(Mare Zaïirarii, een ilfiÉFitatalit, Advertentiën. „Oefemi taart Vooruitgang." Declamatorische Voordrachten en Blijspelen. Z. M. de Koning heeft gis teren de zittingen der Kamers van de Staten-Generaal geopend met de volgende Troonrede. Mijne Heeren Bij vernieuwing is het Mij aangenaam U rondom Mijnen Troon vergaderd te zien tot hervatting Uwer werkzaamheden. Mijne betrekkingen met de vreemde Mo- genheden zijn van den meest vriendschap- pelijken aardde deelneming van Mijne Regeering aan de conferentiën te Berlijn, betreffende den Congostaat, en te Parijs, wegens de scheepvaart door het kanaal van Suez, leveren het bewijs dat Nederland zijn plaats onder de zeemogeuheden blijft inne men. De zee- en landmacht geven Mij reden van tevredenheid. Maatregelen worden genomen om de sehutterijen te versterken en hare oefenin gen te verbeteren. De oogst was over het algemeen voldoende; de toestand van den veestapel is gunstiger dan in vele jaren het geval was. De aanleg der Staatspoorwegen nadert zijn einde moge; de voltooiing van dit groote werk den bloei van handel en nijverheid bevorderen. Groote daling der prijzen van producten oefende een ongunstigen invloed uit op de nijverheid van Europeanen in Oost en W.- Indië. De maatregelen, beraamd om den grond te leggen voor een beteren toestand in Atjeh zijn zonder groote bezwaren ten uitvoer gelegdvoortdurende waakzaamheid en vol harding blijven aldaar noodig. Behalve de reeds aanhangige wetsont werpen zullen andere belangrijke voorstel len aan Uwe overweging worden onder worpen. De zorg voor 's Rijks financiën eischt steeds een spaarzaam beheer en versterking der middelen. Met den wensch dat Gods zegen rustte op Uwen arbeid tot bevordering van V lands belangen, verklaar IK deze zittirig der Staten-Generaal te zijn geopend. De opening der Kamers had plaats op de gewone wijze en in volmaakte orde. Er keerschte minder drukte dan gewoonlijk. In (Ie vergaderzaal der Kamers waren de tribunes over vol. De publieke tribune was bezet door schier enkel welgekleede man nen. Z. M. zag er goed uit en sprak met duidelijke stem, zittende op den troon, de rede uit. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Voortwaarts is 17 Sept. St. Yincent gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Sumatra is 17 Sept. Kaap Roca gepasseerd naar Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelmina ver trok 19 September van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 20 September. Het Btoomschip Prins Frederik, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 21 September. Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam, arriveerde te Genua den 20sten Sept. en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip Burg. den Tex, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Port- Said den 21 Sept. Zou denzelfden dagver- trekken. 319i« STAATS LOTERIJ. 6de Klasse le Lijst. Nos. 3473, 7989 f 100. Nos. 2936, 6083, 8284, 15163, 15726, 16698 f 400. Nos. 2103, 14449, 20104, 20300 f 200. No. 602, 8411, 9013, 10526, 11774, 11780, 14401, 19685 f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 18 tot 22 Sept. ONDERTROUWD: L. H. Rietbergen, sergeant, en J. Noot. A. M. Liefman, tam boer, en R. Leisen. A. Felix, winkelier, en C. Oudt. A. Buter, zonder beroep en P. Duinker. GEHUWD: Qeene. BEVALLENJ. M. Huigen, geb. Fehres, s. N. Grimijser, goh. Bakker, z. W. Nicolaas, geb. Huizinga, z. T. Buikema, geb. Selder beek, z. A. Buter, geb. de Haan, z. A. van Wijugaarden, geb. Lindeloo, z. J. de Wit, geb. vau de Grauff, d. OVERLEDEN: J. A. Bruning, 71 j. Een levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen tele gram is Zr. Ms. schroefstoomschip De Ruy ter, onder bevel van den kapt.