Advertentiën. m' De prijs der kussen in Enge land schijnt zeer verschillend te zijn. Ten minste Hugh Gelmour, een koop man te Manchester, werd veroordeeld tot 30 pd. boete, omdat hij een jonge dame tegen haar zin een zoen had gegeven, terwijl terzelfder tijd te Romford een landbouwer tot een boete van 5 shillings werd veroor deeld, daar hij een der dames van het Leger des Heils had gekust. Het Leger des Heils staat dus in dit op zicht niet hoog genoteerd. Eene pianohandelaar te Kopen hagen verkocht aan een welgesteld ingezetene dier stad een piano en ontving een oude in ruil terug. Hij was niet weinig verrast daar in twee spaarbankboekjes te vinden. In het eene stond 8000 kronen en het andere 1800 kronen ingeschre ven. Hij bracht ze onmiddellijk aan den eigenaar terug, die er zich zeer over verbaasde. Zijne vrouw her innerde zich echter toen, voor vele jaren hare spaarpenningen in een bank gebracht en de boekjes in het oude muziek-instrument geborgen te hebben. Behalve dat er reeds uit aard appelen jenevét, meel, gist, kaas en stroop gemaakt wordt, is het nu ge bleken dat er ook uitstekende bil jartballen en meerschuimen sigaren- pijpen van kunnen gefabriceerd wor den. En nog klaagt men over overproductie, zoodat men b. v. in Friesland nu alweer begint met aard appelen aan de varkens als voeder voor te zetten. t) Op 't spreken letten is wel goed, Mits men 't ook op zijn daden doet. o Als ge in uw eigen huis genoegen weet (te vinden, Zoek het dan elders niet bij zoogenaam de vrinden. Echt druivennat en trouwe vrinden, Zal men gewoonlijk zelden vinden. o Als men zijne eigen zaken doet. Qaan ze in den regel altijd goed. o Hij, die te heerschen tracht door dwang, Heerscht zelden goed en ook nooit lang. o Geloof me, 't is niet alles zoet, Wat zelfs een rijke slikken moet. o Geen ziekte kon een mensoh meer spijten, Dan die hij zelf zich heeft te wijten. o Mocht 't u in 't leven tegenstaan, Dan allereerst deez' vraag gedaan „Heb ik soms zelf ook schuld er aan o— Verschaft een goede daad geen loon, Zij is daarom niet minder schoon. o Goed onderwijs is zeker goed in 't leven, Maar beter een goed voorbeeld, staag te (geven. o Geestkracht is het zout des levens, Dat bezwaren wijken doet Geestkracht treedt het aklig hen niet En het kan niet met den voet. o Men handelt overal verkeerd, Waar men om 't geld een mensch slechts (eert. De ramp in de steengroeven te Chancelade. De „Justice" bevat de volgende mededee- lingen omtrent dit ontheil. De steengroeven te Chancelade, waaruit een steensoort verkregen wordt die zeer ge waardeerd is en door geheel Frankrijk ver zonden wordt, liggen op zeven kilometers af stand van Périgueux. Zondag in den namid dag stortte de berg, die over de groeven heen- hangt, op verscheidene plekken met donde rend geraas neder. Tien huizen, die op den berg verspreid la gen, stortten in, waardoor vier vrouwen en tien kinderen onder de puinhoopen bedolven werden. Het was gelukkig dat het onheil op Zondag plaats had, aangezien anders de honderdvijf tig arbeiders, die in de groeven werken, zou den zijn omgekomen. Op het oogenblik van de catastrophe was echter een ploeg van zeven of acht man aan het werkdeze onge- lukkigen werden allen bedolven. De eerste hulp werd door de gendarmerie en bewoners der omliggende gemeenten ver leend. Detachementen van het vijftigste linie regiment, voorzien van houweelen, versche nen in looppas op het terrein en zetten, bij het licht van