ZONDAGSRUST. Advertentiën. voering gebracht worden met den kabel van Marseille naar Algiers, Het overlijden wordt gemeld van den luchtreiziger Louis Godard. Uit Aboe-Klea komt van de Engelsche troepen geen gunstig nieuws. Generaal Buller staat met 2000 man op 150 mijlen van de basis zijner operatiën, met beperkten watervoorraad en een positie, die, naar de »Pall-MaH" het uitdrukt, den ganschen dag door de Arabische scherpschutters van de heuvelen met kogels gepeperd" kan worden. Een der correspondenten schrijft De vijand is thans veel sterker dan de horden, die ons vroeger bij Aboe-Klea en Metamneh aanvielen Met al de hulpmiddelen van Khar toem tot zijne beschikking, de goede geweren, de ammunitie en den le vensvoorraad, met 't goed afgerichte garnizoen der plaats, dat hij voor alle operatiën gebruiken kan, zal het den Mahdi weinig moeite kosten, om behalve zijne benden lichte speer ruiters, een 15 a 20.000 man goed gedresseerde en gewapende troepen op ons af te zenden." Den 17den werd opgemerkt, hoe goed afgericht, hoe kalm en aan houdend het vuren was. In den nacht van den löden op den 17den werden van de Engelschen 3 gedood, 18 gewond en 4 wachtposten ver mist. Generaal Buller heeft forten opgericht, die niet gemakkelijk te nemen zijn, maar hij moet zuinig zijn op de ammunitie, alle mond voorraad moet uit Gakdoel komen en ieder konvooi moet zich al vech tend een weg door de woestijn banen. PROGRAMMA van het 9de Winterconcert, te geven door het Stafmuziekkorps der K. N. Marine, op heden Dinsdag 24 Februari 1885, ten 8 ure, in het lokaal Tivoli. No. 1. Grosser Festmarsch über den Choral „Nun danket alle Gott," Joh. Resch (op verzoek.) No. 2. Ouverture: „Der Calif von Bagdad," A. Boieldieu. No. 3. „Ein Albumblatt," Richabd Wagner. No. 4. „Zwei Ungarische Tanze,"no. 5 en 6 der Original-Ausgabe, J. Brahms. Pauze. No. 5. Ouverture zu der Ope rette „Die schóne Galathé," Fbanz von Süppé. No. 6. a. „Ave Yerum," W. A. Mozart. b. „Du bist die Ruh," Franz Schdbert. No. 7. Fantaisie de 1' opéra: „Yessonda," L. Spohr. No. 8. „Immer oder Nimmer," Concert-Walzer, Emil Wald tenfell. Nos. 4, 5, 6, 7 en 8 eerste uitvoering. Stoom vaartberich ten Het stoomschip Soenda, is 23 Februari te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Madura, vertrok 21 Febr. van Amsterdam naar Ned.-Indië. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Februari van Colombo. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Febr. van Batavia. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Febr. van Aden. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Port-Said. Het stoomschip Prins van Oranje, kapt. Yan der Woude, van Amsterdam naar Bata via, arriveerde te Suez den 23 Febr. en zette terstond de reis voort. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, kapt. Yisman, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Marseille 23 Februari. Markt-Berichten Alkmaar, 21 Febr. 4 Paarden f75 a 195, 9 Koeien en OsBeu f 185 a 240, 106 nucht. Kalveren f8 a 18, 2 Ezels f30 u 40, 256 Schapen f 13 a 25, 71 magere Varkens f 12 a 20, 192 Biggen f8 a 11, 2 Bokken en Geiten f4 a 8, Kipeieren f3,50 a 4,50 per 100, Boter per kop f0.80 a 0.85. Hoorn, 21 Febr. Tnrwe f6.50 a 7.50, Gerst f4.50 a 5, Haver f3.50a4, Erwten: Witte f7 a 8, Groene f9,50 11, Grauwe fll a 12,50, Vale 7.50 a 9, Bruine boonen f9,50 a 10.50, 238 Lammeren f 18 a 25, 108 Kalveren f 5 a 22, 16 Varkens f 12 a 18, 66 Biggen f5 a 11, 60 Kippen fl a 2, 4000 Kipeieren f3.50 a 3,75 per 100, 906 koppen Boter f 0.60 a 0.67j per kop. Visscherij-Berichten. 