Advertentiën. Woordde »Ik weet niets van eene erfenis, maar wel iets van eene ad vertentie, af die ik zelve heb laten plaatsen. Ik wist dat de genegen heid die je voor geld koestert je weder in mijne armen zou terugvoe ren. Tot geruststelling kan ik je echter verzekeren, dat ik heelemaal geen oom heb." De goochelaar was geheel ontgoo cheld hij heeft zich vast voorgeno men nooit meer op advertentiën te vertrouwen. Stoomvaartberichten. Het stoomsscliip Soeiida, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Sept. van Snez. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde Dunge- ness 13 Sept. 9 u. nm. Het stoomschip Prins Frederik, van Bata via naar Amsterdam, vertrok van Port-Said den 13 Sept. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 13 September. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Sept. te Genua. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 13 September. Burgerlijke Stand Helder. Van 11 tot 15 Sept. ONDERTROUWD: a GEHUWD: ueene' BEVALLENC. de Koning, geb. van den Tol, z. G. Prins, geb. Edelenbosch, z. C. Wentel, geb. Kuipers, d. G. Schol, geb. Bood, z. J. M. Filarski, geb. van der Wolt, d. M. G. Duin, geb. Regter, d. OVERLEDEN8. Kikkert, 23 j. M. C. Grooff, 15 m. D. Klaassen, 40 j. S. C. Wen- neker, geb. de Gelleke, 57 j. A. C. van Roo sendaal, 4 j. Twee levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. De kapitein ter zee C. H. Bogaert wordt met 15 dezer be noemd tot commandant van Zr. Ms. stoomschip le kl. Atjeh. De Engelsche stoomboot Wid- geon, 11. Donderdag van Londen met bestemming naar Harlingen alhier binnengekomen, is, naar de destina- tieplaats opstoomende, in het Scheur- rak aan den grond geraakt. Ofschoon de voorraad steenkolen en alle losse goederen reeds uit het stoomschip zijn gelost, is het nog niet mogen gelukken het af te brengeu. Men begint aan de mogelijkheid hiervan reeds te twijfelen. Een klein stoomschip, komende van om de zuid, is Vrijdagavond in de Zuidergronden gestrand, doch spoedig zonder assistentie weder vlot gekomen, waarna het onmiddelijk de reis heeft voortgezet. Wegens de duisternis was het onmogelijk bijzon derheden omtrent naam of nationa liteit te ontdekken. Het Nederl. stoomschip Mars is, Zondag van Rotterdam te IJmui- den binnenkomende, aldaar tusschen de pieren aan den grond gevaren, doch na eenigen tijd te hebben vast gezeten, door een sleepboot vlot ge bracht. Daar het gebleken is dat de visschers nog niet algemeen bekend zijn met het voorgeschreven sein tot het vragen van gemeenschap door een Nederlandsch visschersvaartuig met een Ned. oorlogsbodem en om gekeerd, worden reeders en eigenaars van visschersvaartuigen er door den minister van w. h. en n. in hun belang aan herinnerd, dat dit sein bestaat uit twee vlaggende nationale en een andere,onder elkander geheschen, de nationale vlag de bovenste. De terugreis van het aanvallend-leger naar hun garnizoen te Hoorn, was alles behalve een pleizierreis, waarop ze na de vermoeiende en goedgeslaagde manoeuvres, zeker aanspraak op hadden. Goed en wel ingescheept te Nieuwediep kwam de boot, die naar men verzekert, ten zes uren kon arriveeren, omstreeks elf uur in het gezicht der haven, waar zij door den lagen waterstand vast bleef zitten tot na- middernacht 2 uren. Tot zoo lang hebben de troepen zich kunnen amuseeren P Men begrijpt hoe dat zal geweest zijn in die storm- achtigen nacht. Het Hoornsche muziekkorps was reeds namiddags te zes uren bij de haven opgesteld om hunne makkers feeste lijk terug te leiden, dan ook dit was een teleurstelling, nu ging alles met stille trom, maar met haastig verlangen naar rust, dat hun zeker allen toekwam. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram is Zr.M* schroefstoomschip le kl. De Ruyter, onder bevel van den kapt. t./zee jhr. T. E. De Brauw den 18e dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Het „Eijerlandsche Gat" bij name al leen bekend doordien de Noordzee tus schen Texel en Vlieland vrijelijk hare wa teren naar binnen stuwt, maar waar geen schipper waagt die weg, als zou die alleen te zijner behoud overig zijn, te volgen, zal naar wij vernemen, betond worden. Die voor de visschersvloot zoo wenschelijke gebeurte nis is echter nog verre af bewaarheid te zijn, maar de gegronde hoop er voor is aan wezig. Een adres van den heer G. Roosen daal Jr., namens de visschersvloot aan den Minister van Marine persoonlijk aangebo den en toegelicht, is gunstig opgenomen, zoo dat een officieel onderzoek kan verwacht wor den. Omtrent dit adres zijn wij in staat de gronden te ontlecnen, waarop het steunt. In de laatste tijden trekken de visschers steeds verder de Noordzee in, tot hoog bo ven Texel, en niet zelden worden hunne ranke vaartuigen bij plotseling opkomend weder in gevaar gebracht, omdat zij niet spoedig genoeg alsdan het Marsdiep kun nen bereiken; de gevolgen van zulk een toe stand zijn meermalen op noodlottige wijze gebleken. Er zou evenwel niets aan de zaak te veranderen zijn als genoemd Eijer- landsch gat sedert vrtjpgere peilingen niet gewijzigd was; dit nu is gebleken wel het geval te zijn. Het is door eenigen opgemerkt, in 't bijzonder door kapt. R. Veldhuijzen, die bevonden heeft, dat het water op de buitenbank stijgende is en wel zoo, dat tegenwoordig bij gewoon laag water, daar reeds pl. m. 10 voet water staat, een diepte genoeg om de visschersvloot, loodskotters en andere kleine vaartuigen passage te ge ven, als de noodzakelijke merken daarvoor den weg wijzen. Hoe groot is niet het be lang, dat bij deze gebeurtenis voorstaat! Met meer .gerustheid zal men voor de bui kunnen wijken naar een veilige ankerplaats. Indien de officiëele peilingen het vermoe den der diepte bevestigen, dan is voor die kleine scheepjes een hoogst belangrijk feit geschied. Naar aanleiding van het ingediend adres der machinisten le klasse van de Kon. Ned. Marine aan den minister, met verzoek om lotsverbetering, schrijft een inzender in de „Brielsche Ct." het volgende, dat voor het alleszins billijke van dat verzoek pleiten kan In geen dertig jaren is iets in depositie der machinisten verbeterdthans vragen zij allereerst een hoogeren rang. Zij zijn adju dant, maar zij wenscheneen dergelijken graad te hebben als de fortificatie-opzichter bij de landmacht heeft. Die staat boven een adju dant en onder een tweeden luitenant. Wan neer men bedenkt, dat onder de adressanten mannen zijn, vergrijsd in 's lands dienst, ge zonden naar alle hemelstreken om 's Rijks belangen te dienen, dan heeft men dit alleen maar in aanmerking te nemen, om hun ge lijkstelling te gunnen met die opzichters der Genie, welke misschien veel verdiensten heb ben, maar hunne minder moeitevolle taak onder gemakkelijker omstandigheden kun nen vervullen. Maar we mogen de meerdere verantwoordelijkheid van den machinist niet over het hoofd zien wanneer men bedenkt, hoe velerlei de toepassing van stoom op Z. M. oorlogsvaartuigen is geworden, dan kan men zich ook wel voorstellen, hoe de werk zaamheden, maar vooral de verantwoordelijk heid dezer mannen is vermeerderd. Is er dan zooveel tegen om hen, zoolang zij geen offi cier zijn, dien graad te verleenen Mij dunkt het tegendeel, juist omdat ze voor den offi ciersrang wenschen bestemd te worden. Ook dit vragen zij bescheidenlijk. Zij wenschen allen officier te worden. Allen vragen ze ook voor hunne vrouwen en kinderen be scheiden vooruitzichten op een tamelijk pen sioen, op een eenigszins onderscheiden posi tie in de groote maatschappij. Waarom, zoo vragen wij, zij