'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL SCHUTTERIJ. No. 1280 Zaterdag 23 Mei 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. PUBLICATIE. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bnretai: SPOORSTRAAT ta ZUIDSTRAAT. advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus: bezorgd zijn. Kalender der Week MEI, (Bloeimaand), 81 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 55 m. Onderg. 8 u. m. Zondag 24 Pinksterfeest. Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 Volle Maan. Vrijdag 29 Zaterdag 80 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder, Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), houdende regle mentaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van de* 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebracht met Art. 6, 7, 8 en 9 van gesegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staats raad Gouverneur van Noordholland, dd. 11 April 1828 No. (Provinciaalblad No. 41) omtrent de., executie der Wet op de Schut terijen. Roepen bij dezen op alle Manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welken op den een'ett Januari 1885 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen welke in den jafe 1860 zijn geboren, alsmede de zooda- nigen welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsten Januari 11. bun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo ge boren zijn in de jaren 1850, tot en met 1859 ingesloten, de vreemdelingen van den zelfden ouderdom, die sedsrt de laatste in schrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden beschouwd, be nevens de gepasporteerde Militairen, die, om welke reden dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben ge presenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrij ven, tevens te kennen gevende: Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande en geheel zal moeten zijn afgeloopen Aeneersien Juni daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raad huis alhier, voor de inschrijving zal worden gevaceerd op alle werkdagen van 's mor gens 9 tot 12 ure. En ten einde voor te komen, dat iemand, in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan plichtverzuim schul dig maakt, hoeft het Gemeentebestuur noo- dig geoordeeld een ieder bekend te maken met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17) gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid, of hij mecht vermeenen al of niet onder de bij de Wet VTÜj gestelden of uitgeslotenen te behoo- ren, verplicht is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf honden, of den zetel van hun vermo gen hebben gevestigd, tot de inschrijving ver plicht zullen zijn binnen die gemeente, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten al leen dienstdoende of alleen rustende Schut terij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voer de personeele be lasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij ambtshalve ver plicht zijn hun verblijf te houden Dat degenen, welke van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk Bestuur zul len worden ingeschreven, onverminderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blij ken; En dat eindelijk zij, welke bevonden wor den zich niet voor den lsten Juni te hebben dotn inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschreven, en in eene geld boete verwezen worden, terwijl zij daaren boven zouder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hun nen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente welke het aangaat, om zich tijdig van een geboorte extraet te voorsien, waardoor zich ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter be hoorlijker tijd tot inschrijving aan te mel den, teneinde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Helder, den lsten Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voorn., STAKMAN BOSSE. De Secretaris, C. BOON. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Mei 1885. Bij 's Rijks marinewerf alhier, is voor 36jarigen trouwen dienst de gouden medaille en f100 gratificatie toegekend aan J. Jansen, ernst- vuurwerker en K. Gutter, huistim merman, terwijl aan D. C. Roer domp, scheepstimmerman en J. Buijs- man, de zilveren medaille met f 50 gratificatie is toegekend voor 24 jaren trouwen dienst Tusschen de Nederlandsche en Engelsche visschers is het dezer dagen op de Noordzee tot een treffen 'romen. Moedwillig bracht een Engelsche smak schade toe aan het net van een Nederlandschen botter. Vergezeld van een anderen botter, zeilde deze daarop den Engelschman na, liet zijn schuit met volle vaart op het Engelsche vaartuig loopen en wierp diens verschansing naar binnen. De Hollandsche visschers, met messen gewapend, stonden kloek af te wachten wat de aanrander verder zou doen, maar deze zocht zijn heil in de vlucht. Volgens bericht van Zaterdag te Texel binnengekomen visschers, moet het lichten