'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE TRIOMF DER LIEFDE. No. 1282. Zaterdag 30 Mei 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BareanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 n. 44 m. Onderg. 8 u. 8 m. Zondag 31 H. Drievuldigheid. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Woensdag 3 Donderdag 4 H. Sacramentsdag. "Vrijdag 5 Zaterdag 6 Laatste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Mei 1885. Zr. Ms. scbroefstoomschip le kl. Tromp, onder commando van den kapitein ter zee P. ten Bosch, welke de Alkmaar van Cura^ao naar Ne derland begeleidt, zou in het laatst van April de reis aanvaarden en wordt in de eerste helft van de volgende maand alhier binnen ver wacht, na de Alkmaar totIJmuiden geconvooieerd te hebben, die te Am sterdam zal binnenkomen. Bij Zr. Ms. besluit van 22 de zer is aan den kapit. ter zee P. Ten Bosch, den luit. ter zee le kl. D. J. Boom, de luit», ter zee 2e kl. A. H. Hoekwater, H. W. Tydeman, G. S. H. Burgerhout en H. E. Bunnik, den adelborst le kl. jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, den offi cier v. gez. le kl. bij de zeemacht dr. W. Schutte, den officier van adm. le kl. G. Bamberg, den gepens. offi cier van gez. le kl. van de zeemacht P. A. Risch en den eersten schrij ver in het vaste korps dek- en on derofficieren by de marine C. A. Van de Wiel, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen, voor eerstgenoemde van ridder 3e kl. voor de volgenden van ridder 4e kl. en voor laatstgenoem de van ridder 5e kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hun door den presi dent der Vereenigde Staten van Ve nezuela geschonken. De regeering heeft de cijfers openbaar gemaakt van de nalaten schappen, waarvan in 1884 recht van overgang en successie is betaald. Daaruit blijkt dat het gezamelijk bedrag van het actief bedroeg 2601/3 millioen. Het eerste bedrag is aan zienlijk lager dan dat over de vier voorafgegane jaren, toen het 296, 290, 290 en 272 millioen bedroeg. De reden ligt vermoedelijk in de daling, welke zoowel de prijzen van het onroerend goed als van de effecten hebben ondergaan. Aan onroerend goed is over 1884 slechts betaald over 92 millioen, tegen 115, 110, 111 en 103 in de vier vorige jaren. De waarde der binnenlandsche fondsen was 27 7 millioen, die der buitenlandsche 60.7 millioen, te zamen 88.4 millioen, tegen 97,6, 102, 91.1 en 79.6, in 1880 1883. Men kan uit deze cijfers nagaan, hoezeer het nationaal vermogen door den gedrukten toestand der twee laatste jaren in waarde is afgenomen. De heer S. De Leeuw, goud en zilverimid te Woerden, is in den nacht van 25 op 26 dezer het slacht offer geworden van een brutalen diefstal. Door het wegnemen van een houten luik en een ruit is voor een tamelijk aanzienlijk bedrag aan juweelen, horloges, enz. ontvreemd. Aan het Centraalstation te Am sterdam werden op Zaterdag en de beide Pinksterdagen 24,359 plaats kaartjes uitgegeveD. Een metselaar en zijne vrouw hadden Zaterdagavond ten kantore van een der te Amsterdam residee- rende notarissen ontvangen het hun toegevallen deel eener erfenis, een niet onaanzienlijk bedrag uitmakende. Hun eerste gang van dit kantoor leidde naar de kroeg, en hiervan bleveu de noodlottige gevolgen niet uit. Te vergeefs wachtten de kinde ren de terugkomst af van hunne ouders, en eerst in den ochtend van den ln Pinksterdag verlieten deze een der politie-bureaux, waar zij wegens openbare dronkenschap voor den nacht opgesloten geweest waren. Men meldt uit Rotterdam: De drie hoofdpersonen van het hedendaagsche Fransclie drama wa ren heden op een bovenwoning aan een visschersdijk alhier vereenigd. De bewoner, die een zijner beken den in het gezelschap van zijne vrouw aantrof, en terecht of ten on rechte, onderstelde dat er tusschen deze twee een niet geheel onschul dige betrekking bestond, nam de zaak veel ernstiger op dan vaak op het tooneel plaats heeft. Hij ging den in het