'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1260 Zaterdag 14 Maart 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnemenï per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureanx: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. iiavertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 15 m. Onderg. 6 u. m. Zondag 15 Maandag 16 Nieuwe Maan. Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Gelijkheid van dag en nacht Begin van de Lente. Zaterdag 21 NIEUWSTIJDINGEN?" HELDER, 13 Maart 1885. Het omgaan met bleekpoeder, door onze vrouwen en dienstmeisjes, is niet altijd eren onschuldigdit ondervond een dienstmeisje Maandag jl. bij een familie ter dezer plaatse. Bezig zijnde een wascb te doen, nam bet meisje een nogal goede hoeveel heid bleekpoeder in de hand, met 't doel, om 't vermengd met water, fijn te wrijven. De onvoorzichtigheid beging ze de hand forsch dicht te knijpenwaardoor de stof met kracht uit hare hand spatte in haar beide oogen. De hevigste pijnen volgden terstond; radeloos van smart smeekte zij om hulp. Zoo spoedig doenlijk werd dr. Janssen geroepen, die dadelijk zijn goede diensten aan wendde om hare zeer gezwollen oogen zoo mogelijk van die bijtende stof te ontlasten. De vrees, die bestond, dat het meisje voor altijd het licht zou moe ten derven, is gelukkig nog niet bevestigd. Dit ongeval mogen allen, die het aangaantot een ernstige waar schuwing strekken. Zeker zal het den tooneellief- hebbers aangenaam zijn te verne men, dat het tooneelstuk »Denise," van Dumas, dat thans als 't succes van den dag wordt beschouwd, ook hier eerstdaags en wel op 17 Maart door het gezelschap van den Park schouwburg in »Tivoli" zal worden opgevoerd. Daar er over dit stok reeds heel wat geschreven is, zullen velen zich opgewekt gevoelen de opvoering bij te wonen. Op veler verzoek zal de kor- poraals-vereeniging Eendracht maakt Macht op Zondag 22 dezer nog een volksvoorstelling geven, en alsdan opvoeren De graaf de Monte Christo. Zaterdagochtend wierp de dienstbode van een ingezetene van Amsterdam een enveloppe, enkele duizenden guldens aan effecten be vattende, in den vuilnisbak, welke daarna op den stoep gezet werd. Eerst in den laten avond geraakte men tot de ontdekking van deze schromelijke achteloosheid. Intus- schen kwam men jongens op het spoor, die de effecten uit den vuil nisbak hadden gehaald. De recht matige eigenaar is dan thans ook weder in het bezit van het ver lorene. De nog in leven zijnde oudste marketentster van den tiendaagschen veldtocht in 1830, die toen met de Utrechtsehe schutterij is uitgetrokken en dikwijls bij de inspectie, o. a. in 1870, toen Z M. de Koning de schut terij en het Utrechtsehe garnizoen inspecteerde, in marketentsteruniform aanwezig was, de algemeen be kende »Trui", vierde Dinsdag haar OOsten geboortedag aldaar. De beer E. F. L Haastert, leeraar aan een Hoogere Burgerschool te Botterdam, geeft belangloos aan een 25-tal handelsbedienden les inVo- lapük. Eenigen hunner zijn, na slechts een vijftal lessen, reeds zoover ge vorderd, dat zij, volgens het Bott. Nbld., handelscorrespondentiesin Vo- lapük voeren kunnen. Zij bedienen zich daarbij van de woordenlijst in de Beknopte Handleiding van den heer Haastert, in afwachting van de voltooiing van het Hollandsch-Vo- lapiik woordenboek. Omtrent het ongeluk, der West- landsche stoomtram overkomen, wordt aan De Tijd uit Poeldijk geschreven De gezondheidstoestand van den machinist is naar omstandigheden vrij gunstig. Men hoort niemand een woord van medelijden spreken met den ongelukkige. De veront waardiging is algemeen. En hoe kan het anders Niet alleen toch reed de trein met woeste snelheid, maar hij, de machinist, zat achter op den rand der machine zich te vermaken met eenig vrouwvolk, dat op het balkon stond. De reizigers in den wagen beefden van schrik en verwachtten elk oogenhlik een ongeluk. Een zelfs sprong uit