'T VLIEGEND BLAADJE. ELEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1313. Woensdag 16 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bnreaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavortontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Sept. 1885. De gecombineerde manoeuvres van Land- en Zeemacht behooren nu reeds tot de geschiedenis, daar de oorlogstoestand van af Zaterdag als geëindigd mag beschouwd worden. Al kunnen we zelf geen juist oordeel vellen over de verrichtingen van leger en vloot, we gelooven gaarne, afgaande op het oordeel der daartoe bëvoegde auto riteiten, dat die spiegelgevechten nut, ja zelfs groot nut hebben gehad, zoowel voor bevelhebbers als minderen. Men heeft kun nen zien, waar het nu en dan aan haperde en kan zich voortaan daarvoor wachten, gebreken vermijden en wat goed was nog beter of doelmatiger maken; en daarom achten we tijd en geld, aan de oefeningen ten koste gelegd, niet verspild, integendeel, goed besteed. Dat ons gevoelen werd ge deeld door hen, die met de leiding der manoeuvres belast waren, bleek Zaterdag morgen. Bij 't obtervatorium stonden de troepen, die eea gansche week in het vuur geweest waren, geschaard. Het 2de bataljon, 7de regiment infanterie uit Hoorn op den rechtervleugel en de bezettingen der forten en batterijenzooals ze daar gedetacheerd geweest waren. De kolonel Hojel, bevel hebber der landmacht, omringd door zijn staf, inspecteerde de troepen en betuigde zijne tevredenheid over hunne houding. Nadat vervolgens een carré geformeerd was, zeide de kolonel, dat de oefeningen waren afgeloopen en las een dagorder voor van Z. E. den vice-admiraal, waarin lof werd toegezwaaid aan de officieren, onder officieren en mindere manschappenuit wier ijver en geschiktheid gebleken was, dat koning en vaderland in tijd van nood op leger en vloot kunnen rekenen. De kolonel eindigde met een krachtig „Leve de Koningwelke kreet met geestdrift door de troepen werd herhaald. Daarna defileerden de verschillende afdeelingen voor hun bevelhebber. Het 2e bat., 7e reg. inf., commandant majoor jhr. Meyer, marcheerde toen naar de stoomboot, die de manschappen over de Zuiderzee naar Hoorn zou terugvoeren, vergezeld tot de plaats van inscheping door de stafmuziek der K. Marine, onder directe van den kapelmeester Koning en door den kolonel Hojel en diens staf. Men. leest in liet weekblad De Scheepvaart." Yan de uitgevers-firma Berkhout Cp. te Helder, ontvingen wij een exemplaar van „De Samenstelling van Schepen, benevens conige beschouwingen over vorm, almetin- gen en verdeeling van gewichten, door A. E. Arkenbout Schokker, luitenant ter zee, leeraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine." Blijkens het voorbericht is het in de eer ste plaats des schrijvers doel geweest, een leerboek zamen te stellen ten dienste van de adelborsten, aangezien er van dien aard niets bruikbaars bestond. Wel bestaan er onderscheidene werken over scheepsbouw, doch allen van te grooten omvang om als handleiding bij het onderwijs gebruikt te kunnen worden. Wij vermeenen dat de heer Arkenbout Schokker er niet alleen uit stekend in geslaagd is een duidelijk en prac- tisch leerboek voor de adelborsten samen te stellen, maar voor allen voor wie hun schip hun huis is, allen die met schepen of scheep vaart in betrekking staandat hij hen aan zich verplicht heeft, door hen in de gelegen heid te stellen zich een algemeen denkbeeld te vormen van de samenstelling van een schip, zonder dat hij in te diepzinnige be schouwingen vervalt. Volgens onze