'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 1250. Zaterdag 7 Februari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. BEKE NDMA KI N G. Schietproeven met Geschut. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co, te Helder. Bnreuni: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt ter algemeene kennis, de bij brief van den heer Luitenant-Kolonel Commandant van het 4e Regiment Vesting-Artillerie alhier, dd. 2 dezer, No. 107 P, ont vangen kennisgeving: „dat in het tijdvak van II tot 18 Februari a. s., van 's morgens 9 uur „tot zonsondergang (met uitzondering van Zondag) van het fort op de „HARS SE NS," schietproeven met het geschut plaats zullen hebben in de „richting van den „Westhoek" van de „Hors," alsmede in de richting van „de vlakte, genaamd „Lutjeswaard." „Op de dagen dat gevuurd wordt, zal dit worden aangeduid, door twee „roode vlaggen, en wel één op de batterij „Wierhoofd" en één op het Zee- „front van het fort „Erfprins," terwijl tevens op de „Onrust" een waarschu- „wingspost zal worden geplaatst." Helder, 3 Februari 1885. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Kalender der Week. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 88 dagen. Opkomat der Zon 7 n. 30 m. Onderg. 5 u. m. Zondag 8 Sexagesima. Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, Febr. 1885. De ondernemers van »Tivoli," de heeren Maalsteed en Schaap, trachten meermalen iets aan te bieden, dat het publiek genoegen kan geven. Thans komt een nieuw plan bij hen in uitvoering. Was het tot nu voor de grooten, thans zal het zijn voor de kleinen, en wel ditDe heer Okhuijzen, alom gunstig bekend op het gebied van Kinderfeesten, is door de firma M. en S. geëngageerd om een uit voering in »Tivoli" voor de kinderen te geven. Naar men ons uit ver trouwbare bron verzekert, bebooren de avonden, bij den heer Okhuijzen doorgebracht, tot de allerliefste ge noegens, welke men de jeugd kan aanbieden. Het programma dat nader bekend gemaakt wordt, moet zoo uitgebreid en aangenaam vari- eerend zijn, dat het genoegen er van bij hen, die het bijwonen, lang in herinnering zal blijven. In vol vertrouwen op onzen zegsman willen wij gaarne tot een druk bezoek aan bevelen. De firma Fred. Muller Co antiquarische boekhandel te Amster dam, zal van 1013 dezer maand een hoogst belangrijke veiling hou den van stads- en dorpsgezichten, stede-beschrijvingen en kasteelen, buitenplaatsen, enz., geteekend en gegraveerd in de 16e, 17e en 18e eeuw. Yan die verzameling: »oud Nederland" is de catalogus ver schenen. Bijna elke stad of dorp van onze provinciën zijn in plaat of kaart of schriftuur vertegenwoor digd zoo vindt men uit dien tijd een strandgezicht van den Helder in O.-I. inkt; van Huisduinen, kaarten van alle sande, gorsingen, slicken, waerdea en kreecken tusschen Wie- ringen en Huisduinen, genaamd het Koe-gras. Deze kaart is zeer zeld zaam (1620). Er is ook op afge beeld de »Le Maire's polder," bedijkt door de erfgenamen van S. J. Ie Maire. Bij het doorbladeren der catalogus van ruim 1700 nommers, is men verbaasd over die velerlei vruchten van pen en teekenstift, die hier den verzamelaar worden aan geboden. Voor belangstellenden is de catalogus ter inzage bij de firma Berkhout Co., alhier. De machinisten 1ste klasse der marine S. Verschoor, J. T. P. Nuboer, C. Over en J. Kreupeling zijn geslaagd in hun examen tot opname in het vaste korps zoomede de machinisten 2de kl. L. Paret en L. B. C. Vries in dat voor machinist lste kl. Het fregat Evertsen, liggende aan 's rijks werf alhier, zal in de 2e helft van April a. s. weder in dienst worden gesteld tot huisvesting en op leiding der in Mei aan te komen zee-miliciens, naar men verneemt onder commando van kapt. luit. t. z. F. K. Engelbrecht, thans nog bevel hebber over Zr. Ms. schroetst. Som- melsdijk. Het sehroefetoomschip le kl. Atjeh wordt in 't begin der maand Maart te Lissabon verwacht. Aan den bij het Koninklijk Instituut voor de marine alhier ge- detacheerden sergeant der mariniers B. Peet, is de zilveren medaille uit gereikt voor 24 jaren eerlijken en trouwen dienst. Men meldt uit Utrecht: Dinsdag had ten kantore van de heeren Vlaer Kol een tragisch voorval plaats. Baron M. uit Arn hem had zich sedert geruimen tijd. op een bankierskantoor te Amster dam in zeer gewaagde speculatiën begeven. De firma V. K. had van dit kan toor de prolongatiën overgenomen, doch baron M. reeds vóór meer dan een jaar den raad gegeven de effecten te verkoopen, doch vruchteloos. Ein delijk weigerde de firma V. K. de prolongatie langer voort te zetten, en daarop kwam Dinsdag de heer M. op het bureau van de firma en schoot zich voor de oogen van den oudsten firmant dood. Geen enkel woord werd gewisseld, zoodat de heer Kol geene gelegenheid had om hem van zijn voornemen dat hij naar men zegt, reeds lang gekoesterd had af te houden. Men vond bij den on- behalve het pistool waar mede hij zich van het leven beroofde nog een tweede. Zijn financiëele toestand was op het oogenblik nog niet van dien aard, dat redding on mogelijk was. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den gewezen commissionair in effecten, Triphook Hayward, veroor deeld tot 2 jaar celstraf. Zaterdagmiddag v?;erd op een der zolders van het pakhuis der firma Quienom den hoek van den Singel en de Beulingstraat te Amsterdam, brand ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat op onder scheidene plaatsen hoopjes doppen, met petroleum bevochtigd, waren ne- dergelegd, terwijl men een kaarsje vond, dat waarschijnlijk gediend had om de licht ontvlambare stoffen in brand te steken. Het vnur was spoe dig, zonder de hulp, der brandweer, gebluscht, en het onheil, daardoor aangericht, van geen beteekenis. Gewichtiger evenwel was de ont dekking, daarna gedaan, en welke tot het vermoeden leidt, dat hier brand gesticht werd, opdat een ander mis drijf verborgen zou blijven. Van den voorraad koffie, in het pakhuis op geslagen, worden nl. niet minder dan 72 balen vermist. Aanvankelijk was er geen aanlei ding iemand van het personeel te verdenken. Maar toen Maandag ochtend de pakhuisbaas niet op den gewonen tijd kwam, ook niet nadat om hem gezonden was, en vooral omdat hij totnogtoe spoorloos ver dwenen blijkt te zijn, en de ijverig ste nasporingen der politie om hem te vinden zonder uitslag zijn gebleven, vermoedt men, dat hij van beide mis drijven de schuld draagt, of er althans medeplichtig aan is. (N. v. d. D.) Men schrijft uit Scheveningen: Zooals wij in den herfst hebben medegedeeld, kwamen enkele schepen zoo van hier als elders aan met be richt van verlies hunner netten, het geen zij toeschreven aan kwaadwil ligheid van vreemde visscherstoen- dertijd is daarvan proces-verbaal op- Eemaakt en zijn de documenten naar onden opgezonden. De betrokken schipper in Engeland beweert, dat zijn nummer door den Hollaudscheu visscher niet goed is opgeschreven en van de waarheid werd hem daar van akte verleend De Holl. schip per L. Rog, nl voerende de Clasina en Maria, houdt vol goed en duide lijk dat no. en de letters van het vaartuig te hebben gelezen en heeft daarvan bereids kennis aan den wa terschout gegeven, met de mededee- ling dat bij en zijne manschap be reid zijn daarvoor een plechtigen eed af te leggen, met verzoek die ver klaring naar Engeland te zenden, opdat de geleden schade vergoed worde. De heer E. A. R., boekhouder aan de stedelijke Gasfabriek te Schie dam, wordt sedert Zondag-avond vermist. In den laten avond van dien dag verliet hij, met achterlating van zijn horloge en na zich in daag- sche kleêren gestoken te hebben, zijne woning en is na dien tijd niet meer gezien. Hij had te voren zijne effec ten bij een zijner familieleden bezorgd. De Italiaansche bladen bevatten tal van verschrikkelijke gebeurte nissen, door de hevige sneeuwstor men veroorzaakt. Zoo is tusschen Cantoir en Chialamberto een sneeuw klomp neergekomen, die anderhalven kilometer lang was en op verschei dene plaatsen een hoogte van tien a twaalf meters bereikte. In een huis van bet gehucht - Croxavallo, woonde een oude soldaat met zijne vrouw en zijn dochtertje. Daar de vrouw ziek was, hield zij het bed, terwijl het kind bij den vader in het aangrenzende vertrek was, toen de sneeuwklomp nederviel, die het huis deed instorten. De moeder bevond zich in haar bed, dat was big ven hangen, doch de ongelukkige vrouw kon zich niet bewegen, daar elke uitgang voor haar gesloten was. Het kind riep om een hoofdkussen, daar het hoofd haar pijn deedde pijnlijke wanhopige kreten van het kind hielden aan en de arme kleine rukte zich uit wanhoop de haren uit het hoofd. Deze verschrikkelijke scène duurde dertig ureneindelijk werd het stil, de kleine was over leden. Den volgenden dag was de moeder zelf op het punt wegens gebrek aan voedsel en door uitput ting buiten kennis te geraken, toen het toeval wilde, dat zij een kip op haar bed bemerkte, welke zij kon bereiken. Zij greep haar, worgde het beest en ontdeed het met hare tanden van de veeren, waarna zij de kip verslond. Toen kon zij den bijstand afwachten, die eerst 58 uren na de ramp kwam opdagen. O'Donovan Rossa, de man, die voorgeeft het hoofd te zijn van de Amerikaansche dynamietmannen en de