Advertentiën. Ds. ESCHER, Vrye Geref. Gemeente, Doet uwe inkoopen des Zaterdags en niet des Zondags. INGEZONDEN Zondag rast! Met veel genoegen las ik en velen met mij de berichten in de bladen, dat de dienst der posterijen, met het oog op de onontbeerlijke Zondag rust eene aanzienlijke verbetering wacht. Waarlijk wie, die het ernst is met het geluk en het leven zijns naasten, is daar- mêe dankbaar gestemd, en tochdaargelaten de zorg die van deze dingen de overheid toont te bezitten, wat ware met weinig moeite ook door een elk in die richting veel te doen. Onnadenkend bezorgen we onze brieven op de post, waarvan we zeker kunnen weten, dat de rust van zeer vele beambten, door de bezorging derzelve wordt verhinderd, de macht der gewoonte en de koude onverschil ligheid voor de belangen van anderen, ze zijn een ernstige hinderpaal voor 't goede, dat de vereeuiging van Rust op den Zon dag zich ten doel stelt, neem bijv. onze politie en vraag eens in ernst aan die man nen wat Zondag rust geniet gij P En, 't ant woord zal u, diep teleurstellen, niets of bij na niets, dienst en nog eens dienst is 't wachtwoord. Zondag of werkdag, dat geeft roor hun geen verschil, hetzij bij de kerk gebouwen, hetzij bij concerten, hetzij bij tooneelvoorstellingen. Ze moeten dienst doen, toezien hier, en uitkijken daar, is er totaal geen bijzonders, welnu dan in de wacht zit ten te wachten, maar toch in functie, en wêe hunner wanneer ze niet altijd en flink ook present zijn, want dwarskijkers en klagers over politie in overvloed. Maar ik vraag in ernst, word van een paard of van een ma chine zooveel gevorderd als van hen? Im mers neen, ik bedoel niet de dienst in de week maar dit, dat hun de rust, de rust van den Zondag wordt onthouden, uit louter wil lekeur. Men verlangt bij 't optreden van een nieuwe commissaris een flinke verbetering bij 't politie korps, goed zoo, wie verlangt dat niet; strenge discipline is noodig dringend noodig, leemte en gebreken zoo men zegt legiomaar wat men hervorme, dat dan ook niet vergeten worde, dat de politiemannen ook menschen zijn als wij; de heerlijke rust dag die wij genieten worde ook hun nief onthouden, al is het beurt om beurt. Voor de overtreding der Zondagswet interesseeren ze zich nu niet, natuurlijk, maar als ook hun die rust word geschonken mogen we dan niet verwachten dat zij die zullen handha ven P Immers het genot bepaalt de waarde van iedere zaak, zoo ook die van de Zon dag rust. Rust op den Zondag is een recht dat voortvloeit uit de wel volbrachten plicht in de arbeidsweek. Wie ons het genot van dien rust onthoudt, verbreekt met schennen- de hand de harmonie van arbeid en rust die God als een natuurlijke verhouding aan den mensch gaf; de eisch van 't leven hoe moei lijk soms en zwaar, we zullen ze dragen en, volvoeren als de rust ons sterkt, onze kracht vernieuwt en ons aan ons zelf en aan de onzen hèrgeeft. Wie die rust, de rust van den Zondag ver smaadt, gunt zich geen tijd om tot zich zelf te komen, en wie dddrtoe niet komt, zou hij waarlijk een mensch zijn, die zijn verhou ding tot het heden en tot het toekomende be grijpt? J. K. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Februari Aden. Markt-Berichten. Pühmerend, 17 Febr. 60 stapels kleine Kaas a f 32, 2 Middelbare a f 25 p. 50 kgr. 708 kgr. Boter fl.25 a 1.35 per kgr., 81 Runderen, stug, lager in prijs, 14 Paarden, 51 vette Kalveren f 0.80 a 1 per P., vlug, 288 nuchtere dito f7 a 18 per stuk, vlug, 43 vette Varkens f 0.44 a 0.54 per P., vlug, 30 magere dito f 14 a 20 per stuk, stug, 78 Biggen f6 a 11 per stuk, stug, 476 8chapen en Lammeren, stug, lager prijs, Kip eieren f3.50 a 4, Eendeieren f 3.50 p. 100. Schaden, 19 Febr. 8 Geldekoeien f 110 a 250, 4 Kalfkoeien f 160 a 210, 30 nucht. Kalveren f6 a 14, 620 Schapen f 16 a 24, 5 Bokken en Geiten f l£ a 8, 24 magere Varkens f 12 a 16, 18 Biggen f8 a 10, 20 Kippen f 0.75 a 1.50, Boter per kop f0.95 a 1.50, Kaas per kgr. f 0.25 a 0.40, Kipeieren f3 a 3.25, Eendeieren f 3.50 a 4 per 100. V isscherij-Berichten 19 Febr. v.m. 2 sloepen, 1 schipper M. Noordzij met 260 lev. kab., per stuk f 1,95; 6 lev. leng, per stuk f 3,55; 3 lev. heilb., per stuk f 11,900 schelv. in ijs, per 100 17,50; 200 doode kab., per stuk f 1,26 tot f 1,50. 1 sloep schipper H. Verhoeven met 300 lev. kab., per stuk f 1,80; 45 lev. leng, per st. f 3,40; 1 lev. heilb., f 16,300 schelv. in ijs, per 100 f 21,130 doode kab., per stuk f 1,35 a f 1,50; 3 beu vleet, per ben f 30,50; 6 punt rog, per punt f 16, N.m. 2 sloepen 1 schipper M. van Delft met 300 lev. kab., per stuk f 1,70; 4 lev. heil bot, per stuk f 14,50; 65 lev. leng, per stuk f 8,20; 500 schelv. in ijs, per 100 f 26, 110 doode kab., per st. f 1,50 a f 1,85; 2 ben vleet, per ben f 19, 1 sloep schipper L. v. Pel, met 300 lev. kab, per st. f 1,75; 7 lev. leng, per stuk f 3,20; 1 lev. heilbot, f 10,50; 800 schelv. in ijs, per 100 f 18,00; 300 doode kab., per stuk f 0,95 a f 1,35. 20 Febr. v.m. 1 sloep schipper C. Sluimer met 160 lev. kab., per stuk f 1,80; 7 lev. leng, per stuk f 2,90; 3 lev. heilbot, per stuk f 13,50; 400 schelv. in ijs, per 100 f 14,50; 150 doode kab., per stuk f 0,90 tot f 1,10; 4 lev. vleeten, voor f 8,50. Trekkers met 4 tal haring, per tal f 10,50. Burgerlijke Stand Helder. Van 17 tot 20 Febr. ONDERTROUWD: W. A. de Min, smid en G. Hemelrijk. J. Tielrooij, schilder, en A. Spruit. GEHUWDC. Desplanque, en C. de Vos, H. van de Wouw, en T. J. Simon. H. E. Eggert, en M. F. Meijer. P. A. Spoelstra, en M. Boendermaker. P. Kooger, en G. Baken. P. van der Heide, en C. van Dok. BEVALLEN: M. W. Verborgt, geb. Spigt, d. J. H. Poelstra, geb. Muller, d. F. Daamen, geb. Kaan, d. N. Graaff, geb. Pronk, z. A. Storm, geb. Veenstra, d. B. Wiering, geb. Meijering, d. G. Sukkel, geb. van de Kooren, z. A. H. Visser, geb. Vernagel», d. OVERLEDEN: D. Flens, 17 j. J. F. Weerman, 19 j. M. Overtoom, gob. van Keu len, 33 j. H. Wiering, 17 m. G. M. Ver schoor, geb. Kersloot, 28 j. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 11 tot 18 Febr. ONDERTROUWD: Picter Herding en Neeltje Bakelaar. GETROUWDGeene. GEBOREN Cornelia, d. van Abram de Ridder en Dieuwertje Klok. Cornelis, z. van Willem Vlas en Grietje Scbagen. Bernar- dus, z. van Cornelis Slot en Cornelia Huisman. OVERLEDEN Dieuwertje de Jager, 8 j., d. van Pieter de Jager en Maria Hol. Marlina Martinusse, 18 j., d. van Martinus Martin usse en Martina Saarlis. Vervolg der Berichten. Gisteren werd de 68ste verjaar dag van Z. M. den Koning op de ge wone wijze alhier gevierd. Van kerk torens en publieke gebouwen wapper de de Nederlandsche driekleur, ter wijl ook eenige particuliere woningen de vlag hadden uitgestoken. De in de haven liggende oorlogsschepen wa ren gepavoiseerd. De gebruikelijke schoten werden gelost. Door 't garni zoen, de marine en de schutterij werd parade gehouden, waarbij de muziek der dd. artillerie schutterij tot op luistering speelde. Des avonds vergaderden de leden der onderoffic. vereeniging Vaderland en Oranje in Tivoli. On derscheidene genoodigden, zoowel