meening mag dit werk in de handen van geen enkelen scheeps-officier zoomin van de oor logs- als koopvaardij- marine ontbreken. De teekeningen munten uit door groote duidelijkheid van voorstelling, en de geheele typograpbische uitvoering van het boek, ver dient een woord van lof. De prijs is f2.75. Te Hoorn is het perceel, toe- behoorende en bewoond door den heerE., in den nacht van 10 op 11 dezer door brand vermeld. Burgerlijke en militaire overheden waren allen te genwoordig, en met groote krachts inspanning heeft men den brand tot huis en bergplaats weten te be perken. Naar men zegt is alles te gen brandschade verzekerd, behalve de eigendom van een luitenant der inf., die daar kamers bewoonde en juist aan de oefeningen te Helder deelnam. Op de Prins Henderikkade te Amsterdam ontmoette een man zijn schoenlapper, wien hij eenige dagen geleden een paar laarzen had gegeven om te herstellen. Hij meende een bijzondere overeenkomst te zien tus- schen het schoeisel van Mr. Pik draad en de geïncrimineerde laarzen. Hij greep daarom dezen aan, trok hem een der laarzen uit, en toen de indentiteit zich bevestigde, bracht hij den om het mijn en dijn zich niet veel bekommerenden schoenlapper met de laars zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat deze een wijn huis werd ingedragen, alwaar hem geneeskundige hulp werd verleend. Te Arnhem is een vrouw met de jeneverflesch in de hand dood in bed gevonden. Zij bleek in den drank gestikt te zyn. De gemeenteraad van Enk huizen heeft besloten, adhaesie te schenken aan het voorloopige plan tot droogmaking van de Zuiderzee, en tot afgevaardigde naar een even tueel in deze zaak te houden ver gadering benoemd den heer R. J. D. Hartkamp, burgemeester. Het Haagsche Dagblad verze kert, dat verscheiden firma's te Rot terdam haren werklieden hebben me degedeeld, dat zij, die aan de mani festatie voor het algemeen stemrecht deel nemen, daardoor geacht zullen worden, uit haar dienst te zijn ont- Men schrijft uit Ylissingen De dezer dagen in het naburige Yeere gehouden openbare verkooping van huizen en erven doet maar al te duidelijk zien, dat deze stad on der de eerste van de villes mortes" kan worden gesteld. Er werden 10 gebouwen en erven verkocht, waar onder 2 koetshuizen met stalling voor f120 en f125 het stuk, 3 hui zen met erf en tuinen voor f100 f105 en f205 het stuk, 3 woonhui zen voor f90, f140 en f155 het stuk, 1 pakhuis en erf voor f 110 en ein delijk een heerenhuis voor f300. De 10 perceeleu dus te zamen voor f1450 Een vrouw, die hare buur vrouw in de Czaar Peterstraat te Amsterdam zulk een schop gaf, dat het mensch ontijdig bevallen en over leden is, werd in hechtenis geno men. Zij zelve is moeder van twee kinderen. Zaterdagnacht is te Middelburg weder een groote spiegel verbrij zeldthans niet in een winkel, maar bij den hypotheekbewaarder in de Molstraat. De daders blijven on bekend. Als een bij zonderheid deelt men aan het Yad. mede, dat er Vrijdag tegen den avond op enkele plaatsen in het Zuidwesten van Scheveningen sneeuw is gevallen. Binnenkort zal voor het gerechtshof te 's Gravenbage terechtstaan de Schiedammer, die twee maanden geleden een doodslag pleegde. De beschuldigde, A. M. Vering meier, koperslager te 8chiedam en aldaar geboren, is pas 22 jaren oud. Uit de gevoerde instructie is o. a. het vol gende gebleken In den vroegen ochtend van Vrijdag 10 Juli jl., ruim 3 uur verliet de grasmaaier Van Aalst met zijn dochter Anna en een anderen grasmaaier, Piet Wittenberg, de woning van Larman te Schiedam, waarin zij allen