T VLIEGEND RT.AAn.TR KLEINE COURANT VOOR HELDER. HIEUWEDIEP EN TEXEL. Tusscleu Kruis n Teumel. No. 1333 Woensdag 25 November 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. FEUILLETON. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureanx: SPOORSTRAAT en ZIJIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMÓRGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Noy. 1885. De verwachting, door de klok kenspelers opgewekt, scheen groot, althans naar de volle zaal van Tivoli te oordeel en, toen dit gezelschap Yrij dagavond optrad. Reeds bij 't eerste nummer »Home sweet home", was men verrukt over 't liefelijk effect en de harmonische klank der klokken, die door vijf spelers in be weging werden gebracht. Onder de overige nummers bevielen bijzonder »'t Jagerchor aus der Fredschutz" en een imitatie van 't carillon der West minster Abbey. Ook de soloos, du etten enz., werden met genoegen aangeboord. Ten slotte werden proe ven genomen met de phonograaf, die goed voldeden en voor hen, die zoo iets nooit gehoord hadden, uiterst verrassend waren. De heer Marmel- stein, uit Zutfen, als secretaris van 't gezelschap der klokkenspelers,onder directie van den hr. Dancans Miller, gaf omtrent 't doel en den arda der werkzaamheden de noodige verklarin gen, iets dat, wat de programma's be treft, wel noodig was. Een schipper, die te Amsterdam een som van f270 aan de Associatie- Cassa was gaan halen, werd door een kwartjesvinder, die vooraf zeide een gulden gevonden te hebben, in een melkhuis op de Leliegracht gelokt. Nauwelijks daarbinnen getreden, voeg den zich nog twee andere personen bij hen. Dit drietal maakte den schip per met geweld zijn geld afhandig en zette het daarna op een loopen. De politie mocht het gelukken den kwartjesvinder reeds des avonds in hechtenis te nemen. (Amst.) Het hoofdbestuur der Neder- landscheVereeniging tot bevordering van Zondagsrust wendt zich tot het Nederlandsche Yolk met het volgende dringend verzoek Indien 'tniet volstrekt noodzakelijk is, Werk op Zondag niet Koop op Zondag niet Reis op Zondag niet Yerplicht anderen niet op Zondag voor werkzaam te zijn Op verschillende gronden kan dit verzoek worden gedaan. Wij spreken nu alleen van het volksgeluk, dat er mede is gemoeid. Dat Zondagsrust een levensbehoefte is, behoeft niet meer bewezen te wor den. Tallooze malen is dit reeds aangetoond, op grond van ernstige studie of langdurige ervaring, door mannen van onderzoek en nadenken op verschillend gebied, mannen, ook in het praktische leven vergrijsd. Die getuigenissen zijn niet weer legd. Zij zijn trouwens niet te weer leggen. Zondagsrust is onmisbaar voor li chaam en geest,onmisbaar voor 'smen- schen hoogste en beste belangen, on misbaar voor den enkelen mensch, het huisgezin, hetgeheele volk. Zondagsrust, niet misbruik van den Zondag, want minder erg een Zon dag, door rustloozen arbeid bezwaard, dan een die misbruikt wordt door on waardig zingenot en ontzenuwende uitspattingen. De Zondag moet de zon der dagen worden, van welke licht, vroolijkheid, en zegen uitgaat voor alle dagen der week, Zondagsrust is mede de weg tot Zondagsvreugde en Zonsdag- vrede. En daarom verstoor die niet De winter is alweer gekomen de grond ligt hard bevroren en de vogels pikken aan de vensters om wat eten. Het is de oude boodschap, en zij verlangt ook ditmaal weder geen ander bescheid, dan dat mee- doogende handen wat kruimels strooi en in 't vensterkozijn, of, liever nog, tusschen het kreupelhout der tuinen en plantsoenen, waar lijsters, meezen en andere tjilpers zich om dezen tijd van het jaar tegen de koude verschuilen. Het Haagsche Dagblad ver neemt, dat het wetsonderwerp tot het brengen van veranderingen in art. 194 van de Grondwet in de afdee- lingen der Tweede Kamer ongunstig is ontvangen. Een wijziging zoo als die door de Regeering is gefor muleerd, werd door de onderteeke naren der bekende collectieve