T 'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1320 Zaterdag 10 October 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. DE TRIOMF DER LIEFDE. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BnreaniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AtiLvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week OCTOBER, (Wijnmaand), 31 dogen. Opkomst der Zon 6 u. 20 m. Onderg. 5 u. 10 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 Eerste kwartier. Zaterdag 17 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Oct. 1885. De 1ste luit.-ingenieur J. Z. Stuten is van bier naar Amsterdam overgeplaatst, om werkzaam te zijn op bet bureau van den majoor, eerst aanwezend ingenieur aldaar. Maandag is het testament van mevr. Kleine geopend. De laatste wil der kunstenaresse is geweest, dat bare erfgenamen slechts het vruchtgebruik zullen hehben van bare geldelijke nalatenschap. De sommen, die telkens vrijvallen, zullen worden gebruikt tot vorming en uitbreiding van een fonds, dat den naam van Kleine-fonds" draagt, en waaruit aan oude en behoeftige tooneelisten hulp kan worden verleend. Schenkingen en bijdragen voor bet fonds worden gaarne aangenomen. De overledene beeft tot administra teurs van het fonds benoemd de hee- ren A. C. Wertheim, S. J. Bouberg Wilson en J. L. A. Schut. De koninklijke goedkeuring op de statuten van dit fonds is gevraagd en reeds verkregen. Het Haagsche Dagblad kan thans mededeelen, dat Jeanne Marie Lorette aan Z. M. den Koning gratie heeft gevraagd van de haar opge legde correctioneele (gemeenschappe lijke) gevangenisstraf, zóó en in dier voege, dat die straf zal worden ver anderd in een celstraf van minder langen duur. Zooals gemeld is, wordt de so cialist Van Raaij gerechtelijk ver volgd wegens zijn Stemrechtlied. Van welk allooi dit lied is, kan hieruit blijken, dat de leden der Eerste Ka- FEUILLETON. 42. Roman van B. M. KAPRI. met daarin genoemd wordenWoe keraars, dieven, eerste klas." Over gezonde en zieke zenu wen is de titel van een geschrift van den door geheel Europa beken den en gewaardeerden krankzinni gen-dokter baron von Krafft-Ebing, dat nu in 2den druk te Tubingen is in 't licht verschenen. Het is een populair en aangenaam geschreven werk voor een hoofdkwaal van on zen tijd, de zenuwachtigheid, en be vat zeer veel nuttigs, om dat kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan. In de inleiding wordt onze nerveuse tijd geschetstin hoofdstuk I het ze nuwkapitaal en de zenuwarbeid be handeld in hoofdstuk II de oorza ken van de zenuwziekte nagegaan in hoofdstuk Hl het behouden van de gezondheid der zenuwen in een aanhangselhet voorkomen van de zenuwziekten bij daartoe voorbe schikte menschen in hoofdstuk IV worden behandeld de vormen, waar onder genoemde ziekten zich uiten in hoofdstak V algemeene grond stellingen voor de behandeling van zenuwziekten. De strijd om het be staan met al zijne talrijke gevol gen maakt een groote bron uit van 't kwaad, wat evenzeer geldt van de gejaagdheid over het geheel, waar onder het leven thans bij zooveel menschen zich voordoet. Thans hebben ook Gedeputeer de Staten van Noord-Holland ad- haesie betuigd aan het plau der hh. Buma en Van Diggelen, in zake de afdamming en droogmaking der Zuiderzee. Het bestuur van alle aan grenzende provinciën ook van Dren te zal op de vergadering verte genwoordigd zijn. Naar de Z- C. verneemt, zal de algemeene vergadering eerst uitge schreven worden als zoo niet al le dan toch het meerendeel der te verwachten antwoorden bij de hh. Buma en Van Diggelen is ingeko men. 