den wagen in de vaart, eeuige oogen- blikken vóór het onheil. Verschei dene personen hadden zich onder weg aangemeld om opgenomen te worden, maar de tram stopte niet, waarover zij thans niet rouwig zullen zijn. Het is onbegrijpelijk, hoe het Dagbl. van Z-H. in een aangeplakt bulletin durfde zeggenOorzaak onbekend. Geschiedde dit uit onbekendheid met de zaak of met de bedoeling het schandaal te ver bloemen Verregaande roekeloosheid en slechte controle, ziedaar de oorzaken, die men niet onder stoelen of ban ken behoeft te steken. Hoe is het mogelijk, dat een machinist, die zelfs bij het publiek bekend staat als lichtzinnig in het vervullen van zijn plicht, 'dat zoo ïemancf zijne betrek king kan blijven vervullen Het is te hopen, dat de beklagenswaardige man er het leven mogen afbrengen, maar dat de arm der wet hem dan zal mogen hereiken, is evenzeer te hopen. Van de gekwetsten (een 15-tal naar men zegt) verneemt men wei nig, omdat zij te veel verspreid zijn. De berichten omtrent een vrouw, die haar beide armen gebroken had, luiden niet gunstig. Wat betreft het vermissen van een persoon, dit schijnt slechts een praatje geweest te zijn. De rijweg naar Monster was Dins dagmiddag weder vrij, en de tram lijn Poeldijk's-Gravenzande zon Woensdag waarschijnlijk weder be reden kunnen worden. De machine is deerlijk gehavend, en wie den personenwagen in de diepte ziet liggen, ijst bij de gedachte aan den schok, die de passagiers moe ten hebben ondervonden. Te Zevenbergen en Arnhem hebben de vleeschhouwers het vleesch met 10 cent per KG. afgeslagen. Te Maastricht werd onlangs aan den commies der posterijen een som van f 150 van zijne kamer ont vreemd en ondanks alle nasporingen was de dader niet te vinden. Dezer dagen nu werd de bestolene verrast met een brief van een onbekende, inhoudende f 100. Men deelt uit Ootmarsum mede Een boer, een uur van hier woon achtig, een paar honderd duizend guldens bezittende, leed aan kanker, en kreeg den raad naar Brussel te gaan om een professor te raadplegen, wat dan ook eindelijk geschiedde. Hij werd volkomen genezen, doch gaf zich als onvermogend aan. De professor, waarschijnlijk van niets wetende, berustte daarin, zoodat de rijke boer niets behoefde te betalen. Tijdens zijne afwezigheid informeerde zijne vrouw zich telkens naar zijn toestand, doch kreeg ten slotte ten antwoordJe hooft ieder mooi nig te schrieven, ieder bref kost mie en ou en dubbelkendat zit er altoos nig an." De Voss. Zeitung heeft dezer dagen het volgende bericht uit Parijs meegedeeld. Eenige maanden gele den is een inbraak gepleegd bij een bankier, in de Franscbe hoofdstad gevestigd, waarbij hem voor een waar de 11 millioen franken, grootendeels effecten, werd ontvreemd. Alle po gingen, aaugewend om het spoor der inbrekers te ontdekken, bleven vruch teloos, zoodat de bestolene, de beer Bodrigues, reeds alle hoop om het verlorene geheel of gedeeltelijk te herkrijgen, had opgegeven. 't Geen hij nooit had verwacht, gebeurde. Van een sollicitorsfirma te Londen, Michael Abraham Sons Co., ontving hij onlangs een mede- deeling van dezen iuhoud Indien de heer Bodrigues 35 pOt. van de waarde der ontvreemde effecten wil uitkeeren, zal hij in het bezit van zijn verloren eigendom worden ge steld." Onverwijld zond hij een ant woord hierop aan de genoemde Sol- licitors, en terstond daarop vertrok een gemachtigde des heeren Bodri gues naar Londen om de zaak te regelen. Van de zijde der houders" der vermiste" effecten verscheen mede een gemachtigde ten kantore van Michael Abrahams Co., met wien zou worden onderhandeld over de teedere aangelegenheid. Van afdin- dingen was geen sprake, en ten slotte werd door Abrahams de akte van overdracht opgemaakt en de eigenaar betaalde de bedongen 35 pCt., waar op aan zijn gemachtigde de verlorene effecten werden ter hand gesteld. De gemachtigde der houders" dier stukken, de genoemde Samuel, zeer in zijn schik