echtelijk leven overbodigen derden persoon te lijf en bracht hem met een mes een diepe wonde aan het hoofd toe, die zwaar bloedver lies ten gevolge had. Op het angstgescbrei van de vrouw kwam er spoedig hulp opdagen, en ook de politie was er weldra bij. De drie personen, die het noodlot bijeen had gebracht, werden nu gescheiden: de gekwetste werd naar het zieken huis, de bedrijver van den moord aanslag naar het politiebureau ge bracht, en de vrouw, die te veel had liefgehad, bleef in wanhoop achter. Een hoer uit het dorp Pijnacker, die dezer dagen met een made- moiselle" uit de Bagfjuestraat een ritje door de schooue dreven van Deu Haag maakte, en na afloop ten huize van zijne gezellin afstapte, miste toen hij wilde vertrekken, zijn gouden horloge en ketting. Na aangifte bij de politie vond deze het uurwerk onder het bedterug, waarna procesverbaal werd opge maakt. Bij de lichting voor de militie, die onlangs heeft plaats gehad, heeft »'t socialistisch traetaatgenootschap" weder een strooibiljet verspreid, waar in de lotelingen tegeu andere mede burgers worden opgehitst. Uit Gro ningen wordt gemeld, dat op elke krib in de kazerne aldaar zulk een strooibiljet door een onbekende hand is nedergelegd. Op den eersten Pinksteravond heeft in een woning op het Groenen- wegje te 's-Hage een zoon zijn va der in een twist een oog uitgestoken. De vader werd door de zorgen van de politie naar het ziekenhuis ge bracht, terwijl tegen den zoon pro ces-verbaal werd opgemaakt. In een der avondtreinen van de Holl. IJzeren spoorwegmaatschap pij zijn op len Pinksterdag, tusschen Haarlem en Amsterdam, in een 2e kl. wagen, eenige opgewonden jon gelieden handgemeen geraakt. Met moeite hebben eenigen van de meer bezadigde passagiers de vechtenden gescheiden. Bij aankomst van den trein te Amsterdam stond de politie aan het portier, die par tijen naar het politiecommissariaat overbracht. Terwijl jl. Maandagnamiddag eenige jongelieden uit Rotterdam zich iu een tuin aan den Bergweg met schommelen vermaakten, geraakte een hunner, doordien de schommel scheef ging, met zijn hoofd tegen een paal. Schijnbaar gezond, hoe wel over hoofdpijn klagende, begaf hij zich naar huis. Daar gekomen, begaf hij zich te bed. Den volgen den ochtend, toen men hem wilde wekken, vond men hem dood. Aangaande den moord te Gen- dringen werd aan de Arnh. Gt. van daar geschreven Ons dorp werd Maandagochtend in rep en roer gebracht door een ontzettende gebeurtenis. De deur waarder Ten Boekhorst was gevonden doodgeschoten in zijn bed zijn hij hem inwonende neef (oomzegger) was dit in groote ontsteltenis aan de buren komen zeggen onder bij voeging, dat zijn oom zich zeiven doodgeschoten had. Al spoedig echter werd dit op grond van mede- deelingen van de huishoudster, be twijfeld, en aan moord door den neef gedacht. Deze bleef echter hals starrig zijn onschuld volhouden. Reeds in den namiddag kwam de justitie uit Arnhem, die telegraphisch was gewaarschuwd, op de plaats en tegen over haar moet de neef tot beken tenis van zijn gruwelijke daad zijn gekomen. Jaloezie voor wat betreft de huishoudster, met wie de deur waarder van plan was weldra in den echt te treden, moet het motief geweest zijn. De dader is naar Arnhem vervoerd. Omtrent de vermoedelijke ver giftiging, die te Deil heeft plaats gehad, meldt men het volgende Sedert langen tijd moet tusschen twee familiën te Deil, v. Z. en de W. ongenoegen bestaan hebben, welke twist zou zijn ontstaan over eigendom van grond. Een gevolg daarvan was dat de buurlui elkaar, waar zij konden, onaangenaamheden aandeden. Niet lang geleden stierven achtereenvolgens de aan v. Z. be- hoorende negen kippen, allen onder dezelfde verschijnselen, zonder dat de oorzaak van dien zonderlingen dood werd bevroed. Dinsdag 12 Mei jl. werden alle leden van het gezin van v. Z. na het gebruik des mid- dagmaals onpasselijk eu ernstig on gesteld. Er vertoonden zich bij allen keelpijn, braking, gezichtsver