't Is dus van veel belang dat de beetnren zich zoo mogelijk spoe dig verklaren. Zaterdag vervoegden zich bij den goud- en zilverkashouder v. H. aan de Voorstraat te Dordrecht een heer en een damt, die eenige voor werpen wenschten te zien. Voorge vende geen keus te kunnen maken, verlieten zij kort daarna den winkel, doch bij het opbergen van het ver toonde bleek, dat een gouden hals ketting, ter waarde van circa f12, met hen verdwenen was. Terstond werden nasporingen in het werk ge steld, doch tot heden tevergeefs. Een commissionair in plaats vervangers en nummerverwisselaars te Amsterdam, zekere B., heeft zich dezer dagen uit de voeten gemaakt, zeer ten nadeele van aantal milicien- plaatsvvervangers der lichting 1884, die in September met onbepaald ver lof zijn vertrokken en hunne afbe taling wachtten. Deze manschappen, zoo schande lijk bedrogen, hebben zich thans tot de ouders der lotelingen, voor wie ze gediend hebben, gewend om ver goeding, Dieven hebben Woensdagnacht van het booze weder gebruik ge maakt om eens goed hun slag te slaan. Het perceel No. 9 aan de Prins Hendrikkade bij de Haarlemmersluis, te Amsterdam waarvan het beneden gedeelte onbewoond is, is Maandag in veiling geweest en was dus in de vorige week op zekere dagen publiek te bezichtigen. Na een dier kijkda gen werd wel is waar een sleutel van 't sousterrain vermist, doch hierop werd geen acht geslagen. Toch schijnt men zich van dien sleutel bediend te hebben, om binnen te komen. Het schot, dat het benedenhuis scheidt van den ingang der boven woning, was zeer dun en daaruit kon dus gemakkelijk zoodanig een stuk worden uitgebroken, dat de dief met zijn hand de deur van dat bovenhuis van binnen kon openen. Toen moet hij weer buitenom zijn weg hebben gekozen om de bovenverdiepingen te bereiken, waar hij uit een linnen kast een bedrag van f 480 aan geld en bankpapier en eenige sieraden ter waarde van f600 a f700 heeft ontvreemd. Een penantkastje, eveneens open gebroken, bevatte niets wat van des bezoekers gading was. De dief heeft zich gewoon weder door de huisdeur verwijderd, die hij behoorlijk achter zich heeft toege trokken. De bewoners, die nog een ver dieping hooger sliepen, hebben van het nachtelijk bezoek niets ge merkt. De commissaris van politie Stork heeft Woensdagmorgen een onder zoek in loco ingesteld. In de Kerkstraat, te Hilver sum, had Dinsdagnamiddag te half zes een ongeval plaats, dat ernsti ger gevolgen had kunnen hebben. De heer P. bemerkte dat het in een zijner vertrekken naar gas riek te. Om de oorzaak ervan op te sporen, streek hij een lucifer aan, waarop onmiddellijk het gas ont brandde. De uitwerking was hevig. Met een geweldigen slag werden de glasruiten verbrijzeld en de vlam sloeg naar buiten, Het deur kozijn werd uit zijn verband gerukt, terwijl de kamerdeur en een der wan den scheurden. De heer P. bekwam gelukkig slechts weinig letsel. Voor de Haagsche rechtbank verschenen Maandag twee ventjes uit Leiden, 11 en 12 jaren oud. Zij huilden dat het een aard had en toonden diep berouw te gevoelen over de daad, die hen derwaarts voerde het plukken van een hoe veelheid peren uit een boomgaard aan de grens der gemeente op 3 Aug. jl. De bestolen landbouwer verscheen slechts als getuige om de vruchten als zijn eigendom te her kennen, daar hij wel meermalen over perenstrooperij door jongens geklaagd, doch geen aangifte van dit geval ge daan had. 't Waren twee- politie agenten, die de knaapjes op heeter- daad betrapt en naar het commis sariaat medegenomen hebben, bin nen welks muren zij reeds voor hun snoepzucht hadden geboet met een arrest van 's middags 3 tot 's avonds 10 uren. Op verzoek van den Viee-presi- dent constateerden de twee politie dienaren dat 't hun niet bekend was, dat de commissaris de kinderen over die toeeigening van peren had on derhouden, wat z. i. wellicht wen- schelijker geweest ware, terwijl een der rechters bovendien wegens de uiterst geringe waarde van de peren, in de verschijning van die knapen hier nogal iets hards gelegen vond. De kleinste van de twee zeide ge plukt te hebben omdat »hij dacht dat het land van niemand was." De subst.