T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1301. Woensdag 5 Augustus 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Litl«M m l» JnU Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg'd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Aug. 1885. Zondag werd de verjaardag van H. M. de koningin op de gebruike lijke wijze gevierd. Yan publieke gebouwen wapperde de Nederland- sche vlag en de oorlogsschepen waren gepavoiseerd. Tegen 12 uren werd bij 't Observatorium parade gehou den, waaraan werd deelgenomen dojr infanterie en artillerie, benevens de dd. art. schutterij. Gekommandeerd werd door den majoor der infanterie H. J. G. Benschop. De troepen werden door den kolonel der Artillerie Hojel geinspecteerd. Door den vice- admiraal W. K. van Gennep, direc teur en koramandant der Marine, werd aan de hoofdofficieren van dat corps een diner aangeboden. Naar we vernemen zal de jaar- lijksche bloemententoonstelling van Floralia gehouden worden op 5 en 6 September e. k. Ook hier ter plaatse is er sprake van een vliegerwedstrijd, te honden naar 't voorbeeld, door enkele ste den in ons vaderland gegeven. Zondagmiddag ten 1 ure ver trok van de ïeede alhier, Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder com mando van den kapitein t/z. Stak- man Bosse, met bestemming naar Oost-Indie. Zaterdag werd Zr. M.s schroef stoomschip le kl. de Rugter, onder bevel van den kapitein t/z. jhr. T. E. de Brauw, in dienst gesteld. De zittingen der Rijkscommis sie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman ter koopvaardij, zullen vermoedelijk dit jaar nog worden gehouden in Sep tember en November te Amsterdam, en in December te Rotterdam. Door den commissaris van politie 2de afdeeling te Rotterdam wordt opsporing en bericht verzocht van het verblijf van Elisabeth Cor- nelia Moerman, die met achterlating van vijf onverzorgde jeugdige kinde ren de gemeente Rotterdam beeft verlaten. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen is in de maand Juli slechts 15 mM. regen gevallen, tegen 861/» mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Aan een adres van de heeren J. Galman c. s., om ondersteuning van bun plan tot overbrugging van bet IJ, schonk de Amsterdamsche alge- meene raad op advies van de kamer van Koophandel en van B. en W. zijne adhaesie. Laatstgemelde col leges drongen daarop aan, omdat b. i. een permanente verbinding met de hoofdstad des Rijks voor een groot deel van Noord-Holland mag geacht worden te zijn in 't belang van handel en Nijverheid. De openbare behandeling van bet strafgeding tegen Jeanne Lorette voor het gerecchtshof te 's-Graven- hage kan, naar wij thans vernemen, niet vroeger dan in Sept. e. k. tege moet gezien worden. Eenige jongens hadden Don derdag op den Nieuwend. te Amster dam aardigheid een ledige portemon- naie neer te leggen .Een voorbijganger raapte die op en stak haar in den zak, om haar een eindweegs verder, bij het licht van eens piegelwinkel te bezien. De jongens waren den man achtemageloopen, rukten hem nu de portemonnaie weer uit zijn handen en zetten het toen op een loopen. De man volgde hen, greep een hunner en gaf dezen een schop in de len denen, dat hij bewusteloos bleef lig gen. De jongens brachten het slacht offer van hun grap naar zijne woning. In de volgende week zal voor de rechtbank te Amsterdam behan deld worden de zaak van den soci aal-democraat v. O. beschuldigd van het aanplakken der bekende opruien de biljetten. Nog onder den indruk van het treffend ongelukdat door de in storting van een gebouw te Keulen heeft plaats gehad, deelt het Utr. Dbl. mede, dat het bij het afbreken der Remonstrantsche kerk te Utrecht blijkt, dat alle halken aan de draag- einden geheel zijn vergaan, zoodat indien dit gebonw langer was blij ven staan, binnenkort een ernstig ongeval was gebeurt. Een onderzoek naar den