'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL iVo. 1291 Woensdag 1 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. nieuwstijdingeT" Atoonnemont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZIIIOSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze Abonnés "buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't Abonnementsgeld Vliegend Blaad je, 2e Kwartaal te willen zenden per postwissel of in postzegels, vóór 5 Juli, zullende ander3 daarover met 10 Cents verhooging per post beschikt worden. HELDER, 30 Juni 18Ï5. 't Publiek, dat Zaterdagavond in »Tivoli" bijeenkwam, heeft zich uitstekend geamuseerd. Voor de op voering van »Haar Korporaal" heli- ben we gaarne een woord van lof over en twijfelen niet of het stuk zal succes hebben, wanneer de di recteur A. van Lier het in zijn kermisprogramma opneemt. Acteurs en actrices speelden blijk baar met animo, ofschoon de zaal slecht bezet was. Mej. Kiehlals Treesje en mevr. Albregt-Engelman, als de barones van Rompelhof wis ten door haar spel de aandacht te boeien en ook mevr. Huijzers, als Dientje, kweet zich zeer goed. De heer de Kerkelaere als korporaal Kippie gaf gloed en leven aan het spel en de rol van Klapman was als geknipt voor den heer Bigot Mise en scène was goed en de zang werkte mede tot opluistering van het spel. 't Nutsdepartement alhier hield jl. Vrijdagavond een vergadering in het lokaal Tivoli en wijdde zijne aandacht aan den inhoud van den beschrijvingsbrief voor de aanst. algemeene vergadering der Maat schappij. Respectievelijk werden be noemd tot afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde de heeren G. E. Bron en C. G. Bach. Een woord van erkentelijkheid werd ge wijd aan 't bestuur der volksbijeen komsten, dat van zijn arbeid sedert April des vorigen jaars een zeer belangrijk en gunstig luidend verslag had ingezonden. De volgende be noemingen hadden plaatstot direc teuren der spaarbank de heeren W. Bakker Hz. en J. C. J. Graat, tot plaatsvervangend-commissaris dier in stelling de heer C. Boon en tot bestuurderen der Volksbijeenkomsten de heeren T. Mooy, H. Roukens, W. Thie Fz. C. G. Bach en J. Brouwer. De vergadering nam het besluit om aan S. Fasol, die gedurende 40 jaren op loffelijke wijze is werkzaam ge weest op de zeilmakerij aan de Bin nenhaven, thans van den heer W. Ten Harrasen, een eervolle vermelding toe te kennen, 't Getuigschrift zal hem later in eeu Volksbijeenkomst of op een Nutsvergadering worden ter hand gesteld. De kiesvereeniging Helder" zal, naar wij vernemen, een verga dering houden op morgen (Woens dag) avond. Aan de orde is de keuze van acht candidaten voor leden van den Gemeenteraad. De heer J. Boon, alhier, heeft te Amsterdam met gunstig gevolg examen afgelegd als adsistent-apo- theker. Door den heer A. P. Duinker is met goed gevolg 't theoretisch geneeskundig examen aan de Am- sterdamsche universiteit afgelegd. Een lijst van kiesgerechtigden voor Gemeenteraad, Prov. Staten en Tweede Kamer, kan den kiezers zeer ten stade komen, nu de verkiezin gen voor eerstgenoemd collegie aan staande zijn. De heeren Berkhout Co., over tuigd van het nut en gemak, die een dergelijke lijst aanbiedt, hebben door de uitgave daarvan in een werkelijk bestaande behoefte voor zien en tevens door het bijvoegen van korte inlichtingen den kiezers inderdaad dienst bewezen. Aan de koopers van het adresboek voor de gemeente Helder, uitgave 18831884 wordt, op aanvrage, die lijst gratis verstrekt tot den gean- nonceerden datum, terwijl daarna de exemplaren, voor zoover er nog over zijn, tegen een geringen prijs kun nen verkregen worden. 't Geschut op 't fort de Harssens zal in 't begin van Juli opnieuw beproefd worden. De elevatietoe stellen zijn vernieuwd. Vrijdag werd Zr. Ms schroef- stoomschip Ie kl. De Rugter" onder stoom beproefd en zal. tengevolge daarvan, van nieuwe schroefbladen worden voorzien. Zijner Ms. stoomkanonneerboo- ten »Ever" en »Gier" commandant de luits. ter zee le kl. A. P. Tadema en J. J. Kraakman, die thans met de adelborsten van 't oudste studiejaar in de Zuiderzee kruisen, zullen op 8 Juli deelnemen aan 't feest, bij gelegenheid van 't 25-jarig bestaan der Harlinger zeil- en roeivereeniging. Zr. Ms. schroefstoomschip Mar- Dix", onder commando van den kapt.