'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Na 1317. Woensdag 30 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT, Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Sept. 1885. Blijkens een bij liet departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. sehroefstoomsehip De Ruy- ter in den avond van 25 dezer van Suez vertrokken, ter opvolging zijner besteming naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Ingevolge machtiging des Koniiigs bij besluit van 25 dezer n°. 16 wordt 1°. de krachtens Zr. Ms. besluit van 26 Mei jl. n°.27 on der bevel van den kapt. t/zee C. Ten Bosch samengestelde divisie, bestemd voor binnenlandschen dienst, met 24 October aanstaande, ontbonden, en genoemde hoofdofficier eervol van het door hem gevoerde bevel onthe ven worden 2° buiten dienst gesteld a. met 24 October aanstaande, Zr. Ms. ramschepen Stier en Buffel, rammonitor 2e kl. Matador en mo nitor 2de kl. Cerberusbmet 15 November a. s., Zr. Mr. fregat Evert- senworden 3° de commandeerende officieren van die bodems, respectie velijk de kapt. t./zee C. Ten Bosch en de kapitein-luitenants t./zee G. J. Buykes, H. Scbotborgh, P. G. Bruch en J. Loots, met die datums eervol van het door ben gevoerde bevel ontheven en op non activiteit gesteld. Bij het op 's Rijks werf te Amsterdam afgenomen examen zijn geslaagd de machinist 1ste kl. J. A. Kreupeling, voor bet vaste korps en de machinisten 2de kl. J. W. Kaptein en P. J v. d. Rijst voor machinist le kl. der marine. Z. M. beeft herbenoemd tot kantonrecbter-plaatsverv. in bet kan ton Helder, D. van Drumpt. De rechtbank te Haarlem beeft, naar de P. Ct. meldt, Van de Put ten, wegens opzettelijke verbrekiag van afsluiting en ingooien van een glasruit bij bet jongste opstootje al daar veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden een geldboete van f 25. De peren- dief W. Kruyer, door wien bet standje aankwam, beeft een cellulaire ge vangenisstraf van 14 dagen gekregen Aan den persoon, die indertijd aan de justitie te Arnhem mededee^ ling heeft gedaan dat bij de kooper was van bet horloge, hetwelk W. Regeling te Wageningen door moord bad bemachtigd, is van wege den minister van justitie f 25 uitgereikt uit erkentenis voor den die nst, daar door aan de justitie bewezen. Men herinnert zich de geschie denis der gebroken spiegelruiten te Middelburg, en boe de laatste maal dat de ergerlijke baldadigheid ge pleegd werd, een klepperman*' bij na de daders in handen beeft ge- bad. De nachtwaker beeft nu aan de Midd. Ct. geschreven, dat bij met de voorstelling van bet gebeurde in de bladen volstrekt niet ingenomen Z. I. kan hem dit niet tot eer verstrekken, indien bet gevaar waar in hij verkeerde niet aangetoond, en de moed, dien hij openbaarde niet genoemd wordt. Hij zegt, niet bet hazenpad gekozen, maar zijn sabel getrokken te hebben en »met leeu wenmoed op zijne prooi aangerukt te zijn;'' dat de schavuiten vlugger kon den loopen dan de nachtwacht, be treurt bij, waut daardoor was bij niet in staat »zichzelfs op te offeren tot welzijn van zijne stadgenooten." In de crimineele zitting van bet gerechtshof te Leeuwarden, ge presideerd door den beer mr. W. Terpstra, is Vrijdag bet arrest uit gesproken- tegen Pieter Pijper, 46 jaar oud, arbeider te Weerdinger- marken, die beschuldigd was aldaar in den avond van 25 Juni jl. den arbeider Tij uien Luijk zoodanig te gen den grond te hebben geworpen, dat deze onmiddellijk daarop is over leden. Het Hof verklaarde hem schuldig aan tnoedwilligen doodslag en veroordeelde hem, onder aanne ming van verzachtende omstandig heden, tot 18 maanden celstraf. Een inwoner van Smallinger- land oogstte dezer dagen een aard appel van 1/9 K. G. gewicht. Zoo iets komt te pas in onzen tijd van malaise. Ook te Tilburg hebben volks- oploopen plaats gehad. Onder het zingen van bet lied