Stoomvaartberichten. Het stoomschip Madura, van AniBterdam naar Batavia, passeerde 13 Aug. Aden. Het stoomschip Conrad, kapt. Adriani, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Aug, Kaap St. Vincent. Het stoomschip Prins Alex&nder, kapt. Harten, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 16 Aug. te Port Said en zou deu vol genden dag de reis voortzetten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, kapt. Visman, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 15 Augustus te Padang. Visscherij-Bericliten. 17 Augustus. 8chuiten terug uit zee. 18 Augustus v.m. 20 korders met weinig vangst, 20 tot 36 tong, per stuk 40 tot 50 ct.; 35 tot 100 kleine en middelm. tong, per stuk 10 tot 20 cent; 2 tot 8 rog, per stuk 95 ct.; S tot 5 mand kleine schol, per mand f 1,50; 5 mand schar, per mand f 6, Burgerlijke Stand Helder. Van 14 tot 18 Aug. ONDERTROUWD: K. West, sergeant der mariniers, en K. Dekker. C. Bos, brood bakker, en A. I. Kruijt. W. F. Labout, tim merman, en C. Roukens. GEHUWD: geene. BEVALLEN: E. Huurman, geb. Out, z. M. F. E. Wijs, geb. Boele, d. C. Reus, geb. de Waard, z. P. van Heusdeu, geb. Ooster- baan, d. H. A. Messelaar, geb. Hendriks, z. J. van Viersen, geb. van Vaalen, z. P. Broek- huijzen, geb. Boon, d. OVERLEDEN: C. Kok, 52 j. A.Koning, geb. Luijtzen, 69 j, J. Knnpfel, 45 j. CORRESPONDENTIE. Den geachten inzender uit Wieringen zij bericht, dat we zijn stuk in een onzer eerst komende nummers ter plaatsing zullen op nemen. Aan den heer D.2e stuurman.. Het door u ter plaatsing gezondene, kan niet, dan door u onderteekend, worden opgenomen. Den heer Rkorporaal, wordt ver zocht van dit bericht mede kennis te willen Red. Vervolg- der Berichten. Gisterenavond werd door de commissie tot regeling van den alhier te houden Vliegerwedstrgd een ver gadering gehouden. De volgende be sluiten werden genomen: De wed strijd zal plaats hebben op den Zeedijk nabij het Observatorium, op Zaterdag 22 dezer, des namiddags te 2 uren, en bij ongunstig weder een week later. Door de commissie worden voor de 161 deelnemers, die zich tot Zaterdag hadden aangemeld, 20 prijzen uitge loofd. Een half uur vóór den aan vang van den wedstrijd zullende deel nemers, met hunne helpers, op het Stations-terrein door leden der com missie worden ontvangen, om vandaar in optocht naar het feestterrein te gaan. Overigens zijn door de com missie nog eenige bepalingen vastge steld, die in 't volgend nommer dezer Courant zullen worden opgenomen. De Regelings-Commissie is vastge steld uit de heeren: Mooy, Stader- mann, von Oterendorp, J. Daarnhou- wer, W. Bakker Hz., Jhr. van Franc- kenberg, Graat, Keus, Kloosterhuis, Laad, Leich, A. J. Leper, Romenij, Schellinger, Schuijt, Vastenou en Veïthuizen. Op het daartoe onlangs aan gekochte terrein in de Koningstraat had gisteren de eerste steenlegging plaats voor de School met den Bij bel" alhier. Ds. Klercq, pred. bij de Chr. Ger. Gem., hield bij deze ge legenheid een toespraak tot de ver zamelde menigte, terwijl voor en na de steenlegging, dat door het zoontje van Ds. Klercq geschiedde, psalmge zang werd aangeheven, en met gebed gesloten. Het 2de bat. van het 7de reg. inf. te Hoorn, zal van 7 tot 12 Sept. e. k. gedetacheerd worden naar den Helder, ten einde deel te nemen aan de kustmanoeuvres, welke gedurende dien tijd door het garnizoen van die plaats in verband met de Marine te Willemsoord zullen plaats hebben De divisie voor binnenlandschen dienst, onder hevel van den kapt.