vlucht, zoodat hij algemeen als de dader werd beschouwd. Hij verklaarde het zelf niet te weten, daar hij smoor dronken geweest was. Hij werd ge vat en veroordeeld tot 11 jaar tucht huisstraf, echter bovendien wegens bedreiging en vernieling. Hij verde digde zich enkel met een beroep op ziju dronkenschap, sprak na zijn ver oordeeling geen woord dat hij on schuldig was en ook niet in de ge vangenis. Nu is echter onlangs op aangifte van den broeder van den werkelijken dader een nieuw onderzoek ingesteld, waaruit duideljjk aan deu dag kwam dat Sleinmann den steek niet had toegebracht. Zaterdag is hem dit in de zitting aangezegd en hij kon vrij heengaan. Intusscben is zijn vrouw gestorven en zijn eigen kind herken de hij nauwelijks. De ontploffing te London. De Fenians hebben Zaterdag middag te Londen weder een stout stuk begaan. De N. R. Ct. van 25 Jan. bevat daaromtrent het volgende. Gelijktijdige ontploffingen, welke omstreeks twee uren heden namid dag aan den Tower en in het Hooger- huis plaats vonden, hebben de grootste ontsteltenis verwekt. Die te West- minster volgden elkaar binnen vijf minuten op. De eerste verbrijzelde de ramen en gedeeltelijk het dak der Westminster Hall, terwijl zij andere schade daar aanrichtte. De tweede schijnt in de zoogen lobby of vestibule te hebben plaats gehad, welke vrij wat grooter ver woesting moet hebben aangericht. Drie politieagenten werden gekwetst, en vier andere personén, die zich in Huis bevoüden, ontvingen mede ernstige wonden. Andere bijzonder heden, ook over de ontploffing aan den Tower, ontbreken nog. Te West minster houdt de talrijke politie Palara Yarb bezet. Niemand wordt toegelaten. Dit is verreweg de ern stigste aanslag, door de Fenians tot dusverre hier gepleegd. Een later bericht meldtdo ont ploffingen hebben groote schade in het Lagerhuis aangericht. De zetel van den Speaker (voorzitter) is ver nield. De middenzaal, waarop de gangen der beide parlementshuizen uitloopen, is zeer beschadigd. De wonden der twee politie-agenten in Westminster Hall zijn later ge bleken van ernstigen aard te zijn en men wanhoopt zelfs aan het behoud van een hunner. Een bezoeker is evenzeer ernstig gekwetst. De ontploffing in den Tower ge schiedde te 2 uur en wel in den Witten toren, in dat gedeelte waar de geweren worden bewaard. Op het oogenblik der explosie bevonden zich daar vele bezoekers. Al de vensterruiten zijn gebroken, en een brand ontstond, welken men echter spoedig meester werd. Het gebouw zelf heeft van buiten geen schade geleden. Vijf personen werden daar gewond, waarvan twee ernstig. Van arrcstatiën heeft men nog niets ver nomen. Twee personen, die in arrest waren genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. Naar het schijnt ijlden al de per sonen, die de vergaderzaal van het Lagerhuis bezochten, naar West minster Hall, om naar de oorzaak van de eerste ontploffing in het ge welf te vernemen eu ontsnapten zij dus aan de gevolgen der tweede ont ploffing in de zaal van het Lagerhuis. Londen, 26 Januari. Tot dus ver is er wegens de ontploffing te Westminster nog niemand gevat. Het gerucht wil, dat de politie eene ont dekking heeft gedaan, welke haar op het spoor der schuldigen brengen zou. Men verzekert dat de Regeering een brief ontvangen heeft met aanduiding van het operatie-plan der dynamiet- mannen. Een later telegram meldt Een persoon, in het najaar uit Amerika te Londen gekomen, is ge arresteerd, verdacht van medeplich tigheid aan de ontploffingen. Het aantal slachtoffers bij de ontploffingen te Londen is grooter dan men aanvankelijk dachtin West minster werden 17 en in den Tower personen ernstig gekwetst, en twee politieagenten zullen er waarschijnlijk het leven bij inschieten. Dépêches uit New-York mslden, dat er groote onsteltenis en veront waardiging in de Unie heerscht, welke nauwelijks kleiner is dan te Londen. De