nota's onaannemelijk verklaard terwijl aan de linkerzijde de geneigdheid om de poging van de Regeering tot oplos sing van den schoolstrijd te steunen, ook zeer gering was. Uit Roermond wordt aan de N. R. C. geschreven In 't Elmter- bosch, aan de Duitsche grens gele gen, zijn dit jaar de wilde zwijnen zoo overvloedig, dat spoedige maat regelen noodzakelijk zgn. Op één dag werden 26 hoopen haver, die op een veld stonden, geheel opgevreten, zoodat 's morgens slechts het stroo werd teruggevonden. Geheele bun ders aardappelland zgn door die dieren in één nacht geplunderd en als door ploegd. De boeren der Limburgsche grensgemeente Azenraai wendden zich bij anoniem schrijven tot de gemeente Elmt (Pruisen), met bedreiging dat, indien daarin geene veranderingkwam, zij het Elmterbosch zouden in brand steken. Op Duitsch grondgebied wordt door den eigenaar der jacht de aan gebrachte schade vergoed. Men heeft hier niet met losse be dreigingen te doen, maar wel degelijk met een ernstig voornemen, daar reeds eenmaal, bij toegangsverbod, in die bosscben, na een dergelijke bedrei ging, brand ontstond, die 130 hek- taren vernielde, zoodat het verbod toen werd ingetrokken. In den Haag is Zaterdagmid dag een jonge dame, die aan het schaatsenrijden was, door het ijs ge zakt, zoodat zij tot aan den hals te water geraakte. Gelukkig werd ter stond hulp geboden. Een weesjongen (uit het Luthersche Weeshuis), die zich mede op het ijs bevond, waag de, door zich te water te begeven, de drenkeling te nadere en stak haar de handen toe, waarop heiden door inmiddels toegesnelde personen op het droge werden gebracht. Pieter van der Woude, te St. Pancras, gemeente Koedijk, en Pie ter Kaptein te Uitgeest, hebben op de veemarkt, den 18den Nov. jl. te Alkmaar gehouden, ieder een koe verkocht, eerstgenoemde voor f100 en laatstgenoemde voor f140 aan een man, vermoedelijk ongeveer 80 jaren oud. Hg gaf van die koopen, volgens marktgebruik, aan de ver- koopers een bewijs af, door hem on derteekend J. Over de Linden," liet de koeien onmiddellijk vervoeren en zou de verkoopers dien dag te 12 uur ontmoeten in de herberg »Het Paardehoofd" aldaar, waar hg ech ter niet is verschenen. De kooper was vergezeld van een man, naar het scheen ongeveer 50 jaren oud. Diezelfde personen worden ver dacht een vaars te hebben ontvreemd in den stal van de herberg »De Roode Leeuw" en ter veemarkt te hebben verkocht, welke vaars door de politie in beslag geno men is. Zij werd verkocht door een man, volgens opgave omstreeks 40 a 50 jaar oud. Aan de Prov. Dr. en A. Crt. schrijft men Dat wij den goeden tijd achter den rug hebben, waarin alles tot de hoog ste eischen werd opgevoerd, blijkt ook bij de verhuring van dienstboden in deze provincie. Op sommige dor pen, o. a. te Grolloo, zijn nog verre weg de meeste dienstboden niet be steed en de landbouwers nog van geen dienstpersoneel voorzien voor het volgende dienstjaar. De boeren, wier tering en nering niet altijd ge lijken tred houdt, vooral in dezen tijd niet, willen de bakens een wei nig verzetten, nu het getij is beginnen te verloopen, en daar zgn de in dit opzicht behoudzuchtige dienstdoenden niet aan toe. Ook de handel in plaatsvervanging voor den militairen dienst is hierbij in het spel. Hier en elders gebeurt het niet zelden, dat reeds verhuurden zich later als rempla9ant verbinden, terwijl reeds daartoe verbondenen worden afge keurd, die zich alsdan gaarne weer bij den boer in dienst besteden. Ook is de voorraad der dienstdoenden veel grooter dau vroeger. Donderdagmiddag woedde een felle brand in de stalling der uit spanning Gaasperdam, in de gemeente Weespercarspel. Genoemde stalling was tgdelijk voor woning van eenige werklieden der Yechtwaterleiding ingericht. Tijdens de vrouwen hunnen man nen eten brachten en alleen drie kinderen thuis waren, ontstond de brand, die zoo snel in hevigheid toenam, dat aan blusschen niet