'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1309 Woensdag 2 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bareanx: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. ü-dvertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Sept. 1885. In de Staatscourant van 29 Aug. is opgenomen bet verslag van bet examen tot toelating als adspi- rant-administrateur bij de koninklijke Nederlandsche zeemacht aan de Op leiding" te Willemsoord in het jaar 1885. Voor het examen hadden zich aangemeld 32 candidaten. Hiervan zijn 6 niet opgekomen en 7 hij ge neeskundig onderzoek afgekeurd, zoo dat slechts negentien jongelingen aan het examen deelgenomen hebben. Van dezen hebben aan de vereisch- ten van het examen voldaan 6 en niet voldaan 13. De minister van justitie heeft bepaald, dat aan ontslagene gevan genen, die binnen de vijf uur hunne bestemmingsplaats kunnen bereiken, geen reisgeld meer zal worden ver strekt. Ingeval veergeld, moet be taald worden, zullen zij daarvoor van het noodige worden voorzien. Te rekenen van 1 October a.s. wordt voor de inleggers in de Rijks postspaarbank, in plaatsen waar ne vens een post-, bij- of hulpkantoor, tevens een Rijkstelegraafkantoor (waartoe ook die met telephoondienst behooren) gevestigd is, de gelegen heid geopend, om de overbrenging van aanvragen om terugbetaling op op 't spaarbankhoekje (mits niet van het geheele tegoed) alsmede van de orders van terugbetaling, welke dien- tegevolge door den directeur der Rijkspostspaarbank worden afgegeven door middel van de telegraaf te bespoedigen. Donderdagmiddag kwam te Blokzijl een schip binnen, dat een loods aan boord had genomen van de Lemmer. Dicht voor de haven sloeg de fok over en daarmede de loods overboord. Niettegenstaande alle aangewende pogingen, gelukte het den opvarenden niet den drenkeling te redden. Ook het lijk is nog niet gevonden. In de Rietlanden is Vrijdaga- door een agent-rechercheur een be ambte van den Holl.-Spoor in hech tenis genomen, als verdacht van zich geruimen tijd geleden, schuldig ge maakt te hebben aan diefstal van eenige kostbaarheden uit een colli. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Noordgouwe dd. 27 Aug. Donderdagavond omstreeks 8 uur had onder de volgende omstandig heden een vermoedelijke poging tot moord plaats. De 15-jarige onder wijzers-kweeke- ling d. B. werd door zijn vader uit gezonden om een boodschap te doen. Daartoe verliet hij de woning door de dreef van het nabijgelegen Katte- bosch. Juist bij het uitgaan van het bosch pakte een forsche kerel, uit de sloot springende, hem van achteren aan onder den uitroep: »Hier heb ik je, nu heb je uw verdiend loon." Hij sleept den knaap, vastgehouden aan beide handen, over een lengte van 370 passen naar een modderput in een naburige weide en werpt hem voorover daarin, waarop de woestaard den put ohmiddelljjk verlaat. Gelukkig kon de B. zich redden aan het vele »sec" dat in den put groeide. De politie doet ijverig on derzoek. Te Zoetermeer woonden se dert eenigen tijd een heer en een dame op zulk een grooten voet, dat iedereen dacht dat het rijke lui wa ren, en ze betaalden ook alles comp- tant. De vorige week was de heer naar Rotterdam ter bruiloft. De dame, nieuwsgierig, liet zich mede daarheen rijdenhij was evenwel weer eerder thuis en bemerkende dat zij uit was, sloot hij de deur. Toen zij 's nachts om drie uur thuis kwam, wilde hij niet opendoen, en de dame, de daad aan het woord parende, sprong te water, waaruit zij nog bijtijds gered werd, waarna zij werd binnengela ten. Des morgens voeren ze weer in één schuitje. Thans zijn beiden met de noorderzon vertrokken, de gehuurde meubelen voor de credi teuren en veel schuld, want de comptante betaling had opgehouden achterlatende. Men zegt dat ze naar Brussel zijn vertrokken. Of de jacht, die nu sommigen op hen maken, baten zal, betwijfelt men. Donderdagnamiddag omstreeks 7 uur heeft de oorlogsboot Isala op de Waal ter hoogte van Oosterhout, heneden Nijmegen, bij het