'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1323 Woensdag 21 October 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kransjes vlechten. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poat75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Oct. 1885. Bij bet schieten met scherp van boord onzer oorlogsschepen in de nabijheid van hier, is men de laatste dagen tot minder verrassende resultaten gekomen betreffende de geschiktheid die glasharde puntgra- naten, welke eenige jaren bewaard zyn, nog bezitten om pantseringen te doorboren. Deze granaten, die niet van een springlading voorzien waren, vlogen aan gruizelementen bjj het treffen van dunne ijzeren plateneen granaat bezweek zelfs in het stuk door den schok bij het ontbranden der lading. Men vermoedt dat glasharde granaten na eenigen tijd broos worden en zoodoende on geschikt zijn om uit vuurmonden ge- Bchoten te worden, vooral tegen Het transport onderofficieren en mindere schepelingen der zeemacht, dat naar Oost-Indië zal worden uit gezonden, zal den 2en December a.s., derwaarts vertrekken per stoomschip Prins van Oranje. Zaterdagavond is door een trein, van Zaandam komende, op de viaduct bij de Korte Prinsegracht te Amster dam een werkman, niet tot het spoor wegpersoneel behoorende, overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Uit Andyk wordt ons van 16 Oct. gemeld: Twee jongelieden, een jongen van ruim 20 jaren, zoon van den landbou wer D. T. alhier, en de dienstmaagd gingen heden als gewoonlyk in het vroege morgenuur met een schuitje naar het land, om de eerste bezighe den koeien melken te verrich ten. Toen zij ter bestemder tijd niet waren teruggekeerd, stelde men een onderzoek in, met de treurige uit komst, dat men beide levenloos uit het water ophaalde. Kenbaar was eerst genoemde door een mistred te water geraakt en had de dienstmaagd hulp veleend, om echter zelve mede het slachtoffer te worden. Eenige timmerlieden te Amster dam hebben het plan opgevat, eene circulaire te verspreiden, waarin zij wijzen op de tijdsomstandigheden en het gebrek aan werk. Zij verzoeken om eenigen arbeid, hetzij die bestemd is voor huishoudelijke behoefte, hetzij van meer bouwkundigen aard is. Zij zyn huisvaders en komen niet alleen op voor het belang van hen zeiven, maar in de eerste plaats voor dat van hunne gezinnen. De burgemeester van Amster dam heeft volgens de Amst. Ct.", als hoofd der politie, een brief gericht aan den hoofd-commissaris van politie, den heer Steenkamp, waarin is aan gedrongen om, met al de hem ten dienste staande middelen, van wel ken aard ook, tot de ontdekking te komen van die personen, welke ambts berichten of politiegeheimen mede- deelen aan de dagbladen. Door het maken van gefingeerde berichten of quasi vertrouwelijke correspondentiën tusschen het hoofdbureau van politie en de commissariaten, zou, naar men meent, die ontdekking bevorderd kun' nen worden. Yoor eenige dagen berichtte de Staats-Ct. de benoeming van den Deenschen minister van marine tot ridder-grootkruis en van den luit.- ter-zee Holger Amundsen tot ridder van den Ned. Leeuw. De Haarl. Ct. deelt nu mede, dat de onder scheidingen zijn toegekend wegens de bijzondere voorkomendheid, waarmede in Augustus die Neder- landsche oefeningsschepen Marnix en Castor te Kopenhagen werden ontvangen en de goedgunstigheid des Ministers, de Nederl. officieren in de gelegenheid stelde, al het wetens waardige der Deensche marine, de geheele werf, zelfs de geheime visch- torpedo's, die voor ieder land ver schillend worden gefabriceerd, in oogenschouw te nemen, waartoe de heer Amundsen hun voortdurend ten dienste stond. Yoor een uitstapje van Nederlandsche en Deensche offi cieren naar de Zweedsche kust stelde genoemde minister zelfs een oorlog schip ter beschikking; een beleefd heid, gelijk slechts zeldzaam door re geeringen wordt betoond. Sedert 12 September jl. heeft, met achterlating van zyne vrouw en zes kinderen, zijne woning te Utrecht verlaten Hermanus van Bemmel, geb. te Houten, ongeveer 36 jaar, arbeider, middelmatig lang, aangezicht rond, voorhoofd gewoon, oogen donkerbruin, neus en mond gewoon, kin rond, haar en wenkbrauwen donkerbruin, baard zwart, uitzicht donker en kleur ge zond. Kleedingduffelschen pijjekker, buksking broek, hooge zijden pet en laarzen. Hij houdt zich wellicht te Amsterdam op. De hoofdcommissaris te Utrecht verzoekt namens zyne vrouw opspo ring en bericht. In den loop der vorige maand werd de Scheveningsche bomschuit >De Vrouw Jacoba", door de »Agnes and Louise", te Hartlepool te huis be hoorende, in den grond gevaren. De reederij van genoemd stoomschip heeft dezer dagen geantwoord op