H.K. H. PRINSES WILHEIMA. Bekendmaking. was een sohrik voor de jongens en werd zoowat in gelijke voege uitgesproken, als in dertijd volgens de Vaderlandsche Geschiede nis, die van den Hertog van Alva onder de Nederlanders. Zoude nu de heer Kriens soms weder die barhaarsche en onmensche- lijke tijden willen terugroepen, om even als VToeger zichzelven er in te kunnen verlus tigen P Neendan is het nog maar beter de tegenwoordige tijd, waarin de jongens en de jeugdige schepelingen over het algemeen tenminste gevrijwaard zijn tegen dergelijke mishandelingen, en zullen er ook weinig of in 't geheel geen jongens meer gevonden wor den, die met inwendigen wrok tegen den dienst, onmachtig om hunne gevoelens te openbaren, hun gemoed lucht geven in sommige eigen gemaakte rijmpjes, welke ten duidelijkste den algemeen heerschenden geest onder de jon gens aan boord van dien bodem, in dien tijd wedergeeft. Ziehier één onder vele anderen, ontsproten uit het br$in van een jongen van 15 jaren; de welwillende lezer vergeve den gebrekkigen trant van rijmen, het was slechts een jongen „Het woord 'in 't algemeen „In Leiden moet je wezen!" De Kweekschool in Leiden alleen Wordt algemeen geprezen. Daar komt de jeugd van dorp en stad Naar Leidenwat een pleizier is dat, Doch ze zijn daar nauw'lijks aangekomen Of ze worden ontwaakt uit al hun droomen. Op de Kweekschool hebben zij 't nog goed, Maarkomen zij op groot're schepen, Dan voelen zij hoe 't wezen moet, Want dan zwaaien er geducht de zweepen. In Leiden was er een eerste officier Hij deed de jongens veel pleizier, Zij kregen sigaren, broodjes en wijn, Doch nu ze met hem op een zeeschip zijn, Nu geeft hij om 't nog eens goed te doen weten Den jongelui meer slaag als eten. 't Is nu geen sigaren, geen broodjes met wijn Maar nu P op de knuttelbank lijden zij pijn. Wie had dat ooit gedacht van zoo'n eersten luitenant, Die in Leiden voor ons zoo goed was, en nu'zoo'n duivelstrawant., En waarom deed hij dat, die eerste luitenant, 't Was enkel om jongens te lokken, en nu zit ten ze in den brand, 'k Hoop dat deez' kleine rijmlarij Tot nutte strekke der burgerij, En dat niet ééne burger jongen Hetzij vrijwillig, of wel „gedwongen", Zal teekenen om dan te gaan dienen De Koninklijke Nederlandsche Marine. Dit nu was de geest toen der tijd welke de jongens bezielde, want het vond algemeenen bijval onder zijne kameraden. Eenigen waren stoutmoedig genoeg om te spreken van in de Courant te laten zetten, doch dat dorst de maker niet aan; de knuttelbank stond te goed in zijn geheugen afgebeeld, daarom werd het als een groot geheim in bezit van den maker gelaten. Tot zééver dit. Neen, indien de heer Kriens dan toch met dollegeweld wil schrijven, dat hij dan over degel ij ker zaken de pen ter hand neme, welke nog in ruimte voorradig zijn. Ik voor mij gevoel mij niet geroepen zulks te doen, doch wil den heer Kriens wel eenige punten aanwijzen, waardig te overdenken, o. a.hoe sommige onderofficieren der zeemacht het toch wel moeten stellen om van hun luttel tractement vrouw en kinderen en zichzelven te onderhouden in hun stand als onderofficier, en dan nog als zoodanig op een behoorlijke manier voor den dag te komen. Nog meer dergelijke beschouwingen zouden voor den schrijflustigen heer Kriens een ruim veld openen. Hiermede, geachte heer Redacteur, heb ik mijne gevoelens geuit, en zult u door de op name dezer regelen in uw veelgelezen blad ten zeerste verplichten. Uwe lezers en Aboune's. (get.) P. A. H. DULFER, 2e stuurman bij de Kon. Ned. Marine. Gecombineerde manoeuvres nabij Den Helder. Met het oog op de gecombineerde ma noeuvres van zee- en landmacht, jrelke in de volgende maand nabij Den H^faer zul len plaats hebben, is eene divisie van de zeemacht samengesteld, waarvan het ram- schip 8tier het vlaggeschip is. In het kraaienest van het schip zijn twee revolverkanonnen opgesteld, waardoor men in staat zal zijn een fel vuur op den vij and te