'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1263. Woensdag 25 Maart 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Een Schijndood. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co, te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlen van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn Aan onze geabon- neerden buiten de ge meente wordt verzocht het bedrag der abonnementsgelden, lste kwartaal 1885, te willen over maken in postzegels of per postwissel, fóór 5 April, zullende anders daar over met 10 cents verhooging per post beschikt worden. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Maart 1885. Zaterdagmiddag werden onze plaatsgenooten niet weinig opge schrikt door het geruchtdat er brand was uitgebroken in een per ceel aan den Kanaalweg. Onze ijverige brandweer was spoedig met twee spuiten ter plaatse, waar 't gevaar dreigde. Gelukkig was de brand van weinig beteekenis. Dat de beide bewoners, man en vrouw, van het perceel, des morgens, enkele uren na elkander gestorven waren, verhoogde niet weinig de belang stelling. Zr.Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapt. t. z. J. A. Greve, is den 29 Januari jl. te San Loando aangekomen en heeft daarna de Congo- rivier en de West kust van Afrika bezocht. Alles wel aan boord. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. »Sorumelsdijk" wordt deze week van Willemsoord te Amsterdam ver wacht, om aldaar met 31 dezer buiten dienst te worden gesteld. De be manning gaat op het schroefstoom schip 4de kl. »Aruba" over, dat met 1° April d. a. v. wordt in dienst gesteld. Uit een particulier telegram uit Atjeh verneemt men, dat Z. M. schroefstoomschip der le kl. Leewar- den aan den grond gevaren is, en ondanks alle pogingen tot dusverre niet weder vlot is gebracht. Het schip wordt door andere sche pen bewaakt. Aan den bij het lste Reg. Inf. benoemde majoor H. J, G. Ben schop, wordt het bevel opgedragen over het 5de Bataljon van dat. regi ment te Helder. De majoor H. van den Bosch, te Helder, die tot luit.-kolonel is benoemd bij het 5e reg inf., zal worden belast met het bevel van het 2e bat. van dat regiment, in garnizoen te Nijmegen. Vanwege het Departement van Oorlog zou op Terschelling gisteren een keuring van paarden voor het leger plaats hebben. Men hoopt, dat de uitslag van dit onderzoek bevredigende resultaten hebbe of moge leiden tot een gewensc-hte ver edeling van het daar gekweekt wor dende en reeds zeer gezochte paar denras. Men leest in de Haarl. Ct. »In de vergadering van 17 Maart 11. van de afdeeling Haarlem en Omstreken der »Ned. Maatschappij t/b. der Geneeskunst," werd door eenige leden mededeeling gedaan van verscheiden gevallen van ver giftiging, waarvan twee met doo- delijken afloop," die in den laatsten tijd voorgekomen waren door het gebruik van Haarlemmerolie''. De Afdeeling rekent het zich tot plicht, dat in ruimeren kring bekend te maken en er aan te her inneren, dat Haarlemmer-olie" be- standdeelen bevat, »die bij gebruik gevaarlijke ziekten, ja, den dood kunnen veroorzaken." Zij meent derhalve, een ieder het gebruik van Haarlemmer-olie ten sterkste te moeten ontraden." Namens de Afdeeling voornoemd De Brouwer, Voorzitter. Dr. Van Linden v. d. Heuvell, Secretaris. ^Haarlem, 19 Maart 1885." Ten huize van den heer V. H., rijksontvanger te Amersfoort, deed zich dezer dagen, volgens deN. R.Ct., een zeker niet alledaagsch geval van brutaliteit voor. Een als dame gekleede vrouw schelde aan het woonhuis van den heer V. H. aan, verzocht aan de dienstbode hem te mogen spreken, en werd daartoe in de ontvangkamer binnengelaten. Nog vóór de heer V. H.. gelegen heid had, te vragen waaraan hij de eer van het bezoek te danken had. verzocht de dame hem aan haar verantwoording te doen van de op brengst der roerende goederen harer moeder, die, wegens wanbetaling van belasting, bij executie waren verkocht. En toen de ontvanger zeide, aan dat verzoek niet te kunnen voldoen, volgde harerzijds de uit drukkingen, dat hij een bloedzuiger, een schurk was en een paar slagen in het aangezicht, waarop mevrouw V. H. tusschenbeiden kwam, en men de dame(?) de kamer uitduwde. Zij drong die echter weder binnen, om, naar zij zeide, te zien of haar toillet ook had geleden, doch wer kelijk, zooals bleek om hare ver bolgenheid te koelen aan een in de nabijheid staande vaas, die zij greep en aan gruizementen op den grond deed terechtkomen. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. Op Zondag 8 Maart, zoo ver haalt de D. C., zou des voor middags in de kerk te Tholen als gewoonlijk de derde collecte gehouden worden. Eensklaps hield toen de predikant op, om te gelasten dat deze derde collecte zoude worden nagelaten. De collectant meende evenwel te moeten collecteeren. Nog een aanmaning volgde, met de mededeeling dat de dominé het houden dezer collecte als verstoring van de godsdienstoefe ning zou aanmerken, en ging de collectant door, met het voortzetten zijner rede zoude wachten tot deze geëindigd had. De collectant collecteerde intus- schen op zijn doode gemak door. Hoewel velen der aanwezigen zenuw achtig werden en wegvluchtten, hij ging bedaard voort, door den predi kant van den predikstoel met arends- blikken in al zijne bewegingen ge volgd. Bijna tien minuten duurde deze pauze, waarna de collectant na geëindigden arbeid ging rusten en de dominé, wel eenigszins geagiteerd, zijné* rede vervolgde en ten einde bracht. De predikant heeft tegen den collectant een aanklacht inge steld bij den strafrechter. Iemand uit Neder weert die de vorige week vijf dagen celstraf moest ondergaan, had bij het verlaten der gevangenis geen enkelen knoop meer op zijn jas. Toen de cipier hem naar de reden daarvan vroeg kwam hij tot de bekentenis, dat hij als een hartstochtelijk liefhebber van pruimen", vóór hij naar de cel was gegaan, stukjes roltabak met zwarte stof had overtrokken, die knoopen op ziju jas had gezet en ze in de gevangenis achtereenvolgens weder had afgesneden om de aldaar verboden waar op deze wijze toch te kunnen genieten. Te Arnhem is gevankelijk bin nengebracht zekere Regeling uit Aal ten, die vermoed wordt een alleen wonenden klompenmaker teWagenin- gen vermoord te hebben. De ver dachte heeft een veelbewogen leven achter zichhij moet vroeger, ook wegens moord, 6 jaren gevangenis straf hebben ondergaan. Nader wordt nog het volgende uit Aalten gemeld: Zooeven werd hier>door Rots, bode ten gemeentehuize, aangehouden Wil lem Regeling, oud 28 jaar, lang 1 84 cM., tamelijk gezet, gekleed als pol derwerker en gewapend meteen schop. Er was hier nl. per telegraaf bericht gekomen, dat vermoedelijke dader van den gepleegden moord met diefstal van geldswaarde, van Doetichem herwaarts op weg zou zijn, achter volgd door brigadier der Rijksveld- wacht van Zeveuaar Regeling be kende den moord gepleegd, op den Kruisberg gelogeerd en reeds vroe ger een meisje om het leven te hebben gebracht. De moordenaar had nog bloed aan zijne bovenkleeren. Hij had een aanbevelingsbrief bij zich voor werk aan het spoor alhier. Een ander bericht meldt nog De verdachte is een kerel als een boom, goed gevoed en goedbespraakt onschuldig natuurlijk! ofschoon hij met een aanbeveling uit Zevenaar om hier werk te vinden, per voerman Klap de reis maakte van Doetinchem naar hier, en aan dien voerman, op diens vraag zijn naam, een anderen naam (niet zijn werkelijken dus opgaf. Toen men hem onderzocht, werd wel zoo 't een en ander gevonden, doch voor zoover bekend, niet het horloge, dat het slachtoffer ontnomen is. De 28-jarige vent heeft op den Kruisberg een straftijd doorgebracht, terwijl men hem verdenkt van voor eenige jaren een meisje of vrouw te hebben vermoord. Uit Amsterdam wordt het vol gende gemeld: Op den hoek van Gravenstraat en gedempten Voorburgwal werd Zater dag te 12 precies een sigarenwinkel geopend, welks eigenaar had bekend gemaakt, dat de eerste tien personen, die voor een dubbeltje of meer si garen bij hem kochten, een kistje met 100 sigaren cadeau zouden ont vangen. Gelijk te wachten was, ston den er reeds te 11 uren honderden te wachten. De politie moest in vrij aanzienlijken getale de orde hand haven. Daar speelt het op den Dam- toren 12 uur, en denkt de schare binnen te dringen, doch heel leuk wordt zij door de politie tegenge houden, die allereerst zelf van het snufje profiteerde en daarna aan een paar personen met phantasie-koeden toegang verleende, die triomphante- lijk met een kistje sigaren uit den winkel terugkvvamen. Terwijl de kantonrechter te Gent zich in een sterfhuis bevond otn te verzegelen, voegden nog een advocaat en een der zoons van het huis zich bij hem. Plotseling ging de deur open en de oudste zoon, met een revolver gewapend, wierp zich op den advocaat en riep hem toe: »ga weg van hier, je hebt mijn moe der vermoord." De advocaat en de andere aanwezigen, behalve de kan tonrechter, gingen op den loopde laatste echter wist zich van den re volver meester te maken, die geheel geladen bleek te zijn. Een oude wrok en de overspanning van het oogen blik schijnen tot dezen m> te hebben samengewerkt. In 1879 stierf te St-Josse-ten- Noode, een der voorsteden