Advertentiën. de Berlijnsche tramwagens besloot die heeren eens een poets te bakken. Hg stak een portefeuille in zijn zak, die niets bevatten dan eën blaadje, waarop geschreven stond »Nu ben je gefopt spitsboefHg doorkruiste daarop de stad in een tramwagen, doch bij zgn tehuiskomst bemerkte hg dat hij nog in 't bezit van zijn portefeuille was. Ook het blaadje zat er nog in, doch onder zgn woorden was met een andere hand geschreven »Dat is een flauwe grap en jij bent een gemeene vent Een ergerlijk tooneel aan boord van een Engelsch koopvaardijschip. In den avond van Woensdag 28 Jan. liep te Plymouth het gerucht, dat in Wem- bury Bay een schip was verongelukt. On middellijk vertrok de reddingsboot derwaarts. Toen deze den volgenden morgen terug kwam, bracht zij de tijding mede, dat het schip, waarvan men den ondergang vreesde, de bark „Wellington" was, toebehoorende aan den heer A. Armstrong te Liverpool, en gevoerd door diens broeder Charles Armstrongdat dit schip ternauwernood aan het gevaar van schipbreuk was ont komen, doch zich thans in veiligheid op de Yealm bevond en dat het sedert 't vertrek van Havre, vanwaar het den SOsten Jan. met bestemming naar New-York vertrok, het tooneel was geweest van de schande lijkste wanorde en beestachtigheid, die men zich slechts kan denken. Men had ditmaal echter niet te doen met een muitende, oproerige, bandelooze bemanningdie door dienstweigering of verzet schip, lading en menscbenlevens in gevaar bracht. De schandelijkheden, aan boord van de „Wellington" geploegd, wa ren bedreven of veroorzaakt door den man, die geroepen was het hem toevertrouwde pand te beveiligen en orde en tucht te handhaven, door den persoon, die ten on rechte den naam van gezagvoerder droeg en wiens onwaardige gedragingen een el- lendigen dood tengevolge hadden. De „Wellington" had bij het vertrek van Havre een gemengde bemanning aan boord, bestaande uitEngelschenAmerikanen, Duitsohers, Noren en Zweden. Vóór het vertrek had de kapitein twee vaten sterken drank ten geschenke ontvangen, waarvan hij volgens het getuigenis der bemanning zoodanig misbruik maakte, dat zich weldra de duidelijkste teekenen van delirium tre- mena bij hem openbaarden. Des Zondags- nachts, na het vertrek, riep hij al het nachtsvolk achteruit en deelde den man schappen mede, dat hij voornemens was hen in de boeien te sluiten, hun vragende, wat zij daartegen hadden. Het volk merkte toen op dat hij er vreemd en wild uitzag en gaf uit vrees van hem razend te zullen maken, geen antwoord. Vervolgens riep hij de twee stuurlieden, om hem te helpen, sloot den bootsman in de boeien en maakte hem vast aan een stut. Daarna werd de hofmeester eveneens behandeld en werd voorts de timmerman (er waren geen boeien meer aan boord) in den ziekenboeg opge sloten. Het volk verklaarde dat 't tot genoem de handelingen geenerlei aanleiding had gegevendoch dat de kapitein zich zeiven scheen diets te willen maken, dat de aan boord gebrachte drank vergiftigd was en dat de hofmeester en bootsman daarmede hekend waren. De stuurlieden voldeden aan de bevelen van den kapitein, uit vrees dat bij hen anders met den revolver, dien hij bij zich droeg, neer zou schieten. Alhoewel het dien nacht zeer koud en buiig weder was, werden de hofmeester en timmerman vier uren lang in bovengemel- den toestand in arrest gehouden, eer men hen weder van de boeien bevrijdde Het scheen overigens, dat kapt. Armstrong een zekeren Jones, een Amerikaan, als zijn vriend beschouwde. Hij liet dezen 's Maan dagsmorgens ten 2 ure roepen, om bij hem te komen zitten; deze was echter bevreesd voor het wilde uiterlijk en vloog naar het dek terug, alwaar hij door den kapitein als door een razenden Roeland achtervolgd werd. Toen Jones het