'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL V No. 1299 Woensdag 29 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ü-tooniaement per 8 maanden, binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 Juli 1885. Aan de navolgende personen, dienende bij 's Rijks werf alhier, is toegekend de zilveren medaille met f 50 gratificatie, nl.C. Dienaar, vuurwerkerJ. Bon, P. van der Star, W. Kaas, scheepstimmerlieden; H. Boon, werktuigmakerW. van der Eijk, bankwerkerB. de Haan, schrij ver; H. A. Jacobs, ernstvuurwerker; en J. R van Mansum, bureau-oppas ser. En de bronzen medaille aan C. J. Buijs, scheepstimmerman; G. P. Simons, gieter; G. Koedijker en E. Prins, werktuigmakers. Aan alle hospitaal-geëmplooi- eerden der le klasse is recht toege kend op vrije woning of schadever goeding voor bet gemis daarvan die der 2e kl. zullen, indien zij niet in de ziekeninrickting kunnen wonen, alleen dan vrije woning of schade vergoeding voor het gemis daarvan genieten, wanneer zij zes jaren of langer onafgebroken in hunne be trekking of een daarmede overeen stemmende hebben gediend. Donderdag woedde te Callants- oog een groote brand in bet helm gras, die ontstaan was door de on voorzichtigheid van een jongen, die een brandende lucifer in de duinen bad weggeworpen. Met heel veel moeite slaagde men eerst na drie uren er in de vlammen meester te worden. Een landbouwer op Tessel, die een groot aantal kippen bezit, meent tegen de plaag der luizen, zoo veel vuldig in bouten bokken voorkomen de, geen beter middel te kunnen aanbevelen, dan bokken te maken van graszoden. Hij heeft al zijne hokken sedert eenigen tijd door bok ken van zoden vervangen, en ver klaart na dien tijd van de luizen volstrekt geen last meer te hebben. Vrijdag is te Scheveningen een 8jarig knaapje, aldaar woonach tig en genaamd De J., op jammer lijke wijze in zee verdronken. De jongen wps zonder voorkennis van de school weggebleven en op een verboden plaats gaan zwemmen. Door den beer T. te Scheveningen werden nog, bijna ten koste van diens eigen leven, pogingen aange wend om het onvoorzichtige jongske te redden, waarin lip echter niet kon slagen. Naar men nader verneemt, heeft de beer mr. Ph. A. Haas onder de volgende omstandigheden de ver dediging van Jeanne Lorette op zich genomen. Den 18den Juli ontving mr. H., doorto3scbenkomst van denbr. Proc - Generaal, een schrijven van J. Lorette, met verzoek omeen onderhoud. Daar aan voldoende ontving mr. Haas van baar bet dringend verzoek zich met hare verdediging te belasten, hetgeen hij van de inzage van bet dossier en den tijd der behandeling afhan kelijk stelde. Nadat hij van het dossier.had kennis genomen en om trent den tjjd der behandeling, die hij na de vacantie wenschte, mede bevredigende inlichting had gekregen, heeft mr. Haas haar te kennen ge geven aan haar verlangen te zullen voldoen en zich met hare verdediging te zullen belasten. Sedert eenige dagen is te Leeu warden uit zijn dienst verdwenen de bakkersgezel H. W., met medeneming ten nadeele van zijn meester, van ongeveer f 140 aan zilvergeld, zich bevindende in een groven linnen geldzak. Hij is Duitscher van ge boorte en spreekt slecht Hollandsch. Men vermoedt dat hij zal trachten zich als matroos of koksmaat te doen aanmonsteren op een schip naar Indië. De commissaris van politie ver zoekt opsporing en, daartoe termen zijnde, aanhouding. Men herinnert zich, dat Hen drik Duik in een slaapstede te Delft had verteld, dat hij vroeger had be hoord tot de equipage van het in de Chineesche wateren gebleven schip Watergeus, en dat de geheele beman ning van dat vaartuig in handen van Chineesche zeeroovers was gevallen om als slaven te wordeu verkocht. Naar aanleiding van een oproe ping van den commissaris van poli tie te Vlaardingen, uit naam der be trekkingen van de schepelingen der Watergeus gedaan, is nu gebleken, dat Duik thans in het Gasthuis te Delft ziekenoppasser is. Door de po litie ondervraagd omtrent de verha len, door hem in Febr. 11. in omloop gebracht, wist hij niets te antwoor den dan, dat hij waarschijnlijk