richten, vooral op de dekken der schepen en op het bedienend personeel der kust batterijen. Vooral de proef met deste laatste is van groot gewicht. De manoeuvres zullen uitgebreider zijn dan vroegere oefeningen van dien aard. Eenige dagen véér den 7den September treedt de oorlogstoestand in de schepen liggen gevechtklaar ter reede van het Nieu wediep de torpedo-versperringen in het Schulpengat worden gelegd; alle voorberei dende maatregelen worden genomen het garnizoen van Den Helder wordt versterkt met het tweede bataljon van 't7ereg. in fanterie uit Hoorn, de forten worden en blijven bezet. Den 7en September vangt de strijd aan. De volgende onderstelllingen zullen wor den uitgevoerd: lo. verkenning van de vijandel. vloot op de N.-Holl. kust, schijnaanval op de torpe do-versperring in het Schulpengat en op het fort Kijkduin; 2o. forceering van het Westgat, verde diging van het vaarwater naar de reede door onze vloot, hierin gesteund door de kustbatterijen en het koepelfort „De Hars- sens 3o. aanval bij nacht op de torpedo-ver sperring, beproeving om de kabels der elec- tro-torpedo's door te snijden. Met dit doel zullen eenige manschappen debarkeeren. Van beide zijden wordt electrisch licht ge bruikt. Deze aanval wordt ondersteld ge lukt te zijn; 4o. forceering van het Schulpengat door de geheele vijandelijke scheepsmacht, ook de groote schepenonze vloot wordt ge acht zich te hebben teruggetrokken. In dien de verdediging van den Zeedijk niet af doende blijkt te zijn tegen het vuur der machine-kanonnen uit de marsen, wordt ook op den dijk geland op een punt, waar men buiten het vuur der batterijen is 5o. landing op de N.-Holl. kust in de veronderstelling dat het forceeren mislukt is. Aanval van het landingskorps- op de stelling Helder van de landzijdeverdedi ging van onze zijde; 60. aanvallen van torpedo-booten bij nacht op de vijandelijke schepen in de Noordzee, op onze schepen op de reede; alles met gebruik van electrisch licht. Hoofdleider der manoeuvres zal zijn de vice-admiraal Van Gennep commandant der zeemacht de kapitein ter zee C. ten Bosch commandant der landmacht de kolonel der artillerie Hojel. De divisie bestaat uit Ramschip Stier, commandant, tevens di visie-commandant, kapt. t. z. C. Ten Bosch. Monitor Cerberus, commd. kapt.-luit. t. z, Bruch. Ramschip Buffel, commd. kapt.-luit. t. z. Buyskes. Stoomkanonneerboot Ulfr, commd. O. C. A. J. Moreau. Stoomkanonneerboot Hefring, commd. luit. t. z. Ie kl. J. Dalen. Stoomkanonneerboot Bulgia, commd. luit. t. z. Ie kl. V. d. Pauvert Stoomkanonneerboot Das. commd, luit. t. z. Ie kl. Vrede. Torpedobooten No. IX, XIII, XIV en VIU en torpedobooten groot model Etna en Hecla. De Buffel komt den len September te Nieuwediep en heeft een electrische lamp van 5,000 kaarsen. Op den vijfden verjaardag: van Lieftallig koningskindje, Dat pas vijf jaren telt, En uit wier vriend'lijke oogjes Een stroom van goedheid welt, Ontvang op uwen jaardag Den groet van Nederland; Leef met uw dierb're Ouders Tot zegen van dit strand. Geniet de blijde dagen Der onwaardeerbre jeugd, Geniet al wat de kindschheid Zoo duizendwerf verheugt, Groei op tot heil van velen, Beleef nog? vaak uw feest Wordt wat OraDje-Nassau Voor ons steeds is geweest. Dat uw doorluchtige Ouders U lang nog bloeien zien En als eens, lief Prinsesje, Ook uwe jeugd moet vliên, Volbreng dan steeds met gratie De taak, die u steeds wacht, Tot zegen van de natie, Tot roem van uw geslacht Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Marie, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 24 Aug. Kaap 8t. Vincent. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 25 Aug. van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Soenda passeerde 26 Aug. kaap Roca van Amsterdam. Markt-Berichten. Schagen, 97 Aug. 8 Paarden f 50 a 225, 19 Stieren f 50 a 90, 24 Geldekoeien f 90 a 120, 8 Kalfkoeien f160 a 260, 6 Vaar zen f 60 a 80, 9 nucht. Kalveren f 8 a 23, 516 Schapen f 11 a 26, 240 Lammeren f 11 a 14, 6 Bokken en Geiten f lj a 6, 13 magere Varkens f 13 a 18, 23 Biggen f6 a 10, 30 Kippen f0.40 a 0.60, Boter per kop f 0.75 a 0.85, Kaas per kgr. f 0.95 a 0.30, Kipeieren f 3 a 3.25 per 100, Visscherij-Berichten. 