voorluik bereikte, draai de de kapitein zich om, sloop ouder de bak en ging in de hut, alwaar de boots man en timmerman sliepen en schoot den slapende» timmerman met zijn revolver in de keel. De overige bemanning werd door het schot gewekt, waarna een verschrikke lijk tooneel plaats greep. De kapitein uit de hut vliegende alwaar hij den timmer man had verwond, ontmoette den hofmees ter op wien hij een schot lostedat strijkelings bij zijn hoofd langs in de deur der pantry terecht kwam. Daarna de beide stuurlieden ziende, schoot hij op dezen, zonder hen echter te raken. Vervolgens vloog hij vooruit en maakte als het ware jacht op de stuurlieden en de verdere bemanning, gedurig als hij daar toe kans zag, een schot lossende. Sommi gen der vreemde schepelingen verscholen zich en anderen wapenden zich met messen, marlspijkers, handspaken enz., hopende zoo doende den razenden kapitein te kunnen overweldigen. Deze, al de sohoten van zijn revolver gelost hebbende, ging in de kajuit en laad de het wapen opnieuw, waarna hij weder aan dek kwam en als hij er slechts even de kans toe zag weder op zijn volk schoot. Zoo schoot hij ook nog een matroos, Mar tin Nest genaamd, die in 't want vluchtte, in het oog. Deze persoon is, alhoewel de kogel in zijn hoofd drong, nog in leven. Herhaaldelijk werd de revolver afgeschoten en geladen, totdat ten laatste de equipage een vereenigden aanval op deu woesteling deed, waarbij hem met een marlspijker de schedel werd verwond. Zoodra hij viel, werd hij in de boeien gesloten en in een kooi gelegd. Hij lag voorts te tieren, te vloeken en te dreigendat als hij slechts even los kon komen, hij de geheele beman ning zou doodschieten. Dit duurde zoo verscheidene uren tot dat hij eindelijk Maandagnacht stierf. De eerste stuurman, C. L. Patterson, besloot toen, om het schip, dat zich 400 Eng. mijlen bewesten Scilly bevond, naar Plymouth te brengen. Hij verkende Woens dagavond het licht van Eddystone. Door het daarna opkomende dikke weder ge raakte hij zijne peilingen kwijt en kwam ten laatste in Wemburry Bay in een ge vaarlijke positie ten anker, waarna men eindelijk na groote moeite een meer veilige ligplaats bereikte. HULDE AAN DE FRIEZEN. Dat heb je 'm goed geleverd, vrinden; Ik maak je wel mijn compliment. De vreemdeling moest ondervinden; Wat gij, o Fries, op de IJsbaan kent. 't Is kerelswerk, om zoo te strijden; Bravo, bravo, dus, kloeke maats! Gij zijt de bazen in het rijden; Gij zijt de meesters op de schaats. Hoezee, hoezee! bij zulk een glorie; Hoezee, voor Friso's wakker kroost! De pers bazuint straks uw victorie Van Noord tot Zuid, van West tot Oost, Wij reiken, fiere, kloeke zonen Van 't roemrijk Friesland, u de hand; Gij hebt, door u zoo flink te toonen. Den dank verdiend van Nederland. Blijft fier en kloek steeds, vrije Friezen, Maar niet op de ijsbaan slechts alleen; Gij moet uw stoerheid nooit verliezen, Toont dat door alle tijden heen. Vooruit, uw wachtwoord bij het streven Naar d' eereprijs, op vlugge schaats, Zij steeds uw wachtwoord in het leven Vooruit dan, Friezen, kloeke maats! CORRESPONDENTIE. Men verzoekt ons alsnog mede te deelen, dat door schipper De Groot, niet voor den blinden Berloo is gereden, bij den wedstrijd op het Bassin, maar voor een ander be hoeftig gezin. Het schrijven van „een Kindervriend" kau niet als ingezonden worden opgenomen. Red. Schipper de Graaf met 400 tong, perst. 