toortsen, het opruimingswerk voort. Het schouwspel was tegelijkertijd fan tastisch en schrikverwekkendnu en dan hoorde men van onder de puinhoopen akelige jammerkreten opstijgen. Een vrouw en een kind werden levend te voorschijn gehaald, een tweede vrouw bleek bezweken te zijn. Twee voorbijgangers, een man en eene vrouw, werden door een hoop rotsblokken verpletterd; een kind dat zij bij zich hadden, werd door de sterke luchtverplaatsing, die een gevolg van de instorting was, geredbet werd op verscheidene meters afstand geslin gerd, maar ontving hoegenaamd geen letsel. De generaal, de prefect, de procureur der republiek, zeer vele autoriteiten, drie inge nieurs van bruggen en wegen, een mijninge nieur en verscheidene doctoren bevinden zich op het schouwtooneel van het onheil. Ontelbare spleten, uitgestrekte kloven en gedeeltelijke instortingen, die nu en dan nog plaats vinden, maken het hoogst gevaarlijk dc ruïnen te naderen. De geheele bevolking is wanhopig; de honderdvijftig arbeiders, die thans buiten werk zijn, gaan dagen van bit tere ellende tegemoet. Gedurende den nacht werd een vrouw, die levend begraven lag en wier geschreeuw men hoorde, gelukkig te voorschijn gebraeht; zij had slechts lichte kwetsuren bekomen. Haar kind, dat naast haar liggende stierf, bevindt zich onder het puin. Vier werklieden liggen nog onder de galerijen der groeven bedolven en men meent, dat zij zijn omgekomen. Een man werd met vrouw en kind onder reus achtige rotsblokken, die van den berg vielen, verpletterd. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Voorwaarts is 30 Oct. Sagres gepasseerd naar Batavia. Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 1 Nov. van Suez. Het stoomschip Prins Alexander, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 1 November van Suez. Het stoomschip Soenda vertrok 31 Oot. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Erederik, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 1 Nov. te Southampton. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dunge- nesB, 2 Nov. te 3 uur nm. Burgerlijke Stand Helder. Van 30 Oot. tot 2 Nov. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: BEVALLEN: C. J. Bras, geb. Bakker, d. J. London, geb. de Vlugt, z. A. Over geb. Ligtenberg, d. N. Lap, geb. Streur, z. en d. J. C. Böhtlingk, geb. Vethake, d. N. de Wit, geb. de Roos, d. A. Visser, geb. Liphuijsen, d. H. Bakker, geb. Visser, d. N. Smit, geb. Lukkien, d. A. Borgart, geb. Blok, z. C. W. H. Edcius, geb. Lafon, z. G. Boogaart, geb. de Boer, d. A. M. L. Kamp, geb. van Loo, d. E. W. Boelsums, geb. Schuitenmaker, z. OVERLEDEN: T. Noot, 49 j. D. Bos, geb. Hoedemaker, 24 j. J. Kuin, 35 j. C. Eorrer, 12 m. Een levenloos aangegeven. POLITIE. Gedeponeerd aan Bureau No. 2 een Portemoneaie met eenig Geld, en aan het Bureau ten Raadhuize een gonden Oorring:. Vervolg- der Berichten. Tot deurwaarder bij het kan tongerecht alhier in de plaats van den heer C. Swaving is benoemd de heer H. Kwant, deurwaarder bij 's rijks belastingen alhier. De alhier thuis behoorende brik de Ster, kapt. J. Jonker, varende on der reederij van den heer M. van Neck, is op de Deensche kust verongelukt. De kapitein en stuurman verloren hierbij het leven; de overige opvaren den werden gered. In de jongste zitting van den gemeenteraad herinnerde de burge meester, de heer Stakman Bosse, aan het feit, dat voor 30 jaren de eerste steen gelegd werd van het gebouw der waterleiding