Aanschouwelijk Herwijs. Plaatselijke Belaften. Advertentiën. Attentie s. v. Stoomvaartberichten. Eet stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Febr. kaap St. Vincent. Het stoomschip Prins Frederik, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 8 Februari van Port-Said. Markt-Berichten. Hoorn, 7 Febr. Tarwe f7.60 a 8, Gerst f 4.75 a 5, Haver f 3.60 a 4, Erwten: Witte f6.50 a 7, Groene f9 a 12, Grauwe f10 a 12, Vale f7.50 a 9, Bruine boonen f9 a 9.50, 6 Paarden f50 a 200, 170 Lammeren f 18 a 23, 38 Kalveren f 5 a 20, 19 Varkens f 12 a 18, 2 Zeugen f35 a 40, 70 Biggen f 5 a 10, 125 Kippen f0.80 a 2, 3400 Kipeieren f4 a 4.50 per 100, 962 koppen Boter f 0.60 a 0.67£ per kop. Alkmaar, 7 Februari. 7 Koeien en Ossen f150 a 225, 53 nucht. Kalveren f4 a 18, 273 Schapen f 16 a 22, 62 magere Varkens f 12 a 20, 140 Biggen f7 a 11, 11 Bokken en Geiten f 4 a 11, Kipeieren f4 a 5 per 100, Boter per kop f0.77£ a 0.90. Visscherij-Berichten. 9 Febr. v.m. 2 loggers met 400 tong, per st. 40 tot 50 ct.; 14 kist schol, per kist f 7,50. 2 schipper A. Dijkhuizen met 500 tong, per st. 35 tot 50 cent; 11 kist schol, per kist f8,— af 4,50. 9 bommen met 300 tot 400 tong, per st. 40 tot 50 ct.6 tot 8 m. schol, per m. f 5,50 tot f 4,5040 tot 100 schol, per st. 50 cent. 1 sloep schipper IJ. v. d. Steen met 120 lev. kabelj., per st. f 2,152 lev. heilbot, per st. f 12,50; 3 lev. leng, perst, f3,55; 1300 schelv. in ijs, per 100 f 16,110 doode kabelj., per st. f 1,35 tot f 1,05. N.m. 2 sloepen sehipper H. Langebroek met 80 lev. kabelj., per st. f 2,20; 2 lev. heilbot, per st. f 18,—; 8 lev. leng, per st. f3,35; 140 doode kab., perst, f 1,15; 1400 schelv., per 100 f 21,50. N.m. schipper IJ. Storm met 140 lev. kabelj., per st. f 2,15; 1 heilbot, f 12, 800 sohelv. in ijs, per 100 f 14,50; 240 d. kabelj., per st. f 1,05 a f 1,20; 24 doode leng, per st. f 1,65. Schipper P. Verschoor met 70 lev. kabelj., per st. f 2,20; 4 lev. heilbot, per st. 10, 20 lev. leng, per st. f2,95; 700 schelv. in ijs per 100 f 11,— 100 doode kabelj., per st. f 1,05 tot f 1^15. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 10 Febr. ONDERTROUWD: L. A. van Gelder, vleeschbouwer, en R. Manheim. GEHUWD: Geene. BEVALLENN. de Leeuw, geb. Biesboer, d. A. C. G. Paschedag, geb. Verstegen, d. B. Verstegen, geb. Jacobs, z. C. J. de Haas, geb. Otzen, z. E. C. van Kalken, geb. van der Pauw, d. E. Visker, geb. van Halen, z. A. Dol, geb. Vos, z. L. Klerk, geb. Zander, i. A. Tuinder, geb. Lubke, d. OVERLEDEN: A. H. Brouwer, 77 j. A. Hilberts, geb. Koger, 22 j. M. Velthuij- zer, 21 j. J. Visser, geb. Schouten, 55 j. J. Dijker, geb. Smit, 58 j. A. Ingelse, 74 j. A. r. Diest, 5 m. Programma van het 8ste Winterconcert, te geven door het Stafmuziekkorps der K. N. Marine, op heden Dinsdag 10 Februari 1886ten 8 ure, in het lokaal Tivoli. No. 1. Grosser Festmarsoh, Joh. Resch. No. 2. Ouverture de 1' opera: „Don Mendoza," Homberg. No. 3. „Largo" aus der Sonate „Opus 10, no. 3," L. von Beethoven. No. 4. „Pilgerchor und Lied": Odu mein holder Abendstern, aus der Oper „Tannhauser" Richard Wagner. Pauze. No. 5. Ouverture: „Dichter und Bauwer," Fhanz von Stjppé. No. 6. ,,L' Enfant PerduPoësie funêbre, Henei Ravina. No. 7. „Grande Fantai- sie," de 1' Opéra „Faust," Ch. Goünod. No. 8. „Sirenenzauber," Walzer, Emil