40 a 50 ct.; 15 kist schol, per kist f 5,50 a f7,50; S punt rog voor f 12, Stoomvaartberichten. Het stoomsehip Prins Frederik is 2 Febr. van Marseille vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia is 30 Jan. Kaap St. Vincent gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex, vertrok 31 Jan. vau Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander is 1 Febr. van Marseille vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prioses Marie is 2 Febr. van Amsterdam te Batavia aangekomen. Het stoomschip Voorwaarts is 1 Febr. te Port-Said aangekomen en heeft den 2en de reis voortgezet naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje, is 1 Febr. te Soutbampton aangekomen van Amsterdam. __J.,J. V isscherij-Berichten 2 Februari. 11 bommen met 200 tot 300 tong, per st. 45 a 50 ct.; 66 m. schol, per m. f 3,50 tot f 5,aan rog voor f 80, 3 Febr. v.m. 2 bommen met 400 tong, per st. 50 tot 95 ct.; groote schol, per st. 40 ct.; 16 m. schol, per m. f 2,50 tot f 4,50. 2 Febr. v.m. Schipper IJ. Taal, met 50 lev. kab. per st. f 2,15; 2 lev. heilbot, per Bt. f 18,6. lev. leng, p.er st. f 2,653000 schelv. in ijs, per 100 f 13,60; 100 d. kabelj. per st. f 0,90 tot f 1,45. Schipper C. Boon, 1700 schelv., waarvan 350 lov. zijn, per 100 f 28,50; 4 punt rog staan toe. Sobipper D. van Eek, 1600 schelv. waar van 650 lev. zijn, per 100 f27,8 punt rog, perst, f 7,50; 1 ben vleet, voor f 14, Schipper J. Spanjerberg met 120 lev. kab., per st. f 2,35300 schelv., per 100 st. f 16, 7 lev. beilb., per st. f12.8 doode leng, 6 doode kab. en 1 doode bot, te zamen voor f26,50. Schipper J. Wapenaar, 140 lev. kab., per st. f 2,35 500 schelv. in ijs, per 100 f 13,00; 400 doode kab., per at. 0,95 tot f 1,30. Schipper Jac. Zwartveld met 2200 schelv., uit de hand verkocht voor f 28,per 100 st.; 40 Ier. kab. perst, f2,8 punt rog, voor f 54,—. Schipper A. Rietdijk met 1900 schelv. waarvau 700 lev., per 100 st. f 25,50. 2 loggers, schipper Vrolijk met 200 tong, per st. 40 a 60 ct.; 16 kist schol, per kist f 3,50 a f 7,aan rog voor f 20, Burgerlijke Stand Helder. Van 28 Jan. tot 2 Febr. ONDERTROUWD: F. T. de Haas, koop man, en J. H. Zoetelief. H. E. Eggert, tim merman, en M. T. Meijer. GEHUWD: Geene. BEVALLEN E. Oost, geb. Rentenaar, d. A. F. van Lent, geb. Muller, d. E. C. Kerk hof, geb. de Klerk, d. N. Lebhe, geb. Abbe- nes, d. K. Smit, gel). Jaozen, z. H. Saun- ders, geb. Bode,z. M. M. Duijts, geb. Philips, d. A. Hilberts, geb. Koger, z. OVERLEDEN: M. Slort, geb. Bakker, 91 j. A. C. Jurric, geb. van Dijk, 58 j. Vervolg der Berichten. De jl. Woeusdag op den Ra zenden Bol, gestrande Engelsclie bark »Chepica," is nog in denzelfden toestand zittende, als waarin zij door de equipage werd verlaten. Alleen zinkt liet schip langzamerhand meer in het zand weg. Een gedeelte der lading is door visschers en vletter- liedeu gelost en door blazers en schuiten alhier aangebracht. Door bergers is voor het lossen der overige lading een accoord gemaakt voor 33%. Van het reeds geborgene ontvangen zg 27Va De korporaals-vereeniging»Een dracht maakt Macht" voerde Zondag avond, zeer tot tevredenheid der be zoekers opHenri Burton, de vader moorder. Blijkbaar begverde i zich de spelers om hunne respectieve rollen u aar eisch te vervullenDe opkomst was vrij goed. 'tNastukje »De eerlgketurf- boer bracht de lachspieren herhaalde lijk in beweging. Blgkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. scbroef8toomschip 1ste klasse Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Greve, den 8sten Jan. jl. te Monrovia (Liberia) aangekomen. Aan boord was alles wel. De minister van marine bevond zich gisteren wel. 2et Ned. stoomschip Nederland en Oranjevan Amsterdam naar Batavia, te Aden tot herstel van een kleinigheid aan den stoomketel in de haven ten anker liggende, is in- geloopen 't Hamburger stoomschip Amalfi, waardoor aan bakboord een groote opening ontstond en 't schip tot het campagnedek onder water zonk. Al de opvarenden zgu gered. Texel, 2 Febr. Ons eiland is eindelijk ontslagen van zgn winterboei. Vooral voor de visschers, die