T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1305. Woensdag 19 Augustus 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BnreatuSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentiën van 1 tot 5 regel»25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Aug. 1885. De heer T. 0. Covers, alhier, is voor f4423.99 aannemer gewor den voor de levering van ijzerkra- merijen aan 's Rijkswerf alhier. De heer J. Hubbeling alhier voor f 262,50 voor de levering van groene zeep aan 's rijkswerf te Amsterdam. De kapitein der mariniers J. B. Verhey wordt met 1 September a. s. ontheven van de waarneming der betrekking van officier-instruc teur bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, en met dien datum vervangen door den ka pitein J. R. J. P. Cambier. De vorige week heeft bij oefenin gen van het artillerie-instructieschip »het Loo,"aan de Hors bij Tessel, een treurig ongeluk plaats gehad. Een ma troos, werkzaam zijnde aan de schijf, geraakte hierbij tuschen pantserstuk ken beklemd, waarbij hij zich zoo ern stig verwondde, dat het den dood ten gevolge had. Zijn lijk werd naar het marine-hospitaalovergebracht. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp onder bevel van den kapt.-ter-zee K. A. Stakman Bosse, in den voor middag van 15 dezer te St. Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. De instructieschepen Marnix en Castor zijn te Hellevoetslnis binnen- geloopen. Jl. Zaterdag is alhier in dienst gekomen een divisie voor binnen- landschen dienst, samengesteld uit Zr. Ms. schepen Stier, Cerberus, Ulfr, Das, Hefring, Bulgia en 4 torpedo booten, waarover het commando werd aanvaard door den kapt. ter zee C. Ten Bosch. Het vonnis van den krijgsraad te 's-Hage in de bekende zaak der huzaren-officieren is door het hoog Militair Gerechtshof goedgekeurd en uitgesproken. Vólgens bij de Regeering in gekomen bericht zal in 1886, onder het voorzitterschap van den prins van Wales, te Liverpool een inter nationale Tentoonstelling op het ge bied van scheepvaart, reizen, handel en fabriekswezen gehouden worden. Tot het bekomen van inlichtin gen worden belanghebbenden ver wezen naar de volgende adressen, aan welke het prospectus voor de tentoonstelling is toegezonden: >het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland te 's-Gravenhage >het bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen »het hoofdbestuur der Nederland sche maatschappij ter bevordering van nijverheid. (St.-Ct.) Te Heivoort is, na een kort stondige ziekte overleden de heer J. van Gogh, gepensioneerd vice-admi- raalj der Nederlandsche marine, o.ud- kommandant der zeemacht inNed.- Indië. il, 15 Aug. Van het Engelsche stoomschip Iceland, hier eenige jaren geleden, met een lading stukgoederen gestrand en later gezonken in de Eierland- sche gronden, werd slechts weinig geborgen. Nu eerst zullen duikers met wie een contract werd gesloten, beproeven de rest van de lading te bergen. De vliegerwedstrijd te Amsterdam op Woensdag a. s. belooft een recht aardig feest te zullen worden. Niet alleen is de deelneming vrij groot er zijn nl. 500 mededingers maar het programma vermeldt ook een ge- costumeerden optocht, het oplaten van luchtballons, in 't kort alles wat bij zoo'n feest behoort. Een teedere moeder, die hoorde dat er een aardbeving zou komen, zond hare zoontjes naar bui ten om hen in veiligheid te brengen. Na verloop van eenige dagen ont ving zij een brief van de familie waar zij waren, luidende: s>om 's Hemels wil, neem uwe jongens weer bij u en zend ons