'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1300 Zaterdag 1 Augustus 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. AUGUSTUS, (Oogstmaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 90 m. Onderg. 7 u. 50 m. Zondag 2 "Verjaardag van H. M. de Koningin. Maandag 3 Laatste kwartier. Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 Zaterdag 8 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 31 Juli 1885. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl. Dinsdagavond gehouden, werd door den Voorzitter, namens B. en W., de vergadering aangeboden, de rekening en verantwoording der gemeente over 't dienst jaar 1884, sluitende met deze balans Ontvangsten f 198.700.425 Uitgaven - 179.993.85 Goed slot f 18.706.57» Tot onderzoek dezer rekening en verant woording splitste zich de Raad, bij loting, in drie afdeelingen, iedere afdeeling onder presidium van een der leden van het Da gelij ksch Bestuur. De samenkomsten dezer afdeelingen zullen plaats hebben den llo, 12n en 13n Augustus e. k. Voor ken nisgeving werden aangenomen deze mede- deelingen le. Dat de pachter van het ophalen van asch, beer, vuilnis, enz. onge zind is om, tegen de onlangs vastgestelde conditiën, de pacht te bestendigen, tenge volge waarvan eerstdaags een openbare verpachting zal plaats hebben. 2e. Dat de heer Boonzajer, notaris te Hellevoetsluis, mede namens zijne familieleden, dank heeft betuigd voor de gunstige beschikking, in een vorige zitting van den Raad genomen, ten aanzien van mevr. de wed. A. C. Boon zajer. 3e. Dat bij den burgemeester is in gekomen een bericht van den heer officier van justitie te Alkmaar, houdende kennis geving, dat de benoeming van den heer C. Swaving, tot commissaris van Rijks- en Gemeente politie alhier, op diens daartoe nader gedaan verzoek, door Z. M. den Koning is gehandhaafd. De Raad ging daarna over om in een zitting met geslo ten denren in behandeling te nemen een 12-tal adressen, tegen aanslagen in den hoofdei, omslag, dienst 1885 ingezonden. Zr. Ms. instructieschepen Mar- nix en Caster zijn 29 Juli van Kopenhagen vertrokken, tot bet voort zetten der oefen ingsreis. Alles wel aan boord. Ingevolge machtiging des Ko- nings bij besluit van 27 dezer wordt de kapitein ter zee J. A. Greve met 10 Augustus a. s. eervol ontheven van bet bevel over Zr. Ms. schroef- 8toomschip »Atjeh," en dat bevel met 11 Augustus daaraanvolgende tijdelijk opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee W. J. H. De Kanter, thans lste officier aan boord van voornoemden bodem. Naar men verneemt zal de kapt. ter zee Bogaert, onlangs nit Indië teruggekeerd, benoemd worden tot commandant der »Atjeh," die naar West-Indië aal vertrekken. Door den Minister van Marine zijn, met ingang van 1 Sept. a. s., alsnog benoemd tot adelborst der 3de klasse voor het corps mariniers bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, de adspi- ranten H. Quispel en J. v. d. Kop, en zulks ter vervanging van de jon gelieden C. G. Daniëls en G. J. P. A. Thomson, die de voorkeur hebben gegeven aan een plaatsing als cadet bij de Koninklijke militaire academie te Breda. Men schrijft van Tessel: Indien de eigenaars vanhetDuit- sche brikschip Bessel, waarvan het onderschip sedert eenige jaren in het Westerstrand ligt, daartoe ver lof kunnen bekomen, zullen zjj be proeven door kruit of dynamiet het wrak uit elkaar te doen springen. Een koloniaal uit Oostwedde is na zijn verlof, in plaats van naar Harderwijk te gaan, met f300 hand geld naar Duitschland gevlucht. Dinsdagnacht te 12s/4 uur brak een felle brand uit in de Warmoes straat, in de koffiebranderij der firma Geels en &o. De oorzaak is niet bekend. De branderjj is gelegen achter het per ceel 69, de winkel staat in per ceel 67. De branderij, benevens de zifterij en de