Advertentiën. Attentie s. v. p. FLORA TJA. Al ia 't Prinsesje nog zoo klein, hoezee! Eens zal ze Koninginne zijn, hoezee Dat God haar dus voor ons bewaar Nog menig rijk gezegend jaar! Hoezee hoezeehoezee (bis). Al is 't Prinsesje nog zoo klein, hoezee Eens zal ze Jvoninginne zijn, hoezee En zingen wij, vereend van zin Heil Wilhelmina, Koningin Hoezee hoezee hoezee (bis) Stoomvaart berichten. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 29 Aug. van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia, is 31 Aug. te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Madura vertrok 26 Aug. van Atjeh naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts passeerde 27 Aug. Adeu van Batavia. Het stoomschip Burgemeester Deu Tex. is 30 Aug. van Amsterdam naar Batavia te Southampton aangekomen. Het stoomschip Prins van Oranje is 29 Augustus van Batavia vertrokken naar Am sterdam. Markt-Berichten Alkmaar, 29 Aug. Aangevoerd 17 Koeien en Ossen f170 a 240, 13 nucht. Kalveren flS a 30, 26 Schapen f 16 a 25, 70 Lam meren f7 a 12, 92 magere Varkens f 13 a a 23, 129 Biggen f 6 a 9 4 Bokken en Geiten f 8, Kipeieren f 3.25 a 3.50 p. 100, Boter por kop f 0.65 a 0.776. Hoorn, 29 Aug. Tarwe f 8 a 9, Gerst f4.50 a 5, Haver f 3 a 4, Erwten: Witte f 7 a 9, Groene f10 a 12, Grauwe f 11 a 12, Vale f9 a 10Karweizaad f 23.25, aangev. 6 Paarden f 60 a 250, 24 Schapen f16 a 23, 103 Lammeren f8 a 15, 6 Kal veren f 16 a 22, 30 Varkens f 12 a 20, 162 Biggen f4 a 9, 100 Kippen f 0.70 a 2, 14800 Kipeieren f 3 a 3.50 per 100, 1721 hoppen Boter f 0.60 a 0.55 per kop. Kantongerecht te Helder. Zitting van 26 Augustus 1885. Het nederleggen van mesthoopen op den openbaren weg; J. B. f 1, Het hebben van een mestvaalt binnen de kom der gemeente, I. S., f 5. Het hard rijden binnen de gemeente, P. B.; IJ. K., ieder f 3. Het laten loopen van vee op een anders in den oogst staanden grond, S. K.; S. H., ieder f 3. Het gaan over een anders in den oogst staanden grond, L. Y.I. M. A.; I. B., ieder f 3. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg; E. S. I.D.; S.P.; H. R.; P. B., ieder f 3.— Allen subsidiaire gevangenisstraf en in de kosten. Burgerlijke Stand Helder. Van 28 Aug. tot 1 Sept. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDJ. W. J. J. van Rosendael, M. A. P. Simon. BEVALLENJ. C. Rietvelt, geb. Lee- wens, d. J. Stecher, geb. Wartenborst, z. A. H. van der Made, geb. Buijs, d. J. Koch, geb. Buitendijk, d. M. Gauw, geb. Blokker, d. H. J. Arpeau, geb. Ooms, d. M. Spil, geb. van Willigen, d. P. Koningstem, geb. Snoer- wang, d. W. de Vroom, geb. Smit, d. A. H. Man, geb. van Grunningen,d. OVERLEDEN: S. L. van der Meulen, 60 j. P. van Vleuten, 3 w. F. Nak, 5 m. Vervolg der Berichten Zr. Ms. stoomschip „de Ruijter" verliet heden morgen de haven en zal spoedig zee kiezen. Gisterenavond werden reeds voorbereidingen genomen voor de ge combineerde manoeuvres van zee- en landmacht. Torpedobooten stoomden naar buiten en nu en dan zag men 't werken met electrisch licht. De ministers van Oorlog en van Waterstaat, Handel eu Nijverheid zijn alhier aangekomen, ter bijwoning van de oefeningen met zwaar Krup- geschut, ter gelegenheid van de ge combineerde manoeuvres aan het fort op de Harssens te houden. De schietproeven uit het koe- pelf'ort op de Harssens alhier zijn hedenmorgen aangevangen. De wind is gelukkig nog