maar liever de aardbeving." Een familie uit Delft, bestaan de uit zeven personen, waaronder een kind, zijn Donderdag aan een wis sen dood ontsnapt. Gereden door een beschonken koetsier, geraakte het rij tuig in het water bij de Heulbrug nabij Rotterdam. Met behulp van den stal houder B. zijn ze met verlies van klee- dingstukken en lichte verwondingen per vigilante naar Delft teruggekeerd. Onlangs had te Bergen-op-Zoom een komisch, voor de er bij betrok ken personen minder aangenaam voorval plaats. Bij een der inge zetenen zou een familie nog dien avond met het spoor vertrekken, toen bij het openen der deur de sleutel brak en een stukje daarvan in het slot achterbleef, waardoor men met een tweeden voorhanden sleutel de deur evenmin van binnen kon ope nen. Daarom wierp men hem uit het bovenraam naar beneden, om van buiten de opening te beproeven. On gelukkigerwijs kwam hij in den kelder terecht, zoodat men nu geheel opge- opgesloten was, terwijl het rijtuig reeds voor stond om de familie naar het spoor te rijden. Een smid kwam ter hulp, doch ook deze kon de deur van buiten niet openen en bediende zich van een ladder om binnen te klimmen, waar hij opnieuw beproef de het slot te openen, hetwelk er ten slotte geheel afgehamerd moest worden* Inmiddels was het te laat gewor den om nog met bedoelden trein te kunnen vertrekken. Het rijtuig kon onverrichter zake vertrekken, en de inmiddels aangegroeide menigte ver maakte zich met het zingen van de bekende straatmelodiex> Jij komt van avond de deur niet meer uit", enz. Een dronken wijf wilde Woens dagavond te Amsterdam haar twee jonge kinderen verdrinken. De buren zorgden, dat het niet gebeurde, maar zouden de zg. moeder vermoedelijk het bovenbedoelde lot hebben doen ondergaan, ware niet de politie tus- schenbeide gekomen. In de Vlaard. Ct." leest men »De Hollandsche haring is thans zeer goedkoop, een waar volksvoed- sel, een uitstekend voedingsmiddel tegenwoordig. De qualiteit laat voor al dit jaar niets te wenschen over. Wat daarover onlangs in sommige bladen is gezegd (oorspronkelijk in de »Leidsche Courant), is een bericht van een onkundige, een slecht onderrich ten, die meent dat de haring niet best is, omdat de prijs er van laag is! Het tegenovergestelde is het geval; de zee levert nog overvloed van jonge vette soort, namelijk maatjesharing; er is nog geen spraak van kuit of hom- zieken, die overrijp en droog zijn. Deze maatjesharingen worden tot spotprijzen aau den man gebracht; de overvloed van goeden gezonden haring, niet de geringheid van hoeda nigheid is oorzaak dat hij goedkoop is. Daarbij is de weersgesteldheid thans vry gunstig. Verleden jaar werd in den ongemeen heeten zomer bedui dend meer, niet slechts pekelharing maar ook versche ongekaakte steur- haring aangevoerd, en aangezien de bokking, waartoe deze laatste te roo- ken bestemd was, ook weinig aftrek destijds had, vond men aan de kust plaatsen goed, deze aan den wal na der te kaken en in tonnen of kleine vaatjes verpakt naar Amerika ten ver koop te zenden, waar echter deze waar van zeer gering gehalte moest afge wezen en zelfs ten deéle Weggewor pen worden. Van daar het valschebe-r richt, dat evenzoo de rondte gedaan heeft, dat Hollandsche haring in slecht fust in Amerika geweigerd is." Als een bewijs, hoe gemakkelijk het reizen tegenwoordig gaat, kan wel het voegende staatje dienen. Vier kinderen, wier ouders te Bay City, Staat Wisconsin in de Vereenig- de Staten, overleden waren, kwamen 11. Zondag per S.S. Leerdam der Ned.