op de ergerlijkste wijze gespot hebben, iu hechtenis te helpen nemen. Wij juichen dezen maatregel van ganscher harte toe; maar kunnen de vraag niet achterhouden, waarom niet eerder daartoe overgegaan Want waar moet het heen, indien overheidspersonen weken lang, door overmacht van on- willigen, tot machteloosheid gedoemd zijn in het volvoeren van hun plicht? Omstreeks zestig Volendammers zijn door de infanterie en de rijksveld- wachters in arrest genomen. Er was geen ernstig verzet. Door mevrouw de wed. Berk- hoff, geb. Harderwijk, is aan het Von delpark te Amsterdan een legaat be sproken van f 5000. Een kastelein stond op de vaart te Blesse met een fleseh en glaasje gewapend, om aan een zes tiental jongens e» meisjes, in een kring om hem heen geschaard, een borreltje te schenken, dat door een persoon betaald zou worden, die met geopende beurs gereed stond. Eei: - klaps begaf zich het ijs en allen zakten naar beneden, tot den kas telein incluis, in bet water. Som migen tot den hals, anderen minder diep. Met een nat pakje kwamen ze allen weer op het droge. Monnikendam, 23 Jan. Een aantrekkelijk, voor duizenden onbekend schouwspel, biedt thans de ijsvlakte tusschen het eiland Marken en Monnikendam aan. De zeilschui- teu vliegen over de gladde baan, alsof ze gevleugeld waren. Om zich een denkbeeld te vormen van de verba zende snelheid, waarmede die ijsvaar- tuigen zich bewegen, wete men, dat de afstand tusschen Marken en Mon nikendam, die ruim een uur bedraagt bij sterkeu wind in 3 minuten werd afgelegd. Bij zulk een snelle vaart kan de stuurman bijna niets anders zien dan zijn eigen boot. Hij ver neemt niets dan een aanhoudend ge fluit en gesis, welk geluid nog over stemd wordt door het donderend ge raas der over de oneffenheden der baan voortvliegeude vaartuigen. De wedstrijd met zeilschuiten, die a.s. Donderdag zal plaats hebben (hier alleen zijn er een veertiental( wordt mot belangstelling tegemoet gezien. Men meldt uit Groningen Er doet zich hier het curieuse en merkwaardige feit voor, dat als in den nieuwen schouwburg gespeeld wordt, er steeds plaatsen te kort komen, als het publiek onderstelt, dat er iets goeds zal worden vertoond. De schouwburg is pas gebouwd, eu veel te klein, zooala van den aan vang af reeds bleek. Het Weener brandongeluk heeft gemaakt, dat de schouwburg, die toch reeds niet groot zou worden, onder het bouwen nog met eenige honderd zitplaatsen, om der veiligheidswille, moest verkleind worden. En wat is nu het curieuse van 't geval Dit, dat thans het bureau wordt belegerd een dag en eei. nacht vóórdat het wordt geopend, door mannen en jongens, die vau het opkoopen van plaatsen werk maken, of voor rekening van derden een aantal plaatsen nemen en een broodje maken van dat dienstbetoon. Men kan zelfs nu, bij de strenge koude, die er heerscht, die manneu 's nachts vóór den schouwburg zien op en neer loopen, wachtende op het openen van het bureau en zóó doende zorg dragende, dat op het verbeide oogenblik niemand hen vóór is Den 22 dezer 's avonds zou Le Gras er zijn tooneelfeest vieren en uu is 't gebeurd, dat van den 20en 's namiddags 4 uur tot den 22en des voormiddags te li1/* uur, 5 menschen, vau den 21en, 's morgeus te 6 uur tot gezegden voormiddag nog 5, en later nog 3 personen den schouwburg hebben belegerd, dus gedurende 2 dagen en 2 nachten de eerste 5 en de anderen wat korter, steeds in de open lucht! Hetschgnt dus wel tijd te worden, dat in het te Groningen ingevoerde plaatsbe- sprekiugsstelsel een verandering worde gebracht. Meuschenlevens verder op de geschetste manier bloot te stellen, gaat toch inderdaad niet Sedert eenige weken werden de kooplieden en winkeliers in de voor steden Saint-Denis en St. Vincent de Paul te Parijs met ongewone verme telheid bestolen, en ondanks de ijve rigste nasporingen kon men de blijk baar talrijke dieven niet betrappen, totdat verleden Zaterdag zekere Louis B. op het oogeublik, dat hij in een onbewoond huis braak pleegde, werd gevat. Deze bracht bij het verhoor aan het licht, dat de bende den agent Charles S. tot aanvoerder had. Deze was door zijne betrekking niet alleen iu staat om zijnen mannen de noo- dige aanwijzingen voor hunne nach telijke »operatiën" te verstrekken, maar hij waakte ook voor hunne vei ligheid door in zijne uniform voor het huis, waar zij bezig waren, op en neêr te stappen. S., terstond met vier auderen gegrepeu, heeft bekend zich aau meer dan vijftig diefstallen medeplichtig te hebben gemaakt. Nadere berichten over den veldslag der Engelschen in Egypte. De strijd heeft den 18en plaats gevonden nabij de bronnen van Aboe Klea, de voor laatste alvorens men Mettemneh aan den Nijl, tegenover Sjendi, bereikt, en een twin tigtal mijlen van eerstgemelde plaats, bet voorioopige einddoel der Engelscben, gele gen. Lord Wolseley raamt het getal Arabie ren, waarmede de kolonne <ks generaals