toestand van oude gehouwen zou derhalve in het belang der veiligheid niet onverbodig zijn. Tocht bty de Zeemacht. Men herinnert zich, dat de heer Keuchenius, eenige maanden geleden, in een openbaren brief aan den heer Geerling een hem door een zeeofficier toegezonden mededeeling opnam, dat de jongelingen op onze opleidings schepen (voor de Kon. Ned. Marine) des Zondagsavonds dronken met vrouwen aan den arm naar boord terugkeeren," en overigens dat de godsdienstoefening aan boord onzer oorlogsschepen meer werd verwaar loosd dan op die van eenige andere natie. Eenige daarop gevolgde tegen spraak, zoowel van twee aan boord van het Rotterdamsche opleidings schip geplaatste officieren als van de Midd.Courant," gaf aan den Kon stabel-majoor Kriens aanleiding tot een uitvoerig schrjjven aan de Ja va- Bode". Tegen de bewering zoo schrijft hij van den geachten afgevaardigde voor Zee land, den heer Keuchenins, in de Tweede Kamer, d&t jongelieden op onze opleidings- vaartuigen des Zondagsavonds dronken met vrouwen aan den arm, naar boord terug- keeren, is men sterk opgekomen als zijnde die bewering onjuist. De Middelb. Ct. meent den afgevaardigde van haar district de vermaning te moeten toedienen om geene mededeeling op losse geruchten meer te doen. Bovendien zegt het blad, moest een volks vertegenwoordiger te hoog staan om in het Wetgevend Lichaam praatjes in het debat te brengen, die hem door onbekenden op den mouw worden gespeld. Welnu „Middelb. Courant!" Ook ik heb ruim 2 jaren op het opleidingsschip te Amsterdam, van 1881 83, gediend, maar ik verklaar u, dat dit geen praatjes, geen losse geruchten van Zeelands afge vaardigde waren. Menigmaal ontving ik als d.d. officier de rapporten van onderofficieren, die de jongens van het Kattenburgerplein moesten afhalen en geleiden, dat zij, de vrouwen (f) van de jongens willende verwijderen, door die deernen op een vloed van scheldwoorden, ja zelfs op steenen onthaald waren geworden. Bovendien zal het strafregister van de jWassenaer" kunnen aantoonen: dat velen beschonken van passagieren terug kwamen. Ook is het waar, dat tijdens mijn ver blijf op dien bodem, een jongen, die deser teur was, achter een orgel, in een verdacht hois op den Zeedijk verscholen, werd terug gevonden. Hiermede zijn de grieven van den briefschrijver nog niet uitgeput. Hij is, in het belang der krijgstucht een voorstander van de verplaatsing der opleiding naar Ylissingen. Het is er verre van zoo lezen wij dat ik die opleiding wil opheffen; zij moet blijven bestaan, om onzen toekomstigen zeelieden flinke militaire begrippen in te prenten, om door gepaste lichamelijke oe feningen hen physiek te ontwikkelen, om door ruime middelen hun ambitie op te wekken en hen aan te sporen tot plichts betrachting en dienstijver, terwijl zindelijk heid en orde op hunne plunjes een der hoofdmotieven moet zijn, waarop de op leiding gegrondvest blijft. Duizenden guldens worden jaarlijks be steed. aan onderwijzers en instructeurs. Men ecbaffe het zingen, de aardrijksknnde en vele andere onoodige schoolvakken voor den toekomstigen matroos af en late de theorie, de schoolbanken, plaats maken voor meerdere practiache oefeningen. Het is treurig om te hooren, hoe „voor den mast" de vuilste, liederlijkste, zeden- kwetsende straatdeuntjes, aan boord van de actieve schepen burgerrecht hebben ver kregen en van de met zooveel tact en zorg geleerde schoonC, vatbrlandsche volks liederen geen spoor meer ie ontwaren is. (Ik leef onder het volk.) Treurig is het om te zien, hoe de bevelen Tan de onder officieren thans worden uitgevoerd. Geen enkele order, geen enkele opmer king kan door een onderoff. meer gegeven worden, of de minste jongen zelfs zet zich eerst in postuur, om nog wat op die order of dat bevel af te dingen, of tegen te pruttelen. Er heericht een toestand, dien wij nog nooit gekend