der zee zelden zoo schoon zijn waargenomen als in den nacht van Vrijdag op Zaterdag De zee stond dien nacht nogal hol en vertoonde zich als een uitgestrekte golvende vuurpoel. Een en ander moet een onvergetelijk schouwspel hebben opgeleverd. Dinsdagavond te ongeveer 6 uur had op het Centraal-station te Amsterdam het volgende ongeluk plaatsDoor het afstooten van een wagen kreeg dit voertuig zulk een gang, dat het door de deur van het machinegebouw heenkwaoi, waar achter een gasfitter van de Engelsche gasfabriek zat te werken. De onge lukkige was onmiddellijk een lijk. Een ander ongeluk gebeurde dien avond ongeveer 8 uur bij Sloterdjjk. Een man, die zich aldaar op het overpad bevond, werd door de trein aangegrepen en gedood. Een nieuw geval van aanranding op de openbare straat te Amsterdam, wordt aan het N. v. d. D. door een zijner lezers meegedeeld. Diens dienstmeisje ging jl. Zaterdagavond omstreeks half elf een boodschap doen. Op de Egelantiersgracht liep haar aanhoudend een soldaat na, en op herhaald verzoek van het dienstmeisje om niet zoo dicht bij haar te loopen, gaf hjj ten antwoord dat de straat net zoo goed voor hem als voor haar was. Eensklaps sloeg hij den arm om haar en daarna bleek het dat hij haar beursje, in houdende f 6, had gerold. De in Maart jl. uit de gevan genis te Haarlem ontvluchte gefail leerde makelaar G. Visser, uit Bever wijk, is niet (zooals een kort na de ontvluchting openbaar gemaakte brief uit Louden moest doen vermoeden) de zee overgestoken, maar heeft zich, zooals achteraf gebleken is, tot in 't begin dezer maand schuil weten te houden onder de gemeente Heems kerk. Van daar is hij weder op eveu geheimzinnige wijze verdwenen. De vriend, die hem zoolang huisvesting verleende, is Maandag te dier zake naar de gevangenis te Haarlem over gebracht. Onlangs had te Berlikum (Fr.) het volgend tragisch-komisch tooneel plaats. Aan den buitenkant van het dorp lag een scheepje, dat verhuurd was aan een echtpaar. Daar aan den eigenaar de huur niet betaald werd, bespiedde deze het vaartuig en wachtte het oogenblik af, dat mau en vrouw beiden te eeniger tijd sich zouden verwijderen, om dan bezit te nemen van zijn eigendom. Dit gelukte niet spoedig. Maar wat gebeurt Twee boerenwagens, zwaar beladen, rijden in draf van een in de nabij heid zijnde hooge brug. Een arbeider, op den achtersten wagen gezeten, valt zóó, dat een der wielen zijn been verbrijzelt. Terwijl die man op den weg ligt te jammeren, snelt al wat beenen heeft er heen, om het akelig schouwspel te aanschouwen. Ook de vrouw uit het scheepje vergeet het uitdrukkelijk bevel van haren man, om het vaartuig niet te verlaten. En daar de praam onbeheerd is, nadert de eigenaar, werpt fluks bed en eenige andere zaken van boord, steekt van wal en heeft zijn eigendom heroverd. Eenige oogenblikken later komt de huurder en ziet zijn woning daarheen drijven, zonder dat hij bij machte is haar weer te betreden. Dezer dagen wilde de land bouwer Bosch, aan den Hasselterdyk, onder Hasselt, een stier naar het land brengenonderweg werd het beest woedend, zoodat zijn geleider hem geen meester kon blijven en onder den voet raakte. Toen de man op den grond lag, bracht het dier hem zoodanige wonden met de horens toe, dat hij inwendig zwaar beleedigd werd en aan de gevolgen is overleden. Dinsdagnacht zoo meldt men uit Lemmer is een 22jarige Ur- ker visscher op de Zuiderzee over boord geslagen en verdronken. Dinsdagavond miste de heer W. te Groenlo, bij aankomst met den sneltrein van 5.40 uit Amsterdam, zijn reistasch, waarin hij 300 gulden en een instrument geborgen had. Men vermoedt,dathethem ontstolen is. Dinsdagmorgen ging een arbei dersvrouw op den Zuidsingel te Ven- loo haren man koffie brengen. Zij legde vooraf hare drie jonge kinde ren in de bedstede. Gedurende hare afwezigheid schijnt de oudste te zijn opgestaan en zich meester gemaakt te hebben van lucifers en papier. Op 't zien van rook en 't hooren van geschrei drong een buurman de woning binnen, en vond hij een twee en een halfjarig kind reeds levenloos vol brandwonden. De anderen had den weinig letsel hekomen. Door de rijkspolitie te Mydrecht is in een café-chantant in de War moesstraat te Amsterdam opgespoord en ter beschikking der justitie gesteld H. G. B., verdacht van zich aan diefstal van kostbaarheden, bij nacht te Wil nis gepleegd, te hebben schuldig gemaakt en dientengevolge, ten einde zich deswege te verantwoorden, naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht. Op een verkooping te Alkmaar zijn zes bordjes van oud Delftsch aardewerk, met voorstellingen uit de gelijkenis van den verloren zoon, verkocht voor de som van f140. Vóór eenige dagen is in het noorden van Friesland bij het ont wortelen van hoornen een uitgeholde boomstam gevonden, waarin het ge raamte was van een manspersoon, die waarschijnlijk in vroegeren tijd op de een of andere wijze in de