'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1286 Zaterdag 13 Juni 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per S maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afaonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZlIIDSTRAAT, Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Onderg. 8 n. 21 m. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 Eerste kwartier. Zaterdag 20 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Juni 1885. Het schroefstoomschip 1ste kl. Tromp" zal half Juli a. s. buiten dienst gesteld worden, terwijl het schroefstoomschip 1ste klasse »De Ruijter" alsdan in dienst komt. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen op lo. Sept. a. s. in plaats van 30, 36 adelborsten voor den zeedienst bij het Kon. Instituut voor de marine worden aangesteld. Het overgangsexamen voor de adelborsten der 2e afdeeling aan bet Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord zal den 15 dezer een aanvang nemen, onder presidium van den kapitein ter zee G. Doorman. Het voornemen bestaat, om 't volgende jaar ook te Amsterdam een afdeeling van den marine-tor pedo-dienst te vestigen. De ingenieurs 2de klasse der Marine H. Cop en J S. van Veen worden voor een 3-tal weken naar Engeland gecommitteerdtot het bezoeken van eenige werven aldaar. Men meldt uit Texel Luidens geruchten heeft men van den vuurtoren achter Eierland Zater dag 11. op verren afstand van de kust een brandend schip in zee ge zien. Ofschoon nadere bijzonder heden ontbreken, gelooft men dat het schip geheel door de vlammen vernield is. Men schrijft uit Schagen Dinsdag werden 12 van de 14 in won enden in het weeshuis der N. H. Gemeente alhier, kort na het mid dagmaal, zoo hevig ongesteld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heeren dr. S. de Boer en dr. J. Ensingh wisten door een doelmatige behandeling allen te behouden, hoewel vooral een der jongste weesjes )n zeer bedenkelijken toestand verkeerde. Bij de uiteenlooping der ge voelens over de vraag of verkoop van sigaren al dan niet is winkel nering" in den zin der drankwet, heeft de burgemeester der gemeente Ouderkerk a. d. IJsel zich tot den Min. van justitie gewend om in lichtingen en daarop van den Min. van binnenlandsche zaken het vol gend antwoord bekomen »Op verzoek van mijn ambtgenoot van justitie, deel ik u, in antwoord op nevenvermeld schrijven, als mijn gevoelen mede, dat het hebben van een nering in sigaren, dus dat de drankwinkel wordt bezocht door hen, die alleen om sigaren komen, ongeoorloofd is, maar dat het ver strekken van enkele sigaren aan bezoekers, die ook iets anders ten gebruike nemen, niet als afzonder lijke winkelnering moet worden be schouwd." Uit een ontvangen telegram blijkt, dat de keuze der Duitscbe Regeering voor een aanlegplaats der gesubsidieerde transatlantische stoom vaartlijnen, waarschijnlijk op Ylis- singen zal vallen. Twee redenen worden voor de keuze opgegeven Vlissingen levert het minste tijdverlies op en deze haven is het minst gevaarlijk voor de concurrentie met de Duitsche lijnen. Te Sn eek kwam Dinsdagmor gen een koopman met een lam ter markt. De aldaar gestationneerde agent koesterde argwaan en verzocht den man hem naar het politiebureau te volgen, waar de verdachte dadelijk bekende het beest zich door diefstal te hebben toegeëigend. De weinige oogenblikken, dat men hen aldaar alleen liet, heeft hjj gebruikt om zich door ophanging van het leven te berooven. De ongelukkige laat een weduwe met een talrjjk gezin achter. Het 51/s-jarig dochtertje van den bakker De J. te Heerenveen, stiet al spelende tegen een pot met heete soep, die de dienstbode binnen zou brengen. De soep viel het kind over het lichaam, waardoor het zoo ernstige brandwonden bekwam, dat het is bezweken. Men schrijft uit Zwolle De concurrentie tusschen de ver schillende stoombootdiensten van hier op Amsterdam, wie de meeste Duitsche gras- of. pikmaaiers zal vervoeren, is in vollen gang. Een menigte commissionairs staan bij aankomst van treinen of andere gelegenheden gereed, om de gepakte en gezakte Duitsche arbeiders voor deze of gene stoomboot over te halen. Dat het daarbij op vechtpartijen uitloopt, gebeurt niet zelden. De commissi- onnair ontvangt 21/s cent van eiken man, dien hij voor de boot aanwerft en bovendien voor het wegwijzen 5 ets. per persoon. Deze nieuwe tak van nijverheid komt in dezen slappen werktijd menig sjouwerman ten goede, al kost het hem ook een blauw oog of gescheurde kleeren. De veenwerker Pieter Feijer, te de Krim bij Koevorden, werd Maandag door den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw met een achttal, gedeeltelijk jonge kinderen, in behoeftige om standigheden achter. Totnogtoe zijn geen berichten ingekomen omtrent het vermissen van personen die bij de ramp aan