-ter- zee C. Ten Bosch, verliet gisteren de haven en bracht ter reede Tessel, door 't lossen van 't gebruikelijk aantal sa luutschoten, de verschuldigde eerbe wijzen aan den divisie-commandant. De nieuwe Minister van Marine is zoo schrijft het Militair Blad een man van talent, vasten wil en groote rechtschapenheid; de marine artillerie is onder zijne leiding in een uitmuntenden toestand gekomen; voor zoover wij weten, loopen zijne geschriften over wetenschappelijke artillerie-aangelegenheden, zoodat hg daardoor niet in zijn bestuur zal belemmerd wordenen wisten wij niet dat hg een man van geestkracht is, wij zouden het alreeds gelooven, nu hij onder de tegenwoordige om standigheden het bestuur heeft aan vaard. Reorganisatie van het Departement van Marine, reorganisatie der wer ven, kustverdediging, reorganisatie van de Indische Marine, opleiding en aanvulling van het personeel, wij ziging der militiewet, oprichting van een marinestaf, samenwerking van zee- en landmaeht, verbetering der krijgstucht, wat tal van onderwer pen wachten op radicale behande ling en afdoeningen zou het won der zijn, dat een man van energie zijne krachten wil meten aan een zoo grootsche taak? De hemel geve, dat de heer Gericke met vrucht aan het heil van het va derland werkzaam moge zijn en zich doordrongen gevoele van Jonathan's woorden in diens Waarheid en droo- menwant de zeemacht is de zenuw van den Staat, die met het lichaam der natie leeft of sterft." Indien de natie inderdaad niet stervende is, dat de heer Gericke dan de marine, de zenuw van den Staat, met krachtig gezond leven wete te bezielen en toone niet alleen en talentvol hoofdofficier, maar ook een bekwaam regeerder te zijn. Oude Schild, 17 Aug. Onder de onderwijzers, die 1.1. Za terdag te Amsterdam met goed ge volg examen aflegden voor de hoofd akte, slaagde ook de heer J. Beers, te Watergraafsmeer. Deze heer, van hier geboortig, werd door den heer J. K. G. Muller, opgeleid tot onder wijzer en was hier eenige jaren aan de school werkzaam. Texel, 17 Aug. De visehkotter Confidence," wel ke hier onlangs strandde eu afgebracht zou worden, heeft bij het onstuimige weer en de holle zee der laatste da gen zooveel geleden, dat hij als ver loren is te beschouwen. Men zal dus geen verdere pogingen doen om het gehavend vaartuig af te brengen. Bg het graven eener sloot vond in de vorige week een arbeider een groot zilveren muntstuk van het jaar 1564. Behalve het beeld eens mans, vertoonde het muntstuk twee opschriften in het latgn. Vertaald, behelsden de randschriften het vol gende: Philips, bg de gratie Gods koning van Spanje en hertog van Gelderland," en »0, Heer, bescherm mijn schild." Den 16n dezer herdacht de heer C. F. Philippona, deken en pastoor te Schagen, zijn 25-jarig priesterambt. Een groot deel van het dorp was feestelijk versierd. Des avonds werd den jubilaris een concert in de open lucht aangeboden. Zaterdagnacht liep de agent van politie vierde klasse S., te 's Gra- venhage, in half slapenden toestand in het water van den Z. Buitensingel en werd daaruit dood opgehaald. S. was de kostwinner voor een vrouw en 4 kinderen, terwijl het vijfde ieder oogeublik tegemoet gezien wordt. Te Utrecht, vanwaar oorspron kelijk het denkbeeld was uitgegaau, om den verjaardag van prinses Wil- helmina te vieren, zal, niettegen staande andere