'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1283. Woensdag 3 Juni 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ütoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co te Helder. Bureaox: SPOORSTRAAT en ZVIOSTRAAT. Aavertentlén van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Juni 1885. Zaterdagavond werd op de ver gadering van de Scherm- en Gymnas tiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst", 't reglement voorgelezen voor de leden van 't vrijwillig brand weerkorps. Bij meerderheid van steramen werden gekozen: tot brandmeester de beer C. S. Jaring en tot ads. brandmeester de heer J. Bakker. De marinier L., van het bataljon alhier, die Vrijdagmiddag in het Groot Noordh. kanaal was gaan zwemmtn, is daarbij verdronken en na eenigen tijd levenloos opgehaald. Vrijdag arriveerde alhier Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, komman- dant kapt. luit. t/z. Le Comte. De machinisten der 1ste klasse in het vaste corps J. Smit en J. J. Knotter en die der 3de klasse J. A. Klok en M. Griek, behoorende bij de conservatie van 's rijks werf alhier, worden met den lOden Juni aanst. gadetacheerd aan boord Zr. Ms stoomkanonneerbooten >Ever'' en »Gier," welke alsdan in dienst wor den gesteld, onder de bevelen van de luitenants ter zee lste klasse A. P. Tadema en J. J. Kraakman, voor de practische stoonnefeningen der adelborsten van het oudste studiejaar. Onder geleide van den luit. ter zee der lste klasse A. W. F. C. van Woerden en die der 2e kl. H. Slot, zijn Zondag jl. van den marine-torpedodienst te Willems oord 80 onderofficieren en verdere manschappen naar Hellevoetsluis ver trokken ter uitbreiding van dien tak van dienst aldaar, waartoe het «chip »Amstel" als logementschip is bestemd. Ingevolge machtiging des Ko- nings, bij besluit van 26 dezer worden lo. met 26 Juni aan staande in dienst gesteld Zr. Ms. ramschepen Stier" en Buffel," ram- monitor 2de klasse Matador" en monitor 2de klasse Cerberus," lig- gande de eerste te Willemsoord, de tweede en derde te Hellevoetsluis en de vierde te Amsterdam wordt 2o. het bevel over voor noemde oorlogsbodems respectievelijk opgedragen aan den kapt.-ter-zee C. Ten Bosch, den kapt.-luit.-ter-zee G. J. Buyskes, en de luits.-ter-zee lste kl. H. Schotborgh en P.G. Bruch; wordt ten 3o. aan den kapt.-ter-zee C. Ten Bosch voornoemd, met 16 Aag. aanstaande, tevens opgedragen het bevel over een divisie voor binnen- landschen dienst, samengesteld uit Zr.Ms. ramschepen Stier'' en Buffel", j monitor 2de kl. Cerberus" en stoom- ikanonneerbooten »Ulfr," >Hefring," pBulgia" en »Das." Uit Berlijn is 't bericht alhier Vrijdag ontvangen dat de Rijksre- geering nota heeft genomen van de stukken, waarbij de haven te Nieu- wediep wordt voorgesteld als de meest geschikte aanlegplaats der Duitsche poststoombooten. Ds. D. Snijder komt voor op het drietal van predikanten bij de Ev. Luth. gemeente te Middelburg. Zaterdag werden ongeveer een 80-tal werklieden van 's Rijks werf te Amsterdam ontslagen. Wegens de zeer lage boter- prijzen hebben eenige boeren te Deventer den prijs van de melk met 4 cent per liter verlaagd. Naar de »Zw. Ct." verneemt, beeft de familie van den heer J. C. van Heycop ten Ham officier van gezondheid der 2de klasse in Ned. Indië, bericht ontvangen, dat deze officier door dweepzieke Hadji's te Djambi is vermoord. Bij B. van Ommeren te Am sterdam, die verdacht wordt een der aanplakkers te zijn van bet bekende oproerige biljet, zijn bg de huis zoeking in beslag genomen 't archief der Vereeniging voor algemeen stem recht, de ledenlijst, bet notulenboek en eenige brieven. De man is nog