U.J.DE VRIES, 661flink DIENSTMEISJE. POLITIE. Advertentiën. DANKBETUIGING Herv. Gemeente te Méén. TOOVERLANTAARN. OUDENHOVEN m flinke DIENSTBODE. Een We DIENSTBODE geuaafil een LOOPMEISJE, Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koningin Emma, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 17 October van Marseille. Het stoomschip Prinses Wilhelraina, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Octo ber des avonds te Port-Said. Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 15 October van Pauillac. Markt-Berichten. Alkmaab, 17 Oct. Aangevoerd 3 Paar den f 180 a S00, 18 Koeien en Ossen f 140 a 190, 14 uucht. Kalveren f 13 a 22, 1 Eael f 35, 310 Schapen f 13 a 21, 88 magere Varkens f 14 a 19, 258 Biggen f 6 a 8, 13 Bokken en Geiten f 4 a 9, Kip- eieren f 5 a 5,25 per 100, Boter per kop ('8 middags 12 nren)f 0,75 a 0,85. Hoobn, 17 Oct. Tarwe f7,60 a 9, Rog ge f 6,60 a 7,50, Gerst f 4,50 a 5, Haver f 8,50 a 4, ErwtenWitte f 8,50 a 9, Groene f 11 a 12, Grauwe f 12,50 a 13, Vale f 9 a 11, Bruine boonen f9 a 12, Karweizaad f 25, aangevoerd 29 Paarden f 60 a 240, 60 Schapen f 18 a 23,120 Lam meren f 10 a 16, 7 Kalveren f 14 a 24, 58 Varkens f 12 a 20, 15 Zeugen f 25 a 40, 199 Biggen f 4 a 2, 225 Kippen f 0,80 a 2,25, 3200 Kipeieren f 5 per 100, 1557 koppen Boter f 0,70 a 0,75 per kop. Visscherij-Berichten. 19 Oct. v.m. 4 beugers met 30 tot 90 schelvisch, per stuk 30 cent; enkele rog per stuk 90 cent. 1 tal haring, per tal f 9,50. N.m. 12 beugers met 20 tot 80 schelvisch, per 100 f55 tot f66. 10 korders met 5 tot 8 mand kleine schol, per mand f 1 tot f 1,50. 1 steur voor f 12. Geene. Burgerlijke Stand Helder. Van 14 tot 18 Oct. ONDERTROUWD GEHUWD: BEVALLEN: A. de Jong, geb. ten Caat, z. M. Gauw, geb. de Bie, i. H. J. Waren- dorp, geb. Jansen, d. A. Geus, geb. Smit, z. W. Olivier, geb. Winkel, z. W. C. Jansen, geb. Valkenburg, z. J. Buijs, geb. Bal, d. A, van 't Noordende, geb. Ham, z. T. Wester- baan, geb. Berg, d. M. Dee, geb. Eaber, d. OVERLEDEN J. Holmer,46j. J. Lan- genberg, 21 j. Gedisponeerd aan het bureau No. 1een op de straat gevonden LEES BOEK. Vervolg der Berichten. Gisterenavond werden in Musis Sacrum de prijzen, onlangs op een door 't Art. Vrijkorps gehouden con cours behaald, op feestelijke wijze uit gereikt. Tot de genoodigden behoor de de oud-strijders van de Vereeni- ging Metalen Kruis, die onder 't zin gen van 't Volkslied werden ontvan gen. De heer T. Mooy heette daarop de aanwezigen welkom en wees op de oud-strijders als vertegenwoordigen de 't verleden, op de leden van 't Art. Vrijkorps als die van 't heden en op de leden der gymnastiek-ver- eeniging Pro Patria als die der toe komst. Ook de heer Brouwer voerde 't woord namens 't Anti-Dienstver- vangingsbond. Met gepaste toespra ken werden de behaalde prijzen uit gereikt. De jeugdige vereeniging Pro Patria gaf na 't uitvoeren van eenige Orde-Oefeningen, blijken van vlug heid en spierkracht door werkzaam heden aan den rekstok. Tegen 't einde werd ook nog 't woord gevoerd door de heeren Bruijn, als president der Gymnastiek-Vereeniging en den heer B: Polak. Nog lang bleef men gezellig bij een. De prijzen werden behaald als volgt Vaste baan, op 200 passen: lste prijs de heer Slis, 2de prijs de heer Reijers, 3de prijs de heer M. P. Polak, 4deprijs de heer H. Uurbanus. Op 100 passen lste prijs de heer Baert, 2de prijs de heer Akkerman. V r ij