ver blijf hielden, om naar hun work te gaan, toen op den Singel bij de R. C. Kerk de beschul digde hen ontmoette en voorbijliep zonder te spreken. Van Aalst en Wittenberg zagen hem even na en besch., die toen ook juist om keek, kwam daarop naar Wittenberg toe, die staan bleef. Van Aalst en zijn dochter lie pen voort en werden op ongeveer 60 passen ;evolgd door Wittenberg en besch. die schijn- )aar zeer kalm een gesprek voerden, waarvan de voor hen loopende getuigen den inhoud niet verstonden. Alleen hoorden zij den besch. eens zeggen: „ik waag er tien jaar aan." Deze getuigen kenden Veringmeier, daar deze vroeger had verkeerd met een doch ter van Larman, bij wien hij inwoonde, en van wien Wittenberg een zwager was. Aan den Singel bij den Rotterdamschen dijk ge komen, zijn deze getuigen dien dijk overge gaan en bovenop gekomen, zagen zij om naar Wittenberg, die toen nog met besch. zeer rustig voortwandelde. Toen zij den dijk aan den anderen kant afgegaan waren, hoorden zij een oogenblik daarna dat er iemand ver moord was en, terugkeerende, troffen zij Wit tenberg aan, stervende en sprakeloos en ge heel bebloed, in het koffiehuis op den hoek van den Singel en van den dijk. De jas van den verslagene, die deze bij zijn vertrek nit Larman's woning aan had en die deze ge tuigen hem onder weg niet hebben zien uit trekken, vond van Aalst in een gang naast het koffiehuis; hij heeft deze medegenomen naar Larman's woning, waar hij hem later aan de politie heeft gegeven. Wat er gebeurd is in de weinige oogenblik- ken dat van Aalst en zijn dochter den dijk afgingen P Verschillende getuigen hebben het weten te verhalen. Ten eerste een brandersknecht, M. Nessen, die uit zijn venster ziende, de wandelaars had bespeurd en zag, dat bij den Rotterdamschen dijk een grasmaaier en besch. bleven staan, dat besch. toen dreigend den grasmaaier de vuist voorhield. De grasmaaier was toen in boezeroen zonder jas aan, doch hield een op jas een gelijkend voorwerp over den arm. Slechts een oogenblik later, terwijl hij zich van het venster had afgekeerd, hoorde hij roepen: houd den moordenaar, en, naar buiten snel lende, zag bij den grasmaaier liggen, badende in zijn bloed terzelfder plaatse waar hij hem even te voren had zien staan en bij hem twee juffrouwen, die hij met twee heeren, toen hij uit het venster zag, langs den dijk had zien aankomen. Nessen merkte op dat naast het hoofd van den grasmaaier een zak lag, dien hij bij zich had gedragen en hoogstens 5 pas van hem af een jas; dat de maaier een wonde had achter het oor die get. nog getracht heeft dicht te houden, doch te vergeefs, waarna hij de hulp is gaan inroepen van den geneesheer Van der Swan. De twee heeren en juffrouwen waren leden van een gezelschap dat op de Sehiedamsche kermis muziekuitvoeringen had gegeven, te wetenJ. W. Kelly en zijne vrouw M. J. van Velgen,. K. L. Westenberg en J. M. C. van der Haas. Op hun terugtocht naar Rotterdam langs den dijk zagen zij twee personen, die zij later als besch. en verslagene hebben herkend, aan komen en aan den voet van den dijk elkaar zonder een woord te spreken, aanpakten. Besch. trok den verslagene, die geen jas aan had, neer, wierp hem op den grond voorover, zoodat de verslagene met zijn hoofd kwam ter hoogte beschuldigde's buik, hield hem op het lichaam vast en gaf hem twee stompen aan het hoofd. Hij hief zijn rechterhand, waarin hij iets had, daartoe op en liet die den ander op het hoofd vallen, waarna beiden op den grond vielen. Op het geroep van een hunner: „kerel, wat doe je daar", rees de