'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1253. Woensdag Is Februari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. au dei Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Febr. 1885. De bevolking der gem. Helder, bedroeg 31 Dec. 1883 10131 m. en 10034 vr. totaal 20165 personen. In 1884 geboren 421 m. en 353 vr. totaal 774 personen. In dien tijd bier gevestigd 1470 m. en 729 v. totaal 2199 personen. Alzoo ver meerderd met 1891 m. 1082 v. totaal 2973 personen. Verminderd door overlijden 247 m. 198 vr. totaal 445 personen. Door vertrek 1416 m. en 736 v. totaal 2152 personen. Alzoo ve.rminderd met 1663 m. en 934 v. totaal 2597 personen. De bevolking was alzoo 31 Dec. 1884 10359 m. en 10182 vr. totaal 20441 personen. Door de Rijkscommissie voor het examineeren van stuurlieden is het diploma van tweeden stuurman voor de groote vaart toegekend aan den heer T. Bakker, leerling aan de school voor de Zeevaart van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Zondagavond gaf de heer A. D. Baraberg een voorstelling in de goochelkunst. Aangenaam wist de heer B. zijne bezoekers bezig te houden en toonde door zijne toeren, dat bij, ook bij zijne klimmende jaren, in handigheid voor niemand behoeft onder te doen. Meermalen getuigde de luide bravoos van de ingenomenheid der bezoekers. De tooneelvoorstelling, door eenige onderofficieren van' het 5e Bataljon le Regiment Infanterie alhier, op Woensdag den 11e Februari jl. gegeven ten voordeele der »ver- eeniging van gepensioneerde onder officieren en minderen van bet Ne- deflandsche Leger" beeft, na aftrek der noodige kosten f30.735 opge bracht, welke som aan het Hoofd bestuur dier vereeniging, gevestigd te 's Gravenbage, zal worden toege zonden. Zooals reeds gemeld is, is bij het beproeven van het Krupp's kust- geschut op het gepantserde fortde Harssens" alhier, een der Affuiten onklaar geworden door het springen van een met glycerine gevulden cy- linder, waarmede elevatie aan het affuit gegeven wordt. Dit had plaats hij het schieten met een lading van 80 kg. buskruit, terwijl de normale lading 120 kg. bedraagt. In het huitenlandschijnen dezeaffuiten alleen beproefd te zijn geworden, terwijl de stukken een elevatie hadden van 6° alhier daarentegen hadden ze een elevatie van 12°. Aan den grooteren druk, die hierdoor ontstond, schrijft men het springen van dén cylinder toe. De vier affuiten in het fort zullen nu van steviger cylinders voorzien worden, waarmede een tijd van min sten drie maanden gemoeid is. De hierop vallende onkosten komen voor rekening van den aannemer, den heer Gruson te Buckau. Heden zal het proefschieten hervat worden, daar de Minister van Oor log zich niet vereenigen kan met de uitspraak der Commissie, die uit het springen van een met glycerine ge- vulden cylinder afleide, dat de drie overige ook te zwak waren. Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse »Van Speijk," thans liggende te Amsterdam, zal weder naar de marine-directie Willemsoord worden overgevoerd, zoodra dit schip geheel voor den dienst is gereed gemaakt. Naar men verneemt zal de schout-bij-nacht F. H. P. van Alphen, commandant van Zr. Ms. zeemacht en chef van het departemeut der marine in Ned. Indië, wegens re denen van gezondheid naar Neder land terugkeeren. Als zijn opvolger wordt genoemd de schout-bij-nacht Enslie. De minister van marine heeft ter kennis gebracht van belangheb benden, dat dit jaar kunnen ge plaatst worden lo. bij het Koninklijk Instituut voor de marine alhier, na afgelegd examen, 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst en 3 als adelborst voor de mariniers. Aanmelding vóór of uiterlijk