W aldteüfbl. Nos. 1, 3, 4 en 8 eerste uitvoering. Nos. 5 en 6 op verzoek. Vervolg' der Berichten. Zonndagmorgen strandde, door den heerschenden dikken mist buiten bet vaarwater geraakt, op de Razende Bol de Engelscbe schoener »Mary Emma," kapitein Harrison, komende met een lading lei van Port Madoc en bestemd naar Breinen. Daar het schip reeds spoedig lek stootte en vol water geraakte, werd het door de uit 5 man bestaande equipage in de scheepsboot verlaten. De schipbreukelingen hadden in hun rank vaartuigje eenigen tijd rond gedreven, toen zij gelukkig werden opgemerkt door de bemanning der ter hulp toegeschoten haringvlet van schipper Th. Rijkers, waarin zij werden opgenomen en behouden alhier aangebracht, juist toen de sleepboot »Stad Amsterdam", met de reddingsboot op sleeptouw, de haven had verlaten om assistentie te verleenen. De overige bemanning der haring boot bestond uit i A. Rijkers, A. v- d. Broek, L. v. d. Broek, J. v. d. Wijk, H. Kennink, T. Rijgwaan, G. Huur man, C. Koster, N. Koster, J. Meurs, A. Kuiper, H. Kuiper, J. Bakker en J. Oldenhoven. Het schip wordt als verloren be schouwd een weinig inventaris is Omstreeks denzelfden tijd dat ge melde stranding plaats vond, strand de ter hoogte van Noordwijk de Eugelsche bark »Koffir Chief,"kapt. Plumister, komende met een lading zerksteenen van Goole en bestemd naar Buenos-Ayres. De equipage werd door de reddingboot gered en het schip hedenmorgen door de sleepbooten Hercules" en IJ muiden" vlot- en te IJmuiden binnengebracht. Gisterenavond hielden bestuur- deren van Floralia een zitting in 't lokaal Tivoli, tot het inschrijven van deelnemers aan 't kweeken van planten in den loop dezes jaars. De lijst der ingeschrevenen wordt den 20 dezer ingesloteninmiddels be staat er voor belangstellenden nog gelegenheid zich te doen inschrijven bij den heer Senderman, lid van het bestuur. Gisteren is door den comman dant der artillerie alhier aanbesteed het verplaatsen van 4 ijzeren ka nonnen met affuiten, van het fort Kijkduin en het fort Erfprins, naar 's Rijks Marinewerf. Ingeschreven door de heeren: A. Bos voor f 1720 J. F. Philips v. f2150; D. de Yries v. f 2660 D. Borkus te Willemstad, v. f 2890 Gebrs. Klein v. f 3098 P. Zaatman Jr. voor f 3100J. F. Moorman v. f 3200G. Moorman v. f 3200 A. Graaf v. f 3250. Als commandant van het op leidingsschip voor de zeemiliciens »Evertsen," zal dit jaar optreden de kapt.-luit. ter zee Engelbrecht.m In het tijdvak van 11 tot 18 Februari a. s. zullen van het fort op de Harssens alhier, van 's morgens 9 uur tot zonsondergang (met uit zondering van Zondag), schietproeven met het geschut plaats hebben in de richting van den Westhoek" van de »Hors", alsmede in de richting van de vlakte, genaamd Lutjes- waard". De beide gepantserde torens van dit nieuwe fort, zijn elk bewapend met twee zeer zware Krupp's ach- terlaadkanonnen. In het geheel zul len uit deze stukken 40 schoten ge lost worden, waarvan de eerste door electriciteit onstoken moeten worden, terwijl zich dan niemand in den toren bevinden mag. Ieder schot kost on geveer f600. Hoe in de vorige eeuw een zaakwelke wat atrociteit betreft, met die van vrouw van der Linden uit Leiden eenige overeenkomst heeft, in ons vaderland werd berecht, blijkt uit het volgende arrest van 't hof van Gelderland