meerderheid der Amerikaansche bladen dringt op krachtige maatre gelen aan vrees voor de Amerikaan sche dynamietpartij schijnt aan deze krachtige taal niet vreemd. Parti culiere dépêches uit de hoofdstad der Unie schetsen de socialisten als zeer bedrijvig. De aanwezigheid van vele duizenden werkeloo'.en in de hoofdsteden baart zorg: de werkstakers volvoeren dyna- aanslagen tegen fabrieken in ver scheidene plaatsen der Unie. De Iersche dynamietpartij in Amerika jubelt over de aanslagen te Londen Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins Alexander vertrok 22 Januari van Port-Suid naar Amsterdam Het stoomschip Madura, van Java, is 23 Januari te IJmuiden aangekomen. Ilct stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 25 Jan. te Mai seilie. Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam, vertrok 24 Jan. van Southaropton naar Batavia. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam, vertrok 24 Jan. van Padang naar Batavia. Het stoomschip Koning Emma, van Bata via, vertrok 24 Jan. van Padang naar Amster dam. Het stoomschip Prinses Amalia, van Bata via naar Arasterdam, arriveerde den 25sten Jan. te Marseille. Markt-Berichten Hooen, 24 Jan. Tarwe f 6 a 8.25, Gerst f4,25 a 5,50, Haver f3 a 4.50, Erwten: Witte f7 a 8.50, Groene f9al3, Grauwe f10 a 13, Vale f7.50 a 15. Bruine boonen f9 a 9.75, 5 Paarden f80 a 200, 75 Lammeren f 17 a 23, 33 Kal veren fS a 20, 8 Varkens 12 a 18, 170 BiggeD f5 a 10, 50 Kippen f0.70 a 1.50, 1850 Kipeieren f 5 a 5.50 per 100, 1122 koppen Boter f0.55 a 0.65 per kop. Alkmaab, 24 Jan. 1 Paard f160, 2 Koeien en Ossen f175 a 225, 24 nncht, Kalveren f 5 a 24, 121 Schapen f14 a 24, 10 magere Varkens f 16 a 20, 9 Biggen f7 a 9, 1 Bok f 4, Boter per kop f 0.80 a 0.87$. Burgerlijke Stand Helder. Van 23 tot 27 Jan. ONDERTROUWD: r GEHUWD: Ueeae- BEVALLEN: G. M. Mahieu, geb. Cor- nelisse, t. G. Dninker, geb. Kuiper, d. J. A, W. Macpberson, geb. Klumper, z. J. A.van der Sanda, geb. den Brandt., d. P. Nieuwen- giezen, geb. Mooij, d. W. Bandsherg, geb. Mollema, d. H. J. Dnkker, geb. Bielen, z, OVERLEDENJ. Filarski, 22 j. E. Mar kes, geb. Koot, 84 j. N. van der Hulst, geb. Heglnr.d, 69 j. P. W. Post, 4j. V isscherij-Berichten 26 Jan. v.m. 6 sloepen, schipper J. Koster, met 3700 schelvisch, per 100 f 31,20 kabolj., per st. f 2,30. Schipper M. v. Delft met 2400 schelvisch, per 100 f 35,50; 20 lev. kabelj., per st. f 3,15. Schipper L. Koster met- 3500 schelvisch, per 100 f32,50; 20 lev. kabelj. per st. f 3,30 Schipper C. Boon met 6650 schelvisch, per 100 f 29,20 lev. kabelj., perst, f3,25; 20 doode kabelj., per st. f 2,05. Schipper K. Valkenier met 3800 schelv., per 100 f 33,12 lev. kabelj., per st. f 3,35. Schipper J. v. d. Steen met 360 1. kabelj,. perst, f2,45; 80 doode leng, perst, f2,50; 3 lev. heilbot, per st. f 30,27 lev. leng, per st. f 3,60; 320 doode kabelj., per st. f 1,75 a f 2,2800 schelv., per 100 f 17,60. N.m. schipper Jac. Hoek met 220 lev. kabelj., per st. f 2,35; 12 lev. leng, per st. f3,65; 1 lev. heilbot, f24,4500 ecbelv., per 100 f 17,50; 100 doode kabelj., per st. f 1,85. Schipper K. Koogsman met 80 lev. kabelj., per st. f 2,55100 doode kabelj., p. st. f 1,55 a f2,05; 2100 schelv., per 100 f 17,50. Schipper H. Gruenedijk met 80 lev. leng. per st. f 2,30; 350 lev. kabelj., per. st. f 2,60; 2 heilbot, per at. f26,50; 300 doode kabelj. f 1,75 af 2,2200 schelv. in ijs, per 100 f 15,50. Schipper D. van Neck met 4000 schelv., waarvan 1000 lev., per 100 f 29, 8cbipper A. Koster met 200 lev. kabelj., per st. f 2,20; 24 lev. leng, per st. f 3,60 180 doode kabelj,, per at. f 1,55 afl,60; 2600 schelv. in ijs, per 100 f 13,50; 4 bon vleet, per ben 20, Schipper P. Verschoor, met220 lev. kabelj., per st. f 2,35; 13 lev. leng, per st. f 3,35 100 doode kabelj., per st. f 1,65; 2200 schelv. in ijs, per 100 f 17,50; 4 ben vleet, per ben f 16,—. 