Het potejUet kleine. Afloop fler Mooping eind, de oogen gingen wijd open en de gescheiden vrouw was dood. Voor eenige dagen zou een Hamburger professor een zeer geleerd man met zijne vrouw van Halle naar Gotha reizen en had het on geluk zijn zeer kostbaren wandel stok in het station te Halle achter te laten. De professor's vrouw stapte daarop te Naumburg uit, om te telegrapheeren dat men den stok naa^ Gotha zoude zenden, maar hield zich zoolang op, dat de trein zonder haar vertrok. Op zijn beurt steeg nu de professor te Apolda uit den trein, om zijne vrouw op te wachten. Toen hij niet weder in den waggon verscheen, bemerkten zijne medereizigers dat de professor overjas en hoedendoos had laten liggen en gaven deze zaken volgens het adres te Gotha aan het station af. Zoo droeg het zich toe, dat ter zelfden tijd overjas en hoedendoos te Gotha, de professor zelf te Apolda, zijne echtgenoote te Naumburg en de aanleiding van deze verwarring de wandelstok, te Halle zich bevonden. De cholera begint in Spanje eenigszins af te nemen, maar toch bedraagt het cijfer der ljjders in het geheele rijk nog meer dan 1400 per dag. De toestand blijft zeer treurig en op enkele plaatsen ver zet de geteisterde bevolking zich met geweld tegen de ambtenaren, die de belastingen moeten innen. De veelgesmade tournure heeft onlangs zoo verhalen Duitsche bladen, toch een kind het leven gered. Te Apolda, in Saksen-Weimar, viel een tweejarig kindje uit een venster, van een bovenverdieping en het zou ze ker op de straatsteenen verpletterd zijn, als het niet was gevallen op de ontzachlijke tournure van een dame die daar voorbjj wandelde* Thans bleef het een oogenblik op dat uitstekend kleedingstuk liggen, en het kon tijdig door een voorbij ganger gegrepen worden voor het op straat viel. Het kind was geheel ongedeerd. Sedert eenige dagen is het gerucht verspreid, dat de Mahdi zou zijn overleden, en in de onderstelling, dat dit gerucht juist is, houden ve len zich reeds bezig met bespiege lingen over de mogelijke en waar schijnlijke gevolgen van die gebeur tenis. Men beweert, dat de dood van den Yalschen Profeet een onverwacht geluk zou zijn voor de tegenwoor dige regeering in Engeland, en dat daardoor aan de schier onoplosbare Soedan-quastie plotseling een einde zou worden gemaakt. te kennen dat het nu niet kwaad zou zijn hem te betalen. Zijn cliënt keek hem wezenloos aan, en liep heen, niets anders ant woordende dan: Larie!" LOON NAAR WERK. De Amerikaansche advocaat Char les Spencermoest eens zekeren Marshall verdedigendie van dief stal beschuldigd was en tegen wien sterke bewijzen waren. Vóór de terechtzitting ging Spencer naar zijn cliënt en zeide hem dat zijn eenige kans op vrijspraak was gekrenktheid van geestvermogens voor te wenden, en dat hij hem dus aanried op alle vragen, die hem gedaan werden, niets te antwoorden dan Larie De dag der terechtzitting kwam, en Marshall nam zijne plaats op de bank der beschuldigden in, met een bleek en verwilderd gezicht. De griffier deed hem de gebruike vraag Schuldig of niet schuldig?" Larie zei de gevangene, met een wezenlops starenden blik. »Kom verklaar of gij schuldig zijt of niet," hernam de gHffier. Larie zei de gevangene weder. Gevangene, wilt gij antwoorden, op de vraag, die ik u doe Larie!" schreeuwde hij. Nu kwam de advocaat van den beschuldigde tusschenbeide, en zeide dat de gevangene krankzinnig en derhalve niet toerekenbaar was, enz. Begrijpt ge wat daar gezegd is?" vroeg de rechter den beschuldigde. Lariewas het antwoord. De rechter sprak den man vrij, omdat hij blijkbaar krankzinnig was. Spencer wenschte hem geluk dat hij er zoo goed w»s afgekomen, en gaf Een gevederd man van de Veder. De heer Ray Hathaway, redac teur van de te