e baan, op 200 passen lste prijs de heer Slis, 2de prijs de heer Barneveld, 3de prijs de heer Reijers, 4de prijs de heer H. Uurbanus, 5de prijs de heer Vastenou, 6de prijs de heer Beekman. Op 100 passen: lste prijs de heer Baert, 2de prijs de heer J. H. Polak, 3de prijs de heer Bruijn. Gisterenavond trad voor 't eerst in dit seizoen in Tivoli als spreker op, de heer Bottinga, van Harlingen. De spreker mocht zich in de opkomst van een vrij talrijk publiek verheugen. Ook nu wist Lij door zijne voordracht te boeien in ernstige stukken en bij vroolijke den lachlust op te wekken. De hoorders gaven herhaaldelijk, door een luid applaus, bewijs van hunne ingenomenheid en waardeering. Zondagavond debuteerde de ver eeniging Admiraal v. Wassenaerin Mu sis Sacrum met: Een oud Soldaat," tooneelspel, en »Mijn doel bereikt, het overige komt van zelf," blijspel. Blijkbaar hadden de werkende leden hun best gedaan om bij hun optre den een goeden indruk te maken. De opkomst van belangstellenden was echter gering. In de districts-vergadering van Eigen Hulp", op 16 dezer alhier gehouden, zijn deze moticn aange nomen: 1. dat het wenschelijk is, dat door het bestuur pogingen worden aangewend, aan de leden gelegen heid te geven om vleesch te verkrijgen van goede kwaliteit en tegen minder hooge prijzen dan door de vleesch- houwers hier ter plaatse geleverd wordt; en 2. dat het noodig is, dat de leden zich zedelijk gebonden achten de levering van het door hen benoodigde vleesch te gunnen aan zoodanigen vleeschhouwer, ook buiten deze gemeente, met wien het bestuur, op bovengenoemde grondslagen, een overeenkomst zal kunnen aangaan. De leden, die in deze vergadering niet tegenwoordig zijn geweest, wor den thans per circulaire uitgenoo- digd om van hunne instemming te doen blijken. Naar men verneemt, zullen eerstdaags alhier, ten overstaan van een commissie van officieren, waar van de kolonels Van Ouselen en Hojel leden zullen zijn, proeven worden ge nomen met een bewapende zolder- of dekschuit, om als uitlegger te die nen in oorlogstijd, op onze rivieren binnenwateren, vaarten enz. Zondag vertrok van hier een detachement van het 4e reg. vesting artillerie, onder commando van den lsten luit. Hesta, tot het beproeven van het geschut, waarmede het koe pelfort te Ymuiden is bewapend. Met de torpedobooten Hl en VH zijn op de reede van Hellevoet- sluis springproeven gehouden. Bij die gelegenheid brak van boot VH de stalen spar, waaraan de torpedo verbonden is, dwars af, terwijl de spar van boot III een belangrijke kromming opliep. Gedurende de laatste dagen zijn de inschietingen van vischtorpe- do's in het Voornsche Kanaal be gonnen. Door een onvoorziene om standigheid is een dezer vernielings werktuigen gezonken, doch door den duiker der marine-werf te Hellevoet- sluis, Verpoorten, spoedig daarna bo ven water gebracht. Een der grootste slagers te Apeldoorn verkoopt thans het rund- vleesch zonder been, voor 30 cent het half kilo. Texel, 19 Oct. Te Oosterend ontstond gisteren een begin van brand ineen woning, door onvoorzichtigheid van spelende kinderen. Gelukkig werd het onheil in tijds ondekt, anders zouden de ge volgen wellicht zeer ernstig zijn ge weest. Oude Schild, 19 Oct. Het ziekenfonds alhier, dat reeds 19 jaren bestaat en zich in toenemen- den bloei mag verheugen, telt thans 116 leden. Over het afgeloopen ver- eenigingsjaar sloot de kas met een voordeelig