lichten van het anker; dit verloren en is het in den rivierbodem blijven steken. Kort nadat de Isala van die plaats was vertrokken, kwam een stoom boot met een sleepconvooi de Waal aldaar op, bij welke gelegenheid het vaartuig Van den Berg, geladen met ijzererts, op het verloren anker der Isala stootte en zoodanige lekkage bekwam, dat het weldra zonk. Gisteren is daarvan te Eist door den schipper een scheepsverklaring opgemaakt. Voor eenige dagen, zoo ver haalt de Midd. Ct., werd te Yerse- ke een troepje werkmeiden, bezig met oesterpannen te krabben, door hun opzichter, die eenige oogenblikken afwezig geweest was, op een eigen aardige bezigheid betrapt. Zij had den nl. ieder een spiegeltje en een fleschje bij zich en waren bezig met den inhoud van dit laatste te blanketten!O ijdelheid der ijdel- heden! Een pannenwerkster in broek en laarzen en geblankette wangen! Wie kent zeldzamer combinatie! Dat de parapluie een onontbeer lijk stuk voor eiken rechtgeaarden Am sterdammer is, is overbekend; naar 't schijnt zijn echter de bewoners van Salzburg nog sterker aan het nuttig meubel gehecht. Bg den optocht die tijdens de en trevue der Keizers van Rusland en Oosterijk te Kremsier plaats vond, staken de boerinnen, die er aan deel namen, herhaaldelijk haar parapluien op en deden die dan weder neder. »Dat zijn zeker vrouwen uit Salz burg", zeide graaf Taafle tot een journalist, met wien hg stond te pra ten, daar komt ieder mehschenkind met een parapluie ter wereld en die stad telt 16000 inwoners en 17000 parapluien." Groot opzien verwekt in Ame rika een door Hereshoff te Bristol gebouwd stoomjacht van 27 M. leng te en 3,30 M. breedte. Stiletto ge naamd, dat bij den wedstrijd de snelste Amerikaansche rivier-stoom boot Marij Powell schitterend over wonnen heeft. De Stiletto legde een afstand van 48 Km. in 75 minuten af en bereikte dus de verbazende snelheid van 38 Km. in het uur. Wel is waar hebben de nieuwe Duit- sche torpedobooten van Schichau te Elburg even snelle proeftochten ge maakt zij zijn echter van veel krachtiger machines voorzien, die op een pleizierjacht niet te gebruiken zijn, omdat zij te veel plaats inne men. Het resultaat werd hoofdza kelijk door zeer sterke ketels ver kregen, die een zeer hoogen stoom druk kunnen verduren. De Stilet to is van een viervleugelige schroef voorzien. Menigeen weet zeker niet, dat prins Bismarck een papierfabrikant is, en jaarlijk ƒ120.000 met verschei dene papiermolens verdient, waar over hij zelf de admistratie voert. Onder hen die zich dezer dagen op het bureau, waar te Washington de pensioenen uitgereikt worden, bevonden, was een zekere Snyder, oud-soldaat van een regiment van New-York. Zijn beurt om gehoord te worden, was gekomen en een on der-commissaris verzocht hem zijne papieren achter te laten; men zou ze nauwkeurig onderzoeken en wan neer hij er recht op had, zou hem een pensioen toegekend worden. Snyder antwoordde dat hij juist het tegendeel van een pensioen kwam vragen. Hij ontving er reeds een, en hij verlangde dat men het zou schrappen, daar hij zelf voldoende bezat om te leven en dus niets van den Staat behoefde. De onder-com missaris, meenende met een krank zinnige te doen te hebben, zag den man eens aan, doch na zich gerust gesteld te hebben, zag hij dat de man werkelijk een pensioen van 72 dollars per maand ontving. Hg bracht hem bij den hoofdcommissaris, die het pensioen van den oud-soldaat Snyder schrapte op diens eigen ver zoek. Men leest in de N. R. Ct Den 11/12 Aug. zijn te St. Pe tersburg proeven genomen met een nieuwen luchtballon, medegebracht uit Parijs door den generaal-majoor Boreskof. De ballon is het eigen dom van het ministerie van oorlog, en bestemd voor militaire doelein den. Yoor het besturen en het be handelen van den ballon is een bij zonder detachement ingesteld, be staande uit 3 officieren van het telegraaf park en 20 lagere militairen. De proefnemingen hadden plaats in tegenwoordigheid van den minister van oorlog Wanofski en vele an