reeds in vele weken niets verdienden, is het verblijdend weer open water voor den wal te hebben. Morgen zeilt de vloot weer voor het eerst uit. Moge een goede vangst vergoeding schenken voor den schralen tgd, dien de visschers hebben doorleefd. Oudeschild, 1 Febr.: In de afgeloopen week gaf de rederijkerskamer »Heije" alhier, twee welgeslaagde voorstellingen. Opge voerd werd het drama»Twee vrouwen," daarna het blijspel »De buren" en ten slotte het blijspel »Uit het stu dentenleven." De toeschouwers amu seerden zich blgkbaar goed. Zaterdagmiddag, ongeveer half vier uur, vertrok schipper K. Hakof van Wieringen naar de Nieuwesluis tusschen Wieringen en de Ewgcksluis gekomen zijnde, werd het scheepje plotseling door een hevigen rukwind geheel op zijde geworpen, zoodat de opvarenden, bestaande uit 3 personen voorzeker in de golven zouden zijn omgekomenzoo niet de postschip- per, J. Bais van Wieringen, en de personendie bij hem aan boord warenhen m6t de grootste moeite van een wissen dood hadden gered. Onder toevloed eener overgroote volksmenigte had Zaterdagmorgen te 11 uren de begrafenis plaats der lijken van moeder en dochter, die op 28 Jan. jl. in de stoomkoffiepellerij »Insulinde," aan de Zoutkeetsgracht te Amsterdam, op zulke een vreese- lijke wgze om het leven zgn geko men. Zoowel voor de woning in de Palmdwarsstraat No. 2 als op de Westerbegraafplaats zelve gaf de samengevloeide volksmassa de duide lijkste blijken van innige deelneming in het lot van het zoo jeugdige meisje, zoowel als in dat der vrouw, die het slachtoffer harer moederliefde was geworden. H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden oudste dochter van prins Friedrich Karei van Pruisen, geb. 14 Sept. 1855, is verloofd met den Duitschen prins Albrecht Hein- rich Joseph Karl Victor Georg Frie drich hertog van Saksen Altenburg, 14 April 1843, luit.-gen. a la suite in Russischen dienst en com mandant van de 3de brigade der 2e afd. van de garde-cavalerie te War schau. Prins Albrecht is de zoon (uit het tweede huwelgk) van wglen prins Eduard, oom van den regee renden hertog Ernst van Saksen Altenburgwiens eenige dochter is gehuwd met prins Albrecht van Pruisen, den zoon van wijlen prinses Marianne der Nederlanden. Naar het R. Nbl. uit volkomen vertrouwbare bron verneemt, is te Rot terdam gearresteerd een Oostenrijker, Frans Danek geheeten, wiens sig nalement overeenkomt met dat van den moordenaar van den politie-com- missaris Rumpff te Frankfurt. Zaterdag stond te Assen te recht H. Wever, ter zake mishandeling op den laatstverloopen Nieuwjaars dag van den landbouwer M. te Rui nen, welke in den avond van dien zelfden dag verradelgk werd dood geschoten. Algemeen houdt men genoemden Wever voor de aanleidende oorzaak van dien doodslagwaarbij hij tegenwoordig was en waarvoor hg ook eenigen tgd in voorarrest is geweest. Deze zaak zal weldra voor het Hof te Leeuwarden worden be handeld. Wever is ook overigens de schrik van velen in zijn gemeente en de ingezetenen hebben hem, naar aanleiding van een en ander, als het ware verbannen, zoodnt hg nu elders buiten de gemeente verblijf hondt. Reeds vroeger werd hem onder meer een celstraf van 183 dagen opgelegd en thans requireerde mr. Moens, die het wenschelgk achtte, dat dergeljjk persoon zoolang mogelijk uit de samenleving werd verwijderd, eene gevangenisstraf van 21/s jaar. Een groot publiek was opgekomen, dat met blijkbare instemming het requisi toir aanhoorde. Ware Wever niet na afloop der terechtstelling, onmid dellijk in hechtenis gesteld, wellicht zou de menigte die vooral naar aanleiding van M's dood woedend op hem is, hem te ljjf zgn gegaan. Dezer dagen werd te Huil het onderzoek ingesteld naar de omstan digheden waaronder 20 Dec. 1.1. het