T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Woensdag 20 Mei 4885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. NIEUWSTIJDINGEN. Verstoord geluk. No. 127®. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 8 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bareani: SPOORSTRAAT en ZIJIDSTRAAT. Advertentiën ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 19 Mei 1885. Aan de matrozen 2e kl. D. P. Buijs en F. Margen en den yuurst. 2e kl. W. Buijtenhek, dienende a/b Zr. M's. wachtschip alhier, is de bronzen medaille voor 12-jarigen eerlijken an trouwen dienst uitgereikt. De zilveren medaille roor 24- jarigen eerlijken en trouwen dienst is toegekend aan den bootsmansmaat J. J. Dost en den kwartiermeester J. N. v. Bentum, beiden dienende aan boord ran Zr. Ms. wachtschip alhier. Men verneemt, dat aan de Di- rectiën der Marine te Amsterdam, Hellevoetsluis en Willemsoord ge vraagd is, binnen hoeveel dagen de reserveschepen le kl. geheel gereed voor den dienst kunnen worden ge maakt. Alle hierover uit te brengen rapporten moeten geheim behandeld worden. Men schryft uit Vlissingen Naar men hier verneemt, heeft het verblijf te Antwerpen van onze oor logsschepen dezer dagen aanleiding gegeven tot een vechtpartij tusschen eenige bootsmansleerlingen van de Castor en Belgische bezoekers van een danshuis, een zaak op zich zelf niets ongewoons in zeehavens, wannaer Janmaat aan het passa gieren is, doch die thans nogal een ernstig karakter moet gehad hebben, althans over en weêr is er bloed gevloeid en de politie is gewapen derhand tusschenheiden moeten ko men aan ongeregeldheden een einde te maken. Een der bootsmansleerlingen, die in weerwil van het algemeen ver bod van den commandant der Cas tor, bij het aan wal gaan toch zijn mes in zijn laars had weten te verbergen, moeteen zijner tegenstanders in den strijd duchtig hebben toegetakeld, doch werd ook zelf met een bebloeden kop aan boord en in arrest gebracht. Terwijl hij voor dit feit gestraft werd met 14 dagen krom in de boeien en ontslag uit de opleiding tot bootsman, werd hy Zaterdag vóór het vertrek naar zee der Castor te Vlissingen aan wal gebracht, waar hij zich thans in verzekerde bewaring bevindt, om zich voor de rechtelyken macht, wegens de toegebrachte ver wonding, met voorbedachte rade ge pleegd, blijkbaar door het medenemen van een mes, te verantwoorden. Terschelling, 15 Mei. Heden morgen vroeg kwam het bericht, dat een groot stoomschip in de Buiten gronden was gestrand. D<e sleepboot maakte zich gereed om uit te gaan, doch vertrok niet, daar ereenige uren later niets meer te zien was. Wel licht is het schip met eigen hulp vlot gekomen, of misschien met ad- sistentie van de Engelschen, waar van er ongeveer 800 schepen voor de kust lagen. Het is thans met betrekking tot de ingestorte pakhuizen in het Entrepótdok te Amsterdam gebleken dat van de 100 booten Pelikano, voor rekening van anderen in de kelders der heeren Canne en Rouffaer opgeslagen, 36, en van de 20 fusten Bordeaux, insgelijks aldaar voor reke ning van anderen liggende, 17 totaal verloren zijn. Op hetgeen voor eigen rekening der heeren Canne en Rouf- faer aanwezig was, wordt een verlies geleden van 40 pet. De »Spaarnebode" maakte on langs melding van een diefstal, ge pleegd in de consistoriekamer van een Haarlemsche kerk en noemde 30 gulden als het cijfer der gestolen gelden. Deze opgave, die wellicht niet juist was, heeft den dader in zijn eer gekrenkt, welke daarom den volgenden brief aan de redactie geschreven heeft De Redactie Spaarnebode" Mijnheer