'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1284. Zaterdag 6 Juni 1885 Dertiende jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. B*reanx: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters morden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst dar Zon 3 n. 40 m. Onderg. 8 n. 15 m. Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woansdag 10 [Dendardag 11 •Vrijdag 12 N. Maan. Zaterdag 13 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Juni 1885. Wegens gebrek aan aangewor ven manscbappen voor het leger in Oost-Indë zal het detachement, be stemd om met het stoomschip Prins Frederik den 6en a. s. naar O.-I. te worden overgevoerd, op 4 onderoffi cieren en 80 manschappen worden teruggebracht. De werving is zeer slap. Boven dien wordt bijna de helft der recrn- ten, welke zich aanmelden, wegens lichaamsgebreken afgekeurd. Door den minister van oorlog is bepaald dat in iedere garnizoens plaats woningen moeten ingericht worden, om ingeval van epidemieën de ljjders aan besmettelijke ziekten uit de kazernes daarin op te nemen. Voor het garnizoen te Maastricht zijn daartoe 2 woningen van gehuw de militairen aangewezen en in ge reedheid gebracht. .De Drankwet is nu ook al op muziek gezet. Een der bladen an nonceert namelijk, dat een piano- uitgave van die wet is verschenen. Te Arnhem heeft onder zeer verdachte omstandigheden een bin nenbrand plaats gehad. De bewoon ster is door de justitie voorloopig in hechtenis gesteld. Zaterdagmiddag was te Am sterdam een kantoorlooper der firma H. en Co. zwaar beschonken in het Vondelpark bezig geld weg te wer pen. Een wachter van het Park, die dit zag, riep de hulp der politie in, die aan deze brooddronkenheid spoedig een einde maakte. Bij on derzoek bleek, dat de man f 600 aan contanten bij zich had. Hij werd in verzekerde bewaring gehouden. Zekere C. v. K., landbouwer te Peij, gem. Echt, is Zondag aan gehouden wegens poging tot moord op twee paters uit het Trappistenklooster te Echt. Een der paters heeft eenige hagelkorrels in het rechterbeen gekregen, de andere is niet gewond. Het schijnt dat de paters hem verboden hadden, zijne schapen op hunne weide te laten grazen en dat hij daarover wraak heeft willen nemen. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden verzoekt in het laatstverschenen Politie blad" de opsporing van den voort- vluchtigen landbouwer D. Huizenga, die wegens diefstal bij nacbt in een bewoond buis tot 1 jaar celstraf werd veroordeeld. De kleiboeren in Friesland zetten tegen alle prijzen bunne aardappelen van de band. Een schipper verkocht zijne vracht, die hij in Ooststellingwerf zou uitverkoo- pen, voor 10 cent den H. L. Men schrijft uit het Westland: Hoewel zij nog klein van stuk zijn, is men reeds druk bezig met het verschepen van kruisbessen naar En geland. Asperges vinden haar weg tegen matigen prijs naar de binnen- landsche marktenhet zachte weder van de laatste dagen is aan haar groei zeer bevorderlijk en maakt dat thans dadelijk aan alle aanvragen kan worden voldaan. Nieuwe aardappelen zijn nog schaarsch; indien het weder zacht blijft, rekent men echter, spoedig met de verzending naar Engeland te beginnen. Langzamerhand ge wend geraakt aau de onbevredigde uitkomsten, zijn de verwachtingen omtrent het welslagen van dien han del dit jaar niet hoog gespannen. Maandagochtend is het borst beeld van wijlen Prins Hendrik op het voetstuk in het plantsoen aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam geplaatst. Het beeld, het werk des heeren Stracké, is met het gelaat naar den IJ-kant gericht. Een soldaat, te Doesburg in garnizoen, was dezer dagen s c h ij n- baar overleden; toen men zijn lijk in den wagen wilde zetten, hoor de men beweging in de kist; het bleek, dat de man nog leefde en ge durende drie volle dagen flauw had gelegen. Het lijk van een der in den storm van 22 Mei 11. op de Zuider zee verongelukte Enkhuizer visschers is Maandag door een tweetal Urker visschers in den ansjoviskuil opge- vischt. Volgens een depêche uit Phi- ladelphia, is het stoomschip City of Rome, te New-York aangekomen, Maandag hij dikken mist in aanva ring geweest met de Fransche vis- scherssloep George John. De sloep is gezonken. Slechts 2 man werden gered en 22 zijn verdronken. Uit Pest wordt gemeld dat in het dorp Nemedi een vreeseljjke brand heeft gewoed. Het vuur ont stond des middags in een huis dat aan het benedeneinde van het dorp lag en is, naar men vermoedt, door kinderen, die met lucifers speelden, veroorzaakt. In den beginne dacht men de vlammen in de geboorte