- Amerikaansche Stoomvaartmaatsch. te Rotterdam aan. De oudste, die als geleider dienst deed, was 14 jaar de drie anderen kinderen van 610 jaar. Overvloed van geld vermak- kelykte hun de reis zeker niet, daar de geleider bij zijne aankomst te Rotterdam nog 90 cent bezatallen waren echter goedsmoeds. Door de zorg van de beambten der maatschap pij werden zij naar een tante te Tilburg, die zich het lot der weezen had aangetrokken, gezonden en kwa men daar Zondagmiddag behouden, aan. Vroeger zou zulk eene reis van 14 dagen sporens in Amerika en vervol gens de tocht over den Oceaan, enz. voor vier zulke, zonder toezicht rei zende kinderen wel eene onmogelijk heid genoemd zijn. Omtrent den brand te Raams- donk, zie ons vorig no., meldt men nog het volgende 31 huizen, waaronder 17 groote boerderijen, zijn totaal in puin. Een van die hoeven, nog slechts een week geleden voltooid, is met den pas binnengehaaldén oogst vernield, De schade aan die hoeve alléén kan wel een f18,000 beloopen niets was daar verzekerd. Hoe groot de geheele brandscha de zal zijn, is nog niet uit te ma ken. De Zutfensche en de Tielsche Brandassurantiën lijden de meeste schade, De Bossche Maatschappij is voor slechts één perceel erin betrok ken, en zij heeft denzelfden avond nog de schade uitbetaald. De puinhoopen branden op ver scheidene plaatsen 's avonds nog. De aanblik is treurig. De huizon, met pannen gedekt, bleven voor verreweg het grootste gedeelte gespaard. Driehonderd jaren zal het weldra geleden zijn (15851586), zegt de Tilburger Ct., dat Tilburg bestormd werd door de Spaansche legerbenden, die dagen achtereen brandden en plunderden. Voor schat ten gelds werd door de woestelingen vernield, en verscheidene slachtoffers waren gevallen. Thans heeft zich sinds geruimen tijd wederom een horde in ons mid den vertoond, wel niet zoo gevaar lijk als die van vorige eeuwen, maar toch uitmuntende door een driest heid,die aan het ongeloofelijke grenst. Wij bedoelen den stroom van bede laars die zich dag in dag uit aan de huizen der ingezetenen vertoont, waarvan vooral de noordelijke wijken, als Veldhoven, Goirke, Heikant, Has selt, enz., te lijden hebben. Eerst komen zy by troepen, quasi venten de, doch in waarheid bedelende, uit meer noordwaarts gelegen dorgen af gezakt, (voornamelijk uit Loopopzand en Kaatsheuvel), en zien zij in, dat hunne zaken" of door het medelij den op te wekken of door brutaal geweld goed gaan, dan wordt fluks uit gemelde gemeenten een verhuis- biljet gehaald (soms bekomen zij van goede vrienden nog reisgeld en ver blijfkosten voor een zestal weken) en na verloop van eenigen tijd wordt door hen bij het armbestuur aange klopt. Het stoomschip Etruria, van de Cunard Line, heeft de snelste reis volbracht, welke tot heden gedaan is van New-York naar Queenstown. Het stoomschip verliet New-York Zaterdag 1 Aug. en arriveerde te Queenstown Vrijdag 7 Aug. des mid- dernaehts, zoodat het de reis in 6 jen en 9 uren volbracht heeft. Aan boord bevonden zich 500 pas sagiers. De schroef boot Dilsberg, op reis van Madras naar Boston, nam den 14 Juli ter hoogte van Bonali vier man nen op uit een kleine Arabische boot. Zij hadden behoord tot de equipage van de Londensche stoomboot Willin- e. Een van de vier, de eerste offi cier Owens, bericht dat de Willingale den 20 Juni 's nachts te 2 u. aan de kust, ongeveer 4 mijlen zuidelyk van Kaap Guardafui schipbreuk leed. Een boot werd neergelaten en drie matro zen onder den tweeden officier tracht ten een verbinding met het land te be werken. Dicht bij de kust sloeg de boot