over den gunstigen af loop der onderhandelingen, deed bij de aflevering een kleine zeer open hartige mededeeling uit naam zijner patroons, welke daarop neerkwam Den een of anderen dag zal men te Parijs nog wel eens raar opkijken. Het plan is beraamd om nog vele ferme brandkasten te ledigen, Elk dier ondernemingen zal even net worden uitgevoerd als bij den beer Bodrigues is geschied. Weldra zult gij er meer van hooren. Naar men onderstelt is de nieuwe operatie, waarvan de familie Levy te Parijs het slachtoffer is geweest, door dezelfde bende uitgevoerd, die den heer Bo drigues heeft afgezet. In diens win kel is een zak met centerboren en andere dergelijke werktuigen gevon den, welke van Engelsch maaksel zijn. In Amerika, waar men altijd wat nieuws bedenkt, worden nu pa pieren overhemden aangekondigd met borsten, die zijn samengesteld uit zeven velletjes papier, waarvan men er, evenals van een scheurkalender, iederen dag of zoo dikwijls men dat goedvindt, een kan aftrekken. Een ingenieuse Yankee heeft zelfs een brevet genomen om de achterzijde der verschillende blaadjes te bedrukken. FEUILLETON. Een onverbiddelijke Vijand. Vertaling 44.) Tan GERRIT J. Terwijl 't ontbijt werd klaargemaakt, deelde Kurt den rechercheur zijne vermoedens om trent vroegere misdaden mede, die hij meende, dat baron Hellwig bedreven had en hoorde nu, dat deze reeds dadelijk, na den aanslag op Filip, dezelfde achterdocht gekoesterd had. Na 't ontbijt gingen ze naar Webers bmeau en boorden van een uitgezonden agent, dat baron Hellwig in zijn buis was en ziek te bed lag. Aanstonds gingen ze derwaarts. Een huisknecht zeide, dat de baron ernstig ziek was en den afgeloopen nacht twee doktoren bij hem geweest waren. Kurt drong er op aan, dat zijn kaartje zou worden gepresenteerd en hij, als neef, toegang tot den zieke zou krij gen. Na eenige oogenblikken kwam de bood schap terug, dat baron Hellwig zijn neef voor diens belangstelling bedankte, maar dat hij te ziek was om iemand te kunnen ontvangen. Kurt onderdrukte een vloek. „Heb je den baron zelf gezien F" vraagde hij den knecht. „O neen, alleen zijne verpleegster. Ze zeide, niemand te mogen toelaten, daar de baron een hevige koorts had. Toen ze 't huis verlieten, monsterde Weber scherp alle vensters. Plotseling legde hij zijn hand op den arm van Kurt en zeide „Met uw verlof, mijnheer Hagen, daar zag ik een gezicht gluren dat van KarlNuszler. Hij moet dus in dienst van baron Hellwig wezen." „Ben je er zeker van? Groote God, wat zullen we nog ontdekken „Wil ik terugkeeren en hem gevangen nemen?" „We hebben daar geen grond voor. Hij zal zeggen, dat bij door den Zigeuner een ree beeft willen laten schieten. Neen, laten we in dat buis van baron Hellwig, daar giuds, de verloren dame opsporen. Gelukkig is ze, door zijne ziekte, veilig voor zijne persoonlijke vervolging." „Maar niet voor Zigeunervergif," zeide Weber ernstig. XXXII. Daar ze zich verveelde, trachtte Marie weer op zekeren avond hare gevangenschap te ver geten door te zingen; ze zette zich voor't klavier en zong langer dan gewoonlijk. Juist had ze een lied geëindigd, toen de deur ge opend werd; meenende dat de oude vrouw haar thee bracht, keerde ze zich om en staarde ontsteld baron Hellwig in 't gezicht. Marie sprong van haar stoel op. Wel zag hij er zie kelijk uit, maar toch was zijn gang vlugger dau voorheen en behoefde hij de ondersteu ning van zijn knecht niet. „Verrukt u zelf de eenzaamheid dooreen liefelijk gezang, juffrouw Trouville?" vraagde hij hoffelijk. „Ik acht me gelukkig u iu mijn huis wel kom te beeten." „IJ heeft me dus van mijne vrijheid be roofd?" vraagde Marie met verachting. „En ge durft nog wagen me te bespotten „U is me meer dan welkom," zeide bij. Vergeef 't, dierbaarste Marie, aan mijne harts tochtelijke liefde, die u wegrukte uit den stand van een gezelschapsjuffrouw, om u in vergoeding, rang, rijkdom ca een beminnend echtgenoot