- ter zee jhr. T. E. De Brauw, in den namiddag van 18 dezer van Malta vertrokken, ter opvolging zijner be stemming naar Oost-Indië. De soiree, Zondagavond in Ti- voli gehouden, werd begunstigd door uitmuntend weder. Dat de opkomst niet zoo bijzonder sterk was, wijten we aan 't vergevorderd seizoen. Die de soiree bijwoonden hebben zich zeker niet beklaagd. De kleine ka pel der stafmuziek, onder directie van den heer Schouten, deed haar best en bracht populaire melodiën ten ge- hoore, die algemeen in den smaak vielen. Een schitterend vuurwerk besloot den avond. Vooral 't slot nummer, een gevecht tusschen 't ramschip de Stier en een der forten, vond algemeenen bijval. Gisteren namiddag is uit de Binnenhaven bij de aanlegsteigers derstoombootenvanGebr. ZurMuhlen het lijk opgehaald van een schippers knecht, die men vermoedt dat eeni- ge dagen geleden in beschonken toestand te water is geraakt. In een tapperij in de Hoogstraat alhier hebben Zondagavond jl. een paar stokers der marine bijna alle ruiten stukgeslagen. De heeren had den vooraf per rijtuig eens getoerd. Aan de Kooi, nabij deze ge meente, had jl. Zondag een volks feest plaats, voor jongens, bestaande in balrapen en hardloopen. Prijzen werden behaald voor balrapen door J. Blaauwboer en K. Kindt en voor hardloopen door J. Del ver Rz., P. Vader Cz. en S. Kwaks. Na afloop van het feest was er een genoeglijk bal, in het lokaal van den heer Winder. Prachtig weder begunstigde dit feest dat tot aller genoegen afliep. De optocht der leden van „Algemeen Stemrecht", Zondag te 's Gravenhage gehou den, is in de beste orde afgeloopen, begun stigd door overheerlijk weder. Ruim 1400 personen, waaronder omstreeks 100 vrou wen, namen aan den optocht deel. Behalve vlaggen en banieren, zag men borden, waar op de namen der corporatiën of andere toe passelijke inscriptiën werden gevonden. Dui zenden nieuwsgierigen hadden zich langs den weg geschaard om 't schouwspel te zien. Met de meeste orde namen de deelnemers aan den optocht plaats in 't gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Bij 't openen der meeting heette de heer Gebing de aan wezigen welkom en sprak een inleidend woord. Als sprekers traden achtereenvolgens op de heeren Postma, van der Stad, van Raay en Domela Nieuwenhuis. De eerste spreker was nog al gemoedelijk maar in de volgende redevoeringen was duidelijk climax op te merken, die haar culminatiepunt bij den spre ker Domela Nieuwenhuis bereikte. Hij ein digde zijne toespraak met de volgende dicht regelen „Recht voor allen moet er zijn Tusschen Holland, Schelde en Rijn, Wie ons en ons recht belet, Wordt door ons op zij gezet. Liever strijdend vallen, Dan geen recht voor allen, Vaststaand bij dé wet". De Voorzitter gaf nu het woord aan tegenstanders, en constateerde dat wederom geen enkele zich aanmeldde. Daaruit bleek te meer dat de manifestanten voor een recht vaardige zaak streden. Hij herinnerde dat de Minister Heemskerk verleden jaar beloofd had de motie „in ernstige overweging te ne men." Maar er was geen gevolg aan gegeven. Opnieuw zullen we gaan en als dan het ant woord hetzelfde is, dan zullen wij er op wij zen dat dit de laatste maal is. Onze weg zal afgemeten worden naar de houding der regee ring. Moge de regeering nog tijdig inzien, dat zij wel zal doen aan de rechtmatige eischen des volks tegemoet te komen. Zoo niet, laten wij dan allen op onze posten blij - ven voor den strijd, waartoe de regeering ons dan zelf zal hebben gedwongen Alle banieren worden op de estrade om hoog geheven