pakzolders, waarop een groote partij koffie aanwezig was, zijn een prooi der vlammen geworden. De waterschade, aan de overige handels artikelen toegebracht, is belang rijk. Ternauwernood hebben de 3 per sonen, welke naast de branderij sliepen, zich kunnen redden zij wer den nog bijtijds door een der buren gewekt. Alles is tegen brandschade verze kerd. De brandweer deed dienst met 4 stoomspuiten, 2 bandspuiten en een brandkraan. Te balfdrie was men den brand meester, doch nog twee stoomspuiten bleven geruimen tijd werken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de veenlanden bij Oudehaske is door onvoorzichtigheid met vuur brand ontstaan, die zich tot op een meter diepte in den grond beeft voortgeplant, terwijl reeds bet vuur op zoo groote uitgebreidheid gevon den wordtdat blusscben onmoge lijk is. Men meldt aan de Leidscbe Ct.Nog maar weinige jaren gele den regende bet om dezen tijd on ophoudelijk, en toen verklaarden ge leerden van den sterrenhemel, dat die nattigheid was toe te schrijven aan buitengewone zonnevlekken, die op de zon ontdekt waren. Zulke vlekken gaan echter weer over, tot dat nu onlangs weer verbazend groo te zonnevlekken op de zon waren waargenomen. Zjj zijn zelfs met het bloote oog door een zwartge maakt glas te zien, en een van die vlekken beeft een oppervlakte van wel vijftig bollen zooals wij bewonen. Hoe brandt nu de zon bijna dage lijks aan den onbewolkten hemel, en waar blyft nu, de zoolang ge- wenschte regen voor het verschroei de aardrijk Naar wij vernemen zal in de eerste dagen van Augustus te Am sterdam een nieuw orgaan versche nen, gewijd aan de brood-, koek- en banketbakkerij. Het blad wordt opgericht door den Directeur-Uitgever der Vlaam- scbe bakkersgazet te Antwerpen en zal den naam dragen van Nieuwe Nederlandscbe Bakkers-Courant. Als een bijzonderheid kan wor den medegedeeld, dat Maandag door den bakker B. Bruins te Belling- wolde roggebrood geleverd werd van nieuwe rogge. Binnen den tijd van 24 uren stond dit graan in bokken op het veld, is het gedorscht, ge schoond, gemalen en als nieuwe »roggestoet," metteen palmtak ge tooid, aan den man gebracht. Het Hof te Amsterdam deed Dinsdag bij een zeer uitvoerig arrest uitspraak in de zaak van Helena Bootsma, buisvrouw van P. Lacroix, die de vorige week terecht stond, beschuldigd van in hare woning op de Lindengracbt brand, gesticht te hebben, waarbij gevaar voor men- schenlevens ontstond Het Hof nam aan, dat niettegenstaande de ontken- tenis der bescb. bare schuld aan bet ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen was en veroordeelde baar mitsdien tot een correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaren. Zooals men zich herinnert bad bet O. M. een tuchthuisstraf van 7 jaren geëiscbt. Het Brusselsche dagblad Les Nouvelles verneemt, dat bij de in structie der zaak van Jeanne Loret- te merkwaardige bijzonderheden aan het licht zijn gekomen nopens den aard der betrekking, welke tusscben baar en den Japanschen zaakgelas tigde heeft bestaan. Sakurade zou- volgens genoemd blad er slechts met veel moeite in geslaagd zijn, de be trekking met Jeanne aan te knoopen; zijne huwelijksbeloften verlokten baar niet, en zelfs nadat een formeel hu welijksaanzoek bij bare ouders was gëdaan, moesten nog invloedrijke vrienden, die boog opgaven van de schitterende positie, welke zij af wees, zich veel moeite geven om baar van hare weigering terug te brengen. Toen men hierin geslaagd was, ver toefde Sakurade gedurende zes maan den bijna voortdurend te Molenbeek, ter verschuiving van bet huwelyk, zich steeds beroepende op zijne ver plichting om van bet Japanscbe gou vernement vergunning te bekomen, voordat hij een huwelijk kon aan gaan. Onder verwijzing naar de kos ten en bet vermoeiende van dat tel kens been en weer