hebben. Het grootste gedeelte van Neêrlandsch marine-matrozen zijn brutale mopperaars en praatjesmakers, die vooral 's nachts op post staande of in een sloep op uitkijk zittende, slapen en aan den wal zich be drinken. Onze tegenwoordige matrozen zijn een verbasterd soort van de roemvolle Jantjes der 16e en 17e eeuw, waar zij thans nog op teren, anders niet. Worden ze 's nachts gepord om op post te gaan, dan vallen zij eerst nadat men het halve schip heeft wakker gemaakt tegen den onderoffic. der wacht aan of loopen hem omver, gaan slapende op hunne post en komen slapende terug. Moet een enkele maal slechts een sloep aan den wal vertoeven, dan beheerscht een geest van Schiedam de roeiers, alles is dan in de weer om clandestien jenever op te doen en veelal doen jonge onderofficieren helaas aan dit treurig feit mede. Denk niet, militaire lezerdat een order door een onderofficier,gegeven, onmiddellijk wordt uitgevoerd, wel neeneerst even naar 't galjoen of een werkpakje aange trokken en in een ommezien is 't individu gevlogen en kan de onderofficier 't aanzien, dat zijn bevel niet wordt uitgevoerd, dat er „lijdelijk verzet" heeft plaats gehad. Alleen nog de onderofficieren weten ge lukkig door hunne meerdere ontwikkeling en karakter, den eerbied voor hunne officieren hoog op tc honden en er komt dan ook van hunne zijde hoogst zelden een vergrijp or. Zie maar eens 's morgens tegen vlaggen- parade, dan staat het geheele halfdek vol met jeugdige boeventronie'a te wachten op de straf, die tegen hen zal worden uitge sproken. Men kan 't den bevelhebbers aanzien, welk een treurige taak zij tegen dat tijd stip te vervullen hebben. Op dezen bodem („Prins Hendrik") met een bemanning van 220 240 koppen, zijn in de maanden Jan. 1885, 106, Pebr. is 98 dagen 142, Maart 112, April 170 en Mei 126 straffen door den commandant uitgedeeld. Is dat niet treurig op zulk een kleine bemanning, terwijl men er gerust nog 100 personen kan afrekenen, die nimmer ge straft worden als officieren, onderofficieren, machinisten, stokers, inlanders, enz. P Op den 16en Februari jl. zijn 3 jongens bijna gelijktijdig in arrest gesteld voor „dieustweigeren" en ronduit verklaarden zij, met zeer insubordinaire woorden, „dat zij het ver den". Alle drie voor den commandant gebracht, na eerst door den officier der wacht en den In officier aangemaand te zgn, bleven zij hardnekkig weigeren de bevelen op 4e volgen. Een Duitsch linnenkoopman .bereist tegenwoordig met een kar 't platteland in Friesland, en hoewel de prijzen ongelooflijk laag zijn, maakt hij beste zaken. Geen wonderDe rollen linnen bestaan voor 't groot ste deel uit een holle, honten rol met een weinig linnen er om heen gewikkeld. Naar aanleiding van begrafe nisfondsen leest men in De Verze keringsbode. Voor eenige jaren reeds hebben de bladen het feit medegedeeld, hoe het in zekere gemeente van Noord- Brabant de aandacht had getrokken dat een viertal jongelui als heeren" leefden, geen schulden maakten, geen vermogen bezaten en niet werk ten! Eindelijk bleek dat deze jon gelui handel dreven in oude en ziekelijke menschen. Zij bereisden voortdurend de omliggende dorpen en maakten kennis met die gezinnen, waar zij oude en ziekelijke personen konden vinden, vernamen de juiste namen en leeftijd en lieten ben inschrgven in een of ander ionds. Zjj betaalden natuurlijk de contribu tie, en na korten tijd konden zij uit de fondsen de uitkeeringen ontvangen. Te Roosendaal (bij Breda) is zoo groot gebrek aan regen en pomp water, dat men waschwater van elders moet aanvoeren, dat voor een cent per emmer wordt gekocht en het drinkwater wordt tweemaal daags door het gemeentebestuur dan de bevolking verstrekt, waarna de pom pen worden afgesloten. Dezer dagen, vertelt de Bir- mingbam Owl. zag de echtgenoote van een rijk fabrikant te Birming- bam in een winkel een prachtige