Ste- wart te worstelen bad, op nagenoeg tien dui zend. Is deze raming juist, dan moet de Mahdi over veel aanzienlijker strijdkrachten beschikken, dan tot dusverre werd opgege ven. Immers, terwij de 10,000 zoogenaamde rebellen streden in de zandvlakten van Aboe Klea, hielden andere duizenden Khartoem omkneld, al moge het waar zijn dat de val van het langbelegerde Omdoermun (tegen over Khartoem) eens gedeeltelijke vrijma king der Arabische legerscharen veroor loofde. Den 16den in den namiddag stiet de En gelsche voorhoede op de Arabieren, welke een stelling aan deze zijde der bronnen van Aboe Klea bezet hielden. Het was toen te laat geworden om den vijand nog aan te tasten. Voor den nacht kampeerden alzoo de Britten in het gezicht der vijandelijke drommen, die tot den volgenden ochtend een onophoudelijk, doch vrij onschuldig vuur op de Engelschen onderhielden. Denl7denin den morgen trachtten deze aanvankelijk te vergeefs de Arabieren in eenen strijd te lok ken. Daarop beval Stewart zijnen manschap pen uit den zadel te stijgen. De kameelen en de bagage bleven achter onder geleide, en de Engelschen begonnen nn in carré tegen den vijand op te rukken. Op de linker flank der Arabische strijdmacht voerden zij een om trekkende beweging nit, welke haar in den rag bedreigde en haar dus tot een gevecht noopte. De Arabieren begonnen toen te ehargeeren. In weerwil van het verplette rende vuur der Engelschen, genaakten hunne drommen het carré meer dan éénmaal, en op een zeker oogenblik gelukte het hnn, dit, met hunne ontembare woestheid en doodsverach ting, te doorbreken. In het carré ontstond nu een strijd man tegen man, waarbij van weerskanten talrijke blijke van onverschrok kenheid gegeven werden. Eindelijk zegevier de de meerderheid der Engelschen in tucht en wapenen: de Arabieren werden teruggedre ven, maar niet alvorens zij den vreemden indringers aanmerkelijke verliezen hadden toegebracht in officieren en manschappen. Wederom avanceerden de Engelschen, ditmaal zonder verzet, en de huzaren namen de kloek verdedigde bronnen tegen vijf uur in bezit. Achthonderd Arabische lijken, rond om het carré verstrooid, getuigden van den heldenmoed der „rebellen", maar ook van de moorddadigheid der Britschen snaphanen. De berichtgever der „Morning Post" geeft de uitvoerigste schildering van het verbreken van het carré der Britten. Het was een her haling der vroegere ongevallen van denzelf den aard. De onstuimige aanval der Arabie ren verbrak de dicht aaneengesloten rangen der indringers. Dezen werden als het ware door het aantal der als een lawine neerstor tende Arabieren tijdelijk overmand Nadat het carré verbroken was, heerschte er natuur lijk daarbinnen da grootste verwarring. De Engelschen en de Arabieren kampten man voor man en man tegen man, tusschen steige rende paarden en gewonde kameelen. Hier leden de Engelschen, tijdens den genadeloo- zen strijd, hunne zwaarste verliezen, hoewel hij slechts tien minuten aanhield. Hier vie len ettelijken hunner aanvoerders, en onder dezen Fred. Burnaby, de populaire, de be roemde kapitein, die hier als kolonel mede- streed en eene doodelijke halswonde ontving. Het paard van generaal Stewart werd onder hem doodgeschoten, en hij viel ter aarde, maar stond dra weer op, om zijnen manschap pen moed in te spreken. Binnen het carré hadden de Engelschen eene sterke overmaoht, want het was sleohts een handvol Arabieren, die, spijt hunne kogels en bajonetten, ingebroken waren. Hier kon de uitslag derhalve slechts een qnaestie van tijd zijn, waar geen versterkingen voor de „rebellen" kwamen opdagen. Debinnenge- drongenen warden tot den laatsten man afge maakt, waarna de Britten, onder drie ver vaarlijke hnrrahs, hnn carré herstelden en voorwaarts rukten naar de langzaam en on gaarne terugtrekkende woestijnbewonera, die tallooze dooden en gewonden, alsook vaan dels, op het veld achterlieten. Gevangenen werden haast niet gemaakt. De hitte was ontzettend geweest, en de Engelschen waren blijde toen zij hunnen dorst konden lesschen met het heerlijke water van Aboe-Klea. Den bodem beschrijft de cor respondent der „Daily News" als rotsachtig en woest, zonder veel plantengroei. Diepe, sombere, steenachtige ravijnen scheiden barre heuvelen aan weerszijden van den woestijn weg. Zaterdag jl. is voor het hof van gezworenen te Amberg (Beieren) ge bleken, dat de daglooner Steinmann onschuldig was aan een misdaad, waarvoor hg in 1876 tot tuchthuis straf veroordeeld was. Hg had in dat jaar zich bij een twist in een herberg als een woesteling gedragen, allen met den dood bedreigd en met zijn mes om zich heen gezwaaid. Daarom wilde men hem en zgn vrien den verwijderen, en bg de pogingen daartoe kreeg een der aanwezigen een mess teek, die hem binnen eenige dagen in het graf bracht. Toen Steinmann dat vernam, nam hg de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1