Advertentiën. AïMiTrtaBit Dr. BARGER, m Haarlem. Vrije Geref. Gemeente, A. STEINBATH. UITNOODIGING. TRYFOSA „Ontwaakt bij Tijds." Algemeene Vergaflering. Het stoomschip Prinses Marie is 13 October van Genua vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Burgemeester den Tex ar riveerde don 13den October van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Prins Alexander, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 13 October van Padang. Het stoomschip Prins van Oranje, van Ba tavia, arriveerde 13 October te IJmuiden. Het stoomschip PrinBes WilhelmiHa is 14 October van Suez vertrokken naar Amster dam. Het stoomschip Koningin Emma is 14 October te Marseille aangekomen van Batavia, laatst van Genua. Het stoomschip Prins Hendrik is 14 Oct. te Pauillac aangekomen van Amsterdam. Markt-Berichten. Schagen, 15 Oct. 14 Paarden f 50 a f 140; 8 Stieren f 60 a f 120; 237 Geldekoeien f 90 a f 250; 30 Kalf koeien f 140 a f210; 65 Vaarzen f 70 a f 90; 22 Hokkelingen f 25 a f 60; 6 nucht. Kalveren f 12 a f 20; 1215 Schapen f 14 a f 29; 280 Lammeren f 12 af 18; 6 Bokken en Geiten f 1 a f 7; 27 ma gere Varkens f 12 a f 16; 72 Biggen f 5 a f 7; 60 Kippen f 0,30 tot f 1,25; 100 Eenden 40 fot 60 ct.; Boter per kop f 0,95 afl; Kaas per kilogram 25 tot 35 ct.; Kip-Eieren per 100 stuks f 4,50 a f 500. Visscherij-Bericliten. 15 Oct. v.m. 10 blazers met 4 tot 6 m. kleine schol, per mand f,1,20 tot f 1,60. 15 korders met 15 tot 50 groote tong, per stuk 80 ct.; 8 tot 40 schelv. per stuk 80 ct.; 6 tot 25 rog, per stuk f 0,98 tot f 1,20; 1 tot 10 mand kleine schol, per mand f 1,40. 1 tal haring, per tal f 15. N.m. 2 korders met 12 stuks tong, voor f 5.50; 12 schelv. voor f 5.50; 8 rog, per stuk f 1,10; 5 mand kleine schol, per mand f 1,20; 2 tal haring, per tal f 19. 16 Oct. v.m. 26 korders met 10 tot 30 tong, per stuk 70 ct.; 6 tot 18 schelv., per stuk 65 ct.; 5 tot 30 rog, per stuk f 1; 3 tot 8 mand kleine schol, per mand fj.,20 tot f 2. 3 beugers met ieder 40 schelv,, per stuk 55 tot 65 ct.; 1 steur voor f 10.50. Burgerlijke Stand Helder. Van 13 tot 16 Oct. ONDERTROUWD: S. N. Biegstraten, schoenmaker, en C. Dito. A. Brandjes, stoker bij de Marine, en N. Ridder. GEHUWD: J. Lavell, en J. de Ruijter. C. L. van Otterloo en E. L. P. Barens. BEVALLEN: A. van Willigenburg, geb. Fraij, d. E. C. Snel, geb. Bouwhuis, d. H. Meijer, geb. van 8traten, d. G. ViBser, geb. de Boer, d. A. Liphuijseu, geb. de Porto, z. J. Kuiper, geb. Verbeek, d. M. Hoogakker, Komen, d. P. van Asselt, geb. Mangel, d. OVERLEDEN: Geene. Burg-erlijke Stand Texel. Van 8 tot 14 Oct. ONDERTROUWD: Bernardus Casper Hendrich Haakman en Martha Smit. Maar ten Reuvers en Dieuwertje Buis. Rens Koo- ger en Vrouwtje Visser. GETROUWD: Pieter Zeijlemaker en Maaite Van der Kloot. Jan Van Hert en Trijntje Boon. GEBORENPetrus Hermanus, zoon van Pieter Brouwer en Catharina Wilhelmina Schaeken. Jacob, zoon van Gerrit Hooger- heide en Neeltje Koopman. Arend Jacob, zoon van Johannes Pieter Noordijk en Cor- nelia Dros. Stijntje, dochter van Pieter Tim mer Cz. en Rennetje Daalder. Mattheus Johannes, zoon van Klaas Bakker Tz. en Grietje Verberne. OVERLEDEN: Johannes Scheepers, 74 j., weduwnaar van Aafje Groot. Herman Jacob Eelman, 13 m., zoon van Jacob Eel- man en Cornelia Wilhelmina Plens. Cornclis Bas, 20 jaren, zoon van Jan Bas en Neeltje List. Eerste Winterconcert, op Dinsdag 20 Oct. 1885, 's av. te 8 uren. 1. Pestmarsch über denChoral: „Nun danket alle Gott" Joh.Resoh. 