saldo van f732.221/.,. De leden betalen wekelijks 10 ct. con tributie en genieten bij ongesteld heid kosteloos geneeskundige hulp benevens medicijnen. Bij langdurige ongesteldheid wordt bovendien ge durende 12 weken achtereen f4 per week uitgekeerd, zoo de belangheb benden dit verlangen. Aan den bode J. L. Schagen werd op de jongste vergadering een warm woord vau dank gewijd, voor de diensten, die hij geheel belangloos reeds zoo lang aan het ziekenfonds bewijst. Ook het bestuur administreert en beheert alles geheel kosteloos. Amsterdam, 19 October. Volgens telegram uit Londen, alhier bij de Vereeniging van Assuradeuren ont vangen, is het stoomschip Greyhound te Hongkong uit zee teruggekomen, na door zeeroovers te zijn aangevallen en geplunderd. De gezagvoerder van de Greyhound verloor daarbij het leven. Dat er onder het eenvoudige kleed van den soldaat van het koloni aal werfdepot, menigeen schuilt die reeds in vreemde legersjareu den rang van officier heeft hekleed, is geen vreemd verschijnsel meer en van alge- meene bekendheid. Het 7e reg. infan terie te Amsterdam telt onder zgn sol daten een persoon, die reeds eenige jaren le luitenant is geweest bij de infanterie van het Oostenrijksche leger. Gisterennacht is er te Zuid- wolde een moord gepleegd. De ver- slagene was een onbezoldigd rijksveld wachter. De dader is nog onbekend. De dame te Roermond, wier kleeren in brand waren geraakt ten gevolge van het omvallen van eene petroleumlamp, is aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Men schrijft uit Eindhoven Een der oudste kassiersfirma's al hier, tevens correspondent der Nederl. Bank, heeft hare betalingen gestaakt. Deze fatale gebeurtenis heeft groote verslagenheid in de stad veroorzaakt. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Te Gotha zal de rechter wel dra moeten uitmaken of het een inan beleedigt, dat een meisje hem tegen zijn zin kust. Een rente nier daar ter stede overkwam dit faveurtje bij een vroolijke party in een koffiehuis, waar een kellnerin hem, om een weddingschap te winnen, eens hartelijk pakte. Ofschoon men algemeen de zaak voor een onschul dige grap hield, heeft de rentenier, met het oog op de scène, die zijn vrouw hem maakte toen zij het geval vernam, tot vervolging der lieftallige Hebe moeten overgaan. Voor de arrond.-rechtbank te Win schoten is behandeld de bekende zaak der „Albertha", kapt. B. de Jonge, beschuldigd zijn schip te hebben willen doen zinken. Als eerste getuige trad op de heer J. Wilkens, fabrikant te Veendam. Hij ge tuigde, dat de Albertha voor eeu deel zijn eigendom was en dat hij het schip met de boeken beheerde. Het schip was te Buenos Ayres in een lagere klasse opgenomen en voor de reis van daar naar het Kanaal voor order ge assureerd te Triest voor f8000. De vorige assurantie bedroeg f12000. Kapt. De Jonge kon niet weten dat het schip was verzekerd, doch natuurlijk wel denken dat assurantie genomen zon zijn. Toen kapt. De Jonge te Boston binnen kwam, telegrapheerde hij, of hij naar de Albertha, die naar hij hoorde, te Rio-Janeiro binnen was, terug zon gaan, waarop ge tuige, om mogelijke processen te mijden, terugseinde, dat de eigenaren van het schip afstand deden. De schepelingen zijn, op schriftelijk advies van kapt. De Jonge, te Veendam aan get.'s kantoor uitbetaald en hebben verklaard, dat alles precies gebeurd was, zooals zij in het journaal geteekend en