den eisch tot schadevergoeding, die door de As- surantie-Maatschappy te Schevenin- gen is ingesteld. De vergoeding, die de reederij te Hartlepool wil toeken nen, is echter de Assurantie-Maat schappij onaannemelijk voorgekomen; de onderhandelingen duren voort, zoo dat op eene minnelijke schikking nog kans bestaat. De door het gerechtshof te 's Hage in de vorige week wegens manslag veroordeelde boerenknecht Jacob Neelemaat heeft zich tegen die veroordeeling (tot vier jaren gevan genisstraf) in cassatie voorzien. Twee werklieden te Middelburg waren Vrijdagochtend in een regen bak, nadat die Donderdag was ledig gemaakt, bezig om eene daarin lig gende looden buis te soldeeren. Door den walm der kolen, die zij daarbij bezigden, werden zij zoodanig bedwelmd, dat zy beiden levenloos er werden uitgehaald. Zaterdagavond is te Harder wijk een Duitscher, die ter dienst neming in logement zich op hield, door een visscher met een mes zoo danig gestoken bij den linker schou der, dat hij onmiddellijk op de plaats doodbleef. De dader, zekere L., is door de politie reeds aangehouden. De machinerieën, geladen in het stoomschip Blanche den llen dezer in de Noordzee vergaan, waren bestemd voor de hydraulische inrich ting aan de Handelskade te Amster dam. Het was de laatste bezending kranen enz. voor dit belangrijke werk. De zoon van den landbouwer v. d. P. onder Oosterbierum, liefheb ber van vogelschieten achter de zee- palen, was heimelijk met een geladen geweer uit gegaan. Zyn vader riep hem terug, nam hem het wapen af en, om een eind aan dat schieten te maken, wilde hy driftig het geweer vernietigen. Den loop in handen houdende, sloeg hij met de kolf op den schotel der schuurdeurende hanen vlogen over en beide schoten troffen. Binnen een uur was de oude man een lijk. Werd elders.de lijkverbranding alleen uit een hygiënisch en aesthetisch oogpunt beschouwd, niet alzoo in Ame rika. Te Brooklyn, in New-Yorkstaat, hebben de altijd practische Ameri kanen uitgerekend, op welke manier men zich op de goedkoopste wijze van de overleden burgers der republiek kan ontdoen en bevonden, dat de lijk- verbranding alle aanbeveling ver dient. Op de lykverzorgingskosten zal zoo doende 2 dollars uitgespaard kunnen worden. De lijkverbranding wint in New- York en Penssylvanië voortdurend veld. J. B. en echtgenoot zijn als vader en moeder in het Claercamp- ster weeshuis te Franeker ontslagen op grond van door eerstgenoemde gepleegde oneerbare handelingen te genover meisjes, aan zijne zorg toe vertrouwd. De vrouw uit Alfen aan de die verdacht werd haren man vergiftigd te hebben, en op last der justitie naar het huis van arrest te Tiel overgebracht werd, is uit hare gevangenschap ontslagen en naar hare woning teruggekeerd. De recht bank te Tiel heeft, nadat het lijk door deskundigen geschouwd is, geen reden gevonden, om de verdachte vrouw langer gevangen te houden. Omtrent de in hechtenisneming van den voortvluchtigen makel. Visser verneemt de Amst. Ct. nader het volgendeEenige dagen geleden werd bij het departement van bui- tenlandsche zaken een schrijven ont vangen, waarbij verzocht werd om inlichtingen, of de premie van f 500, indertijd voor de arrestatie van den vluchteling uitgeloofd, nog zou wor den uitgekeerd. Het antwoord werd verlangd onder zekere letters post rest. Parijs. Nadat in bevestigen den zin geantwoord was, volgde de aanwijzing door naar men zegt een bediende van Le Printemps. waarna de premie werd uitgekeerd. Een moedig kind. Nu de cholera op verschilllende plaatsen in Spanje gaandeweg ver mindert en men met meer kalmte op den angstig doorgestanen tijd begint terug te zien, bevatten de bladen het verhaal der heldendaden van een 12-jarig meisje, dat zich bij het woe den der epidemie zoo verdienstelijk maakte, dat op voorstel der plaatse lijke overheid de koning haar het kruis voor weldadigheid geschonken heeft. Het meisje heet Conception Inema en woont te Balgalmas bij Sara- Eerst werd in het dorp de school meester en zyn vrouw door de cho lera aangetast en terwijl allen de nabijheid van het huis vermeden, was het de kleine Inema, die de zie ken tot hun dood oppaste en daar na met den pastoor en den dokter de lijken naar het kerkhof droeg. Den volgenden dag werd haar vader ziek en overleed reeds na enkele uren, en nog dienzelfden avond trof haar moeder hetzelfde lot. De doch ter was geen oogenblik van hun sponde geweken, en nu zij als wees overbleef, viel op haar de zorg voor een lamme grootmoeder, drie broer tjes van 9, 6 en 3 jaar en een meis je van vier maanden. Inema voedde iet kleintje op met geitenmelk. Eeni ge weken na den dood der ouders stierf de middelste broederhet meis