op 1 Mei a. s. 2e. bij de Kouiuklijke Nederlandsche Zeemacht 6 jongelieden als adspirant- administrateur. Aanmelding vóór of uiterlijk op 15 Juni a. s. Uitvoerige bijzonderheden vinden belanghebbenden in de Staatscourant van 15/16 dezer. De minister van marine brengt ter algemeene kennis, dat het naam boek je der Koninklijke Nederlandsche marine voor 1885, aitgegeven ten bate van het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden, is verkrijgbaar gesteld voor fl per exemplaar, bij het departement van marine te 's-Gravenhage, dedirectiën der marine alhier, Amsterdam en Hellevoetsluis, den inspecteur van het loodswezen, enz te Vlissingen en tot eenigszins verhoogden prijs bij het departement der marine te Batavia. Aan de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam is de bouw opgedragen van een schip voor de Indische marine, een zoogenaamde 4e klasse. Yanwege bet departement van marine is de levering van twee dezer schepen voor bet Ministerie van ko loniën aan de particuliere nijverheid gegund. Het tweede schip is be steld aan de Ned. Stoombootmaat schappij te Feyenoord. Voor deze levering heeft geen in schrijving, openbare noch onder- handsche plaats gehad. Door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Schaatsenrijdera- bond is aan de afdeelingsbesturen een circulaire gezonden, met de mededeeling, dat Axel Paulsen heeft aangenomen tegen een Fries te rijden, en dat er te Christiania nog goed ps is om den wedstrijd te houden. Bij de circulaire is een inteekenings- lijst gevoegd, ten einde door bij dragen van liefhebbers, de rereischte f1200 te kunnen verschaffen. Volgens een te Pernis ont vangen bericht zijn te Vlieland twee lijken aangespoeld van de veronge lukte sloep Lichtstraal," t. w. die van Jacob Noordzij en Gommert van Kampen. Naar men uit Volendam meldt, komt er van nieuwe proefnemingen met de kwakkuil of wonderkuil niets. Men slaagde er niet in, den man te vinden, die met de noodige ken nis toegerust zou willen nagaan, of werkelijk in dit vischtuig een moord tuig voor de visch-bevolking der Zui derzee moet worden gezien. Vrijdag had alhier de publieke verkoop plaats van bet wrak der op 28 Januari 11. gestrande Engelscbe bark »Chepica" zooals het met de nog in hebbende lading hout is zit tende op de Razende Bol. Kooper werd de heer L. W. F. Oudenhoven alhier, voor f300. De geborgen inven taris bracht f800 op. De van bet gestrande Engelscbe stoomschip »Saphire" aangebrachte zeilen, kettingen enz. werden voor f121 verkocht. Aan het Drielsche Veer is een lijk opgevischt, dat, naar men uit Arnhem meldt, zou gebleken zijn dat van den sedert December te Arnhem vermisten agent van politie J. de Vries. De heeren Von Rothschild te Frankfurt am Main hebben hun in komen voor de belasting opgegeven de jongste broeder blijkt door die opgave het grootste inkomen te heb ben en hij werd voor het loopende jaar op 4.788,00 mark aangenomen. Tegenover dit cijfer van baron Willy, staat een cijfer van 4.560,000 mark, als jaarlijks inkomen van baron Mayer Karl. Uit deze opgave blijkt dat baron Willy iederen dag van bet jaar het aardige sommetje van 13,120 mark te verteeren beeft, een bedrag waar van een geheele familie een jaar lang op onbekrompen wijze zou kun nen rondkomen. Een oud-strijder uit de dagen van 1830—31, wiens hart nog steeds warm klopt voor Koning en Vader land, zendt ons de volgende ontboe zeming bij gelegenheid van 's konings verjaardag, aan welke wij gaarne een plaatsje inruimen. op zijn 68en jstarda?. De driekleur waait van oord tot oord, 't Kanongebulder wordt gehoord; 't Is blijdschap in den lande. God heeft den Koning nog gespaard, Dat hij