In uw laatst uitkomend blad Zaterdag gepasseerd, maakt gij mel ding van een inbraak in de kamer der N. H. G. in de St. Jansstraat. Dat is tot zoover goed. Doch de zaak is dezein plaats van ongeveer f 30, was er slechts ongeveer f 13. Dat is dus of een drukfout van u of Ik ben als dief, eerlijkheidshalve verplicht, mij te verantwoorden tegen over dezen laster Indien ik geweten had dat er niet pieer aanwezig was dan onge veer f 13, (geen f 30), dan zou ik voor dat bagatel volstrekt geen moeite gemaakt hebben. Mijnheer de redacteur wees zoo vriendelijk en plaats dit mijn schrijven ook in uw eerstvolgend uitkomend blad, want ik leef niet gaarne onder ver denking bij het publiek Ik onderteeken mij Cartouche II Met achting. Door de politie te Maastricht werd dezer dagen een net gekleed heer gearresteerd, die bezig was een dame de portemonnaie te ontrollen. Acht portemonnaies werden bij hem gevonden. Men schrijft uit Leeuwarden Het schijnt dat de drankwet in hare scheiding van gecombineerde neringen, hier met 12 dezer in toe passing gekomen, althans te dezer stede haar doel wel eenigszins heeft voorbijgestreefd. Heeft zjj het ge bruiken van slokjes voor de toon bank in een kruidenierswinkel willen doen ophouden de kruidenier, die voor zijn bestaan dat borreltjestappen niet kan missen, heeft een afzonder lijk locaal daarvoor ingericht, dat nu feitelijk een kroeg is. Werd vroeger staande weg een borrel ge nomen, of twee of drie, de bezoekers van denwinkel, vrouwen en kinderen, liepen af en aan, en de slokjesdrinker ging heen. Nu noodigen stoel en canapé tot plaatsnemen uit en eens zittend® geraken de mannen, niet meer onophoudelijk gestoord door binnenkomende vrouwen en kinde ren, met elkaar aan het praten en blijven zitten praten en drinken. De zedelijke invloed van het gezel schap der vrouw en van het kind, steeds in den kruidenierswinkel aan wezig, ontbreekt in het tapperslokaal. Te Leiden is ter zake van krankzinnigheid aangehouden een persoon, zich noemende docter Char les Wieprecht, arts, geboren te Lon den en laatst gewoond hebbende te Oxford. Volgens zijn verhaal is hij op het einde der maand April in de gevangenis te M. Gladbach gedeti neerd en van daar wegens krank zinnigheid overgebracht naar een krankzinnigengesticht te Coblenz of Mainz. Omtrent identiteit en anteceden ten van dezen persoon wordt door de politie te Leiden inlichtingen ver zocht. In Amerika heeft iemand een soort granaten uitgevonden, die in een brandend huis geworpen, ont ploffen en het vuur uitdooven. Naar alle waarschijnlijkheid zullen met deze projectielen, die uit de hand worden geworpen, te Amsterdam eerstdaags proeven worden genomen. Te Sneek is tegen een negental tappers door de politie procesver baal opgemaakt wegens het niet vol doen aan de bepalingen der nieuwe drankwet. De militaire rechtbank te Mar- seille zal binnenkort over een zon derling feit te beslissen hebben. Zekere Bébrard, sergeant-majoor aan een militair hopitaal, deserteerde in 1882, maar werd gearresteerd en naar Algiers gezonden. Ook daar wist hij echter te ontsnappen en nam, onder den naam Veruier, bij het vreemden-legioen voor den oorlog in Tonkin dienst. Hij deed wonderen van dapperheid en werd den 19 Octoher, nadat hij onderscheidene Chineesche vaandels liad buit gemaakt, gekwetst, zoodat zijn linkerarm moest worden geamputeerd Op het slag veld werd hem de militaire medaille toegekend. Later werd Hébrard herkend en hij wordt thans naar Frankrijk over gebracht men vermoedt dat de man kwijtschelding van straf zal verkrijgen. Nog