besch. op en nam de vlucht, terwijl de get. van Velgen daarbij zag dat hij in de rechterhand een blinkend voorwerp had. De getroffene bleef daaren tegen roerloos liggen. Op hun hulpgeroep kwamen er personen aanloopen, die den ge troffene hebben gedragen in een koffiehuis, vlak in de nabijheid, waar hij zonder een woord te spreken is gestorven, terwijl de in middels geroepen geneesheer Van der Swan den getroffene in geheel bewusteloozen toe stand heeft aangetroffen, zonder hart- of pols slag, met een gesneden wond aan de linker zijde van het aangezicht ongeveer 3 centime ter lang en diep. Op zijn last werd de ver wonde naar het ziekenhuis te Schiedam over gebracht, doch bij zijn onmiddellijk bezoek aldanr bevond bij, dat de verwonde bereids was overleden. Uit het visum repertum der deskundigen S. Thomas en C. P. Burger blijkt dat de dood het gevolg is geweest van verbloeding, veroorzaakt door met een scherp voorwerp toegebrachte verwondingen. Ondertusschen waren de beide artisten Kelly en Westenberg den besch. achterna ge- loopen in de straat, uitkomende op den dijk. Daar zag Kelly den besch. een beweging ma ken alsof hij een knipmes dicht deed, en hoor de hij hem iets naar boven werpen, dat hij ook hoorde vallen. Dit met bloed bevlekte en gesloten mes is kort daarna door H. Rijm boek, koopman te Schiedam gevonden, op het straatje van het erf zijner woning en is door hem aan den hoofdagent van politie Wagen maker ter hand gesteld. Besch. liep vervolgens een dwarsstraat door en een hoek om en verborg zich achter een hekje voor een plaats bij een woning, dicht bij een molen. Op het geschreeuw van Kelly: „hond den moordenaar!'* kwam de bewoner naar buiten, waarop besoh., die overal met bloed bevlekt was over het met bloed besmette hekje weer op straat sprong en door Kelly en anderen gegrepen werd. Alle getuigen verklaren dat besch. niet dron ken was. Toen hij aangehouden werd, zeide hij: „laat mij los, wat moet je van mij", en op de opmerking van Kelly dat hij iets mis dreven had, antwoordde hij, „een beetje klap pen, dat gaat jou niet aan." Welke reden heeft besch. nu tot deze mis daad bewogen P Volgens hem had hij in den nacht van 10 op 11 Juli te Schiedam kermis ;ehouden en was na het gebruik van eenige lorrels jenever en van omstreeks 20 glazen bier, wat gaan rondloopen om zich wat op te frisschen. Hij is toen tegengekomen den ge tuige Van Aalst en den verslagene, dien hij kende voor een oom van zijn vroeger meisje, Bernardina Larman, bij wien hij zich gevoegd heeft en achter Van Aalst en zijn dochter zijn opgekuierd. Het gesprek is toen geko men op een voorval, dat in den afgeloopen nacht had plaats gehad in een bierhuis, waar hij zich boos had gemaakt op Bernardina, om dat deze hem had beleedigd. De verslagene deelde hem mede, dat hij er wat op zon krij gen van de familie van Bernardina, die op hem loerde, waarop besch. antwoordde, dat hij voor den grootsteu niet bang was. Hierop zou de verslagene, die evenals de Van Aalsten nit Noord-Brabant geboortig was, gezegd hebben „dan zal ik met mijn Brabantschen kop het bloed uitje verbijten." en niet tegenstaande besch. weigering om met hem te vechten zijn jas hebben uitgetrokken en op straat geworpen en hem een klap in het aangezicht hebben toegebraclft. Daarop zijn zij aan het worstelen geraakt en verder weet besch. niet wat er is geschied, vóórdat hij in het politie-bnreel is gebracht. Het knipmes, door hem als zijn eigendom erkend, had hij den vorigen avond bij een koopman op de kermis gekocht. Door Bernardina Larman is nog