Advertentiën. Een Loopnp gevraag gemeente Helder, en voor die vun buiten tot Vrijdagochtend. We zullen ditmaal voor de oplossers 5 prijzen uitloven en wel: le. „De Geschiedenis van Nederland aan het Nederlaudsche volk," verteld door Mr. Jacob van Lennep. Zesde druk. 4 Deelen. Prijs f 14,85. 2e. „De Scheepsjongen van de Wil lem Barents". 3C. „De stichting van de Kaap- Kolonie", door Jokan Anthony van rlebeek. 4e, „De avontnnrlijke reizen van Willem IJsbraudsz Bontekoe". 5e. En ten laatste, met het oog op den Vliegerwedstrijd, een prach- tigen Vlieger met hetgeen er bij behoort. De prijzen zullen op nader te bepalen tijd, bij loting worden toegekend. De oplossingen moeten in gesloten couvert, onder 't motto „raadsel," aan onze bureaux franco wor den bezorgd. DE UITGEVERS. Verbetering: In plaats van tot 7 ure (zie eerste bladzijde) zullen we de oplos singen binnen de gemeente tot Woensdag den geheelen avond aannemen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Alexander, kapt. Harten, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 1 Augustus van Southampton. Het atoomschip Sumatra, kapt. Wakker, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Augustus van Marseille. Het stoomschip Conrad, kapt. Adriani, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Augustus van Suez. Markt-Berichten. Alkmaar, 1 Ang. Aangevoerd: 3 Paar den f95 a 210, 8 Koeien en Ossen" f160 a 180, 23 uucht. Kalveren f 12 a 26, 49 Schapen f 16 a 23, 32 Lammcreu f7al2, 62 magere Varkens f 12 a 24, 188 Biggen f6 a 9, 5 Bokken en Geiten f4al2, Kip> peneieren f3,25 a 3,50 per 100, Boter per kop ('s middags 12 uren) f0,75 a 0,824 Hooax, 1 Aug. Aangevoerd: Tarwe f8 a 8,50, Gerst f4,75 a 5, Haver f4 a 5, Erwten: Witte f7 a 8, Groene f9 a 10, Grauwe f10 a 12, Vale f9 a 9,50, Bruine boonen f7 a 9. 5 Paarden f75 a 250, 12 Schapen f'20 a 25, 20 Lammeren f10 a 17, 5 Kalveren f 12 a 20, 4 Varkens f12 a 16, 44 Biggen f4 a 9, 100 Kippen f60 a 2, 16900 Kipeieren 3,50 a 3,75 per 100, 1660 koppen Boter f0,50 a 0,60 per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 31 Juli tot 4 Augustus. ONDERTROUWD: A. Sloot, marinier, eu H. Swart. A. J. A. Jansen, kwartiermees ter, bij de marine en G. van der Wooning. S. A. Preller, koopman, en A. A. C. Lee- wens. C. Eluiter, zeeman, en M. J. Uijtde- broek. M. de Niet, mandenmaker, en G. Fuiter. GEHUWD: W. J. G. H. Bergman, en E. M. P. Keuzekamp. BEVALLEN B. Hoffman, geb. Keijzer, d. G. Bakker, geb. Nieuwenbrug, z. K. Jong stra, geb. Abbenes, d. A. W. de Nooy, geb. Nijhuis, d. E. C. Guldenberg, geb. Corne- lissen, d. OVERLEDEN: J. G. Blom, 6 d. INGEZONDEN. Aan de jongens van den Helder en het Nieuwediep. Vele, zeer vele malen worden, zoo hier als elders, feesten gevierd, bijna uitsluitend bestemd voor meer bejaarde personen. Mis schien hebt je weieens, bij uzelven gedacht komt er niet eens een feest, waaraan wij kun nen deelnemen en waarvan wij, jongens, meer bepaald de uitvoerders zijn? Tentoon stellingen, harddraverijen, wedstrijden in het roeien, zeilen en schieten zijn voornamelijk voor oudere menschenkomt nu aan ons, jongens, niet een klein aandeel toe in de ge noegens van 't vredelievend strijden om uit te loven prijzen P Ge hebt gelijk, jongens, als gij deze vragen richt tot uwe oudere plaatsgenooteu. Welze ker komt ook u een deel toe in de genoegens van wedstrijden en prijskampen. Reeds ten vorigen jaren werd door een paar ingezetenen het plan gevormd om hier een vlieger wedstrijd te doen plaats hebben, doch't was toen te laat in 't jaar om daaraan gevolg te geven. Nu is het plan genoegzaam voor bereid om de uitvoering er van te verzeke