'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1293 Woensdag 8 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. KERMISBESCHOÜWING. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bvreaax: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. iLavertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSiMOHGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. „Dat is een echte kermis!" zeggen we „De zieke Jongeling" uit Jan van Beers na, gelukkig onder betere omstandigheden. Zon neschijn, zomerweer, een massa tenten, kra men en spellen, luidklinkende muziek, enz. Wie nu nog niet voldaan is, mag wel veel- eischend genoemd worden. Zeker hebben de meesten onzer lezers al reeds een kijkje ge nomen; maar vertellen we hun nu juist niet iets nieuws, ons verslag werd in vorige jaren gaarne gelezen en we hopen en vertrouwen, dat dit ook nu 't geval zal zijn. Kon voorheen onze kermis ah een geheel beschouwd wor den, thans is ze in twee deelen gesplitst, 't een aan 't Havenplein en 't ander langs den Kanaalweg tot aan den Helder. De kermis heeft door die splitsing niet gewonnen en doet onwillekeurig denken aan 't oude raad seltje van den visch, wiens kop 't verste van zijn staart is. Maar dit daargelaten. Laten we samen liever kijken wat er al voor vreem de, schoone en wonderlijke dingen den Yolke vertoond zullen worden. De schouwburgen, of om 't meer algemeen gebezigde woord te gebruiken, de komedies, liggen als gewoon lijk buiten't eigenlijk kermisterrein. Vangen we onzen tocht bij Tivoli aan, dan zien we daar, op 't grasveld naast den netten tuin, tnsschen 't groen der boomen de fraaie schonwburgtent, waarin 't Hollandsch too- neelgezelschap onder directie van den heer A. van Lier zijne voorstellingen zal geven. De reeks zal geopend worden met „Stella, de dochter van den Staatsgevangene" een drama in 5 bedrijven, en verder daarna „Marie Antoinette." Daar de directie ons mededeelt, dat in de onderscheidene stukken zullen optreden de dames: Theo FrenkelBouwmeester, Ellen berger, Coelingh, Verwoert, Meeuwissen en de heeren: Veltman, Van Kuijk, Vos, I. van Lier en Potliarst, zijn we overtuigd, dat we hier gelegenheid hebben een niet alledaagsch kunstgenot te smaken bij de opvoering van boeiende stukken door gevierde acteurs en actrices. Evenals in de beste tijden, die we hier ge kend hebben, is er ook nu een tweede scbouw- burgloge verrezen, en wel in de Spoor straat, hoek Breewaterstruat. Daar hebben de vereouigde Rotterdamscke tooueelisten, onder directie van de heeren Legras en Haspels de campagne gisteren avond reeds geopend en wel met 't stuk „An ne-Mie", van den geestigen Rosier Fuassen. Waar actrices aptreden alsCatharina Beersman, BurlageVerwoert, Jeanne de Groot, Faassenvan Velzen, Marie Vink, Pool man-Hu ijzers, de Vos-Valois, en acteurs als Rosier Faassen, Willem v. Zuylen, J. Has pels, A.J. Ie Gra-», Jan C. de Yos, H. Poolman, Yictor Faassen, Keerwolf, Smitb, v. Eijsden en van der Lugt, behoeven we niet te vragen of dé rollen in goede handen zijn. We mogen met recht hier iets uitstekends verwachten. Daar we veronderstellen, dat de schouwburg bezoekers gaarne met 't programma der op te voeren stukken bekend zijn, laten we het hier volgen: ZwarteGriet, Zonder Naam, Hannes Platijn, van R. Faassen, Kiesvereeniging van Stellendijk, door L. Muller, Maria Stuart, door v. Schiller, de Rantzau's, door Erckman- Chatrian; de Onechte Zoon, door A. Dumas; AnnaLise, door H. Hersch; De Wettige Man door Nus en Arnould; de Sabynsche Maagdenroof, door Schönthan, benevens de blijspelen. Een Slachtoffer, Een Vergissing en Hij is niet Jaloersch. We begeven ons nu naar 't Westplein. Daar is alles leven, beweging en vroolijkheid. 