onder eede bevestigd hebben. Kapt. De Jonge heeft voor zijne reederij 5 a 6 jaren gevaren; hij is en moet nog steeds beschouwd worden als een degelijk en ferm mensch en kapitein. De assurantie is, in afwachting van 's Rech ters uitspraak, nog niet verrekend. De tweede getuige, de heer H. P. Hansen, stuurman a. b. der Sunbeam, bijgestaan door een tolk in de Engelsche taal, deelt het volgende mede Op den 7 Mei 1885 is in den Zuid-At- lantischen Oceaan door hem opgemerkt een schip dat seinen toonde. Eerst werden deze niet begrepen, maar de tweede maal werd er te kennen gege ven, dat de Albertha, zoo heette het schip, lek was en de bemanning aan boord der Sunbeam wenschte over te gaan. Er werd gepraaid, of zij een boot wilden hebben, waarop men antwoordde, dat men de eigen booten zoude gebruiken, waarmede dan ook de equipage aan boord der Sun beam kwam. De boot had veel water in zooals beweerd wordt tengevolge van een lek maar dit kon hij niet zeggen, aangezien hij haar niet onderzocht heeft. Twee malen werd daarop geproviandeerd de eerste maal ging de stuurman der Al bertha, en de tweede maal kapt. De Jonge en diens stuurman mede, om eenige scheeps- benoodigdheden te halen. Get. was gelijk met kapt. De Jonge aan boord. Hij zag dezen in de kajuit, (was er zelf niet in), en merkte op, dat kapt. De Jonge een boor in de hand hield, totdat hij hem, get.. bemerkte, waarop hij de boor liet vallen. Ge tuige heeft echter kapt. De Jonge geen ge bruik van de boor zien maken. De tweede maal aan boord komende, vond hij een gat in de kajuit, van ongeveer een duim diepte, waarin de boor juist paste. Een der matrozen vertelde hem dat er twee gaten in de boeg waren, wat dan ook bij onderzoek zoo bleek te zijn. Hij heeft met behulp der matrozen die gaten gestopt, maar kon niet zeggen, of de boor ook hierin paste. Kapt. De Jonge wilde met zijn equi page naar boord terug, maar gaf het verlan gen daartoe eerst te kennen, nadat hij kon gehoord hebben, dat hij, Hanssen, met drie matrozen de „Albertha" in bezit wilde ne men. Zij wilden hem niet medenemen, om dat De J. al twee malen mee geweest was en dat zij de gaten reeds gestopt hadden en aan het pompen geweest waren. Zij wilden het schip binnenbrengen om bergloon te verdie nen, hoewel zij ook hadden kunnen zinken. Zij vonden in de kajuit frissche krullen. Zij brachten het schip behouden te Rio Janeiro binnen, waar het voor f3000 ver kocht is. De drie andere getuigen, Nielsen, Amun- zer en Krönagel verklaarden hetzelfde. Kapitein De Jonge verklaarde dat hij niet tweemalen, maar slechts ééns naar boord terug is geweest en dat hij, toen de boot voor de derde maal naar de „Albertha" zou gaan, zijn verlangen te kennen beeft gegeven met zijn equipage naar boord van zijn schip terug te keeren. Daarop heeft de stuurman der „Sunbeam", nadat de stuurman der „Al bertha" die in de boot wilde springen, daarin verhinderd werd, doordien kapt. Johnson hem bij de kraag zijner jas vasthield,de boot afgestooten en is naar de „Albertha" geroeid. Dat er gaten in het schip waren, kan zijn, maar niet toen hij, De Jonge, aan boord was. Hij verlangde, als zijn recht, het verhoor zijner equipage. De officier van Justitie eischte voor den beklaagde, van wien hij geloofde, dat hij moedwillig zijn sohip heeft willen doen zin ken, een celstraf van één jaar. Uitspraak over 8 dagen. Advertentiën gelieve men op den dag der uitgifte, 