en de motie voorgelezen. Zij luidt: 6 J „De Nationale Volksvergadering, gehou den op heden den 20 Sept. 1885 te 's Graven hage en bijeengeroepen door de hoofdbestu ren van den Nederl. Bond Algemeen Kies- en Stemrecht, het Algemeen Nederl. Werk liedenverbond en de Sociaal Demokratische Vereeniging in Nederland spreekt als haar gevoelen uit: dat ten spoedigste het Algemeen Kiesrecht, bij de Grondwet ge waarborgd, moet worden verleend. „Zij voegt hieraan de verklaring toe, dat een langer negeeren van dezen volkseisch een misdaad is te noemen, en de mogelijke gevol gen eener langere miskenning alleen terug kaatsen op hen, die, den ernst der tijden ver getende, op onverantwoordelijke wijze de noodzakelijkste hervormingen tegenhouden. „En acht zich voorts bij dezen ontheven van de verplichting, de regeering nogmaals op de wijze als heden is geschied met den volkswensch in kennis te stellen, zijnde eene herhaling van deze beweging beleedigend voor de eigenwaarde van het Nederlandsch volk." Deze motie wordt eenparig aangenomen op twee of drie personen na, die hun handen ophieven toen de tegenstanders werden op geroepen. Gisterenmorgen ten 10 ure werd de motie aan den minister Heemskerk aangeboden, die de afgevaardigden op vriendelijke wijze ont ving. Z.E. verklaarde evenwel niet te deelen in het gevoelen, dat de tegenwoordige econo mische verhoudingen met het algemeen stemrecht in verband kunnen gebracht wor den. Die toestanden zijn niet te verbeteren door een algemeen stemrecht. Wijders gaf de minister te kennen, dat van zijne zijde der regeering wetsontwerpen zijn ingediend, die, aangenomen overeenkomstig de beginselen der regeering, uitbreiding van stemrecht te voorzien gaven, dat hij echter niets wist te zeggen van het lot van die voordrachten en derhalve afgewacht moest worden de beslis sing, door regeering en kamer te nemen. In hooger beroep werd giste ren voor het Gerechtshof te Amster dam behandeld de bekende zaak van Van Ommeren, beschuldigd van het aanplakken van opruiende biljetten. Niettegenstaande de tegenstrijdige verklaringen van getuigen en ge tuigen a decharge, eischte de advo caat-generaal twee jaren celstraf. De advocaat mr. Asscher vroeg vrij spraak. Voor het paleis van justitie stond weder een groote volksmenigte, wel ke den beklaagde luide toejuichend uitgeleide deed. Bij arrest van» 't Hof te Am sterdam, heden in appel gewezen, is de heer J. B. Vermeire, oud-direc teur van het Vereenigd Huis van Arrest en Pre voost te Haarlem, over eenkomstig de conclusie van zijn verdediger mr. S. Katz vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde medewerking tot de ontvluchting van den makelaar Visser, door on achtzaamheid, ter zake waarvan hij door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot een maand cel. Ten aanzien van den bewaarder werd het vonnis bekrachtigd (15 dagen cel). Evenzeer ten aanzien van den zwager van Visser (vrpge- sproken), die de sleutels zou gele verd hebben. Een 13 jarige knaap te Arn hem vermaakte zich op den zolder met gymnastiek in touwen te maken. Hij schijnt zich daarin met den hals verward te hebben, en werd na eenige oogenblikken levenloos daar uit gehaald. Vrijdagnacht hebben te Am sterdam eenige baldadigen in het woonhuis van den heer Van Laar, op het Rokin, twee groote spiegel ruiten ingegooid. Dezelfde bengels of anderen van dezelfde soort sloe gen ook bij den heer B., in de Nes, bij de Damstraat, de glazen stuk. Te Middelburg heeft Zaterdag nacht weder eene baldadige hand eene groote spiegelruit verbrijzeld, en wel bij een koperslager op den Dam. Juist had een nachtwacht dicht nabij