Eng. st. Surrey nabij het eiland Tes- sel verongelukte. Bij de uitspraak, die twee dagen later plaats had, gaf de voorzitter te kennen, dat het schip niet met zorg en zeemanschap was bestuurd gewor den en dat de schuld van het onge val aan den gezagvoerder moet wor den geweten en wello. omdat hg van af het zien van het licht van Hanstholm tot aan het oogenblik der stranding, bij het bepalen van den koers geen rekening had gehouden met het neerzetten van het schip door wind en zee; 2o. omdat er geen ge noegzaam gebruik was gemaakt van het lood en 3o. omdat hij het-licht van Tessel had aangezien voor dat van het lichtschip van de Leman en Ower banken. Met het oog op het gunstig verle den van den gezagvoerder, wordt zgne straf tot een minimum bepaald en zgn certificaat voor den tgd van 3 maanden ingetrokken. Den 28 en 29 Jan. 1.1. had te Snnderland het onderzoek plaats naar de omstandigheden, waaronder 3 Dec. I.1. op de Terschelllinger Bank het Eng. st. Tynemouth verloren ging. De strauding en het daaruit ge volgde verlies van het schip was ver oorzaakt, doordat men van af het licht van Easfc Goodwinsand geen goeden koers had gestuurd. Het toen heerschende dikke weder, waardoor men een slecht gezicht had, de kracht der getijden en stroomen en het ver keerde, van niet dikwgls genoeg het lood te gebruiken, waren te zamen oorzaak, dat het schip is verloren ge gaan. Het Hof acht derhalve, dat de kapi tein Stephenson in gebreke was ge weest. Uithoofde van zgn gunstig verleden trekt het echter ditmaal zgu certificaat niet in. Nadere berichten uit Soedan bewijzen, dat de overwinning der Engelschen inderdaad een zeer vol ledige is geweest en dat de marsch door de woestijn, dien generaal Ste- wart met zgne dappere troepen vol bracht, een volkomen succès heeft ïad. Reeds in de gevechten op den korten tocht van Aboe-Klea naar Metamueh was gebleken, dat de ne derlaag op deu vijand demoraliseerend had gewerkt, en dat de Engelschen door de ondervinding hadden geleerd. Ofschoon meer dan zevenduizend Arabieren tegenover nauwelgks dui zend Engelschen stonden, slaagden de eersten er geen enkele maal in, de zijde van het carré te bereiken. Het vuur der Engelschen was zoo goed onderhouden en zoo goed gericht, dat geen Arabier naderbij kwam dan op een afstand van vijf-en-twintig meter. Daarentegen brachten de inlandsche scherpschutters meest negers den Engelschen uit de verte en uit bedekte stellingen groote ver liezen toe. Hunne kogels waren het, die generaal Stewart verwondden en de beide correspondenten van den Standard" en de >Morning Post" doodden. De merkwaardigste schaking die wel ooit zal hebben plaats gevonden, is dezer dagen te Cardiff voorgeko men. Een twee-en-dertig-jarige vrouw is daar met haren tachtigjarigen schoonvader op den loop gegaande beminnelijke dame nam een som van ongeveer achthonderd pond sterling mede die haren echtgenoot toebehoorde. 40-jarige Echtrereenigiog van JAN KOENE en 1PIETERNELL A YAN POELJE Helder, 31 Jan. 1885. Hun dankbare dochter, Behuwdzoon en Kleinkinderen. Op 4 Februari hopen wg door Gods goedheid te her denken de 30-jarige Echtver- eeniging van onze geliefde I Ouders E. SLAMAN en L. MUL. Oude Schild, Texel, 1885. W. SLAMAN. D. SLAMAN—Spreeuw. DiVa-Jarige Echtvereenfging van C. DE ROOVER en T. BLOM. Helder, 4 Februari 1885. Uit naam hunner vriend en vriendin G. SPIL en T. SPIL geb. Kramer.IJ Bevallen van een welgeschapen ZoonJOHANNA CATHARINA SMIT, geliefde Echtgenoote van C. C. HIN. Helder, 3 Februari 1885. Voorspoedig bevallen van een Meisje E. C. KERKHOFF—de Klerk. Helder, 2 Februari 1885. Voorspoedig bevallen van een welgesehapen Dochter, M. BONTES, geb. RIEUWERTS. Alkmaar, 1 Febr. 1885. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2