al aflandig. Gisteren werd de vijlde verjaar dag van H. K. H. Prinses Wilhelmina door 't uitsteken van vlaggen alhier herdacht. Gelijk het leger een generalen staf bezit zal binnenkort bij de Marine een marinestaf worden opgericht. Die staf zal waarschijnlijk te 's Graven- hage zijn standplaats hebben. Tot nu toe onderhandelde de generale staf rechtstreeks met het marine departement. Het artillerie-vrijkorps alhier, hield jl. Zondagnamiddag een huis- houdelijken schietwedstrijd in het lokaal Musis Sacrum. De heer Polak was zoo welwillend geweest om het lokaal voor deze gelegenheid, met het oog op den verjaardag van prin ses Wilhelmina, fraai en toepasselijk te drapeeren. Talrijk werd door de leden aan dit concours deelgenomen. Na een heftigen kampstrijd, werden de prijzen toegewezen als volgt lste prijs de heer D. P. H. Aberson met 24 punten2de pr. L. de la Fontaine en 3de pr. A. v. Willigen, ieder met 22 punten 4de pr. G. T. von Oterendorp, 5de pr. G. Bouricius en 6de pr. C. Postma, ieder met 21 punten7de pr. H. A. Stadermann, met 21 punten. Op de vrije baan werden de prij zen behaald als volgtlste prijs de heer D. P. H. Aberson, met 18 pun ten 2de pr. J. C. Reijers, met 12 punten 3de pr. L. Boonmet 10 punten. Het bestuur van »Floralia" hield jl. Zaterdag een zitting tot inschrijven van deelnemers aan de a.s. Bloemententoonstelling, 't Aantal ingeschrevenen was zeer bevredigend. De inzending heeft a. s. Donderdag plaats. In de vergadering der rege- lings-commissie voor den alhier ge houden Vliegerwedstrijd, die gisteren in 't lokaal der Sociteit Eensgezind heid plaats vond, is met dankzeg ging aan den Penningmeester diens rekening en verantwoording goed gekeurd. 't Batig saldo, f6.55 be dragende, is bestemd als bijdrage voor den eerstdaags te houden vliegerwed strijd in 't Koegras, onder deze gemeente. Wij vernemen dat de machinis ten le klasse der Kon. Nederl. Marine zich bij adres tot den Minister hebben gewend met het verzoek, dat in hunne tegenwoordige positie eenige verbe tering moge worden gebracht. Den 4den September a. s. zal ook te Schagen een Vliegerwedstrijd plaats hebben. Ten gevolge van het voortdu ren der cholera te Marseille, zullen ook de stoomschepen der »Rotter- damsche Lloyd", in plaats van ge noemde haven, tijdelijk Genua aan doen, te beginnen met de Soerabaja, 12 September a. s. van Rotterdam vertrekkende. Texel, 31 Augustus. Alhier is tegen den Zuiderdijk op- gevischt, een zwartgeverfd scheeps naambord, dat ongeveer op de helft was afgebroken. Op het bord stond met vergulde letters: CHARLES." Het beriebtdoor sommige cou ranten verbreid, als zouden zich voor de betrekking van hoofd der school te den Waal geen sollicitanten heb ben aangemeld, is onjuist. Vóór de sluiting van den termijn, tot aan gifte bepaald, had zich een viertal onderwijzers aangemeld. Een onderofficier van de Nederl. Marine werd Zondagnacht op de Haarlemmerstraat te Amsterdam aan gesproken door zekere Kootte, eerst kortelings uit de gevangenis ontsla gen. De onderofficier gaf hem vuur van zijn sigaar en toen ontrukte Kootte hem het horloge met gouden ketting. De dief maakte zich met het gestolene uit de voeten, doch hij werd op de Heerengracht door burgers en een politie-agent achterhaald. Men zag hem daar het gestolene op straat werpen, waarop hij in hechtenis werd genomen. Te Leeuwarden zijn