Malbroek, trok jedurende eeuige avonden een hoop werklieden door de straten. Don derdagavond was bun aantal tot eenige bonderden aangegroeid, die zich voor het stadhuis, waar tevens bet politiebureau is gevestigd, had den geposteerd, wellicht om de po litie te noodzaken te voorschijn te komen. Deze was echter zoo ver standig zich niet te vertoouen, zoo dat het volk, bet wachten moede, zingende verder ging. De oorzaak van deze oploopen schrijft men toe aan bet tijdelijk verblijf aldaar van de vrouw van een gewezen fabrikant, die een paar jaren geleden onder minder gelukkige omstandigheden de stad beeft verlaten. De viscbvrouwen te Kampen hebben baar verzet opgegeven beden de plaatsen aan de viscbmarkt gepacht - Uit Rotterdam meldt men Naar aanleiding van bet uit bet Rott. Nwsbl. overgenomen bericht omtrent de inhechtenisnemingen, die alhier hebben plaats gehad in ver band met het vinden van een lijk onder bet spoorwegviaduct, zij opge merkt, dat uw correspondent reeds dadelijk na deze arrestatiën beeft medegedeeld, dat de in hechtenis genomen personen niet van moord maar van berooving van bet lijk verdacht werden. Thans kan er nog worden byge- voegd, dat bet nog zeer twijfelach tig is, of de schuld der garresteerde vrouwen wel zal kunnen bewezen worden. Alles schijnt te berusten op de verklaringen van een orgel draaier, dat eeu der vrouwen zich in dronkenschap tegenover hem eenige woorden zou hebben laten ontvallen die, hoewel zeer vaag, booze ver moedens kunnen opwekken. Uit Zevenbergen meldt men van Vrijdag: Heden namiddag woedde over deze gemeente een hevig onweder. Een 3tal paarden van den landbou wer C. Barel, die voor een ploeg gespannen waren, werden door den bliksem gedood. Den ploeger vond men bewusteloos bij zyue paarden liggen. Nabij bet paviljoen te Scheve- ningen zijn voorwerpen in bet duin gevonden, afkomstig van de juweelen diefstal. Het goud was er afgerukt. Een man bood onlangs aan een vrouw aan om baar naar hare woonplaats, Loreto, nabij de Italiaan- scbe stad Vasolle, te vergezellen. Het geleide werd met vertrouwen aangenomen. Toen zij in een val lei gekomen waren, nam de man eene dynamiet-patroon uit zijn zak, stak de lont aan en wierp baar in den korf, dien de vrouw aan den arm droeg, terwijl hij daarop vlug eenige stappen achteruit sprong. De ontploffing volgde bijna oogenblikke- lijk en de vrouw viel ernstig getroffen neer. De booswicht plunderde daar op zijn slachtoffer, doch werd spoe dig gestoord door de komst van ee- nigen menscben, die den knal ge boord hadden. Aanvankelijk ge lukte bet den aanrander zich met eene beurs, inhoudeudo 100 franken, uit de voeten te maken, doch bij werd niet ver daar aangehouden, De toestand der vrouw is niet levensgevaarlijk. De gemeenteontvanger Küb- nert, van Kricbberg iu Saksen, die zes weken geleden met de som van 153000Markop den loop was gegaan, is Woensdag te Weenen gearresteerd. Hij vertoefde daar onder een valschen naam. Toen by in een restaurant zat, kwam een geheime politie-beambte tot hem, die hem geheel onverwacht aanspraak met de woorden: »He! mijnheer Kühnert, hoe maakt u bet?" »Van waar kent gij mij vroeg Kühnert, die zich met deze woorden zelf bekend maakte. Een Engelscb blad maakt de opmerking De socialisten zijn alles behalve logisch. Laatst bielden zij een be tooging te Philadelphia en droegen een banier met het opschriftOnze kinderen schreeuwen om brood." In den loop van den dag ver bruikten zij a. 300 vaatjes bier." Omstreeks veertien jaren geleden kwam het den burgemeester van Berlijn, Naunyn, ter oore dat een der boden van het stadhuis een geestverschijning had ge zien. Hij liet den bode een verhoor ondergaan en die deelde mede dat hij des morgens vroeg, ten zeven uur, naar het bureau was gegaan om dit in orde te brengen. Eens klaps was een kashouder, die wegens ziekte verlof