te kunnen verstikken, maar weldra tastten zij in kort tijdsverloop en door den sterken wind aangewakkerd, de beide naburige huizen aan, die zeer spoedig in lichte laaie stonden. Binnen een half uur tijds was het geheele dorp aan een vuurzee gelijk; slechts de kerk met pastorie en een groep huizen, die in de on middellijke nabijheid er van lagen, werden gespaard. Tweehonderd dertig huizen zijn geheel verwoest en de meeste be woners zijn tot den bedelstaf gebracht, aangezien slechts zeer weinig wonin gen verzekerd waren. Kapitein Baxter, van de smak Generaal Wolseley, en vier zijner matrozen hebben van den koning der Nederlanden een bronzen medaille ontvangen ter belooning van hun heldhaftig gedrag bij de redding der bemanning van den Hollandschen logger Maartje. Aan de eens zijde van de medaille bevindt zich het portret van koning Willem Hl; de andere zijde draagt het motto»Voor het redden van menschenlevens." Kapitein Baxter ontving bovendien een diploma van de Nederlandsche regeering. Het Deensche blad »Faedre- landet" deelt het volgende merk waardige geval van genezing van een krankzinnige mede. Den 23 April bevond zich aan boord van een stoomschip, dat op weg van Kraenangen naar Christiania was, een krankzinnig heer, die door een geleider naar de hoofdstad van Noor wegen werd gebracht, om daar in een gesticht te worden opgenomen. Toen de geleider zich een oogen- blik verwijderde, sprong de waan zinnige plotseling in zee; onmiddellijk beproefde men het schip te doen stoppen, 't geen eenigen tijd ophield. Inmiddels had men een sloep ge streken, die snel naar de plek roeide, waar de ongelukkige weder te voor schijn was gekomen. Men mocht er in slagen den man, die luide om hulp riep, te redden en bracht hem aan boord terug. De krankzinnige kwam behouden te Christiania aan en werd in het gesticht opgenomen, dat hij echter na weinige weken, geheel hersteld weder kon verlaten. De vreeselijke angst, die hij had uitgestaan, was de oorzaak geweest dat de nacht, die zijne ziel omfloersde, week. Zijne krankzinnigheid had steeds in zelf moord-manie bestaan, die na den doorgestanen doodsangst geheel ver dwenen was. Uit Indië zijn Dinsdagmorgen te Londen treurige berichten aange komen. De provincie Kasjmier moet door een hevige aardbeving geteisterd zijn- Zondag werden de eerste aardschok ken gevoeld en sedert dien tijd du ren zij onophoudelijk voort. Meer dan vijftig personen zijn door deze ramp reeds omgekomen, volgens de eerste schatting, doch men gelooft dat het aantal grooter is. Het aan tal gewonden is zeer groot. De ka- vallerie-kazerne te Sirinagar is ver nield een groot gedeelte der stad is verwoest. De bevolking is door een paniek aangetast en zoekt een wijk plaats in booten en tenten. De provincie Kasjmier maakt deel uit van het vorstendom Lahora, in de streek van het Hymalaya-geberg- te. Zij wordt begrensd ten noorden door China, ten westen door de pro vincie Peshawur, en ten zuiden en oosten door Pundjab, waar onlangs de samenkomst van den emir van Afghanistan met den onderkoning, lord Dufferin heeft plaats gehad. Si rinagar, waarvan hierboven sprake is, is de hoofdstad van Kasjmier. Zij telt 65 a 75000 inwoners, waaron der een groot aantal Engelschen. Een telegram in het Central News" meldt nog het volgende Zondag reeds werd de bevolking door de eerste schokken ten zeerste verontrust. Bij tusschenpoozen van ongeveer 10 minuten deden zich de golvingen gevoelen, en zij hielden zelfs nog aan op het oogenblik, dat de dépêche aan het »Centr. News" werd afgezonden. Een panische schrik beving de bevolking, welke naar de rivieren en meren holde en zich op alle mogelijken soorten van vaartuigen trachtte te redden. Anderen sloegen tenten of lichte houten gebouwtjes op, om zich daar in te beschutten. Yan de vele vreem delingen, die gewoonlijk gedurende het heete jaargetijde de provincie bezoekenzijn waarschijnlijk ver scheidene omgekomen hun aantal is echter nog onbekend. Sirinagar heeft, naar men zegt, het meeste geleden zou en zelfs voor een groot gedeelte ingestort zijn. De kavaleriekazernes zijn vernield, velen harer bewoners omgekomen. Niet minder dan 50 personen zijn te Sirinagar verongelukt en een veel grooter aantal is door ineenstorten de muren gekwetst. Het is te vree zen, dat als men den ganschen om vang der ramp kenthet aantal dooden veel grooter zal blijken te zijn. De ellende is zeer hoog ge stegen onder de inlandsche bevolking en hulp moet dadelijk verstrekt worden. Het verlies aan vee is ontzaglijk grooter dan gewoonlijk bij zulke ongevallenhonderden