'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1287 Woensdag 17 Juni 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Juni 1885. De luit. ter zee le kl. A. P. Tadema, belast met bet ouderwijs in de stoomwerktuigkunde en bet landmeten aan de adelborsten van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, is aangewezen om in bet begin van Augustus a, s. naar Oost-Indië te vertrekken. De adelborsten 1ste kl. M. H. E. Sachse, J. M. Groen, A J. van StockumJ. H. van Leent, M. P. Braakman, C. H. de Lus3auet de la Sablonière en P. Swaters vau Schaum- burg, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp," en J. H. Hummel, H. J. Pak, J. S. F. Gally, A. H. C. Heydeman, J. J. C. C. Bonnik en A. van den Driessen Mareeuw, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip »Atjeh," worden met 25 dezer op non-acti viteit gesteld. Zr. Ms. instructievaartuig »U- rania," onder commando van den luitenant ter zee der 1ste klasse H. A. Schippers, kwam Vrijdagmiddag alhier terug van een oefeningstocht in de Zuiderzee, met de adelborsten vau het oudste studiejaar. Die adelborsten zullen 15 dezer op de stoomkanonneerbooten Ever" en »Gier" overgaan, waarna de tweede afdeeling met de »Urania" den oe feningstocht zal vervolgen. IJmuiden 13 Juni. Heden is alhier aangekomen het Engelscbe stoomschip AshleighBrook van Bombay, dat met hoogwater bin nengekomen, bij den Noordpier aan den grond gevaren en daar is blij ven zitten. Een tapper, die aan een kind beneden de 16 jaren in een fleschje sterken drank medegaf op een briefje van baren vader, houdende verzoek aan den kastelein om het vocht aan zijn kind te overhandigen, is door de rechtbank te 's-Hage vrijgesproken van de hem te laste gelegde over treding van drankverkoop aan kin deren van voornoemden leeftijd. De rechtbank besliste dat de wet gever aan bet woord verkoopen niet die uitgebreide beteekenis wilde geven, dat voorgeschreven feit daar onder zou vallen. Woensdagavond beeft de gre nadier R., te 's-Hage opgesloten in afwachting van zijne opzending naar bet algemeen depot van discipline, een staaltje gegeven van groote bru taliteit. Hij begon met bet traliewerk vóór bet luchtgat in de arrestanten kamer te verbreken, werkte zich daarna door de opening en stond alzoo op de corridor. Toen ging bij naar de cbambrêe en trok daar de jas en de bottines van een korporaal aan, waarna bij zich door ovt rkliinming uit de kazerne ver wijderde. Donderdagnacht keerde hij echter uit eigen beweging terug en zeide tol den commandant van de wacht: »lstop mij nu maar weer in de doos; ik heb op mijn gemak een paar ctnten verteerd, die ik in de klas toch niet kan gebruiken." Een reiziger, die zich niet aangemeld bad en wiens tegen woordigheid men niet vermoedde, werd aan boord van bet stoomschip »Stella'' gevonden, toen dit onlangs van Malta was vertrokkeu en koers naar Nederland zette. Hij lag den eersten nacht rustig op bet dek te slapen, zonder zich om den zeewind te bekommeren. Door vragen is gebleken, dat men een 18-jarigen Maltbezer voor bad. Antonio Grece genaamd, die zich aanvankelijk in bet ruim bad ver scholen en zoo bet doel van zijn reis, Gibraltar, kosteloos dacht te zullen bereiken. Toen men daar ech ter aangekomen wasweigerden de autoriteiten hem toe te laten, tenzij de kapitein van de »Stella," de heer Bruins, een vrij aanzienlijken borg tocht wilde stellen. Dit nu was, tegenover een ongenooden gast, wel wat veel gevergd. Deze is daarop naar ons land medegenomen, maar ook bier mocht zijn voet geen rust vinden. Krach tens de vreemdelingenwet is bij dezer dagen door de politie, in de richting van Engeland, over de grenzen van bet Rijk gebracht. Men schrijft uit 's Gravenbage aan de Amsterdammer": Omtrent den te Kapelle voorge vallen diefstal vau Russische effec ten en bankpapier en den