Toledo, in Amerika ver schijnende 8unday Democrat, had onlangs een zeer pikant artikel geschreven over in tieme relatien van hooggeplaatste personen dier stad met zekere dame, die Kennedy heet en voor de grootste schoonheid van Norwalk doorgaat. Drie rijke en gedistingeerde burgers Mer- ry, Smith en Peters besloten wraak te ne men en deden dat op een wijze, die in Amerika niet ongebruikelijk is. De heer Hathaway, die vermoedelijk niet meer aan het artikel dacht, bezocht dezer dagen Norwdlk, toen een heer zich in zijn hotel rerroegde en hem verzocht eenige oogenblikken met hem naar buiten te gaan, daar hij over een zeer gewichtige zaak had te sprekende redacteur ging mede en werd toen hij zich buiten het hotel bevond, door de drie bovengenoemde heeren aangevallen, die hem, niettegenstaande zijn verzet, naakt uitkleedden. Terwijl twee aanvallers hem vasthielden, besmeerde de derde den man van boven tot onder met teer, en gooide toen den in houd van een vederen kussen op de teer laag uit. De operatie had, in tegenwoordigheid van een vijftigtal personen, die stonden te schud den van het lachen, binnen weinige minuten plaatsen daarna trokken de drie wrekers zeer voldaan af. Hathaway trok, onder een oorverdoovend gejuich en nabootsing van allerlei dierge luiden door de omstanders, zijn kleederen zoo spoedig mognlijk over de pluimage aan en snelde naar zijn hotel. Hij bracht verscheidene uren door met po gingen om de sporen der ondergane belee* diging te doen verdwijnen; des avonds was hij genoeg ontvederd om, zonder te veel de aandacht te trekken, met den spoortrein' naar Toledo te kunnen terugkeeren. De journalist is voornemens om te trach ten een bevel tot inhechtenisneming van de heeren Peters, Smith en Merry te verkrijgen. Hoe groot een walvisch ook moog' zijn, Hij kan geen deuntje fluiten; Hoe hoog soms de ooievaar ook staat, Toch heeft de snaak geen kuiten De olifant, zoo log en dik, Zingt als geen nachtegaal, Of vangt geen muizen, als een kat, Al maakt hij ook kabaal. Geen reus, zoo groot als Goliath, Kan in een ketel kruipen; Geen reus, rinhoceros, leeuw of beer, Kan 't kleinste vaatje kuipen; Geen slang hoe ook gevreesd op aard, Die honig maakt of was; Geen nijlpaard, zet, hoe groot hij wordt, Een knoop ooit aan een jas. De zon, veel grooter nog dan de aard, Weet in geen mijn te dringen; Geen hooggeleerde professor, Kan als een vlasvink zingen; De trotsche bergen steken wel Den top fier in de lucht, Maar lachen kunnen zij toch nooit, Zelfs om geen flauwe klucht. De zee, hoe wijd en diep en groot Zij wezen moog, kan nimmer Een wimpel hijschec in den mast, Veel beter kan 't een klimmer; Geen ramschip hoe 't ook manouevreert, Dat ooit sigaren draait; Geen stormwind, die horlogee maakt, Hoe hard of hij ook waait. Hoe groot of klein dan iets ook zij, Of iemand is op aarde, Al wat er is heeft ook zijn nut; Ook 't kleinste heeft zijn waarde. Wat klein is kan somwijlen meer Dan 't groote. Goed beschouwd Is het verstandig, dat men staag Ook 't kleine in waarde houdt. Velen zien in een rustigen Zondag eene eng hartigheid zoo niet erger, maar eene andere vraag is deze of hij, die geen regel voor Zon- dagsarbeid begeerd en geene grens daarvoor verkiest, de gevolgen voor zijne verantwoor ding neemt die eene steeds meer toenemende ontheiliging van den rustdag voor het mate rieel en zedelijk leven der natie hebben zal, zonder positieve medewerking van staat en gemeente is geen krachtige en concrete door voering van Zondagsrust te wachten, enkelen mogen in eigen kring krachtig volhouden, maar de massa, maar de man die gedwongen is en wordt, komt daardoor niet vrij, hij heeft slechts te kiezen of Zondagsontheiliging of broodeloos, en toch zou het anders kunnen, daarom