wijzen er slechts op waarom gunt het land den offi cier voor elk jaar, in de tropen doorgebracht, f75 opslag bij zijn pensioen en den machinist slechts f 15? Wij vragen niet: geef hun ook f75. Wij vragen maak een betere verhou ding in dien pensioenopslag. Geef den offi cier f75; malar geef den machinist bv. f 60 den schipper f 50 en zoo graadsgewijze min der. Hiervan spreken de adressanten niet; maar wij tasten naar we meen en niet verre mis, als we beweren, dat zij met eene dergelijke regeling tevreden zouden zijn. En als er beweerd wordt: niet alle machinisten zijn geschikt om den officiersrang te beklee- den, dan antwoorden wijtoegegeven maar laat die in den graad, waarin zij behooren en sluit voor hen de poorten van het vaste corps. Doch eenmaal daar binnengelaten, gun hun dan de reize voort te zetten naar 's Konings épaulet. Op een weiland nabij de Gemeente school no. 1 in het Koegras werd jl. Zon dagnamiddag een vliegerwedstrijd gehou den, voor knapen uit dat deel der gemeente, 't Was fraai en voor dit doel zeer goed weder, met eene matige koelte. De deel nemers met hunne helpers waren op het bepaald uur present en uit de kom der ge meente zelfs waren eenige toeschouwers op gekomen. Eenige leden der Regelings- Commissie voor den alhier gehouden wed strijd in 't vliegeren waren op uitnoodiging van den heer Sant tegenwoordig, om het concours te helpen leiden. Flink ging het meerendeel der vliegers omhoog en tegen 4 uren was het bekend dat de uitgeloofde prijzen in deze volgorde waren behaald 1. C. Spigt, 2. M. Wissekerke, 3. J. Noot, 4. M. Noot, 5. H. Smit, 6. S. Biersteker, 7. J. Wal, 8. J. Kossen, 9. K. de Heer- 10. Jb. Boon, 11. J. Kindt, 12. P. Schouten. 13. Jb. Bouwen, 14. J. C. Maters en 15, D. Buik. Aan de helpers der eerste vijf bekroonden werd mede een prijsje toegewe zen. In 't schoollokaal, waar de prijzen uitgereiktwerden, werden de jongelui, door de goede zorgen van het hoofd der school en zijne echtgenoote, op chocolade onthaald. Een der leden van de Heldersche commissie sprak de knapen op gepaste wijze toe, waar op een driewerf hoerah volgde en 't geheel besloten werd met het zingen van een paar liederen. Welvoldaan keerden de, deelne mers met hunne helpers huiswaarts. Een aantal belangstellenden uit het Koegras woonde dit zeer welgeslaagd feest bij. Een van hen fluisterde den verslaggever in 't oor, dat het wenschelijk was, dat er voor de jongens in dit zoo afgelegen deel der ge meente eens meer wat gedaan werd om hen genoegen te verschaffen. In verband met bet vinden van bet lijk van een man onder de spoor wegviaduct te Rotterdam, is tbans nog een vrouwspersoon op last der justitie aangehouden en in bewaring gebracht. Er bevinden zich tbans drie personen in hechtenis, wier aan houding met die zaak in verband staat. Zondagochtend vroeg zou te Scheveningen eene schuit van den reeder P. de Niet, schipper G. Pronk, naar zee vertrekken. Bij het opwin den van het anker brak de kabel waardoor twee matrozen aan de bee- nen zeer ernstig werden gekwetst en een zeventienjarige jongen zoo erg aan het hoofd, dat hij niet buiten gevaar is. De lijders werden allen naar hunne woningen vervoerd en de schuit moest aan den wal blijven. Men meldt uit Yucht Woensdagavond HVs uur woedde boven deze gemeente een kortston dig doch geweldig onwederéén slag vooral was zóó'hevig, dat de giazen er van dreunden. De bliksem is in een huis op den Helvoortschen steen weg geslagen, met 't noodlottig ge volg, dat de bewoner, de smid H. v. Geene, op zijne legerstede gedood werd. Zijne vrouw en een kind van twee jaren, die in hetzelfde bed slie pen, schijnen ook geraakt geweest te zijn de eerste was Vrijdagmor gen verlamd, zoodat zij hare leger stede niet kon verlaten, terwijl 't kind, dat