holte van den boom was gekomen. Woensdag is aan het dep. van waterstaat herbesteed de inrichting en bediening van den stoomboot veerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren minste inschrijver was de heer C. Bosman te Alkmaar voor f 65.000 subsidie per jaar. In het Hbld lezen wij Hoe onze dames met die kunst matige uitzetting van dat gedeelte van den rug waar deze van naam verandert, echter op de kleine smalle stoeltjes plaats vinden, blijft velen een raadsel. Er is echter een op lossing voor. In vertrouwen heeft mij een jonge dame in 't oor gefluis terd, dat er een tournure claque is of wordt uitgevonden. Maakt nu de draagster der tournure zich ge reed om te gaan zitten, dan drukt zij eenvoudig tegen de veer der claque, deze sluit zich, wordt zoo dun als een pannekoek, en de juffrouw is tot haar wezenlijken omvang her leid. Gave de hemel, dat de bemin nelijkste helft van ons geslacht noch een noch het ander behoefde Als men tegenwoordig onze dames en profil beschouwt denkt men onwillekeurig aan kropduiven en daaraan herinnert ons die zonder linge envellope van wezens die, ontdaan van zulke overlading, met een Venus of een Juno zouden kunnen wedijveren. Wie verlost ons van die dwaze mode, opdat onze dames weder tot natuur en waarheid terugkeeren Toen te Reenen het gruwelijke feit bekend werd, dat men daar een koe op onmenschelijke wijze de ho rens had ontnomen, alleen om haar later voor jong van de hand te kun nen doen, hoorde men dadelijk van alle zijden de uitingen van de groot ste verontwaardiging. Maar thans, nu er eenige dagen heen zijn gegaan, worden er meer sprekende teekenen van afkeuring gegevenzoo hebben eenige notabele ingezetenen den be trokken slager doen aanzeggen, dat zij in het vervolg geen vleesch meer van hem verlangen, terwjjl een melk boer,die de onmenschelijke daad mede volvoerde, tal van klanten verspeelde. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem heeft thans een nauwgezet onderzoek gelast. Niet met een knuppel maar met een ijze ren hamer zijn de horens van den kop van het ongelukkige dier afge slagen. Naar men mededeelt werd het te Paisley (Schotland) voor rekening van den heer N. Brantjes te Pur- m erende nieuw gebouwde ijzeren barkschip, waaraan den naam wordt gegeven van den stichter van Pur- merend Willem Eggerts", met het beste gevolg van de werf te Paisly naar Glasgow gesleept en wel met het tuig op, ankers kettingen en waarloos rondhout aan boord en met een diepgang van öVgEng. voeten. De Willem Eggerts;" die een bemanning zal varen van 25 koppen, is 238 Eng. vt. lang, 36 Eng vt. breed en heeft een holte van 221/a Eng. vt., is gemeten op 1349 tons, heeft één waterdicht schot, bak en campagne en een hut in de mid scheeps, is voorzien van stalen masten onderra's, boegspriet en kluiverboom. Volgons rapport van de experts der Nederl. Vereeniging van Assu radeuren, die het schip in alle bijzon derheden hebben nagegaan en gezien, alsmede volgens de getuigenis van een onzer te Amsterdam gevestigde scheepsbouwmeesters, moet het schip in alle deelen solide en prachtig afgewerkt zijn, voorzien van pomp- spil en pompen van de nieuwste vinding en kan het als een der soliedste en prachtigste schepSfl der Nederlandsche koopvaardijvloot wor den aangemerkt. Zij zijn vol lof over den bouwmeester en over den ingenieur, den heer A. M. Taylor, die het schip gedurende den bouw heeft nagegaan en die bewezen heeft in alle opzichten met de scheepsconstructie vertrouwd te zijn. Het is hij al de slechte resultaten en jammeren, die over de scheeps- reederijen in den laatsten tijd werden gehoord, een blijk van groote onder nemingsgeest bij den heerN. Brantjes, dat hij den moed had juist nu zulk een kostbaar schip te laten houwen en den bouw met de meeste toe wijding heeft bestuurd. Op aan haar gerichte vragen geeft de redactie der „Gemeente-stem" de volgende antwoorden betreffende de toepassing der Drankwet 1. De drie voorwaarden van art. 26, zijn bij gecombineerde bedrijven van 1 Mei of dadelijk en onvoorwaardelijk aan de ver gunning verbonden. Zoolang dus de af sluiting niet tot stand is gekomen, moet de verkoop bij het glas worden gestaakt. 2. Degenen die drankverkoop en winkel nering gecombineerd uitoefenen, hebben de keuze tot 1 Juli a. s. om hunne vergunning al af niet te laten varen. 3. Het scheren en haarsnijden is geen winkelnering; dat beroep mag dus worden uitgeoefend in een lokaal met vergunning, evenzoo het beroep van een kleermaker. 4. Wie goederen ten verkoop voorhanden heeft, drijft winkelnering. De omstandigheid dat de sigaren alleen aan drinkers verkocht worden, kan daargelaten nog dat dit moeielijk te controleeren is daartegen niet afdoen. Onder deze vlag zouden de tappers ook wel broodjes, koek, kruidenierswaren e z. kunnen verkoopen. Een sigaar is geen noodwendig appendix van een borrel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1