op vrije voeten. Later bericht: De man, die te Amsterdam is in hechtenis genomen als verdacht van een der aanplakkers te zijn van de bekende oproerige biljetten, is zekere Bartholomeus van Ommeren, commissionair van beroep en wonende aldaar op bet Rokin. Vrijdagochtend werd te Zierikzee een meisje van 16 jaar, dat op 't veld arbeidde, in de nabijheid der stad door den bliksem getroffen en gedood. Een ander meisje, dat daar mede werkzaam was, bleef on gedeerd. Ofschoon de bui zwaar scheen te zullen worden, bleef het bij dien éénen noodlottigen slag. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Juli a. s. weder eenige pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. De »St.-Ct." bevat nadere inlich tingen. Een brief, te Zijpe op de post bezorgd, aan bet adres van Gebrs. Greve, te Amsterdam, inhoudende een bankbiljet groot f60. N. C. N. 2402, is niet aan bet adres bezorgd, en alzoo vermist of ontvreemd. Donderdagavond omstreeks 9 s/4 uur sprong een wisselwachter van den staatsspoorweg, onvoorzichtig genoeg, van een in gang zijnde locomotief aan den overweg nabij de guanoloodsen te Feijenoord, met het noodlottig gevolg dat bij in aanraking kwam met de machine en o ver eden werd. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Naar men verneemt, is te Prin- senhage het kinderlijkje, waarnaar door de justitie te vergeefs was ge zocht, gevonden in den regenbak van bet buis, waar de dienstbode C. O. gediend heeft. Van bet gezin te Leeuwarden, dat vergiftigd werd, zijn de man en vrouw, hoewel nog ernstig ziek, buiten gevaarde broeder, die in het stads-ziekenhuis wordt verpleegd, verkeert evenwel nog in zeer beden- kelijken toestand. Bij arrest in raadkamer van bet gerechtshof te Arnhem is W. Regeling, wegens moord, gepleegd op den klompenmaker R. Jansen te Wageningen, voorafgegaan door diefstal, verwezen naar de openbare terechtzitting, die, naar wij vernemen, in 't laalst der volgende maand, nog vóór de vacantie zal plaats hebben Vrijdag stond terecht voor bet Gerechtshof te 's-Hertogenbosch Jo- bannes Dielemans, oud 29 jaren, metselaar en tapper, geboren te Princenbage, wonende te Breda, be schuldigd van op 16 Maart 1885, des namiddags omstreeks één ure, in den Zandberg onder de gemeente Teteringen, met bet haakvormig ijzeren gedeelte van een kalkbouw den metselaar Jobannes Mol moed willig aan bet hoofd te hebben geslagen en verwond, tengevolge waarvan deze op den 5 April d. a. v. is overleden. Het openbaar ministerierequireerde schuldigverklaring aan moedwilligen manslag en veroordeeling tot zes maanden celstraf. Te Zes Gehuchten (N.-B.) bad dezer dagen een droevig voorval plaats. Een behoeftig en eenvoudig ouderenpaar moest verleden jaar den oudste hunner vijf kinderen tijde lijk missen, daar deze bij de militie in de loting was gevallen, bij welke gelegenheid tevens de tweede zoon moest aangegeven worden. Dit laatste was echter verzuimd, en nu werd dezer dagen ook deze zoon opgeëisebt om zonder loten dienst te nemen. De arme moeder trok zich dit zoo sterk aan, dat zij plotseling van haar verstand beroofd werd. In een toestand van ernstige krankzinnigheid is zij naar bet krank zinnigengesticht te Rosmalen ver voerd. Men schrijft van Terschelling aan hfet D. v. Z. H. Voor de lezers van bet Album der Natuur", die kennis gemaakt hebben met de belangrijke studie van den beer Van Eeden, te Haarlem, over dit eiland, kunnen wij nog een eeuwenoude gewoonte rnede- deelen. Op Vrijdag voor Pinksteren tooien zich enkele meisjes op met alles wat maar blinkt, met goud en zilver en alle soorten van bloemen. Die meisjes gaan dan onder geleide van eenige