had, binnengekomen, had aan zijn lessenaar geschud als om te onderzoeken of die wel goed gesloten was en had strak en zwijgend voor zich uitgezien. De bode had gevraagd waarom de kashouder, niet tegenstaande zijne ziekte, uit was gegaan maar hij kreeg geen antwoord, waarop hij, vreezende dat de man zware koorts had, hem de hand op den schouder wilde leggen hij greep echter in de ijle lucht, waut de verschijning verdween spoorloos en nergens was er iets vnn te vinden. De verschrikte bode was zoo outsteld, dat bij zich naar huis moest begevenzijne vrouw deelde mede dat hij haar het boven staand verhaal dadelijk gedaan had en de kashouder vertelde, dat hij op het aange geven uur thuis ziek te bed lag. De geneesheer van den bode verklaarde dat d jze een door en door gezond mun was die nimmer visioenen had gehad; intusschen bestond de mogelijkheid dat zelfs de ge zondste persoon eensklaps eene hallucinatie had. Er was verder niets aan de zaak te doen, zij werd langzamerhand vergeten de bode, die tien jaren later als getrouw en oppassend ambtenaar stierf, zag nimmer we der een geestverschijning. Vier jaren later stierf ook de kashouder en thans bleek dat de man, die altijd als een model van een ambtenaar was beschouwd, zich aan groote ontvreemdingen had schul dig gemaakt, die juist in den tijd waren be gonnen, toen hij als spook aan zijn eigen lessenaar was gezien. Allen die bij de opheldering van de raad selachtige zaak belang hadden en wel de bode, de geneesheer en de burgemeester, zijn inmiddels gestorven't waarschijnlijk ste is, hoewel het niet met zekerheid kan worden beweerd, dat de kashouder, door zijn booze geweten voortgezweept, in den ge- denkwaardigen morgen niet als spook, maar persoonlijk op het bureau is geweest en dat de hallicunatie van den bode eerst een aan vang nam, toen hij in de ijle lucht meende te grijpen. De Voss. Zeit, geeft naar aanleiding van dit aan de fircsl. Zeit. ontleende verhaal, eenige inlichtingen omerent de wijze waar op de kashouder (die Gabriel heette) bij zijne verduisteringen te werk ging en hoe hij door allerlei combinatiën de ontbreken de sommen wist te bemantelen. Deze knoeierij maakte het noodig dat de man nooit ziek was of verlof namwas hij toch ongesteld, dan liet hij zich al was hij ook nog zoo lijdend, naar zijn bareau bren gen en ging daar op een sopha liggende zelfde gronden bewogen hem er natuurlijk toe om niet gepensioneerd te willen worden. Dit alles veroorzaakte dan, dat men hem voor den trouwsten en werkzaamsten amb tenaar hield, die zich ooit op het stadhuis te Berlijn had bevonden. Ongehuwde dames thermometer. \5e jaar. Is erg beschaamd bij de intrede in de wereld en voor de opmerk zaamheid der mannen. 16e Bekomt eenig denkbeeld van ze kere teedere neigingen. 17e Droomt van liefde, in een hutje met een dakje van stroo, van ro zengeur en maneschijn en dweept met Fransche romans. 18e Verbeeld zich bemind te worden door een knap jong mensch, die haar op een partijtje eenige vleie rijen heeft gezegd. 19e Houdt zich ingetogen om te meer te worden opgemerkt. 20e Wordt modeziek en meent dat het haar mooi staat. 21e Het vertrouwen op haar uiterlijk schoon neemt toede hoop op een voordeelig huwelijk wakkert aan. 22e Slaat een goede aanbieding' van de hand, omdat de man geen knevels draagt en weinig van uitspanning houdt. 23e Begint met de jonge mannen te koketteren. 24e Verwondert zich, dat zij nog niet gehuwd is. 25e Wordt omzichtiger in haar gedrag. 26e Begint in te zien, dat een groot vermogen juist niet noodzakelijk is om gelukkig te kunnen zijn. 27e Schat het gezelschap van bedaar de verstandige mannen hooger dan van jonge dandys en ledigloopers. 28e Wenscht vurig op fatsoenlijke wijze gehuwd te zijn. 29e Begint te twijfelen of het wel ooit gebeuren zal. 30e De vrees neemt toe, dat zij een oude vrijster zal blijven. 