27 Augustus v.m. 35 Korders 20 tot 100 tong, perst. 35 a 60 cent; 90 tot 280 kleine en middelmatige tong, per stuk 10 tot 20 cent; 4 tarbotten, per stuk f8.50 af 12,50; 17 manden kleine schol, per mand 65 cent; 1 tot 2 mand schar, per maBd f 6. N.m. 30 korders met 10 tot 180 tongen^ per stuk 30 a 40 cent; 60 tot 180 kleine en middelm. tong, per stuk 10 a 20 cent; 6 tar botten, per stuk f 13,1 a 3 mand schar, per mand f 6 a 7,1 tot 10 rog, per stuk f 66 cent. 98 Aug. v.m. 39 korders met 20 tot 125 groote tong, per stuk 25 tot 30 cent; 40 tot 635 kleine en middelm. tong, per st. 8 tot 20 cent; 4 tarbotten, per stuk f 11, a f 12,2 tot 30 rog per stuk 58 cent; 50 mand schar, per mand f 4,tot f6.29 manden kleine schol, per mand f 2. 319de STA ATS LOTE RIJ 3de Klasse. 2de Lijst. No. 4826 f5000. No. 7215 f1600. No. 9598 10169 11911 f400. No. 4527 10072 f200. No. 3585 5291 13451 20629 f100. 3de Lijst. Nos. 6801, 11014, 18896 f1000. Nos. 1362, 16653, 17870 f200. Nos. 3411, 4240, 6156, 13618, 18289 f 100. 4de Lijst. No. 7314 f 1500. No. 6650 f 1000. No. 18504 f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 25 tot 28 Aug. ONDERTROUWD: H. Verhuizen, sto- ker bij de Marine, en D. Grin. C. Mulder, korporaal-torpedist, en M. Staman. J. Kisjes, machinist bij de Marine, en A. F. J. van Bruggen. GEHUWD: B.Nicolaas en W. Huizinga. W. A. de Kok en J. Swart. K. West en K. Dekker. C. Bos en A. I. Kruijt. W. F. La- bout cn C. Routen». BEVALLEN: A. P. Petrus, geb. Opdam, d. A. E. Verhaert, geb. Poolen, d. A. Griek, geb. Rijkers, d. E. Faber, geb. Pover, d. OVERLEDEN: Geene. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 19 tot 26 Aug. ONDERTROUWD: Jacob Bruin en Antje Lemstra. GETROUWD: Jan Brouwer en Dieu- wertje Koning. Meindert Hoep en Arentje Witte. GEBOREN: Grietje, d. van Willem Stark cn Elisabeth Jacobs. 'Klaas, s. van Hendrik Plavier en Neeltje de Blok. Douwe, z. van Herman Mets en Marretje Bruin. Al- bert, z. van Jacob Bakker Az. en Baafje Kalf. OVERLEDEN: Trijntje Timmer, 6 m.,d. van Pietcr Timmer Kz. en Klasina Brouwer. CORRESPONDENTIE. Den inzender van een stuk over marine- toestanden, uit Amsterdam, zij bericht, dat er reeds bij ontvangst iets over dat onder- werp ter perse lag.Red. Vervolg der Berichten. We maken onze lezers attent op achterstaande annonce van 't Bestuur van Floralia. Zij, die hunne planten willen inzenden op de a. s. Bloemententoonstelling, hebben zich op daarvoor bepaalden tijd aante- melden. Ook zij, die planten wen- schen in te zenden, tot opluistering dier Tentoonstelling, komen daarvan als dan mededeeling doen. We willen hopen, dat het bestuur op het voetspoor van vroegere jaren slagen mogen in het organiseeren van een volksfeest, dat steeds deelt in de algeraeene sympathie. 'tls gebleken nuttig te zijn dat op iederen vlieger bij den gehou den Vliegerwedstrijd, door de zorg der commissie, een strook was geplakt, bevattende de aanduiding: »Helder- sche Vliegerwedstrijd" Onderscheide ne sofcootgegane vliegers zijn daarom weer in handen der commissie geko men. Ze zijn voor de eigenaars be schikbaar en kunnen bij den Secreta ris den heer Stadermann, afgehaald worden. Onder onze jongens gaat het na Zaterdag van mond tot mond: De Vliegerwedstrijd zal in de volgende maand worden herhaald. Wij durven dat niet verzekeren. Maar de jongens houden hunne bewering vol en ver trouwen op een gunstige beschik king in de vergadering der commissie, die op a. s. Maandag zal plaats hebben. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. De Ruyter. commandant de kapt. t/z. jhr. T. E. De Brauw, is gisteren ter reede onder stoom beproefd en zal heden in het Nieuwediep komen om van proviand en steenkolen te worden voorzien. In het begin van September zal deze bodem naar Oost- Indië vertrekken. Gisterenmiddag is Zr. Ms. mo nitor Cerberus, van de ter reede gehouden oefeningen in de haven komende, door het vloedgetjj mis leid, tegen het fregat Evertsen aan- geloopen, waardoor beide schepen eenige schade bekwamen. Dezer dagen overleed te Am sterdam de hoogleeraar aan het E- vang. Luth. Seminariüm, dr. J. G. D. Martens, vroeger predikant bij de voor eenige jaren ontbonden Ev. Luth. gemeente alhier. In Amsterdam is 't een paar avonden tamelijk onrustig geweest. Zaterdagavond begon er een opstootje, naar aanleiding van den verkoop van 't blad „Recht voor Allen." Men moet weten dat de verkoopers zich 't liefst bewegen op die plaatsen der stad, waar de drukte 't grootste is, en dat beteekent iets in een stad van p. m. 400,000 menschen. Er kan dus licht een ophooping van volk ont staan, en is die er eenmaal, dan groeit spoe dig de sneeuwklomp aau tot een lawine. Zoo ook hier. De politie heeft op znlke oogen- blikken een minder benijdbare taak te ver vullen, want zulk een troep uit elkaar te drij ven is spoediger gezegd dan gedaan, en toch, 't moet gebeuren. Toen de menigte in bewe ging kwam, werden er roode zakdoeken aan stokken omhoog gestoken en zong men onder 't loopen een lied, door de sociaal-democraten in omloop gebracht, op de wijze van de Mar- seillaise, een zeer populaire deun in de hoofd- Btad. Een regenbui bekoelde gelukkig-de geestdrift eu noopten de levenslustige lni naar huis en naar bed te gaan. Maandag avond was 't erger. Toen de politie charges maakte met stok en sabel om de baan schoon te vegen, werd hier en daar door 't werpen van steenen verzet gepleegd. Zulke dingen leiden tot verbittering van weerszijden en krijgen politieagenten, meestal lieden van weinig ontwikkeling, oarte blanche om te hakken en te ranselen naar hartelust, dan heeft de ondervinding geleerd, dat daar ge woonlijk misbruik van wordt gemaakt; zoo ook nu weer. Zelfs sloeg zoo'n politieman in zijn ijver zijn eigen inspecteur met den sabel op 't hoofd. Men leest dan ook dat onschul dige menschen, die op weg naar hun woning of hotel waren,werden mishandeld, zelfs wan neer ze angstig de vlucht namen. Zulke din gen leiden tot een verbittering, die zich later openbaart,dingen die niet vergeten worden en als hoofdoorzaken mogen worden aangemerkt van de mindere achting, die de politie in Am sterdam geniet. De burgemeester, Mr. v.Tien- hoven, die op reis was, kwam spoedig terug en ook de minister van binnenlandsohe zaken kwam in de hoofdstad om maatregelen te be spreken. Gelukkig schijnen de gemoederen wat tot kalmte gekomen. De premie ten bedrage van 10000 Mark, die gesteld was op de aanhouding van den moordenaar van den politieraad Rumpff te Frank fort a/M, is eindelijk verdeeld. De gendarm Götz, van Hockenheim, die Lieske het eerst aanhield, heeft 6000 Mark ontvangen, terwijl de overige 4000 Mark verdeeld zijn onder de andere personen, die tot de arresta tie van den moordenaar iets hebben bijgedragen. Bij talrijke in Duitschland en Engeland door deskundigen genomen proeven zijn de kurkkoolpijjakkers en vesten, volgens het systeem van prof. Benecke te Koningsbergen, ge bleken te zijn een practisch hulp middel tot redding bij ongelukken op het water. De voordeelen er van boven de uit kurk vervaal digde klee- dingstukken bestaan, bij een gelijk draagvermogen, in grootere licht heid en gemakkelijkheid, waardoor zij als gewone kleedingstukken bij het werk gedragen kunnen worden. Vooral de vesten zonder mouwen zijn voor visschers zoo bruikbaar, omdat zij in het geheel niet hinder lijk zijn en, daar verkoolde kurk een goede beschutting tegen koude ver leent. Valt een met zulk een vest gekleed persoon in het water, dan zal deze, als hjj niet kan zwem men, in loodrechte houding met het het hoofd en de schouders boven water blijven. Kan hij zwemmen, dan heeft hij zijn eigen