te Huisduinen; dat hij op dien 30jarigen herïnneringsdag bij gemeld gebouw vertoefd had en van een paar andere getuigen van die ge- gebeurtenis, elders wonende, tele grammen van gelukwenschen ontvan gen had. Wel was die gebeurtenis voor onze gemeente belangrijkvelen voorzeker herinneren zich het water gebrek, dat vroeger zoo dikwijls heerschte en den hoogen prijs, die be taald moest worden voor een enkelen emmer. Wie zou dan ook niet instem men met het feit, hetwelk aanleiding gaf tot de woorden, welke de voorzitter den leden van den raad toesprak. Het was een schoone gedachte, een zoo be langrijk feit op die wjjze in herinne ring te brengen. Toenja toen sloot de geachte voorzitter de verga dering, omdat niemand der aanwe zigen daarop het woord verlangde We vernemen, dat de heerL. A. Schouten, onder-kapelmeester bij 't stafmuziekkorps der Marine, deel zal nemen aan 't vergelijkend exa men voor kapelmeester bij het 4de reg. inf., te Leiden in garnizoen. Gistermorgen is in 't drogedok op de Marinewerf opgehaald 't lpk van een der bemanning van de Atjeh, en wel de kleermaker. Men ver moedt dat hij Zaterdag is verdronken. Zaterdagavond vergaderde de onderofficiers-vereeniging van land en zeemacht in Tivoli. Yoor leden en genoodigden werd opgevoerd het drama »De Gebochelde." Men was ten zeerste ingenomen, zoowel met het stuk als de vertooners en in zonderheid ontving Henri de Lagar- dère herhaalde applaus. Costumes waren frisch en naar den eisch der handeling. Zondagavond werd de voorstelling met evenveel succes voor een talrijk publiek herhaald. Texel, 3 Nov. Door een palingvisscher werd dezer dagen een partij paling afgeleverd, onder welke zich 22 stuks bevonden, die met elkander 50 halve KG. wogen. Tot onderwijzer aan de gemeente school te Watergrafsmeer,is benoemd de heer P. S. Duinker, alhier. Men meldt uit Texel De blazerschuit T. 5. 11, die nog altijd niet terecht is, was met drie personen bemand, n.1. schipper, knecht en jongen. De knecht, afkomstig van het eiland Wieringen, is gehuwd en heeft ook kinderen. Het gevoelen, dat de schuit in den grond gezeild is door stoom- of zeilschip, wint meer en meer veld. Evenwel kan het vaar tuigje evengoed door de holle zee tij dens het jongst stormachtige weer, zijn omgeslagen. De schuit was nog niet oud en behoort aan den vader van den schipper, die Jan Boon heet, De kans op behouden terugkomst der vermisten is door de visschers reeds lang als vervlogen beschouwd. Zondagmorgen overleed te Am sterdam, na een korte ongesteldheid, de luit.-kolonel, commandant van het 4e batt. 7e reg. infanterie, A. H. Otterbein. Op verzoek van de familie had de ter-aarde-bestelling hedenmorgen zonder militaire plech tigheid plaats. De ouderofficieren van het battaillon hadden een prach- tigen krans op de lijkkist gelegd en Sonneman's kapel voerde op het kerk hof een paar treurmarschen uit. Een talrijke schare belangstel lenden had zich Zaterdag op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam vereenigd, om de laatste eer te be wijzen aan de ongelukkige moeder en hare kinderen, die bij den brand in de Warmoesstraat op zoo hart verscheurende wijze het leven verlo ren. De lijken werden uit de be waarplaats op de Oosterbegraafplaats, waarheen ze waren vervoerd, ter aarde besteld. Bloemen in overvloed dekten de lijkkleeden. In diepe stilte werden de kisten in de groeve neer gelaten. Menige traan werd geplengd, ook door velen, die de moeder, het