2. Ouverture de 1'Opéra: „Si s'etais Roi!"Ad. Adam. 3. a. 1 „Liebesliedchen" Taubert. b. J Pizzicatistück aus dem i Ballet„Sylvia" Leo Deslibes. 4. Hommage a C. M. von Weber, Grande FantaisieC. Schulz. 5. Vorspiel zum fiinften Act. der oper. „König ManfredC.Reinecke. 6. „Aus meinera Stambuch." Grosser PotpourriC. Paust. 7. „Die Purstensteiner." Tonge- malde in Porm eines Walzer B. Bilde. POLITIE. Ten Raadhuize is gedeponeerd een op de straat gevonden MES. Vervolg der Berichten. De voordracht voor hoofd der kostelooze school letter C te Haarlem, bestaat uit de heeren J. M. Prins Helder; C. de Vries Hz., Zaandam; J. J. Francken, Wijk aan Zee en Duin, en A. Laban, te Tessel. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek, door de leden der dd. Artillerie-Schutterij alhier, te waar schuwen tegen een verkeerde opvat ting als ze soms o. a. a.s. Zondagmor gen de bekende blauwe vlag zien wap peren. 't Sein, dat hun anders oproept tot exercitie of inspectie, is dan het teeken dat de wedstrijd van 't Artille- rie-Vrykorps een week wordt uitge steld. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van levensmiddelen, enz. ten behoeve van het militair hospitaal alhier, waren minste in schrijvers J. Kwant, voor het witbrood 13£ct. per kilogram; A. Koomen, voor het vleesch 60 ct. per kilogram; de Wed. K. Geus, voor de rijst 13fc ct., gort 14 ot., zout 14$ ct., groene zeep 14 ct. alles per kilogram en de azijn S ct. de liter; A. van Twisk, voor de boter f 1,14 het kilogram; J. S. Jacobs, voorde aardappelen f 1,56 de hektoliter; C. Schagen, voor de steenkolen f 8,22* de 1000 Kg de lange turven 50 ct. p. 100 stuks; terwijl voor het wasschen der goederen het minst is in geschreven door D.Heijsink. Voor de levering van aardappelen voor het garnizoen, gisteren aanbesteed, was de laagste inschrijver J. S. Jacobs, voor f 1.87 de hektoliter van 66 kilogram. Den heer W. Bakker, zyn echt- genoote en kinderen trof jl. Zon dagavond een ernstig ongeval op hunne terugreis van Wieringerwaard naar hier. Het was reeds zeer donker, toen zij per rijtuig de weg v/d Kleine Sluis naar 't station inAnnaPaulowna bereden, toen'het paard schichtig werd door de ontmoeting op den weg van twee voetgangers. Terstond steigerde het paard en reed terug tot op de oneffen kant van den weg, waar het omsloeg. De toestand was hachelijk. De heer B. kon zich, na den koetsier, die inmiddels het paard greep, uit het rijtuig wringen, waarna hij het geluk had, ook zijn vrouw en kin deren uit hun benarden toestand te kunnen helpen. Het kleine gezel schap, dat oogenschijnlyk niet ge deerd scheen, toog nu te voet den weg op naar 't station, hetwelk zij eindelijk bereikten. Hier kon een oogenblik rust worden genomen, waarvan de stationschef de heer H. J. Ter Hal, gebruik maakte om de familie te helpen en van alles te voorzien. Mejuff. B. was in het ge laat gewond en de kinderen waren zeer ontsteld bij aankomst hier ver leende Dr. Bitter terstond zijne hulp. Het ongeluk had plaats juist naast een breede sloot, die langs den weg loopt en er mag dus zeker gezegd worden, dat bij die ramp het geluk niet gemist werd. Uit de vaart hij den houtzaag molen alhier is gisteren 't lijk eener vrouw opgehaald, welke vermoed wordt in een beschonken toestand te water te zijn geraakt. Een belangrijke vergadering werd gisteren in de kolfbaan van den heer Kos, te Schagen, door de Cen trale Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict gehouden. De voorzitter, de heer mr. A. P. De Lange, deelde zijn besluit mede om eerlang 't presi dium neder te leggen. Tot leden des bestuurs, ter