versch in 't geheugen ligt de moord in Phoenix-park, te Dublin, indertijd op den onderkoning van Ierland, lord Cavendish en den heer Burke gepleegd. Een der sluip moordenaren, bij dit feit betrokken, die het sein daartoe heeft gegeven, zekere Jozef Smith, heeft later zijn medestanders verraden en is als kroongetuige opgetreden. Als be looning daarvoor is hem vrijdom van straf geschonken en een aan zienlijke belooning in geld, ten einde hem de gelegenheid te verschaffen naar Australië te gaan met zijn gezin en onder een vreemden naam aldaar een nieuw leven aan te vangen. Het complot, waartoe hij vroeger had behoord, wist achter dit geheim te komen en de inwoners van Sydney, waar hij zich had gevestigd en aan wie het mede bekend was geworden, betoonden hem zoo onverholen hun verachting, dat hij Australië verliet en naar Londen terugkeerde. Onder een aangenomen naam heeft hij zich aldaar gedurende geruimen tijd schuil gehouden en heul gezocht over zijn ontrust gemoed in ergerlijk misbruik van sterken drank, 't welk hem dezer dagen ten grave heeft De vorige week werd te Parijs een vrouw hegraven, die 40 jaren achtereen aan de deuren van de Madeleine-kerk had gebedeld. Zij was zoo schraapzuchtig, dat zij zich met overgeschoten spijzen voedde, die zij van de bewoners der buurt, waarin zy verblijf hield, kreeg. Toen zij haar einde voelde nade ren, liet zy hare familie-leden bij zich komen en deed, tot hun groote verbazing, uit een verborgen hoekje veertigduizend francs te voorschijn halenals eenig bewijs van dank baarheid heeft zij gevraagd, dat men haar een begrafenis vierde klasse zou geven, een eigen graf voor haar zou koopen en dat hare erfgenamen de verplichting op zich zouden ne men om, eenmaal per jaar, een nacht op haar graf door te brengen. Dezer dagen liep de »Marie," gevoerd door den gezagvoerder Tho- masjeffsky en te Edsflethe te huis behoorende, de haven te Falmouth binnen. Genoemde gezagvoerder rap porteert aangaande het bezigen van olie bij gelegenheid dat hij door een woedenden orkaan was beloopen, 0. a. het volgende Nadat wy Soera- baja op 24 December 1884 hadden verlaten en door de straat van Lombok de Indische zee hadden bereikt, ge raakten wij op drie Februari dezes jaars op 26° 52' zuiderbreedte en 64° 44' oosterlengte iu een kring van een cycloon. De zee stond ver bazend hol, tengevolge waarvan het schip voortdurend aan den achter steven door zware zeeën werd be loopen. Onmiddellijk werden vier zakken vau zeildoek, elk gevuld met 8 pond werk en 2 gallon olie met een zeilmakersnaald prikten wij daar in een aantal gaten, waarop zij aan lijnen bevestigd over boord werden geworpen. 't Was de eerste maal, dat dit middel door mij werd beproefd en verbaasd stond ik over de werking van de olie bij dien geduchten zee gang. Met eenige weinige gallons olie hebben wij het schip gedurende ruim twee dagen tegen de oprijzende stortzeeën kunnen beschutten. Ware dit middel niet aangewend, dan zou het schip wellicht niet behouden zijn gebleven. Evenals de Noordduitsche en de Red Star Line heeft nu ook de Hamburg - Amerik. pakketvaart-ac tiën-maatschappij de passagiersvracht naar Amerika verhoogd, en wel van New-York naar Hamburg van 10 doll. op 15 en van Hamburg naar New-York van 10 op 18 doll. Twee liere kleine gasten Verschenen jaar aan jaar, Om bij mij te logeeren O, 't was zoo'n prettig paar! Ze waren zoo gezellig, Zoo vroolijk heel den dag; 't Was een genot, wanneer men Hen daaglijks hoorde en zag. Wanneer de herfst met stormen En ongemak verscheen, Dan groetten mij de vriendjes En