't Staat erdicht bebouwd, 't Eerst trekt't Cagliostro-Theater van den heer Alber onze aandacht. Dat genoemde directeur er den slag van heeft zijne bezoekers, door 't opvoe ren van fantastische balletten, geestverschij ningen, Levenden Beelden enz. aangenaam bezig te houden, is hier meermalen gebleken en was steeds oorzaak van een grooten toe loop. Dit jaar is weer voor iets nieuws ge zorgd en we gelooven gaarne, dat menigeen zich, bij 't lezen der annonces tot een bezoek opgewekt zal gevoelen. Al doen we hiermede een grooteu sprong, we brengen onze lezers, nu er van Cagliostfo sprake is,naar't pleintje tegenover 't Centrum. Wie een der meest bezienswaardige ker misvermakelijkheden wil bijwonen, verzuime niet 't Cagliostro-Theater van E. Basch te bezoeken, den onnavolgbaren toovenaar. Jeder jaar zorgt de heer E. Basch dat hij wat nieuws medebrengt, dat altijd iets uitstekends is, zooals- we na weder zien in Stella, la Mguc£tt i'r ^«^uzauphoto P graaf, waardoo w g -Wrt- u-aorëiet een t J* L ,ftl. slaavp-*!» Hindoetempel en andere nummers van 't programma. Een avond in de net ingerichte en sierlijke tent door te brengen, durven we gerost ieder aan te bevelen. Op 't Westplein treffen we ook aan 't panorama met mechaniek van den heer E. Dobbelaere, mede een van onze vroegere bekenden. We konden niet nalaten, hoewel dergelijke dingen niet nieuw zijn voor ons, >p vriendelijke uitnoodiging van den directeur ^er eens een kijkje te nemen en zagen t genoegen dc verschillende gezichten belangrijke plaatsen in Europa. De D. zorgt op de hoogte van zijn tijd 'ijven door belangrijke gebeurtenissen 'c te stellen. gaarne buitengewoon zwaar ont wikkelde menscben ziet, moet niet ver zuimen de twee Belgischewonderkinderen te gaan zien, wier levensgroote afbeelding buiten de tent te pronk hungt. Stork met zijn panopticum, vroeger zeiden we wassenbeeldenspel, noodigt de kermisbe zoekers uit om binnen te treden tot be wondering van zijne zwijgende artisten. Het, Londenache Apenpaleis zal ook voor de Heldcrsche jeugd zijne eigenaardige bekoorlijkheid hebben, want de viervoetige.... excuus, wc bedoelen vierhandige kunstenaars die bij hunne vlugheid en spierkracht toch ook uitmuntend gedresseerd kunnen worden, vinden warme bewonderaars onder de kin deren en kunnen ook ouderen van dagen een aangenamen uitspanning verschaffen. Twee onzer oude kennissen, de Gezonde Apotheek van Rijkers en de poffertjeskraam van v. d. Kam doen zich ook nu uitlok kend voor en dc liefelijke geur, die de neuzeu der voorbijgangers gratis streelt, noodigt de beminnaars van 't gebak uit, eens binnen te treden. Met een draai molen en een onmisbaar waarzeggerstentje is de kermis op dat punt compleet. Langs de rij kramen, waar speelgoed, galanteriën, koek, suikerwerk, oliebollen, eieren en zuur verkocht worden, waartus- schen nog 't een en ander, dat we geen eigenlijken naam weten te geven en dat toch op iedere kermis voorkomt, naderen we weder de Postbrug. Eer we echter verder gaan, dienen we de aandacht onzer iezers te vestigen op de café's concert, die gedurende de kermis hier zullen werk zaam zijn. Als 't vorige jaar is in Tivoli weder werkzaam de heer Stroober, evenwel thans met een geheel nieuw gezelschap artisten, waaronder de Hollandsche komiekzangers Henri Strous en N. de Haasverder de Onzalo Troupe, the sisters Sylvo, de Tanz- komiker Leo Graaf, goede chanteuses en anderen. 't Grand concert-Varió in Musis Sacrum, i3 reeds een paar avonden met goed succes werkzaam. De werkzaamheden van prof. Chambly zijn inderdaad buitengewoon. Met gebon den handen voert hij dan alle toeren uit, waarvan reeds zoo dikwijls in de couran ten melding is gemaakt. Onder de zangers en zangeressen zijn er, die boven 't gewone peil staan en daaron der rekenen we in de eerste plaats Herr. Pesamenie en fr. Merlé. Ook Herr Lipp en fr. Niemeyer voldoen zeer goed, terwijl miss Mac Worden voor haar dauzeu luide bravo's ontving. De heer Kievits, als Hol landsch komiek, wist de lachspieren in be weging te brengen. De aanwezigen hebben zich uitstekend ge amuseerd. Op de bovenzaal van den heer Denijs, Café Passage zal een gezelschap zangeressen zich doen 'hooren, onder directie en met medewerking van den heer Solser. Ook de heer L. A. Hartsinck heeft in een tent in de Kolensteeg een café chantant gedurende de kermis geopend. Onder de kramen merken we ook dit jaar met genoegen weer op de nette etalage van den heer Bonnier, waar ieder, na ge lang hij wil besteden, dc een andere