plaatsen van het plan hebben afgezien, het feest hoogstwaar schijnlijk toch doorgaan. Harddra verij, volksfeesten, kinderspelen, enz., zullen gehouden worden, waarbij be paald zal worden, dat er geen entree zal mogen worden geheven. Op verscheidene plaatsen te Am sterdam zijn Zaterdagmorgen geschrif ten aan den muur geplakt gevouden, hoofdzakelijk inhoudende verzuchtin gen over werkeloosheid, armoede, ver drukking enz., gevolgd door een op roeping om zich voor den grooten vrijheidsdag gereed te houden. Met genoegen vernemen- wij dat de opgerichte brandwaarborg- vereeniging te Wieringen, die sints Februari jongstl. in werking is getre den, aldaar algemeen in den smaak valt en dat zij sedert de oprichting reeds 150 leden telt. Een viertal personen, twee mannen entwee vrouwen, kregen Vrij dagavond op den Achterburgwal te Amsterdam twist over een gulden. »A1 dat praten kan niet baten," dacht een der heeren, greep een der dames heet en wierp haar te water, terwijl hg de tweede door een flinken stoot in een kelder deed ver dwijnen. Na dit krachtig optreden koos hij het hazenpad. Zijn metgezel bracht, bijgestaan door eenige voor bijgangers, beiden schoonen weder op den beganen weg en voerde ze naar hare woning, waar zijn bereid vaardigheid met een pak slaag werd beloond. Berlijn 15 Augustus. Als aanlegplaats van de Duitsche mailbooten is Vlissingen definitief gekozen. Eenige dagen geleden is te Lon den een vergadering gehouden van belanghebbenden bij de zeevisscherij. Bij die gelegenheid werd o. a. meege deeld, dat aan de groote zeevisch- markt te Billingsgate, te Londen dage lijks gemiddeld 500 ton zeevisch wordt afgeleverd. Men berekent, dat Lon den een derde gedeelte van de visch verbruikt, welke door de Engelsche visschers wordt gevangen. Het kapi taal, in dezen tak van bedrijf gesto ken, wordt geschat op 5 millioen pond sterling en het aantal personen, die de visscherij uitoefenen, begroot men op 114,000. Te Lissabon zijn berichten ont vangen omtrent een moord, gepleegd op een aantal Europeanen aan de Westkust van Afrika. De mededee- lingen zijn gedagteekend St. Paul de Loanda, 15 Juli; aanleiding tot den moord gaf het plotseling overlijden van den Koning van Coanhama, het welk werd toegeschreven aan de too- verkracht van de blanken. Twintig hunner werden omge bracht, waaronder drie zendelingen; de heer Victor Gerard, een Engelsch- man, wist met zijne dochter te ontko men, doch zijne beide overige kinde ren werden vermoord. Fransche pries ters waren later naar Coanhama ver trokken, zonder de Portugeesche over heid met het gebeurde in kennis te stellen. In hetzelfde bericht, den 15den Juli uit St. Paul de Loanda verzonden, wordt gemeld, dat onze landgenoot de ingenieur Yeth, die, naar men weet, met de leiding van een onderzoekings tocht in de binnenlanden van Afrika is belast den 19denMeiteKala-Kanga tusschen Humpata en Benzuela zou zgn overleden. Aldus melden de En gelsche bladen, behalve de Times", die alleen de tijding van den moord te Huilla bevat, zonder van het over igden van den heer Yeth te gewagen. Wij hopen van harte, dat de onge grondheid dezer tijding spoedig moge blijken en het den wakkeren Yeth ge geven moge zgn de tot dusver zoo goed geslaagde expeditie tot een goed einde te brengen. Latere berichten, waaronder uit half-officieuse bron, verzekeren dat het cijfer der slachtoffers bg de Christenmoord in Tonkin sterk over dreven