vervulling van twee va caturen, werden gekozen de heeren Mooy, van Helder, en De Vries van Heijst, van Alkmaar. Na een leven dige discussie werd besloten aan een commissie op te dragen te beoordee- len of en in hoeverre de statuten der kiesvereeniging herziening eischen. Deze commissie werd samengesteld uit de heeren Waller, van der Hoeven, dr. Bruining, Mooy, Breebaart, Ter Spill en Westerman Holsteijn. Oudeschild, 15 Oct. De Sociëteit »Neptunus" alhier, zal in November a. s. haar vijfentwin tigjarig bestaan feestelijk vieren. De ze vereeniging is sedert hare op richting op verschillend gebied nut tig werkzaam geweest, en verheugt zich nog steeds in toenemenden bloei. Van wege het Ministerie van marine is aan zeevarenden het vol gende bekend gemaakt De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op meer daartoe geschikte dagen in het tijdvak van 1631 October a. s., van zonsopkomst tot zonsondergang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort te IJmuiden, in de richting van de Noordzeeover het geheele veld uit 't fort zichtbaar; zullende in het belang van de veiligheid der scheep vaart de noodige maatregelen wor den genomen. Men leest in het Hbld. Recht voor Allen." Belderok, de man tegen wien een vervolging is ingesteld omdat hij weigerde de roode vlag over te geven, welke hij den 28sten September Van Ommeren nadroeg en omdat hij agen ten van politie mishandeld heeft, ver klaart in Recht voor Allen mishan deld te zijn door de politieagenten, „daar de moordzucht vau zijn beulen nog niet bekoeld was." Hij eindigt zijn mededeeling met de volgende woorden: „Dus ik zal beschoren zijn, het getal slacht offers voor onze heilige zaak met een te vermeerderen. Ook mij zal men veroor- deelen, want ook ik draag den naam van socialist. En deze moeten uitgeroeid wor den het koste wat het wil. Maar dwazen die gij zijt, denkt gij zoodoende een heilige zaak te smoren „Ja! valt ons aan, werpt ons in kerkers of op het schavot, wij zweren n met een plechtigen eed te sterven of te overwinnen. Vermeerdert het aantal slachtoffers, een maal zullen zij rekenschap vragen en wee, ja driewerf wee u dan, en die tijd, ja die tijd is niet verre meer. In alle landen wa penen zich de volkeren en spoedig zal van Noord tot Oost, van alle hoeken der we reld een kreet worden gehoord, één heilige kreet, die u als een donderslag in de ooren zal klinken, de kreet van Recht voor Allen. Tot zoolang kunt gij ons nog trappen, maar niettegenstaande zullen de getrapten schreeuwen dat het n door merg en been ^TEïDiH, i Oot. 18S6. A' BE1Dïi,OT' De redactie vau Recht voor Allen maant in een slotwoord op den brief van Belderok de Amsterdamsche so cialisten aan, bij eerstvoorkomende gelegenheid geweld te gebruiken. Deze opruiing tot oproer geschiedt in de volgende woorden „Is het geen schande voor onze Amster damsche partijgenooten en geestverwanten onzen vriend Belderok door een troepje agenten te laten mishandelenis er dan zoo weinig geestdrift, dat men den moed mist elkander te verdedigen, het koste wat het wilde P Wij hopen dat zoo iets schande lijks niet meer moge gebeuren." Redactie. Men is dus gewaarschuwd. De klachten over hoog water komen al. Dè binnenpolders bij Grave beginnen onder te loopen inMunne- keburen zijn de door den aanhouden den regen week geworden dijken der droogmakerijen op sommige plaatsen doorgebroken, zoodat het water de reeds bezaaide akkers heeft over stroomd. Te Montfoort zijn de ka den, wegen, ja zelf enkele steenbak keryen overstroomd. De polders wor