'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Na 1298 Zaterdag 25 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT eo ZUIDSTRAAT. ii.dvortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), SI dagen. Opkomst der Zon 4 n. 12 m. Onderg. 8 u. m. Zondag 26 Maandag 27 Volle Maan. Dinsdag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 AUGUSTUS, (Oogstmaand,) 31 dagen. Zaterdag 1 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Juli 1885. De uitslag der stemming van Dinsdag jl. ter verkiezing van 8 Leden voor den gemeenteraad was als volgtwit stembriefje. Geldig uitgebrachte stemmen 379. Gekozen werden de heeren K. J. C. Stakman Bosse met 348, J. C. Jansen 327, J. W. Hat- tinga Raven 312, H. Bitter 300 en P. Groen met 229 stemmen, lierstemming moet plaats hebben tusschen den heer T. C. Govers, die 136 en den heer W. J. van Neck, die 125 stemmen bekwam. Voorts werden uit gebracht op de heeren: J. C. de Ruijter de Wildt 122, T. Mooy 38, J. Korver 26, J. C. J. Graat 24, A. Klik 17, J. Verfaille 15, F. Snel 14, P. Duinker 11, J. Oortgijzen en F. Riesselraann ieder 9, J. Bethlehem 8, A. B. Weber 7, M. Witsenbnrg 6, T. Q. Harder, L. W. Oudenhoven en C. Maters ieder 5 stemmen. Op een groot aantal anderen werden nog 4, 3, 2 en 1 stemmen uitgebracht. Rood stembriefje. Ter vervanging van den heer C. van Veenuitgebracht 365 geldige stemmen. Op de heeren W. J. van Neck 142, P. Groen 61, T. Mooij 21, T. C. Govers 20, J. C. J. Graat 18, J. C. Ruijter de Wildt 10, Stakman Bosse 9, F. Snel 8, T. Q. Harder 7, terwijl vele anderen minder dan 5 stemmen bekwamen. Daar geen der candidaten een meerder heid verwierf, moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. J. van Neck en P. Groen. Groen stembriefje. Ter vervanging van den heer IJ. Strikwerda. Uitgebracht 364 geldige stemmen, op de heer: J. Korver 78, J. C. J. Graat 73, C. Maters en W. J. van Neck ieder 36, T. Mooij 20, T. C. Govers 18, Stakman Bosse 11, P. Groen 10, T. Q. Harder 9, F. Snel en J. Ver faille ieder 8, J. C. de Ruijter de Wildt 7, M. Witsenburg 6 en vele anderen minder dan 5 stemmen. Alzoo herstemming tus schen de heeren J. Korver en J. C. J. Graat. De verkiezing kenmerkte zich ditmaal door een bijzondere levendigheid. Het getal kiezers, thans bij eerste stemming ver schenen, had nimmer dat cijfer bereikt, dat is, als het een maatstaf genoemd mag worden ter bepaling van het politiek leven eener gemeente, gunstig, ofschoon het op verre na nog niet de volmaaktheid nadert, als men nagaat dat pl. m. 500 kiezers het onnoodig achten hun briefje ter stembus te brengen. Naar men uit Indië meldt, zal de reparatie aan Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden, dat indertijd op de kust van Telok Semawe aan den grond heeft gezeten, ruim 2 ton kosten.' Daar het schip reeds 20 jaren oud is en men huivert zulk een groote som aan dezen ouden bodem ten koste te leggen, heeft men in Ne derland om bevelen gevraagd. Men leest in het Hbld: Telkens wordt medegedeeld dat Vlissingen verkozen is als het Ne- derlandsch uitgangspunt van de Nord- deutsche Lloyd, Dit is onjuist. Geen beslissing is nog genomen, en nog steeds wordt grondig onder zocht, welke haven de beste gelegen heid biedt aan de Duitsche stoom schepen. Wij vernemen dan ook, dateeni- ge Amsterdamsche firma's, aan wier hoofd de Naamloose Yennootschap Handelskade staat, aan de Nordd. Lloyd een aanbod hebben gedaan, dat zeer voordeelige bepalingen be vat omtrent de behandeling der Duit sche schepen, het lossen en laden der goederen en de scheepsvrachten van en naar Duitschland, ten einde het aandoen van onze haven door de Duitsche stoomschepen te ver- krijgen. Als gunstig voorteeken mag mis schien worden aangemerkt, dat de algemeen bekende dr. Stephan, post meester-generaal te Berlijn, incogni to vier dagen in onze stad ge weest is, om al onze handelsinrich