dd. 15 Maart 1729. Dit college veroordeelde bij dat ar rest zekere Maria Jansen van Beu- nekom, oud 52 jaar, wegens zes jaren te voren gepleegde vergiftiging van haren vrijer, man, voorkind en schoonouders, »om op een houten kruis gebonden vooraf 4-maal met gloeiende tangen, in ieder arm en been eens, geknepen, vervolgens van onder-op levend beenen en armen aan stukken geslagen en daarna kruiswijze over het lichaam nog ge slagen zijnde, haar hoofd met een bijl afgehouwen te worden dat, dit geschied zijnde, haar lichaam eenigen tijd op het schavot ten toon gelegen hebbende, dit zal worden gesleept naar den Galgenberg, aldaar op een rad, staande op een paal, gele^ met ketenen daaraan gehecht en haar hoofd daarboven op een pin zal worden gezetanderen ten afschu welijken exempel." Dit vonnis werd weinige dagen later te Arnhem ten uitvoer gelegd. De hoofdconducteur Smeets, bij 't ongeval te Bokstel zwaar gewond, is aan de gevolgen zijner wonden overleden. Zeker iemand te Rotterdam, die gestoffeerde kamers verhuurt, "in Augustus jl. huisvesting aan een vreemdelingdeze overleed, en van de som gelds, welke lig moet bezeten hebben, (men zegt f 6000) werd niets gevonden. De justitie deed dezer dagen het lijk opgraven en schouwen. Sporen van vergiftiging moeten gevonden zijn. De kamer verhuurder en zijn knecht zijn althans daarop gearresteerd en naar de ge vangenis overgebracht. Zaterdag zijn te Hamburg in gevolge een uit Berlijn gekomen be vel, op het oogenblik der ontscheping van het stoomschip Bohemia, komen de van New-York, een dame en tien passagiers in de haven gearresteerd en zorgvuldig onderzocht. Men zegt, dat men zeer belangrijke anarchisti sche documenten bij hen heeft gevon den. Uit New-York wordt gemeldt, dat in een kolen mijn op het grond gebied der Indianen een ontploffing heeft plaats gehad. Drie werklieden werden gedood en meer dan 100 ge kwetst. Aan de Times" wordt uit Honkong geseind, dat een oproer op 't Fransche pantserschip Bayard is uitgebroken, en twaalf muiters doodgeschoten zijn. Het Central-News-Bureau te Londen ontving uit Metamneh een dépêche, waarin de dood van Gor- don gemeld wordt: de generaal zou met den degen in de hand gevallen zijn aan het hoofd der hem trouw gebleven troepen. Dit bericht geeft de Indépendance doch men vindt het van an dere zijden niet bevestigd. De cor respondent van Daily News seinde, dat Khartoem door twee Egyptische Pacha's in handen van den Madlii werd gegeven; en van de vijf in boorlingen, die den correspondent dit verhaalden, beweerden er twee dat Gorden gedood was geworden, doch de drie anderen dat hij zich verdedigde in de citadel. Volgens eene andere lezing zou Gordon zich met den Griekschen consul Mieolaï en eenige Kopten opgesloten hebben in de Katholieke kerk van Khartoem, en dan zich verdedigd hebben tot den dood. Het is haast onnoodig te zeggen, dat al deze berichten met groote re serve dienen aangenomen te worden. De Observer heeft grond om aan te nemen, dat het ministerie na een levendig en langdurig debat aan generaal Wolseley, in antwoord op diens gemotiveerd verzoek, bevel heeft gegeven om, zelfs indien Gordon niet meer leeft, den veldtocht voort te zetten, totdat de opstand zal onder drukt zijn. Naar men verzekert, heeft de regeering besloten groote versterkin gen naar Egypte te zenden. Men meent dat 8000 man over Soeakim en Berber zullen vertrekken; New- degate zal het kommando op zich nemen. 