nou veauté voor billijken prijs kan koopen. Verder zien we onzen plaatsgenoot Sel derbeek, met zijn keurige metworst en paling benevens zijne goed voorziene koek kraam. Na 't een en ander op de kermis gebruikt' te hebben, z'al zijn uitmuntende waar thuis goed smaken. Vergeten we daarbij ook 1 Dirk Visser van Purmerend niet. Zijne worst, paling en gerookte zalm zijn alweer van kwaliteit, dat ze zich zelf aanbevelen, wanneer men er 't oog op laat vallen. Dit deel van de kermis wordt besloten door Bonkamp die als uiterste voorpost zijne oude standplaats bij de Molenbrug inneemt en de overtuiging koestert, dat zijne wafels ook dit jaar goed zullen smaken en een ruimen aftrek vinden. Eindelijk zijn we 't Havenpleiu genaderd. Aan lief hebbers van drarien valt hier dadelijk de velocipèdetent van Huijskens in 't oog. Daar staat ook Koppen met zijne beignets- kraam, als van ouds keurig netjes ingericht. Als iets nieuws zien we bier 't Theater- Nationaal. Volgens 't programma zijn de werkzaamheden aldaar zeer afwisselend en bestaan uit acrobatische-, gymnastische-, equilibristische toeren, 't Optreden van een gedresseerden oli aut zal zeker voor velen een attractie zijn, even als het Worstel- gezelschap. Tot slot wordt als ballet „De Tooverfluit" gegeven. Een schiettent ont- breekt hier niet als een eigenaardig ker- vermant.. 't.Qfihfifcl WQijt. voltnojjf dom; een panorama en een Apenpaleis. Even als vroeger, wordt door den heer van Wijngaarden en mej. de Wed. van Wijngaar den, de eerste in 't Wapen van Noord-Hol land en de laatste in 't Lokaal de Vereeni- ging, gelegenheid verschaft aan liefhebbers van dansen, dat genot te smaken. En nu, waarde en geduldige lezers, zeggen we u dank voor de ons verleende attentie, be loven u in een volgend nummer nog 't een en ander te melden en wcnschen u van ganscher harte Pleizlerige Kermis. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Juli 1885. Zaterdagmiddag arriveerde hier per spoor de 3e kompaguie van 't 4e reg. vestingartillerie, onder kom- mando van den kapitein J. A. K. van Hasselt. Deze militairen zullen gedurende de veertièn dagen de prac- tiscke schietoefeningen bijwonen. - De heer S. J. Moorman, van hier, heeft na aflegging van 't eind examen, afdeeling B, te Haarlem, 't diploma voor geneeskunde ver kregen. - Naar men zegt, zal 't Muziek korps der dd. art. schutterij eerst daags worden ontbonden. Tot baas-zeilmaker bij het ma rine-etablissement op Soerabaija is be noemd G. J. G. H. J. M. Trieblinig. Vrijdag 17 Juli a. s. zal voor de arr. Rechtbank te Alkmaar behan deld worden de zaak van de nackt- wachts, betrokken in het noodlottige geval met den marine-matroos, welke na eene worsteling in het Heldersche kanaal is geraakt en verdronken. 33 Getuigen zijn in deze zaak ge dagvaard. Bij het herstellen van den stei ger aan het havenhoofd alhier, zijn eenige steenen kogels van verschil lende grootte, in het zand bij de glooiing gevonden. Thans doet men de vraagWanneer, van waar en hoe kwamen die daar! Geschiedkundigen van ons krijgswezen zullen zekerlijk hierop voldoende mededeeling kan nen geven. De kogels zijn aan ons bureau, Zuidstraat 72, voor belang stellenden te zien. Bij het van de helling laten van een sloep, geraakte Maandag morgen vijf man, werklieden van de Rijkswerf alhier, te water. Door de hulp van burgers en andere werk lieden werden ze gelukkig allen gered. Het schroefstoomschip le kl. de Ruiter'onlangs opgenomen in 't droge dok bij 'srijks werf te Willemsooord tot verwisseling van schroefbladen, verliet Zaterdag ge noemd dok om opnieuw ter reede van Texel een proeftocht te doen, onder leiding van den kapt -luit ter zee De Kanter, 1ste officier a/b. van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Atjeh. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de Noorder-Haaks, aan den Noord westkant van het Molengaatje, het wrak ligt van den in Febr. dezes jaars gestranden Engelschen schoener Mary Emma, waarbij eene wrakton werd geplaatst in de navolgende pei lingen Toren van den Hoorn (Tes- sel), O. N. O. Vs O.R. K. kerk Helder in Mastbok. Aan de recherche der politie van de 4de sectie te Amsterdam is het op aanwijzing van een agent der straatpolitie mogen gelukken den ver vaardiger van de beruchte valsche coupons in zijn huis te ontmaskeren. De man woonde in de Saenredara- straat en was in het bezit van een melkkoe, die hij steeds trouw verzorg de. In den stal evenwel, waar hij zijn beestje hield, was ook de druk kerij der coupons. De toestelleu waarmede hij werkte zijn in beslag genomen, terwijl de man reeds zijn schuld bekend heeft. Hij is in ver zekerde bewaring gebracht. Men meldt, dat op de terug reis van het stoomschip Madura, van -Ti-m.y Uo' V. i-arran. man Langkemper bij het verrichten van zijne werkaamheden in de tun nel van het schip, door de stikstof van ontbonden of gesmolten melasse (gedeelte der lading) onmiddellijk werd gedood. De bootsmaat, die hein toen hij te lang afwezig bleef, moest opzoeken, onderging hetzelfde lot. De personen, die naar laatstge- raelden gingen uitzien, werden geluk kig gespaard, doordat de voorste struikelde over het lijk van den boots man, die verder kon terugkeeren dan dé timmermansbaas. De timmermansbaas Langkemper laat eene weduwe met 7 kinderen na, de bootsmaat, Duitscher van ge boorte, was ongehuwd. (N. v. d. D). Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in Raadkamer gewezen dd. 30 Juni 1885, is Johan Mathijs Cesar Timmermans, koopman en winkelier, oud 56 jaren, geboren te Sittard, wonende te Heerle (ge detineerd), verwezen naar de open bare crimiueele terechtzitting, be schuldigd van dat hij in den na middag van den 9 April 1885 in de gemeente Maastricht 1°. na vooraf het plan gevormd te hebben óm rar. J. M. E. van Oppen senior te doo- den en tot dat doel een dolk en eene geladen revolver naar Maastricht te hebben medegebracht, moedwillig noemden mr. Van Oppen zoodanig heeft verwond, dat deze kjrt daarna overleden is; 2°. mr. A. F. E. H. van Oppen junior, terwijl hij hem deu toegang tot zijn vader mr. E. van Oppen voornoemd weigerde en trachtte te beletten, moedwillig door steken met dien dolk en schoten uit die revolver zoodanig heeft verwond dat hij den 14 d. a. v. aan de hem toegebrachte verwondingen overleden is, en 3°. Maria E. J. H. van Oppen moedwillig door een steek met voor melden dolk zoodauig heeft verwond dat zij korten tijd daarna aan de verwondingen is overleden. - De vrouw te Oud-Beierland, die verdacht wordt haren man te hebben willen vergiftigen, is thans opnieuw in hechtenis genomen, èn naar het huis van arrést te Dordrecht overgebracht. De Wageningsche moordenaar, Willem Regeling is door het ge rechtshof te Arnhem veroordeeld tot dertig jaar tuchthuisstraf. Gelijk men weet, had de Procureur-Gene raal levenslange tuchthuisstraf ge- ëischt. Iets eigenaardigs in de voge lenwereld doet zich voorin eengroote volière van den heer Anderegg te Bosmalen. Een jonge koekoek wordt daar door allerlei vogels van voedsel voorzienhet meest eigenaardige is evenwel, dat de twee jonge nachte galen en het jonge roodstaartje, die dit liefdewerk verrichten, zelf nog pas kunnen pikken en dat ook de buitenlaudsche vogels, zooals de roo- de kardinaal en de parkieten, zich over den verlatene ontfermen. Van de parkieten is hij echter minder gediend, hetzij om de minder gemak kelijke voedingswijze, hetzij omdat zij hem slechts zaad brengen, terwijl de anderen hem voorzien van pieren, meel wormen en miereneieren. Mevrouw Mary Kreshner te Erie (in Pensylvanië) maakte dezer dagen, door laudanum in te nemen een einde aan haar leven zij kwam tot dit treurig besluit, omdat zij wanhopig half krankzinnig was door de reeks van vreeselijke rampen die haar getroffen had. Onlangs werd haar man, die haar gezond en wel had verlaten, weinige oogenblikken later dood tehuis ge bracht een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Op den dag van het hegraven viel het eenig kind der ongelukkige vrouw onder den lijkwagen, waar mede het stoffelijk overschot van zijn vader naar het kerkhof werd vervoerdhet kind werd onder de wielen verpletterd. Alleen en zonder hulpmiddelen besloot de vrouw naar haar vader land Duitschland, en