317de STAATS LOTERIJ. 5de Klasse. 1de Lijst. No. 10014 f 10,000. Noa. 7583, 16348 en 19919 f 1000. Nos. 16466 en 20601 f 400. No. 15003 f 200. Nos. 7517, 9125, 14480, 15563 en 20108 f 100. Vervolg- der Berichten. Zaterdagavond hield „West-Frisia" zitting in het lokaal ,,'t Centrum," om de mede diugers te ontvangen voor den op Dinsdag uitgeschreven wedstrijd op schaatsen. Twee- en-dertig personen uit deze gemeente heb ben zich daartoe aangemeld. Ze zijn G. Haak, W. C. Bruins, D. G. Betble- hem, J. Winkel, A. Rijkers, C. Klaassen, Frans Schoeffelenberg, F. Nieman, G. Koe dijker, F. Selderbeek, J. Verheus, J. C. Lames, C. Griek, R. Raap, K. K. de Jong, P. Dol, W. Snip, D. Snip, J. de Wijn, G. Bakker, A. London, D. Rijkers, H. Smit, J. C. Kroon, A. Banselaar, J. B. Warnaar, L. W. Kok, P. Beddinger, W. van Marle, Arie Zwaan, H. van Dijk en F. Gering. Nadat de namen en de ouderdom der mededingers waren opgeschreven, ging men tot de loting over, waarbij van elk hunner 25 cents inleggeld werd gevraagd. De prijzen werden bepaald als volgt lste Prijs f40. 2de Prijs f20. lste Premie f10. 2de Premie f10 Ook wordt er nog een tweede wedstrijd gehouden door personen niet alhier woon achtig, waaraan deelnemen: J. de Groot, uit Grouw, A. Frankfort, uit Enkhuizen, G. Lunenberguit VeendamJ. Smit, W. Mooy, M. Heijligenberg, C. Kos en J. Boon. Als prijs is daarvoor door „West-Frisia1 uitgeloofd een kunstvoorwerp. Als baan voor den wedstrijd is gekozen de ijsvlakte tusscben de Molen- en Postbrug, op het Heldersche kanaal. Onder toezicht van de baan-commissarissen is de ijsbaan voor het hardrijden geschikt gemaakt en bleef tot na den wedstrijd voor het publiek ontoegankelijk. In het midden was op den wal de tribune geplaatst, waar zich ook de muziek der K. N. Marine bevondtot opluistering van het feest. Beide kanten van den wal waren door talrijke menschen- massaas bezet, terwijl de bewoners voor hunne ramen geplaatst, den kampstrijd af wachtten. De baan commissarissen waren druk in de weer om orde en regel te handhaven. Om ruim elf uur reden de beide eerste deel nemers af. Hardnekkig was de kamp en het bleek opnieuw, dat we hier ook flinke en degelijke rijders hebben. Bij het ter perse gaan van ons blad was de wedstrijd nog onbeslist. De dames M. Kaan, van A. Paulowna, en A. Bakker, van Wieringerwaardver rasten het publiek tusschenbeiden op de baan door hun prachtig schoonrijden. Hedenavond zullen in Tivoli de prijzen op feestelijke wijze worden uitgereikt. 't Is alles winter, 't is een „ouder- wetscbe" zoo als onze voorvaders zeiden; en toch wat een vermaak voor velen. Wij zien het dagelijks op onze kanalen en grachten. Honderden en meer, begeven zich op den nu sterken ijsvloer om hunne kunst vaardige toeren op de smalle ijzers te too- nen of om zich te oefenen. Een vroolijke beweging heerscht overal, 't is of een uieuw leven in dezen stillen tijd opgewekt ismen denkt en spreekt van niets anders dan ijs, schaatsen en plannen tot verre tochten, De gewone zaken op het land zijn gestoord, of staan stil. Probeer maar eens mijnheer of den baas te spreken, ze zijn van huis; ook hun minderen zijn er niet. De onder wijzer is niet aan 't hoofd zijner klasse, omdat zijn leerlingen afwezig zijn. Alles heeft voor een tijd het gladde ijs tot be- drijfplaats gekozen. Gelukkig zoo'n wintertje, dat zulk een opgewektheid geeft, hier en overal in den lande. Bij die opgewektheid ontwaart men echter ook een neiging tot goeddoen. Tal van menschen voelen thans meer dan anders het nijpende der armoede en daarom is het dat velen iets doen willen, om, op welke wijze ook, aan anderen ten goede te zijn. Wij hebben pas gezien, dat de IJsclub „West-Frisia" met succes een wed strijd voor beboeftigen heeft doen uitvoeren. Ook gisteren werd iets dergelijks verricht. Een commissie van eenige burgers name lijk heeft, bijeengeroepen