ren. In 't laatst van deze of in 't begin der volgende maand dus op een nader te be palen dag zal de vliegerwedstrijd alhier plaats hebben. Om echter verzekerd te zijn, dat het plan genoegzame ondersteuning vindt, zal de regelings-commissie een beroep doen op de offervaardigheid van oudere personen, die eerstdaags eene inteekenlijst zullen ontvan gen om eene bijdrage voor dit doel af te staan, ter goedmaking van onvermijdelijke kosten. Yan uwe zijde vraagt de commissie de op gaaf of ge aan den wedstrijd wenscht deel te nemen. Ge hebt u daartoe te vervoegen op Woensdag 12 dezer, des namiddags tusscben 2 en 4 uren, in 't lokaal der sociëteit „Eens gezindheid", in de Dijkstraat, waar de com missie op dien tijd eene zitting zal houden tot het inschrijven van deelnemers, die als dan, tegen betaling van 10 cents, ieder, een inschrijvingabiljet zullen ontvangen. Jongens beneden 16 jaar kunnen deelne men aan dezen wedstrijd, die in 3 afdeelingen wordt gesplitst: 1. Bekroning van den hoogsl staanden vlie ger (gewoon model). 2. Bekroning van den hoogst staanden vlie ger (buitengewoon model). 3. Bekroning van den hoogsten vlieger (onverschillig van welk model). Bij ruime deelnemiug zullen ook nog pre- miën voor iedere afdeeling worden uitge loofd. Een woord van aansporing om aan dezen wedstrijd deel te nemen, zal wel overbodig zijn. Het vliegeren is ten allen tijde zoozeer gewaardeerd geweest bij onze Hollandsche jongens, dat de commissie niet twijfelt aan eene talrijke deelnemiug. Bereidt u dus voor, jongens, op den te wachten onderlingen kamp, en de deelneming aan dit echte jongensfeest schenke u zeer veel vreugde Namens de Regelings-Commissie, T. MOOY, Voorzitter. H. A. STADERMANN, Secretaris. G. T.YON OTERENDORP, Penningm. Helder, 3 Augustus 1885. Vervolg- der Berichten. De R. C. gemeente te Helder zal, op 15 Augustus a.s., een voor haar belang rijke gebeurtenis herdenken, n. 1. haar 100- jarig bestaan ter dezer plaatse. Een extract uit de archieven der kerk geeft hieromtrent de volgende getuigenis, die wij ten wille van onze vele belangstellende lezers, mede- deelen: „Voor de hervorming bestond de R. C. gemeente voornamentlijk te Huisdui nen, hebbende aldaar een aanzienlijk kerk gebouw. In den loop van de jaren 1702 tot tot 1720 is gemelde kerk en pastorie met alle daarbij behoorende fondsen en eigen dommen geoccupeerd geworden door de partij der Jansenisten en zijn dientengevolge de R. C. ledenmaten van herder en kerk verstoken gebleven tot het jaar 1785, in welk jaar in de Langestraat een gebouw werd aangekocht, dat voor kerk en pastorie werd ingericht en op 14 Augustus van dat jaar gewijd is. Yan toen groeide de ge meente door de toenemende bevolking der wijze aan, dat een uitbreiding der kerk nood zakelijk werd, welke tot stand kwam in het jaar 18*17. 't Ledental nam voortdurend toe, zoodat het zielental in 1840 reeds 12 a 1300 bedroeg. De bouw der thans bestaande kerk, op de Kerkgracht, werd in 1840 vol tooid en door den bissohop van Curium in October van dat jaar gewijd. De namen der geestelijken, die sedert het voorloopig herstel en tot heden aan het hoofd van deze gemeente geplaatst werden, zijn de volgende: (De jaartallen duiden aan den tijd hunner komst hier ter plaatse.) f 1785 E. Vinkensteijn. 1819 J. S. Delmotte, 1789 C. Leenders. 1822 T. Stock. 1793 S. van Veen. 1824 J. Duivensteijn. 1796 A. van Gurp. 1833 J. van Gent. 1800 J. E. Koch. 1841 J. M. v. d. Stoot. 1805 B. Spal. 1847-1874 J. S. van 1807 H. J. Gersten- Buchem. scheijt. 1874 18S4 1814 J. J. Caarls. B. H. Brinkman. 