's Namiddags is een depêche van Wolseley ontvangen. Omtrent Gor- don's lot is nog niets bekend; men meent, dat Sir Charles Wilson weldra te Goebat zal terugkomen. Het Handelsblad van heden meldt, dat de Italianen de stad Mahsouah, aan de kust der Roode zee hebben bezet en maakt de gevolg trekking dat een Engelsch-Italiaansch verbond op handen is, en Italië be reid is om eenige schepen en 35,000 man troepen naar Egypte te zenden. Uit Goebat wordt, onder dag- teekening van 2 Febr. gemeld, dat de troepen van den Madhi ijverig bezig zijn met het aanbrengen van schietgaten in de gebouwen aan de buitenzijde van Metamneh. De vij andelijke ruiter-voorposten houden nauwkeurig de wacht. De vijand vreest een nachtelijken aanval. Den 30sten Januari iseenEngelsch convooi op drie mijlen van Gakdoel aangevallen door een duizendtal re bellen. De Engelschen wierpen houwitsers en dwongen den vijand zich terug te trekken. Zij kwamen in veiligheid te El Howeyat aan. StaatsbegTooting'. In zijn memorie van antwoord zegt de minister van waterstaat over dit kanaal o. a. het volgende Na aandachtige overwegiug der bedenkin gen, aangevoerd tegen het onderhouden van het Noordhollandsch kanaal op de bestaande capaciteit, is de ondergeteekende niet terug gebracht van zijne uitvoerig toegelichte mee ning, dat het onderhoud iu dien zin noodzake lijk blijft, in het belang van den handel van de langs dat kanaal gelegen gemeenten, en niet minder in dat van den Amsterdamschen handel, die onberekenbare nadeelen zou on dervinden van eenig niet te voorkomen onge val aan de kunstwerken of in de vaargeul van het Noordzeekanaal, door aanvaring, der zoo diep tastende zeeschepen, die thans van dien waterweg gebruik maken. Het schijnt niet met het algemeen belang te strooken om een groot scheepvaartkanaal, al is het niet voor de grootste schepen ingericht, dat de eerste koopstad van Nederland met eene zoo goede zeehaven en ruime reede iu het noorden van het Rijk verbindt, als eene secundaire vaart te onderhouden, althans stellig niet zoo lang de verbinding van het Noordzeekanaal met de zee, niet door den aanleg van de daartoe noodige werken te IJmuiden beter verze kerd is. Bovendien wordt het in het belang der defensie noodig geacht, dat het kanaal in oor logstijden niet enkel voor monitors en torpo- dobooten, maar ook voor oorlogsschepen van grooter charter bruikbaar moet zijn. In zijn memorie van antwoord verklaart de minister van marine, dat zijn overtuiging in zake de toren-pantsering ongeschokt is ge bleven, maar hij voor goed daarvan heeft af gezien, wegens de uitspraak der Kamer. Juist de moeielijkheid om bij beperkte geld middelen, met terzijdestelling van het wen- schelijke, een keuze te doen onder het vele noodige, verklaart het weifelende in zijn houding. Een commissie van drie zee-officieren onderzocht de voorstellen tot regeling der samenwerking tusschen zee- en landmacht. Blijft het wenschelijk, dan zal die commissie een permanent karakter verkrijgen. In den zomer van 1885 zullen de ge combineerde manouvres van zee- en land macht worden voortgezet. Middelen ter verbetering van het schroef- stoomschip 4e kl. „Sommelsdijk" zijn in overweging. Wel is advies gevraagd van den bekenden scheepsbouwkundige Reed, doch van onderzoek naar den toestand van het materiëel onzer zeemacht is geen sprake geweest. Ondertrouwd D. WILYERS, van Amsterdam, en BERBER HENKES, van Texel. IJmuiden, 5 Febr. 