- luiteu. ter zee C. A. le Bron de Vexela, liggende ter reede van Texel, is Vrijdag naar de Hors vertrokken, tot het doen van exercitiën met ge schut en zou vermoedelijk heden zijn reis vervolgen. Naar men verneemt, is de zeildag van Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse Tromp" vastgesteld op lo. Augustus aanst. Zooals reeds is medegedeeld, wordt deze bodem aan 's rijks werf alhier gereed ge maakt voor een reis naar Oost-Indië via de Kaap. De luit. t. z. der le kl. M. C. van Doorn, gedetacheerd te Willems oord, zal lo. Juli a. s. worden be last met het bevel over Zr. Ms. in structievaartuig »Urania", kruisende in de Zuiderzee, ter vervanging van den luit. t. z. der lekl H. A. Schippers, die is aangewezen om als le off. op te treden van Zr. Ms. schroefst. le kl. »De Ruijter," bij de indienst- stelling van dien bodem. Te Hellevoetsluis zijn Vrijdag in dienst gesteld hetramschip Buffel", de rammonitor Matador" en de stalen stoomkanonneerboot no. 3, onder bevel van den kap. luit. t/z G. J. Buijskes en de luits. t/z. lekl. H. Schotborgh enE.Kempe. Zr. Ms. schroefstoomschip der le kl. »Van Speijk", in aanbouw bij 's Rijkswerf te Amsterdam, is thans zoo ver gereed, dat genoemde bodem in het begin der volgende maand naar de directie der marine te Willemsoord zal worden overge bracht. Men schrijft uit Holland's Noor derkwartier Ware het maar, dat de prijs der kaas beter in overeenstemming was met de voor meer of minder jaren overeengekomen pachten, en met de lasten, die op den hypoteek-nemer rusten, de veehouder en landbouwer zou althans, zooals het zich nu nog laat aanzien, een der beste jaren be leven. Het vee is allerwege gezond. Van ziekte onder de schapeu, zooals een paar jaren geleden, bemerkt men geen spoor en ook de varkens ge dijen goed. Gras is er in overvloed, en de hooioogst, die in vollen gang is levert een ruim beschot, terwijl het weer naar wensch meewerkt om 't hooi droog en rijp biunen te halen. De vroege aardappelen geven een rijke opbrengst en zijn over bet al gemeen zeer goed. De nachtvorsten in April en Mei hebben wel aau sommige schade gedaan, doch bij de meesten is het nogal meegevallen. Dat zij, bij andere jaren vergeleken niet hoog in prijs zijn moge niet naar den zin van den bouwer zijn, het komt den burger ten goede en is den ambachtsman, naar wiens werk weinig vraag bestaat, gaarne gegund. Het mosterdzaad, hetwelk dezer da gen een goudgeel bloemenkleed over de velden spreidt, belooft een over- vloedigen oogst. De karwei is reeds grootendeels gemaaid en doet ver wachten dat zij de moeite en de kosten rijkelijk zal loonen. Ook de overige granen en veldvruchten staan er goed voor, en moge al een enkele landbouwer een klacht doen hooren, de tevreden bouwers zijn verreweg in de meerderheid. Indien de prij zen der veldvruchten maar eeuigs- zins mêe mogen loopen, zullen velen, die onder allerlei lasten gebogen gaan, zich verlicht kunnen gevoelen. De hoofd- en verdere ingenieurs van onze marine zijn blijkens de N. R. Ct. door den Minister Aan marine ter medededinging uitgenoo- digd, om een plan in te zenden van een kruiser, bestemd om in vredes tijd kleine stations te bezetten en in oorlogstijd geschikt om diensten te doen als oorlogsschip. Het voor nemen bestaat zoodanigen bodem in het volgend jaar te doen bouwen. Door het omvallen van een petroleumlamp bekwam een vrouw te Arnhem zóó ernstige brandwonden, dat men voor haar leven vreest. Wat de vergiftigingshistorie aangaat, waarover men reeds eenige dagen te Dordrecht gesproken heeft, verneemt men, dat de vergiftigings verschijnselen zich hebben voorge daan na het gebruik van kaas, die te lang in den kelder gelegen had. Her water, waaraan men eerst de schuld gegeven had, is gebleken ge heel zuiver te wezen. De zieken zijn nu weer herstellende, na echter de hevigste pijnen te hebben onder gaan. Een jongen te Groningen bracht indertijd een meisje, na door haar geplaagd te zijn, met zijn klomp een slag in het aangezicht toe, waar door zij eeD oog moet hebben ver loren. De jongen werd wegens dit feit door de rechtbank tot cel straf en boete veroordeeld en on derging deze straf, maar bovendien werd zijn vader door dien van het meisje aangesproken om een schade vergoeding van f1000, welke eisch door de rechtbank werd toegewezen. De aangesprokene, een aardappel- verkooper, kon deze som niet be talen, zoodat de tegenpartij hem vrijliet, wanneer hij de onkosten, pl. m. f 150, door haar gemaakt, vereffende. Dit weigerde onze man echter bepaald en nu werd Woeusdag zijn inboedel onder den hamer ge bracht. De vrij nette meubels plus winkelwaren enz. werden echter door de buren voor een ei en appel in gekocht, zoodat alles slechts de som van f 13 opbracht. Om maar iets te noemen, brachten 2 hectoliters aardappelen tien eenten op. In de aanstaande week zal zijn scheepje en later zijne woning te koop worden aangeboden. Sedert eenige dagen hebben twee weduwnaars de stad Utrecht heimelijk