te denken viel. Twee kinderen ont kwamen, het derde, elf maanden oud, verbrandde in het wiegje. Ook 2 hitten, een groote hoeveelheid hooi en de geheele stalling werd een prooi der vlammen. Brntale diefstal. Zaterdag is een voorbeeldeloos brutale diefstal gepleegd bij den hor logemaker en winkelier P.C. Verkeijen aan den Haarlemmerdijk bij de Een- hoornsluis No. 4 te Amsterdam. De dief of dieven hebben zich toegang weten te verschaffen, door de deur, die naar bet bovenhuis voert en welke naast de winkeldeur* is ge legen. Men zegt dat die daar 's avonds te 9 uur gesloten is geworden. Hoe dit zg, eenmaal in het portaal, heeft men met een centerboor gaten ge boord in een dunne bouten zijdeur, die toegang tot den winkel geeft; klaarblijkelijk was men van de plaat selijke gesteldheid tamelijk goed op de hoogte. Na eerst op een ver keerde plaats een gat geboord te hebben, heeft men de rechte plaats getroffen, en daar zoo'n groot gat gemaakt, dat men er de hand door kon steken om de schuif weg te trekken. Toen had men onder aan de deur met een tweede schuif te doen, die meer moeielijkheden gaf, omdat ze niet is voorzien van een lus om er aan te trekken. Hier is het gat dan ook veel grooter dan bovenaan. De deur was open. Er hingen echter klokken tegen, die bij de minste beweging in het slagwerk moesten rinkinken, wat niet verhinderde dat de dief in den winkel is gekomen en uit de gesloten winkelkast op wier Een roman uit den tegenwoordigen tijd van 6. H. WIGH ART. Ik kon dit niet van mij afzetten, maar er kwam een oogenblik, waar ik niet meer alleen u en mijzelro rekenschap ver schuldigd was, maar waarin een ander leven mij verantwoordelijk stelde voor betgeen mij in den roes der liefde ontgaan was toen Manuel zij leunde met het hoofd op zijne schouders en kleurde. Is onze zoon zulk een tyran P Wat waa het dan wel dat u met zooveel onrust vervulde Dat het onschuldige wicht zou moe ten boeten voor het verschil van geloof zijner ouders Al kan ik u ook verzekeren, liefste, dat gij over alle andere zaken gerust kunt zijn, hieraan zal ik niets knnnen verande ren, dit staat niet in mijne maehtik kan u deze bezorgdheid besparen noch wegne men, maar ik kan n dringend verzoeken, om toch al die onnoodige opwinding te vermijden. Het gevreesde oogenblik kwam, hoe hartelijk ook tegemost gezien, ik dwong ■ij iedere zorg voor de toekomst te ver geten, maar vergeefs, ééne gedachte ver volgde mij onbarmhartig duizendmaal verbannen, maar duizendmaal teruggekomen Wat zal er worden van nw kind, als gij eens voor eeuwig de oogen sluit P Olga, viel hg haar zeer ernstig in de rede, gij bezondigt n door zoo te spreken. Het vrouwtje stond op, greep met beide handen zijn arm en riep met moeilijk on derdrukten hartstochtManuel, ter wille onzer liefde, zeg mij wat zoudt gij van ons kind gemaakt hebben P Ik weet het niet Niet P Na, dan zal ik het u zeggen. Nauwelijks zou de aarde mij bedolven heb ben of de geheele zwerm uwer nabestaan den zou u overladen hebban, met verzoeken en bedreigingen, tot zij u hadden doen vergeten, wat gij mij misschien eenmaal beloofd had. Als ik het u beloofd had, zeker niet. En als ik de wereld verlaten had, zonder dat ge het mij beloofd hadt, wat dan P Dat zou ik u op het oogenblik niet weten te zeggen, antwoordde hij vriendelijk. Ik weet het echter wel en ik kan deze gedachte niet overmeesteren, snikte zij zacht. Zou het dan zoo verschrikkelijk zijn, wanneer ik mijn zoon in het geloof van zijn vader opvoedde Ween niet, Olga Ik had kunuen vermoeden, dat deze bespre kingen eenmaal noodig zonden zijn, maar ik was te gelukkig in uw bezit om mij ■et dwaze bezwaren te kwellen. En zoo gij mijne ongerustheid niet deelt, maakt ge u dan ook niet ougerust, dat het arme kind zich voor zijne gelukki ger speelmakkers zal moeten schamen de Joden zullen er zich over verbazen, de Christenkinderen zullen hem verachten. Ja, Manuel, door