deez" dag weer is verjaard. Tot vreugd van alle standen. Komt dan verheugden met elkaar! Matroos, soldaat of burgerschaar. Laat ons nu vreugd bedrijven. Stort uit uw bede voor den vorst, Die zooveel jaar den schepter torscht. Wie zou nu achterblijven? Wij dragers van 't Metalen Krnis, Wij dienden één uit 't Vorstenhuis. Die ons ook commandeerde. Door hem dragen we 't eermetaal, Schoon velen vielen door het staal En nimmer wederkeerden. En zouden w' nu dien eenigen Zoon, Die thans nog zit op Neerlands troon Niet achten en waardeeren. Hij blijve jaren lang gespaard, En telkens als hij weer verjaart, Zal 't vreugd zijn hem te eeren. Onze hoofden zijn reeds grijs en kaal, En spoedig zal het eermetaal, Verdwijnen uit deez' landen. Volg ons dan na, o, jonglingsschaar, En sluit u vaster aan elkaar, Door ware vriendschapsbanden. Vrees dan niet voor een Brit of Pruis, En voeg n niet bij al 't gespuis, Dat woelt in vele landen. Den afgrondsleer des socialist, Die kapitaal en kroon betwist, Legt ge gewis aan banden. Laat Nederlands, dat dierbaar bloed, Aanwezig zijn in nw gemoed En door uw adren stroomen. De vlag zij heilig op de plek Waar ook uw wieg werd neergezet Mag nooit een vijand komen. O, Nederland! lief vaderland! O plekje grond uit wier en zand, Door nijverheid verrezen. Land van den kloeken Batavier, Door dichters geest, door zangers lier Zoo menigmaal geprezen. Wie is niet trotsch op zulk een plek, WaBr hij zijn voetstap daaglijks zet, Zijn vrienden zijn begraven. Een plek, doorweekt van heldenbloed Vermoord doorSpaansch enFransoh gebroed, En nog geen plek van slaven. Al knibbelt soms 't Staats huisgezin, Laat heerschen ware broedermin, Als vrede mocht Terkeeren. Staat gij dan pal als in Transvaal En vreest dan niet voor lood of staal Maar gaat hem attaqneeren. Komt, feestgenooten, hand tot hand Zweert eeuwig trouw aan 't vaderland En den geliefden Koning, Dan worden w' door geen ijzeren juk Van een tiran terneer gedrukt, En vree zij in uwe woning. Al dreigt de dood ook ieder uur, Nooit mag 't Hollandsch liefdevuur In onze harten dooven. Zoolnng ook uwe polsen slaan Uw boezems op- en nedergaan, Roep steeds „Oranje boven En Neerlands en d' Oranje vlag, Zijn steeds 't symbool bij nacht en dag, De leus in ieders woning. En eer ik nu mijn rijmpje slnit, Zoo roept met mij nu biddend uit O, Godspaar lang den Koning Neemt Gij de ziekte van hem af, Weest Gij zijn arts, zijn steun en staf In zijne grijze dagen. Geef hem zijn krachten spoedig weer, Dit smeeken we U, o Hemelheer Tot 't einde zijner dagen. W. C. HENKES, Helder, Gerechtigd drager van 't 19 Eebr. 1885. Metalen Kruis. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur Mag ik u eenige plaatsruimte verzoeken voor de aanbeveling eener zaak, waaraan ons eilandje groote behoefte heeft en die naar ik meen levensvatbaarheid bezit en deelneming verdient? 't Betreft de oprichting eener onderlinge waarborgmaatschappij tegen brandschade, voor het eiland Wieringen. Brand komt hier zelden voor en toch zijn er vele, wellicht de meeste panden verzekerd bij maatschappijen aan den vasten wal. Ben ik goed ingelicht, dan wordt er hier gemiddeld f 12.aan assurantiepremiën uitbetaald, terwijl daarvoor ongeveer f 5000 het eiland verlaat. Men zegtdat op een assurantie groot f 600, f 200 is gekort, terwijl een ander van de verzekerde som van f 400, maar f 240 heeft ontvangen. Verder: dat panden, nauwelijks f300 waard, voor 8 a f 900 zijn verzekerd. Sloegen nu al de Wieringers de handen ineen, en wilden ze de opgerichte maat schappij steunen, dan bleef het geld op het eiland en was er enorme winst te be halen, daar wellicht de assurantiepremie, bij