dien winkel post gevat; den slag hoorende, heeft hij den da der achterhaald, doch hij moest hem weder loslaten, daar twee helpers onmiddellijk toeschoten om hun ka meraad te bevrijden, het geen hun ook gelukte, waarna zij alle drie de vlucht namen. Daar zij vermomd waren, was het onmogelijk hen te herkennen. In drie weken tijds is dit de vier- „de maal, dat dergelijke baldadigheid gepleegd wordt, zonder dat de po litie de daders kan ontdekken. Kort vóór het openen der in ternationale tentoonstelling te Am sterdam werd door de politie gewaar schuwd tegen een persoon, die zich door middel van eene advertentie, waarin betrekkingen werden aange boden, van meer dan 600 portretten van vrouwen en meisjes had meester gemaakt. Met medewerking van den uitgever der Zutfensche Courant heeft de politie de overtuiging gekregen, dat van dienzelfden persoon afkom stig is eene op 16 September jl. in dat blad geplaatste advertentie, waar bij voor zeer hoog loon eene dienst te Amsterdam aan een Geldersch meisje wordt aangeboden en» bijvoe ging van portret" wordt verlangd. Zaterdagmorgen is de geheel met flesschen gevulde bierwagen van den bierhandelaar P. Baggerman, te Haarlem, met paard en al in het Z. Buiten Spaarne, aan het einde der Kamper laan, te water geraakt. De koetsier heeft geen letsel be komen, doch het onderstel van den wagen is geheel vernield. Toen het paard met moeite op den wal was gehaald, bleek het een weinig kreu pel te zijn. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur had een ongeluk plaats op de bouw manswoning van den heer P. J. Hoek in den Woudschen polder onder de gemeente Hof van Delft. Een twee jarige stier, die met ketting en pin in 't land vastgesteld was, had zich weten los te werken. J. de Loois, bedrijf boer op die bouwmans woning en eeu algemeen geacht man, in 't land komende, en niet beter wetende of de stier stond behoorlijk aan den ketting, werd door 't woedende dier opgenomen en met zijn hoofd vóór over in een moddersloot geslingerd, met het noodlottig gevolg, dat hij, dewijl geen hulp aanwezig was, eenige oogenblikken later, in de modder gestikt, levenloos werd opge haald. Naar wij vernemen zullen tegen 1 Januari 1886 op 's rijks werf te Hellevoetsluis een 60-tal werklieden hoofdzakelijk bij scheepsbouw worden bedankt. Stettin 20 Sept. Het Nederl. visschersvaartuig Yrouw Jacoba, schipper Pronk, te Scheveningen te huis behoorende, is 16 dezer ten Westen van Doggersbank door het Eng. stoomschip Agnes Louise, van Middelsbro' herwaarts, in den grond geloopen. Het volk is door genoemd stoomschip gered en alhier aange bracht. Calcutta, 25 Aug. Het groote Indische schip Jabree,'te Bornbay te huis behoorende, verongelukte bij Ras al Had op de reis van Bornbay naar Muscate. De epuipage bestond uit zestig koppen en er waren veertig passagiers aan boord. Bij het zin ken van het schip bleef een le dige waterketel, die los op het dek stond, drijven en slaagden zeven der opvarenden er in om zich op den ketel te redden. Nadat zij reeds 10 dagen zonder voedsel en water daarin doorgebracht hadden, stierf de een na den ander en werden hun lij ken uit den ketel geworpen. De zesde man stierf den 17den dag, toen het land in het gezicht kwam. De zevende slaagde er in om te Jac- kao op de Cutcli kust den wal te bereiken, na achttien dagen in den ketel zonder eenige lafenis te hebben doorgebracht en daarmede ongeveer 500 Eng. mijlen te hebben voortge dreven. De Engelsche luchtreiziger, Go- wer, is sedert Juli verdwenen, en men heeft elke verwachting om hem le vend terug te vinden geheel opgege ven. Gower heeft vier of vijf ballontoeh- ten