-offic. wees op de talrijke vruchtelooze klachten van eigenaren van tuinen te Leiden, over wegne ming van vruchten en meende dat nu eindeljjk eens een les moest ge geven worden, overtuigd dat deze zou uitwerken, dat voortaan in de tui nen de eigendom door de Leidsche jeugd meer gerespecteerd zou wor den. Al vond hij 't treurig dat kin deren reeds op zoo jeugdigen leef tijd moesten terechtstaan, achtte hij zich niettemin verplicht tegen ieder f3 boete of een dag gevangenisstraf wegens eenvoudigen diefstal te eischen. Uitspraak over 8 dagen. Door de dames J. te 's-Hage is, door tusschenkorast van ds. Moll, een som van f 9000 geschonken voor stichting van een Normaal school voor christelijke onderwijzers aldaar. Naar de Voltaire verneemt, hebben de Zwitsersche douanen een met den geest der tijden strookende vermeerdering van werkzaamheden gekregen. Wanneer het grensbeambten noo- dig voorkomt, zullen de »poufs" van dames, die op de wijze der Hotten- totsche Yenus getooid zijn, in den vervolge worden onderzocht. De moderne uitwassen der moderne tijden worden op de grenzen van Zwitserland veelvuldig tot smokke len aangewend. „Het doet er niet toe; ook die mogelijk heid schrikt mij niet af, dokterriep Alferro. „Marion zal gelukkig zijn, want zij heeft mij lief en ik, ik aanbid haar. En krijgt zij een maal haar verstand terug, dan zal dat ontwa ken geen schrik meer voor haar zijn. Zij zal zich hier als meesteres gevoelen, en tevens als bewonderde, aangebeden vrouw van een man, die getuige was van haar onverdienden smaad en die alleen door haar zijn eerlijken naam te geven, bewijzen kan, dat hij niet aan haar twijfelde." De dokter wischte zich deoogenaf; toch klonk zijn stem toornig en driftig. „Ik wensch u geluk! dat zal een fraaie echtverbindtenis wordenseide hij met eene mislukte poging om den draak mei Aiferro's plan te steken. „En gij denkt werkelijk, dat ik mijn hand zal leenen tot die dwaasheid P Ik ben bpvendien recht nieuwsgierig, om te weten, hoe gij haar dat huwelijk aan het ver stand zult brengen." „Met uw vaderlijke hulp en raad zal dat wel gaan, dokter." „Met mijn.... hm? gij zegtP Dat is sterk! Integendeel, reken er op, dat gij in mij een tegenstander vindt. Ik acht het mijn plicht u van dat huwelijk af te. houden." „Dat zult gij niet, dokter. Gelooft gij dan, dat Marion, als zij genezen is, den man, die baar vurig bemint, zou afwijzen, als hij haar om haar hand vroeg." „Dat is een ander geval.... dat is...." De dokter zeg op zijn horloge. „Sapristi ik moet weg.... ik hoop, dat gij, als ik terug kom, verstandiger znlt wezen.,.." En de kleine dokter ging haastig heen, zonder cr zich rekenschap van te kunnen ge ven, wat hij denken moeBt van dat grooto kind, van dien dertigjarigen man, die voor het eerst van zijn leven beminde, en wel be minde met zooveel vuur. negende hoofdstuk. De herfstwind ruischte door de takken der boomen in het park en dreef de gele bladeren voor zich uit. Vaak stond Marion voor het venster harer prachtige woning en keek naar buiten naar den zoom van het woud, dat dagelijks bree- dere roode eu gele streepen toonde. Pe treu rige verandering in de natuur stemde haar droefgeestig. Wat was er van haar paradijs overgebleven P „Zoo wisselen dan ook in den hemel lente, zomer en herfst!" vroeg zij treurig. „Ook hier verwelken dus de bloemen, verstommen de vogels en vallen de bladeren af P" „Ook hier Marion," had Alferro haar eens geantwoord, toen hij haar in zulk een stem ming vond, „maar om spoedig weer opnieuw te gaan bloeien, mijne geliefde." „Ik dacht, dat het hier eeuwig zomer zou blijven," antwoordde Marion. „En waarom, MarionOok hier luistert alles naar de wetten der natnur. Alleen de liefde in ons haart bloeit eeuwig." Het jonge meisje leunde haar hoofd tegen den arm vaa den markies en zag hem pein zende aan. „Nu begrijp ik het eerst," zeide zij glim lachende. Wat bedoelt gij, mijn meisje-" ..Zie! Gij weet dat ik u menigmaal ge vraagd heb, waarom het toch noodig is, dat onze liefde ook bier nog plechtig zou worden ingezegend. Ik