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter E. C. YAN KALKEN, van dee Pauw. Helder, 8 Februari 1885. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen ZoonD. GREYE, geliefde Echtgenoote van J. schrander Jz, Helder, 9 Februari 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon L. KLERK—ZANDER. Huisduinen, 7 Februari 1885. Bevallen van een welgeschapen Zoon, welke kort na de geboorte is overleden. T. DE JONG, geb. de Waard. Helder, 5 Febr. 1885. (Herplaatst wegens misstelling.) Heden overleed onze ge liefde Moeder en Behuwdmoeder JANNETJE SCHOUTEN, Wed. van REIJER VISSER, in den ouderdom van 55, jaren. Helder, 7 Februari 1885. J. OOSTERBAAN. J. OOSTERBAAN- P. VISSER. Eenige en algemeene Heden overleed te Arnhem, in den ouderdom van 74 jaar, mijn geliefde Vader, de Heer W. C. BEIJERINCK. F. L. W. BEIJERINCK, Kapitein der Artillerie. Heden overleed te Delft, onze beminde BroederT E U NIS KONING, Echtgenoot van wijle Geertje Dekker. Texel, 5 Februari 1885. Mede namens Broeders en Zuster, P. KONING. Op den 4 MEI 1884, over leed in het Hospitaal te Pensacola, mijn hartelijk ge liefde oudste zoon JOHANNES FREDERIK WAGENAAR, in den ouderdom van 23 jaar. Zijn diepbedroefde Moeder Wed. C. WAGENAAR, geb. Dienaar. Mede namens verdere Familie. Helder, Februari 1885. Wegens langdurige ziekte eerst heden geplaatst. Heden overleed, na een twee jarig lijden, mijn geliefde Echt genoote TRIJNTJE YAN ETEN, in den ouderdom van 32 jaren, mij 3 kinderen nalatende, te jong om hun verlies te kunnen beseffen. Anna Paulowna, 5 Feb: 1885. P. SCHILDERMAN. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H. Sacra menten, mijne geliefde moeder JANNETJE SMIT, Wed. van wijlen Johannes Aldertzoon Dijker, in den ouderdom van 58 jaren. Helder, 7 Febr. 1885. C. J. DIJKER. Mede uit naam der Familie. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van den Heer A. G. B. BISCHOFF, wordt innigen dank betuigd. Helder, 9 Febr. 1885. Namens de Familie. A. s. Vrijdag, zoo de Heer wil, hopen we weder voorstelling te geven voor kinderen. De plaatskaartjes zijn voor die kinderen, welke de vorige week niet geplaatst konden worden. Vrijdag van 12 tot 1 uur kaartjes te bekomen. Aanvang 5.30 uur. C. BREET Az. Ter voorkoming van vervolgings- kosten, worden achterstalligen in de betaling van koofdeiyken omslag en konden-belasting over het dienstjaar 1884, uitgenoodigd 't verschuldigde binnen acht dagen, na heden, aan te zuiveren. Helder, 10 Februari 1885. De Gemeente-Ontvanger, A. J. DE JONGH. i De ondergeteekende deelt den in gezetenen dezer gemeente mede, dat hij Vrijdag 6 Februari de winner is geweest, van het gouden remon toir-Horloge, op No. 20570 (op de f50.000) van den Heer B. J. BAK KER, Tabak- en Sigarenhandel, Kanaal weg I No. 83, alhier. Als bewijs dat de gestelde prijzen gewonnen moeten worden, blijkt dat ik den eerst uitkomenden prijs heb gewonnen en recommandeer een ieder aan, om in de 318e Staats- Loterij voor 10 Cent te koopen. N. KRUL, Mr. Schilder, Keizerstraat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2