1818 J. Boontjes. Thans staat aan het hoofd dezer Parochie de WelEerw. Heer H. W. Klauwers, aan wien dan ook het voorrecht te beurt valt om dien gedenkwaardigen dag, de viering van een lOOjarig jubilé voor te bereiden en voor die gemeente op hierboven genoem den datum feestelijk te herdenken. Bij koninklijk besluit van 2 Augustus 1885 No. 8 is 1°. aan den beer W. F. Van Erp Taalman Kip, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van ma rine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door bem aan den Koning en den lande bewezen; 2°. tot minister van marine be noemd W. L. A. Gericke, kapt. ter zee bij de koninklijke Nederlandsehe ma rine, inspecteur van de artillerie der rine. De officier-machinist le kl. C. A. Brandt wordt met 6 dezer geplaatst bij de conservatie in de maritieme directie te Willemsoord. Alhoewel brand in de gemeente Texel aan de orde van den dag schijnt, is bij althans zoo beleefd zich meesten tijds op den vollen dag te vertoonen. Dit was ook beden ^eder bet geval. Nabij de hofstede Volharding", eigendom van den beer K, en bewoond door G. A., gelegen in den polder Eierland, brak in een der schuren brand uit, naar sommigen beweren door bet broeien van hooi. Twee groote schuren, van welke een vol hooi was, werden in de ascb gelegd. Men beweert, dat ook een stier in de vlam men is omgekomen. Een brandspuit van de Cocksdorp en een van den Burg waren in werking om de wo ning tegen vernieling te vrijwaren. Het verbrande is tegen brandschade geassureerd. Gisterenavond is alweer brand uit gebroken en wel in de bovenwoning van L. Halsema, onder de duinen. Al les werd door de vlammen vernield. Texel, 3 Aug. Te Oosterend alhier is eergisteren een geval van hondsdolheid voorge komen, bij een bond, die gebezigd werd om te karnen. Woest beet bet dier om zich been. Gebeele vlokken schuim lekten den bond van den bek. Men was bevreesd, dat bij bet touw zou verbreken, waarmede bij aan den toestel vastzat, en stuurde dus om iemand, die den bond met een ge weerschot zou kunnen afmaken. Al vorens dit kon geschieden, slaagde men er in den bond een touw om den bals te bevestigen en zoo te verworgen. In hedenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Purmerend kwamen ter tafel dè adressen der classicale vergaderingen te Alkmaar en te Edam, waarbij verzocht wordt allen openbaren han del in vee op Zondag in de gemeente te verbieden. De Raad besloot op deze adressen afwijzend te beschik ken daargelaten nog den tegen woor- digen toestand van den landbouw, achtte men 't niet wenschelijk een uitzondering, te maken op de gemeen tebesturen van Alkmaar en Hoorn, welke op de indertijd gedane pogin gen om dien handel te beperken niet zijn ingegaan. Op voorstel van B. eu W, zal echter in zooverre aan bet verlangen van adressanten worden tegemoet gekomen, dat voor taan met de najaar3markt bet vee des Zondags niet voor 12 ure des middags ter markt mag worden aan gevoerd. Volgens berekening zijn bij den boscbbrand onder Rozendaal, op de grens der gemeente Arnhem, onge veer 130 bektaren bout verbrand. j— De zaak van Caesar Timmer man, moordenaar van mr. Van Oppen en zijn twee kinderen, zal 18 Aug. a. s. voor bet hof te 's-Hertogenboscb behandeld worden. Mr. J. A. A Bosch is den beschul digde als verdediger toegevoegd. Twee trompetters van bet de tachement veld-artillerie, te Roer mond in garnizoen, zijn sedert Vrij dagavond vermist. De eene was kantinebouder en beeft circa f800 aan geld uit de kantine medegeno men, met welke som bij aan verschil lende leveranciers betalen moest. Toronto, (West Canada) 3 Aug. Een hevige brand is op de Kade alhier uitgebarsten en breidt zich voortdurend uit. Reeds staan de gebouwen over den afstand van