het Papendrechtsche veer te Dord recht zouden kunnen zijn omgekomen en zijn ook geen verdere lijken opge- vischt, zoodat grond bestaat voor het vermoeden dat de Zondag ge- vischte W. S. het eenige slachtoffer is. W. Regeliug, de vermoedelijke dader van den moord op B. Jansen te Wageningen, zal den 26sten en 27sten dezer maand voor het ge rechtshof te Arnhem terecht staan. Te Rensumageest is een 15- jarige knaap verdronken bij zijne poging om een anderen jongen, die bij bet zwemmen in de diepte was gezonken, te redden. Laatstgenoem de werd in het leven behouden. Door de justitie te Dordrecht zijn de verschillende deelen der in gestorte brug in beslag genomen om een grondig onderzoek in te stellen naar de ware oorzaak der ramp, en of hier onvergeeflijke na latigheid in het spel komt, en, zoo ja, aau wie de schuld. Als kraaien konden lezen zegt de Dordr. Gt. zou men tot de meening komen dat zij eens hebben willen bewijzen, dat de ver schillende verhalen, die dezer dagen door de bladen werden gedaan om trent troepsgewijze aanvallen dier vogels wel degelijk waar kunnen zijn. In een der tuinen van de vrouwen- afdeeling in het krankzinnigenge sticht te Dordrecht bevond zich sedert korten tijd in een afgesloten ruimte een fraaie pauw. Vroeger toen die ruimte onbevolkt was, wierpen de verpleegden er van tijd tot tijd ge deelten van haar voedsel, dat gretig door kraaien en andere vogels werd opgepikt. De pauw had echter geen hulp noodig om het hem toegewor- pene op te maken en verdreef voortdurend de kraaien, die zich in zijn nabijheid waagden. De spreuk eendracht maakt macht" zou ook hier toegepast worden,' aldus besloot het kraaienheir. Op een morgen in de vorige week kwam een troep van 20 a 30 kraaien daartoe op het huu betwistte terrei,n en wierpen zich allen te gelijk op hun vijand. Toen de bedienden van het gesticht bespeurden wat er plaats bad, was het reeds te laatwel vlogen de kraaien verschrikt weg, doch den pauw was een oog uitgepikt en het andere ernstig gewond, terwijl het geheele lichaam met wonden over dekt was, aan de gevolgen waarvan de fraaie vogel Zondag bezweek. Het is bekend dat varkens, wanneer zij niet van één toom zijn, dikwerf al heel slecht met elkaar overweg kunnen. Dat vindt ver moedelijk zijn oorzaak in den reuk, en toch is het wel eens noodig ze in één hok te bergen ook vreten ze dan meestal beter door. Om nu voortdurend gekibbel te voorkomen, beeft èen Groninger boer de dieren eerst met jenever ingesmeerd; daar mede bleek de reuk van de vreem delingschap verdwenen te zijn. De reuk der samenwonende dieren was dezelfde. Het middel, dat niet nieuw, maar misscbieu niet algemeen bekend is, is eenvoudig genoeg. (Midd. Ct.) Zondagnamiddag is in het dorp Hulsenbusch, in de Pruisische Rijn provincie, het kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Yan het gebouw is niets overgebleven verscheidene andere gebouwen in den omtrek zijn zwaar beschadigd en vele boömen zijn weggeslagen. Er is niemand bij die ramp omgekomen, maar er zijn twaalf personen gekwetst. De Engelsche admiraliteit heeft de electrische verlichting voorge schreven van niet minder dan 52 schepenwaaronder 20 torpedoboo ten. Deze laatste krijgen Brush- dynamo-machines. New-York, 9 Juni. Berichten uit Mexico maken mel ding van een waterhoos, die gewoed heeft in de nabijheid van Lagos en bij het uiteenspatten een honderdtal personen doodde. Men vreest zelfs, dat het verlies aan menscheulevens nog grooter zal zijn. Door de Pruisische regeering is de uitlevering gevraagd van de van moord door vergiftiging op haren man verdachte vrouw uit Thuanum, genaamd de wed. Christiaans, ge boren Margaretha Mintker, en vau haren medeplichtige Frederik Jansen. Ten stadhuize te Bielefeld wordt op het oogenblik een zeer eigen aardige tentoonstelling gehouden. Tijdens het oproer dat in April in die stad heerschte, moesten de militairen van de blanke wapenen gebruik inaken en er ontstond een bijzonder groote verwarring. De hij die gelegenheid verloren voorwerpen zijn gedurende eenigen tijd op het stadhuis tentoongesteld en van vele zaken (wandelstokkeu, horlogekettingen, enz. enz.) kwamen de eigenaars weldra opdagen. Tot nog toe mocht het echter niet ge lukken de eigenaressen op te sporen van een fraaie collectie haarvlechten in allerlei kleuren en van een par ty tje tournureswaaronder zich exemplaren van zeer respectabele afmetingen bevinden. Ontploffiug aan boord van de ^Inflexible," Een ernstig ongeluk is Maandag zooals een in ons vorig blad opge nomen bericht reeds gemeld heeft, aan boord van het Engelsche oor logsschip de »Inflexible" voorgeval len, dat men bezig was van kolen te voorzien. Vrijdagnamiddag, toen men met het inladen van steenko len niet gereed had kunnen komen, werden de ijzeren luiken over de ko- lengaten gelegd