haar vader, terug te keeren. Toen zij, na een ''iet OI> eeil d*r -i". te hebben gekocht, in hare woning terugkeerde, vond zij er een schrij ven, waarin gemeld werd dat haar vader, de eenige bloedverwant en vriend dien zij nog bezat, verdronken was. De diep beklagenswaardige vrouw maakte nog denzelfden avond een eind aan haar leven. Voor het gerechtshof te Calta- girone (Sicilië) zal weldra behandeld worden een proces tegen 31 misda digers, die een geheime bende vorm den, welke hare statuten en regle menten had. Een harer bepalingen luidt dat ieder lid der bende, die be schuldigd wordt van verraad jegens zijne kameraden, ter dood zal wor den gebracht. De bende bestond reeds sedert ver scheidene jaren te Lesufarte, waar zij door hare misdaden schrik onder de bevolking van den geheelen omtrek verspreidde. Vele bewoners kenden de misdadigers, maar zij durfden geen aanklacht tegen hen bij het gerecht indienen. De politie kwam eindelijk de misdadigers op het spoor tenge volge van een moordaanslag tegen zekere Salvatore Siracusa, die haar bepaalde aanwijzingen wist te doen. De 31 misdadigers zullen terecht staan wegens 17 moordaanslagen, diefstallen, geldafpersingen, aanran dingen, enz. Zeven jaren geleden werd ten nadeele van de Italiaansche Natio nale Bank, op den weg van Ancona naar Rome, een koffer gestolen, die 2.000.000 Lires bevatte. De dieven werden gevat en tot langdurige ge vangenisstraf veroordeeld, maar van het geld was geen spoor te vinden. Een der verdedigers, zekere Lopez, maakte, korten tijd na het proces en niettegestaande hij kort te voren door schuldeischers werd belegerd en op punt stond bankroet te gaan, goede sier, schafte paard en rijtuig aan en trok, door zijne dwaze ver spilling, zeer de aandacht. Men kwam tot het vèrmoeden, dat Lopez van vertrouwelijke mede- deelingen van een der beschuldigden gebruik gemaakt en zelf het geld behouden hadhij werd dan ook gearesteerd, maar een ingesteld on derzoek bracht niets ten zijnen na deele aan het licht, zoodat hij weder op vrije voeten weid gesteld. Hij verwierf als advocaat veel ver maardheid en was in de laatste dagen voor het geruchtmakende proces Sbarbaro werkzaam, toen hij plotseling den 26 Juni op bevel van den rechter van instructie te Ancona weder werd gearresteerd en naar die stad gebracht. Naar men verneemt zijn in de woning van Lopez brie ven gevonden, die zeer comprómit- teerend voor hem zijn en honderd zeven en negentig duizend francs in bankbiljetten, waarvan hij de her komst niet niet wist aan te wijzen. Op de brieven en het geld werd beslag gelegd en te Ancona werden, naar aanleiding van de zaak, zeven personen gearresteerd. Een poging tot moord, die groote gelijkenis met misdaad van Marchandon aantoont, vond dezer dagen te Epernay plaats. Mevrouw Arthémise Beauchamp, eene rentenierster, bewoont er met hare vijf-en-twintig-jarige dochter en een diestbode een groot huis aan den weg naar Pierry. Des nachts te twee uur werden de dame en hare dienstbode wakker door het •geluid van voetstappen en het vallen van zilverwerk op den grondzij schoven de ramen open en riepen luide brand brand De buren werden wakker en snelden toezij vonden de dame half geworgd bij haar bed liggen. Toen zij weder tot bezinning kwam, verklaarde zij zich niets an ders te herinneren, dan dat ^ij den baard tegen haar gelaat had gevoeld, van den persoon, die haar bij de keel had gegrepen. De meubelstuk ken en laden, die door middel van de juiste sleutels waren geopend wa ren, evenals de kistjes met zilverwerk, geheel ledig gehaald. -Hafc-js-dus aan ^een twjjfel onder hevig ot aè nHsaa»^ .jt" uuoi "Kwrcx fepleegd, die de gesteldheid van het uis en de gewoonten der bewoonsters kenden. Ze hadden al het geld, het linnengoed en de kleederen wegge nomen, die mevrouw Beauchamp in huis had. De kreten, die de dames aanhie ven, hebben de dieven belet om de balen mede te nemen, die ze vooraf hadden gereed gemaaktmen vond zelfs een suikerbrood aan de afslui tingsmuur terug waaraan sporen van overklimtning zichtbaar waren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1