anders goed loopt, gedu rig viel. Beiden zijn thans echter weer nagenoeg hersteld. Op vreemde wijze heeft de bliksem zich een weg gebaand van kamer tot kamer, heeft 't plafond bereikt, waarin hij twee diepe voren heeft gemaakt, is toen overgeslagen op een friesche hang klok, die hij volgde tot het einde van den ketting, waar hij het be schot van de alkoof heeft doorboord juist op de plek, waar de overledene met 't hoofd lag. Deze was een oppassend werkman, die een weduwe nalaat met negen kinderen. Het getal Hollandsehe bladen wordt in België met een vermeerderd en wel in de hoofdstad Brussel zelve. Het weekblad is getiteld »Flandria." Omdat ic Vlaminc ben," zegt op de titel, een regel uit van Maerlant en daarmede is het doel der uitgave voldoende aangeduid. Het Neder landsch dat in België door het Fransch op vele plaatsen, ook in de Vlaamsche gewestenverdrongen wordt, heeft in de laatste jaren tal van bekwame verdedigers gevonden, die hunne letterkundige talenten dienstbaardeden zijn om een dam te gen dien overheerschenden Franschen invloed op te stellen behalve vele anderen is Hendrik Conscience' een dezer, hier meest bekend zijnde kam pioenen. Wij maken onze lezers met deze uitgave bekend, omdat er ongetwijfeld onder hen zijn, die even als wij, de verschijning van een blad in een taal, die ook de onze is, toe juichen en wellicht de onderneming door een abonnement willen onder steunen. Het eerste nommer ligt bij ons ter inzage; het is met flinke letter gedrukt en ziet er aangenaam uit. Wij wenschen den heer Hoofd opsteller dan ook een blijvend succes, Voor het hof te Amsterdam stonden gisteren in appèl terecht de bewaarder en de directeur van de gevangenis te Haarlem, waaruit de makelaar Visser was ontvlucht. Het requisitoir van het O. M. strekte tot bevestiging van het vonnis, waarbij zij veroordeeld waren resp. tot 15 dagen en 1 maand celstraf. Voor den dirècteur pleitte rar. Katz vrijspraak, De nieuwe eigenaar van een perceel in de Guldenstraat te Gro ningen had, naar de Prov. Gron. Crt verhaalt, besloten den in de gang liggenden bremervloer te vervangen door een marmeren en daarvoor Dindag 11. de oude steenen laten opnemen. In den vroe^n morgen van den volgenden dag was een werk man bezig de aanwezige puin opte- ruimen en het zand vast te stampen toen hij plotseling den grond onder zijne voeten voelde wegzinken. On willekeurig strekte de man zijne ar men uit, waardoor hij zich voor val len behoedde. Bij zijne wanhopige pogingen om een rustpunt voor zijne voeten te vinden, schopte hij een pot, waarin de kelderbewoners den vorigen dag hun wintervoorraad snijboonen gezet hadden, omver, ten gevolge waarvan deze kantelde, brak in zijn val een anderen pot verplet terde en den inhoud over den vloer uitstortte. Een en ander had plaats in de onmiddellijke nabijheid der bed stede van den kelderbewoner, die al dus in zijn zoeten slaap gestoord, tegelijk met zijn vrouw overeind rees en met angst en droefheid de verwoes ting aanschouwde, door den onge- nooden gast in hun woonvertrek teweegbracht. Des avonds beviel de vrouw ontijdig van een zoon. Uit de gevangenis van Rijsel is een gevangene ontsnapt, die aan de ontvluchting van Loevenstein doet denken. Hij is namelijk in een kist het gebouw uitgedragen, welke doo** eenige gevangenen, die timmerlieden van beroep zijn, vervaardigd was. De ontsnapte moet vele medeplich tigen hebben. Een man der brandweer te Keulen werd door zijne vrouw ver blijd met een vierling. Een der jonge wereldburgers stierf spoedig, de overige drie daarentegen, allen jongens, zijn zeer gezond evenals de moeder. De Noorsche schaatsenrijder Axel Paulsen heeft bij het bericht, dat een liefhebber in Canada, Mr. Bowd, in den vorigen winter den vermaarden Noor zou