ziel van alle samenzweringen, die gedurende de laatste jaren in Engeland angst en schrik verspreid den, is te New-York door een vrouw neergeschoten. Volgens de laatste berichten is hij niet gedood, maar in elk geval zal hij gedurende ge- ruimen tijd verhinderd zijn, zijn ge wone broodwinning voort te zetten. Men mag hier gerust van brood winning" spreken, want onder het masker van patriotisme verzamelt deze wonderlijke demagoog bijdragen van Ieren uit de lagere en laagste volksklasse, om daarmede de onkosten zijner dynamiet-expeditiën te be strijden. Het is echter bekend, dat een groot deel van deze bijdragen in de zakken van Rossa zelf ver dwaalt. Om nu de bron zijner on kosten niet te doen opdrogen, stelt Rossa zijn goedgeloovige landslieden tevreden met leugenachtige verhalen en onzinnige voorspellingen. Ware slechts een honderdste van deze profetiën uitgekomeu dan zou op dit oogenblik gansch Engeland één puinhoop wezen. Aangaan den den moordaanslag op O'Donovan Rossa wordt nog aan de Londensche bladen geseind, dat slechts een der schoten schijnt geraakt te hebben. De wonde is gevaarlijk, hoewel niet doodelijk. Gelijk reeds per telegram werd gemeld, heeft de vrouw, die de schoten loste, Yseult Dudley als haar naam opgegeven. Zij verklaart uit Engeland geboortig te zijn en vijf maanden geleden van daar naar New-York te zijn gegaan. Toen zij na het volbrengen der daad naar het politiebureel werd overgebracht, reikte zij den revolver aan den agent over en zeide»Ik geloof nu alle te hebben afgeschoten." Op de tot haar gerichte vragen zeide zij weduwe en 25 jaren oud te zijn; men zou haar echter niet meer dan 18 jaren geven, zoo jong ziet zij er uit. Op al wat men haar vroeg gaf zij kalm en vastberaden antwoord en scheen volkomen bij baar ver stand. Bij bet eerste schot dat bem onder het linkerschouderblad trof, hief O'Donovan Rossa de handen omhoog, riep uit: »Ik ben gewond" en viel toen loodzwaar ter aarde. De vier andere kogels werden op hem afgeschoten terwijl hij op den grond lag, maar schijnen hem gelijk, wij boven zeiden, niet geraakt te hebben. Volgens een der telegrammen in de Londensche bladen stond O'Do novan Rossa op zoodra de vrouw met schieten bad opgehouden en met hulp van eenige der omstanders kon hij te voet eerst naar zijne woning en van daar naar het gast huis gaaneen afstand van bijna een kwartier uurs. De daderes weigert de beweeg redenen voor den moordaanslag op te geven, doch men gelooft dat die in de dynamiet-aanslagen te vinden zijn. Op de vraag of zij den man kende op wien zij geschoten had, antwoordde zij»Ja, op O'Donovan Rossa." Zij ziet er zeer bevallig uit, is goed gekleed en heeft volgens een telegram in de Standard", het voorkomen eener onderwijzeres. Een 18-jarige student te Bonn, die van een feestje tegen den morgen was thuis gekomen, werd een uur later dood bij de deur van zijn kamer liggende gevonden. Een brandende kaars was van een tafel op den grond gevallen, had kleed, gordijnen en bed in brand gestoken en door de hierdoor ontstane rook was de jonge man gestikt Voorbijgangers, die de vlammen in het vertrek zagen, drongen het huis binnen en vonden bet lijk van den jongen man. Nadat wij in ons vorig nummer het bericht overnamen van de schandelijke en brutale gedragingen van den gezagvoerder van het Engelsche sohip „Wellington" melden wij thans het volgende De correspondent van het „Amat. Dbl." seint, dat waarschijnlijk ontzettende ont hullingen zullen plaats hebben bij het ge rechtelijk onderzoek naar den toeatand van het lichaam van wijlen kapt. Arroatrong van de bark „Wellington." Dit onderzoek zal te Knighton plaats hebben. Ook zal alsdan getuigenis worden gegeven ter weer spreking der verklaring van den stuurman en de equipage van de „Wellington" dat kapitein Amatrong aan delirium tremens leed en ter bevestiging van het beweren van den heer Albert Armstrong, dat zijn broeder een bedaard en matig mensch was. Op last van den coroner is door de heelmeesters Adkina oen lijkschouwing ge daan, waarvan het resultaat tot de ver klaring zal leiden, dat in het lichaam van den overledene geen spoor van alcohol was te vinden. In de maag bevond zich noch voedsel, noch drank en de hersenen wezen geenerlei werking van sterken drank aan. De eerste stnnrman beweerde in zijne officieele verklaring, dat de kapitein met de manschappen, die hem in de boeien sloten, worstelde en dat hij vervolgens in de kooi werd gelegd. Hij verklaarde verder dat de kapitein vervolgens hevig spartelde, om zich van de boeien te bevrijden. Men

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1