23 Febr. v.m. 3 sloepen, 1 schipper Zwa nenburg met 100 lev. kab., perst, f 1.80; 18 lev. len?, per stuk f3,25; 19 lev. heilb., per stuk f 14,800 schelv. in ijs, per 100 f 98,50; 2 ben vleet voor f 41,140 doode kab., per stuk f 1,20; 17 doode leng, per stuk f 1,55. 1 sloep schipper C. Boog met 200 lev. kab., per st. f 1,85; 8 lev. leng, per stuk f 3,70; 2 lev. heilbot, per stuk f 12,50; 700 doode schelv. in ijs, per 100 f 17,50; 300 doode kab., per stuk f 1,05 tot f 1,30. 1 sloep schipper Weermans met 50 lev. kab., per st. f 1,90; 13 lev. leng, per stuk f 3,35; 2 lev. heilbot, per stuk f 23,50; 500 schelv. in ijs, per 100 f 29,100 doode kab., per stuk f 1,35; 13 doode lens, per stuk f 1,70. Burgerlijke Stand Helder. Van 20 tot 24 Febr. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: BEVALLEN: E Kalf, geb. Remmers, d. R. Kleiju, geb. Bakker, d. A. Zwaan, geb. Mens, d. E. Berghuis, geb. Porter, z. C. Rijkers, geb. Bruuiug, z. G. Klopper, geb. Klok, d. L. de Leeuw, geb. Zaatman, z. M, de Groot, geb. Reinders, z. M. A. C. van Vechgel, geb. Barbarini, d. 8. H. Riessel- mann, geb. Walraven, z. C. G. Oetelmans, geb. Boogmans, d. J. N. Ferwerda, geb. de Bruin, z. OVERLEDEN: F. J. Lintelo, 1 m. J. R. Kramer, 84 j. Een levenloos aangegeven. Vervolg- der Berichten. In de bovenzaal van 't Café Passage zal op Donderdag a. s. een vergadering worden gehouden door de kiesvereeniging Helder". 't Voor stel tot aansluiting bij de Liberale Unie komt dan verder in behande ling en in verband daarmede, ver hooging van contributie. Ook zal een keuze moeten geschieden van een nieuwen Voorzitter der vereeni- fing, daar de heer mr. J. W. Lason- er reden heeft gevonden, om die betrekking neder te leggen. Door de afdeeling Helder der vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust zal op a. s. Donderdagavond een buitengewone vergadering in Musis Sacrum alhier gehouden wor den. We vestigen daarop de aan dacht van belangstellenden. Ook niet- leden hebben toegang, tot een zeer geringe entree. De heer W. Thie Fz., gunstig bekend door zijne lezingen in de volksbijeenkomsten alhier, zal de spreekbeurt vervullen. Gaarne maken wij melding van het feit, dat ook de vereeniging Het Metalen Kruis niet in gebreke is ge bleven,den dag van'sKonings verjaren feestelijk te herdenken. Het bekende vereenigingslokaal van mej. de wed. P. van Wijngaarden was fraai gede coreerd met bloemen en vlaggen en niet het minst door attributen die aan de dagen van 1830/1832 herinnerden. 23 leden en vele hunner vrouwen wa ren bijeen, waaronder ook voor gerui- men tijd het lid van het hoofdbestuur den Edel Achtb. heer Stakman Bosse. Een opgewekte vreugde heerschte bij hen, allen oudstrijdersc, bij wie het devies op de eene zijde der eeremedaille voor de gebeurtenissen van dien tijd geslagen, geen ijdele klank is, Trouw aan Koning en Vaderland.Bij die mannen, thans ouden van dagen,klop pen warmen harten voor alles wat ons Vorstenhuis en Vaderland aan gaat; de gedenkdag van 19 Febr. jl. was er getuige van. Liederen en voor drachten, aan de groote gebeurtenis sen uit hun militaire loopbaan ont leend, wisselden de toasten af op het welzijn van den Koning en zijn gezin. Men was opgetogen van vreugde en vol jeugdig