geslagen heb ben, door den Noorschen consul te Montreal dadelijk een uitdaging, tot alle schaatsenrijders van de we reld gericht, doen plaatsen in dè Montreal Gazette. Paulsen is bereid aanstaanden winter tegen iederen schaatsenrijder, waar ook, te rijden over eiken afstand van 8 tot 100 mijlen, om een inzet van 1000 dol lars van weerszijde. Wil de tegen partij den wedstrijd te Christiania aanvaarden, dan ontvangt deze 150 dollars voor reiskosteneen l lijke som verlangt Paulsen voor zijne reis naar Canada. In Mei 1866 en volgende maanden zal te Liverpool een in ternationale tentoonstelling worden gehouden op het gebied van scheep vaart, reizen, handel en fabriekwe zen. Door den Engelschen gezant te 's-Hage is uitzicht gegeven op een verlenging van den termijn voor de aanvragen om plaatsruimte op die tentoonstelling, welke termijn op 1 Nov. a.s. is bepaald. Tengevolge van een vreeselijk voorval heerscht in het plaatsje Wilsch- dorf, bij Stolpen, in het koninkrijk Saksen, groote onsteltenis. Dinsdag jl. was de grondeigeni M., ondpr algemeene deelneming der bevolking ter aarde besteld, toen een hevig onweder de op het kerk hof aanwezigen drong om een schuil plaats in de kerk te zoeken, waarin de geestelijke dan ook de lijkrede uitsprak. Gedurende de redevoering sloeg de bliksem in het gebouw en wel in het midden der schare. Twee grondeigenaars werden onmiddellijk gedood en vijftien personen waren meerdere of mindere mate be dwelmd. Het gouden horloge met ketting van een der dames was ge heel gesmolten. In den jongstenFransch-Duitschen oorlog streed in de rijen der Duit- schers een soldaat, letterkundige, wien 't nog niet gelukt was een zij ner vele drama's opgevoerd te krij gen. De directeuren vielen bij de lezing reeds in slaap. Op den dag van Sedan droeg de belletristische krijger een manuscript, een treurspel, in het bivak nog eens nagelezen, op de borst onder de kapot jas. Een kogel treft hem, dringt door, maar blijft steken in het zesde bediijf. Verder kon hij niet In het dorp Mulk bij Gerdanen hebben een 21-jarig dienstmeisje en een jongmensch zich door middel van een revolverschot van het leven beroefd. Zij waren verloofd, doch hunne armoede belette hen het hu welijksbootje in te stappen. In den koffer der bruid vond hare moeder een compleet lijkgewaad met witte glacé handschoenenop het kleed lag een gouden medaillon met het portret van den bruidegom. OndertrouwdJ B. E. C. SEIGNETTE en ELISE KOORN. Ielder; 13 September '85. Heemskerk, j r Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter E. M. P. RIESSELMANN, geb. Peetep.s. Helder, 14 Sept. 1885. Jllet öe intrede van fiet «fCetlce- (ijle «Nieuwjaar, wenócfit oudergetee- oj leende fijnen gefoo^ó^enooten gegond- qJ fieid en «Joorapoed D. KLEIN Jr., jj] dj onderwijzer. JCefder, £hócfitie 501^6. 'asssasssssasssasasasssd» Op den 8n September werd mijn moederhart diep getroffen, door het afsterven van onzen geliefden Zoon en Broeder, AN- TONIJSBRANDUS THEURÈT, in leven Bootsmansmaat bij de Kon. Ned. Marine, op den jeug digen leeftijd van 23 jaar en 11 maanden, na voorzien te zijn geweest van de H. Sacramenten der stervenden, in het Hospitaal te Amsterdam. Ik verlies in hem een zorgvollen Zoon en mijne kinderen een liefhebbend broeder. Wed. BARIS, geb. Hellegers. Ph. van der mei. l. van der mei, geb. Thedrèt. P. M. THEURÈT. M. BARIS. Algemeene kennisgeving. Door familieomstandigheden eerst heden Heden overleed na een lang durig en geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H. Sa cramenten der stervenden, mijn geliefde Echtgenoot WILLEM KOK, in den ouderdom van ruim 58 jaren. Helder, 14 Sept. 1885. Wed.W. KOK, geb. Oneel. Mede uit naam van kinderen en familie. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2