'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEÜWEDIEP EN TEXEL \o. 1285. Woensdag 10 Juni 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOtJT Co., te Helder. BnreaoiSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Juni 1885. De Scherm- en Gymnastiek vereniging Oefe ningkweekt Kunst' hield Zaterdagavond in 't lokaal van den heer Manheiin een buiten gewone vergadering. Bij vernieuwing leverden de gymnastieke oefeningen 't bewijs, dat de leden goed voor uitgaan. Aan de onlangs tot prevót op stok en degen bevorderde heeren werden diplom aas ter hand gesteld. De verdienstelijke onderwijzer, de heerB. v.Oostenveld, ontving daarna een fraaien degen namens de ver- eeniging, waarbij de president, de heer Jaring een gepaste toespraak hield. Als gast was tegenwoordig een der leden van de Turnclub Kracht en Vlugheid", van Alk maar. De balen katoen, behoord heb bende tot de lading van hetEngelsche stoomschip »Sapphire", welke alhier zijn en vóór September nog zullen worden geborgen, zullen naar Lan- cester worden verscheept. De torpedobooten »Hekla" en »Etna," thans ingericht tot het voeren van spartorpedo's, zullen, zoodra de gelegenheid daartoe geschikt is, door de luitenants ter zee 1ste klasse P. Zegers Veeckens en B. de Groot, van de marine-directie te Willems oord, naar Engeland worden ge bracht om te worden ingericht voor het uitbrengen van vischtorpedo's. Vrijdag had ep feestelijke wij ze de opening plaats van den spoor weg HoornEnkhuizen. Tegen woordig waren de minister-president en de hooggeplaatste ambtenaren van de Holl. IJz. Spoorwegmaat schappij. Aan het station werden zij door den waarnemenden burge meester van Hoorn, den burgemees ter van Enkhuizen en verdere auto riteiten ontvangen. De feesttrein vertrok om 1 uur naar Enkhuizenaan de verschillende sta tions, Westwoud, Bovencarspel, werd de eerewijn aangeboden, en werden toespraken gehouden door de burge meesters en de ministers Heemskerk en Van den Berg. De beide steden waren feestelijk getooid. Men meldt uit Scheveningen Zooeven is bij den Reeder A. J P. J. Hoogeveen te Scheveningen het officieele bericht ontvangen, dat de zaak wegens het afkappen der netten, in 1884 door het Engelsche schip gemerkt L T 502, behoorende aan den haringvisscher >Clasina en Maria" den 20en dezer voor het hof van Lowestoft (Engeland) zal worden behandeld. Hem is niet alleen verzocht de schade van netten, maar ook het geleden verlies ten gevolge van de verplichte staking der visscherij op te geven, een en ander te beëedigen voor de recht bank in Engeland. Een metselaar geraakte Vrijdag bij het grijpen naar zijn pet, die was afgewaaid, te water in den Kloppensingel te Haarlem, met het noodlottig gevolg dat hij levenloos daaruit moest worden gehaald. De ongelukkige laat een weduwe en 6 kinderen na. Zaterdagmiddag ten twee ure zouden te Ouwerschie een jonkman en een weduwe in den echt verbonden worden, hetgeen echter niet kon plaats hebben, doordien de bruidegom op den tijd dat het huwelijk vol trokken zóu worden, spoorloos was verdwenen. Te Zaandam had Donderdag zekere H. H. Remme de onvoor zichtigheid te rooken, onderwijl hij een flesch met spiritus vulde. Een vonk viel uit zijn pijp in het vocht en een ontploffing volgde, zoo hevig, dat al de met spiritualiën gevulde flesschen en kruiken gesprongen zijn. De daarbjj ontstane brand was spoedig gebluscht. Uit Leeuwarden wordt in dd* 5 Juni gemeld: Twee der drie personen, die ver leden week van door rattenkruid vergiftigde erwtensoep hadden genut tigd. zijn in het Stads Ziekenhuis overleden, de een gisterenmiddag, de ander, zijn broeder, die er pas in bijna stervenden toestand was heen gevoerd, in den afgeloopen nacht. De eerstbedoelde bereikte den ou derdom van 66 jaren, waarvan hij zoowat de helft in correctioneele ge vangenis had doorgebracht. Zijn dood is zeker niet weinig verhaast, doordien hij zoowel geneesmiddelen als voedsel weigerde tot zich te nemen. Niets vermocht in dit opzicht te baten alleen van den R. K. geeste- e en van den geneesheer-direc teur van het ziekenhuis nam hij een enkele maal de voorgeschreven ge neesmiddelen aan. De toestand van de derde vergif tigde persoon, de reeds bejaarde vrouw van den laatst overledene, die op zoo ondoordachte wijze de soep bereidde, moet mede zeer bedenkelijk zijn. 