om, een matroos verdronk en de twee overige matrozen met den offi cier bereikten het strand By 't aan breken van den dag kwamen 4 Ara bieren naar het schip zwemmen. Men verzocht hun, het einde van een lijn naar 't land te brengen, daar de ove rige booten door de stortzeeën stuk geslagen waren. De Arabieren ver langden echter betaling, en daar men geen geld had, sprongen de onmen- schen over boord en zwommen naar de kust terug. Een Malthezer matroos volgde hen en bereikte gelukkig het land. Tegen 9 uur brak het schip in tweeën eu nu trachtten de opvarenden op het wrakhout de kust te bereiken. Slechts aan enkelen gelukte dit. De kapitein, die een reddinggordel droeg, had de kust bijna bereikt, maar werd weer door de golven teruggespoeld. De in zijn onmiddellijke nabijheid met het bergen van scheepsgoederen be zige inboorlingen staken hem zelfs geen hand toe en lieten hem verdrin ken. Toen de eerste officier, die niet zwemmen kon en slechts door een stuk wrakhout boven water werd ge houden, het strand had bereikt en daar zijn bezinnig terug had gekregen, miste hij van de uit 24 koppen be staande bemanning, 12 personen, waaronder de kapitein. Uit Pittsburg, in Pensylvanië maakt een romantische geschiedenis zeer veel opzien. Jaren geleden geraakte de Duitsche Prins S. op een jonge actrice ver liefd, die toen in een der schouw burgen te Berlijn optrad. Zij verloof den zich en besloten, daar de fami lie van den prins niet in een huwe lijk wilde toestemmen, naar Amerika te gaan. Dit gebeurde, en spoedig na aankomst te New-York, werd het huwelijk gesloten. Na tal van lotgevallen te hebben ondervonden, vestigde het paar zich te Pittsburg, waar het zonder eenig geldelijk vermogen aankwam; spoedig echter kwam het in jïbetere positie, doordien (je familie eene jaarlyksche toelage bewilligde en de prius tot vice-consul van Oosterijk-Hongarye werd benoemd. Naar men zegt had de prins, al vorens hy te Pittsburg kwam, o. a. te Lattrobe, als koetsier van een bierwagen gefungeerd. In December van het vorige jaar werd hy uitgenoodigd naar Duitsch- land te komen ten einde bij de re geling eener erfenis tegenwoordig te zijn en naar men thans verneemt, ook van zijne ouders vergiffenis te krijgen. Eenigen tijd geleden toch seinde hij aan zijn vrouw dat zij alle bezittingen verkoopen en met de vier kinderen naar Europa komen moest. Natuurlijk aarzelde de dame geen oogenblik om aan dit verlangen gehoor te geven, en zy bevindt zich reeds op weg naar haar man. Heldersche Moppen. Mevrouw tot haar vriendin: „Zoo, heb je weer een nieuwe meid P ,Wees dan vooral niet vriend'lijk Adelheid ,Dat bederft ze in 't begin. „Hoe beter men voor haar is, hoe min der ze doen. Jaze gaan soms midden in het werk zitten." De meid tot haar vriendin: „Ga je in je nieuwen dienst, DoorP „Wen dat volk niet te gek, hoor! „Want de duivel leeft er in. „Hoe meer of je doet, hoe meer moetje doen en hoe meer hebben ze nog te vitten." o Mama. „Schei toch nit, kinderenI» dat een leven maken P Waarom twist ge toch zooP Kleine Anna. „Maar we twisten niet, mama." Mama. En dat leven danP Waarom trekt ge Jan bij zijn haar en schelt hij je uitP" Anna. „'t Is maar gekheid. We doen of we getrouwd zijn." Altijd bij zijn vakEr is een journalist onder de gasten, die door de vrouw des huizes dringend wordt aangespoord zich toch nog eens van een of ander te voor zien. „Dankn, dank u werkelijk!" oetuigt hij. „Tot on9 leedwezen verhindert plaats gebrek ons het artikel op te nemen."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1