vuur, ook omdat zij die vergaderden, op een lange reeks van jaren kunnen terugzien tegenover de velen die aan hunne vereeniging ont vallen zijn. Lang zeker zal dan ook deze avond bij hen in herinnering blijven. Bij Zr. Ms. besluit van 22 dezer is: lo. met den laatsten Maart a. s. wegens ouderdom en daardoor ont stane ongeschiktheid voor de verdere waarneming van dienst, aan den op zichter bij 's Rijks kustverlichting te De Cocksdorp op Tessel, G. Lammers, zich schrijvende G. Lammers Jzn., eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen en 2o. met den ln April d. a. v. benoemd tot op zichter bij gezegde verlichting A. J. Grollé, lichtwachter bij 's Rijks kust verlichting te Kijkduin. Uit Schagen schrijft men ons, dd 23 dezer In de kolfbaan van den heer C. Kos Pz. alhier, zal op Vrijdagavond a. s. een Volksbijeenkomst plaats hebben. Door de alhier bestaande rederijkerskamer »de Roos" zal te dier gelegenheid een tooneeluitvoering gegeven worden. Als sprekers zul len dien avond optreden de beeren T. Mooy en A. B. Weber, beiden van den Helder. De commissie van rapporteurs voor de Marinebegrooting doet in haar eindverslag de vraag of op deze be- grootiog ook voorkomen gelden voor de vervorming vau vijf torpedobooten klein model, en zoo ja, op welk artikel. Een drietal door de rapporteurs over de marinebegrooting voorgestelde amendementen strekken om de Kamer in staat te stellen te beslissen of bet de voorkeur verdient de verhoogingen betreffende de instelling eener kust wacht, later in de begrooting ge bracht, liever afzonderlijk aan te vra gen. Men meldt uit Tessel van 22 Februari. Vóór eeuwen werd de Engelsche vloot, die een landing op Tessel wilde beproeven, door een eb van twaalf uren daarin verhinderd. Van zulk een ebgetij werd na dien tijd niet meer gewaagd. Heden echter is weer een eb van twaalf uren waargenomen. Tijdens 't hoog water moest zijn, teekende de peilschaal een waterstand van gewoon laag water. Tegen den avond was voor de kust de bodem der zee droog en werd een waterstand van 2.2 M. beneden A. P. waargenomen. De stoomboot Ada van Holland ondervond daardoor groote vertraging. Op de bank voor de haven stond een inoeielijke zee. De boot hield het buiten de bank drijvende, om daar een roeiboot af te wachten, die de passagiers en brieven kwam afhalen. De roeiboot liep daarbij groot gevaar en kwam bijna half vol water, doch zij kwam gelukkig behouden ,-van den tocht terug in veilige haven. Naar men ons mededeelt, heeft men te Schagen 14 dagen geleden een familie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, onder welke een zuige ling, op straat gezet en tot nog toe onder den blooten hemel laten ver toeven. Welwillende menschen hebben de ongelukkigen van 't een en an der voorzien, waardoor ze zich eenigs- zins tegen de felle koude der laatste dagen konden beschermen, doch van overheidswege schijnt niets te zijn ge daan, om de hulpbehoevenden onder dak te brengen, 't Kan zijn, dat die menschen tot de laagste volksklasse behooren't is mogelijk, dat ze door eigen schuld in den toestand zijn ge raakt, waarin zij verkeeren, doch dit neemt niet weg, dat volgens onze mee ning de daartoe bevoegde macht ver plicht is, den ongelukkigen huisves ting te verschaffen. Korti, 20 Febr. Generaal-ma- joor Stewart is den 16 te Gakdul overleden aan de gevolgen zijner in den slag bij Metemneh bekomen wond. De tijding van