dere hooggeplaatste personen. De minister steeg bij de eerste proefne ming zelf op, vergezeld van een officier. Op een gegeven teeken lieten de manschappen den ballon los, die tot een hoogte van 100 voet steeg. Yan daar werden door den officier telegrafische teekens naar beneden gegeven. Het luchtvaar tuig was een ballon captif, vervaar digd uit sterke gele, zijde en inge richt voor drie personen. Het kan op stijgen zoo hoog men wil, en blijven staan. De proefnemingen hebben goed voldaan. Om-op een hoogte van 100 voet te komen en weder te dalen gebruikte men een half uur tijd. Het Russische ministerie van oorlog moet het voornemen hebben verschillende ballons naar dat mo del te doen vervaardigen. INGEZONDEN. ZONDAGSRUST. In Oostenrijk is eene nieuwe Zondagswet aangenomen die den 14 Juni jl. in werking trad. Volgens deze wet begint de Zondag- rust des morgens om 6 uur en duurt volle 24 uren, alle instellingen van nijverheid met uitzondering van hen die uitdrukkelijk wor den vrijgesteld, zijn verplicht die wet te gehoorzamen. Den 14 Juni kon men voor het eerst de werking der wet gadeslaan, die Zondag gaf voor het eerst, na lange jaren aan de straten en werkplaatsen een uitzicht in overeenstemming met den dag des Hee- ren, terwijl tot hiertoe aan de verschillende in aanbouw zijnde huizen den geheelen Zon dag, ook onder kerktijd, werd doorgewerkt, en de scharen arbeiders en arbeidsters in het werkpak treurig afstaken bij de welgekleede kerkgangers. Heerscbte nu op de plaatsen waar gebouwd werd en in de fabrieken overal rnsteen blik in de lage vensters der werk plaatsen gaf niet gelijk te voren hoofden te aanschouwen, die over hun werk gebogen, gedoemd schenen te zijn tot een slavenleven, erger nog als weleer^op de plantages in West-Indiëmaar voor een ieder hunner was een tijd aangebroken, waarop het leven zijn rechten hernemen kon. De kerkgebou wen waren flink gevuld en na de Godsdienst oefening zag men groote groepen net geklee- de arbeiders met vrouwen en kinderen in de naastbij gelegene parken of in de vrije natuur buiten de stad rondwandelen; op die aangezichten was vreugde te lezen en geen wonder, immers nu zou elke arbeids week een rustdag brengen zooals nimmer te voren gekend. Jaren van eindelooze arbeid, slechts afgebroken door de woeste uren, door gebracht in onmatigheid en onverschilligheid, ze zouden voor hun geen slavenketen meer zijn. Gaat het u als mij, dan stemt zulk een resultaat der wetgeving tot vreugde, treu rig genoeg is het dat de werkman, de be ambte, door de wet moet in bescherming genomen worden tegen de hebzucht van patroon of werkgever en ook tegen heer- scheode gewoonten of gebruiken die zoo on gemerkt een macht zijn geworden waaraan niet te veranderen scheen, en toch met hoe weinig moeite worden soms vele bezwaren overwonnen. Onze politie hier ter stede kende nauwelijks een vrije Zondag voor hun, als ja om de acht of tien weken, daar scheen geen verandering mogelijk, de dienst, zoo heete het kon dat niet dulden, en zie, bij 't optreden van de nieuwe commissaris wordt om de vier weken aan de agenten een vrije, geheel vrije Zondag toegekend, en de dienst wordt, ja, zoo goed vervuld als vroeger. Zelfs een zekere opgewektheid wordt waar genomen bij knechts of werklieden, die de vrijheid des Zondags wordt verleend, en of die Zondagrust ook verwarring zal aanbren gen? Och 't is onzin zoo iets te denken. Zijn het dan de slechste handelaars die Zon dags geen zaken doen? Zijn het de insolied- ste winkels die Zondags gesloten zijn P Zijn 't de slechtste werklieden die hun Zondag hei ligen en vieren? Welke landen zijn moreel en materieel en finantieel, de meest bevoor rechte, de meest ontwikkelde P D&ar waar gewerkt wordt in rustelooze slavernij waar 't menachelijk leven geen rust en ook geen hoogere behoeften meer kent, of daar waar de kracht wordt verdubbeld, die het leven van ons vraagt door de rust en de vrede, die de van God ingestelde rustdag ons geeft P Maar zegt welligt de een of ander, de