door den heer Joh. Kruger, een kinderfeest op het ijs georganiseerd, uitsluitend voor jongens bo ven 12 jaren, allen bchoeftigen of die voor behoeftigen reden. Het was een aardig gezicht, die knapen, bij partijen, er waren 106 deelnemers, de ijsbaan te zien overvliegen, om elkander den prijs te betwisten. De commissie had f34.15 bijeengekregen, 88 brooden en 5 pond spek. 110 menschen werden hiervan bedeeld; ieder kreeg 2 ons spek en 2 wittebrooden, 9 personen kregen bovendien 2 kop erwten, terwyl de laatste winners nog 5 ons spek meer verstrekt werd. Het schouwspel lokte honderden toeschouwers. Het afrijden geschiedde in goede orde, zoodat de commissie met genoegen mag terugzien op hetgeen in zoo in korten tijd tot nut en veler vermaak gedaan is. Blijkens annonce in dit blad, zal er ook morgen weder een hardrijderij voor jongens plaats hebben op het Heldersche kanaal. )e prijzen zullen ook in levensbehoeften bestaan. Dat ook onze haven niet ge sloten is, evenmin als IJ m u i d en bleek gisteren toch al te duidelijk niet minder dan 12 groote visch- sloepen kwamen binnen, bijna allo met een flinke vangst. Er werden nog zeer hooge prijzen voor de visch besteed. Een der sloepen toch be- 80inde ruim f 2000.(Zie onze vis- scherij-berichten.) De Terschellinger tweemast dek schuit Yoorlooper is onder dikken mist op den avond vau 20 dezer over- gestoomd door de Spaanscbe stoom boot Campeador Carrelona. De gezonken stoomboot »Oude Maas II" heeft van het ijs veel te lijdenmast, schoorsteen, kajuits- kappen, stoompijp en loopbrug zijn er reeds afgeslageu eu weggec of gezonken. Men vreest, dat er bij strengen dooi vau het schip weinig terecht zal komen. Te Bolsward heeft een hard rij der jj met paard en arreslede op het ijs plaats gehad. Acht mede dingers waren op de baan. De prijs, ter waarde van f70, werd gewonnen door de zwarte merrie van den heer J. de Boer van Burgwerd, een ge schenk van f10 door de bruine merrie van den beer J. Galerna te Tjerk werd Men meldt uit Monuikendam aan de Amst. De zee heeft weer twee offers ge- eischt. Gisterenmorgen vond men nadat den vorigen avond rondom Mar ken alles onderzocht was, aan den oostkant twee 17-jarige jongens in een wak. Uit de houding, waarin zij bevonden werden, kan opgemaakt worden, dat intijds aangebrachte holp hen nog had kunnen redden. Gisteren werd een hardrijderij op schaatsen gehouden in 't Willems park bij den Amstelveenschen weg te Amsterdam. De baan was 150 meter lang eu 8 meter breed. Uit geloofd waren een prijs van f300, eene premie van flOO, en voor de twee laatste rijders ieder f10. De prijs werd behaald door Renke van der Zee uit Workum, de premie door P. Bruinsma uit Sneek. In Friesland verkeert men in spanning over den afloop der hard rijderij op schaatsen, die Woensdag te Leeuwarden gehouden zal worden. Engelschen, Zweden eu Noren zullen aan den wedstrijd deelnemen en de baan, voor deze hardrijderij ingericht, verschilt zeer van die op welke de Friezen gewoon zijn naar den prijs te dingen. De lengte is te groot, om haar af te leggen door op schaatsen te hardloopen (klauwen) en de baan maakt bovendien een hoek. Men vreest dus, dat de buitengewone snelheid, die de Friesche rijders voor enkele oogenblikken kuunen bereiken, hun weinig zal baten bij het afleggen van een baan, die met lange streken moet bereden worden. Het is te begrijpen, dat de Friezen niet gerust zijn. De hardrijders zullen zich moeten meten met de beroemdste rijders uit oorden, waar het ijs eiken winter regelmatig en voor langen tijd terugkeert, misschien wel met rijders die zich dagelijks op spier- outwikkeling toeleggen. Er zullen op de baan verschillende teekenaars van buitenlandsche tijd schriften aanwezig zijn o. a. zijn, naar wij vernemen, aan een bekend Nederlandsch kunstenaar, de teeke- ningen voor een der groote Duitsche illustratiën