slachtoffer der zelfopoffering voor hare heide stiefkinderen en haar zuigeling, niet hadden gekend. Een eenvoudige gedenksteen moge haar daad aan de vergetelheid ont trekken. Zondagmorgen is, na korston- dige ziekte, in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer mr. H. H. Telss, sedert 1 Jan. 1844 als hoofd redacteur aan de N. R. C. verbon den. Volgens telegram uit Londen, te Amsterdam bij de Vereeniging van Assuradeuren ontvangen, is het Nederl. schip Neêrlands Vlag, kapt. Revier, van Sundsvall naar Schiedam, met een lading hout bjj Hudiksvall gestrandassistentie is derwaarts gezonden. Men schrijft uit Scheveningen Vermeldden wij, dat vreemde vis schers zich niet ontzien zeeroof te plegen aan hunne Hollandsche con fraters, nog erger feiten komen er i aan den dag. Schipper Bal, van de Mos, zich gereed makende huiswaarts te keeren, zag een Engelsche kotter rechtstreeks op hem aankomen, op klaarlichten dag. Hoe hij al ma noeuvreerde, het hielp niet. De En- gelschman stuurde steeds op hem in en louter geluk mag het heeten, dat de Hollandsche visscher niet totaal in den grond is geboord. De En- jelschman ging zoo nabij, dat hij iet hek van den wimpel geheel krom boog. Schipper Bal dreigde rapport van het gebeurde uit te brengen het schip was gemerkt 305. Terecht mag men vragenwaar zitten toch de Hollandsche oorlogsschepen, die onze visschers zoogenaamd moeten beschermen Op heden 3n November 1885 stond voor 't gerechtshof te Amster dam terecht C. W. J. B. wonende te Amsterdam, beschuldigd van brand stichting, waarbij te voorzien was, dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht. Ten zijnen laste wordt gelegd, dat j in den avond van 8 Mei jl., om ongeveer 8 uur, opzettelijk in een achterkamer van het door hem met zijn gezin en onderscheidene andere gezinnen bewoond perceel in de Bloemstraat, (na alvorens zijne kinde ren van daar te hebben verwijderd) een bedgordijnen of ander brandbaar voorwerp heeft in den brand gesto ken, welke brand zich aan andere aldaar aanwezige voorwerpen heeft medegedeeld, terwijl te voorzien was, dat hierdoor menschenlevens in ge vaar konden worden gebracht. De beschuldigde, die dadelijk na de door hem gepleegde brandstich ting zich naar een der politieposten had begeven, heeft aldaar zelf aan gifte gedaan van het gepleegde feit, en te kennen gegeven, dat, daar hij buiten werk was, en niet langer in de behoefte van zijn gezin kon voor zien, hij door wanhoop gedreven, tot bovengemelde daad was overgegaan, Zaterdagavond is met het stoomschip Leerdam te Rotterdam aangevoerd een persoon, wiens uit levering door de Nederlandsche Re geering aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gevraagd was, op grond dat hij zich in het arron dissement Groningen aan valschheid in geschrift en misbruik van ver trouwen heeft schuldig gemaakt, voor welk feit hij te New-York was aan gehouden. Hij is bij aankomst van genoemdstoomschip onmiddellijk door de politie naar het huis van arrest alhier overgebracht ter beschikking van de justitie. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand 180 mil limeter regen aan, tegen 47 in Oc- tober 1884, 88 in 1883, 72 in 1882, 70 in 1881 en 99 in 1880. De ge middelde regenval van de laatste 12 Octobermaanden was 75, waar Oct. 1885 dus 105 boven is. Sedert Ja nuari 1873 is te Frederiksoord ge regeld aariteekening gehouden van de hoeveelheid gevallen regen. Het cijfer van 140 millimeter werd slechts tweemalen bereikt in dat tijdvak, namelijk in Aug. 1877 en in Juni 1882. In October 1885 alleen is zoo veel regen gevallen als in Juli, Aug. en Sept. jl. te zamen. Tusschen de schutsluizén in de Rijp is Zaterdagmiddag een schuit, met meel en rijst geladen, gezonken. De schipper, die de vracht voor de heeren Wessanen Laan van Worm er- veer naar Graft moest vervoeren, wist zich nog bijtijds te redden. Door dit ongeval was da doorvaart gerui- men tijd gestremd. Perceel 6. Huis en Erf aan de Lang straat C 182c, gekocht door den heer G. Koj pen, voor f 390. Peroeel 7. Huis en Erf aan de Langestrat. C 182<J, gekocht door den heer P. Oetelman voor 390. Perceel 8. Huis en Erf aan de Zuidstra W 46, gekocht door den heer H. Bakke voor f 412. Perceel 9. Huis en Erf aan de Weststra L 30, gekocht door den heer J. v. d. Huli voor f 910. Perceel 10. Woonhuis, Erf en Bovenhn aan den Dijkweg H 441 en 44la, opgehoude Perceel 11. Woonhuis aan de Langestraa bewoond door Kwast, gekocht door den 1 P. Akkerman, voor f 610. Peroeel 12. Woonhuis aan de Keize straat, bewoond door den hr. L. A. Schoute gekocht door den hr. P.Boon, voor f 2100.- Totale opbrengst f 8255.55. Afloop der openbare Verkooping van HUIZEN en ERVEN, dd. 2 November 1885, ten overstaan van den Notaris HATTINGA RAVEN, te Helder gehouden. Perceel 1 en 2 gecomb. Twee Huizen en Erven aan den Kanaalweg 1102 en 103, ge kocht door mejuffrouw N. Kooger, voor f 2375. Perceel 3. Een Huis en Erf in de Artille riestraat A 12, gekocht door den heer J. T. Bruining, voor f 512. Peroeel 4 en 5 gecomb. Twee Huizen en Erven aan de Langestraat C 182a en 18 2£, gekocht door de heeren de Waard en Wijker, voor f 656. j Op 30 OCTOBER 1885 nwi. I mochten wij door Gods goed- 2 I heid den heugelijken dag herdenken, waarop onze ge liefde ouders MEIJER BAKKER KRISTINA KIJSERING, hunne Dertig-jarige Echtver- eenlging vierden. Uit naam hunner dankbare Kinderen D. BAKKER. L. ROOBOL, geb. Bakkie. C. BEEN, geb. Bakkie. V. BAKKER. M. BAKKER. J. BAKKER. P. BAKKER. R. BAKKER. H. BAKKER. Ondertrouwd W. A. SMIT G. BOON. IJmuiden, 29 Oct. 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon en Dochten N. LAP, geb. Streur. Helder, 29 October 1885. Eenige en algemeene kennisgevin] Geboren MARGARETHA JACOBA MARD Dochter van P. H. KAMP, en A. M. L. KAMPvan Lo Helder, 31 October 1885. Voorspoedig bevallen van e< welgeschapen Zoon P. G. MULLER, geb. Hbering; Amsterdam, 30 October 1885. Bevallen van een Dochter A. J. DORLAND, Echtgenoote van B. J. BAKKER. Helder, 3 Nov. 1885. Heden overleed tot onze diepe droefheid, mijne geliefde Echt genoote DIEUWERTJE HOE DEMAKER, in den ouderdom van 24 jaar en 4 maanden, mij nalatende een kindje van 9 dagen. Een ieder, die de over ledene gekend heeft, zal kun nen beseffen hoe zwaar mij deze slag treft; maar wij hopen in Gods wil te berusten. Nieuwediep, 30 October 1885. A. BOS. Ook namens ouders, broeders zusters en verdere familie. Voor de bewezen belangstellin op 31 October 1.1., aan allen onz< hartelijken dank. H. JANZEN Ez. C. JANZEN—Lavei Voor de vele blijken van belang stelling, bij de geboorte onzer doel ter ontvangen, betuigen wjj onze harteiyken dank. J. KLAIJ. E. J. KLAIJv. d. Mee Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden op den da onzer vyf-en-twintig-jarige Echt vei eeniglng, betuigen wij onzen hartf lyken dank. Hoorn, Toxel, 2 Nov. '85. S. LAP en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2