tingen nauwkeurig in oogenschouw te nemen. Aan het station Heerenveen boden wel 100 timmerlieden, onder ;en zelfs uit Delft, Haarlem enz., voor zeven a acht cent per uur aan den aannemer van de Harmonie aldaar hunne diensten aan. Natuurlijk moesten de meesten onverrichter- zake huiswaarts keeren. De vleeschhouwersknechts J. Y. en W. S. te Alkmaar, onlangs in hechtenis genomen, als verdacht het afleggen van valsche getuigenis sen, zijn den 21" Juli 11. weder op vrije voeten gesteld. Op de oppervlakte van de zon vertoonen zich sinds eenige dagen weder kolossale groepen vlekken. De grootste vlek heeft naar een oppervlakkige meting een breedte van 6000 tot 7000 geographische mijlen, bij een lengte van circa 20.000, een vlakte, op welke onge veer 50 aardbollen naast elkander plaats zouden kunnen vinden. Het donkerste deel dezer groep, dat zicb thans iets rechts op de zonneschijf bevindt, kan met behulp van een zwartgemaakt glas met het bloote oog beschouwd worden. Men meldt uit de Rijp: Een manufacturier werd Zondag gevankelijk naar Alkmaar overge bracht. Wat hij misdreven heeft is nog onbekend. Zijn woning, alsme de het huis van zijn oom, ook alhier woonachtig, worden door de politie streng bewaakt. Vele nieuwsgieri gen bewegen zich voor die huizen. Zaterdagnamiddag heeft een in het zwart gekleede jonge vrouw in de R. K. kerk op den singel bij de Torensluis, te Amsterdam, te von deling gelegd een kind van het man nelijk geslacht, slechts eenige weken oud. Een vrouw vond het kind schreiende liggen in een van de banken. De politie heeft den von deling in het stads-bestedelingenhuis doen opnemen. De eerlijkheid is de wereld niet uit. Een beer die haast had kocht bij den tramkaartjesverkooper, tronende in een karretje naast den kiosk op bet Leidscbeplein, te Amsterdam, een kaartje en vloog op den nade renden wagen. Uren later miste hij een gouden tientje en hij maakte zich op naar het Leidscheplein, om te zien of de man in het karretje 't wellicht bij vergissing bad ontvangen. Reeds in de verte zag hij een goudstuk glinsteren, in de hand van den arme, die den heer zag aanko men, en blijde was het te veel ont- vangene te kunnen teruggeven. De man had natuurlijk toch een Een vader in Rotterdam had er zijn elfjarig zoontje op afgericht om in de woningen te sluipen en daar te stelen al wat voor de hand lag, bij voorkeur kostbare lijfsiera den. De door het kind gestolen voorwerpen werden dan door den vader te gelde gemaakt. De' vader en het ongelukkige kind zijn beiden door de politie gevangen genomen. Onder de scholieren der le openbare school te Rozenburg is een meisje van acht jaren, dat de be wondering van velen opwekt. Het kind heeft maar een armpje, dat een goede lengte heeft, het andere is slechts een stompje van een d.M. lang. Aan het zoogenaamde goede heeft het slechts een vinger, of juis ter gezegd het geheele handje is niet veel meer dan één tamelijk groote vinger. En toch doet "dit kind met alle werkzaamheden mede. Ze gaat een groot jaar school en schrijft met griffel en potlood even goed als de andere scholieren, en in het breien is zij in het geheel de minste niet Het eerste paar kousen, dat zij ge breid had, zonden hare ouders aan H. M. de Koningin. Yroeger had zij een kokertje, dat juist aan dien vinger paste, maar nu doet zij het zonder. Ze weet op een waarlijk handige manier pen en pot lood vast te houden met den vinger en het stompje, zoodat zij om te schrijven, hare beide ongelukkige armen gebruiken moet. De commissaris van politie te Vlaardingen verzoekt opsporing en bericht van Martinus den Duik, te Delft in een slaapstede vertoefd heb bende, volgens opgave afkomstig uit Breda en behoord hebbende tot de bemanning van bet schip Water geus," hetwelk in het jaar 1865 in ballast van Honkong naar Java ver trokken is. Sinds dien tijd is van dat vaartuig niets vernomen. Familiebetrekkingen