31e Wordt koket en pronkziek om er jonger uit te zien. 32e Wordt voor bals onverschillig en vindt dat dichteres te zijn eigen lijk bare roeping is. 33e Verwondert zich, dat de mannen 't gezelschap van een gevoelvolle vrouw kunnen versmaden om zich liever met bakvischjes te vermaken. 34e Is hoogst gelukkig wanneer zij met een man in gesprek kan zijn. 35e Wordt ijverzuchtig, wanneer men andere vrouwen prijst. Twist met hare gehuwde vrien dinneu. 37e Bemerkt, dat ze in gezelschappen verwaarloosd wordt. 38e Spreekt gaarne over vrouwen, die ongelukkig gehuwd zijn en vindt troost in hare ellende. 39e De kwade luim neemt dagelijks toe. 40e Mengt zich gaarne in andermans zaken en wordt kwaadsprekend. 41e Wanneer zij rijk is, laat ze als een laatste poging een nog jeugdig doch arm jonkman bemerken dat zij op hem verliefd is. 42e Wanneer deze poging mislukt, schimpt zij op alle mannen. 43e Zij wordt gestreng en kerksch. 44e Vindt vermaak in 't kaartspel en houdt vau babbelen. 45e Voorliefde voor een orthodoxen pre dikant. 46e Woede, omdat de goede man niet op haar gezelschap gesteld schijnt. 47e Wanhoop. Begiut te snuiven. 48e Breugt al hare liefde op honden en katten over. 49e Neemt een arme bloedverwante in huis om die op te voeden. 50e Scheidt zich geheel van de wereld af en viert haren kwaden luim aan hare arme bloedverwante bot. Omtrent de droogmaking van de Zuiderzee schrijft de Ingenieur De Qüartèl in de Prov. Gron. Ct. Het komt ons voor, dat de droogmaking van onze Zuiderzee is eene zaak van al gemeen Nederlandsch belang. Indien men, in vroegere tijden, de in vallen van de Noordzee behoorlijk gebrei deld had, en perk en paal gesteld aan de uitbreiding van het meer Flévo, dan zonden de eilanden Texel, Ameland, enz., nog aan het vaste land verbonden zijn geweest. Het is derhalve aan ons, om de zorgeloosheid en onwil onzer voorvaderen te herstellen, en Nederland weder te maken, zoo ala het voor en ten tijde der Batavieren was. Het is geen „ontwoekeren aan de baren der zee," maar terngnemen, wat voorheen ons eigendom was. De daarvoor aan te leggen werken, dij ken, kanalen, wegen, enz., zijn eene uit gaaf voor ééns, terwij de aanwinst van dui zenden bunders overheerlijk grondbezit, eeuwig blijft bestaan. Die uitgaven moesten slechts beschouwd worden, als voor te schieten kapitaal, dat in latere jaren weldra geheel kan terug ge geven worden en verder rijke renten blij vend zal afwerpen. Zonder twijfel zal de regeering de pogin gen van het Zuiderzee comité krachtig steu nen, omdat die heeren de grootsche taak aanvatten uit zuivere vaderlandsliefde en met het edele doel om aan onze nijvere ambachtslieden werk en nuttigen arbeid te verschaffen gedurende eene reeks van jaren. De steun van alle weidenkenden in gansch Nederland is hun plechtig verzekerd. Laat derhalve de regeering weldra blijken geven van hare voorzichtige voorzienigheid. „Régner, c'est prévoir," Kleingeestigheid is van onzen Heemskerk inderdaad niet te verwachten. Toen van Gend Loos met zijne'prach tige diligences begon te rijden, pruttelden alle hoskarren, pietjes wagens, trekschuiten en andere slakken-praktijken. Toen de spoorwegen kwamen, mopper den de diligences en vrachtwagens. Nu de telegraaf is gekomen, pruttelen de briefposten. Komen éénmaal de vliegmachines, dan roepen ze allenwee en ach Zoo zullen ook nu enkele visschers en beurtlui, als Turken aangaan tegen de droogmakers van de Zuiderzee. Maar de groote van Diggelen juicht in zijn graf op Kraggenbnrg. Urk wordt wcreleberoemd, als het Kur- huus te Scheveningen. Wij bezitten thanB waterbouwkundigen alsFijnje v. Salverda. Ortt, Waldorp, v. Diesen, Michaëlis, Wellan, v. Gendt, Huët, Brandsma, v. Hasselt, en ïeer an deren die volmaakt berekend zijn, om de werken tot droogmaking, drooghouding en

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1