en het schip verla ten. Deze gaten zijn ongeveer negen voet diep en loopen van het boven dek tot de kolenbergplaatsen. Ge woonlijk zorgt men dat de lucht tot die hokken toegang heeft door mid del van ijzeren roosters. Dit was echter nu niet geschied. De luiken werden van Vrijdagmiddag tot Maan dagochtend, toen het volk weer aan 't werk toog om de kolen in het ruim te stuwen, dicht gelaten. Daar een der kolenhokken reeds vol was, is het zeer waarschijnlijk dat in dien tusschentijd zich een aanzien lijke hoeveelheid kolengas heeft ont wikkeld. Een man werd in 't don ker naar beneden gestuurd, waar hij om een schop en licht vroeg. Men bezorgde hem beide. Het licht be stond uit een eenvoudig olielampje zonder eenige bedekking, dat een ander, langs een touw naar beneden glijende, hem toe zou reiken; maar toen hij ongeveer half weg was sloeg een hooggaande vlam uit het ruim naar boven, die ver in ronde zichtbaar was. De man, die zich langs het touw liet glijden, kreeg ernstige brandwonden, zijn beenen waren half verkooldde anderen die gereed stonden naar benedeu te gaan, werden in alle richtingen heenge- worpen. De man, die reeds in 't ruim was, werd niet ernstig gewond. Vijftien man werden gewond en naar de haven-infirmerie gezonden, waar het bleek dat drie zeer ernstig waren gekwetst, zevenbeter verpleegd zouden worden in een ander hospitaal en enkelen weder hun werk konden hervatten. Een onderzoek zal inge steld worden en in dien tusschen tijd wil geen der officieren eenige inlichtingen geven. Naar men gelooft zal het vertrek van het schip niet uitgesteld worden, daar de schade slechts gering is. Een dergelijke maar minder ernstige ontploffing had op hetzelfde schip plaats, terwijl het in de Middelland- sche zee kruiste. INGEZONDEN Een Volksbelang. Toen door Ds, Brouwer te Zwolle een lezing gehouden werd over „Zondagsrust," koos hij als inleiding daartoe eene schets van Berthold Auerbach, van den Sabbats avond. Immers werd daarin op eenvoudige doch treffende wijze een teekening gegeven van de genotvolle Sabbatsru9t na de vol brachte arbeidsweek. Ik werd daaraan herinnerd op een heer lijken Zondagmorgentoen de liefelijke zomerzon de lachende velden bescheen, en niet alleen de velden, maar ook de straten en stegen van de stad onzer inwoning, 't Was zoo geheel anders als in de week, er lag zoo'n waas van rust over alles. Het gewoel van het bedrijvige leven werd niet gehoordhier en daar werd een enkele woning geopend en een nieuwsgierige blik werd naar bniten geworpen door iemand, die, wel verre van in het werkpak gesto ken, in een voorloopig costuum de verwis seling van het Zondagspak afwachtte. Hier en daar kwamen er luidjes te voorschijn, die op een drafje den vroegdienst met een bezoek zouden vereeren, om in den tempel den lof te verkondigen van Hem, die als eersteling uit den dooden dezen dag aan zijnen dienst had geheiligd. Liefelijke, oude, heerlijke Zondagmorgen, troost des Hemels en gebod des Eeuwigen tegelijk, welk een onwaardeerbaar geluk verschaft ge aan den Menach in dit woe lige, onrustige levenals een oase in de woes tijn biedt ge ons nieuwe kracht en levens moed aan. Ach, waarom slaaft de hebzuchtige zich af, die aan niets dan aan bijeenver gaderen denkt P het gebod vergetend en zich zelf en de zijnen de vrede ontzegt, die deze dag van ruste hem verschaffen kan. Waarom maar waartoe meer P Immers die eene in een type van duizenden, die voortgedreven door eigen hebzucht of anderen dwang, het heerlijk genot van den rustdag ontberen. 't Is waar, een menseh, die met een op gericht hoofd in de schepping rondwandelt, moest zich „zijne afkomst bewust" te binnen brengen wie en wat hij is, en met beide handen en met een traan van dankbaarheid in het oog, de zegeningen aangrijpen, die hem zoo ruim worden verleend, maar zoo moest het zijnen tusschen wat moest en wat is bestaat zoo'n hemelsbreed verschil, daarom dacht het mij goed het sohoone en aangename van de ruBt des Zondags nog eens aan de lezers van dit blad te herin neren. Immers wij ontberen zooveel wat we nauwelijks bemerken, en genieten zoo veel wat we niet eenmaal waardeeren. De tijden, die wij doorleven, zijn tijden van moeite en zorg, indien er dus iets is dat ons hart voor een wijle daarvan ontlast en ons niet als het redeloos vee den blik naar benedenmaar als menschen den blik naar boven kan doen slaau, dat ons kan opheffen en opbeuren, welnu laat ons die gave niet verachten. De rust van den Zondag zij ons een bron van veel zegen en genotwaar de oogen van ons volk open gaan voor dit gewiohtig volksbelang, kan het niet anders of de gunstige gevol gen zullen daarvan niet uitblijven. Een Volksvriend. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia vertrok 8 Juni van Mar seille.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1