door de politie drie vrouwen van verdachte zeden in hechtenis genomen, die be schuldigd worden een landbouwer uit een naburig dorp in huis gelokt en van een vrij aanzienlijk bedrag aan bankpapier en specie beroofd te hebben. Ook een naburig winkelier, die bet bankpapier in zijne woning bad verborgen, is in hechtenis genomen. Te Muiderberg is Zondagoch tend door de stoomtram een man overreden, die de onvoorzichtigheid had zich tussehen de waggons te wagen, terwijl de trein nog in be weging was. Hij is ernstig gekwetst. Uit Schiermonnikoog schrijft men dd. 27 Aug Vonden reeds vijf zeelieden, hier te huisbehoorende, in den loop van dit jaar hun graf in de golven, er valt, helaas! nu al weder een ge voelig verlies te betreuren. Op het Ned. schip Maria, kapt. F. Dobbenga, van Pernovicken naar Nieuwediep, bevond zich als kok T. de Jong, die in de nabijheid der kust kort voor het bereiken van de haven door een stortzee over boord sloeg en verdronk. Hij laat een jonge weduwe na met één kind, terwijl een tweede op komst is. Hoogst treurig zjjn hare omstan digheden. Zij verkeert in de diep ste armoede en heeft geene verwan ten, van wie zij hulp in den nood kan verwachten. Men verneemt, dat zich hier een commissie heeft gevormd, welke met haar toestand diep bewogen, meent niet te mogen nalaten, haar aan de liefdadigheid van allen, die een goe dig hart bezitten, te recommandeeren. De keizer van Duitschland heeft een klein pensioen verleend aan de weduwe en de kinderen van een oud soldaat der landweer, tot be looning eener heldendaad, welke te weinig bekend is. Het was in 1870 en 71. De Dnitscbers hadden station Fontenay bezet en er een wacht gelaten. Fransche scherpschutters vielen die wacht aan, doodden en kwetsten eenige soldaten en namen de overigen krijgsgevangen. Yoor dat zij vertrokken, lieten zij de spoor wegbrug in de lucht springen. Een Dnitsch soldaat, Jozef Pott, bleef voor dood liggen. Hij was echter alleen gekwetst. Toen hij tot bewustzijn gekomen was, dacht hij het eerst aan den trein, waarmee soldaten moesten komen. Hij kroop naar de overzijde der brug en slaagde er in, zijn pijnen vergetende, door het geven van nood signalen, den trein te doen stilhouden. Jozef Pott moest een arm en een been afgezet worden, doch hij bleef toch in leven. De eigenaar van het Hotel de 1' Europe, te Alkendorf, die zich ook op den trein bevond, schonk de redder van zijn leven een belooning van 3000 Mark. Keizer Wilhelm heeft thans den moedigen soldaat bedacht en zijn gezin een jaarlijksehe toelage toegekend. Te Zeil moet een metselaar bij het afbreken van een schoorsteen een cassette gevonden hebben, die hij mede naar zijn huis nam. Bij het openen der cassette kwamen glin sterende roode kogeltjes en fonkelen de steenen voor den dag. De kogel tjes gaf men den kinderen als speel goed, doch de vinder kwam op het denkbeeld, dat het jammer zou kun nen zijn, wanneer de kinderen de kogeltjes verloren. Hij bracht alles naar Diggendorf en ontving daar onmiddellijk 2000 Mark. De schat moet een millioen waard zijn, daar de kogeltjes en de steenen paarlen en diamanten zijn. Het onderzoek omtrent de instorting te Keulen. Naar de »Nordd. Allgem. Zeit." verneemt kan het met groote nauw keurigheid ingestelde onderzoek naar de vermoedelijke oorzaken van het instorten van de huizen 75 en 77, op de Houtmarkt te Keulen, dat