bo ven zijn bier" was geweest, toen hij vroeger zeeman was. Hij had in dertijd Z. M. den Koning gediend en was als gepensioneerd militair uit Indië teruggekomen. Indien hij al over een koopvaardijschip en zee roovers had gesproken, dan had hij slechts wedergegeven wat hij zelf op zijne zwerftochten had hooren ver tellen. Te Spa heeft de vorige week een ontploffing plaats gehad onder demuziektent, terwijl het con cert in gang was. Meji had het vuurwerk, dat 's avonds afgestoken zou worden, onder de tent geborgen. Men kan begrijpen hoe verschrikt de muzikanten opsprongen. Geluk kig liep alles nog goed af. Tegen het einde der vijftiende eeuw, een tijdperk waarin de kleederdracht der vrouwen een over gang vertoont, werden spelden zeer gaarne als een geschenk aangenomen. Zij kwamen toen in de plaats van de ouderwetsche houtjes, die niet goed meer passen wilden bij de nieuwe kleederdracht. Spelden wa ren] intusschen zeer duur en daar men ze dikwijls niet cadeau gaf, maar slechts het geld daarvoor, zoo kreeg langzamerhand het spelden geld," als een onvermijdelijke uitga ve het burgerecht. De naam is nu gebleven, ofschoon de spelden in dezelfde verhouding goedkooper zijn geworden, als het speldengeld zich vermeerderd heeft. De Pruisische Staatsspoorweg- j zal eenige goederen- zoodanig laten inrichten, dat zij in den winter verwarmd kunnen worden voor het vervoer van goe deren, die in den winter door vorst lijden. In den zomer zullen deze wagens met ijs belegd eu tot ver voer van visch gebruikt worden. Onlangs vertelt de »Bohemia", kwam de professor in de chirurgie, Dr. Gussenbauer, te Praag, het hos pitaal dier stad binnen, toen hij een student bemerkte, die er zeer ziekelijk uitzag. Hij vroeg hem of hij ziek was en toen de jonge man daarop geen afdoend antwoord wist te geven, liet de beroemde chirurg hem een onderzoek ondergaan. Hij ontdekte daarbij dat de linker long van den patiënt sterk was aan- iaan en ried hem om, zoo spoedig mogelijk, naar een bergstreek in Zwitserland of Tirol te gaan. Zeer ter neder geslagen, antwoordde de student dat hij met moeite door lesgeven aan den kost kwam en er niet aan kon denken een reis en dan nog wel een zeer dure reis, te onder nemen. De professor verzocht daarop den jongen man den volgenden dag ten zijnent te willen komen toen deze op het bepaalde uur verscheen, overhandigde de knecht van den geleerde hem een couvert, dat aan hem geadresseerd was en dat de >fessor voor hem had achterge laten. Toen hij het opende vond hij er een briefje in met het opschrift »reis gelukkig eu zoo sp oedig moge lijkBij het briefje was een bank biljet van duizend florijnen gevoegd. De op zoo vorstelijke wijze be- weldadigde was in de wolken van blijdschap. Volgens de »Etoile beige" is Léon Peltzer in de gevangenis de vervaardiging begonnen van een uit voerig memorandum, ter rechtvaar diging van wijlen zijn broeder Armand. Daar zulk werk bij de reglementen verboden is, heeft de directeur de voortzetting daarvan belet. Toe gevende echter aan Léon's smeeken, wendde hij zich tot den minister van justitie met het verzoek, om den gevangene de voortzetting van dit werk te vergunnen, maar de minister heeft afwijzend daarop beschikt. Het geen Léon reeds geschreven had, is thans op zijn verzoek, aan zijn broeder James ter hand gesteld, die het werk zou voltooien en doen drukken. Van waar deze, die geheel hui ten het komplot gestaan heeft, echter aan de bouwstoffen zou moeten komen, wordt door het blad niet deeld. De Bombay Gazette deelt de volgen- geilde treurige bijzonderheden omtrent het vergaan van de bark Capeland Isle en het lijden der equipage er van, die uit kapitein Eerguson, twee stuurlieden en eenige Britsoh- Indische matrozen bestond, mede. Het schip vertrok in de eerste dagen van April met een lading rijst en hout van Bangoon naar Bombay en had, onmiddellijk na het vertrek, met zwaar stormweder te kampen, totdat het ten slotte lek werd. De gezagvoerder kon zijne matrozen er slechts door dreigementen toe bewegen, om aan de pompen te blijvende toestand duurde tot 10 Juni, toen