den door de in de laatste jaren ver rezen stoomgemalen geregeld droog- gehouden. Dinsdag is van de Oostertoren te Zaandam de blauwe vlag uitge stoken, als sein dat de waterstand der Zaan zoo hoog was, dat geen water van nabij gelegen polders, waarop ongeveer 200 molens hun water bergen, meer mag ingelaten worden. De invloed der algemeene heer- sehende werkeloosheid doet zich ge voelen op de werving voor het leger, zoo voor Indië als hier te lande. Ye- len worden echter wegens een of ander lichaamsgebrek voor den dienst afgekeurd. Naar wij vernemen, zal het O. M. in hooger beroep komen tegen de uitspraak van de rechtbank te Rotterdam, in de zaak der aanvaring van de Oude Maas door de Zeemeeuw. Een Duitscher, van beroep scha renslijper, reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest, ver voegde zich Dinsdagnamiddag ten huize van den heer v. O., notaris te Gulpen, en vroeg om een boter ham. Daar hem die niet vlug genoeg werd bezorgd, begon hij te razen en riep, dat men een beetje vlugger moetst zijn, anders zou hij beginnen »Timmersmans te spelen." Hij is gearresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. In den gemeenteraad van Mar seille is een motie in behandeling genomen, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken,-dat alle afstam melingen van vroegere vorstenhui zen verbannen worden en elke po ging om weer een monarchie te vestigen gestraft zal worden met den dood. Op grond van het voorgevallene aan boord van het Engelsche schip Ha warden Castle," waar een gas ontploffing plaats had tengevolge van het ondoelmatig plaatsen van een vat met roestwerende verf, worden alle reederyen opmerkzaam gemaakt op de gevaarlijke eigenschappen dier stof, welke uit 40 pet. koolteer, 38 pet. harsachtige stoffen22 pet. yzer- oxide bestaat. Een medicinaal ons van deze verfstof is reeds in staat om twee kubieke voeten ontplofbaar gas te ontwikkelen. Te Lichtenvoorde woonde eene moeder bij hare dochter in, die geen van beide tot de snuggersten behoor den. Eenige dagen geleden werd door een der buren aan het meisje gevraagd, hoe moeder het toch maak te, daar zij in den laatsten tijd niet meer buiten was gezien. Och, was het antwoord moeder heeft al in geen dag of tien willen eten en is zóó koppig; ze wil geen woord spreken. Men is toen tot de ontdekking ge komen, dat de vrouw reeds langer dan acht dagen dood in bed moet gelegen hebben, daar het lijk reeds in gevorderden staat van ontbinding verkeerde Yan een Duitsch acteur wordt het volgende verteld. Hij reisde in Zwitserland en zat in een wag- gon tegenover twee jonge, schoone dames, die hem voortdurend aanza gen en fluisterend opmerkingen over den beroemden acteur wisselden. De opmerkzaamheid zoo zeer te trekken, vleide den acteur in den beginne zeer, op den duur werd 't hem echter lastig en hij besloot zich te wreken. In den tunnel voor Lausanne ge komen, nam hy hij het bekende mid del te baat, greep met zijn linker hand zijne rechter en drukte er hoor baar eenige kussen op. De dames liepen in de valzoodra het dag licht weder in den waggon verscheen, keken zij elkander enden kunsteaar aan, die ernstig en alsof er niets gebeurd was, in zijn hoekje zat. Daarop begen het gefluister we der ieder der dames verweet aau de andere hare vrijmoedigheid. Ieder der twee ontkende alles. Dit duurde tot Lausanne, waar de kunstenaar zou uitstappen. Thans volvoerde hij de tweede helft zijner wraakneming. Met den hoed in de hand zeide hijDames, gij hebt mij op de reÏ3 zooveel aandacht waar dig gekeurd, dat ik