is het onvermijdelijk noodig, dat stsat en gemeente als wetgever vóórgaan in deze te doen wat gedaan kan worden. Met dank voor de opname Uw dw. Dienaar, J. KOR VER. Helder, 13 Juli 1885. INGEZONDEN. ZONDAGSRUST. Voor eenigen tyd deelden de dagbladen meê hoe de Duitsche Rijkskanselier von Bismarck in den Rijksdag de pogingen heeft toegestaan, die in het werk gesteld worden, om door mid del van wetgeving de Zondagsrust te bevor deren, de houding van dien grooten staatsman wekte algemeene verbazing, te meer omdat hij als landheer van twee groote bezittingen er op staat, dat zijne arbeiders op den dag des Heeren rusten, ja zelfs toen hem gemeld werd, dat die arbeiders de vrije Zondag ge bruikten om hun eigen stukje land te bear beiden, het hun met gestrengheid verbood, en verlof gaf, om van den tijd in zijn dienst gewerkt, zooveel af te nemen als voor de bearbeiding van hun eigen grond noodig waseen raadsel is dus dit zoo tegenstrijdig gedrag des Rijkskanseliers, evenwel bij zeer vele ultra-liberale bladen oogste hij succes. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is 11 Juli van Padang vertrokken. Het stoomschip Soenda, is 10 Juli te Marseille aangekomen van Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelraina is 11 Juli van Southampton vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Koningin Emma is 9 Juli van Marseille vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prins Alexander is 10 Juli van Batavia te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Juli van Sues. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia arriveerde 12 Juli te Padang. Burgerlijke Stand Helder. Van 10 Juli tot 13 Juli. ONDERTROUWDp GEHUWD: ne. BEVALLEN: A. Kwint, geb. Moes, d. J. C. Ran, geb. Grooff, d. A. E. Koelemeij, geb. Keeser, J. Nebbeling, geb. Pot, z. G. Wulfelee, geb. Hopman, d. W. Graaff, geb. Smit, z. A. M. Lohman, geb. Hirsch, d. R. Dilg, geb. 8wier, d. T. de Rover, geb. Blom, z. E. J. Dijkstra, geb. Pillerup, d. J. Blok, geb. Touw, z. OVERLEDENT. G. van Neuren, 23 j. E. de Jong, 33 j. A. Govers, 44 j. M. J. D. Lohman, 1 dag. Een levenloos aangegeven. van WEILAND, zoomede van HUIZEN en ERVEN, in de gemeente Helder, ge houden ten overstaan van den Notaris HATTINGA RAVEN, in het lo kaal „T i v o 1 i" te Helder, op 13 Juli 1885. 1. Het huis, waarin de broodbakkersaflaire is uitgeoefend, mitsgaders erf, staande in de 8midstraat, kooper de heer D. Bandsma en J. Kiljan, voor f1150. 2. Het perceel weiland in den Helderschen polder, genaamd „de Tuin," kooper de heer R. Boomsma, voor f 1470. 3. H et perceel tuingrond, liggende alsvoren, kooper de heer J. Kwant, voor f 590. 4. Het perceel grond, liggende alsvoren, kooper de heer R. Zwaan, voor f 10. 5. Het huis en erf te Huisduinen, kooper de heer D. Bandsma en J. Kiljan, voor f135.—; 6. Het huis in de 2e Molenstraat, kooper de heer J. van Brederode, voor f 900. 7. Het huis in de 2e Vroonstraat, kooper de heer J. Hoogenbosch, voor f 840. Vervolg- der Berichten. De kermis spoedt teil einde. Het Rotterd. tooiieelgezelsehap zal heden avond hare laatste voorstelling ge ven en het tooneelspel van Rosier Faassen >Zonder Naam," opvoeren. Het tooneelgezelschap van den hr. van Lier zal, naar wij vernemen nog eenige dagen hier blijven. Heden avond wordt het geestige blijspel van Bigot „Hjaar Korporaal" opgevoerd en morgen „De Dochters van Hase- man," waarin de hoofdrol door Mevr. Albrecht-Engelman zal worden ver vuld. De heeren dr. P. Bakker, J. C. Mann en W. Bakker Hz. hebben bedankt voor de candidatuur, met het oog op de a.s. verkiezing van leden voor den Gemeenteraad hun door de kiesvereeniging Helder" aangeboden. Tot aanvulling der thans nog onvolledige candidatenlijst, zal op a.s. Donderdag door genoemde kiesvereeniging een vergadering wor den gehouden. Morgen zal hier een goedkoope volkstrein aankomen van Rotterdam, Schiedam, 's Gravenhage, Leiden enz. Bij Zr. Ms. besluit van 10 dezer zijn de militaire studenten voor den geneeskundigen dienst der zeemacht J. J. Sterk en D. W. C. Yan Dort Kroon, artsen, met ingang van 16 dezer benoemd tot officier van ge zondheid der 2de kl bij de zeemacht. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. De Ruijter is, na van een nieuw schroefblad te zijn voorzien, ter ree- de Texel andermaal onder stoom be proefd. Na afloop van den in alle deelen geslaagden proeftocht kwam deze bodem in het Nieuwediep en werd onmiddelijk naar 's Rijkswerf verhaald om te worden getuigd en verder voor den dienst in gereedheid gebracht. Schipper P. Zegel, van den blazer T. X. 14, verhaalt dat hij dezer dagen bijna het slachtoffer was geworden van verdwaalde punt- kogels, die bij het schijfschieten van de batterij Kaaphoofd te Helder, over de droogte van Onrust langs de Noordzee stoven. Een kogel stoof rakelings bij de schuit langs en een tweede ging ongeveer 100 meter van het vaartuigje af in zee. Alle zeil werd bijgezet om de gevaarlijke pro jectielen te ontkomen en een veili ger plek op te zoeken. De Engelsche vischkotter Con- fidence," onlangs aan de Hors te Texel aan den grond geraakt, zal ver moedelijk wel af te brengen zijn. De kotter zit voor een groot deel vol water, doch heeft nog weinig zand in. Men wil beproeven, het vaartuig, dat met inventaris enz. tegen 2000 pd. st. verzekerd is, van het strand te werken. Op 11 dezer is door de commis sie van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij een onder zoek ingesteld naar het reddingsmate- riëel op het station te Oosterend op Terschelling. Alles werd in den bes ten toestand bevonden, ook het pijl toestel werkte uitstekend. Te Rotterdam hebben sedert eenige avonden belangrijke volksop- loopen plaats gehad, veroorzaakt door een officier der Schutterij, die zich onbehoorlijk tegen iemand had ge dragen. Hier en daar zijn zelfs de glasruiten verbrijzeld. De mariniers hebben assistentie moeten verleenen om de straten te ontruimen. Arres- tatiën hebben evenwel niet plaats gehad. Zaterdagavond was het er echter zeer rumoerig. Nadat het avondduister gevallen was, begonnen de wanordelijkheden. De politie werd weder op alle mo gelijke wijze getart en gedwongen, tot handhaving der orde van hare wapenen gebruik te moeten maken. Het regende nu en dan steenen. Op de groote Hoogstraat werden ver scheiden winkelruiten ingeworpen, o. a. de kolossale winkelruit van Oostmeijer en een der ruiten van het koffiehuis der Passage. Ook aan de woning van den commissaris van politie in de Pauwensteeg werden ruiten stukgegooid. Herhaaldelijk moest de politie de straten schoonvegen,waarbij degroote menigte kijklustigen, die dan angstig op de vlucht sloegen, haar zeer be moeielijkte. Om geen ontevreden heid te wekken, had men geen stra ten doen afzetten, wat echter ten gevolge had, dat telkens weder die straten zich vulden, zoodat ook tel kens weder de chargeerende dien ders de zelfde moeite hadden om de kwaadwilligen te bereiken. Yan halftien tot ruim 1 uur in den nacht duurde het tumult voort, ofschoon het reeds om halftwaalf aanmerkelijk begon af te nemen. Tal van agenten werden door steenworpen gewond, zes zoo erg, dat zij onder geneeskundige behan deling moesten worden gesteld. Ook een rustig burger werd ge vaarlijk gewond door een keisteen, dien hij vlak in het gelaat kreeg. Een nader bericht meldt: De verwoesting aan winkelruiten aangericht bij de wanordelijkheden van Zaterdagavond, is veel grooter dan men aanvanlijk meende. Er zijn, vooral op de Korte Haagstraat, tal