in een buitengewoon Politieblad" gesig- naleerden vermoedelijken dief, den gemeente-secretaris G., kan ik u de volgende bijzonderheden berichten. De beer G. kwamna een nogal veelbewogen jeugd, voor eenige jaren te Kapelle in genoemde betrekking, gedroeg zich fatsoenlijk en won al spoedig eenig aauzien, vooral ook omdat de algemeen geachte en rijke burgemeester W. hem inwoning vergunde in zijn buis, dat deze, on gehuwd zijnde, met een huishoudster bewoonde. Nadat de burgemeester voor zijn ambt bedankt bad ea metterwoon naar elders was vertrokken, sollici teerde ook de secretaris om zijn opvolger te worden, voegde zich bij een vereeniging van kerkelijke vro men en woonde getrouw de vroeger niet door hem bezochte godsdienst oefeningen en huiselijke samenkom sten van als bekeerd gesignaleerden bij, wellicht om recommandatie van invloedrijke anti-revolutionairen te winnen. Nadat een ander tot burgemees ter benoemd was, genoot de secretaris dan toch deze vrucht van zijne ver anderde levensbeschouwing, dat een rijke en bejaarde juffrouw hem in woning in baar huis vergunde, toen het hem bij zijn gering tractement ondanks alle aangewende moeite niet gelukt was een kosthuis te vinden. Zoo naderde de tijd, waarop de juffrouw een uitstapje van eenige da gen naar Groningen zou maken en de beer G. baar inlichtingen vroeg, waar bij bij mogelijken brand of andere eventualiteit haar geldswaar den zou te zoeken hebben. Ondanks de aanvankelijke verze kering der juffrouw, dat geen brand baar geld zou kunnen schaden en geen dief bet vinden, wist hij baar eindelijk baar geheim te ontlokken, door baar een effectentrommel, die bij van zijn vader geërfd en zelf niet noodig bad, ten geschenke aan te bieden. De trommel was, volgens de juf vrouw, te groot voor berggelegenheid, doch de beer G. bood aan, haar bij den smid pasklaar te maken, met zoo vriendelijken aandrang, dat de juffrouw eindelijk toegaf en hem de opening iu den grond onder hare bedstede wees, waartoe 't wegnemen van vloertegels en bet verwijderen van aarde toegang gaf. De kostganger bad nu tevens on gezochte aanleiding den smid een sleutel op 't koffertje te laten maken, die bij daarna de juffrouw aanbood, daar de oorspronkelijke verloren heette. Kort daarna ging de juffrouw op reis, terwijl de secretaris tegen Pink ster Maandag een paar dagen verlof bad aangevraagd. Hij vertrok een paar dagen na de juffrouw, doch kwam op den be paalden tijd niet terug. Toen nu de burgemeester vau Kapelle nog weer eenige dagen later op gedaan onderzoek vernam, dat ook den broeder van den secretaris niets van zijn verblijf bekend was, ging de booze wereld aan bet maken van onderstellingen, o. a. dat de 30- jarige G. met de 60-jarige juffrouw op den loop zou zijn De laatste kwam evenwel onmid- dellpk terug, nadat baar de ver dwijning van baar kostganger te Groningen was bericht. Zij vond te buis alles in orde. Ook in bet kistje waren kostbaarbeden, hypo theken schuldbekentenissen enz. aanwezigdoch eene waarde van pl. m. f 5000 aan Russische effecten en f 500 aan bankpapier was ver dwenen. De juffrouw nam de zaak tamelijk kalm op. Had 't aan baar gelegen doch de zaak was daarvoor te ruchtbaar geworden, zoo ware de justitie niet eens in kennis gesteld. Het meest hindert baar de bigot terie van den verdwenene. Die zoo goddeloos was, zou haar weieens hebben kunnen vermoorden om aan baar geld te komen, meent zij. Cairo. 