'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1251. Woensdag 11 Februari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT eu ZUIDSTRAAT. Advertentién van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDBE, 10 Febr. 1885. De officier-machinist der lste kl. J. Gudde, geplaatst bij de con servatie aan 's Rijks werf te Helle- voetsluis, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met 1 Maart daaraanvolgende vervangen door den officier-machinist der 2de kl. J. Buis. Aan den machinist 2de klasse vaste korps, J. L. Dambrink is het bevel opgedragen over het transport machinisten en leerlingen d. marine, dat 14 Maart e. k. per stoomschip Batavia" van Rotterdam naar 0.- Indië zal vertrekken. De doopsgezinde gemeente te Burg, Waal en Oosterend, op Tessel, had tot voor korten tijd steeds twee predikanten. Herhaalde beroepen, om in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Van der Ploeg, te voorzien, leidden tot geene gewenschte uitkomst. Naar men verneemt, zal door de broederschap vooreerst geene poging ter verkrij ging van een tweeden leeraar gedaan worden. De heer P. S. Bakels zal den dienst in de drie dorpen waar nemen. De pastorie der doopsge zinden aan de Waal is, naar men 'erneemt, bereids verhuurd aan den zich in dat dorpje te vestigen arts. Z. M. heeft aan A. Zandijk, te Terschelling, op verzoek eervol ont slag verleend als geneeskundige, be last voor Vlieland en Terschelling met het gezondheidsonderzoek van zeeschepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Staatsbl. no. 35)en met gemeld onderzoek voor Vlieland en Terschelling, voor den tijd van drie jaren belast J. A. van Enst, heel- en vroedmeester te Vlieland. Naar wij vernemen zal het wetsontwerp tot heffing eener be lasting op de tabak aan de ver schillende Kamers van Koophandel om advies worden toegezonden. Naar wij vernemen zal in de volgende week op de Zuiderzee an dermaal een proef worden genomen door vaartuigen van verschillende plaatsen, teneinde het visschen met het bekende skuilnet" opnieuw aan een nauwgezet onderzoek te onder werpen. De Leidsche Giftmengster. Nu bij beschikking van de Raad kamer der Haagsche rechtbank van 3 Febr. de beruchte zaak van Ma ria Catharina Swanenburg, vrouw van Johannes Van der Linden, naar den procureur-generaal bij het ge rechtshof is verwezen, kan reeds spoedig de publieke behandeling van deze cause célèbre worden te gemoet gezien. Immers binnen enkele dagen zal de zaak thans bij 's Hofs Raadka mer worden aangebracht en wordt vrouw Van der Linden dan, wat wel niet twijfelachtig is, naar de open bare terechtzitting verwezen, dan kan deze nog in Maart hebben. Reeds nu is bepaald dat het Openb. Min. in deze veelomvattende en ge ruchtmakende zaak door den adv.- gen. mr. Bijleveld zal worden waar genomen. Dé" feiten, waaromtrent vermoe dens van misdaad tegenover de gift mengster waren gerezen, waren zóó talrijk en grepen op zoo lang gele den tijdstippen plaats, dat de instruc tie vanzelf een ongekenden omvang moest nemen. Het Openb. Min. heeft zich bij het nemen van zijn requisitoir tot ver wijzing beperkt tot de feiten van de jaren 1881, 1882 en 1883, voor zoover ze, blijkens de instructie, geen twijfel schenen over te laten. De feiten komen neer op de op zettelijke vergiftiging van de volgende 6 personen: Lambertus Van der Linden, op 17 Febr 1881; Arend De Hees, in Oc- tober 1881; Pieter Jacobus de Hees, op 15 Oct. 1882; Suzanna Aben, op 1 Dec. 1883Hendrik Frankhuizen en diens vrouw Maria Van der Lin den, in den avond van 8 Dec. 1883. De verwijzing door de raadkamer der rechtbank heeft plaats gehad op grond van de bovengenoemde ge vallen van opzettelijke vergiftiging. (Vad.) Men leest in