verklaard dat zij vroeger verkeering heeft gehad met besch. en zij die op raad van haar moeder heeft afgebroken, omdat besch. onverschillig was en haar niet goed behandeldedat hij haar sedert meermalen placht te beleedigen en haar o. a. ook nog in den nacht van 9 op 10 Juli te Schiedam een slag heeft toege bracht in een bierhuis, waar hij in gezelschap van een ander meisje was, terwijl zij zich met haar tegenwoordigen vrijer daar bevond. On waar is het volgens haar, dat zij hem uit jouwde en hem door hare gedragingen ver bitterde, sedert zij niet meer met hem ver keerde. Veringmeier wordt door het (O. M. dat in deze door jhr. mr. de Savornin Lohman zal worden waargenomen, wegens manslag ver volgd. De rechtbank te Alkmaar heeft, blijkens de »Alkm. Ct." uitspraak ge daan in de zaak van de wed. Siebrands aldaar, tegen de gemeente. De recht bank overwoog, dat nu bet vaststaat, dat Siebrands is getroffen door een keps of kolder en hij dientengevolge is overleden, alleen te onderzoeken valt of die kolder gevallen is van de stelling voor de Waag, wat de ge meente niet beeft erkend en door de wed. Siebrands niet was bewezen, evenmin als bet bedrag der aan baar door den dood van baren echtgenoot toegebrachte schade. Vermits de recht bank verder overwoog dat de ge meente niet bad bewezen of zelfs be weerd, dat bet onheil baar schuld niet was, werd bij bet vonnis de aanspra kelijkheid der gemeente aangenomen, mits het feit, dat de kolder van de stelling voor de waag was gevallen, zou vaststaan. Geleid door deze over wegingen, gelastte de rechtbank de wed. Siebrands om door getuigen en alle middelen rechtens te bewijzen 1°. dat de kesp of kolder, die baar man beeft getroffen, is gevallen van de stelling voor de Waag. 2°. de hoegrootheid van bet bedrag der door baar geleden schade. De rechtbank gelastte dat dit ge tuigenverhoor zal worden gehouden op 15 October a.s. Door de ambtenaren te Oud- Yroenboven (Belgisch Limburg) zijn 750 kilo tabak, waarschijnlijk uit Maastricht afkomstig, onder de vol gende omstandigheden aangehouden. Een voerman kwam daar met een kar met hooieen oude knol, voor bet voertuig gespannen, weigerde zijn dienst juist in de nabijheid van bet grenskantoor. Toen nu eenige inwoners en ook de ambtenaren naar bet weerspannige paard kwamen zien, meende de geleider dat hij ontdekt was en zette hij bet op een loopen. Dit verwekte achterdocht en leidde tot de ontdekking der smokkelpartij. Mejuffrouw H, een café-chan- tantzangeres, bad een liefdesbetrek king met een goochelaar, die baar echter trouweloos verliet en zijne biezen pakte, terwijl bij baar als souvenir zijne schulden achterliet, die zij betalen mocht. Gedurende verscheidene maanden goochelde de man in verschillende oorden der wereld, toen hij onlangs in een Noord- Duitscb stadje een advertentie las, waarin mejuffrouw H., chanteuse, wier verblijfplaats on bekend was, werd verzocht zich bij een notaris in Pommeren aantemel- den, in zake een erfenis van der tigduizend mark, die baar door een oom vermaakt was. De slimme goochelaar reisde on middellijk naar Budapest, waar hij wist dat de jonge dame zich bevond hij zocht baar op, viel baar te voet, vroeg vergiffenis, zwoer dat hij zon der baar niet kon leven en bood aan om dadelijk met haar te trouwen. Er volgde een omhelzing en wel dra begaf men zich naar bet trouw- altaar. Na bet huwelijk zei de slimmert langs zijn neus weg: »weet je wel kindje dat je dertigduizend mark hebt geërfd?" Zij lachte allerbekoorlijkst en ant-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1