zijnen dood heeft on der de troepen alhier een groote droe fenis veroorzaakt. De noodkreten over het on voldoende van Engeland's zeemacht blijven voortduren. Thans sloot ook weder de bekende deskundige Sir Edward Reed zich aan bij het veel stemmige koor. In de Times van Donderdag beweerde en betoogde Sir Edward, »in the most public and responsible manner", dat de tien grootste pantserschepen van de Brit- sche vloot, de Ajax, Agamemnon, Colussus, Edinburgh en nog zes an dere, zeer veel zwakker zijn dan de tien grootste pantserschepen van de Fransche vloot: geheel ongeschikt," zegt hij, »om het tegen een gelijk aantal met hen overeenkomende Fransche schepen op te nemenon geschikt heel en al zelfs om in het gevecht te komen, ongeschikt om op de lijst der pantserschepen te blijven figureeren, aangezien zij blootstaan aan snelle vernieling door de kogels der kleinste kanonnen, aan wier vuur zij eventueel het hoofd zouden hebben te bieden." Gelijk men weet, wordt bovendien de superioriteit van het zeegeschut der Franschen boven dat der Engel schen vrij algemeen door deskundi gen erkend. Verder zit de Britsche marine zoo goed als zonder torpedo booten terwijl nog zoo pas in de Chineesche wateren de geduchte bruikbaarheid van dit vernielingsmid del bewezen werd. En ten overvloede heeft thans de Britsche Regeering besloten, Engeland's buitenlandsche kolen-stations niet te versterken. Een telegram uit New-Vork meldt, dat dc rechter Patterson de voorloopige invrijheidstelling, tegen borgtocht van 3000 dollars, van miss Yseult Dudley gelast heeftdoch dat zij, hoewel gemakkelijk dit geld kun nende krijgen, liever in de gevange nis wil blijven, uit vrees voor ver volging en aanranding op straat. Zij werd dus van het gerechtsgebouw, waar zij verschenen was om de be slissing aan te hooren, naar den ker ker teruggebracht, alwaar haar een zeer goed verblijf is aangewezen, in afwachting van de uitspraak in haar proces wegens poging tot moord, ge pleegd op den afschuwelijken O'Do- novan Rossa. Zekere De Clerck, ,de zwaarste persoon der wereld, is te Pamele, in de provincie Brabant, overleden. Hij was 35 jaar oud en woog 300 kg. Hij had een lengte van 1.97 M. en een omvang van 2 M. Men had heiu vroeger fr. 100,000 aangeboden, indien hij zich te Parijs in een tent wilde laten zien; doch met veront waardiging had De Clerck dat aan bod van de hand gewezen. Hij was trouwens zoo menschenschuw, dat hij het grootste gedeelte van zijn leven in den kelder van zijn woning sleet. Een jeugdige weduwe vertelde, op welke noodlottige wijze zij haren echtvriend verloren had. »Wij gingen naar Batignoliesop den boulevard Clichy kwam een tram wagen in aanraking met de omnibus op welks impériale wij ons bevonden, een wiel liep van het rijtuig af, wij gilden en tuimelden naar be neden »Toen men ons van de straat op nam, bleek mijn man verpletterd en mijn horloge aan diggelen te zijn" Er volgde een oog en blik stilte, en toen zeide de weduwe op droe- vigen toon Het was een splinternieuw horloge Dezer dagen is te Gent een jongeling, toen hij bij de loting een laag nommer trok, van schrik plot seling dood gebleven. In een dameskring werd onlangs de vraag gesteld: wanneer begint een vrouw oud te worden? »Bij het verschijnen van het eerste witte haar," zeide de een. Wanneer de vrouw geen liefde meer weet in te boezemen," luidde het antwoord van een tweede. Een lieve grootmama, een