't Is warm, heerlijk zomerweer. Natuurlijk kunnen de lieden van het platteland nu niet meer klagen, dat de kersen klein blijven en niet groei en ten gevolge der koude. Maar dezer dagen ontving het Dagbl. het eerste bericht, dat de vruchten niet zwellen omdat er geen regen valt. Zoo ziet men, zegt het D. de prijg- opjager weet er altijd iets op. Doch er is alle kans, dat 't hem ditmaal ten minste niet gelukken zal, invloed uit te oefenenzoo langzamerhand begint men de lui in de kaart te kijkenze begonnen dan ook wel wat te grof te speculeeren op de onkun de en het geloof van »ce bon et charmant public." De persoon S., te Alkmaar, die sedert eenige dagen werd vermist, is uit de vaart onder Schermerhorn op gehaald. Misbruik van sterken drank schijnt ook van dit onheil weder de oorzaak te zijn. Donderdagmiddag te ongeveer 4 uur ontstond te Papendrecht na bij Dordrecht brand in de hooiper- serij van den heer Ph, v. d. Graaf. De groote hoeveelheid hooi, welke daar aanwezig was, stond weldra in lichte laaie, evenals een met hooi beladen aak, welke in het haventje achter de werf lag te lossen. De brandbaarheid van het hooi, welke verhoogd werd doordat het geduren de enkele dagen door de zon was uitgedroogd, gevoegd bij de onvol doende hulp om te blusschen, was de oorzaak dat ook de belendende huizen, evenals die aan de overzijde weldra vuur vatten. Thans zijn 20 a 25 woningen, waaronder kapitale, reeds geheel of gedeeltelijk uitge brand, terwijl, blijkens de Dordr. Ct., sommigen Donderdagavond nog bran dende waren. De oorzaak dat die ramp zulk een omvang heeft genomen, is voor het grootste deel te wijten aan den la gen waterstand, waardoor de twee spuiten van Papendrecht, na eenige tijd gepompt te hebben, genoodzaakt waren op te houden, daar voor hel grootste deel modder werd gepompt. Al heeft de brand onberekenbare schade aangericht, toch zou nog meer in de asch gelegd zijn, wanneer men niet door met emmers water in het laatst aangetaste huis te werpen, den voortgang der vlammen hacl ge stuit. Dit werd nog veel vergemak kelijkt, toen twee afdeelingen pon tonniers, welke zich op den Staart oefenden, waren aangerukt en gere geld elkaar emmers water aangaven, om die vervolgens ih dat perceel te werpen. De aanblik van het tooneel vaD den brand is ontzettend; vrouwen en kinderen zitten schreiende de ver nieling van have en goed te aan schouwen, welke nog meer aandoet, wanneer men weet dat bijna niets van het verbrande is verzekerd. Yan de oorzaak van den brand is tot nog toe niets bekend. Den 18 October van 't vorige jaar werd door een persoon, den vorigen dag uit Amerika te Rotterdam aangekomen, volgens zijn opgave vermiBt een bedrag van 4000 dollars aan papier en goud, dat hem in een der tapperijen aan den Riedijk te Dordrecht ontvreemd zou zijn. Vergeefs stelde de politie alles in het werk om den dader of de daders op te sporen en werd zelfs f 500 uitgeloofd voor inlichtingen, die tot de ontdekking konden voeren. Thans is haar, naar de Dord- rechtsche Cour. verneemt, met zeker heid gebleken, dat het verhaal aan gaande den diefstal van begin tot eind verzonnen was en niets dan een gelukkig mislukte poging schijnt geweest te zijn om de lief dadigheid op te wekken. De Deensche tuchthuisboef Jens Nielsen, dezelfde die zekere berucht heid verkregen heeft door zijne brand stichting in het Deensche dorp Yalby en de Victoriadokken te Londen, is wegens poging tot moord op den bewaarder zijner gevangenis door het Deensche hof ter dood veroordeeld. Londen, 5 Juni. Het stoomschip »Themis," van Havre naar Miramichi bestemd, in ballast, had den 18den Mei in de nabijheid der New Poundlandsche banken buitengewoon zwaren mist en bemerkte des nachts ten 11 ure dat het schip door drie hooge ijs bergen omringd was. Een dezer verbrijzelde de boeg van het schip, waardoor het zwaar lek werd en de opvarenden genoodzaakt werden de toevlucht tot de booten te nemen. Een der booten werd bij het te water laten verbrijzeld'doch de groote boot kwam gelukkig over boord. De gezagvoerder, diens vrouw en kinderen en de equipage, te zamen 20 personen, waren nauwelijks in de boot of zij hoorden een vreeselijk gekraak, waardoor zij vermoedden dat het schip tusschen de drijvende massa ijs werd verbrijzeld, ten minste was er des morgens niets meer van te zien. Men zette koers om de zuid ten einde open water en voorbij varende stoomschepen op te zoeken. Na drie dagen kwam een stoomschip in het gezióht en hoewel men seinen deed met een hemd aan een riem gebonden, werden zij niet bemerkt en vervolgde het stoomschip de reis. Na weder 3 dagen onder de groot ste ontberingen doorgebracht te heb ben, kwam een ander stoomschip in het gezicht, dat tot hun schrik hunne seinen niet opmerkte en door stoomde. Toen zij hun schip ver lieten, hadden zij slechts een weinig water en wat scheepsbeschuit en had daarvan ieder anderhalve be schuit per dag genoten. Later werd dit rantsoen nog verminderd en was er in het geheel geen drinkwater meer. Eenige der bemanning waren door de koude geheel hulpeloos ge worden