je droeg het lijkje eigenhandig naar de plaats, J waar de doodgraver het van haar overnam en na weinige dagen moest zij het jongste denzelfden lief dedienst bewijzen. Nog scheen er geen einde aan haar ongeluk te ko men, want ook de eenige nog Over gebleven broeder werd door de ziek- aangetast. Deze echter mocht zij het leven behouden, terwijl ook de grootmoeder en het kleine kind verschoond bleven. Ofschoon de ziekte het geheele dorp vreeselijk teisderde en ieder ge noeg in eigen omgeving te doen had, wekte de houding van het 12-jarig kind aller bewondering en wenschte thans ieder haar geluk met de ver kregen onderscheiding. Een modern huwelijksbeletsel, De portretschilder Penali te Lyon was onlangs verloofd met madlle.Min- nie Bernard, de schoone dochter van een rijk fabrikant aldaar. De brui loftstoiletten waren reeds in de maak, en de trouwdag vastgesteld. Eenige dagen geleden zeide Penali tot zyn bruid»Ik hoop, dat ge met mijne bekende antipathie rekening hebt ge houden en alle japons zonder tour nure hebt besteld." De jonge dame antwoordde lachendAls ik een bruidsjapon zonder tournure moet dra gen, dan trek ik haar liever in het geheel niet aan." De kunstenaar maakte zich boos, gaf zijne bruid de keus tusschen zijne liefde en de tour nure, en vertrok, toen de jonge da me aan deze laatste de voorkeur gaf, nog denzelfden avond naar Egypt' In de kapel van hetGeorge-kerk- hof te Berlijn was jl. Woensdag eene vrouw in de gelegenheid hare eigene lijkrede te hooren. De overleden boek drukker N. zou worden ter aarde be steld en aan een oud predikant was de taak opgedragen om bij deze ge legenheid het woord te voeren. Toen hij eenigen tijd gesproken had, sprong de weduwe van de overledene plot seling op en verliet de kapel met de woorden>Die woorden zyn niet voor mijn manDe dominé houdt eene rede voor eene vrouwDe eerwaarde leeraar verontschuldigde zich, volgens de Berl. Zeit., met het vertoonen van een briefje, waarop geschreven stond: »Frau N., 48 ja ren oud, laat 8 kinderen na". De arme vrouw had nu niet al leen hare eigene lijkrede aangehoord, doch verkeerde tot op het laatste oogenblik in twijfel, of de kist wel het lijk van haren echtgenoot be vatte. De opening werd echter niet noodig geoordeeld, omdat' de naam N.4 met krijt op het deksel was ge schreven en de mogelijkheid eener vergissing was uitgesloten. Te Selzaete werd voor eenige dagen aan een meisje van omstreeks t17 aren door een net gekleed heer op straat gevraagd, of zij geen zin had, by hem dienst te nemen. Hij had, zeide hy, tusschen Westdorpe en Sas van Gent eene hofstede ge jacht, en zocht eene dienstbode. Na jevestigend antwoord gingen beiden naar de moeder van het meisje na bekomen toestemming werden eenige kleederen ingepakt en vertrokken beiden. Later kreeg de moeder arg waan en stelde de maréchaussee te van Gent met de zaak in ken nis. Totnogtoe weet men niet, waarheen het meisje is gevoerd. De politie doet ijverig onderzoek. Te Hamburg is een in aan bouw zijnd huis ingestort Twee werklieden zijn daarbij omgekomen. Een is zoo zwaar gewond, dat men aan het behoud van zijn leven wan hoopt. Een ander heeft een arm gebroken. De Kurjer Warsz. bevat het ver haal van een duel tusschen een heer en eene dame te Warschau. De heer, had, uit wraak over de afwijzing van huwelijksaanzoek, allerlei las terlijke geruchten omtrent de dame verspreid. Yan verschillende zijden ontving deze het aanbod om met den lasteraar af te rekenen de heldhaf tige dame weigerde echter daarvan *ebruik te maken en gaf de verze kering, dat zij zich zelf zou weten te verdedigen. Op zekeren dag ont ving de gekrenkte minnaar inderdaad een uitdaging. Hy nam ze aan en in de nabijheid van Warschau had eenige dagen later het duel plaats. Beider schoten misten hun doel. De dame drong aan op een twee de schotde voortzetting van het duel werd echter door de tusschen- komst der secondanten verhinderd. Aan de eer was voldaan. Zij waren speelgenootjes En altijd bij elkaar Zij zwierven door de beemden En pinkten bloempjes daar, Waarvan zij kransjes vlochten Hij een voor haar, en zij Yoor hem een. Zaalge kindschheid, Wat waart gij snel voorbij! Hij telde drie-en-twintig, Zij twee-en-twintig jaar; Toen doolden zij weer samen, Als een gelukkig paar, Door bosschen, velden, dreven. En met een blijden glans In 't oog, nam hij de bloempjes En vlocht zijn bruid een krans. Drie jaren vloden henen, Toen hen hun kindje ontviel. Zij plukten weder bloemen, Met droefheid in de ziel. Zij vlocht een krans hij lei hem In 't kleine kistje neer Maar sinds dat tijdstip vloohten Zij nimmer kransjes weer.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1