pogin gen tot verkrijging van Zondagrust zijn niet vrij van overdrijving het wordt eene zieke lijkheid, men gaat te verZou het waar zijn P wie ia het die oordeelt, dat we te ver gaan P is 't een ambtenaar die liever altoos maar doorwerkt als een machine P of een werk man die zegt, dat die rustdag voor hem totaal overbodig is P Ik wenschte die man te zien en te spreken; er zijn ja, handelaars en win keliers enz., die geen afstand willen doen van Zondagsverkoop, maar heuseh niet, omdat zij liever slaaf als vrij willen zijn. O, neen indien ge hun wondt guarandeeren, hun mo gelijk verlies als ze Zondags sluiten, ze zou den met heide handen uw aanbod aanne men, mtór! wie lost die moeilijkheid voor hun op. 't Is met hen als met de onder nemer eener stoombootdienst die ik daar over sprak, gaarne zou ik het willen voor mij eD voor mijn volk, maar? het dividend als dat nu eens zooveel procent minder was mijn heer, dan vreesde ik voor de aandeelhouders, „en daarom we moeten varen en des Zon dags dubbel", daarom zou ik alleen willen aansporen, werk op Zondag niet, koop op Zondag niet, reis op Zondag niet. Het groote publiek moet het belang en den invloed van Zondagrust begrijpen en de zaak is gewonnen. Yoor ziekelijke overdrijving geen vrees, dit is slechts een voorwendsel om de zaak te be strijden, geen wet dus die gebied een half luik dicht te doen en in 't geniep te verkoo- pen. Neengeen huichelarijmaar ook geen openbare ergernis door handel en bedrijf op de straat, of geeft de bevrediging der snoep lust uwer kinderen u aanleiding om te wen- schen, de gansche straat met karren en uit stalling overdekt te zienP zoo ja! welnu accepteer dan ook de ongebondenheid en ruwe taal die ge soms zoo dikwerf bij en om die uitstallingen verneemt, en treedt dan als ge den moed hebt in discussie met u zeiven en beantwoord de vraag wat goeds ge gedaan hebt, en waarvoor nw kinderen, of uw om geving u dankbaar zallen zijn. Er is zooveel wat in den doofpot wordt gedaan met d© leuke opmerking „bet kan onmogelijk"; zou het waar zijn dat het onmogelijk is P 14 dagen geleden passeerde de Postbrug een lichtervaartuig geladen met basaltsteen, en dat wel op Zondag des avonds ten 6.40. De brugwachter moest de brug opendraaien legio wandelaars stonden van weerszijden te wachten, allerlei lieflijke opmerkingen wer den aan 't adres van den schipper gericht, waaronder deze mij trof. Waarom verbiedt het gemeentebestuur, dat onnoodig Zondags varen niet, of zoo dat niet kan, welnu men heffe 50 cents recht voor iedere brug die ge passeerd wordt, en storte dat geld in de armenkas, men kan er zeker van zijn, de schipper zal wel tot Maandag wachten of Zaterdagavonds zich reppen om op de plaats zijner bestemming te komen; daarom laat het ons ernst zijn of worden, wie ééne goede gedachte kan aankweeken heeft veel gewon nen, elk doe in deze wat goed en nuttig en aan de zaak bevordelijk is we zullener niet armer door worden, maar wel rijker aan levenskracht en levensmoed. Een voorstander van Zondagsrust. De redactie der Kath. Illustratie heeft, ter eere van den verjaardag van prinses Willielmina, de jongste aflevering van dit tijdschrift bijna geheel aan het prinsesje gewijd, ter wijl er bovendien een portret van de kleine jubilaris is bijgevoegd. Zoo dichtte o.a. de heer J. R. v. d. Lans het onderstaande volkslied voor den nieuwen nationalen feestdag of Prinsesjesdag, 31 Augustus. Al is 't Prinsesje nog zoo klein, hoezee Eens zal ze Koninginne zijn, hoezee De Oranjestam sterft nog niet uit, Maar bloeit weer in deez' jongste spruit! Hoezee hoezee hoezee(bis). Al is 't Prinsesje nog zoo klein, hoezee Eens zal ze Koninginne zijn, hoezee Maar schoon ons hart daarnaar verlang, God spare Koning Willem lang Hoezeehoezee hoezee (bis). Al is 't Prinsesje nog zoo klein, hoezee Eens zal ze Koninginne zijn, hoezee' Word daarom ons Prinsesje groot Wij zijn haar trouw tot in den dood Hoezee hoezee hoezee (bis).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1