en andere hadden zout water gedronken om hunne dorst te les- schen, waardoor hun lijden nog verzwaard werd. Gelukkig kort na dat het tweede stoomschip uit het gezicht verdween, kwam het stoom schip »Missouri" in het gezicht, hetwelk op hen aanhield en door het wuiven met een zakdoek werd hun sein gedaan, dat men hen had op gemerkt. Zij hadden een laken, aan een riem vastgemaakt, als een nood sein opgestoken. De meesten moes ten met touwen aan boord van de >Mi8Souri" worden opgehaald, dewijl zjj niet in staat waren te loopen en zij, die zich nog op de been konden houden, vlogen dadelijk op de »Mis- sourri" naar het watervat en moesten door den dokter en de bemanning van de »Missouri" verhinderd wor den om er een onmatig gebruik van te maken. Zij genoten alle hulp van de dokter en al de opvarenden van de »Missouri," waarvoor zij hunnen innigsten dank betuigden. Zij verklaarden dat, wanneer zij nog een dag in de boot zouden hebben moeten doorbrengen, de meesten van hen zouden bezweken zijn. Zij waren juist zeven nachten en zes dagen in de open boot geweest, toen zij door de »Missouri" werden opge nomen. Bij aankomst van het stoomschip »Missouri" te Liverpool, werden 8 man der equipage naar 't hospitaal gezonden. De »Themis" was een schip van 975 ton register, te huis behoorende te St. John (N -B.) Een hoedenmaker te Nizza werd wegens mishandeling van zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, tot 6 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Toen hij de gerechtszaal verliet, liep hij zijne vrouw na en begon haar weer te slaan. Op het geschreeuw der vrouw schoot men toe, de man trachtte te ontkomen, maar werd gepakt, onmiddellijk weer voor het hof gebracht en thans nog tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. »Je bent toch een model van een echtgenoot", zeide iemand tot een vriend, »ik weet datje niet van visch houdt, en toch komt die drie maal in de week bij je op tafeldat doe je toch zeker uit liefde voor je vrouw!" »Ik kan jou onder vier oogen wel zeggen wat het geval is", antwoordde de ander; »als wij aan tafel zitten, houdt mijne vrouw bijzonder veel van kibbelen, eu wanneer wij visch eten moet zij haar mond houden, want anders verslikt zij zich aan de graten." Mevrouw Ray, te Syracuse in Noord-Amerika. had, gelijk men dat pleegt te noemen, de broek aan, en haar echtvriend danste steeds zeer gewillig naar haar pijpen. Onlangs maakte zij haar man een geducht standje, vertelde dat hij tot niets nut was en niet beter kon doen dan een touw te nemen en zich op te hangen. De heer Ray zal die uitspraak wel wat bar hebben gevonden, maar hij was aan echtelijke gehoorzaamheid gewoon en des nachts toen de kin deren sliepen, nam hij een stuk touw en hing zich aan een balk op. Toen mevrouw Ray haren dooden echtvriend vond, was zij verschrikke lijk bedroefdzij verklaarde dat haar man steeds een voorbeeld voor alle getrouwde mannen was geweest en dat ze zulk een man nooit weder zoude terugvinden. De officier van justitie te Dus- seldorf heeft het volgende schrijven aan de politie gerichtDoor de slechte gewoonte, die enkele personen hebben, om hunne wandelstokken of parapluies horizontaal met den punt naar voren of naar achteren te dragen, is reeds menige wandelaar gekwetst, vooral aan de hoeken van straten of bij onverwacht stilstaan. Ik verzoek daarom beleefd aan de politie haren dienaren te bevelen een nauwkeurig relaas van die on gevallen op te maken en mij mede te deelen, zoodat ik onderzoeken kan of die personen niet vervolgbaar zijn wegens het door hun schuld veroorzaken van lichamelijk letsel". Een Storm kaart. Vanwege het Signal Office te Was hington, staande onder het hoofd bestuur van generaal W. B. Hazen, zijn 13 kaarten, vervaardigd door den sergeant J. P. Finley, uitgegeven, waarin de loop der stormen, die van 1863 tot 1883 geheerscht hebben in den gordel van 30°. tot 40°. breedte, die de Vereenigde Staten, Canada, den Atlantischen Oceaan, Europa, Noord-Afrika, oostwaarts tot aan westelijk Siberië omvat, graphisch is voorgesteld. Alleen in het tijdvak Januari 1876 tot Augustus 1881 hebben in dien gordel 2730 stormen of cyclonen plaats gehad, welker geschiedenis op de kaarten kortelijk is weergegeven. Van die 2730 stormen begonnen en eindigden iu Amerika 413 589 begonnen in Amerika en eindigden boven den Atlantische Oceaan 190 begonnen in Amerika en kruisten den Atlan tischen Oceaan om hun einde in Europa te vinden655 begonnen boven den Atlantischen Oceaan en eindigden in Europa 491 begonnen en eindigden in Europa en66 begonnen in Amerika en kruisten den Atlan tischen Oceaan en ook Europa. De

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1