verlaten, de een met ach terlating van 3 en de ander van 2 onverzorgde kinderen. Een sergeant der grenadiers, die voor ongeveer 3 jaren uit Den Haag deserteerde en dienst nam bij het vreemdenlegioen in Algiers, heelt zich weder vrijwilig aangemeld. Donderdagavond ten ongeveer lD/s ure> terwijl de sectiechef Ex en een vijftal rijksambtenaren op een 500 passen van elkander zich in een hinderlaag bevonden ter hoog te van de herberg Dolphia onder de gemeente Lonneker, om tegen smok kelarijen te waken van de zijde van Gronau (Pruisen), passeerden twee personen met zeissen op den rug. Nadat eerstgenoemde hen eenige oogenblikken had gevolgd, sommeer hij ze ten slotte te blijven staan en greep hij een der aangesprokenen, toen zij doorgingen, bij de borst. In de worsteling die hieruit ontstond, wist een der onbekenden een gela den revolver uit de hand van Ex te rukken, terwijl de andere hem zijn lin kerduim uit het lid wrong en eenige schrammen in het aangezicht toe bracht. Op het hulpgeroep van Ex waren inmiddels enkelen zijner on dergeschikten toegeschoten en werden de mannen aanvankelijk naar het huis van bewaring te Enschede over gebracht, in afwachting van hunne opzending naar den officier van Jus titie te Almeloo. Ofschoon niets verdachts op hen werd gevonden, vermoedt men dat de aangehoudenen, die opgaven van Mittleid te komen en naar Holland te gaan om aldaar gras te maaien, op verkenning uit waren. De 24 jarige dienstbode S. H-, afkomstig uit Hilversum, die Woens dag jl. haar dienst te Amsterdam heimelijk heeft verlaten, is bij Mui den levenloos uit het water opge haald. Vrijdag heeft in een mijn bij Saarbrücken, waarin op dat oogen- blik 37 arbeiders aan 't werk waren, een ontploffing plaats gehad. Er zijn 17 werklieden omgekomen en 19 gered; bij het afzenden van dit bericht werd er nog een vermist. Vervalschiug run Ja pon stoffen. Men maakt zich tegenwoordig geene illusie meer, dan men een zuiver zijden of zuiver wollen stof koopt. We zijn nu eenmaal in een tijd, waarin het vervalschen van goe deren en levensmiddelen een »rage schijnt te zijn. Toch overtuigt men zich gaarne van het tegendeel, al was het maar om te zien of men ook te veel betaalt. Ziehier een hoogst eenvoudig middel. Men snijdt een staaltje van de stof, rafelt het uit, en verbrand één voor één de draden, in de vlam eener waskaarsde draden van dierlijke vezelstof (zijde en wol) verbranden langzaam, vormen een weinig kool stof en verspreiden een onaange- namen geur. als van gebrand hoorn. De draden van plantvezels verbran den reukeloos en laten geen kool achter. Zekere Deprez te Brugge had gewed, dat hij achttien borrels jene ver achtereenvolgens zou drinken. Hij won de weddenschap, maar viel toen bewusteloos neer, en een dag daarna stierf hij in het hospitaal. Een groot schandaal in de diplomatieke wereld, waarbij het niets minder geldt dan de ontdekking van een valschen speler in den per soon van een bij het Quirinaal ge- accrediteerden gezant, volgens den »Pester Lloyd," die van Brazilië, de heer Callado brengt in Rome alles in rep en roer. Sedert langen tijd had in den aristocratischen Circolo della Caccia, waarvan alle diplomaten lid zijn, het voortdurend winnen van den gezant bij het hooge spel, dat in de genoemde club gespeeld wordt, de grootste opmerkzaamheid ge trokken. Eindelijk vatte men verdenking op. Graaf Antonelli, die als com missaris in de speelzaal een wakend oog hield, nam zijne maatregelen en kwam weldra tot de overtuiging dat de verdachte gezant op heel practische en nauwelijks bemerkbare wijze de kaarten van een teeken voorzag, waaraan hij zijne fabel achtige winsten te danken had. Toen deze, niets kwaads vermoedend, vóór eenige dagen in de speelzaal ver scheen, vond hij het bestuur zwijgend aan een tafel zitten. Terwijl de gezant op de spelenden toetrad, verhief zich graaf Antonelli en zeide hem kortaf en op drogen toon Sinds eenigen tijd hield zich hier in deze club van edellieden een spits boef opheden hebben wij de bewijzen in handen, dat gij die schurk zijt om geen schandaal te veroorzaken, geven wij u acht-en-veertig uren tijd om Rome te verlaten De gezant werd zoo wit als een lijk, stamelde verlegen eenige woorden en verdween. Binnen twee dagen had hij Rome verlaten. Het couvert, dat voor hem aan het hofdiner ter eere van de leden van het hygiënisch congres gedekt was, bleef onaangeroerd. De ontdekking van zijn boos be drijf was juist op dien dag gedaan. De twee uitersten. Op een druk bezocht »thé-dansant" ontmoet majoor L zijn neef, dien hg als kind reeds gekend heeft, maar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1