in de plaats te geven." „Heer baron, ik heb uw aanzoek reeds af gewezen destijds met dankbaarheid; thans doe ik 't met haat en afschuw." Hij fronste 't voorhoofd, werd nog bleeker dan te voren en vervolgde bedaard „Ik hoop toch nog uwe vergiffenis te ver krijgen, Marie. In een valscbe positie ge plaatst, begoocheld door ijdele droombeelden, hebt ge me afgewezen. Mevrouw von Holt- zendorff zag haar neef niet gaarne met u trou wen; ze had u voor ondankbaar gehouden en daarom heeft u me geweigerd, is 't niet zoo P" „Gedeeltelijk, heer baron. Had ik u be mind, dan zou ik op dien grond voor nw aan zoek hebben bedankt; maar ik bemin u niet. Ware ik in Ernma's plaats geweest, ik had eveneens gehandeld, want ik kan u niet lief hebben." „Dat komt wel terecht. Ik geef de hoop, uwe liefde te wiuneu, niet op en reken ook op nwe vergiffenis. Hoor verder. Ik weet, dat u mijn neef genegen zijt, die u onbeschaamd 't hof maakte „Dat deed hij niet!" viel Marie in. „U gelooft aan zijne oprechtheid; maar de lijd zal -t leeren, dat hij Emma bemint cn zal trouwen. Zijne grootmoeder zou nooit ge- doogen, dat hij u huwt en zonder hare be williging trouwt Kurt niet. De tijd en uw verheven karakter zullen dien mededinger uit uw hart verbannen." Zwijgend bleef Marie op haar stoel zitten. De baron vervolgde „Sedert ik u bemin, heb ik nasporingen omtrent u gedaan en ontdekt dat uwe ouders arme maar eerlijke lieden waren, die bij vrouw Jordan hebben ingewoond." „En boe beet ik dan?" vraagde Marie, die uit nieuwsgierigheid hare ergernis vergat. „Juanita Maria Klöber. Uw vader was koopvaardijkapitein en de familie uwer moe der waren kooplieden." „En mijne moederP" vraagde 't meisje hartstochtelijk, „waar is mijne moeder P" Ze leeft, maar is zeer ziek en zal wel niet genezen, mijn arm kind. Ze heeft goede, ge neeskundige behandeling, de zoele lucht van zuidelijk Frankrijk of Spanje en de verpleging harer dochter noodig. „Laat me dan tot haar gaan! Waarom houdt u me hier vast! riep Marie toornig." „Omdat ik niet van n scheiden kan, Marie en 't zou ook doelloos zijn haar armoede met baar te deelen. Trouw met me en ik voer u naar uwe arme, ziekelijke moeder. U zult baar verplegen, met haar reizen eu haar 't leven veraangenamen met alles wat voor geld kan verkregen worden." „Eerst mijne vrijheid terug en dan zal ik er over denken," zeide Marie diplomatiek. „U vordert wat ik niet kan toeBtaaa. Als mijne vrouw slechts zult ge uwe moeder zien en dit huis verlaten." „Gruwelijk, onrechtvaardig en schaamte loos!" riep Marie, die in haar toorn en er verrukkend uitzag. Als ik mijne moeder teiugzie, zal ik u vergeven heer baron, anders nimmer!" „Een recht christelijke voorwaardezeide de baron honend," maar ik zal er niet in tre den, Marie. Hoe zelfzuchtig! U offert 't wel zijn en wellicht eenige jaren levens van uwe moeder op aan uw dwazen toorn. Wat mij betreft, wenscht u niet 't lijden te verzachten van een man, die u aanbidt en u gelukkig wil maken P" „Drogredenen, heer baron. Gerechtigheid gaan boven meHschlievendheid. Geef me de vrijheid weer en laat me naar mijne moeder gaan, dan wil ik bij u blijven als uwe dienst willige zangeres en u verplegen als een doch ter." „Ik bemin u te sterk om daarin te treden cn geef u een dag bedenktijd, zeide hij, op staande. Kies! Wilt u met me huwen, dan wordt u vrij, rijk en kunt uwe moeder 't leven veraangenamen zoo niet, dan blijft u ge vangen, uw goede naam is weg en uwe vrien den zullen u weldra vergeten." „Een verschrikkelijke keus!" zeide Marie, en de man die me daartoe dwingt, laadt een vreeselijke schuld op zich. Mijn leven en vrij heid zijn in Gods hand en op Hem vertrouw ik. „Mijn plicht is te doen wat recht is en 't overige aan den hemel over te laten." „Bedenk u wel," zeide de baron. Overmor gen kom ik uw besluit vernemen." Met een buiging verwijderde hij zich. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1