12 Juni De opstopping in bet Suez-kanaal is veroorzaakt door bet in den grond varen van een stoombaggermolen. Gemeld vaartuig geraakte bij eeu zware bui op drift en in dien toe stand kwam bet voor de boeg van bet met kolen beladen Eng. stoom schip Thomas Melville, waardoor het zonk. De havens van Suez en Port- Said zullen spoedig met schepen opgevuld raken. Men zal trachten den baggermolen met dynamiet te doen springen. Uit dekinderkame r. Grootvader. Maar kind, je moet niet altijd schreeuwen, als men u niet geeft wat ge verlangtik wil ook dikwijls iets dat ik niet krijg en ik schreeuw toch niet. Kind. Schreeuw dan maar eens goed, grootvader, dan zult u zien, dat u alles krijgt wat ge wilt. Het onderzoek voor de» Wreek Commissioner's Court" is afgeloopen. De ramp, aan de »Nisero" overko men, is gebleken veroorzaakt te zijn door een verzuim van den kapitein, die bij verandering van koers om kolen in te nemen niet op de zee- stroomingen bedacht was geweest, doch ook de boofdmacbinist bad hieraan schuld, daar hij den gezag voerder niet intijds op bet gebrek aan kolen bad opmerkzaam gemaakt. Uit aanmerking van de ontberingen, door de opvarenden in Tenom ge leden, legde bet bof bun echter geen straf op. Een Amerikaanscb blad bad een vereeniging afgemaakt". Het ontving een brief, waarin men den redacteur dreigde dat als bij daar mede niet ophield, bij een pak slaag zou krijgen. Natuurlijk ging toen het blad voort met afmaken". Toen het tweede artikel verschenen was, kwa m terwijl de hoofdredacteur rustig op zijn bureau zat, een reus van een kerel, binnen, met een soort knods gewapend. >Waar is de hoofdredacteur, mijn beer Hij is even weggegaan", antwoord de de journalist, die begreep, dat de afzender van den dreigbrief voor bem stond. Wilt u even bezighouden met de couranten die daar liggen ik zal bem gaan balen." De man met de knods ging kalm zitten en de journalist ging kalm de deur uitmaar aan den uitgang zag hij een tweeden kolossus, met een tweeden grooten knuppel ge wapend. Het afmaken" bad dus schitterend succes gehad. Waar is de hoofdredacteur" vroeg de tweede reus, terwijl bij zijn knuppel een moulinet liet maken. »U zult bem op zijn bureau vinden bij is bezig de couranten te lezen." De ander klom zoo vlug mogelijk de trappen op en stormt als een razende op den eersten kolosus af. Zij slaan elkaar balf dood, rollen eindelijk de trappen af en werden door een paar agenten in beklagens- waardigen toestand weggebracht. liet overstooraen van de Fransche visschersbark,,Georpeet Jetume" door het SS. „City of Rome." Omtrent bovengenoemde ramp, reeds vroe ger in hoofdzaak medegedeeld, geeft eender passagiers van de „City of Rome" de vol gende lezing. In den namiddag van 25 Mei stoomde de „City of Rome" tijdens dikke mist met een vaart van 14 tot 17 knoopen over de New- Eoundlandsche banken, toen in den tijd van een oogenblik een bark werd ingeloopen en letterlijk door midden gesneden, waarna bei de deelen van het schip terstond in de diepte verdwenen en 22 personen hun graf in de gol ven vonden; terwijl het niet dan met groote moeite gelukte de overigen te redden. De mist was vóór de aanvaring zeer dik. Alle halve miouten werd van het stoomschip met de stoomfluit sein gedaan en de kapi tein was op de brug. Des nam. 4 uur zag de uitkijk een schip uit den nevel opdoemen, dat, met de zeileu vastgemaakt, ten anker scheen te liggen. Op het geroep „Een zeilschip voor uit!" liet de kapitein wel terstond de machine achterwaarts werken, doch het was te laat om het onheil te voorkomen. Van de stoomboot zag men door de mist nog vier personen naar dek vliegen; terstond daarop hoorde men een wilden kreet en een oogenblik later vloog de scherpe steven van de „City of Rome" door de bark. Het kraken van hout en het angstgeschrei der schepelingen was verschrikkelijk, doch duurde zeer kort. In minder dan een halve minuut was de bark gezonken en alles stil. Men zag toen nog hoe vier der schipbreuke lingen in bet ijskoude water moeite deden, om wrakstukken te bereiken. Enkele seconden na het commando „volle kracht achteruit" gehoorzaamde de schroef daaraan en maakte zooveel beweging in het water, dat de toestand der in zee liggende personen daardoor nog