is. Het bedraagt niet 10,000 en in geen geval meer dan eenige honderden. Het verschil moge groot zgn, de aangerichte slachting blijft echter niet minder afschuwelgk. Yoorloopig zal er te Londen nog geen gebrek aan lamscote- letten zijn. Uit Nieuw-Zeeland werden dezer dagen daar per stoom boot Jonie aangevoerd 16,000 geslachte en bevroren schapen. Dinsdag 11. bespeurde notaris De Ro te Brussel, dat er een tekort in zijne kas was van f50.000 en tevens, dat zijn kassier verdwenen was. De politie vond dezen bg de wedrennen van Deauville bezig met wedden, waarvan hij sedert eenigen tijk een groot liefhebber was. Hg had Zaterdag, daar hg zich van het succes van een zeker paard verzekerd hield, de verzoeking niet kunnen weerstaan en was met f50,000, die een der clienten van den notaris juist brengen kwam, naar de wed rennen geijld. 20,000 er van had hg reeds verloren. Na bloedigen strgd rukte het regiment Kerholm, waar van de Keizer van Oostenrijk chef is, de stad of liever de ruïnen van Hermanly binnen. Er was aan weerszijden met ver bittering gevochten en de gruwzame behandeling, die de Turken de vrou wen en kinderen der Burgaren, die in hunne handen gevallen waren, hadden doen ondergaan, had de Rus sische soldaten ten zeerste verbit terd. Een soldaat van het regiment be merkte, toen hij in het huis kwam waar hg was ingekwartierd, dat het geheel was verlatennauwelijks ech ter had hij zich ter ruste gelegd, toen hij een klein kind in zijne on middellijke nabijheid hoorde weenen. Hg stond op en vond, na eenig zoeken, een klein meisje van 4 of 5 jaar, dat hem met groote, betraande oogen aanzag. De goedhartige man nam het kind op zgne knieën en trachtte het tot rust te brengendit gelukte en wel dra sliep de kleine in zgne armen in. Den volgenden morgen stelde hg zgn vondst aan het regiment voor en dit besloot, op voorstel van den overste, om het Turksche meisje als regimentskind" te adopteeren. Zij kreeg den naam Maria Ker- holmskaja een collecte ten haren voordeele bracht vijf duizend roebels op, die op haar naam bij een bank wer den gedeponeerd. De kleine ging mede naar Peters burg en werd later op een zeer goede kostschool te Warschau gedaan. Ma- rie is thans een mooi meisje van 13 jaren en het regiment heeft besloten dat zij, als het mogelijk is, later met een officier ervan zal huwen. Toen onlangs het regiment een jubilé vierde, zond de dochter een dépêche die de woorden bevatte hartelijke gelukwenschen aan mijne waarde oomsen de dappere snor baarden waren daar danig mede in hun schik. De kleine Turksche wordt tot een elegante dame opgeleid en zal ver moedelijk over weinige jaren inplaats van in een harem te verhuizen, de echtgenoote van een Russisch officier worden. De heldin van Donitzetti's »Fille du Regiment" heeft dus een pendant gevonden. De jodenvervolgingen in Algiers hebben zich verleden w.ek herhaald, en wel in die mate, dat dejoodsche bevolking het noodig heeft geacht, een deputatie van vier personen naar Parijs te zenden, teneinde bij de Fransche regeering klachten daar over in te dienen. Zij werden door den president van den. ministerraad ontvangen, die haar beloofd heeft de strengste maatregelen te zullen doen nemen,ingeval de vervolgingen moch ten voortduren. Het nieuwe onderzeesche oor logsschip. Het door Nordenfelt uit gevonden onderzeesche oorlogsschip zal vermoedelijk een groote verande ring in de gevechten ter zee teweeg