dame van diep in de zestig, werd tot arbiter gekozen. »Wat weet ik er van," zeide zij, gij moet dat aan een oude vrouw vragen." Op een vergadering van het Scheikundig Genoootschap te Londen is een voordracht gehouden over de Russische petroleum-industrie, die zooals bekend is, den Amerikaanschen handel, een gevoeligen slag toebrengt. Petroleum, beweerde de spreker, was in Rusland reeds vóór 2500 jaar be kend er bestond geen twijfel dat het Baku-district reeds omtrent dien tijd ontgonnen werd door devuurdienaars van Zoroaster, 600 jaren vóór de Christelijke jaartelling. Ook waren er nog in Rusland tempels, gewijd aan »de eeuwige vuren." Spreker had zelf in Rusland de opening bij gewoond van een petroleumbron. Een oliekolom van één voet in diameter verhief zich tot een hoogte van meer dan 100 voet. Een der beroemste bronnen, die van Drjooba, was letterlijk onbedwingbaar"er vloeiden van 68 tot 136 galons uit. Deze hoeveelheid zou in Amerika van 8 tot 30 millioen gulden, Ne- derlandsch geld, waard zijn geweest. Bratum, In een advertentie voorkomende in ons vorig nommer, onderteekend door den Heer M. A. Grünwald, staat: zonder bijberekening der kosten," moet zijn: zonder bijbe rekening der kisten." Red. 35-Jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders P. CUPIDO en G. SMIT. Terschelling, 21 Febr. 1885. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Getrouwd D. WILVERS, van Amsterdam, en BARBER HENKES, van Texel. IJmuiden, 20 Febr. 1885. GeborenTHEODORIS, Zoon van J. RIJKERS en R. C. RIJKERS-Bruning. Helder, 21 Februari 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter R. KLEIJN, geb. Bakker. Nieuwediep, 20 Februari 1885. Heden is mijn vrouw bevallen van een welgeschapen Zoon. H. FERWERDA. Helder, 22 Februari 1885. Voorspoedig bevallen van een Dochter G. KLOPPER—Klok. Helder, 22 Februari 1885. Voorspqedig bevallen van een wel geschapen Zoon L. ZAATMAN, geliefde Echtgenoote van H. G. DE LEEUW. Helder, 22 Februari 1885. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon: S. H. RIESSELMANN, Walraven. Helder, 22 Februari 1885. Heden overleed mijn innig geliefde Echtgenoot J A C O B KRAMER, in den ouderdom van 84 jaar 9 maanden. Helder, 21 Februari 1885. Wed. GRIETJE KRAMER, geb. Blom. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen. DANKBETUIGING. Bij dezen betuigen wij onzen op rechten dank aan de Heeren dragers, bij de ter-aarde-bestelling van onzen geliefden zoon DANIËL. W. FLENS en Echtgenoote. (Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst. De ondergeteekende betuigt door deze zijnen hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden, voor de belangstellende deelneming, on dervonden bij de ziekte en het over lijden van zijn Echtgenoote G. M. KERSLOOT. Ik verlies in haar een zorgvuldige en liefdevolle moeder voor mijn twee jeugdige kinderen. Niemand kan daarom ook het verlies beseffen, wat mij treft. Tevens mijn hartelijken dank aan de dragers, voor de laatste eer, aan mijn over ledene vrouw bewezen. Helder, 21 Febr. 1885. C. VERSCHOOR. van de Afdeeling HELDER der Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, voor de leden en hunne vronwen, op Donderdag 26 Februari, des avonds ten 8 urein MUSIS SACRUM." Spreker de Heer W. Thie Fz. Niet-Leden, zoowel vrouwen als mannen, hebben toegang tegen be taling van 10 cents. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2