dacht eerst, dat het genoeg was, als onze harten zich zoo geheel aan el kaar hadden overgegeven. Maar thans be grijp ik, dat het waar is, wat gij mij in den laatsten tijd reeds meermalen zeidet, dat wij ons ook hier houden moeten aan de wetten der natuur en des levens. Want ook wij zul len hier veranderen, verwelken en vallen als de bladeren daar ginds, om eenmaal weer in een anderen nog schooner hemel op nieuw vereend op te staan." Verrukt en toch weemoedig hing Alferro met blikken van liefde en bewondering aan het schoons gelaat der lieve dweepster, die hij in zijne armen hield Zal dan, zoo dacht hij, deze heerlijke ziel met dien onuitputte- lijken schat van reine gevoelens nooit meer tot baar volle bewustzijn komen P 8ederthij Marions jawoord meer afgedwon gen dan verkregen had, meende hij vaak op gemerkt te hebben, dat hare gedachten hel derder en verstandiger geworden waren. Het «m vaak, alsof hare woorden weer geheel het kenmerk van een terugkeerend verstand droe- geu, maar met ontzetting dacht hij er dan aan, wat wellicht weer het gevolg zou zijn vau eene poging, om Marion geheel aan haar waan te ontrukken. Ook Dubois ging het zoo. Maar toch duurde het wachten hem bijna te lang, en zeker met niet minder ongeduld dan Alferro verlangde hij nu naar het oogenblik, dat Ma rion Aiferro's echtgenootc zou zijn, opdat hij nogmaals eeu poging tot genezing zou kun nen aanwenden. Eindelijk brak dat oogenblik aan. Op een middag vau een der laatste dagen van Sep tember zat in het salon van Marions woning een diep bewogen groepje te wachten op de komst der jonge bekoorlijke bruid. In een stoel bij het venBter zat de goede dokter Du bois. Hij zou de plaats vau bruidsv ader ver vullen. Hoeveel moeite hij ook aanwendde, toch was het ook hem niet mogelijk zijne aan doening geheel te verbergen. Hij had het zeker nooit gedroomd, ja eigenlijk begreep hij het zelf nog niet, hoe hij, Dubois, er toe kon komen, getuige te zijn bij het huwelijk van een waanzinnige met een waanzinnige, want zoo noemde hij Alferro somtijds, hoewel hij toch ook langzamerhand meer gunstige ge volgen van dezen stap was gaan verwachten. Ondanks alle moeite, die hij aanwende, om zich als bruidsvader in zijne eigen oogen be lachelijk te maken, kon hij toch niet ontken nen, dat hij heden ernstiger gestemd was dan ooit. Zijn hart vloeide over van vriendschap en bewondering voor Alferro en van vader lijke liefde en deelneming voor Marion. Verder vinden wij nog vrouw Bertrand in de kamer, zoo sierlijk als zij slechts komen kon. Van tijd tot tijd lachte zij Alferro be moedigend toe, maar vaak toch bracht zij, door aandoeaing overmand, haar zakdoek aan de oogen. Wat Alferro betrof, zijn hart was vervuld met vreugde en tevens met zórg, en zijn gelaat verraadde dit maar al te duidelijk. Dubois zag hem bezorgd aan. „Gij ziet bleek, zeer bleek, Alferro," zeide hij; „Vergun mij als vriend u nog ter elfder ure onder het oog te brengen, dat niemand het u kwalijk kan nemen als gij terugtrekt, wanneer u deze stap te zwaar valt." Alferro legde zijn hand op den arm van Dubois. „Gij vergist u volkomen in mij, Dubois," zeide hij kalm. „Ik heb nog geen oogenblik gehad, waarin de gedachte dat Marion mijn vrouw zal worden, mij niet tot de gelukkigste aller stervelingen maakte." „Hm.... onzin, Alferro," viel de dokter hem in de reden. „Tooli ia het zoo, Dubois; hoe zou ik an ders den moed gehad hebben, mijn lot aan dat van Marion te binden. Voel ik niettemin al den ernst van het oogenblik, dan is het, omdat ik met medelijden op haar neerzie, daar zij niet al do vreugde mede kan onder vinden, die mijn hart op dit oogenblik ver valt. Als deze dag haar nu maar niet in haar vorigen toestaud terugbrengt, dan ben ik voor de toekomst niet oang. Een zoete hoop fluistert mij toe, dat mijH sohoone, beminde Marion, aan de hand eener zorgende liefde,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1