gevaarlijker werd. Men liet terstond twee booten strijken en wierp verscheidene reddingsboeien over boord. Het gelukte met behulp der laatste twee personen in volkomen uitgeputten staat aan boord te halen. Een derde, die een tijdlang schier bovenmenschelijke krachten had aan gewend om zich in het vol ijs drijvend water boven te houden, wist zich eindelijk aan een plank te klemmen en zag in doodsangst naar hulp uit. „Honderd pond voor hem, die den man redt" riep toen een passagier uit. Terstond toonden een drietal matrozen zich gereed, om over boord te. springen, toen de vierde offi cier hen terughield en, na een touw om zijn middel gebonden te hebben, zich over de regeling liet zakken. Intusschen had de on gelukkige zijn houvast verloren en wierp men den al dieper cn dieper zinkenden man lijnen toe; doch nauwelijks had hij een dezer gegre pen en had men hem halverwege bij het schip opgehaald, of hij liet uitgeput de lijn los eu verdween oogenblikkelijk in de diepte. Al de verongelukten waren gehuwd. De passagiers waren zoo zeer door deze vreese- lijke ramp geroerd, dat zij diepbewogen met het lot der achtergelatene betrekkingen, daar voor gelden bijeenbrachten. Eeu l'arijsche giftmenger. Een groote menigte woonde Donderdag in het Paleis van Justitie de zitting bij, waarin de horlogemaker Pel, die beschul digd wordt verscheidene personen te hebben vergiftigd, zon terecht staan. Reeds lang geleden was de instructie in deze zaak aangevangen en had groote belangstelling gewekt, te meer daar het openbaar minis terie tot het alleszins gegronde vermoeden was gekomen, dat de beschuldigde nog tal van andere misdaden van denzelfden aard had begaan. Pel heeft een zonderlinge loopbaan achter zich. Hij is de zoon van een horlogemaker uit Savoye; zijne moeder scheidde, kort na zijne geboorte, van haar echtgenoot, zoodat zijne opvoeding werd verwaarloosd. Een zijner ooms kreeg echter medelijden met den knaap, trok zich zijn lot aan en zond hem als leerling-horlogemaker naar Parijs, waarheen zijne moeder hem in 1869 volgde. In den herfst van 1872 kreeg zij hevige aanvallen van braking en stierf na een ongesteldheid van drie dagen. Pel toonde weinig berouw over dit verlies, maar des te meer ijver in het zoeken naar hetgeen zijne moeder had nagelaten. Hij had de planken uit de vloer gerukt, om de papieren van waarde te vinden, die zij verondersteld werd te hebben bezeten. Destijds was hij horlogemaker voor eigen rekening, maar hield zich bij voorkeur bezig met chemische en electrische proeven. Hij beweerde, dat de dood zijner moeder door een electrieken schok was veroorzaakt. Het volgend jaar verloor Pel zijn vader, die hem een vermogen naliet van 25,000 fr. Hij verhuisde toen naar Passy, legde zich toe op natuur- en scheikunde en slaagde er in zich daar te laten doorgaan voor een professor aan het Lycée St. Louis en de Sorbonne. Het is vrij zeker, dat hij in dezen tijd een poging heeft gedaan om een oude vrouw, die bij hem diende, te vergiftigen zij werd echter nog tijdig naar het hospitaal gebracht en behouden. Eugénie Meijer, een meisje dat daarop bij hem in dienst trad, werd aangetast door hevige brakingen en is sedert niet meer gezien. De openbare aanklager vermoedt, dat ook zij was vergiftigd en dat Pel het lijk uit den weg heeft geruimd. Niemand toch werd in de woning toegelaten en de portier vond, toen Pel zijn kamers had verlaten, sporeu van bloed op den vloer en op een karpet, dat iu den tuin was achter gelaten. Pel ging zich nu weder vestigen als horlogemaker, en opende een winkel in de Avenue Kléber, te Parijs, Hij trouwde in Augustus 1880 met Eugénie Bubbereau, een jonge vrouw, die een kapitaaltje van 4000 fr. had opgespaard. En maand na het huwelijk kreeg zij aanvallen van braking

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1