Eerguson het schip besloot te verlaten, daar de zeilen aan flarden waren gescheurd en aoht voet water in het ruim stond. Twee van de vier sloepen waren door de golven verbrijzeld en een derde werd bij het neerstrijken tot splinters geslagen om te voorkomen dat de vierde ook verloren ging werd, met goed succes, olie op de golven gegoten, en toen gelukte het schipbriukelingen om van het zinkende sohip af te komen. Opdat het broze vaartuig alle personen zoude kunneu dragen, moest een kist met levensmiddelen over boord worden geworpen, en de ongelukkigen hielden slechts wat wa ter, eenige ^instrumenten eu kaarten van de kast over. Onophoudelijk moest gehoost worden, en de schipbreukelingen werden drie dagen en drie nachten door de golven heen en weer geslingerd. Zij hadden geen anderen mond voorraad dan wat tabaken eenige sigaren, die men in een hoekje vond, en wat regen water, dat in een zeil werd opgevangen. De ongelukkigen leden op vreeselijke wijze hunne beenen begonnen te zwellen, hunne oogen werden ontstoken en hun lichaam werd met zweren overdekt. Tot zoover klinkt het verhaal van de Bom bay Gazette zeer geloofwaardig, maar haast ongeloofelijk schijnt de bijzonderheid, dat de voeten van eenige matrozen zoo hard werden, dat zij, die geen tabak konden kau wen, stukken van hun eigen lichaan afbra ken en opaten; de half verhongerde men- schen moeten die afschuwelijke spijs met smaak hebben verorberd. Met onbezweken moed zette kapitein Fer- guson de reis naar de kust van Carwar voort, die men ten langen leste bereiken mocht en waar de geheele bemanning aan wal werd gebraoht. Een Amerikaansche rechter weigerde onlangs een jeugdig paar tje in den echt te verbinden, omdat zij te zamen niet meer dan 15 cents f0.32Y2 ter wereld bezaten. Zulks een fonds om een huishouden op te zetten, vond hij wel wat al te klein. De laatste man, die hier trouwde in mijn tegenwoordigheid, zeide de verontwaardigde ambtenaar, zat de volgende week in de Staats gevangenis. Instorting van twee huizen te Keulen. Een ontzettend ongeluk is Vrijdag te Keulen voorgevallen. Tegen half één ure stortten aan de Houtmarkt aldaar plotse ling twee huizen in, die door verscheidene gezinnen bewoond werden. Na weinige minuten zag men slechts een puinhoop in een dichte stofwolk gehuld. Onmiddellijk snelden de buren en de voorbijgangers toe om over de nog wankelende balken en ge broken dakpannen henen, die onder de puin hoopen bedolven waren, te hulp te komen. Verscheidene vrouwen en kinderen werden onmiddellijk gered. Intusschen was ook de brandweer op de plaats des onheils aangekomen en begon thans het reddings werk, dat, zooals het zich op dat oogen- blik liet aanzien, zeer moeielijk en gevaar lijk was. Hoe groot het aantal was, dat onder het puin begraven lag, kon nog niet gezegd worden. In de ingestorte huizen waren twee restaurants gevestigd. Om 1 uur waren drie doodelijk gekwetsten, 5 zwaar en 3 licht gewonden te voorschijn gehaald. De ongelukkigen zijn zeer verminkt. In de beide buizen woonden 16 gezinnen, te zamen ongeveer 60 personen tellende, waarvan slecht3 5 a 6 konden vluchten. Behalve de hulp der brandweer werd ook die der pioniers nog ingeroepen. Om één uur stortte nog een gedeelte in. De ver woesting is ontzettend. Voortdurend werden personen gevonden, zoodat te 2 uur reeds 13 gekwetsten in het hospitaal waren brachtin het geheel had men toen 30 personen gered. De geredden geraakteh, toen zij van den schrik bekomen waren en zich een denkbeeld van de catastrophe konden vormen, in een groote opgewonden heid de ouders riepen om hunne kinderen, de kinderen jammerden om hunne ouders. Het behoeft niet gezegd dat ook verscheidene doktoren en chirurgijns op de plaats des onheils waren, die de eerste hulp verleenden aan de ongelukkigen, voor zij naar het ziekenhuis vervoerd werden. Het reddingswerk werd steeds voortgezet en van tijd tot tijd werd van de puin- hoopen der tweede verdieping het commando „halt" gehoord, waarop onmiddellijk een doodsche stilte ontstond, want iedereen wist, dat onder steenen, scherven en ge