van kostbare ruiten gebroken, Men had het blijkbaar vooral op de groote koffiehuizen en de groote win kels gemunt. De spiegelruit van Oostmeijer was, naar men zegt, de grootste, die in ons land gevonden wordt, en heeft niet minder dan f1750 róst. In deze ruit is bovenaan een groot gatoverigens is zij heel gebleven, zoodat het gedeelte nog te gebruiken is. Men schrijft uit Scheveningen Omstreeks het jaar 1860 of 61 vertrok van Java naar China het Nederl. barkschip Watergeus," kapt. H. R. Giezen,boekhouderwijlendeheer P. Yarkevisser alhier. Sedert het vertrek van dien bodem van Java heerschte in de Chineesche zee een schrikkelijke storm, en sedert werd er van de Watergeus" niets meer vernomen zoodat bij de rechtbanken aanvraag werd gedaan door sommige vrouwen, om een ander huwelijk aan te gaan, wegens vermoedelijk overlijden. Al die jaren van 1860 of 61 af zjjn sedert voorbijgegaan, en nu komt een man in Delft ver tellen, dat hjj ook tot de equipage der ^Watergeus" behoorde, doch het schip door Chineesche zeeroovers is overvallen, geplunderd en de op varenden als slaven naar het bin nenland zijn vervoerd, waar zij aan ketenen gebonden, hun ellendig leven slijten. Aan den verhaler was het gelukt, zich aan boord van een ander schip te verbergen en zoodoende was hij er in geslaagd te ontsnappen en naar Nederland te komen. Hij ver telt verder, dat enkelen van de equipage zijn overleden, doch som migen nog in leven zijn, wier namen hij opgeeft. Tengevolge daarvan zijn sommige familieleden thans bezig nadere inlichtingen in te winnen eo zij zullen daarna trachten wanneer zij zekerheid hebben, de tusschen- komst van het Nederl. gouvernement in te roepen, ten einde de invrij heidstelling der gevangenen te ver krijgen. Of men hier met een sprookje te doen heeft, zal een nader onderzoek spoedig aan 't licht brengen. De vader van den jongen man, die bij het breken van de brug aan het Papendrechtsch veer te Dordrecht het leven verloor, heeft bij het ge meentebestuur van Dordrecht een aanvrage tot schadevergoeding in gediend, welke aanvrage bij de eerste raadsvergadering behandeld zal wor den. Andere ingezetenen uit Al- blasserdam die bij die gelegenheid te water zijn geraakt en daardoor hunne kleederen in meerdere of mindere mate beschadigd zagen, schijnen reeds een schadeloosstelling ontvangen te hebben. Uit een der archief kamers van het departement van financiën is een belangrijke partij beschreven papier ontvreemd. De dader van dezen diefstal is niet bekend. De overstroomingen richten in Galicië Moravië, Opper-Oostenrijk en Hongarije ernstige verwoestingen aan. In Galicië zijn een groote menigte van dorpen en kleine steden onder water gezet. Tal van bruggen zijn wegge spoeld, spoorweglijnen zijn doorge broken en de oogst is over groote uit gestrektheden totaal verwoest. Jl. Woensdagnamiddag brak een hoos los boven het lager gelegen deel van Pesth, en zette alles onder water, waardoor eene schade werd aange richt van meer dan een half millioen florijnen. De oude Hongaarsche hoofdstad Prestburg wordt ernstig bedreigd door de voortdurende rijzing en de onge kende hoogte van den Donau. Het zelfde gevaar bedreigt Temesvar, Karansebes en andere Zuid-Hongaar- sche steden sedert de Ternes en de Bega buiten hare oevers zijn getreden. Reeds 10,000 acres land zijn over stroomd, de oogst-werkzaamheden heeft men grootendeels moeten staken. De jongedochter te Schiedam, die van schrik uit het zolderraam op straat gevallen in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de moord werd gepleegd, en daarbij verschei dene kwetsuren bekwam, verkeert in een zenuwachtig opgewonden toe stand; overigens is zij vrij wel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2