van schepe lingen, te Ylaardingen wonende, wenschen nadere inlichtingen te ont vangen, die hij wellicht kan ver schaffen. De sergeant S. van het regi ment grenadiers en jagers, die drie jaren geleden deserteerde, dienst nam bij het vreemdenlegioen in Algiers en zich onlangs vrijwillig bij zijn korps te 's-Hage aanmeldde, is door den krijgsraad in het le mil. arron dissement veroordeeld tot degradatie en 6 maanden militaire detentie. De politie te Amsterdam vond Dinsdagmorgen te halfvijf in de Gooierssteeg op den Oudezijds Voor burgwal onder aan een trap liggen het lijk van zekere vrouw Van der Pels, aan het hoofd en in het aan gezicht vreeselijk verminkt. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar de ceigevangenis gebracht en Van der Pels, wiens handen en kleederen met bloed bevlekt waren, werd op vermoeden van doodslag in hechtenis genomen. Omtrent dezen doodslag bericht het Hbld. nog nader, dat Van der Pels ten vorigen jare door de recht bank alhier wegens moedwillige ver wonding op zijn vrouw gepleegd, tot 45 dagen celstraf is veroordeeld ge weest. In den bewusten nacht heb ben de naaste buren tot omstreeks 21/s uur hevige ruzie en vechterijen bij hem kunnen waarnemen toen volgden twee harde slagen en daar na werd alles stil. De porder, die te 4 uren in de steeg kwam, vond het slachtoffer beneden aan den trap liggen. Te Mildwolda heeft men 7 paar den door het afsnijden der staarten verminkt. In de voorname wereld te Parijs, zegt de „Berl. Börsen Cour.," wordt druk over het feit gepraat dat de schoone her togin de Ana eerst drie weken ge huwd te zijn, eensklaps midden in den nacht de woning van haren echtgenoot heeft verlaten en tot hare moeder, weduwe van graaf M., is teruggekeerd. De jonge hertogin, die buitengewoon schoon is, is zeer menschenschuw geworden. Zij ontvangt slechts bezoeken van enkele vrienden harer moeder en van haren ge neesheer, wien zij liet volgende omtrent de scheiding van haren gemaal vertelde „Mijn man," vertelde zij, „was weduw naar toen ik met hem in het huwelijk trad; zijn eerste vrouw heette Yioletta eu door haar portret, dat ik in huis vond, ont waarde ik dït zij een dame van bijzondere schoonheid was geweest, wier liefelijke ge laatstrekken mij zooveel sympathie inboe zemden, dat ik mijn echtgenoot verzocht het portret in mijn boudoir te mogen op hangen. Ik koesterde volstrekt geen vrees voor beeltenis der afgestorvenehet scheen mij integendeel toe, alsof ik daardoor een beschermengel in mijne nabijheid had. Op zekeren avond was ik alleen in mijn boudoir; ik was van een soirée gekomen en vrij vermoeid, zoodat ik geheel gekleed op een divau ging liggen. Het licht van een hanglamp viel op den spiegel, die mijn beeld weerkaatste, en een straal er van viel op een vaas, die in een der hoeken stond en die ik totnogtoe, niet bemerkt had. Of het de schoonheid der vaas was of dat een onverklaarbaar gevoel mij er on weerstaanbaar heen trok, weet ik niet, maar ik stond op en nam die in de hand. Zij scheen ledig, maar toen ik er nog eens inkeek, ontwaarde ik een saamgevou- wen briefje zonder adrestoen ik het opende las ik de woorden „op het oogenblik dat ik gereed sta voor God te verschijnen, zweer ik, dat ik door mijn echtgenoot ver giftigd ben. Yioletta." Ik wilde schreeuwen, maar kon geen geluid geven en viel half bezwijmd op de sopha. Op dit oogenblik kwam mijn man thuis, die op mij toetrad en mij wilde kussen. Toen ik hem zag, kreeg ik reuzenkracht en stiet hem van mij af, snelde de trappen af, opende de huisdeur en vluchtte naar mijne moeder!" Tot zoover het verhaal der hertoginde zaak werd echter op veel minder gruwelijke wijze opgelost dan men zoude verwacht hebben. De geneesheer achtte zich namelijk als mensch en burger verplicht, om het gehoorde aan den chef der politie mede te deelen, die dadelijk een onderzoek in stelde,dat