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon: A. A. OOSTENDORP, geliefde echfcgenoote van A.BREETCz. Amsterdam, 16 October 1885. Bevallen van een Zoon W. C. JANSEN, geb. Valkenburg. Helder, 16 October 1885. Tot ons aller droefheid, over leed hedenavond, zacht en kalm, na voorzien te zijn der H. Sa cramenten der stervenden, onze Moeder, Behuwd- en Groot moeder, de Wed. J. HOLSTIJN geboren Gordijn, in den ouder dom van ruim 70 jaren. Hare dankbare kinderen, be huwd en kleinkinderen. Schiedam, 15 Oct. 1885. (Op. dringend verzoek van de overledene zullen er geen uiter lijke teekenen van rouw gedra gen worden.) De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen h&rteiyken dank voor de blijken van belangstelling bij de geboorte hunner Dochter onder vonden. Helder, 20 October 1885. C. MULDER. A. J. MULDERTegel. Mijn hartelijken, vriendschappelijken afscheidsgroet aan mijne vrienden, bekenden en verdere stadgenooten te Helder. Breng verder ter kennis, dat mij, met ingang van 1 October jl., ongevraagd een eervol ontslag uit mijne betrekking als Militair- Apothekers-bediende is verleend, ter zake van neiging tot melancholie met groote afgetrokkenheid, ontstaan in den dienst. Amsterdam, 10 October 1885. R. K. L. ten BOSCH. P.S. Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst. aan Familie en Vrienden, voor de belangstelling, bij de geboorte van onze Dochter ondervonden. J. C. ANNIJAS, en Echtgenoote, Hartelijke dankbetuiging aan alle Vrienden en Bekenden, die zoo vele blijken van belangstelling hebben betoond, bij de ziekte, het overlijden en de ter-aarde-bestelling van onzen geliefden zoon en broeder CORNELIS BAS Jz. In het bijzonder onzen welffemeen- den dank aan den WelEdel Gestren- gen Heer Dr. TIMMER, die zooveel heeft gedaan om het lijden van den overledene te verzachten benevens aan de WelEdele Heeren J. DAAL DER en C. BOUMA, onderwijzers te Oosterend en te Nieuwediep voor hunne getrouwe en vriendschappe lijke bezoeken. Mede uit naam van Broeders en Zusters. T. v. d. VIS en Echtgenoote. Oosterend, Texel, 19 Oct. 1885. Bij ons vertrek naar elders, roepen wij aan alle vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. J. J. LINTELO en Echtgenoote. Helder, 19 October 1885. Op Zondag; 25 October t.8. VOOR BEREIDING. Op Zondag; 8 Novem ber AVONDMAAL. De Kerkeraad. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de Cathechisatie in het gebouw, PALMSTRAAT, weder op Visdag op de gewone aren zal gehouden worden, te beginnen Vrtydag a. 8. HET BESTUUR. Voor bejaarden is morgen (Woens dag) avond de toegang vrij ter bij woning der EVANGELIE-VER KONDIGING, onder voorstelling met de Lantaarn. Aanvang 7 ure. Vijzelstraat. C. BREET Az. Een aantal kiezers hebben met genoegen de candidatuur van den Heer L. W. F. OUDENHOVEN, voor lid van onzen gemeenteraad, gezien. Zij gelooven dat de Heer de rechte man op de rechte plaats zal zijn en bevelen genoemden Heer daarom dringend bij hunne mede kiezers aan. den Heer Wanneer gij Dins dag a.s., uwe stemmen uitbrengt, stemt dan een man die met vele zaken op de hoogte is. Een aantal Kiezers. Wordt gevraagd Adres J. DIJKER, Bassingracht, No. 534. Adres Berkhout Co. Oevraaga een DAGMEISJE, 15 a 16 jaar, dat netjes kan werken. Adres BERKHOUT Co. Terstond gevraagd bij Mej. Dekkee—Schuit, Kanaalweg. Er wordt gevraagd: Adres Bureau van dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2