broken balken nog personen zich bevonden men sprak van 50 en dat op het gehoor der stemmen, die luider werden, getracht moest worden de ongelukkigen nit hun wanhopigen toestand te redden. Her haaldelijk werden dan ook kinderstemmen gehoord en het wegruimen van het puin werd dan met de grootste voorzichtigheid, doch met koortsachtige inspanning voort gezet. Tusschen halftwee en halfdrie zijn nog verscheidene personen gewond gevonden naar het ziekenhuis gezonden. Zooals een man, die in een der huizen woonde, vertelde, heeft hij zijne vrouw en een kind eigenhandig van onder de puinhoopen gehaald. Toen het ongeluk voorviel, was hij in de nabijheid van het huishij snelde toe naar de plaats, waar hij vermoedde dat de zijnen zich in de chaos zotlden bevinden, en was zoo gelukkig zijne geliefden, hoewel onder balken liggende, toch nog levend en onge deerd te redden. Yan de tuinzijde werden door eenige werklieden ongeveer 22 kinderen gered. Het is begrijpelijk dat zij, die met den schrik zijn vrijgekomen en slechts een korte ver pleging behoeven, door de buren met liefde werden opgenomen. Om 3 uur ging het gerucht, dat een der eigenaars va,n een restaurant met een aantal bezoekers, waar onder een kegel gezelschap, zich nog onder het puin bevond, terwijl vier personen in den kelder zaten. De dochter van den restauranthouder stond, kort voor de in storting plaats vond, aan de deureen dokter, die een patiënt had bezocht, kwam uit het huis, en deed aan genoemd meisje de opmerking, dat op eigenaardige wijze de kalk van de wanden der muren viel. Hij raadde aan een bouwkundige te halen, om het huis te onderzoeken. Onmiddellijk volgde een geweldig gekraak en de dokter trok het meisje hevig verschrikt met zich op de straat. Toen de stofwolk een weinig opgetrokken was, zagen beiden, aan welk verschrikkelijk ongeluk zij ontsnapt waren. Om half vier werd aan den kant der binnenplaats der ingestorte huizen een aan houdend schreien en zachte klaagtonen gehoord. Het reddingswerk werd aan die zijde door de vrijstaande muren zeer be- moeielijkt. Zooals door deskundigen ver moed wordt, is de tusschen de beide huizen staande muur ingezakt, waarna de balken, die uit de ankers werden losgerukt, met alles wat zich in de kamers bevond, naar beneden zijn gestort. Aan de beide zijden waren nog ledige hoeken en naar alle waarschijnlijkheid bevonden zich daar nog de verongelukten. Om half vijf waren in het burgerzieken huis 25 gekwetsten opgenomen. Een vrouw moest het been afgezet worden. Een koet sier, die in een der beide huizen woonde, vermiste op dat uur nog vier kinderen; zijne vrouw en twee kinderen waren gered. Te vijf uur werden drie vrouwen gevonden, terwijl men intusschen het huilen van een klein kind vernam. Men zocht naar de plaats, van waar het geluid kwam en had spoedig het geluk een ongeveer 1-jarig kind, onder het puin gelegen, voor den dag te halen. Ook een 4-jarige knaap werd nog bevrijd, die hoewel ernstig verminkt, nog teeken van leven gaf. Ten einde het ongeluk nog gruwzamer te maken, brak om zes uur in de nog staande gebleven deelen van een der huizen brand uit. De vlam sloeg weldra vrij hoog. Men vermoedt dat door het wegruimen van puin het half uitgedoofde vuur lucht be komen heeft. Ten einde het vuur te blus- scheo, werd gebruik gemaakt van de water leiding, die eerst afgesloten was, en toen volgde het ongeluk dat twee waterpijpen braken en men met een overstrooming be dreigd werjl. Reeds uit een der kelders hoorde men het geroep van een der on gelukkigen„O, mijn kind verdrinkt!" Om half acht werden nog verschillende stemmen onder het puin gehoord, zoodat men steeds voortging pogingen aan te wenden om de nog begravcnen te redden. Yan de geredden zijn verscheiden zoo ern stig verminkt, dat aan hun herstel gewan hoopt wordt. De vereeniging van Weldadigheid te Keulen heeft onmiddellijk esn beroep op de liefdadigheid van land- en stadgenooten gedaan, om de ongelukkigen, die ij deze ramp alles verloren hebben, zoo spoedig mogelijk te kunnen helpen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1