op 24 Juli jl. plaats vond, als geëindigd worden beschouwd. Allereerst kon worden geconsta teerd, dat de huizen twee oude ge bouwen waren, die 200 jaren geleden waren opgericht. Ten duidelijkste blijkt hieruit, hoe vaag de beschul diging der sociaal-democraten was, die beweerden, dat het ontzettend onheil moest worden toegeschreven aan het slechte metselwerk in onze dagenveroorzaakt door de lage loonen, die aan de arbeiders wor den uitbetaald. Al de bezwaren die, naar aanleiding der instorting, tegen aangenomen werk waren te berde gebracht, vervallen dus geheel. De ramp is door den slechten toestand, waarin de gemeenschappe lijke tusschenmuur zich bevond, ver oorzaakt die muur bestond uit slechte bouwstoffen en wel gedeelte lijk uit tufsteenendoor slechte metselspecie verbonden, en gedeel telijk uit een samenvoegsel van groote en kleine kiezelsteenen met kalk, terwijl zich in dit samenvoeg sel hier en daar open plekken be vonden, die niet met kalk waren aangevuld. Men vermoedt ook dat de muur bij de overstroomiugen, die herhaaldelijk plaats vondeu, veel door vocht heeft geleden en daar door veel van zijn weerstandsver mogen verloor. Aan de zuidzijde was de muur waarschijnlijk lange tijden geleden met tegels bedekt, hetgeen klaar blijkelijk met het doel was geschied, om de slechte plaatsen aan het oog te onttrekken. Bovendien was die op bijna alle plekken met kleeden of behangsels bedekt, zoodat niemand den slechten toestand kon ontwaren. Totnogtoe is dan ook, noch door de van politiewege, noch door de namens het gerecht ingestelde on derzoekingen, iets aan het licht ge komen, dat op verzuim of nalatigheid wijst, ten gevolge waarvan 't onheil zou hebben plaats gehad. De onderzoekingen hebben overi gens tot uitvoerige besprekingen van het vraagstuk aanleiding gegeven, door welke maatregelen betreurens waardige gebeurtenissen, gelijk de instorting op de Houtmarkt, zouden kunnen worden voorkomen. Men heeft op dit punt voorbereidende maatregelen getroffen en er zal ambtshalve een voortdurend toezicht worden uitgeoefend omtrent den toestand, waarin de zich nog in Keulen bevindende oude gebouwen verkeeren. De vastliggende ballon van de Antwerpsche tentoonstelling genaamd 1'Etoile, gezagvoerder Toulet, waar mede een onzer in Mei een tochtje door het luchtruim maakte (zie Dbl. 8 Mei), is in den nacht van Woens dag op Donderdag voor goed opge stegen en gebarsten teruggekomen. De ballon bestond uit twee deelen. Het bovenstevan zware dubbele zijdewas met gas gevuldin het onderste deel, van een lichtere stof bevond zich enkel lucht. Den vo- rigen dag was de ballon nog meer malen met succes omhoog gestegen, maar des avonds waren een paar ankertouwen gesprongen en toen de wind toenam, hadden de overige zoo veel meer te lijden. Daarbij kwam in den naad, die de twee deelen za- menhield, een barst, waardoor de lucht uitstroomde en het gas zoo danig de overhand kreeg, dat 't met gas gevulde deel zich losscheurde en achtereenvolgens al de ankertouwen deed springen, waarna de ballon met duizelingwekkende snelheid omhoog steeg. Daar, in de lucht, barstte de Etoile met een sterken knal en daalde verfrommeld als een reusach tige dweil uit den sterrenhemel naast de tentoonstellingsgebouwen neer. De nachtwachten vpn de tentoon stelling waren van deze vertooning de bewonderende ooggetuigen. De goede discipline