een dergelijk besluit als het uwe, sluit ge hem voor eeuwig buiten Gods tempel. Hoe kau hij aangenomen worden, als hij niet gedoopt isP Geen priester zal zijn echt inzegenen, geen priester zal zijn sterfbed verlichten hij wordt zoowel door uwe geloofsgenooten uitgestooten als door de mijne. Wie zegt dan, dat Bruno zonder ge loof zal opgroeien P Uwen ijver misprijs ik niet, slechts de koppigheid, waarmede gij het onmogelijke wilt trachten te dwingen. Laat de knaap met Gods wil tot ons beider vreugde opgroeien wij zullen hem op voeden, zooals alle andere jongens en als hij de kinderschoenen zoover ontwassen is, dat hij zelf kan denken, dan mag hij kiezen tusschen ons beider geloof; hij kan Christen worden of Jood, mits hij een braaf mensch worde Tot zoolang moet ge nw lieveling onbetwist bezitten, eindigde hij, terwijl hij zachtkens over hare blonde vlechten streek. Voed uw kind op in de milde leer van nw Evangelie, volg de voorschriften die de wijssten onder uwe martelaren gegeven hebben, leer hem zijn evsnmensch te ach ten, welk geloof hij ook belrjde, maar sta mij toe, dat ik hem de vele goede eigen schappen inprent, die ons volk zooveel nood en verdrukking steeds roemrijk hebben doen overwinnen. Bij deze woorden wilde hij opstaan, maar Olga sloeg hare armen vaster om zijn hals, zoodat haar gonden lokkenstroom zijn ge laat bedekte. De vrouw, die hij vergoodde, drukte hij aan het hart en bedekte hare wangenvoorhoofd en mond met zijne kussen. Manuel, fluisterde zij, is er dan wer kelijk een plaatsje in uw hart, dat onbe reikbaar is voor mijne smeekingen P Wilt gij mij de zekerheid niet geven, dat ik niet tevergeefs gestreden hebP O, zeg niet, dat gij het mij niet toestaan kunt, gij wilt niet, omdat anderen het niet toestaan. Maar Manuel, wat geeft gij om het razen eener eigenzinnige, oude vrouw, wat om den spot van uw broeder, indien daar de tranen van uwe vrouw tegenover staan P Wil 't slechts, gij zijt krachtig genoeg, om uwen wil overal te doen gelden en uwe familie zal zwijgen, evenals zij zwijgen moest toen gij mg als nwe echtgenoote in nw hui3 voerdet. Manuel schudde het hoofd. Juist om dat ik door mijne liefde voor n hunne aanhankelijkheid op zware proef stelde, moet ik des te meer deze gelegenheid aan grijpen, om hun te bewijzen, dat mijne genegenheid dezelfde is gebleven. Tracht eens uwe tegenwoordige mismoedigheid te overwinnen en den toestand, die ons beiden zoo na ter harte gaat, duidelijk in te zien. Wanneer het is zooals gij beweert, dat twee heterogene elementen zich verbonden, waarnit besluit gij dan dat, als het eene noodzakelijk in het andere op moet gaan, ik het juist zijn moet die toegeef P Kon ik niet de overeenkomst sluitendat onze jongens Joden en onze dochters Christinnen zullen worden Maar deze maatregel komt mij ongesohikt voor; ik kan mij best in uwen toestand verplaatsen, ook al hadt gij mij heden niet zooveel bittere dingen ge zegd. Ik weet, dat de gebrekkige inrichting der maatschappij wantrouwend is tegenover zaken, die over vijftig jaar gemeengoed zullen zijn, maar kan ik deze kortziohtigheid zoo maar in eens hervormen P Het eenige wapen tegen onze tegenstanders is, God zij dank, in onze handenlaat ons aan die dwaze menigte een schitterend voorbeeld geven, dat men slechts een Qod noodig heeft om gelukkig te zijn de God der liefde, hij heete Jehova, Vader of Allah, aan wien elk dankgebed aangenaam is onder welken vorm, op welke plaats, of onder welke ceremoniën het ook uitgesproken worde. Alles, waaraan men niet gewoon is, komt ons lastig voor maar heb slechts wat gednld, een weinig goeden wil, dan zal de kleine spanning tusschen u en mijne bloedverwanten wel verdwijnen en uit dc opofferende liefde, die zijne ouders ver bindt, zal ons kind het schoonste geloof leerea potten. Olga had reeds lang bare armen van zijn hals laten rallen. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1