een verrassend resultaat opleverde. Een huishoudster, die de hertog na het overlijden zijner eerste vrouw had genomen en die het tweede huwelijk met kracht had pogen tegen te werken, had, alvorens het huis te verlaten, uit wraakzucht het briefje in de vaas verstopt; de vrouw is gearresteerd. De hertogin heeft verklaard eerst dan tot haren echtgenoot te willen terngkeeren, wanneer de schuld der huishoudster, in een openbare zitting van het gerechtshof, op overtuigende wijze gebleken is. Een nieuwe reddingsboei is in Kiel beproefd, in tegenwoordig heid van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken, 't YYas een exemplaar van de »Holmers Patent Rescue Signals", ook genoemd Vlammen of vuren in zee". De toestel onderscheidt zicb van andere kransvormige reddingsboeien daar door, dat bij, in 't water geworpen, een krachtig licht uitstraalt, dat zelfs bij 't overstroomen van tijd tot tijd van de golven niet uitge doofd wordt en evenmin bij sterken wind. De proeven, vanwege den Nautischer Yerein te Kiel herhaal delijk genomen, gelukten volkomen; bet licht hield met groote sterkte ongeveer 10 minuten aan en zou door een schipbreukeling op grooten afstand gezien zijn geworden. De luchtreiziger Eloy steeg bij gelegenheid van den nationalen feest dag in de vorige week te Lorient op. Zijn ballon dreef zeewaarts en sedert is van hem noch zijn luchtschip iets gehoord of gezien. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In 't vorig nummer uwer Courant komt voor een ingezonden stukje, handelende over de stank van het Held. Kanaal; ofschoon het onderwerp niet nieuw is en door meer dan een besproken, het moet erkend wor den, 't is voor de omwonenden ondragelijk en waar in onzen tijd, meer nog dan vroe ger, de eischen en waarnemingen der ge zondheidsleer worden toegepast en de studie daarvan veld wint, is het dubbel onver klaarbaar omtrent deze aangelegenheid een onverklaarbare onverschilligheid waar te nemenmaar klagen helpt niet, wat is er aan te doen De technici der kiesver- eeniging hebben aan dat onderwerp hunne krachten beproefd, doch zonder succes. De groote Zeedijk was hun te machtig. Als een plan, dat ten minste uitvoerbaar is, komt mijns inziens 't eerst in aanmerking een mogelijke aansluiting aan de grachten van het fort Erfprinsdie loopen geheel rond de linie. Het water zou dan door stroom circuleeren en dientengevolge fris- scher worden. Het grootste bezwaar is eohter onze fi- nantiën, die het besteden van een groote som niet toelaten, hoeveel ook voor zulk een plan zou kunnen worden aangevoerd. Een tweede gedachte is dezeeen aanslui ting aan de gracht van Rijks-marinewerf, door een ondergrondschen gemetselden ko ker, door de Schipperstraat bij 't Molenplein en Weststraatook dan komt er circulatie en strooming aan het water, omdat bij springtij door de marinesluis het water uit het Held. kanaal daardoor wordt afge voerd, terwijl de aanvoer van water door het Groot Noord-Holl. kanaal plaats vindt. Ongetwijleld is deze schets voor een nadere en betere uitwerking vatbaar, en voorzoover ik beoordeelen kan, bestaan er geen over wegende financieele bezwaren. De gronden van den straatweg behooren aan 't domein, en zijn onder beheer van den waterstaat ;welke voorwaarden dat bestuur aan dat plan zonde kunnen stellen is onbekend. Dit neemt even wel niet weg of 't is te beproevenwaar het een zaak geldt, die de gezondheid der in woners betert, is onverschilligheid onver antwoordelijk. Ik achtte het goed deze weinige regelen onder de oogen van 't publiek te brengen, en is er iemand, die het ongerijmde van mijn hierboven aangevoerde bewijst en te vens een beter heeft, welnu niets aangenamer dan door wisseling van gedaohten een zaak tot stand te brengen, welke meer dan dringend noodig is. Helder, 22 Juli 1885. Uw Dw. Dr. J. K

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1