officieren als burgers, namen aan 't feest deel. Bij de opening werd door een der leden een dichtstuk voorge dragen, getiteld: Herdenking van 's Konings verjaardag In de behan deling der wapenen werden proeven van groote bedrevenheid geleverd en ook in de gymnastiek. Een paar too- neelstukjes verhoogden 't feestgenot, als ook zeer goede voordrachten. De kleine kapel der Konkl. Nederl. Marine vulde door 't voortreffelijk uitvoeren van muziekstukken de tus- schenruimten aan. Een prettig bal besloot den avond. Ook in de marinierskazerne werd op den verjaardag des Konings een assaut gegeven, waarbij de stafmuziek der K. N. Marine 't feest opluisterde. Dinsdagavond werd door de onderffic. der infanterie en artillerie alhier, tot viering van 's Konings ver jaardag een assaut gegeven in 't lokaal Tivoli. De zaal was prachtig gedeco reerd en op 't tooneel prijkte de buste des Koniugs. In de behandeling der wapenen werden schitterende proeven van bekwaamheid gegeven en ook in de gymnastiek werden toeren verricht, die van kracht en vlugheid getuigden. Tot slot werd een grappig blijspel op gevoerd. Bij 't proefschieten op 't fort de Harssens, jl. Woensdag, is weder de elevatie-cylinder in 't ongereede geraakt, waardoor men de proef moest staken. Onderscheidene huizen aan de Hoofdgracht hebben schade gele den door 't breken van glasruiten. In de vergadering der Centrale Kiesvereeniging, te Schagen, werd gisteren met 16 tegen 7 stemmen be sloten zich bij de liberale Unie te voe gen. Als afgevaardigden voor de a.s. vergadering te Amsterdam, op 4 Maart werden gekozen de heeren de Lange en Waller, tot plaatsvervan gers de heeren Stuart en Yerdam. Op 20 minuten afstand van het station Ede is Woensdagavond de sneltrein, die te 7 u. 45 m. uit Arn hem vertrok, ontspoord, tengevolge waarvan de gewone trein van Amster dam eerst te 11 u. 45 m. te Ede aan kwam. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De passagiers bekwamen weinig of geen letsel. De conducteurs Don selaar en Yan 't Hof werden zwaar gekwetst, een hunner met gebroken been. Zij werden meegevoerd naar het station Ede en aldaar genees kundig behandeld door geneesheeren uit Bennekom en Ede, en zijn thans naar het Ziekenhuis te Arnhem ver voerd. De conducteur Reis, van de expeditie Yan Gend Loos, werd levenloos gevonden. Reis, een oppassend man, was ten vorigen jare pas gehuwd en is al hier (te Helder) geruiraen tijd bij de expeditie van Yan Gend Loos in dienst geweestzijne ouders wonen ook in deze gemeente. Hedenochtend vertrokken de heeren baron De Salis en J. Yan Buttingha Wichers met Renke Yan der Zee naar Christiauia, waar in het midden der volgende week de wedstrijd met Axel Paulsen zal plaats hebben. Onze beste wenschen vergezellen den Nederlandschen kampioen. Texel, 19 Febr. De rederijkerskamer Uitspanning door Inspanning" gaf hier gisteren een welgeslaagde voorstelling. Op zeer verdienstelijke wijze werd het blijspel »De Speculanten" opgevoerd. De werkende leden toonden zich voor de taak, die zij op zich genomen hadden alleszins berekend. Aan het bal, dat de avond op prettige wijze besloot, werd door velen deel genomen. Oudeschild, 20 Febr. 