over het Engelsche kanaal ge maakt de laatste tocht vond in Juli plaats, toen hij in den ballon van generaal Brike, »the Colonel", van Hythe naar Cherbourg ging. Den 18 Juli steeg Gower weder in laatstgenoemde plaats op en sedert heeft men hem niet meer terugge zien, terwijl zijnballon, zonder schuit je, op ongeveer dertig mijlen af- stands van de plaats van opstijging werd teruggevonden, Avond en naèht brengt zij in een vertrek door, dat van alle zijden met marmer versierd is en waarin geen hitte kan doordringen. Op dagen dat't schoon weder is gaat zij in groene beemden en bloemrijke weilanden wandelen en bedrijvige dienaars dra gen, wanneer de temperatuur de minste of geringste verlaging onder gaat, fijne wollen doeken aan, om haar te beschutten. lederen dag komt een geneesheer haar een bezoek brengen om te vragen hoe zij het maakt en een half dozijn dienaren heeft tot taak haar te verplegen. Van tijd tot tijd ontvangt zij bezoe ken en dan wordt haar lof op weid- sche manier uitgebazuind. Op den achtergrond van een tuin, neemt zij in een grotwerk een badmaar vooraf wordt het water nauwkeurig onderzocht, opdat zij geen enkel ge vaar loope. Die zij, die zoo gekoesterd en verpleegd wordt isde merrie Blossom, de ster van de wedren nen te Epsom. POLITIE. Gevonden een BRILLENHUIS met BRIL. Terug te belcomen aan bet bureau Raadhuis. Advertentiën gelieve men op den dag der uitgifte, 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Den 25n dezer hopen onze ge liefde ouders, ANTHONIJ DE MÜNCK en KLAZINA BRAAM, te Nieuwediep, hunne 4ojarige Eclitvereeniging te herdenken. Nieuwediep, 7 21 g t lg85_ Amsterdam, r Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen, A. A. deMUNCKg. J. v.d. Helden. L. de MUNCK. R. KRUK—A. P. d. MUNCK. J. M. d. MUNCKC. blikkenhorstt Ondertrouwd ADRIAAN BUTER en PIETERTJE DUINKER. Algemeene kennisgeving. Helder, 19 Sept. 1885. Bevallen van een jongen A. VAN WIJNGAARDEN— Lindeloo. Helder, 18 Sept. 1885. Bevallen van een Zoon: N GRIMIJSERBakker. Nieuwediep, 18 September 1885. Heden overleed zacht en kalm mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgvolle vader, JA- COBUS ANDREAS BRUNING, in den ouderdom van 71 jaar. Helder, 21 September 1885. Namens Echtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Klein- Kinderen. Wed. J. A. BRUNING, geb. van Os. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een korte ongesteldheidonze lieveling WILHELMINA MARIA, circa 2 jaren oud. Amsterdam, 16 Sept. 1885. H. RAN. W. M. RANTismeer. Eenige en algemeene kennis geving. in l| |i I i■■WW Wil— Overleden onze lieveling TETJEin den leeftijd van ruim 8 maanden. Helder, 21 Sept. 1885. A. FASOL. M. FASOLKuiper. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw STAMMES— VOGELEZANG, betuigen hunnen welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de ge boorte hunner dochter ondervonden. Helder, September. 1885. ZANGVEREENIGING Jaarlijksche op ZONDAG 37 SEPTEMBER a.S„ iu het lokaal MUSIS SACRUM, afgewisseld en besloten door Entrée 25 CL Aan vaag 8 nar. Toegangskaarten verkrijgbaar aan het Depót der Werkl. Vereeniging (Koningstraat), bij Bestuur en Leden van bovengenoemde Zangvereeniging en op den avond van uitvoering aan het lokaal. Grovraagd. van hier of van elders, een fatsoenlijke Dienstbode P. G.en goede getuigen. Adres Stadermann of Bureau dezer Courant. H. RIESSELMANN, Spoorstraat, vraagt, een LOOPJONGEN, goed kunnende lezen, schrijven en reke nen niet beneden de 14 jaar. Wordt gevraagd: of Halfwas, bij C. TROOST, Mr. Kleer maker, Kuiperstraat 111.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2