brengen. Het kan toch zijne positie in het water in verticiale richtting veranderen op' de zelfde wijze als een ander schip dit zijwaarts doet en eeni ge uren lang onder water bijvenbg een der proefnemingen in Engeland stoomde 't 6 uur onder water voort, zonder aan de oppervlakte te komen. Bij voorkeur wordt met ruw weder gevaren, omdat er dan geen spoor achterblijft. Of het schip een toe komst heeft, is echter nog niet met zekerheid bekend. Hoewel in Enge land proeven zgn genomen, die uit stekend zgn geslaagd, is het schip evenwel niet aangenomen. Alleen de Engelsche koloniën in Australië heb ben één enkel schip besteld. (Mil. Blad.) Een ernstige uitbarsting van de Cotopaxi, een vulkaan in Ecua- dor, heeft in den vroegen ochtend van den 23en Juli plaats gehad. Stroomen lava, vermengd met asch en steenen, hebben een gedeelte van het nabij gelegen Chimbo bedolven en me'er dan 100 huizen verwoest. Het aantal slachtoffers is nog on bekend. Yolgens berichten uit Guayaquil, dat 130 mijlen van den Coxopati is verwijderd, begon de uitbarsting des nachts te 1 uur, toeu onophoudelijk doffe slagen werden gehoord, veel overeenkomende met verwijderd ka nongebulder. De grond schudde, ter wijl deuren en vensters rammelden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Heden wordt in 't lokaal Tivoli de algemeene vergadering gehouden van on derwijzers en onderwijzeressen in 't arroij- dissement Helder. De opkomst is vrij talrijk. De voorzitter, mr. M. Buchner, heette de aanwezigen welkom en wees er met een kort woord op, hoe de toestand van het openbaar lager onderwijs bevredigend is en de bezorgdheid, die men nog weinige maan den geleden ondervond, gelukkig verdwenen is Aan den heer T. Mooy, die 25 jaren de betrekking van secretaris had waargenomen, werd, benevens een woord van dank, een stoffelijk blijk van waardeering, in den vorm van een prachtig inktstel, vereerd. Nadat de notulen door den secretaris gelezen en goedgekeurd zijn, wordt de volgende mededeeling gedaan: dat er van de Arr.-bibliotheek een nieuwe catalogus is gemaakt, waar van aan elk der leden een exemplaar wordt uitgereikt. Tot leden des bestuurs werden herkozen de hh. Visser en Slangen. Als plaats van bijeenkomst voor 't volgend jaar wordt gekozen Schagen. Door den heer J. F. Berk wordt ter be spreking ingeleid: „Het onderwijs in de ge schiedenis op de lagere school." De vergadering wordt voortgezet. Aövertentiën. ZONDAG 23 AUGUSTUS j 1885, hopen onze geliefde j Ouders G. DE BRÜIJN i en A. SNOERWANG, hunne ?yf- en-twintigjarige i Echtvereeniging te herdenken. j Namens hunne dankbare Kinderen. Amsterdam, 18 Aug. 1885. S 25-jarige Echtvereeniging van IZAAK OYERSLUIJZEN en MARIA JACOBA VAN LOO. Helder, 15 Aug. 1885. Door omstandigheden eerst j i heden geplaatst. Ondertrouwd Daniël van Drnmpt, Ontvanger der registratie en domeinen te Helder, en Simonette Mathilde Lastdrager. Amsterdam (Sarphatistraat 71), 14 Augustus 1885. Ondertrouwd W. F. LABOUT en C. ROUKENS. Helder, 14 Augustus 1885. Ondertrouwd A. WESTEN, van Enkhuizen, en K. DEKKER, van den Helder. Geen Receptie. Helder, 14 Augustus 1885. Algemeene kennisgeving. Op den 14n Augustus jl. over leed onze geliefde Moeder ANTJE LUIJTZEN, Weduwe R. KONING, in den ouderdom van circa 70 jaren. Helder, 15 Aug. 1885. Namens de kinderen. Gelieve deze als bijzondere kennisgeving te beschouwen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2