zwakking, ja zelfs tijdelijke blind heid. De Zaterdag daaraanvolgende uit Geldermalsem ontboden genees heer constateerde verschijnselen van vergiftiging en deed van het geval aangifte bij den burgemeester. Bij het gerechtelijk onderzoek zou, naar gezegd wordt, aan het licht zijn gekomen dat de W. arsenicum z. g. rattenkruid in huis had en moet ook de persoon zijn gevonden, welke het voor hem uit Kuilenburg mede bracht. Het onderzoek duurt voort; de gestorven kippen zijn opgegraven en door de justitie in beslag ge nomen. Aanhouding heeft nog niet plaats gehad. De slachtoffers zijn allen eenigs- zins herstellendeeen zoon, die weinig van de middagspijs ge bruikte, bevindt zich redelijk wel. Op den bewusten Dinsdag waren de huisgenooten van v. Z. des morgens allen afwezig, uitgezonderd de huis vrouw, die aan doofheid moet lijden. De pot met het middageten stond in het achterhuis te vuurde deur hiervan was niet gesloten. FEUILLETON. 5. Roman van B. M. KAP RI. Deze kleine weldaden oefende zij met zooveel innige liefde, met zulk een schijn van medelijden uit, dat aller oogen aan baar hingen en haar echtgenoot haar eenmaal, thuis gekomen, verrukt in de armen drukte en haar de engel der armen noemde. De engel der armen! 7-oo te heeten in Parijs, dat had iets te beduiden. Met be hulp der kerk, die steeds invloed op de adellijke familiën bad, zulk een rol te spelen, dat gaf zeker aanleiding om bekend te wor den met die hoogere kringen, welke lief dadigheid tot hun plicht rekenen, al laten zij baar gewoonlijk door hare trawanten beoefenen. Malvine echter wilde in persoon de engel der armen zijn, al stnite haar die rol wel wat tegen de borst. Maar zij ontzag geen middel om haar doel te bereiken. De stief kinderen van het lot in hunne armzalige woningen op te zoeken, hun troost en hulp te brengen, dat zou haar roem in alle rich tingen verspreiden. Zij kon niet ontkennen, dat de rol die zij spelen wilde, haar op nienw een deel van haar vermogen zou moeten kostenmaar wat beteekende dat vermogen van haar. Het was te onbeduidend om voor de toe komst, die zij zich droomde, eenig gewicht in de schaal te leggen. Zij volvoerde dus haar plan en de uitslag overtrof hare stoutste verwachtingen. Zij werd de heldin van den dag. Men wedijverde om haar te ontvangen. Het volk, dat steeds hulp aan haar deur vond, noemde haar de engel der armen. De aristocratie twijfelde er niet meer aan, dat zij zoowel deugdzaam als hooggeboren was. Immers tot zooveel edelmoedigheid kou slechts de hoogste uit de hoogere klassen in staat zijn, en zelfs mompelde men hier en daar, dat de familienaam gravin De Bel villers, slechts een aangenomen naam was, waarachter zich een vorstelijke oor sprong verborg, die om staatkundige redenen niet bekend mocht worden. Het geluk dezer bekoorlijke gelukzoekster overtrof al hare verwachtingen. De heeren lagen aan hare voeten, maar geen van hen kon op de geringste onderscheiding van haar roemen. Zij wees allen af, die naar haar hand dongen, want geen enkele beantwoordde door zijne maatschappelijke positie aan hare eischen. Daar ontmoette zij op dien beschreven balavond in het hnis der gravin de Courcy, die evenals zoovele anderen alle vooroor- deelen tegen Malvine had laten varen, den markies d'Alferro. Bij gerucht was zij reeds bekend met al de voortreffelijke hoedanig heden, die zich in dezen jongen man ver- eenigden. Zij had die geruchten niet ge loofd, maar bij den eersten blik herkende zij hem, zooals hij daar naast Gaston de Courcy stond. Het uiterlijk voorkomen vaa den mar kies overtrof, zij moest het erkennen, alles wat de praatzieke tongen der salons haar darrvan gezegd hadden, en toen een blik uit zijne stralende oogen op haar viol, beef de zij en voor het eerst gevoelde zij in haar ijskoude borst, waarin totnogtoe slechts plaats geweest was voor eigenliefde, haar hart lnide kloppen. Met een half droomenden, half gloedvol- len blik beschouwde de schoone