van Brussel, een jong meisje tengevolge van de hevigste gewetenswroeging, waaraan zij ten prooi was. In hare laatste oogenblikkén bekende zij aan bare bloedverwanten aan kindermoord schuldig te zijn. Hierin had zij den raad van een deurwaarder gevolgd, en tot heden kreeg door het stilzwijgen der bloedverwanten van de overledene de justitie van de gepleegde misdaad geen kennis. Dezer dagen echter bracht een ongeteekende brief alles aan bet licht. De schuld van den deurwaarder was spoedig gebleken Hij werd gearresteerd op het oogen- blik dat hij in het huwelijk zou treden. L'Etoile Beige deelt enkele bij zonderheden mede omtrent Jeanne Lorette en haar slachtoffer. Toen zij nauwelijks twaalf jaar was, werd zij zelve het slachtoffer eener aanranding, waarover destijds veel gesproken is. Yan de Arcadische verhalen in som mige bladen omtrent de verhouding van Jeanne Lorette tot den Japan- schen diplomaat, blijft, zoo schrijft de Haagsehe Ct., niet veel over, wan neer men verneemt dat gebleken is, dat de overledene tot afwikkeling van zijn liaison met de Brusselsche schoone haar kort voor zijn dood een af- van f3000 had uitbetaald. der vermelding waard is. Verscheiden personen bevonden zich in het brandende huis, maar terwijl aan de eene zijde er van reddingsladders tot aan de vensters reikten, ontbraken de ladders aan de andere zijde. Eensklaps verscheen een twaalf jarig meisje aan een venster der derde verdieping; de vlammen tastten .hare kleederen bijna aan; het onge lukkige kind riep op wanhopige wijze om hulp. De toegesnelde menigte zag met verbijstering naar het vreeselijk schouwspel, dat slechts door den dood een ontknooping scheen te kunnen vinden. Eensklaps riep een jonge mau, zekere Cadet-Gauyac, wien een reusachtige afstand van het meisje scheidde: spring naar beueden, ik zal je opvangen, wees niet bang. Het kind scheen het dreigend gevaar te overwegen »neen", riep zij toen en onmiddellijk daarop schreeuwde zijsik sta in brand Werkelijk zag men de vlammen over haar hoofd heenslaan. Spring!" kreet Gauyac, »ik zal je opvangen." Het kind, welks handen op het reeds brandende kozijn rassten, waagde eindelijk werkelijk den ontzettenden sprong. Gauyac ving haar werkelijk op; zijn lichaam boog door het gewicht van den last, maar onmiddellijk spanden zijne stalen spieren zich en triomfantelijk hield hij het arme deerntje in de armen omhoog, dat hoegenaamd geen letsel door den val had bekomen. Luide toejuichingen weerklonken voor den dapperen redder, die naar de »Republicain Bayonnais" vertelt, reeds herhaaldelijk bewijzen van zelfopoffering en menschenliefde heeft gegeven. Na den veldslag bij Friedland (in 1807) vond Napoleon I een jongen luitenant zwaar gewond en oogen- schijnlijk stervende, op het slagveld liggen. De jonge man weende en de keizer vroeg hem naar de oorzaak zijner tranen; »ik ween", luidde het ant woord, somdat ik moet sterven, al vorens ik kapitein ben geworden." »Ten einde de laatste oogenblik- ken van den stervende te verzachten, bevorderde Napoleon hem onmid dellijk tot kapitein. Die laatste oogenblikken hebben echter vrij lang geduurd en wel zeven en zeventig jaren, want de jonge luitenant is niemand anders dan generaal Schramm, die nog in leven en thans zeven-en-negentig jaar is. Bij een zwaren brand, die dezq dagen te Bayonne plaats vond, wen een moedig feit verricht, dat zeer Een vrek, die haast te gierig was Om kolen op te doen, En bij een koude kachel zat, Hoe fel de vorst mocht woen, Werd door de ontbering ernstig ziek. Geen dokter wilde hij. „Geef mij maar water," sprak de vent, „Goedkouper artsenij Bestaat er niet." Zoo tobde hij Een heele poos nog voort, Maar eindlijk lag hij stijf en stom, En sprak geen enkel woord Meer tot zijn erven, om zijn bed Schier dagelijks geschaard. In stilte zegenden zij hem Hij had voor hen gespaard. ,,'t Is afgeloopen," zoo sprak de een, Eu de ander zei,,'t Is uit, De vent is dood; straks deelen wij Zijn geld. Een flinke kluit Heeft hij secuur voor ons bijeen." „Maar," merkt er iemand aan „Als oom eens schijndood was, Dan ging het deelen niet zoo vlug, „Althans zoo hij genas." „Wat schijndood riep een ander weêr, „Daarvoor bestaat geen nood Hij ligt daar stokstijf in de kist, En als een pier zoo dood." Daar belde eensklaps een schuld'naar (aan, Een heel fatsoenlijk heer, En zei: „lk leende hier eens geld; Dat breng ik heden weer." „Watbreng je geld P"zoo klonk (het luid De kist uit, door een kier Van 't deksel, „Kom, dat is patent; Geef asjeblieft maar hier!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1