's Konings verjaardag werd niet alleen door tal van uitgestoken vlag gen herdacht, maar ook door het illumineeren van het logement »de Zeven Provinciën,'' waar de sociëteit »Neptunus" een feestelijke bijeen komst hield. Zeer gezellig werd de avond doorgebracht, onder het zingen van toepasselijke liederen en het houden van amusante voordrachten, 't Spreekt van zelf, dat een bal niet uitbleef en het genoegen van den feestavond verhoogde. Het Gerechtshof te 's-Graveu- hage, in Raadkamer vergaderd, heeft bij arrest van 18 dezer vrouw Yan der Linden verwezen naar de open bare terechtzitting. De haar ten laste gelegde feiten zijn nu tot 3 gereduceerd en be treffen het met het doel van levens- berooving, toedienen van rattenkruid, waarschijnlijk vermengd met andere stoffen, aan le. Arend de Hees, in October 1881. 2e. Suzanna Aben, op 1 December 1883 en 3e. H. Frankhuizen en diens huis vrouw, M. van der Linden den 8en December 1883, welke personen allen dientengevolge zijn overleden. In den avond van 11'Januari jl. verdronk te Leeuwarden in het vaarwater de Potmarge de oppasser van een geneeskundige. Alle pogin gen om het lijk te vinden, bleven vruchteloos. Eindelijk is thans het lijk gevonden op een paar uren af stand bij het dorp Bergum. Bij on derzoek bleek, dat het lijk van de bovenkleeding was beroofd en ook van een gouden horloge met ketting, dat de overledene bij zich had ge dragen. De politie doet onderzoek naar de bedrijvers van deze schan delijke lijkberooving. In April e. k. geeft Het Ne- derlandsch Tooneel in een tiental plaatsen van ons land Juffer Ser- klaas" van Schimmel. In elke stad zal de voorstelling zijn ten voordeele van mevr. Kleine, die in April haar 50-jarigen tooneeldienst viert, en te vens afscheid neemt van het tooneel, dat zij tot roem is geweest. Dat zal een triomftocht zijn De weduwnaar B. te Ambt- Hardenberg wenscht zich voor de vijfde maal in het huwelijk te be geven, en wel met een vrouw, die geen akte van overlijden van haar derden echtgenoot kan overleggen. Naar men zegt is deze nog in leven en bevindt hij zich aan gene zijde van den Oceaan. De trouwlustigen zul len nu geduld moeten oefenen tot dit huwelijk ontbonden is. Men schrijft uit Monnikendam Op last van het College van Zee- visscherijen heeft op den 10, 11 en 13 een proefvangst met de zooge naamde moord- ook wel wonderkuil genaamd, plaats gehad om nogmaals te zien, in hoever die wijze van vischvangst moorddadig is. De proef werd genomen door een span Volen- dammer botters met een Harderwij ker als controleur aan boord. Op den lOen Febr. werd 13479 kilo visch gevangen, waarvan 47g onder de maat, bij de wet bepaald. Op den 11 en, met een vischtijd van 5 uren, 225 kilo, waarvan 71/3 onder de maat en op den 13en met ge lijken vischtijd 900 kilo, waarvan 15V4 kilo onder de maat, De verhouding dier 3 vischdagen was, dat van de 45 kilo, 1 kilo te kleine visch, z. g. nest, was gevangen. De vangst van die 3 dagen bracht f85 40 op. Met de kwakkuil (vroeger bij de wet verboden, maar later weer toe gestaan) werd gedurende 4 dagen ten hoogste 17 guldên en het min ste f 4 verdiend, terwijl de uitkomst van een gelijke vangst in de daarop volgende week, nog veel minder was. Is het wonder dat de Yolendammers zich luide en met recht beklagen ovel de onbillijkheid en nutteloosheid der vischwet De Britsche troepen ontruimden Goebat den 14den dezer en trokken zich, zonder aangevallen te worden, naar Aboe Klea terug, van waar zij mogelijk naar Gakdoel zullen reti- reeren. Hier moet meer water zijn, naar gemeld wordt. De Mahdi is met 50,000 man en vele kanonnen op marsch naar Me- tamneh. Plymouth, 16 Februari. Het stoomschip Westernland", van Ant werpen naar New-York, met mails, een lading stukgoed en 500 passa giers, is alhier met zware schade binnengeloopen, zijnde met dikke mist bij de Meeuwensteen in aan varing