vrouw den jongen man, en voor zijn onderzoekend oog sloeg zij onwillekeurig de hare neder Die man moet de mijne worden zwoer zij bij zichzelve. Mevrouw de Boissy was er aan gewoon, op bijna alle mannen door haar schoonheid, zoowel als door de deugden, die men haar toeschreef, een bijna betooverenden indruk te maken. Verkeerde zij ook al in twijfel over den indrak, dien zij op den markies gemaakt had, zij verwachtte toch stellig, dat hij zich nog dezen avond aan haar zon laten voorstellen. Het behoorde tot den goeden toon, haar hulde te brengendat wist zij. Doch, nadat zij een paar uren vergeefs gewacht had, vroeg zij op onver schilligen toon aan Gaston, mei. wien zij een quadrille medemaakte: Zeg mij eens graaf, wie was toch die heer, met wien gij voor een poos arm in arm door de zaal hebt gewandeld P Carlo d'Alferro. Dat dacht ik wel, dat hij zelfs u in het oog zou vallen. Hij is niet geschapen om over het hoofd gezien te worden. Ik wilde hem reeds onmiddel lijk voorgesteld hebben aan de koningin der schoonhuid doch gij kunt daaruit alles opmaken, wat ik u verzwijg hij is heden niet gestemddenk eens! niet ge stemd om u zijne hulde te brengen. Ja de man is ongenaakbaar; vraag het mijne zuster Anna ronar eens. Of zijt gij mis schien niet in het geheimP Ma foi, zoo veel te slimmerdan heb ik mij aan eene onbescheidenheid schuldig gemaakt. Als gij het toestaat gravin, kom ik u morgen mijn vriend voorstellen. Vibrde Hoofdstuk. Eu hij kwam. Vol van verlangen had de jonge we duwe hem verwacht, hoewel zij hem ontving met eene koude afgemetenheid, die in hoo gere kringen gewoonte is. Alferro's geest zijne fijne manieren, de onnavolgbare voor naamheid, die uit elk zijner woorden, ja, uit zijn geheele wezen sprak, misschien ook wel zijne koele onverschilligheid, die zich verborg achter een masker van ridderlijke beleefdheid, dat alles vereend, voltooide den indruk, dien de markies op Malvine maakte. Hij was over weldigend. Op eeGe hooge maatschappelijke positie had zij gehoopt, ja op de hoogst mogelijke zelfs; al haar handelingen kenden slechts dat eene doel en zoowel de beste als de slechtste middelen stonden haar ten dienste. Dat zij die positie echter verkrijgen zon door de hand van een beminden man, dat had zij nooit gedroomd. Zij voelde zich bedwelmd door zooveel hoop en liefde. Voor het eerst van haar leven beefde zij. Als hij mij eens niet lief had P zoo dacht zij bij zich zelve. Met kracht rukte zij zich zelve uit dien toestand vau zoete verwarring, waaraan zij zich had overgegeven en die dat wist zg haar slechts van haar doel ver wijderen kon. Zij wist wel, dc ervaren coquette, dat slechts de eerste jeugd in staat is door ongeknnstelden eenvoud de harten der mannen te lokken. Berekening in de fijnste schakeeringen was tot nog toe baar tactiek geweest; steeds was zij meesteres over zichzelve gebleven, kon naar willekeur lachen of toornig zien, aan trekken of afstooten en daarin lag, volgens baar overtuiging, het geheim harer macht. Maar thans gevoelde zij, dat die macht over zich zelve haar verliet. Zij gevoelde het aan het kloppen vau haar hart, dat zij machteloos voortgesleept werd door den stroom van een nooit gekenden hartstocht, welks kracht zij steeds geloochend had! Vergeefsch waren alle pogingen, om hare zelfbeheersching terug te bekomen, hare koele berekening veran derde in zijn bijzijn steeds in vurigen harts tocht. Haar kleur verschoot als zij hem zag. Zij voelde hoe hare oogen brandden, als zij de zijnen ontmoetten; zijn vorschenden blik kon zij niet verdragen. Zelfs als zij hem niet aan zag wist zij, dat hij zijn blik op haar gevestigd had, on ruimer haalde zij adem, wanneer hij in een andere richting zag. Zij betrapte zich zelve herhaaldelijk op uitingen van k. ar gevoel, die zij in een vijftienjarig meisje be lachelijk zou hebben gevonden; menigmaal drukte zij hare brandende lippen op de leu-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1