runderen zijn omgekomen. Antiphone. Men leest een heuglijk bericht iu de Engelsche dagbladen. Een uit vinder te Stutgart heeft een anti phone" vervaardigd, een anti-geluid maker, een gedruisch- en misbaar verdelger, een klankdoover. Wan neer men dit verrukkelijk werktuigje in het oor plaatst, waarin het zich fluweel-zacht en donzig als een watje nestelt) hoort men geen geratel meer van karren over keiengeen krassen van kindernagels over leiengeen krijschen en schreeuwen van lieden die op zich zei ven, hun waar en be ginselen steeds de aandacht vestigen, en het publiek nooit met rust willen laten. De bezitter van een antiphone kan te midden van opzichtig misbaar, omringd door kakelende kippen, die onmiddellijk adverteeren als ze een ei leggen, vlak bij omroepers van eigen voortreffelijke wijsheid en in zicht, kalm en met een glimlach vol vrede op het gelaat aan het werk blijven. En daar heerschte stilte op aarde, zegt de gelukkige. Hij hoort de vervelende telephoon- schel niethet is hem onbekend wanneer uit liefde voor eendracht het ontzettendst misbaar wordt ge maakt. Yoor hem is de wereld niet zooals zij is, maar zooals ze behoort te zijnhij luistert slechts wanneer hij wil, hij sluit zijn oor en leeft in vrede. Te Chappaqua, in den Staat New-York, is een zonderling ge val van vergiftiging voorgekomen. Zekere mevr. Kipp. had een groen tapijt gekocht, dat zjj zelve wilde knippen en naaien. Toen zij een klein deel van het werk gedaan had, werd zij plotseling zeer ongesteld hare oogen werden ontstoken, zij kreeg hevige pijnen in de ingewanden, braakte en had een gevoel alsof zij zoude stikken. Een onmiddellijk ter hulp geroepen geneesheer constateerde vergiftiging door eenig metaal, en behandelde de zieke in overeenstemming daar mede. Volgens de laatste berichten was er geen oogenblikkelijk gevaar meer, maar het is de vraag of mevr. Kipp ooit geheel herstellen zal. Een deel van het kleed is aan een scheikundige te Albany gezonden en pogingen worden aangewend om den fabrikant er van te ontdekken. Een treurig geval van ver giftiging door trichinen is te Weat- feld in Michichan voorkomen. De familie Turah had een varken geslacht, dat eenigen tijd vroeger ziek was geweest, maar dat men bjj de slachting hersteld waande. Acht personen aten het vleesch van het dier, en in den loop der zelfde week werden zij door een ziekte aangetast, die gelijke ver schijnselen had. De 18-jarige John Turah bezweek het eerst, en na hem stierven 4 andere personen, Theodoor Turah, zijn vader, Mary Brothers en. dier dochter. De geneesheeren gelooven niet dat zij een der slachtoffers in het leven zullen houden. Een onderzoek van het varkens- vleesch heeft aangetoond, dat het wemelde van trichinen. Karei Anton, vorst van Hohen- zollern, is in den ouderdom van 74 jaar overleden. Aan de leiding van zijn vader had hij een voortreffelijke algemeene ontwikkeling te danken. Later stond hij inzonderheid bekend als een grondig beoefenaar van het krijgswezen, waarin hij ook aan Pruisen gewichtige diensten heeft bewezen. In Augustus 1848 had hjj de regeering over Hohenzollem-Sig- maringen aanvaard. Men verwacht te toen, dat hij reeds dadelijk een onderhandeling zou openen over den afstand van zijn land aan Pruisen. Yooralsnog bestond evenwel hierte gen een bezwaar. Hij was namelijk ook troonopvolger in Hohenzollern- Hechingen en destijds was de vorst van dat landje nog in leven. In December 1849 werd echter het trac- taat van annexatie bij Pruisen ge sloten, waarbij Karei Anton uit de rij der regeerende vorsten trad, om eersten onderdaan van den Koning van Pruisen te worden. Den 6en April van het daaraanvolgende jaar nam hij afscheid van zijne onderda nen. Sedert dat oogenblik was hij voortdurend in verkeer met den toenmaligen Koning van Pruisen, Frederik Wilhelm IV, en diens broe der, den tegenwoordigen Keizer Wil helm. Beiden hebben bij vele ge wichtige beslissingen steeds zijn ad vies ingewonnen. Zoo is onder ande- red op zijn aanraden indertijd prins Bismarck, destijds gezant te Parijs, tot Pruisisch minister benoemd. In de Rijngewesten, alwaar hij jaren achtereen het Dusseldorfer slot heeft bewoond, stond hij bekend als kunst liefhebber en en beoefenaar der phi- lantrophie, In October 1884 heeft hij, onder deelneming van de keizerlijke familie en een aantal andere vorstelijke per sonen, zijn gouden huwelijksfeest ge vierd. Hij was nameljjk gehuwd met prinses Josephine van Bpden (dochter van den groothertog Karei van Baden en de groothertogin

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1