trekken naar Mo lenbeek, wist hij, volgens genoemd blad, Jeanne te overreden, zich in Den Haag te vestigen en haar over te balen in t bötel der ambassade baar intrek te nemen, totdat baar meube len zoaden zijn aangekomen. Daar op betrok zij eene woning in de Witte- de-Witbstraat, maar verwisselde deze spoedig met eene andere aan den Kanaalweg, zooals Les Nouvelles meenen te kunnen verzekeren, met het doel om daar zoo min mogelijk opgemerkt te kunnen worden. Ook door bet onderzoek, omtrent baar verblijf in bet bötel der ambassade in gesteld, zouden stellige bewijzen zijn aan bet licht gekomen, dat Jeanne op de verkregen trouwbelofte vast meende te kunnen rekenen. (D.) Negen studenten van de hoo- gescbool te Oxford voerden Zaterdag een stuk uit, waarop zjj zich lang hadden gespitst. Zij roeiden niet een gewone riviergiek (zooals er bij den roeiwedstrijd worden gebruikt) van Dover naar Calais, vergezeld van een sleepboot. Hoewel zij bun doel bereikten, zullen zjj vermoede lijk bet uitstapje zoo spoedig niet weer herbalen. De zee was glad doch zóó fel brandde de Juli-zon op de wateren, dat twee van de acht roeiers reeds halverwege flauw vielen en zoo lang als zy waren in de boot bleven liggen. In sommige gedeelten van Engeland was de hitte verleden week buitengewoon. Te Birmingham stond bet kwik in de schaduw op 97° F., in noordelijk Wales op 130° F. in de zon. Bij het ongeval te Cbattam beaffc niemand bet leven verloren. Ook bet lijk van de kastenma ker Schulz, die sedert de catastropbe te Keulen werd vermist en naar alle waarschijnlijkheid zich in de in gestorte perceelen bad bevonden, is thans te voorschijn gebracht. De ongelukkige werd gevonden in de nabijheid van de voordeurhij was door brokken puin en balken verpletterd en zag er vreeselijk ver minkt uit De rijke en weldadige Israëliet, Sir Moses Montefiore, die zoo krach tig voor de belangen der mensch- heid in bet algemeen en zijner ge- loofsgenooten in het bijzonder optrad, is Dinsdag te Ramsgate gestorven. In Palestina, in Syrië, in Marok ko, in Polen, iu Rumenië, waar hij overal persoonlijke hulp en bescher ming bracht, zullen de gezinnen der vervolgden, die hij redde, nog lang zijn naam in eere houden; in En geland blijft zijn aandenkenjgehecht aan tal van liefdadige instellingen, van allerlei aard en verschillende ge zindte, zoowel van zijn edelmoedig heid als van zijne onbekrompen en vrijzinnige levensbeschouwing getui gende. Thans zal de tekst zeker herhaaldelijk toegepast worden, dien men reeds lange jaren geleden voor hem uitkoosDaar is een vorst onder Israël gestorven." Wat weegt toch wel een lawine van welker verwoestingen zoo treu rige verhalen bekend zijn Meer dan vroeger bet geval was heeft men daarop de aandacht gaan vestigen en de resultaten der gedane naspo ringen hebben o. a. bet volgende aan bet licht gebracht. In den Val di Susa, bij Devis, tusscben Salber- strand en Exilles, werden 16 huizen met hunne bewoners, 43 in getal, op 18 Januari jl. plotseling door een lawine verpletterd; de lawine had een breedte van 60 M., doorliep een baan van ruim een Kilometer, bestond uit 360.000 kubieke meter sneeuw en had een gewicht van 45,000 ton. Op dienzelfden dag stortte dicht bjj Venans een lawine in het genoem de dal. Zjj doorliep een baan van ruim 4 kilometer, bad een breedte van 150 meter en bestond uit een massa van 3 millioen kubieke meter sneeuw. Op baar weg verpletterde 24 buizen en doodde 6 personen. Het totale gewicht dier sneeuwmassa mag op 375,000 ton worden geschat. Een derde lawine viel eenige dagen later van bet hooggebergte in den val di Susa, bij Mafiotto. Zij verpletterde 18 huizen en 17 men- schen. Volgens gedane opmetingen bedroeg de gevallen hoeveel sneeuw circa 187,000 kub. meter, ter zwaarte van ruim 23,375 ton. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur'. De opname vau mijne besvaren in nv blad van 21 Juli jl. levert mij het bewijs, dat ik niet te vergeefs een beroep gedaan beb op uwe medewerking, waarom ik ook nu met des te meer ambitie de belofte, aan het slot van mijn vorig schrijven gedaan, volbreng. Onze gemeente draagt een' naam, die de overige bewoners van Noord-Holland tonde doen denken, dat hier alles rein en net is dit toch is nauw verwant aan „helder". Wanneer vreemdelingen, en die komen bier veel, ja zelfs eenige uit bet buitenland hunne wandelingen uitstrekken langs Breewaterstraat, Plantsoen, bij het Station der H. JJ. S. M., aan 't begin van den weg naar Huisduinen enz., zullen zij daar poelen aantreffen, die bij de zomerhitte een pestwalm verspreiden, welke alle denkbeelden aan helderheid te niet doet. Als neus en longen bestand zijn tegen een oogenblik toeven» aldaar, dan zon men licht vermeenen, dat onder die poelen vnur ge stookt werd, want die massa beweegt sich op de wijze van een pot met kokende soep of gort. Verspreidde zij nu ook maar dezelfde genren, dan zou nog menige hongerige maag er zich aan kunnen vergasten; nu veroor zaken de opstijgende dampen slechts voedsel voor het sombere graf! Bij vorige gemeenteraadsverkiezingen werd de wensch geuit dat nieuw bloed iu den raad, verandering van verkeerde toestanden teweeg mocht brengen! (We merkten er niet veel van). Het is nu te verwachten, dat meer nieuw bloed door den raad sal stroomen daarvoor is na een prachtig arbeidsveld geopend om met kracht te strijden voor de opruiming dier poelen en den stank van het Heldersobe kanaalwater, dat stroomt langs den fraaisten wandelweg onzer gemeente, bijna de eenige weg, die in den zomer liefelijk lommer en in den barren winter aangename besobutting aanbiedt. Met de meeste belangstelling nam ik voorts nota van het ingezonden stuk in uw nommer van 24 Juli en gevoel ik warme sympathie voor mijn medestrijder J. K.... die op tech nisch gebied mijn meerdere blijkt te zijn, doch bet intusschen volkomen met mij eens is, dat het zwaartepunt ligt in de financiën. Nu heerscht bij ons Dagelijksch Bestuur een prijzenswaardige neiging om zuinigheid te behartigenen wie zon dit niet billijken, want in bet tegenovergestelde geval zouden wij, belastingplichtigen, er zeiven de gevolgen van ondervinden. Maar waar bet eene z66 hoogst ernstige zaak betreft als de thans, en reeds zoo dikwerf vóór ons, besprokene, déar wordt zuinigheid misdaad. Niemand zal ziob beklagen offers te helpen brengen voor het wegnemen van een'toe stand, die onze gemeente tot schande strekt. Ook mij is het genoegzaam bekend, dat bij te nemen maatregelen verschillende departe- tenten van algemeen bestaar betrokken worden; maar óók weet ik, dat die lichamen hunne medewerking niet ontzeggen waar het algemeen belang dringend behartiging eischt. Ik betreur bet dan ook zeer, dat er zoo menigmaal stemmen uit den boezem der ge meente moeten opgaan om het bestuur aan te sporen tot het nemen van afdoende maat regelen. Het komt er na maar op aan de zaak met ernst aan te vangen, door te zetten en in den korstmogelijken tijd tot een goed einde te brengen, en niet te vreden te zijn met een aantal ijdele commissie-vergaderingen, welke eenige jaren doren, en dun ten slotte een resultaat opleveren, waarbij men nog even ver is als toen men begon, adres „gebouw voor den vischafslag". Mijnheer de Redacteurik eindig met den wensch, dat de oude raadsleden en de nieuwe vooral, krachtig zullen durven strijden voor het welzijn eu de gegronde bezwaren hunner medeburgers, ook in de na besproken zaak, en met al den ernst die man van hen mag en kan verwachten. Ik beb de eer te zijn Uw Dienaar, AQÜARIÜS. Helder, 28 Joli 1886.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1