Morgenbladet" Een raadgeving aan HH. as- suradeuren. Spaarzaamheid is goed, maar over dreven spaarzaamheid veroorzaakt dikwijls nadeel. Een oud gezagvoerder nam in 't begin des vorigen jaars in Holland, toen hij geen uitvracht kon bekomen, •genaamde modder ballast in zijn schip, in plaats van zandballast, wijl de eerste circa 20 pet. goed- kooper dan de laatste te bekomen was. Na inmiddels eenige dagen met stormweer in zee te zijn geweest, werd het schip lek en vermengde zich het water zoo spoedig met den kleverigen modderballast, dat de pompen daardoor geheel onklaar w'erden. De ballast werd als pap, die door de bewegingen van het schip in het ruim heen en weer werd geslingerd. 't Was onmogelijk de pompen water te doen gevenhet water drong meer en meer in 't schip, en men werd genoodzaakt dit te ver laten. Zoo ging het schip verloren, tot schade van assuradeuren, enkel en alleen door een ontijdige spaar zaamheid. Want als zand tot ballast ware gebruikt, zou het ongeluk niet ge beurd zijn, daar zandballast met water vermengd zich zeer goed laat oppompen. Men stelt daarom assu radeuren voor het navolgende te bepalen »Het is niet geoorloofd modder ballast te gebruiken, uitgezonderd wanneer geen andere ballast te be komen is, waarvan de gezagvoerder bewijs zal moeten overleggen. »In tegenovergesteld geval wordt geen schade vergoed, die 't gevolg is van het gebruik van modderbal last." (Verz. bode.) Te Workum is een 81-jarig persoon overleden, die bijna 71 jaar onafgebroken bij dezelfde familie werkzaam was geweest. Vrijdag kwam de justitie uit Middelburg te Hulst aan. Na ge daan onderzoek werd door haar ge vangen genomen. P. de L., ge- pensionneerd wachtmeester der ma rechaussee, die verdacht wordt schrij ver te zijn van een bedreigbrief met moord. Is de Midd. Ct. wel ingelicht, dan zou de verdachte den brief door derden, nog onbekend, hebbeu doen nederleggen op de stoep der woning van den rijks-ontvanger, die den brief aan den bedreigde, zekere F. moet hebben uitgereikt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. In de vorige week zou te Til burg een huwelijk voltrokken worden. De bruidegom, in een naburige ge meente woonachtig, was op den namiddag van den vastgestelden trouwdag met zijne familie en getuigen aangekomen, om zijne bruid af te halen en voor altijd met het voor werp zijner genegenheid vereenigd te worden. Wat ontsteltenis en te leurstelling ondervond nu de 21-jarige bruidegom, toen hij in de woning zijner bruid vernam, dat zijne be minde zich daags te voren met een ander had verwijderd, tot het doen eener buitenlandsche reis. Donderdagavond, ongeveer ten 6 ure, werd de brandweer opgeroepen voor een brand, in de Groote Wit- tenburgerstraat te Amsterdam op eene bovenachterkamer. Hoewel men den brand, met behulp van een brand spuit en een brandkraan daar ter atse vrij spoedig meester was, wa ren inmiddels de vlammen naar een hooger gelegen woonvertrek overge- gen. Hier vernielden zij den ge- heelen inboedel der bewoonster, welke, onvoorzichtig genoeg, niet was ge assureerd. Het gevolg hiervan was, dat de vrouw, die zich werkelijk voor een paar centen 's weeks had kunnen verzekeren, thans alles verloren heeft. Schreiende liep zij Vrijdagochtend bij de buren te bedelen, en deze, al veroordeelt menigeen de nalatigheid, gaven elk naar vermogen. Soms werd het tafelbord, dat zij in de hand hield, zelfs wel eens door een hunner overgenomen als er een vreemde eend" een voorbijgan ger in de bijt kwam. (N. v. d D.) Een ouderpaar te Suameer (Fr.) bericht bij advertentie in de Leeu warder Ct. het overlijden van hun viertal kinderen, oud resp. 9, 7, 5 en 21/i jaar. De eerste stierf den 20 Jan., de laatste den 30ste van die