een halve mijl in lichter laaie, Heden morgen schatte men de verliezen reeds op een millioen dol lars. Verscheidene personen werden een prooi der vlammen. Te Weenen is op baar 34ste jaar een dame gestorven, die.in Oos tenrijk en Duitscbland op een zekere beroemdheid kon bogen. Emilie Hirscb, aldus heette zij, was bekend door bare behendigheid in bet schijf schieten, waarin zij alle mannen overtrof, Bij een schietwetstrijd te Weenen in 1880, trok zij aller aan dacht, doordien zij den eersten prijs behaalde. Toen bad zij eerst sedert korten tijd het geweer gehanteerd, dat baar eens voor de aardigheid op een particuliere schietbaan in banden was gegeven. Maar de eerste maal trof zij bijna telkens de roos en weldra werd ze geproclameerd tot koningin der scherpschutters. Het hoogste eerebewijs, dat haar, volgens baar meening, kon toegekend worden, was het besluit door bet bestuur van een scberpscbuttersver- eeniging genomen, dat haar als de gevaarlijkste mededingster van een schietwedstrijd uitsloot. Te Sechshaus, een voorstad van Weenen, bad bet 8jarig zoontje van een welgesteld bouthandelaar drie kameraadjes uitgenoodigd om te komen spelen. De jongens maakten veel pret en speelden eindelijk »dief;" de zoon v/d houthandelaar, een zeer ruwe knaap, trad steeds als beul op en gaf zijn makkers telkens geducht slaag. Toen de jongste knaap, de zeven jarige Heinricb, wat al te bard ge slagen werd, verweerde bij zich en begon te weenen. Hij wist zich aan zijne pijnigers te ontrukken, maar toen gaf de zoon van den houtkoo- per den beiden anderen bevel bem op te pakken en te binden. Dit geschiedde en de jeugdige beul riep: »Nu moet bij goed straf heb ben, wij zullen bem bet hoofd af bakken." De andere knapen, aan een grap je denkend, vonden dit denkbeeld heel aardig en zelfs Heinricb jubel de mede de beul ging weg en kwam een paar minuten later met een tim mermansbijl terug. Hij bief het werktuig op, telde een, twee, drie en sloeg toen werkelijk toe. Een kreet van smart klonk door de lucht en bet witte kraagje van Heinrich werd rood door bet te voor schijn komende bloed; de twee an dere knapen begonnen luid te jam meren en een paar arbeiders snel den toe en bevrijdden den armen Heinricb. Gelukkig bleek bet dat de wonde niet bijzonder diep was, doordien de bijl oud en stomp was, ook bad bet kraagje van den knaap, de kracht van den slag gebroken. De houthandelaar ging persoonlijk den ouders van den knaap het on geval vertellen; lip vroeg vergiffenis voor betgeen zijn ondeugende zoon gedaan bad en bood een schade vergoeding van vijfhonderd florijnen aan. Als de jeugdige booswicht een scherpe bijl in banden bad gekregen, zoude hij den armen Heinricb, die thans gelukkig slechts licht gewond is, ongetwijfeld hebben gedood. Smeersel voor schepen. Een der lastigste dingen voor de scheep vaart is wel: het aangroeien der bodems van vaartuigen. Vooral tijdens de zomer maanden is dat aangroeien buitengewoon sterk. Niet zelden moeten de vaartuigen, drie malen per jaar op scheepswerf of zand bank gezet worden, ten einde een schoon- maakkuur te ondergaan. Behalve het oponthoud en de vertraging in de vaart, welke men bij sterk aange groeide schepen ondervindt, valt het manoeu vreeren met zulke vaartuigen niet alleen moeielijk, maar kan ook gevaar opleveren. Dit laatste is vooral het geval voor bodems die een holle zee hebben te trotseeren of zich nabij den lagerwal moeten bewegen. Reeds lang is men er dus op bedacht geweest om middelen, uit te denkeu, waar door het aangroeien der bodems van vaar tuigen kan worden voorkomen of tegengegaan. Een der beste middelen is wel het ko peren der