opgedragen. F. H. Bakker te Wildervank, eerste stuurman, is niet minder dan vijftien maal in het gevaar van ver drinken geweestelf maal verloor hij zijn schip, terwijl hij vier maal met zware averij binnenliep. Dat hjj, wanneer het vaarwater weder open is, opnieuw onder zeil hoopt te gaan, kan wel als een bewijs van volharding strekken. In een kroeg op de Prins Hen drikkade hebbenbij een twist, tusschen eenige mannelijke en vrouwelijke bezoekers gerezeneenige ernstige ongeregeldheden plaats gevonden. Een vrouw werd daarbij deerlyk ge schopt en een polderwerker greep in zi]n drift een ijzeren ketel met heete koffie van het vuur en slingerde die zijn tegenpartij met zooveel kracht naar het hoofd, dat een ernstige ver wonding het gevolg daarvan was. Op twee van de geweldplegers heeft de politie de hand gelegd. (Hbl.) Uit Nijmegen wordt aan het Handelsblad- geschreven Evenals op vele andere plaatsen, worden ook hier ter stede eenige paudjeshuizen of zoogenaamde huizen van verkoop met recht van weder- iukoop" gevonden. Naar aanleiding van een onlangs door de rechtbank te Arnhem gewezen voo nis tegen den houder van een zoodanige inrichting te Arnhem, dat in appèl door het gerechtshof aldaar werd bevestigd, eu bij welk vonnis deze tot gevan genisstraf werd veroordeeld wegens het houden van een beleenhuis zonder wettige vergunning, zijn de houders dezer pandjeshuizen alhier door de politie gelast hunne inrichtingen te sluiten en de door hen beleende of zoogenaamde gekochte panden op te ruimen, daar anders tegen hen een dergelijke strafvervolging zal worden ingesteld. Een hunner, die als de voornaam ste kan worden beschouwd, heeft bij openbare aankondiging reeds aan zijn begunstigers" bekend gemaakt, dat hij zijne inrichting dientengevolge sluit, terwijl hij aan zijn klanten heeft doen weten, dat zij hunne ver kochte (beleende) goederen binnen den gestelden termijn moesten terug halen, daar zij anders door hem in het openbaar zouden worden verkocht. De opruiming dier huizenwaar van de houders 4 a 5 pet. reute in de week of 208260 pet. 's jaars van de beleeningssom heffen, mag als een zegen voor de maatschappij worden beschouwd. Het is derhalve te hopen, dat zij nu niet in een anderen vorm te voorschijn zullen komen. Tot welk een hartstochtelijkheid het schaatsen rij den in het Noorden wordt opgevoerd, blijkt uit het vol- Om de ijsbaan voor een hardrijderij te Appelscha zoo doelmatig mogelijk te maken, heeft men rondom een schip, dat in de bijbaan lag en daar om hinderlijk zou zijn, het ijs weg gehakt en... het vaartuig doeu ziuken In het anders zoo rustige Gro ningen heeft zich, naar de N. Gr. Ct. meldt, Zaterdagavond in de woning van mejuffr. O. in de Hofstraat het volgende, afschuwelijke feit voorge daan. Te ongeveer 71/i uur vervoegde zich bij mejuffr. O. de arbeider P. K7, wiens vrouw reeds 6 jaren aldaar werkvrouw is eu alwaar hij van tijd tot tijd een bezoek brengt nu met het voorgeven - om van de juffrouw te mogen vernemen of zij hem kon inlichten omtrent de waarde etc. van een boekje, dat hij dezer dagen ge vonden had en bij zich droeg (een Frausch schoolboekje). Na ongeveer uur aldaar ver toefd te hebben verlaat hij de kamer om door de 16-jarige dienstmeid te worden uitgelaten, doch iu den gang veroorlooft hij zich vrjjheden die tot een worsteling aanleiding geven en tengevolge hebben dat hij de meid met een mes, dat hij in zijn jaszak scheen te hebben, een ongeveer zeven centimeter lange snede aan den hals toebracht. Op dit geraas komt de juffrouw uit de kamer en P. K. gaat op den loop. De meid, die op den grond was gevallen, komt na eenige oogenblik ken tot bezinning, loopt de straat op, doch wordt door twee voorbij gangers spoedig in hare woning ge bracht, terwijl heelkundige hulp werd ingeroepen. Te ongeveer 10 uur was P. K.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2