trokken elders heen. Doch, bij het lenteblozen Verschenen se andermaal, En brachten mij henr groeten In hare vogeltaai. Maar met de jongste lente Kwam éen van 't paar slechts weer Het wijfje, en het klaagde: „Ik heb geen echtvriend meer." „Waar is hij dan gebleven P" Vroeg ik het vogelkijn. „Och," zuchtte 't, „hij moest sneven, Wat deed men hem een pijn!" „Er vielen duizendtnllen, Door menschenhand geveld, Om menschen te versieren: Ik ben den dood ontsneld." „Waarom," zoo vroeg de zwaluw, „Zoo schandelijk gemoord; Waarom de vreugd der vooglen Zoo laf en wreed verstoord P" O, ware ik mensch, dan zwoer ik: 'k Doe mensch nog dier verdriet, En voor een dwaze mode Doodde ik een vogel niet." Wat mij de zwaluw zeide, Vertel ik gaarne weer, En smeek U voor de voog'len Bescherm ze meer en meer. INGEZONDEN. Men leest in „de Scheepvaart," 14 Mei 1885, no. 124 Reildiug van Schipbreukelingen bij stranding. Een der lezers van ons blad, bewoner van Texel, die vele malea getuige was van strandingen op de kusten onzer Noordzee- eilandrn, en van verschillende pogingen tot redding van schipbrenkelingenvraagt een plaatsje in dit blad, ter beschrijving vau een door hem uitgedacht nieuw redmiddel. Gaarne verkenen wij hem plaatsruimte, omdat het ons voorkomt, dat zijn plan tot redding zeker de aandacht verdient van allen, die belang stellen in de zoo gewich tige vraagwat de beste wijze is om bij strandingen verbinding met den wal te verkrijgen en de ongelukkige bemanningen der schepen veilig en wel aan wal te brengen. Velen onzer lezers zullen het met ons eens zijn, dat het door onzen berichtgever aangegeven middel alle kenmerken van eenvoud draagt. Bovendien is het niet kostbaar, en volgens hem, onder alle om standigheden aan te wenden, met practische resultaten. Deze eigenschappen alleen verdienen dan ookreeds dat de aandacht er op gevestigd worde, en verhoogen zeker het nuttige van het hulpmiddel. liet redmiddel is toe te passen, niet slechts tot verkrijging van gemeenschap tusschen een gestrand schip en den wal, maar ook bij stranding in verre buiten gronden, wanneer de bemanning der red dingboot, wegens de hevige branding, het niet durft wagen het gestrande vaartuig te naderen en door het toe te passen hulp middel een lijn van dit schip weet machtig te worden. Voor het redmiddel is noodig een lucht ledige koperen bus. Dus bus wordt om wonden met eene lichte sterke lijn, ter lengte van 1000 tot 2000 vademen. De grootte der bus wordt geregeld naar het gewicht der lijn. De koperen bus moet zeer luchtig drijven, zoodat wel de wind daarop invloed uitoefent, maar vooral niet de stroom of ten minste-zoo weinig mogelijk. Volgens onzen berichtgever dient zulk eene inrichting aan boord van ieder schip voor de hand te liggen, om in tijd van nood gebruikt tc kunnen worden. Men maakt aan boord slechts het einde der lijn vast en werpt de bus overboord, waar op den lijn, door de zee enden wind voortgestuwd, zich vanzeive afrolt en, naar gelang zij af rolt, het gewicht der bus doet verminderen, zoodat de bus luchtiger zal drijven. Vooral wordt er op aangedrongen, dat men zorge de bus zoo luchtig mogelijk drijve. De stroomdie langs de kust bij stormweder gewoonlijk zeer sterk is, doet dikwijls de reddingsbooten afdrijven en hun doel missen. Hoe luchtiger de bus drijft, hoe minder de stroom vat op haar heeft. Onze berichtgever was dikwijls getuige van strandingen op de kust van Texel, en heeft dan gezien, dat men van boord ven het gestrande schip wal ledige vaten aan

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1