sjaal liggen, die baar zoozeer beviel, dat zij den prijs ervan vroeg. »Veertig pond sterling," zeide de winkelier, die natuurlijk de schoon heden der sjaal boog opvijzelde, zoo dat de dame die besloot te koopen zij wist echter, dat haar man nooit veertig pond voor een sjaal zoude geven en betaalde daarom den win kelier twintig pond op afrekening, terwijl zij hem verzocht om, als baar man voorbijkwam, dezen het pracht stuk te laten zien en te zeggen dat het slechts twintig pond kostte, waar op hg het zeker zoude koopen. De list gelukte boven verwach ting; de fabrikant kwam eenige da gen later voorbij, werd binnengeroe pen en kocht na eenige aarzeling werkelijk het kostbare stuk voor twin tig pond. Zijne echtgenoote werd dadelgk van het feit verwittigd, maar tot hare verbazing kwam de sjaal niet opdagen. Men denke zich hare verbazing en verontwaardiging, toen zij een paar dagen later een dame met de sjaal getooid zag, die zij er sedert gerui- men tijd van verdacht met haren echtgenoot op zeer goeden voet te staan. De vrouw van den fabrikant bracht een slapeloozen nacht doorhaar man heeft sedert dien tgd verschei dene nachten niet geslapen en het is te betwgfelen, of hij ooit weer sjaals van twintig pond sterling zal koopen. De kunst van vernielen op groo- te schaal heeft weer groote vorderin gen gemaakt. Op de banken van Potomak hebben nl. vanwege het militair comité der Vereenigde Staten van Noord-Amerika onlangs schiet proeven plaats gehad met dynamiet granaten. De uitkomst was veras send goed d. i. het bleek, dat een enkel schot met zulk een projectiel in staat is, een niet gepanserd schip tot een wrak te maken en een ge panserd in hooge mate te beschadigen. Torpedo's schijnen niets te beteeke- nen bij deze granaten, die als spring lading hebben 5 KG. nitrogelatine (95 pCt. nitroglycerine bevattend), geschoten worden uit 15 cM. geschut op een afstand van 914 m., tegen een rotsmuur, en daarin barsten maakten en diepe gaten sloegen. Gevaarlijk schijnt het nieuwe ver woestingsmiddel voor de bedienende manschap niet te zijn. Met juist 13 letters schrijft men mijn (geheel, Dit zegt u, bij 't raden, in d' aanvang (reeds veel. 't Noemt u een vak, jong van bestaan, Maar dat, zoo 'k denk, vooruit zal gaan. 1, 2 en 3 noemt u een dier. Dat zelden dient tot ons pleizier. 10, 5, 3, 13 smaakt zeer goed, Vooral bij heeten zonnegloed. 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Kan 't zwaarste voorwerp wel doen beven. 12, 9, 1 wordt vaak gevreesd 't Is dan ook geen bevallig beest. Zoek 8, 2, 7, 12 in 't land, Waar steeds de heete zonne brandt. En 12, 7, 2 en 8 Lust ieder kind wel, zelfs bij nacht. 6, 7 komt uit geen fabriek. Maar vindt men vaak in de muziek. I, 11, 5, 12 ziet men aan boord Van 't schip, waar 't ook tehuis behoort. 8, 9, 13, 1, 't is raar, Maakt men van 13, 1, 9 en 8 steeds (klaar. 6, 7, 8 strekt u nooit tot eer, 8, 7, 5, 6 zooveel te meer. 6, 2, 3, 4 was nooit een stad, Daar 't 4, 2, 7, 3, 1 niet had, 10, 9, 8 't is vaak gezeid, Bevordert zeer de zind'lijkheid. 6, 7, 2, en 3 te zaam Vormt een bekenden vrouwenaam. 13, 1, 5, 3 staat wel hoog, Maar toch nog ziohtbaar voor het oog. II, 5, 3 wordt soms, meer dan geld, Door man en vrouw op prijs gesteld. 3, 5, 11 is voor u te kijk, Wanneer gij wandelt langs den dijk. Ik zou wel verder willen gaan. Maar 't kan er, dunkt me, mee volstaan, 't Woord las men onlangs in de krant, Scherpt dus bij 't raden uw verstand. Een prijs aan hem, die 't raden kon, Geeft Bebkhout en zijn Compagjton. Aan de oplossers van het raadsel wordt medegedeeld, dat alleen beredeneerde op lossingen naar den prijs kunnen dingen dat wil zeggenelk der woorden, d^or verschillende cijfers aangeduid, moet ver meld worden. Oplossingen worden ingewacht tot Woens dagavond 7 ure voor inzenders binnen de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1