gewicht niet te dragen en kan zich dus zonder bijzondere krachtsinspanning vooruit bewegen of, op den rug liggende, uitrusten, waarbij hoofd, borst en de punten der voeten boven het water uitsteken. Voor dageljjksch gebruik van zeelieden, enz. worden nette pij jakkers op maat vervaardigd, die 700 a 800 gram verkoolde kurk be vatten. De gewone pijjakkers en vesten zijn uit twee lagen sterk Hollandsch linnen gemaakt, waar- tusschen zich de grove kurkkool be vindt; de geheele pijjakker weegt 1,306 kgm. Voor vrouwen en kin deren worden evenzoo dergelijke kleedingstukken aangemaakt, die ook voor het gebruik op passagiersstoom- booten en zeilschepen aanbeveling verdienen. Te Peking is, ten behoeve der ontelbare bedelaars, die er rondzwer ven, door eene maatschappij een Kimaofan of kippenvederen-huis ge bouwd, dat als slaapstede dienst doet. In dit huis is een groote zaal, waarin zich één enkel reusachtig bed van kippenvederen bevindt. Mannen en vrouwen, jong en oud, kortom allen kunnen hier komen. Iedereen richt zich des avonds zoo goed mo gelijk in en zoekt in den vederen- Oceaan een geschikt plekje uit. In den beginne kreeg ieder 9laper een deken tot beschutting, maar die dekens verdwenen zeer spoedig en werden waarschijnlijk door de be dienden van het huis ontfutseld en verkocht. Men heeft daarom thans een reusachtigen gemeenschappelij- ken deken gemaakt, die even groot is als de geheele zaal. Gedurende den dag wordt die de ken door touwen en rollen naar bo ven getrokken, maar als bjj avond ie dereen naar zijn zin ligt, laat men dien neder en dan moet iedereen maar zien dat hij een der gaten vindt, waardoor het hoofd gestoken kan worden, daar men anders ge vaar zoude loopen te stikken. Ook des morgens moet men het hoofd voorzichtig uit het gat trek ken, zoodra een tamtam het teeken tot opstaan geeft de gemeenschap pelijke deken wordt dan eensklaps omhoog gehaald. Aan het Berliner Tageblatt meldt men uit Keulen d. d. 23 Au gustus De Hollander die zich eer gisteren in eene restauratie het le ven benam, is een Hagenaar en heet Jhr. Ch. de Geselaar. Hij is de zoon van den president van Peka- longan, op Java. De ongelukkige had in Januari 1884 wegens zijn slechten gezondheidstoestand een tweejarig verlof gekregen, en had zich gedurende dien tijd verloofd met eene dochter van één der hooge spoorwegbeambten te Keulen. De terugkeer naar Java was hem door den dokter sterk afgeraden, zoodat hij reeds bij den Hollandsche regee ring ontslag uit zijne betrekking had gevraagd. Eenige dagen geleden kwam hij weder te Keulen aan, met het plan om zjjne bruid bekend te maken met zijne slechte gezondheid en de verloving af te breken. Den 20sten dezer kocht hij, 's middags, een re volver bij een wapenhandelaar al daar. Den avond bracht hij, in een vroolijke stemming, in den kring zij ner toekomstige schoonouders door, zonder iets te doen vermoeden van den zwaren strijd, dien hij inwen dig streed. Den volgende morgen maakte hij een eind aan zijn leven door een revolverschot tegen den slaap te lossen. Verscheidene familieleden van den ongelukkige, die ongeveer 40 jaar oud was, zijn gisteren uit den Haag hier aangekonen. Het ljjkzal mor gen te Keulen worden bijgezet. Een oude boer vroeg in den trein aan een heer, die geabonneerd was op de lijn „Hé da's oarig; hebt i geen koartje neudig P" „Neen!" antwoordde de heer; „zelaten mij meerijden voor mijn eerlijk gezicht". „Zoo, dan moet je zeker een heel klien endje Vader. Mozesje, lieveling, van wie hondt je meer van Pa of van MaP Mozesje. Van ieder 50pCt. De BURGEMEESTER der ge- meente Helder, maakt, ter aanvul ling van de bekendmaking van 25 dezer (zie bekendmaking op de 4e bladz.), betreffende de schietproeven op het fort >Harssens," aan de daar- bij belanghebbenden bekend, dat die schietproeven thans z(jn vastgesteld op den len en 2ea September a.s. Helder, 28 Augustus 1885. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2