zeer begeerig zou zijn te vernemen, wie van u tunnel bij Gervex mij een zoo levendig bewijs van hare genegenheid heeft schonken." Terwijl de dames verschrikt en verslagen naar antwoord zochten, was de acteur verdwenen. In een plaatsje in Opper-Sile- zië heeft zich onlangs een moderne Odysseus opgedaan, die na eene af wezigheid van acht jaren in de wo ning zijner vrouw terugkeerde, juist toen deze op 't punt stond een nieuw huwelijk aan te gaan. Verontwaar digd tot in het diepst zijner ziel, bedacht hij zich geen oogenblik en wierp, als oen andere Odysseus, den onthutsten bruidegom de deur uit. Al spoedig echter moest onze held tot zijne niet geringe teleurstelling ondervinden, dat onze hedendaagsche rechtsbegrippen met zijne radicale opvattingen ten eenenmale in strijd waren. De woorden van Schiller Alle nicht, die wiederkehren, mogen zich der Heimath freuen", waren vol komen op hem van toepassing. Na dat hij namelijk den vrijer op onzach te wijze had verwijderd en zijne vrouw behoorlijk had afgeranseld, werd hij niet alleen wegens verstoring van den huiselijken vrede en wegens mishan deling in hechtenis genomen, doch moest bovendien gedoogen, dat on danks zijn terugkeer het huwelijk van zyne vrouw den volgenden dag werd voltrokken. Deze namelijk had zich gerechtelijk van hem laten scheiden, omdat haar echtgenoot, die haar kwaadwillig had verlaten, ondanks de oproeping in de dagbladen niets van zich had laten hooren. Advertentiën gelieve men op den dag der uitgifte, 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Ondertrouwd SIMON NICOLAAS BIEGSTRATEN en CORNELIA DITO. Helder, 15 October 1885. Receptie: 18 October. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd PIETER LIST, 2e timmerman, b/d. Kon.Ned. Marine, van den Helder, en ANNA ALDERLIEFSTE, van Cocksdorp. Texel, 15 October 1885. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot ons aller droefheid, na een langdurig, doch hoogst geduldig lijden, onze innig geliefde Zoon en Broeder, CORNELIS BAS Jz., in den ouderdom van 20 jaren en 9 maanden. Allen, die den overledene van nabij hebben gekendzullen beseffen hoe zwaar ons hart door zijn heen gaan gewond wordt. Oosterend, 13 October 1885. F. VAN DER YIS, en Echtgenoote. Mede uit naam van Broeders en Zusters Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen Jaartelijken dank aan H. H Dragers en Vrienden, voor de laatstt eer, aan onzen geliefden Vader P. C DEKKER, bij het grafwaarts bren gen, bewezen. C. BAKKER, en Echtgenoote Hervormde Kerk te Huisduinen GODSDIENSTOEFENING ZONDAG a. s., voormidd. 10 ure, 3Ds. Predikant te ZUID-ZIJPE. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG a. s., des voorm. ten 10 ure zal, D.V. al Spreker optreden de WelEerw. Heei Bediening van het H. Avondmaal, HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s., Voorm. 10 uur. 's Namidd. ft1/* nar de Heer DE KERKERAAD. Deze uitnoodiging is voor iedereen doch in het bijzonder worden d( bewoners der Nieawstad nitgenoo- digd, ter bijwoning der Evangelie] verkondiging. Aanvangende Woensdagavond tei 7 nre, lokaal VIJZELSTRAAT. C. BREET Az komt, als vorige jaren, weder uwi gave vragen. De vereeniging stel zich ten doel, des Winters behoeftige! en wednwen te ondersteunenhelp haar daartoe! en elke gift, hoe ge ring ook, zal in dank van u wordei aangenomen. VEREENIGING op Zendag den 18 October 1885, dei namiddags tusschen 4 en 5 uur, in het lokaal »Tivoli." Een getrouwe opkomst wordt ver- zocht- Hel Bestnir.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2