goed zuinig beheer niet meer zou be dragen dan hoogstens fl.van de duizend, (1 per mille,) terwijl thans gemiddeld minstens f3 per mille wordt opgebracht. Een en ander in aanmerking genomen, bij de zeldzaamheid van brand alhier, kan ik de assurantie voor Wieringers niet ge noeg aanbevelen en voeg ik er tot aan drang bij, dat mij is verzekerd: dat het gemeentebestuur de zaak zeer is toegedaan dat te Hyppolylushoef twee groote brand putten zijn gedolven en dat het plan schijnt te bestaan een tweede groote brandspuit aan te schaffen. Wieringers! Indien gij uw welbegrepen eigenbelang wilt behartigen, steunt dan de opgerichte brandwaarborgmaatschappij alhier, door uwe deelneming, gij zult er u wèl bij bevinden. Houdt deze aanbeveling tengoede aan uw medeburger. Q. N. Wieringen, 11 Febr. 1885. VERGADERING DER Ned. Nat. WerkUeden-Vereenigin*. De Ned. Nat. Werklieden-Vereeniging: ,Door Orde en Spaarzaamheid tot Wel vaart," hield Zaterdagavond hare dertiende jaarvergadering in het lokaal Tivoli. De ruime zaal was eivol en kon slechts met moeite de leden en hunne vrouwen bevat ten. Tot opening der vergadering sprak de president, de heer P. H. Bos, een woorcK van welkom en schetste in korte trekken de toestand der vereeniging. Daarna ks de secretaris, de heer Groeneveld, het jaarverslag voor, waaraan we 't volgende ontleenen 't Ledental bedroeg op 1 Jnnuari'84 301 en op Januari '85 364. 't Hoofdbestuur be staat uit de hh. P. H. Bos, W. Rietveld, J. neveld, J. J. Roukens, C. Wondergem en- A. J. Meeuwezs. Bouwcommissie: M. H. Klerk, J. J. Ro? kens en J. Meskes: Commissie voor invi tarisJ. van Dalen, G. Oudijk, D. de V. en H. Vonk. Van 't hoofdbestuur waren dit jaar aan de beurt van aftredende heeren: C. Wonder gem, J. Meskes, M. H. Klerk en W. Rietveld; bedankt had G. Oudijk. De spaar- en voorschotkas werkt gunstig, 't Aantal deelnemers bedroeg 146 en dat der kinderkas 27. Door de leden werd in gebracht f 3089,12 en door de kinderen f 133,50. Aan 75 leden werden voorschotten verleend ten bedrage van f 2206, welke som terugbetaald is. De winst heeft bedragen f 117,25 waarvan na aftrek van alle kosten f 76,44 kan worden verdeeld. Door de afdeeling Begrafenisfonds is ont vangen: f4695,13; uitgaaf f 2911,50 saldo f 1783,63. Een derde daarvan komt aan de reservekas die daardoor gebracht is op f3212,30,Jterwijl 't overige onder de contri buanten zal verdeeld worden. 't Ledental bedraagt: 1032 boven 15 jaar; 343 van 8 tot 15 jaar; 44 beneden 8 jaar. De vooruitgang in 't afgeloopen jaar is totaal 200 leden. In dit boekjaar is een dragersfonds opge richt, waarvan 't ledental thans 113 bedraagt. Na aftrek der onkosten was 't batig saldo f 56. 't Kraamvrouwenfonds telt thans 39 leden en 24 donateurs, 't Batig slot bedroeg op 1 Januari 85' f 156,24*. Vervolgens trad de penningmeester, de heer C. Wondergemvoor en bracht verslag uit van den staat der financiën. Uitgaaf. Kosten der vergaderingen f 91.75 Onderh. inventaris en gebouwen 308.551 Uitkeering bij ziekte en overlijden 566.09 Aflossing kapitaal en rente 675. Assurantie en belasting 143.18l Drukwerk en administratie 140.84$ Contributie Zondagsrust 3.50 Salaris president en seoretaris 66.72 Totaal 1984.641 Ontvangst. Batig slot 5692.601 Contributie 1763.23 Borgtocht winkelhouder 400. Winst op 't brood 69.25 Huur van perceelen 644.65 Totaal 8569.731 Uitgaven 1984.641 Saldo 6585.09 De winkel leverde een winst op van f 747.701; de verkoop van brood f78.441; de verkoop van steenkolen f610.04; het contract roet den schoenmaker Adriaanse f 227.89het contract met den sehoen- maker Visser f 117.37.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1