schepen. De huid wordt daartoe tot even boven de waterlijn met bladkoper bespijkerd. Ook wordt tot hetzelfde doeleinde ▼aak zink gebezigd. Evenwel maakt alleen de groote vaart van dat middel gebruik, doch kunneu de ijzeren stoomschepen en de duizende vissers vaartuigen van ons vaderland er geen voor deel van trekken. Langzamerhand werden dus smeersels be reid, om ia hoofdzaak de kleine vaart van dienst te kunnen zijn. Velerlei artikelen op dit gebied werden reeds in den handel gebracht. Niet alle middelen evenwel bleken doel matig en proefhoudend te zijn. Ettelijke proeven werden genomen; nu eens met dit, dan weer met dat smeermiddel. Van alle smeermiddelen, tot dusverre in ons vaderland aangewend, schijnen twee soorten het best te voldoen, en worden van jaar tot jaar vooral door de kleinere vis- schersvaartuigen aangewend. Een dezer soorten heet „Enduit Métalli- que" en wordt te Duinkerken vervaardigd; het andere is een Amerikaansch fabrikaat, in den handel gebracht onder den naam Tarr en Wonson's ]koperverf. De bodems der vaartuigen, welke met deze smeersels bestreken worden, blijven ongeveer een jaar vrij van groëi en hebben bovendien dit voordeel, zoolang de verfstof het hout be dekt, ook van de vernielzuchtige paalwor men gevrijwaard te blijven. Ondertrouwd MACHIEL DE NIET, van Scheven ingen, en GRIETJE FLUITER, van den Helder. CORNELIS FLUITER, van den Helder, en MARGARETA JOHANNA UI JTDE BROEK, Helder, 1 Aug. van Amsterdam. 1885. Algemeene kennisgeving. Getrouwd W. J. G. H. BERGMANN en E. M. P. KEUZEKAMP. Helder, 1 Augustus 1885. Eenige kennisgeving. GeborenELISABETH, Dochter van Leonardus Boscii en Adriana Johanna Buijtendijk. Monnikendam, 2 Aug. 1885. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter: G. J. BOONLindeloo. Nieuwediep, 3 Augustus 1885. Eenige plaatselijke kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter: K. JONGSTRA, geb. Abbenes. Helder, 1 Augustus 1885. Algemeene kennisgeving. Vaartwel toegewenscht aan alle/ bekenden. D. S. WILLEMS, Vuurstoker le kl., a/b. Tromp". De ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij de ziekte en bet overlijden van baar geliefden Echt genoot ondervonden, vooral aan HH. dragers, voor de laatste eer, den overledene bewezen. Uit aller naam, Wed. K. GEUS. Den Burg, Texel, 5 Aug. 1885. De ondergeteekenden roepen bij dezebij bun vertrek naar O.- Indië met Zr. Ms. Schroefstoomschip Tromp," aan Familie, Vrienden en Bekenden, een hartelijk vaarwel tot wederziens toe. C. H. TER WOLBEEK, Opperscbipper v. c. D. I. SOER, Konstabel-majoor v. c. J. HOUTKOOP, 1° Timmerman v.c. C. A. van de WIEL, le Schrijver v. c. J. D. CLABOU, Bootsman v. c. G. SNOEK, Bootsman v. c. C. DIJSSergt. der Mariniers. I. W. F. SMITS-VERBURG, 2® Stuurman. W. KAMMINGA, Konstabel. P. NONNEKES, Bootsmansmaat v. c. P. van DEIJCK, Bootsmansmaat v. c. P. WULF, 1® Provoost. J. SMIT, 2® Bottelier v. c. T. BRUMMELAAR, 2® Smid. G. RIJKHUIZEN, le Ziekenoppasser. H. J. KLAASSEN, 2® Schrijver. P. HOOGKAMER, 2e Zeilmaker. F. L. MUSLER, Kajuitskok. F. L. MUSLER, Hofmeester. G. F. EMDE, Officierskok. J. F. HAIJE, Hofmeester. De ondergeteekende roept een hartelijk vaarwel toe bij zijn vertrek naar N.-Indië, aan Familie en Bekenden. C. J. BROUWER, Vuurstoker 2® kl. a/b. Zr. Ms. Tromp. Bij mijn vertrek naar Oost-Indië roep ik door dezen aan familie, vrien den en kennissen een hartelijk vaar wel toe. Reede van Nieuwediep, a/b. Z.M. Tromp, 2 Aug. 1885. WOUTER MENS. VERBETERING. Het is geen Wletze v. d. Hoeven. maar WILLEM HENDRIKUS v. d. HOEVEN, Konstabel v. c. K. N. M, bij IVtA, KTIK.US.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2