in 't Rus sische leger en in 't algemeen de groote gehoorzaamheid van alle on dergeschikten in Rusland zijn alge meen bekend. Een geval als het volgende blijft desniettemin eenig. Toen van Petersburg over Moskou naar Tomck, in Siberië, nog geen electrische telegraaf bestond, werd tot het overbrengen van telégram- men gebruik gemaakt van de opti sche telegraaf. Op zekeren dag kwam er een be langrijk diensttelegram voor den gou verneur van Tomsk. Ongestoord had het zijn weg gevonden naar de Si berische grens, maar verder had het toestel zich onbeweeglijk gehouden en geen van de zonderlinge bewe gingen nagemaakt, die zijn Euro- peesche collega aangaf. Dat kwam daardoor, dat de Sibe rische telegraafwachter den slaap der gerechtigheid sliep en eerst twaalf uur later ontwaakte. Hij zag met schrik wat er gebeurd was, want in de verte gaf een der vleugels van de luchttelegraaf nog een signaal aan, waarbij de bovenste vleugel juist ho rizontaal stond en den vorm van een galg had. Wat stond den beambte te doen? Of doodgeslagen te worden met den knoet, of naar de mijnen gezonden te worden. Hij brengt kort en goed zijn toestel in denzelfden stand als dien het Europeesche aan gaf en hangt zich op aan den bo vensten vleugel. j>Zonderling signaal, denkt de col lega op den tweeden Siberischen te- legraaftoren maar wat helpt het, aan het bevel van den Czaar moet gehoorzaamd worden." Binnen twee minuten bungelt ook de tweede te legraaf beambte in de lucht. En zoo herhaalt zich dit teeken van station tot station, den geheelen weg langs, tot Tomsk. Over 40 lengtegraden hadden alle Siberische telegraaf wachters, gehoor zaam aan het eerste signaal, zich opgehangen Ondertrouwd JOHANNES KISJES, van Harlingen, en ANTONIA F. J. VAN BRUGGEN, van Helder. Helder, 27 Augustus 1885. Receptie Zondag 6 Sépt. te Helder. Volstrekt eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter H. KRUSE—MEIJER. Amsterdam, 26 Aug. 1885. Ontijdig bevallen van een Dochter: H. J. ARPEAU, geb. Ooms. Helder, den 28 Aug. 1885. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieveling FRANSin den leef tijd van vijf maanden. Helder, 28 Augustus 1885. F. NAK. L. NAK, geb. Born. Algemeene kennisgeving. Den 29 Augustus overleed te Amsterdamin den ouderdom van 75 jaren, onze geliefde broeder en bebuwdbroeder, de Heer A. A. J. SCHMEDDES, na een smartelijk lijden van bijna 6 maanden. M. C. SCHOUTEN— schmeddes. M. J. SCHOUTEN. De Heer en Mevrouw FABIUS VAN ERP TAALMAN KIP betuigen hunnen hartel^jken dank, voor de bewijzen van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Nieuwediep, 1 September 1885. Ean ieder wordt gewaarschuwd in zijn eigen belang, geen geld of goe deren, onder welk voorwendsel ook, af te geven, hoegenaamd aan nie mand zonder mijne voorkennis, zullende dit door mij niet worden betaald. F. G. F. KOOP. G-evraaga Scheepsgelegenheid tot 't over voeren van Meubilair, van Am sterdam naar hier. Opgaaf onder lett. H, postkantoor Helder. Tot het in ontvangst nemen der Planten, bestemd voor de a. s. BLOEMENTENTOONSTEL LING, zal de Commissie een zitting houden in 't lokaal »Tovili," op Donderdag 3 dezer, des namiddags van 4 tot 8 uren. Op de potten moet het inschrijvingsnommer zijn aangebracht. Helder, 1 Sept. 1885. Het Bestuur, T. MOOY, Voorzitter. G. E. KLOOSTERHUIS, Secr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2