geweest met het stoomschip »Holmhurst" van Fleedwood naar Cowes. De »Holmhurst" is gezonken, terwijl de Westernland" een gat in de stuurboordsboeg, van 2 bij 3 voet bekwam, dicht hij den voorsteven en bijna gelijk met de waterlijn. Eenige voeten hooger is nog een kleiner gat, terwijl ook verscheiden platen aan bakboord zijn ontzet. Men verwacht dat de Westernland" zal moeten dokken. Uit Panama wordt aan de »Kölnische Zeitung" geschreven, dat het werk aan het kanaal zeer lang zaam vordert. Totnutoe is van de ongeveer 100 millioen kubieke meter aarde en steen slechts het twintigste gedeelte uitgegraven en vervoerd. De machines, die buiten gewoon duur zijn, blijken vaak niet te voldoen, öf te zwaar voor den bodem of niet sterk genoeg voor den arbeid op den rotsigen grond. Ook het Fransch bestuur schijnt niet genoeg door te zetten en te ingewikkeld en bureaucratisch in gericht te zijn. Arm and Peltzer is zijn einde nabij. Zijn beenen zijn reeds gezwol len hij kan niet meer loopen, heeft veel pijn en wordt door een hard- nekkigen hoest gekweld. Zijne moe der en zijn dochtertje bezoeken hem dagelijks en Armand trekt dan burger- kleeren aan. Een millionair te Boston, de heer George Gardner, heeft bij zijn testament bepaald, dat aan zijno vrouw jaarlijks een som zal worden uitgekeerd ten bedrage vanhaar eigen gewicht in zuiver goud. Mevrouw de wed. Gardner weegt op dit oogenblk 97 Amerikaansche ponden. Men kan er zeker van zijn, dat zij geen Banting- ofSchwenin- ger-kuur zal ondernemen. Ondertrouwd J. TIELROOY en A. SPRUIT. Heldere 19 Febr. 1885. Ondertrouwd W. A. DE MIN en G. HEMELRIJK. Helder, 18 Februari 1885. Algemeene kennisgeving. Geen Receptie. Bevallen van een Zoon: N. PRONK, Echtgenoote van J. Graaff. Helder, 18 Febr. 1885. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde echtgenoot, va der, behuwdvader en grootva der, de Heer J. A. BUIKES, Oud-Gezagvoerder ter Koop vaardij, in den ouderdom van bijna 77 jaren. Oude Schild Texel, 18 Febr. 1885. Wed. J. A. BUIKES— Kikkert. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed, na een kort stondige ongesteldheid van slechts een dag, tot mijn diepe droefheid, in den ouderdom van 28 jarenmijn geliefde Echt genoote G. M. KERSLOO, mij nalatende 2 kinderen, te jong om dit voor hen zoo smartelijk verlies te kunnen beseffen. Helder, 18 Februari 1885. C. YERSCHOOR. Mede namens wederzij dsche Familie. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan den President den Heer BOUMAN en de leden der Onderofficiersvereeni- ging Admiraal de Ruijter," voor hunne liefdadige hulp, aan ons be wezen inzonderheid onzen hartelij- ken dank aan de leden, die zich de moeite hebben getroost met de lijsten te circuleeren en aan alle ingezete nen van Helder en Nieuwediep, die hieraan hebben hijgedragen. Helder, 20 Februari 1885. Wed. H. C. LADEWIG en Wed. J. WIELINGA. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 22 FEBRUARI 1885, des voorm. ten 10 uur zal, D.V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer van HAARLEM. HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s., Voorm. 10 uur. 's Namiddags 51/» uur Ds. JOH. VAN DEN BROEK. Burgerkring Harmonie. !§SSpr* In plaats van DINSDAG, nu op WOENSDAG 25 FEBRUARI gewone Vergadering in het bekende Lokaal. HET BESTUUR. Gezelschap „AURORA." Verplichte vergadering op ZON DAG 22 FEBRUARI 1885. Trouwe opkomst wordt verzoekt. HET BESTUUR. TIV OXjI. ZONDAG 22 FEBRUARI: BAL. 't Bestuur v. Zondagsrust.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2