vriendinnen, bet dorp door om zich te laten bewonderen en den dank voor de vertooning in te zamelen, waarvoor dan op Pink steren chocolade wordt gedronken. Voorbeen deden zulks meisjes van 15 tot 18 jaarthans blijft bet beperkt tot de schoolkinderen, maar die houden de voorouderlijke ge woonte in eer. Op zoo'n dag komt er van schoolgaan, althans des mid dags, niets. Avonden te voren is alles, wat tot sieraad moet dienen, bij vrienden en buren opgehaald. Voortdurend rapporteeren kapi teins van stoombooten, die de reis over den Atlantischen Oceaan maak ten, over ontmoetingen met ijsbergen. Zoo is nu weer te Slingo uit Balti- more binnengeloopen de stoomer Absbroke, die den 16en Mei op 41° 53" Nbr. en 49° 47" WL, 13 groote ijsbergen van ongeveer 200 vt. hoogte en 500 voet lengte aantrof, De boot moest zuidelijk afwenden om een aanvaring te ontgaan. Uit Marseille wordt een ver schrikkelijk geval gemeld.Twee krank zinnigen in bet gekkenhuis aldaar werden op last van den geneesheer in een bad gebracht- De opzichter, die bij hen had moeten blijven, ging been om het ontbijtte gebruiken. Nauwelijks had bij de badkamer ver laten, of een der krankzinnigeu verliet het bad en opende de beet waterkraan, zoodat bet kokende water met volle stroomen in bet bad van zijn kameraad vloeide. De ongelukkige stootte vree- selijke kreten uit, maar lang duurde het niet, want hij was spoedig een lijk. De andere krankziunige weef zich van pret de banden en sprong heen en weer, even als een straat jongen, die meent iemand een on betaalbare poets gespeeld te hebben. Er wordt nu een vervolging inge steld tegen den opzichter, die zijn plicht verzuimde. Op den jongsten Nieuwjaarsdag zaten een achttal geniesoldaten in een herberg te Ooltgensplaat rustig bijeen. Onder hen be vond zich ook de mineur K. H. T., die van het fort De Ruijter, nabij de Willem stad, aan de overzijde van de rivier gele- geu, was overgekomen. Op eens kwam een troep joelende burgers de herberg binnen, waarvan een A. C. H., aan een der solda ten dadelijk eenige klappen om het hoofd gaf. De militairen, met een kennismaking op deze wijze niet gediend, vereenigden zich daarop en maakten met getrokken sabel de herberg en het terrein daarvoor schoon. De mineur T., boven reeds genoemd, die met de burgers naar buiten was geraakt, had het toen reeds hard te verantwoorden, en daar hij alleen ongewapend was, werd de tnsschenkomst van zijne kameraden vereischt om hem te bevrijden. De militairen waren intnsschen van elkander afgeraakt, doch drie hunoer vluchtten in de richting van redoute nn. 1, daar zij door den troep burgers werden achtervolgd. Toen de soldaten het waagden om wat uit te rusten van hunnen vermoeienden tocht, trad een van de boeren, die met een stuk hout waarin een draad nagel stak gewapend was, op hen toe en reikte hun met de woorden dat alles ver geten en vergeven was de hand, die dan ook door de soldaten goedwillig werd aan genomen; die hand was echter niet de vriend schapshand, want terstond, toen meerdere boeren naderbij waren gekomen, allen met een stok in de hand, zeide hij „nn kan ik er wel twee aan". Op hetzelfde oogen- blik bracht de oogenschijnlijk vergevensge zinde doch wraakgierige boer aan een der militairen een slag op het hoofd toe, die dezen roerloos ter aarde deed storten. De getroffeue, de geniesoldaat K. H. T., stond niet meer op, een kwartier later was hij overleden en werd hij op een ladder het fort Prins Prederik binnengedragen. A. C. H. was volgens de getuigen van het feit de voorste der burgers die den militairen de hand der verzoening aanbood, maar ook de persoon, die op zulk een ver raderlijke wijze den noodlottigen slag toe bracht. Deze persoon, oud 24 jaar, boerenarbei der te Ooltgensplaat, stond dientengevolge Donderdag voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage terecht, onder beschuldiging van moedwilligen doodslag. IIij ontkende ten stelligste den overleden mineur te hebben geslagen, en zeide, dat een andere boeren arbeider, P. S den slag had gegeven. Onderscheidene getuigen verklaarden ech ter onder eede, dat besch. de dader was. Adv.