zelfde maand. Thans zijn die men- schen kinderloos. Een Amsterdamsch raadsel. Wanneer men een zevenmaker, een Amsterdamsch schutter en een agent bij elkander telt, welk cijfer verkrggt men dan? AntwoordEen zevenmaker maakt zeven, een Amsterdamsch schatter is fier (vier) en een agent geeft acht, totaal dus negentien. Telt men echter twee zevenmakers twee schutters en twee agenten bij elkander, tot welke conclussie komt men dan Antw.Twee zevenmakers maken nog steeds zeven, twee schutters zijn ook fier, maar twee agenten geven geen acht meerwant zij babbelen samen, totaal dus elf. Te Weenen hebben twee per sonen getracht op klaarlichten dag een alleenwonende dame te vermoor den en daarna de woning te bestelen. Door het toesnellen van den portier is deze poging gedeeltelijk mislukt. De dame heeft vijf dolksteken be komen doch is nog in leven. De portier zette de moordenaars na en had het geluk een van hen te vatten, die een oude bekende van de justitie was. Ook de andere moor denaar is ontdekt en deze is een jonge man van 32 jaren, Jalunek genaamd, die een groote loodgie terszaak en ruim honderd knechts in zijn dienst heeft. Hij geeft voor krankzinnig geweest te zijn. Zpu moeder, zijn vrouw en zijn meester knecht zijn eveneens in hechtenis genomen. De Belgische handelsvloot telt thans 51 stoom- en 16 zeilschepen, die alle, op 4 na, te huis behooren te Antwerpenhet viertal 't welk hierop een uitzondering maakt, vaart uit de haven van Ostende. Yeel talrijker is het aantal vis- schersvaartuigen, namelijk 332, waar onder 2 stoomschepen voorkomen. Uit Antwerpen varen er 8, Blan- kenberghe 50, Heyst 37, La Panne 24, Nieuwpoort 8 en Ostende 195. Londen, 7 Febr. Metamneh, 28 Jan. Lord Wolseley heeft den 23en Januari de volgende procala- matie afgekondigdgericht tot de notabelen en inwoners van Metam neh en omliggende plaatsen »De regeeriug van Engeland heeft mij met een leger gezonden om den vrede te herstellen, geen belastingen te heffen en aan niemand kwaad te doen. Ik zal betalen alles wat ik ter voorziening in mijne behoeften moet aanschaffen, en de beloften nakomen welke generaal Gordon gegeven heeft. Wp zullen straffen nen die straf verdienenen noodigen u uit u te onderwerpen en niet naar slechten raad te luisteren. Komt mijn kamp zien, bezoekt mijn officieren. Niemand zal u mishan delen bij het komen zoowel als bij het heeugaan." Halle, 7 Febr. Hedenochtend ten 8 ure werd in het tuchthuis 't doodvonnis aan Reinsdorff en Küch- Ier voltrokken, door onthoofding. Te Parijs viel een werkman bij een in aanbouw zijnd huis in een kuil, onder een balk toen men hem korten tijd daarna vermiste, werd hij ras gezocht en gevonden, maar in verschrikkelijken toestand, want hon derden ratten deden zich aan den nog levenden man te goed. De on gelukkige bezweek. De N. R. Courant bevat de volgende particuliere correspondentie uit Londen van 5 Febr. Khartoem ia gevallenWelk ook het lot moge zijn van den wakkeren, van den vermaarden Britschen officier, die een jaar lang de plaats heeft verdedigd, met beperkte middelen en weinig vertrouwbare inlanders, tegen de wassende acharen des Mahdi's, dat van Khartoem is ongelukkigerwijze voor geen twijfel vatbaar. De beroemde Nijlstad bevindt zich in de hand dea vijands, zij 't dat deze haar bestormd beeft, wetende, dat generaal Gordon een groot deel zijner krijgsmacht naar Metamneh en Sjendi had afgezondenzij 't dat verraad binnen de wallen capitulatie onnoodig heeft gemaakt, Wat wij zeker weten, ia, dat Sir Charles Wilaon, den 24sten Januari met twee stoombooten uit Metamneh vertrokken, den 28sten voor Khartoem is aangekomen en toen heeft moeten constateeren, dat zoowel de stad als de citadel den „valschen" profeet, die echter meer en meer van zijne echt heid doet blijken, in handen gevallen was. Een poging, om te landen, werd door de Arabieren belet. Zij beschikten over een groote krijgsmacht en vele kanonnen. Zij noodzaakten Sir Charles Wilson en zijne troepen in allerijl naar Metamneh terug te gaan. Onderweg werden echter de Engel- schen voortdurend door den vijand bestookt en het schijnt, dat zijn vuur de twee stoemers der kleine expeditie beeft doen zinken, of wel Sir Charles Wilson heeft gsnoopt, zelf de bodems aan land te zetten. In elk geval bevindt hij zich, met de troepen, die hij meegenomen had, volgens de jongste berichten, op een eiland nabij de watervallen van Sjabloeka. De En- gelschen hebben zich daar verschanst en heeten veilig, maar het komt mij voor, dat hun toestand, omringd als zij zijn door vijanden, allerhachelijkst moet worden ge noemd. liet is kolonel Stuart Wortley geweest, die deze tijdingen naar Metamneh heeft overgebracht. Hoe hij dit heeft kunnen doen weet men nog niet, doch bekend is, dat men uit Metamneh een Engelschen stoomer naar het eiland ge zonden heeft, om er Wilson en de zijnen af te halen. Het is den Engelschen in Soedan wel tegengeloopen. Hunne groote expeditie komt eenige dagen te laat om Khartoem te redden. Al de Britsche inspanning, al de kosten, al het bloed, in de woestijn geplengd, zijn vruchteloos gebleken. Welk een treurig bescheid op het ambtelijke optimisme van een Wolseley, die in het gevecht te Aboe Klea, de onherroepelijke nederlaag der Arabieren aanschouwde. Dooh ook welk een verpletterend antwoord op Gordon's eigen laatste woorden „Khartoum all right! Could hold the place for years!" Men mag den zegepraler over de Taipings niet verdenken van een noodeloos gesnoef a la Ducrot, doch men vraagt zich af, of de genoemde woorden des generaals wer kelijk gemeend waren, dan wel bestemd om den vijand zand in de oogen te strooien ten aanzien van zijn werkelijken toestand. De hier gewekte opschudding overtreft al hetgeen tot dusver van dien aard werd ondervonden. Ettelijke der ochtendbladen hebben vier of vijf extra-edities uitgegeven. In de City kon men haast iedereen met een krant in de hand zien rondloopen, ook op de Beurs was de ontsteltenis groot. Consols vielen een half percent en zijn thans weder onder pari verkrijgbaar. Geld is plotseling duurder geworden en men mompelt over het uitrusten van nieuwe expeditiën en het opvoeren der inkomsten belasting tot één shilling, om de kosten te dekken. Al de fondsen zijn gevoelig ge daald, bovenal Egyptische. De geheele markt is ontstemd. Het wat nu P rijst op aller lippen. Ja, wat nuP Allereerst wil men te weten komen, wat er uit Gordon geworden is. Zal men hem, die den 18den Januari 1884 Londen verliet en juist een maand later Khartoem bereikte, ooit weer zienP Wat is er met hem voorgevallen? Zijn lot wekt meer belangstelling dan dat van Khartoem zelf. Is de stad bestormd, dan kan de gene raal als een krijgsman gevallen zijn op de wallen, of ook, want bij zulk een bui tengewonen man is niets onmogelijk of zelfs onwaarschijnlijk hij is ontkomen in zuidelijke richting, zich een doortocht ba nende door de vijandelijke scharen. Maar is Khartoem door verraad gevallen, zoo is de waarschijnlijkste gissing deze, dat Gordon gevangen genomen werd door den Mahdi. Is het laatste iuist, zoo heeft de „valsche" profeet een kostbar pand in handen, waar mee hij zal weten te woekeren, om En geland de beste voorwaarden af te persen, die immer verkrijgbaar zijn. De spanning is groot. Ieder oogenblik kan de verrassendste, de meest verplette rende tijdingen brengen uit dat verrade- lijke land des 8oedans.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1