-gen. mr. Bijleveldt requireerde een veroordeeling tot 7 jaren tuchthuisstraf. In den jongstverloopen tijd is in Engeland menig bedrog gepleegd op de volgende wijze. Men heeft ringen en andere lijfsieraden ver vaardigd van een legeering, die kort geleden is uitgevonden en op oog- bedriegelijke manier op goud van 9 karaat gelijkt, 't Zijn vooral ban ken van leening, die men aldus beeft bedrogen. De legeering bestaat uit koper, tin en platina en zij beeft niet slecbts in de kleur groote over eenkomst met goud van 't genoemde gehalte, maar ook in het gewicht wordt geen verschil waargenomen. Naar men beweert zijn in Engeland reeds heel wat sovereigns in omloop, vervaardigd van mystiek goud," zooals men het noemt, waarin geen aas van het echte aanwezig is. Uit Agram wordt aan 'tBerl. Tagebl. telegraphisch gemeld, dat het gepeupel, nu het de joden wat met rust laat, thans tegen de professoren is opgetreden. Yoor het gebouw van 't chemisch laboratorium in die stadvonden onderscheidene avonden oploopen van volk plaats, omdat ophitsers het gerucht hadden verspreid, dat in het laboratorium menschen voor weten schappelijke doeleinden werden ge slacht. Jongstleden Dinsdag liep 't leven van den directeur der inrichting, professor Janecek, zelfs ernstig ge vaar. In het instituut bevinden zich tal van vloeistoffen, die bij chemische analyses noodig zijn, en de opruiers wisten het gepeupel wijs te maken, dat de flesschen en vaten menschen- bloed bevatten. De politie joeg de benden uiteen, arresteerde eenige raddraaiers en heeft maatregelen tot bescherming van bet laboratorium genomen. Naar aanleiding van de strike der kleedermakersgezellen te Parijs, vertelt de Charivari" het volgende gezegdevan iemand die door zijn kleedermaker gemaand werd »Drie maanden achtereen ben je alle Zaterdagen bij mij gekomen met je rekening, en dan gebruikte je, als voorwendsel, dat je geld moest heb ben om je knechts te betalen. Nu hebben al je werklieden het werk gestaakt, en je komt toch weder met dat ding aanzetten dat is een beetje kras Londen, 29 Mei. Volgens telegr. bericht uit Phi- ladelphia is de City of Rome, gisteren te New-York aangekomen, Maandag bij dikken mist in aanvaring geweest met de Fransche bark George John, bij de bank ten anker liggende, die daardoor zonk; slechts 2 man werden gered en 22 zijn daarbij verdronken. Onlangs is te Parijs gestorven de 80-jarige mevrouw R., vroeger een groote schoonheid. Deze dame had een dagboek, waarin zij gere geld boekte hoe zij iederen dag had doorgebracht. Dit dagboek bevat ook geestige opmerkingen over de coquetterie der vrouwen zij zegt dat de vrouw van af den leeftijd van 7 jaren ophoudt onverschillig te zijn voor die dui zenden kleinigheden welke de schoonheid kunnen verhoogen. Het eigenaardigste gedeelte is echter het volgende Mevr. R. besteedde van baar 20ste tot liaar 30ste jaar 3 uren per dag aan haar toilet. Dit is dus1 jaar, 91 dagen en 6 uren gedurende dat geheele tijdvak, om de weerspannige haarlokken in orde te brengen, de wangen te poederen en de lippen rood te verven. Van haar 30ste tot haar 50ste

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1